განქორწინება, რაც არ უნდა რთული ურთიერთობებისგან თავის დაღწევის საუკეთესო გზა იყოს, მაინც იწვევს სიცარიელის, უიმედობის, მომავლის შიშისა და შფოთვის განცდას. ცოლქმარი, რომელიც ერთ სისხლად და ხორცად მოიაზრებოდა, იხლიჩება და მათი გეგმებიმსწრაფლ იცვლის მიმართულებას. ერთი სიტყვით, ყველაფერი ყირამალა დგება. ამ ქაოსით გამოწვეული შფოთვა საკმაოდ დიდხანს გრძელდება მანამდე, სანამ ორივე არ მოერგება ახალი ცხოვრების რიტმს და თავიდან არ დაიწყებს ახალ რეალობაში ცხოვრებას. განშორებისგან გამოწვეული რთული ბარიერების გადალახვა თანაბარ სირთულეებთან არის დაკავშირებული ორივე სქესისთვის. განქორწინებასთან ადაპტაცია საკმაოდ დიდხანს გრძელდება. ოჯახური ურთიერთობის რღვევისგან გამოწვეული სევდა იმდენად მტკივნეულია, რომ ფსიქოლოგების აზრით, იგი შესაძლოა საყვარელი ადამიანის გარდაცვალებისგან გამოწვეულ სევდასაც კი გაუტოლდეს. არის ისეთი შემთხვევებიც, როდესაც ეს დეპრესია და შფოთვები იმდენად გაუსაძლისია, რომ ერთერთი მხარე ამ ყველაფერს ეწირება.
სწორედ ამ განშორების სევდასა და მისგან გამოწვეულ განცდებს, ტკივილს ასახავს თინათინ ყაჯრიშვილის ფილმი, „ჰორიზონტი“ (2018), რომელიც თითქმის მთელიორსაათიანი მსვლელობისას დრამატიზმით, სევდით, მელანქოლიური კადრებით არის დატვირთული. ის სიყვარული, ემოციები, განცდები და ერთად გადატანილი მრავალი სიხარული თუ ტკივილი, რაც ორ ადამიანს ერთმანეთთან აკავშირდებდათ, უცებ იფანტება და სადღაც წარსულში იკარგება. ცოლქმარი აღმოჩნდება ახალი რეალობის წინაშე. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმში არსად ჩანს მათი ერთად თანაცხოვრების ამბავი, მათივე დიალოგიდან გამომდინარე ვხვდებით, რომ მათ შორის მიჯაჭვულობა იმდენად ძლიერი იყო, რომ ერთმანეთის გარეშე ძილიც კი შფოთვას იწვევს.
ანა (ია სუხიტაშვილი) შედარებით იოლად უმკლავდება ამ ძლიერ დარტყმას, მაგრამ გიოსთვის (გიორგი ბოჭორიშვილი) ეს განშორება საბოლოოდ საბედისწერო აღმოჩნდება. ის ვერ ეგუება ახალ განზომილებაში ყოფნას. მას ისევ თავის პარტნიორად მიაჩნია თავისი ყოფილი ცოლი, ისევ აქვს ერთად ყოფნის იმედი და ცდილობს, როგორც თაყვანისმცემელმა, თავის სიყვარულის ობიექტს ასიამოვნოს. ისმაშინაც კი ვერ იაზრებს მისდაკარგვას“, როცა ანა პირდაპირ ეუბნება, რომ სხვა უყვარს და მაინც ბოლომდე ცდილობს მისი გულის მოგებას და მასზე შეყვარებული, მხატვარს მის პორტრეტს უკვეთავს.
რადგანაც რეჟისორის მიზანს არ წარმოადგენდა მათი განშორების მიზეზების ძიება, მისი სუბიექტური, მიკერძოებული დამოკიდებულება მთავარი გმირის მიმართ იმდენად აშკარაა, რომ მისი ემპათიურობა გიოს მიმართ ზოგჯერ ზედმეტადაც შეიძლება აღვიქვათ. მიუხედავად იმისა, რომ ანას უკვე ჰყავს რჩეული, რომელთანაც ოჯახის შექმნას გეგმავს, ვერ ვიგებთ, თუ რამ მიიყვანა ანა ამ გადაწყვეტილებამდე და როდის გამოჩნდა მის ცხოვრებაში ახალი პიროვნება. იქნებ ანამაც ბევრი იტანჯა სანამ ამ გადაწყვეტილებამდე მივიდოდა და მხოლოდ მისმა ძლიერმა ფსიქიკამ და შვილებზე ზრუნვამ არ მისცა საშუალება, რომ სასოწარკვეთას მისცემოდა.
