დეუს ექს მახინას ძიებაში
მიუხედავად იმისა, რომ მარქსიზმი თავისი არსით გამორიცხავს, საზოგადოდ, რელიგიურ რწმენას და ეკლესიისადმი მტრულადაა განწყობილი, იგი სწორედ ფუნდამენტური რელიგიურობის სუროგატულ ფუნქციურ როლს ითავსებს, განსაკუთრებით, ქრისტიანობასთან მიმართებაში. ზოგი რელიგიათმცოდნე მარქსიზმს მსოფლიო რელიგიათა რიცხვს მიაკუთვნებს.
ცნობილი ფრანგი კინოკრიტიკოსი და თეორეტიკოსი, ანდრე ბაზენი ერთ-ერთ სტატიაში, „სტალინის მითი საბჭოთა კინოში’’ მსჯელობს, თუ როგორ აისახა სტალინის იდეალისტური სახე კინემატოგრაფში, თუ როგორაა საბჭოთა ფილმებში სტალინი გამოყვანილი ზეკაცად, რომელიც აწესრიგებს სამყაროში მიმდინარე ქაოსს და ერთადერთი სწორი გზით მიჰყავს მსოფლიო 1. ახალი თაობის ქართველი რეჟისორის, გიორგი სიხარულიძის მოკლემეტრაჟიან ფილმში, „მამული’’ (2018) სტალინი აღიარებული ღმერთია. ეს აღარ არის კინოსურათი, სადაც სტალინი ღმერთის თვისებებს ფლობს მისი ქმედებების მიხედვით, არამედ ის გარემოცვის მიერ ნაგულისხმევი ღმერთია, რომელმაც იესოს გზა უნდა გაიაროს. სწორედ აქ იწყება სტალინისადმი რელიგიური გრძნობების ჩვენება.
ფილმი გაჯერებულია ბიბლიური ალუზიებითა და რელიგიური ალეგორიებით. მაგალითად, ერთ-ერთი ეპიზოდია უფლის სერობის სცენა, სადაც სტალინი სუფრასთანაა წარმოდგენილი, რაც ბუნებრივად გვახსენებს ლეონარდო და ვინჩის ცნობილ ფრესკას, ქრისტესა და მისი მოციქულების უკანასკნელ ვახშამს. სტალინის ხატთან ანთებული სანთლებით დგანან ადამიანები, წვიმაში ბელადის ბიუსტს კი ცელოფანს აფარებენ, რომ არ დასველდეს, მაგრამ ეს დამოკიდებულება წინააღმდეგობრივია. უფრთხილდებიან, ემთხვევიან, ეთაყვანებიან, მაგრამ თითქოს არ უყვართ.
სტალინი დაბრძანებულია სავარძელში, მანათობელი წარწერის ფონზე: „ენა, მამული, სარწმუნოება“, რომელიც მის თავთან შარავანდედს ქმნის. სტალინის ხატება ზუსტად ისეთია, როგორიც ჭეშმარიტმა კომუნისტმა შეიძლება წარმოიდგინოს – ჩიბუხიანი მდუმარე ბრძენი. უბრალო ხალხი გრძელ რიგში დგას, მასთან მიდიან და ხელზე ეამბორებიან. სტალინი ჩვენს გვერდით არის, მას ყველა ხედავს, გრძნობს და მოწიწებით ივსება, უმღერიან, ხოლო ბავშვები ვარდის ფურცლებს უფენენ ფეხქვეშ.
თითქოს სტალინს ზეციური ძალებიც აძლევენ ნიშანს, რათა მოწამეობრივი გზა გაიაროს. მარტო დარჩენილი ბელადი ოთახში პირსახოცს რომ ჩამოხსნის კედლიდან, ჯვარცმას ხედავს. ფილმში ყველაფერი საბჭოთა ნოსტალგიით ცახცახებს, ეს იქნება სტალინის სურათი მოვარაყებულ ჩარჩოში თუ რუდუნებით შესრულებული სიმღერა „Осень, прозрачное утро’’.
