ქართული კინოს მიმოხილვა
პლატფორმა „ქართული კინოს მიმოხილვა“ (Georgian Film Review) ეძღვნება თანამედროვე ქართულ კინოს, მის თავისებურებებს, ტენდენციებს, ძირითად ასპექტებსა და ახალ ფილმებს, თუმცა მკითხველი მასში იხილავს გარკვეულ მასალას ქართული კინოს ისტორიიდან და, აგრეთვე, უფროსი თაობის კინოკრიტიკოსების მიერ ადრეულ წლებში დაწერილ საუკეთესო რეცენზიებს.
ვებგვერდის მუშაობაში მონაწილეობენ პროფესიონალი და სტუდენტი კინომცოდნეები, რომელთა ანალიტიკური სტატიები ქართულ პროფესიულსა და სტუდენტურ მხატვრულ, დოკუმენტურსა და ანიმაციურ ნამუშევრებზე მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ჩვენი კინოკრიტიკის კიდევ უფრო დახვეწა-განვითარებაში, ეროვნული კინემატოგრაფის პოპულარიზაციაში.
ვებგვერდი ორენოვანია – ქართულ და ინგლისურ ენებზე, რათა ქართული კინოთი დაინტერესებულმა როგორც ადგილობრივმა, ისე უცხოელმა კინომოყვარულმა მიიღოს სასურველი და სათანადო ინფორმაცია.
პროექტის ხელმძღვანელები
ხათუნა ხუნდაძე
პროექტის ხელმძღვანელი, კინორეჟისორი და პროდიუსერი. სამედიცინო განათლების (პედიატრი) მიღების შემდეგ, სწავლა გააგრძელა გერმანიაში, შტუტგარტის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიაში კერამიკა/ქანდაკების განხრით. ლუდვიგსბურგის კულტურის მენეჯმენტის ინსტიტუტში სწავლის გასრულების შემდეგ მუშაობდა გამოფენის კურატორად და ივენთ მენეჯერად, როგორც თავისუფალი ხელოვანი, მონაწილეობდა სხვადასხვა გამოფენაში. შტუტგარტში დააარსა არაპროფესიონალ მხატვართა გალერეა. 2012 წლის ბოლოს დაინიშნა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილედ, შემდეგ კურირებდა საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ქართული კულტურის პოპულარიზაციის დეპარტამენტს. 2012-2014 წლებში სწავლობდა შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგისტრატურაში, კინოტელერეჟისორის სპეციალობაზე. 2016 წლიდან არის სააქციო საზოგადოება „ქართული ფილმის“ დირექტორთა საბჭოს წევრი, შემდგომში – თავმჯდომარე, ქართული ფილმის განვითარების ფონდის გამგეობის თავმჯდომარე, 2020 წლიდან – მესტიის მოკლემეტრაჟიანი და მთის ფილმების საერთაშორისო კინოფესტივალის დამფუძნებელი და დირექტორი. რეჟისორის რანგში გადაღებული აქვს რამდენიმე მხატვრული და დოკუმენტური ფილმი, მუშაობდა კინომხატვრად, სცენარის ავტორად, კინოპროდიუსერად. ამჟამად, არის მერაბ კოკოჩაშვილის სრულმეტრაჟიანი კინოსურათის პროდიუსერი. ამასთანავე, იგი 70-მდე წიგნის შემდგენელია.
ზვიად დოლიძე
პროექტის ხელმძღვანელი და რედაქტორი, კინომცოდნე, ისტორიის აკადემიური დოქტორი, ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორი, პროფესორი, საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სახელოვნებო მეცნიერებების, მედიისა და მენეჯმენტის ფაკულტეტის დეკანი. შვიდი წიგნისა და 50-ე მეტი სამეცნიერო სტატიის (დაბეჭდილია როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ) ავტორი, სამი კრებულის თანაავტორი, საერთაშორისო და ადგილობრივი სამეცნიერო კონფერენციების მონაწილე, რამდენიმე წიგნის, ჟურნალისა და კრებულის რედაქტორი, საერთაშორისო კინოფესტივალების (ბულგარეთი, ნიდერლანდები, რუმინეთი, ბელარუსი, უნგრეთი, მოლდოვა და სხვ.) ჟიურის წევრი, საქართველოს კინოაკადემიისა და ასოციაცია „სინერამას“ წევრი, თბილისის საერთაშორისო საბავშვო ფილმების ფესტივალის „ოქროს პეპელა“ აღმასრულებელი დირექტორი.

Overview of Georgian Film
The platform Georgian Film Review is dedicated to an overview of modern Georgian film, its features, trends, major aspects, and new movies; however, the reader will also find some materials from the history of Georgian film and also the best reviews developed in the early years by the film critics of the older generation.
Professional and student film critics are involved in the working process of the website, whose analytical articles regarding Georgian professional and student feature, documentary, and animated films will greatly contribute to the refinement and development of our film criticism as well as the popularization of the Georgian national film.
The website is bilingual, in Georgian and English, in order to provide desirable and proper information for both local and international movie fans.
Project Leaders
Khatuna Khundadze
Project leader, film director and producer. After receiving medical education (pediatrician), she continued study at the Stuttgart State Academy of Arts (Germany) majoring in ceramics/sculpture. After studying at the Institute of Cultural Management in Ludwigsburg, she worked as an exhibition curator and event manager, as well as participated in exhibitions as a freelance artist, and founded a gallery for non-professional artists in Stuttgart. At the end of 2012, was appointed as the Deputy Minister of Culture and Monument Protection of Georgia, then supervised the Department of International Relations and Promotion of Georgian Culture. In 2012-2014, she studied at Shota Rustaveli Theater and Film Georgia State University, majoring in film and television directing. Since 2016, she has been a member of the board of directors of the joint-stock company "Georgian Film," later its chairman, the chairman of the board of the Georgian Film Development Fund, since 2020 - the founder and director of the Mestia International Short and Mountain Film Festival. As a director, she has shot several feature films and documentaries, also worked as a production designer, screenwriter, film producer. Currently she works as a producer of Merab Kokochashvili's full-length film. In addition, she is the compiler of about 70 books.
Zviad Dolidze
Project leader and editor, film historian and critic, PHD in History, PHD in Art Criticism (Film Studies), full professor, dean of the Faculty of Art Sciences, Media, and Management of Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University. Author of seven books and more than 50 scientific articles (published both in Georgia and abroad), co-author of three collections, participant in international and local scientific conferences, editor of several books, magazines, and collections, member of the jury of international film festivals (Bulgaria, Netherlands, Romania, Belarus, Hungary, Moldova, etc.), member of the Georgian Film Academy and Association "Cinerama", executive director of the Tbilisi International Children Film Festival "Oqros Pepela" ("Golden Butterfly").