მიზანი, რომელსაც ვერაფერი აბრკოლებს
ნიკო ლომოურის ლექსი, „ყინვა და პატარა მოწაფე“ თითქმის ყველასთვის, ვისაც ეს ლექსი უსწავლია, ბავშვობის პირველი სიღრმისეული განცდის, წარუშლელი სევდიანი ემოციების გამომწვევ მოგონებად არის სამუდამოდ ჩაბეჭდილი. რეჟისორ გიორგი ოვაშვილის ამავე სახელწოდების მოკლემეტრაჟიანი ფილმის (2023) ინსპირაცია სწორედ მისი ბავშვობიდან გამოყოლილი ანალოგიური შეგრძნებების პროდუქტს წარმოადგენს. მართალია, საბავშვო ჟანრის ფილმი ოვაშვილის შემოქმედებაში სიახლედ აღიქმება, მაგრამ თუ დავუკვირდებით, მის წინა ნამუშევრებშიც („გაღმა ნაპირი“, „სიმინდის კუნძული“) წამყვანი როლი ბავშვებს ან მოზარდებს ეკუთვნით. მათი, ჯერ კიდევ ჩამოუყალიბებელი და გაუცნობიერებელი ყოფიერების არსი, ფილმში განვითარებული მოვლენების შედეგად იხვეწება, ყალიბდება და ფინალში, ძლიერი ემოციების შედეგად, ისინი კათარზისს მიღწეულ, დაბრძენებულ ადამიანებად გვევლინებიან.
რეჟისორი ვიზუალურად აცოცხლებს ლექსად მოყოლილ ამბავს – სწავლას მოწყურებული პატარა ბიჭისა და დაუნდობელი ყინვის შერკინების შესახებ. დათოვლილი, ყინულოვანი მთებით გარემოცულ, პირქუში, მკაცრი, მაგრამ ულამაზესი ბუნებით გარშემორტყმულ უტყვ არემარეში, სიცივისგან გათოშილი პატარა ბიჭი წიგნით ხელში ჯიუტად მიიკვლევს გზას სკოლისაკენ. ყინვა კი მეთოდურად ჩასჩურჩულებს:
„ჩემთან კერპობა შენ ვერ გაგივა,
მალე გეცვლება წითელი ფერი,
იცოდე, შენზე დიდებისათვის
მომიგრეხია მწარედ კისერი.“
ბავშვი კი შეუპოვრად მირბის სკოლისაკენ, სადაც მოგიზგიზე ცეცხლით გამთბარი და განათებული საკლასო ოთახი, მოსიყვარულე მასწავლებელი და თანაკლასელი გოგონა ელოდებიან. სირბილის დროს მას ძვრება ქუდი, რომელიც უსასრულოდ მიგორავს დაღმართზე და ალბერ ლამორისის გახმაურებული კინოსურათის, „წითელი ბუშტის“ (1956) მსგავსად, თავისუფლებისა და მიზანსწრაფულობის სიმბოლოდ აღიქმება.
XIX საუკუნეში დაწერილი ლექსის საფუძველზე შექმნილი მცირე მოცულობის ფილმი „ყინვა და პატარა მოწაფე“ სავსეა მეტაფორებითა და მინიშნებებით, რომლებიც XXI საუკუნეშიც არსებულ პრობლემებს ეხმიანება. განსაკუთრებით კი, ჩვენს მაღალმთიან რეგიონებს, სადაც გამოკვეთილია დემოგრაფიული პრობლემა. დაცარიელებულ სოფლებში, ბავშვების სიმცირისა და მასწავლებლების ნაკლებობის, სტიქიისგან დაზარალებული უგზოობის გამო სკოლები იხურება, უსახსრობისა თუ გაუმართავი საცხოვრებელი პირობების გასაუმჯობებლად მცხოვრებლები არა მხოლოდ სოფლებს, არამედ მასიურად ქვეყანასაც ტოვებენ. ამ მინორული ჩანართის გარდა, ფილმში ასევე იკვეთება ადამიანის სწრაფვა დასახული მიზნის მისაღწევად, რასაც ვერანაირი დაბრკოლება ვერ შეაჩერებს. აქვე, აგრეთვე, შეუმდგარი სიყვარულის თემაც გაიჟღერებს ორი პატარა გმირის მეტყველ თვალებში. აღნიშნული გრძნობის ჩანასახს ამკვეთრებს მათივე სახელები – რომეო და ჯულიეტა, რაც მაყურებელში შექსპირის უკვდავი ნაწარმოების ალუზორულ მოლოდინს იწვევს, მაგრამ ამ ლაკონურად გადმოცემულ ამბავში ოვაშვილისათვის დამახასიათებელი სიტყვაძუნწობითა და გამოსახულების აქცენტირებით, მხოლოდ მზერით გამოვლენილი განცდების ფონზე, ეს შექსპირისეული პასაჟი, ცოტა არ იყოს, გადამეტებული, საერთო კონტექსტიდან ამოვარდნილია და აუდიტორიას იმედგაცრუებულს ტოვებს. თითქოსდა, ბავშვებში ჩასახული გრძნობა იქვე სრულდება, რადგან გოგონა მშობლებს ქალაქში გადაჰყავთ სასწავლებლად, კლასში კი ერთი მოსწავლის დარჩენა სკოლას დახურვას უქადის. პირველი სიყვარული ვერ შედგა, ტრაგიზმი კი შენარჩუნდა.