ნაკლებად ვუფიქრდებით იმას, თუ რატომ და რისთვის გვიყვარდება, მაგრამ ბევრს ვფიქრობთ იმაზე, თუ სად ქრება ესოდენ დიდი სიყვარული. უმიზეზოდ გვიყვარდება, მაგრამ უმიზეზოდ იშვიათად ქრება ის გრძნობა, რომელსაც დიდი ხნის განმავლობაში განვიცდიდით. უპატივცემლობა, სიცივე, დამცირება, არამეგობრული დამოკიდებულება ნელნელა გროვდებადა ერთ დღესაც წყვილი აღმოაჩენს, რომ მათ შორის რაღაც ჩაწყდა. გიო ისევ შეყვარებულია, ანა აღარ, ან კი და, უბრალოდ, რაღაცას გაექცა და რას, ეს არსად ჩანს. გიოს მოგონებები მხოლოდ განშორებისგან გამოწვეულ მძიმე წუთებს ასახავს. მართალია, რეჟისორი შეეცადამიტოვებულიმამაკაცის პოზიციიდან შეეხედა ამ ყველაფრისთვის და ეთქვა, რომ განშორება ისეთივე დამანგრეველია კაცისთვის, როგორც ქალისთვის, მაგრამ აქ მთავარი მაინც განშორებისაგან გამოწვეული სევდაა, რომლის მსხვერპლიც შეიძლება როგორც მამაკაცი, ასევე ქალიც აღმოჩნდეს. მიუხედავად იმისა, რომ ამ შემთხვევაში კაცია დეპრესიის მსხვერპლი, ორივე მხარე შეიძლება აღმოჩნდეს.
განშორებისგან გამოწვეული კრიზისის დასაძლევად ზოგი გასართობ საშუალებებს მიმართავსრომ წავიდეს სამოგზაუროდ, გაერთოს მეგობრებთან ერთად და დაუყოვნებილ დაიწყოს ახალი პარტნიორის ძიება. გიოს შემთხვევაში კი პირიქით ხდება. ის მიდის ისეთ უღიმღამო, პირქუშ ადგილას, სადაც არავის იცნობს, სადაც გარემო იმდენად ნაცრისფერი და მოსაწყენია, რომ ეს ყველაფერი უფრო უბიძგებს მას, საკუთარ მოგონებებში ჩაიძიროს. როგორც ჩანს, ვერც მისი ყოფილი ცოლი ვერათავისუფლებსბოლომდე მას და პერიოდულად ტელეფონით ეხმიანება ხოლმე, რაც გიოს იმედის ნაპერწკალს უღვივებს.
გიოს პერსონაჟი ნამდვილად იწვევს თანაგრძნობას. ის არ არის აგრესიული ყოფილი ქმარი, რომელიც ბოროტდება და ცდილობს, ცოლზე შური იძიოს. მიუხედავად იმისა, რომ ანა ხელახლა ქორწინდება, ის მაინც მის მიმართ ინარჩუნებს კეთილგანწყობას და ეწირება იმ მძიმე სტრესს, რასაც განშორება ჰქვია. გიოსთვის, როგორც დიზაინერისთვის, ისეთივე მიუღებელია ძველი, ლამაზი შენობის თანამედროვე სტილში სრული გარდაქმნა, როგორც ახალი ცხოვრების ხელახლა დაწყება. მისი დამოკიდებულებაძველი რომ ახლით ჩაანაცვლოს და მთლიანად შეცვალოს, რაც მისთვის ძვირფასია, წარმოუდგენელია. ის არღალატობსწარსულის ნაშთებს და არ ცვლის ახლით, ისევე როგორც არ და ვერ ღალატობს საკუთარ გრძნობებს ანას მიმართ და ბოლომდე მისი ერთგული რჩება.
