ლიფტიდან დანახული ცხოვრება
კინო დაბადების პირველივე დღეებიდანვე ცდილობდა (და ცდილობს) თავისი მთავარი „ამოცანის“ რეალიზაციას – თვითმყოფადი და ორიგინალური აუდიოვიზუალური ხერხებით ამბის საინტერესოდ მოყოლას. ლოგიკურია, რომ არსებობის პერიოდში კინემატოგრაფიული თხრობისა და გადმოცემის ხერხებმა, ფორმებმა და შინაარსმა ფართომასშტაბიანი განვითარება და ტრანსფორმაცია განიცადა. უჩვეულო ისიც არაა, რომ ფილმების მთავარი გმირები, რომლებიც არა მარტო ექცევიან ყურადღების ცენტრში, არამედ თავადაც ხდებიან „მთხრობელნი“, არა უშუალოდ ადამიანები, არამედ სხვა სულიერი თუ არასულიერი არსებებიც ხდებიან.
ნათია ნიკოლეიშვილმა სტუდენტურ ფილმში, „რკინის მემატიანე“ (2019), „მთავარ გმირად“  აირჩია სწორედ რომ არასულიერი – მრავალსართულიანი სადარბაზოს ლიფტი, რომელიც გარდა იმისა, რომ დედაქალაქში დღემდე შემორჩენილი ძველი შენობებისთვის დამახასიათებელ ნახევრადდაშლილ, ჭრიალა და დაჟანგულ ოთხკედლიან კონსტრუქციას წარმოადგენს, ამავდროულად, სენტიმენტალურ დანიშნულებას იძენს და ხდება არა მარტო სადარბაზოში, არამედ მის გარეთ მომხდარი ამბების მომსწრე და მემატიანე. ამ 15-წუთიანი მოკლემეტრაჟიანი ფილმის მსვლელობისას რეჟისორს მაყურებელი “არ გამოყავს” ლიფტიდან და შიგნიდან, მისი „თვალებით“ აკვირდება კონკრეტულ სადარბაზოში მობინადრე ადამიანების ცხოვრებას, რომელიც მეორე მსოფლიო ომის პერიოდიდან მოყოლებული თანამედროვე საქართველოს პოლიტიკურ-სოციალური მოვლენების ფეხდაფეხ ვითარდება. ლიფტი ყველაფრის მომსწრე ხდება – იქნება ეს მშობიარობა, ქორწილი, მეორე მსოფლიო ომის და 50 წლის შემდგომ საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადება, სიკვდილი, ახალგაზრდული კინკლაობა-გარჩევები, მიჯნურთა პირველი საიდუმლო კოცნა და ა.შ.
გარდა იმისა, რომ თითქოს, ერთგვარად, ლიფტის, როგორც პერსონაჟის სუბიექტური თვალთახედვისა და ე.წ. POV-ის ფენომენი შემოდის, იკვეთება მეორე გმირიც, დათო, რომლის გარშემოც ვითარდება მოქმედება – დაბადებიდან სიკვდილამდე. დათოს დედა ლიფტში მშობიარობს, პატარა დათოს მამას ომში იწვევენ, მოზარდ ბიჭს პირველი კოცნა ლიფტში მოუწევს, მოგვიანებით იქვე აცილებენ ახალდაქორწინებულებს მეგობრები და მეზობლები და ბოლოს, გარეთ მიმავალი, აწ უკვე ღრმად მოხუცებული, ლიფტშივე განუტევებს სულს.
მთავარი აქცენტი, კონცეპტუალურად და სათაურის შესაბამისად, ლიფტზე გადადის. რეჟისორის ასეთი არჩევანი, სადაც ის სივრცეს და არასულიერ პერსონაჟებს მთავარ გმირებად აქცევს, მის პარალელურად კონკრეტული ადამიანებიც შემოჰყავს და მათზე გარკვეული პერიოდის განმავლობაში მიმდინარეობს დაკვირვება უსულო საგნის მიერ (კონკრეტულად კი ისტორიული მოვლენების ცვლილების ფონზე), ერთგვარად წააგავს ეტორე სკოლას ცნობილი მუსიკალური ფილმის, „ცეკვა ცეკვით“ დრამატურგიულ და იდეურ სტრუქტურას, სადაც ავტორს საცეკვაო დარბაზისა და ოციოდე პერსონაჟის სახით საფრანგეთის 50-წლიანი ისტორია  შემოაქვს.
რეჟისორისა და მისი შემოქმედებითი გუნდის მცდელობას, რომ ფილმი კონცეპტუალური იდეით და საკმაოდ დამაინტრიგებელი ამბით კარგ სტუდენტურ ნამუშევარს დაემსგავსოს, სამწუხაროდ, უკან ხევს მსახიობების ბოლომდე არაბუნებრივი და არამადაჯერებლი (ხშირად ხელოვნური, „გადაპრანჭული“, ან არათავდაჯერებული) თამაში, რაც კვლავაც აქტუალურ პრობლემას წარმოადგენს არამარტო სტუდენტურ კინოში, არამედ, ზოგადად, საშემსრულებლო ხელოვნებებში (საუკეთესო მსახიობებად, მაინც, „ლიფტი“ და ღრმად მოხუცებული დათო რჩებიან).