კინოსურათში კომუნისტური პარტიის წევრები მსჯელობენ, როგორ მოიქცნენ, დამალონ სტალინი ყველასაგან (ასეთ შემთხვევაში, როგორც ისინი ამბობენ, მას ტყვედ გადააქცევენ და ბელადი ზურგს შეაქცევს), თუ არჩევნებში მიაღებინონ მონაწილეობა, რათა გადაარჩინონ ქვეყანა. ეს ვარიანტიც არ მოსწონთ, რადგან სხვა პარტიებს უკვე თავიანთი ლიდერების კანდიდატურა ჰყავთ წარდგენილი და ბელადის გაზიარება სხვებთან ძალაუნებურად მოუწევთ. თითქოს სტალინი თანამედროვე საზოგადოებაში დეუს ექს მახინასროლში უნდა გამოვიდეს, მაგრამ ბოლოს კომუნისტები შეჯერდებიან, რომ მთავარია ბელადის სიყვარული მოიპოვონ, უფრო მაღალ მწვერვალზე აიყვანონ და იქ დაუმკვიდრონ სამუდამო ადგილი. ასე ჩნდება ფილმში მითიური შრე – მსხვერპლშეწირვა უკვდავების მოპოვების მიზნით. ულამაზესი კადრია, როდესაც პროცესია მიდის. ბელადი მაღალ გორაკზე აჰყავთ და ჯვარზე აკრავენ. ოპერატორი, გური გოლიაძე კინოფილმში ამ ეპიზოდს, სუბიექტური კამერით გვიჩვენებს. სტალინის თვალთახედვიდან ვხედავთ შეკრებილ ხალხს, რომლებიც მას ყვავილებს ესვრიან.
მთელი ფილმის განმავლობაში მოხუც კომუნისტებს ახლავს ერთი ახალგაზრდა ბიჭი, რომელიც ფოტოებს უღებს მათ. იგი ამ გარემოცვაში უცხოა, ამ ყოველივეს დამკვირვებელია. შეიძლება ითქვას, რომ ის არის მაყურებლის თვალი, ალბათ, აწმყოსა და მომავლის სიმბოლოც, მაგრამ მასაც უდიდესი მოწიწება და აღელვება ეტყობა, როდესაც სტალინს ხედავს. მისმა ფოტოებმა უნდა აჩვენოს, როგორ გამოიყურება სამყარო ემოციების გარეშე, ხალხი, როგორც ეპოქის სახე. აქ იწყება ყველაზე მნიშვნელოვანი. ფოტოგრაფის გადაღებულ მასალაში ხალხი ჩანს, სტალინი კი – არა. ბელადს ყველა ხედავს, მათ შორის ფოტოგრაფიც და მაყურებელიც, მაგრამ ის ფოტოებში მაინც არსად არის.
ილია ჭავჭავაძის რემინისცენცია ფილმში შემთხვევითი არაა. კინოსურათის დასაწყისში, მიტინგზე კითხულობენ სწორედ იმ ლექსს, რომელიც ილიამ დაუბეჭდა სტალინს. ამგვარად, აქ გვხვდება ბიბლიური და XIX საუკუნის ალუზიები, პატრიოტული ელემენტებით შემკობილი. და აი, ფინალში, როდესაც ფოტოგრაფი მიდის გორაკზე, ხედავს, რომ ჯვარი ცარიელია, თუმცა სტალინის ჯვარცმა საკუთარი თვალით იხილა. ფოტოგრაფი თითქოს ბიბლიური მახარობელია, მაგრამ როდესაც უკან ბრუნდება, ნაქეიფარი ხალხი ღრმა ძილშია. მხოლოდ სუფრასთან დარჩენილი უსინათლო ქალი წელავს გარმონს. პანორამული ხედი ასეთია: ფხიზელი ბრმა ადამიანი და ღრმა ძილში მყოფი დანაყრებული ხალხი. ფილმის ღირსება სწორედ ეს არის, რომ ილია ჭავჭავაძის ინტერტექსტუალური რემინისცენცია კინოფილმის ვიზუალურ ენაში დამამთავრებელ ეპიზოდში არაპირდაპირი მინიშნებით ჩნდება. შეიძლება ითქვას, რომ ის ჩნდება არა ფილმში, არამედ მაყურებლის წარმოსახვაში:
„ოხ, ღმერთო ჩემო! სულ ძილი, ძილი,
როსღა გვეღირსოს ჩვენ გაღვიძება?!’’
ჯერ კიდევ 1859 წელს დაწერილი ილიას ეს ელეგია შეიძლება გაგვახსენდეს ფინალური ეპიზოდის ყურებისას. ისე გამოდის, რომ ფილმი გვიჩვენებს ძილ-ბურანში მყოფ ადამიანებს, რომლებმაც სტალინი ღმერთად აქციეს თავიანთ წარმოსახვაში, მაგრამ ფიზიკურ რეალობაში მხოლოდ ღრმა ძილში არიან.