ტბასთან მდგარი ძველი, ჩამოტყავებული სახლი, სადაც პერიოდულად ჭერიდან წვიმა ჟონავს, დაჭაობებული ეზო, სიცივე და ნაცრისფერი უღიმღამო ჰორიზონტიეს პირქუში პეიზაჟი და გარემო გიოსთვის ისეთივე ახლობელია, როგორც მისი შინაგანი მდგომარეობა. თინათინ ყაჯრიშვილის კინემატოგრაფიული ხელწერა, როგორც მის სხვა ფილმებში, აქაც აშკარად იკვეთება. ფილმის ნარატივისა და ვიზუალური ესთეტიკის შერწყმა აბსოლუტურ სინთეზში მოდის.
ფილმის უმეტესი ნაწილი გადაღებულია ფოთის მახლობლად, პალიასტომის ტბაზე, რომელიც პირდაპირი მეტაფორაა იმ მძიმე სირთულეებისა, რასაც თავად განშორებისგან გამოწვეული სევდა წარმოშობს ხოლმე. პალიასტომის ტბის, ზოგჯერ ბობოქარი და ზოგჯერ მშვიდი, არაპროგნოზირებადი ხასიათიდან გამომდინარე, ვერ ვიგებთ მის საბედისწერო და ავისმომასწავებელ შედეგებს. ასევე ვერ ვიგებთ, გიოს შემთხვევაშიც, მის შინაგან, ბობოქარ ღელვებს, რომელსაც დაღუპვამდე მიჰყავს იგი.
რატომ აირჩია რეჟისორმა გადასაღებად პალიასტომის ტბა, სადაც უამინდობისას სერიოზიული პრობლემები იქმნება ხოლმე? ალბათ, იმიტომ, რომ სურდა ყურადღება გაემახვილებინა იქ მცხოვრები მოსახლეობის რთულ ყოფაზე, რომლებიც სტიქიისაგან გამოწვეულ დაბრკოლებებს რთულად უმკლავდებიან. ფილმში პალიასტომის ტბა ადგილობრივი მოსახლეობისთვის წარმოადგენს საფრთხეს, რომლის სიახლოვეს ცხოვრებაც, მათ დიდ დისკომფორტს უქმნის. ამასთანავე, ეს ტბა ოდითგანვე ცუდ ასოციაციებს იწვევდა და მის გაგონებაზე, პირველ რიგში, გვახსენდება ლეგენდა, რომელიც ეგნატე ნინოშვილს თავის მოთხრობაში აქვს აღწერილი. თითქოს რეჟისორი წინასწარვე გვამცნობს გმირის საბოლოო აღსასრულს, როცა ის ამ ტბაზე აღმოჩნდება. პალიასტომი, თავისი ფლორისა და ფაუნის უნიკალურობის მიუხედავად, სიმბოლურად ზოგან სულების სამყოფლადაც მოიაზრება და ზოგჯერ კი არაამქვეყნიურ სამყაროში გარდამავალ კარიბჭედ. გიოც სწორედ მასთან სიახლოვეს ასრულებს თავის სიცოცხლეს და მისი საფლავიც, როგორც იქ მცხოვრები სხვა დანარჩენის, ტბის ნაპირთან ჰპოვებს სამუდამო განსასვენებელს.
მიუხედავად იმისა, რომ ფილმის მთავარი სიუჟეტი გიოსა და ანას განშორებისგან გამოწვეულ განცდებს ასახავს, რეჟისორი არ შემოიფარგლება მხოლოდ მათი ცხოვრებით. აქვე არიან მოხუცი ქალი და კაცი, გიოს მსგავსად ცოლგანაცილები ჯანო და უსახლკარო მარიკა, რომლებიც ცხოვრობენ ტბის სიახლოვეს. მათ სულიერი მარტოობა და თანადგომა აკავშირებთ. სულიერად განმარტოვებულებმა და ახლობლებისგან მიტოვებულებმა ერთმანეთი იპოვეს და თავადვე შეიქმნეს მყუდრო თავშესაფარი.