განსაკუთრებით გამოიკვეთება ფილმის ვიზუალური მხარე. დამდგმელი მხატვრის, ნინო ჩაკვეტაძის ფერწერული ნამუშევრები ზედმიწევნით შეერწყა და მიესადაგა ფილმის არსსა და შინაარსს, რასაც, საბოლოოდ, სრულყოფს ოპერატორი ტურაჯ ასლანი (ირანი). რატომღაც გიორგი ოვაშვილი ქართველ ოპერატორებს არ წყალობს. მისი ყველა ფილმის ოპერატორი სხვადასხვა ქვეყნიდანაა მოწვეული და რეჟისორის მოცემულობას სათანადოდ ასრულებს. ამჯერადაც, ფილმის გამოსახულება შთამბეჭდავ ჰარმონიულ ერთიანობას ქმნის და მძაფრად გვაწვდის ეკრანიდან, რასაც უფრო მეტ ჟღერადობას მატებს კომპოზიტორ როი შვარცის (ისრაელი) მუსიკა.
ეს ფილმი შემადგენელი ნაწილია დიდი საერთაშორისო პროექტისა, რომელშიც რამდენიმე ქვეყნის კინორეჟისორი იღებს მონაწილეობას. როგორც წყლის ერთ წვეთში შეიძლება მთელი სამყარო აირეკლოს, ასევე ამ გაერთიანებულ კინოპროექტში აისახება, ალბათ, სხვადასხვა ეროვნების ადამიანების პრობლემები და განცდები, მათი ერთიანობა კი საიმედო გახდება, რაც ამ არეულ საუკუნეში ძალზე მნიშვნელოვანია.

GOAL THAT NOTHING CAN HINDER
Niko Lomouri's poem "Frost and Little Disciple" is forever imprinted on almost everyone who has read this poem as a memory of the first deep feeling of childhood, causing indelible sad emotions. The inspiration of director Giorgi Ovashvili's short film of the same name (2023) is the product of similar feelings from his childhood. It is true that a children's film is perceived as a novelty in Ovashvili's work, but if we look closely, even in his previous films ("The Other Bank," "Corn Island") the leading role belongs to children or adolescents. The essence of their existence, which is still unformed and unperceived, is refined and formed as a result of the events in the film, and in the finale, as a consequence of strong emotions, they appear as wise people who have reached catharsis.
The director visually brings to life the story told in verse-wresting of a little boy yearning to study and the merciless frost. Surrounded by snowy, icy mountains, gloomy, harsh, but beautiful nature, a lonely little boy, exhausted from the cold, stubbornly walks his way to school with a book in his hand. The frost whispers methodically:
"Your willfulness will soon fail,
And you will turn so red again,
Even older ones than you
Broke their necks and so will you.”
And the child relentlessly runs to school, where a classroom warmed and lit by fire, a loving teacher and a classmate girl are waiting for him. As he runs, his hat moves, endlessly rolling downhill, and like Albert Lamorisse‘s famous film, “The Red Balloon” (1956), it is seen as a symbol of freedom and determination.
Based on a poem written in the 19th century, the small-scale film "Frost and the Little Disciple" is full of metaphors and hints that echo the problems of the 21st century, especially our mountainous regions, where the demographic problem is evident. In deserted villages, schools are closed due to lack of children and teachers, roads are damaged by natural disasters, residents leave not only the villages, but also the country en masse due to lack of funds or poor living conditions. Apart from this minor addition, the film also depicts the human striving to achieve the set goal, which no obstacle can stop. Here, too, the theme of unrequited love will be heard in the expressive eyes of two little heroes. The rudiment of the mentioned feeling is sharpened by their names - Romeo and Juliet, which evokes an allusive expectation of Shakespeare's immortal work in the audience, but in this succinctly told story, with Ovashvili's characteristic sparing of words and image emphasis, against the background of feelings revealed only by the gaze, this Shakespearean passage is, to say the least, exaggerated, from the general context. It falls flat and leaves the audience disappointed. As if, the feeling conceived in children comes to fruition there, because the girl's parents take her to the city to study, and one disciple remaining in the class prompts the closing of the school. The first love failed, but the tragedy remained.
The visual side of the film is especially highlighted. The painting works of the production designer, Nino Chakvetadze, were meticulously combined and adapted to the essence and content of the film, which was finally perfected by the cameraman Touraj Aslani (Iran). For some reason, Giorgi Ovashvili does not favor for Georgian cameramen. All his film cameramen are invited from different countries and fulfill the director's requirements properly. This time too, the image of the film creates an impressive harmonious unity and provides us with intensity from the screen, which is added more sound by the music of the composer Roy Schwartz (Israel).
This film is part of a large international project in which filmmakers from several countries take part. As the whole world can be reflected in one drop of water, so in this united film project, the problems and feelings of people of different nationalities will be reflected, and their unity will become reliable, which is very important in this turbulent century.