აღსანიშნავია, რომ დათოს სიკვდილის სცენაში საინტერესოდ შემოდის კადრშიდა მონტაჟის მცდელობა, სადაც სიკვდილი და სიცოცხლე, სიბერე და ახალგაზრდობა კონტრასტულად იკვრება ერთ სივრცეში: სიკვდილის პირას მყოფი დათოს, რომლის სიკვდილის სიმბოლურადაც კინოკამერა დროგამოშვებით მასზე ფოკუსს აბინდებს, მოპირდაპირედ, უკანა ფონზე პატარა ბავშვები (აქაც არადამაჯერებლად) კინკლაობენ და ბიჭუნა გოგონას უწყვიტავს სამაჯურს, რის შედეგადაც სამაჯურის ნაწილები ხმაურით იბნევა კიბეზე. არასტატიკური და მოძრავი კადრი ასეთი კომპოზიციით, ერთგვარად, წააგავს ვონ კარ-ვაისა და ქრისტოფერ დოილის ცნობილი სტილის იმიტაცია-გამოძახილსაც, რომელიც ემოციური დატვირთვით პერსონაჟის უბედურებასა და მარტოსულობის, გარეშე სამყაროს მხრიდან სხვისი სიკვდილის მიმართ გაუცხოებას უსვამს ხაზს. მთავარი კი მაინც ერთია, რომ ფილმის ოპერატორი (იური აბჟანდაძე) კარგად ცდილობს, სივრცე მაქსიმალურად ჩაკეტოს, მას კლაუსტროფობიულობა დაამატოს და ის მინიმალიზმი, ლიფტში შეკეტილობის ფენომენი შეინარჩუნოს. ამას ემატება მონტაჟიც (ნათია ნიკოლეიშვილი და ირაკლი მაქაცარია), რომელიც ბუნებრივად „ჩატეხილი“ და გარდამავალია, რაც წესით, ფილმიდან გამომდინარე, ემსგავსება ლიფტის კარის გაღებასა და დიდი გაჭირვებით მოძრავ მოქმედებას, თუმცა, მეორე მხრივ, მაინც უახლოვდება „ბუნებრივი“ დამუშავებისა და მონტაჟის სტილს, რასაც ბოლომდე ვერ გასცდენია ქართული სტუდენტური კინო და მაინც უხეში გადასვლის სახეს სჯერდება.
დრო იცვლება, ხალხთან ერთად ტექნიკაც „ბერდება“ და ძველ ლიფტს, რომლის წესიერ მუშაობას არაერთი მოსახლე დიდი ხანი ელოდებოდა,  დაუდგება რემონტისა და ტექნიკოსების ვიზიტის დღეც, თუმცა ფილმი მთავრდება, ერთი შეხედვით, გარემონტებული ლიფტის გაურკვეველ სართულზე ასვლით, სადაც კარი იღება და ჩანს ერთგვარი საკუჭნაო, რომელიც ცარიელია. რჩება ორი ვარაუდი: ლიფტი განახლებული სახით განაგრძობს მოსახლეების მსახურებას და ახალი თავგადასავლების დაკვირვებას, ან ის, დათოსთან ერთად, დაამსრულებს სიცოცხლეს, რადგან, გარეგნული ცვლილებებისა და განახლების მიუხედავად, ისეთივე ძველი და უსარგებლო ხდება, როგორც საკუჭნაოში დიდი ხნის წინ შეყრილი და პატრონებისგან მივიწყებული ნივთები, ოდესღაც ვიღაცისთვის მნიშვნელოვანი და საკრალური, როგორც, თუნდაც, დათოს არსებობა თავის დროზე. თუმცა შენობის ფუნქციის გათვალისწინებით ლიფტი არასდროს დაკარგავს აქტუალობას, რადგან გადაადგილებისთვის მაინც არის საჭირო. ამრიგად, ლიფტს ენიჭება ის „მელოდრამატიზმი“, იგი ემსგავსება ცოცხალ არსებას, რომელშიც დროებით გაიელვებენ საკუთარი პრობლემებით, გასაჭირითა თუ სიხარულით სავსე ადამიანები და შემდეგ გაქრებიან, ლიფტი კი „გამოიჭერს“ და შეინახავს ამ ყველაფერს და, ბოლოს, ავა საკუჭნაოში, სადაც საბოლოოდ „დააბინავებს“ და „დააარქივებს“.