ფილმის მაღალმხატვრულ ღირებულებას არა იმდენად შინაარსი განსაზღვრავს, არამედ მისი მხატვრული ფორმა. ხმის რეჟისურა არაჩვეულებრივად გადმოსცემს იმ დრამატიზმს, რაც მთელ სიუჟეტს ფინალამდე გასდევს. ბუნებრივი ხმაურები ისეთივე დიდი ემოციების ნაკადს იწვევს მაყურებელში, რამდენსაც სტატიკური, ჩუმი, ავისმომასწავებელი კადრები. ანას ხილვა საქმროსთან ერთად გიოს შინაგანი ღელვის საბაბი ხდება და მისი ყრუ გულისცემა, რომელიც ასევე მატარებლის ხმასთან ასოცირდება, სადგურში სიგნალით შემოსული მატარებლით იცვლება, რომელიც უცებ შთანთქავს მის განცდებს.
ეს არის პოეტური კინო, რომელშიც კადრები ზედმეტი სიტყვების გარეშე გიყვებიან ამბავს. კამერის ნელ მოძრაობას და ფილმის დინჯ თხრობის სტილს მთლიანად შეჰყავხარ იმ განცდების ტბაში, რა განცდებსაც თავად პალიასტომის ტბა და ის ჩაჭაობებული ნაპირი იწვევს. მუსიკას ფილმში მინიმალური დატვირთვა აქვს და მის ნაცვლად ბუნებრივი ხმაურები იმდენად მეტყველი და მრავლისმთქმელია, რომ, ფილმის კინოესთეტიკიდან გამომდინარე, მუსიკა ყველაზე ბოლოხარისხოვან მნიშვნელობას იძენს. მატარებლის ხმაური და კადრში მისი სწრაფი პერიოდული გაელვება, კადრს უფრო ექსპრესიულს ხდის. მოგონება გიოს ფიქრებსა და განცდებს უფრო მეტ სიმძაფრეს სძენს, ხოლო მელანქოლიური, ტბის ნაცრისფერი პეიზაჟები ნარატივს პოეტურობას ანიჭებს. ფილმი, გარკვეული დოზითაც კი, შეიძლებანელი კინოსესთეტიკას მივუსადაგოდ.
დათოვლილი ხეებისა და სახლის პეიზაჟი სევდისა და მელანქოლიის განცდას იწვევს, რომლის ფონზეც გმირს აღსასრული ნელი ტაატით უახლოვდება. სტატიკურ კადრთან ერთად სამგლოვიარო განწყობას ბადებს ბუნების თეთრი საბურველი და კადრსმიღმა მუსიკა, რომელიც, შუშის მუსიკის ჟღერადობის მსგავსად, ცივ, უსულო, შემაძრწუნებელ ასოციაციებს იწვევს. ნაცრისფერ, ბუნდოვან პეიზაჟში დალანდული ჰორიზონტი ტბის ლივლივსა და კუნძულს შორის წარმოქმნილ ნისლში იკარგება.
რეჟისორი მთავარი გმირის გარდაცვალებით არ ასრულებს ამბავს. ის უფრო ორიგინალურ გადაწყვეტას ამჯობინებს. ანა, რომელიც უკვე გათხოვილია და იგებს გიოს სიკვდილს, რომლის მიზეზიც მისგან გამოწვეული დარდია, უცებ სხვა რეალობას აწყდება. ქვრივის მსგავსად, ძაძებში შემოსილი ჭირისუფალი მარიკა, ანას შოკისმომგვრელ ამბავს ატყობინებს. თურმე ის და გიო ერთად ძალიან ბედნიერები იყვნენ, ხელის მოწერას აპირებდნენ და სამომავლოდ სახლის აშენებასაც კი გეგმავდნენ. მარიკას ქალური კონკურენცია და სამაგიეროს გადახდის ჟინი პიკს აღწევს. იგი ამ მონაჩმახით პირდაპირ მეხის ტყორცნასავით ანადგურებს ანას და აგრძნობინებს, რომ ის არ იყო ერთადერთი საყვარელი ქალი გიოს ცხოვრებაში. უფრო მეტიც, მიცვალებულსაც კი არ ატანს ქალაქში დასასაფლავებლად.