მითოსური დისკურსი მჭიდროდაა დაკავშირებული იდეოლოგიასთან, მასების ცნობიერების მამოდელირებელ სისტემასთან, რადგან ის ტრადიციული კულტურის არქეტიპს წარმოადგენს და იდეოლოგიის ბაზისურ ელემენტებს შეიცავს, რაც, საბოლოოდ, აყალიბებს კულტურის წინარე მოძღვრებას. კულტურა, ფაქტობრივად, მითებითაა წარმოდგენილი.
მითი, როგორც კულტურული სამყაროს ტექსტი, არაპირდაპირ მუშაობს მეტაკულტურის შექმნაშიც და ორთოდოქსური კულტურის რეჟიმის გამყარებაშიც. მითიური ფიქრის კატეგორია საკმაოდ მდგრადი ელემენტია. მას შეუძლია სრულიად ახალ კულტურულ გარდაქმნებს შეეგუოს, მაგრამ გაქრობას არ ნებდება. მითი ადამიანური არსებობის ნაწილია.
„როდესაც ჩვენს ქვეყანას ყველაზე მეტად გაუჭირდა, ისევ და ისევ თქვენ აღმოჩნდით ჩვენს გვერდით, რამეთუ გვიხსნათ ჩვენ ბოროტისაგან’’ – სუფრაზე ყანწით ხელში ამ სადღეგრძელოს უძღვნიან სტალინს.
სტალინი ნამდვილი უფალია, ამიტომ ფიზიკური სახით, კონკრეტულად, არსად არის –  არც ფოტოებში. თითქოს, ფილმიც ამით უნდა დამთავრდეს და მაყურებელიც ლოგიკურ დასასრულს უახლოვდება. ფოტოგრაფი უყურებს საკუთარ გადაღებულ ფოტოს, „უფლის სერობას“, სადაც სტალინი არ ჩანს, შემდეგ კი ფოტოს დაჭმუჭნის. კინოსურათის ასეთი დასასრული თითქოს მიგვანიშნებს, რომ მხოლოდ ის ადამიანი დაინახავს სტალინს, ვისაც კომუნიზმისადმი რწმენა უმაღლეს რანგში აქვს აყვანილი. ისე გამოდის რომ ფილმის ბოლოს მხოლოდ ორი ფხიზელი ადამიანია უსინათლო მუსიკოსი ქალი და ფოტოგრაფი ბიჭი. აქედან ფოტოგრაფი გარედან დამკვირვებელია.
მთლიანობა ყოველთვის შედგება ნაწილებისგან, მაგრამ მხოლოდ ერთ ნაწილს ვხედავთ. ,,სხვადასხვა თვალსაზრისით განხილული ერთი და იგივე რეალობა შეიძლება ერთმანეთისგან განსხვავებულ მრავალ რეალობად დაქუცმაცდეს’’ 3 – გამოჩენილი ესპანელი ფილოსოფოსის,  ხოსე ორტეგა ი გასეტის ეს სიტყვები შეიძლება გაგახსენდეს ამ ფილმის ნახვისას. „მამული’’ ძალიან საინტერესო ნამუშევარია, რომელიც გვაფიქრებს აღნიშნულ საკითხებზე და მოკლემეტრაჟიანი ფილმის პირობაზე მაქსიმალური სრულყოფილებით ამუშავებს მოცემულ თემას ახალ ქართულ მხატვრულ კინოში.
განსაკუთრებული ორმაგი კოდირებით იტვირთება ფილმი ჩვენს რეალობაში, სადაც, მართალია, ახალ თაობაში აღარ არსებობს საბჭოთა გამოცდილება, რადგან თითქმის 30 წელია დაინგრა საბჭოთა კავშირი, მაგრამ ხანდახან ჩვენში კიდევ იგრძნობა საბჭოთა გავლენა.
გიორგი სიხარულიძის ნამუშევარი დრამატურგიულად გამართული კინოსურათია, თუმცა მოკლემეტრაჟიან ფილმში ცნობილი ალუზიების დიდი დოზით გამოყენებამ მას, ერთგვარად, „დათვური სამსახური“ შეიძლება გაუწიოს, რადგან თუ მაყურებლის ყურადღება პარალელების გავლებაზე იქნება გადატანილი, შესაძლოა, გარკვეულწილად დაიჩრდილოს თავად ფილმის შინაარსობრივი მხარე.