რამდენიმე ნაკლის მიუხედავად, „რკინის  მემატიანე“ მეტნაკლებად მაინც ახერხებს არატრადიული სიუჟეტის გამართლებას და თავისი შინაარსით საინტერესო თავგადასავალს სთავაზობს მაყურებელს, ნათია ნიკოლეიშვილი კი, ალბათ, მომავალში შეძლებს მეტ დრამატურგიულ და შემოქმედებით სირთულეებს შეეჭიდოს.

From the very first days of its birth, cinema has always tried to realize its main "task"- to tell a story in an interesting way with independent and original audiovisual methods. Logically, the methods, forms and content of cinematic narration and delivery have undergone large-scale development and transformation during its existence. Neither is it unusual that the main characters of films, who are not only in the center of attention but also become "narrators" themselves, are not directly human, but also other spiritual or non-spiritual beings.
Natia Nikoleishvili chose as the "main hero" in her student film, "Iron Chronicler" (2019), precisely the non-spiritual multi-story building elevator, which, apart from being a semi-dismantled, cracked and rusted four-walled structure typical of the old buildings still preserved in the capital of Georgia, at the same time acquires a sentimental function and becomes a witness and chronicler of the events not only in the building entrance but also outside. In the course of this 15-minute short film, the director "does not take" the audience out of the elevator and observes the lives of people living in a particular entrance from inside, with its own "eyes" which develops in step with the political and social events of modern Georgia since the Second World War. The elevator witnesses everything - be it a birth, a wedding, the declaration of the Second World War and 50 years later the independence of Georgia, as well as death, youthful rows, the first secret kiss of loved ones, etc.
In addition to the fact that, in a way, the subjective viewpoint of the elevator as a character and the so-called phenomenon of POV is introduced, the second hero, Dato is also outlined around whom the action develops - from birth to death. Dato's mother gives birth in the elevator, little Dato's father is called up into the war, the teenage boy has to have his first kiss in the elevator, later the newlyweds are seeing off by their friends and neighbors, and finally, leaving the building, already very old, he passes away in the elevator.
The main focus, conceptually and in accordance with the title, shifts onto the elevator. Such a choice of the director, where she turns the space and non-spiritual characters into the main characters, brings in specific people in parallel with it and observes them for a certain period of time by an inanimate object (specifically, against the background of changing historical events), in a way resembles dramatic and ideological structure of Ettore Scola’s famous musical film "Le Bal," where the author introduces the 50-year history of France in the form of a dance hall and twenty characters.
The attempt of the director and her creative team to make the film look like a good student work with a conceptual idea and a rather intriguing story, unfortunately, is hindered by the completely unnatural and unbelievable (often artificial, "pretentious" or unconfident) performance of the actors, which continues to be an actual problem not only in student film but in performing arts in general (the best actors, however, are "elevator" and extremely aged Dato).
It should be noted that in the scene of Dato's death, there is an interesting attempt at in-frame montage, where death and life, old age and youth are contrasted in one space: when Dato is on the verge of death, the camera focuses on him with time lapse symbolizing his death, on the opposite side, in the background, small children (also here unconvincingly) are playing. And the boy breaks the girl's bracelet, causing the parts of the bracelet to clatter down the stairs. A non-static and moving shot with such a composition, in a way, resembles an imitation-echo of Wong Kar-Wai and Christopher Doyle’s famous style, which emphasizes the character's misfortune and loneliness, alienation to the death of others with an emotional load from the outside world. The main thing is that the cameraman (Yuri Abzhandadze) tries well to close the space as much as possible, to add claustrophobia to it and keep the minimalism, thus to maintain the phenomenon of being locked in the elevator. In addition, the editing (Natia Nikoleishvili and Irakli Makatsaria) is naturally "broken" and transitional, which, depending on the film, resembles the opening of the elevator door and its moving action with great difficulty, although, on the other hand, it still approaches the style of "natural" processing and editing from which Georgian student film has not completely gone away from and still believes in the appearance of a rough transition.
Time changes, equipment "ages" along with people, and the old elevator, which many residents have been waiting for a long time to work properly, will have a day of repairs and visits by technicians, although the film ends with, at a glance, going up to an unknown floor of the repaired elevator, where the door opens and a kind of pantry is visible, which is empty. Two assumptions remain: the elevator will continue to serve the residents and observe new adventures in a renewed form, or it, together with Dato, will end its life, because, despite external changes and renovations, it will become as old and useless as the things that were long ago thrown into the pantry and forgotten by the owners, once important and sacred for someone, as even Dato's existence in his time. However, taking into account the function of the building, the elevator will never lose its relevance, because it is still needed for movement. Thus, being like a living being the elevator is given that "melodramatic character," in which people with their own problems, hardships or joys will temporarily flash and then disappear, and the elevator will "catch" and store all this and finally go up to the pantry, where it will finally "house" and will "archive."
Despite several flaws, "Iron Chronicler" more or less manages to justify the non-traditional story and offers an interesting adventure to the audience with its content, and Natia Nikoleishvili will probably be able to tackle more dramaturgical and creative difficulties in the future.