ანა, იღლიაში ამოჩრილი პორტრეტით, გაოგნებული ტოვებს სახლს. ნავი ნელნელა შორდება ნაპირს და პარალელული მონტაჟით ერთმანეთს ენაცვლება ორი მგლოვიარე ქალის სახე: ანა, რომლისთვისაც ეს ამბავი სამუდამო ამოცანად დარჩება და მარიკა, რომელიც ნიშნის მოგების მზერითაცილებსმას იმ დაბინდული, გაურკვეველი უსასრულობისკენ, როგორი უსასრულოც ჰორიზონტია.

SORROW OF SEPARATION
Divorce causes feelings of emptiness, hopelessness, fear of the future, and anxiety no matter how good a way out of a difficult relationship is. A married couple, who were considered to be one flesh and blood, are torn apart, and their plans quickly change direction. In a word, everything is turned upside down. The anxiety caused by this chaos lasts for quite a long time, until both of them adapt to the rhythm of a new life and start living in a new reality. Overcoming the difficult barriers caused by separation is associated with equal difficulties for both sexes. Adaptation to divorce takes quite a long time. The sadness caused by the breakdown of family relationships is so painful that, according to psychologists, it can even be equal to the sadness caused by the death of a loved one. There are cases when these depressions and anxieties are so unbearable that one of the parties sacrifices everything for it.
It is this very sadness of this separation and the feelings and pain it causes that are reflected in Tinatin Kajrishvili’s film “Horizon” (2018), which is filled with drama, sadness, and melancholic shots throughout its almost two-hour run. The love, emotions, feelings, and many joys and pains that connected two people are suddenly scattered and lost somewhere in the past. The husband and wife find themselves facing a new reality. Although the film does not show the story of their living together anywhere, we realize from their dialogue that the attachment between them was so strong that even sleeping without each other causes anxiety.
Anna (Ia Sukhitashvili) relatively easily copes with this strong blow but for Gio (Giorgi Bochorishvili), this separation ultimately turns out to be fatal. He cannot adapt to being in a new dimension. He still considers his ex-wife his partner, still hopes to be together and as an admirer tries to please the object of his love. He cannot comprehend his “loss” even when Anna directly tells him that she loves someone else and still tries to win his heart to the end and, falling in love with her, gets the artist to paint her portrait.
Since the director’s goal was not to find the reasons for their separation, his subjective, biased attitude towards the main character is so obvious that his empathy for Gio can sometimes be perceived as excessive. We do not know what led Anna to this decision despite the fact that Anna already has a chosen one with whom she plans to start a family and when a new person appeared in her life. Anna might have also suffered a lot before coming to this decision and only her strong psyche and care for her children did not allow her to despair.
We think less about why and for what we fall in love but we think a lot about where such great love disappears. We fall in love for no reason but the feeling we have experienced for a long time rarely disappears for no reason. Disrespect, coldness, humiliation, unfriendly attitude slowly accumulate and one day, the couple discovers that something has broken between them. Gio is still in love, Anna is no longer, or she has just run away from something and from what is nowhere to be seen. Gio's memories only reflect the difficult moments caused by separation. Although the director tried to look at all this from an "abandoned" man’s position and say that separation is just as devastating for a man as for a woman, the main thing here is still the sadness caused by separation, the victim of which can be both a man and a woman. Although in this case the man is the victim of depression, both parties can be.
Some people resort to entertainment to overcome the crisis caused by separation - to go on a trip, have fun with friends and immediately start looking for a new partner. In Gio's case, the opposite happens. He goes to a dull, gloomy place where he knows no one, where the environment is so gray and boring that all this pushes him even more to immerse himself in his own memories. It seems that even his ex-wife cannot completely “free” him and periodically calls him on the phone, which gives Gio a spark of hope.
Gio’s character really evokes sympathy. He is not an aggressive ex-husband who becomes angry and tries to take revenge on his wife. Although Anna remarries, Gio still maintains a good attitude towards her and suffers the severe stress that is called separation. For Gio, as a designer, a complete transformation of an old, beautiful building into a modern style is as unacceptable as starting a new life. His attitude - to replace the old with the new and completely change what is dear to him - is unthinkable. He does not “betray” the remnants of the past and does not replace them with new ones, just as he does not and cannot betray his own feelings for Anna and remains faithful to her until the end.