სტალინის სახის კინოში მითოლოგიზება ვრცელი და დიდი თემაა. ცხადია, მოკლემეტრაჟიანი ფილმი ვერც შეძლებდა ყველა ასპექტის გაშლასა და დამუშავებას. ეს კინოსურათი მხოლოდ რამდენიმე მათგანს ეხება. კარგი იქნებოდა ქრონომეტრაჟის გაზრდის ხარჯზე უფრო ვრცელი და მასშტაბური ყოფილიყო ამ საკითხის ანალიზი, თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთია კინოსარეჟისორო გადაწყვეტა.
„მამული’’ 2019 წლის თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალზე დაჯილდოვდა „ოქროს პრომეთეთი“, როგორს საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი. საზღვარგარეთ მისი ჩვენება რამდენიმე პრესტიჟულ საერთაშორისო კინოფესტივალზე შედგა.
ლევან გელაშვილი,
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
1   ბაზენი, ანდრე. „სტალინის მითი საბჭოთა კინოში“. ჟურნალი „საბჭოთა ხელოვნება“, 1989, №10, გვ. 21-31.
დეუს ექს მახინა (ტრანსლიტერაცია ლათინური სიტყვებისა: Deus ex machina, რაც თარგმანია ბერძნული ფრაზისა – „მანქანიდან გამოსული ღმერთი“) – დრამატურგიული და სადადგმო ხერხი ძველ ბერძნულ თეატრში: სცენაზე ღმერთის მოულოდნელი გამოჩენა, რაც ცვლიდა მოქმედების განვითარებას. გადატანითი მნიშვნელობით ფრაზა ნიშნავს ამა თუ იმ კონფლიქტის მოულოდნელ გადაწყვეტას.

IN QUEST OF DEUS EX MACHINA
Although Marxism in its essence excludes, religious faith in general, and is hostile to the church, it places a surrogate’s functional role of fundamental religiosity, especially in relation to Christianity. Some religious scholars consider Marxism one of the world religions.
The famous French film critic and theoretician, André Bazin, in one of his articles, "The Myth of Stalin in Soviet Film," discusses how Stalin's idealistic image was reflected in the cinema, how Stalin is portrayed as a superman in Soviet films, he who orders the chaos in the world and leads the world in the only right way 1. 1In the short film "Fatherland" (2018) by the Georgian director of the new generation, Giorgi Sikharulidze, Stalin is an acknowledged god. This is no longer a movie where Stalin possesses the qualities of God according to his actions, but he is the God implied by his surroundings, who must follow the path of Jesus. This is where religious feelings towards Stalin begin to show.
The film is saturated with biblical allusions and religious allegories. For example, one of the episodes is the scene of the Lord’s supper, where Stalin is presented at the table, which naturally reminds us of Leonardo da Vinci's famous fresco, “The Last Supper of Christ and His Apostles.” People stand by Stalin’s statue with lighted candles, and they cover the leader's bust with cellophane in the rain so that it does not get wet, but this attitude is contradictory. They care, they worship, they adore, but they don't seem to love.
Stalin is seated in an armchair, against the background of an illuminated inscription: "Language, Fatherland, Faith" that creates a halo around his head. Stalin’s image is exactly what a true communist might imagine - a silent sage with a pipe. Ordinary people stand in a long line, go to him and kiss his hand. Stalin is next to us, everyone sees him, feels him and is filled with awe, they sing to him, and children spread rose petals under his feet.
The heavenly forces seem to be giving Stalin a sign to follow the path of martyrdom. When the leader, left alone in the room, removes the towel from the wall, he sees the crucifixion. Everything in the film is filled with Soviet nostalgia, be it the picture of Stalin in a gilded frame or the desirously performed song “Autumn, a Transparent Morning”.
In the film, members of the Communist Party discuss whether to hide Stalin from everyone (in this case, as they say, he will be taken prisoner and the leader will turn his back), or to let him participate in the elections to save the country. They don't like this option either, because other parties have already nominated their leaders, and they will have to share the leader with others. It seems that Stalin has to appear in the role of Deus Ex Machinain modern society, but in the end, the communists will agree that the main thing is to win the leader’s love, take him to a higher peak, and establish an eternal place for him there. This is how a mythic layer appears in the film - sacrifice to gain immortality. There is a beautiful shot in the film when the procession is going. The leader is taken to a high hill and crucified. The cameraman, Guri Goliadze, shows this episode with a subjective camera. From Stalin's field of vision, we can see a crowd of people throwing flowers at him.