An old, dilapidated house by the lake, where rain periodically leaks from the ceiling, a swampy yard, coldness and a gray, mediocre horizon - this gloomy landscape and environment are as close to Gio as his inner state. Tinatin Kajrishvili's cinematic handwriting is clearly as visible here as in her other films. The combination of the film's narrative and visual aesthetics comes into absolute synthesis.
Most of the film is shot on Lake Paliastomi near Poti, which is a direct metaphor for the hard difficulties that the sadness caused by separation itself can cause. Due to the unpredictable nature of Lake Paliastomi, sometimes stormy and sometimes calm, we do not understand its fateful and ominous consequences. In the case of Gio, we also do not understand his inner, stormy worries that lead to his death.
Why did the director choose Lake Paliastomi, where serious problems arise during bad weather? He might have wanted to focus on the hardship of the population living there, who have difficulty coping with the obstacles caused by the natural disaster. In the film, Lake Paliastomi represents a danger for the local population, whose very existence near it causes great discomfort. In addition, this lake has always had bad associations and when we hear about it, we first recall the legend described by Egnate Ninoshvili in his story. It is as if the director is foreshadowing the hero's final end when he finds himself on this lake. Despite the uniqueness of its flora and fauna, Paliastomi is symbolically considered in some places to be the abode of spirits and sometimes a gateway to the otherworldly world. Gio also ends his life near it, and his grave, like that of the rest of those living there, finds its eternal peace on the shore of the lake.
Although the main plot of the film depicts the feelings caused by Gio and Anna’s separation, the director does not limit himself to their lives. There are also old man and woman who live near the lake, Jano, who is divorced like Gio, and Marika, who is homeless. They are connected by spiritual loneliness and support. Those who were spiritually isolated and abandoned by their loved ones found each other and created a cozy shelter for themselves.
The high artistic value of the film is determined not so much by its content, but by its artistic form. The sound direction unusually conveys the drama that follows the entire plot until the finale. Natural noises cause a flow of emotions in the viewer as much as static, silent, ominous shots. The sight of Anna with her fiancé becomes a reason for Gio's inner turmoil, and his deafening heartbeat, which is also associated with the sound of a train, is replaced by a train entering the station with a signal, which suddenly absorbs his feelings.
This is a poetic film, in which the shots tell the story without unnecessary words. The slow movement of the camera and the quiet narrative style of the film completely immerse you in the lake of feelings, the feelings that Lake Paliastomi itself and its swampy shore evoke. Music has a minimal load in the film, and instead of it, natural noises are so expressive and multifaceted that music acquires the most secondary importance based on the film's cinematic aesthetics. The noise of the train and its rapid periodic flashing in the shot make it more expressive. The memory gives Gio's thoughts and feelings greater intensity, and the melancholic, gray landscapes of the lake give the narrative poeticity. To a certain extent, the film can be attributed to the aesthetics of "slow cinema."
The landscape of snow-covered trees and a house evokes a feeling of sadness and melancholy, against the background of which the end slowly approaches the hero. Along with the static shot, the mournful mood is created by the white veil of nature and the background music, which, evokes cold, lifeless, and terrifying associations like the sound of glass music. The horizon, immersed in a gray, blurry landscape is lost in the fog that forms between the lake and the island.
The director does not end the story with the main character’s death. He prefers a more original solution. When already married Anna learns of Gio’s death, the cause of which is the grief for her, she suddenly encounters a different reality. Like a widow, the bereaved Marika, dressed in black, tells Anna shocking news. It turns out that she and Gio were very happy together, were going to get married, and were even planning to build a house in the future. Marika's feminine competition and desire for revenge reach their peak. With this gesture, she directly destroys Anna like a thunderbolt and makes her feel that she was not the only beloved woman in Gio's life. Moreover, she does not even take the deceased to the city for burial.
Anna, with the portrait carried under her armpit, leaves the house in astonishment. The boat slowly moves away from the shore and in parallel montage, the faces of two grieving women alternate: Anna, for whom this story will remain an eternal task, and Marika, who, with a look of winning the mark, "sees her off” towards that blurred, uncertain infinity, which is also an infinite horizon.