Throughout the film, the old communists are accompanied by a young boy who takes pictures of them. He is a stranger in this environment, he is an observer of all this. It can be said that he is the eye of the beholder, perhaps a symbol of the present and the future, but he also seems to be in great respect and excitement when he sees Stalin. His photographs should show how the world looks without emotions, people as the image of the era. Here something, the most important starts. In the material taken by the photographer, people are visible, but Stalin is not. Everyone can see the leader, including the photographer and the audience, but he is still nowhere in the photos.
Ilia Chavchavadze’s reminiscence in the film is not accidental. At the beginning of the film, the very poem of Stalin that Ilia published is read at the rally. Thus, here biblical and 19th century allusions encounter, embellished with patriotic elements. And here, in the finale, when the photographer goes to the hill, he sees that the cross is empty, although he saw Stalin's crucifixion with his own eyes. The photographer pretends to be a biblical evangelist, but when he turns back, the revelers are sound asleep. Only the blind woman left at the table stretches the accordion. The panoramic view is as follows: a blind person is awake, and sated people – in deep sleep. The merit of the film is that Ilia Chavchavadze’s intertextual reminiscence appears in the visual language of the film with an indirect reference in the final episode. It can be said that it appears not in the film, but in the imagination of the viewer:
“Oh, my God! Eternal sleep,
Why are not we worth of waking up?!”
This elegy of Ilia, written back in 1859, can be remembered while watching the final episode. It turns out that the film shows people, who have made Stalin a god in their imaginations, in leaden slumber but in physical reality they are only in a deep sleep.
Mythological discourse is closely related to ideology, the modeling system of mass consciousness, because it represents the archetype of traditional culture and contains the basic elements of ideology, which ultimately forms the pre-culture doctrine. Culture is, in fact, represented by myths.
Myth as a text of the cultural world works indirectly both in the creation of meta-culture and in the consolidation of the orthodox culture regime. The category of mythic thought is a fairly persistent element. It can adapt to completely new cultural transformations, but it does not allow itself to disappear. Myth is part of human existence.
"When our country was in the most difficult times, it was you who appeared by our side in order to save us from the evil" – during the feast and with a drinking horn in one’s hand this toast is dedicated to Stalin.
Stalin is a real lord, so he is nowhere in physical form, specifically – not even in photographs. It seems that the film should end with this and the audience is approaching the logical end. The photographer looks at his own photograph, "The Lord's Supper," where Stalin is not visible, and then creases the photograph. Such an ending of the film seems to suggest that only those people will see Stalin, who have placed faith in communism in the highest rank. It turns out that at the end of the film, the only two sober people are a blind musician woman and a photographer boy. From these two, the photographer is an outside observer.
A whole is always made up of parts, but we only see one part. “The same reality viewed from different viewpoints can be fragmented into many different realities” 3 Especially with double coding, the film is loaded into our reality, where, although there is no more Soviet experience in the new generation, because the Soviet Union collapsed almost 30 years ago, but sometimes we still feel the Soviet influence.
Especially with double coding, the film is loaded into our reality, where, although there is no more Soviet experience in the new generation, because the Soviet Union collapsed almost 30 years ago, but sometimes we still feel the Soviet influence.
Giorgi Sikharulidze's work is a dramaturgically ordered film, however, using a large dose of well-known allusions in a short film can, in a way, do it a disservice because if the audience's attention is shifted to drawing parallels, the content of the film itself may be overshadowed to a certain extent.
The mythologizing of Stalin's image in film is a vast and large topic. Obviously, a short film would not be able to expand and process all aspects. This movie deals only with a few of them. It would be good if the analysis of this issue was more extensive and large-scale at the expense of increasing the duration, although it should also be noted that this is the film director's decision.
"Fatherland" was awarded "Golden Prometheus" as the best short film at the 2019 Tbilisi International Film Festival. It was screened abroad at several prestigious international film festivals.
Levan Gelashvili,
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
1   Bazin, André. "The Myth of Stalin in Soviet Film". Magazine “Sabchota Khelovneba” (“Soviet Art”), 1989, №10, pp. 21-31.
Deus ex Machina (which is a translation of the Greek phrase – "God out of the machine") – a dramaturgical and staging means in the ancient Greek theater: the sudden appearance of a god on the stage, which changed the development of the action. In a figurative sense, the phrase means an unexpected resolution of this or that conflict.