მცირე მოგზაურობა წარსულსა და აწმყოში
ყოველდღიურ რუტინაში ადამიანები კარგავენ მნიშვნელოვან ღირებულებებს, საყვარელ ადამიანებთან ურთიერთობის შესაძლებლობებს. ის თითქოს ახუნებს გრძნობებსა და ემოციებს, არ გვაძლევს საშუალებას დავფიქრდეთ, რამდენ დროს ვხარჯავთ ფუჭ ქმედებებსა და მატერიალურ ღირებულებების მოსაპოვებლად. მხოლოდ ცხოვრების დასასრულის მოახლოების შეგრძნება გაიძულებს, სამყაროს შეხედო ახალი თვალით და დაინახო თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია ადამიანის სულიერი თავისუფლება.
ნინო ჟვანიას სადებიუტო ფილმი, „აღლუმი“ (2018) მოგვითხრობს ერთ დღის მოკლე მოგზაურობას წარსულსა და აწმყოში, სადაც ეტაპობრივად იშლება თითოეული გმირის ინდივიდუალური ხასიათი და ცხოვრების სტილი, მსოფლმხედველობა და მსოფლაღქმა. დიდი ხნის უნახავი მეგობრები: არჩილი, გოგა და გუგა ერთმანეთს “მშრალი ხიდის” ტერიტორიაზე ხვდებიან. სამი განსხვავებული ხასიათის, ცხოვრების სტილის მქონე გმირს ბავშვობა, წარსულის მოგონებები აერთიანებს. როგორები გახადა ისინი ცხოვრებამ?
მატერიალური, ყოფითი პრობლემებით დატვირთული რუტინა, ყოველდღიურობა, „კლიენტების“ ხანგრძლივი და დამღლელი მოლოდინი ფილოსოფიური აზროვნებისა და ცხოვრებისეული პრობლემების შესახებ ხმამაღალი ფიქრისათვის განაწყობს არჩილს (არჩილ ქიქოძე). მისგან განსხვავებულია გოგა (გოგა პიპინაშვილი) – სხვათა ღირსების დამცველი, მძიმედ მოსაუბრე, ტრადიციული „ძველი ბიჭის“ თვისებებით დაჯილდოებული, სხვებზე ადრე გაზრდილი, შინაგანი „სიძლიერისა“ და „ტრაგიზმის“ მატარებელი. არჩილი მთხრობელია, ხოლო გოგა – მსმენელი. მათ იდილიურ ყოფას არღვევს გუგა (გუგა კოტეტიშვილი) – თავისუფალი, ქაოსური, ლაღი. ადამიანი პრობლემებითა და უპრობლემოდ, ამ შეხვედრის ინიციატორი. სწორედ გუგა ცდილობს მოგზაურობა ერთ დიდ ავანტიურად აქციოს და ამ თამაშში მეგობრებიც ჩაითრიოს.
ფილმის ფაბულა მარტივია. ვრცელი დიალოგები შესაძლებლობას იძლევა განვაზოგადოთ, გავშალოთ პრობლემა, არ ჩავკეტოთ ის კონკრეტულ სივრცესა და დროში. სიტყვებით თამაშში, გმირთა ინტონაციით, ჩნდება განსხვავებული აქცენტები, ქვეტექსტები, რითაც იქმნება მსუბუქი ირონია და ჩნდება საზოგადოების კრიტიკა, რომელიც არა მხოლოდ გმირთა პოზიციად, არამედ ავტორის საზოგადოებაში გაბატონებული სტერეოტიპებისა და კლიშეების, სნობური განწყობებისადმი დამოკიდებულებას გამოხატავს. დამოკიდებულებას იმ აზროვნების მიმართ, რომლითაც გარკვეული ტიპის ადამიანები გარემოში მარტივ ადაპტირებას ახერხებენ. ფილმის დრამატურგიული საფუძველი, რომელიც ფაქტობრივად ტრადიციულ სქემას მიყვება, რეჟისორს საშუალებას აძლევს ერთ ჰარმონიულ სისტემაში გაიაზროს ვერბალური და არავერბალური ენები, სიტყვა და გამოსახულება.
მოგზაურობა დაყოფილია ძირითად ეპიზოდად: ჩხუბის სცენა, სადაც მაყურებელი გუგას ცხოვრების სტილს ეცნობა; რესტორნის, სადაც იშლება პერსონაჟების მსოფლმხედველობა, მათი აწმყო და წარსული; შეხვედრა მსუბუქი ყოფაქცევის ქალებთან, სადაც უცხო და დროებით თავშესაფარში თითოეული მათგანი საკუთარ თავს აძლევს უფლებას, იყვნენ თავისუფალი, ისაუბრონ, ითამაშონ დაივიწყონ ყოველდღიურობა; ავტობუსის სცენა, სადაც მოხუცთა გარემოში გუგა ათვითცნობიერებს, რომ, სიბერესთან ერთად, სიცოცხლე უკვე ერთ დიდ მოგონებად იქცევა. მოხუცებთან შეხვედრა თავის ავადმყოფობას, მოახლოებული სიკვდილის შეგრძნებას უმძაფრებს გიგას. სწორედ მისთვის ხდება აუტანელი და შეუძლებელი ამ სივრცეში დარჩენა. ფილმის ნახვისას თითქოს და გაუგებარი, ზედმეტიც კი გეჩვენება ეს ეპიზოდი, მაგრამ ფინალი ამ სცენას საერთო ქსოვილის კონტექსტში მნიშვნელოვან ნაწილად აქცევს. და ფინალური სცენა – აღლუმი. ისევე, როგორც მთელი ფილმის მანძილზე გმირები ეთამაშებიან საკუთარ რეალობას, ასევე რეჟისორიც თხრობის დროს ირჩევს „თამაშის“ პრინციპს და ფინალში ქმნის მოულოდნელობის ეფექტს.
თხრობის პროცესში რეჟისორი მუდმივად გაურბის ახსნას, რატომ იკრიბებიან ამ ერთი დღის გასატარებლად ძველი მეგობრები. არის შეგრძნება იმისა, რომ გუგა თავის ვალებს, გამწვავებულ კონფლიქტს, სიტუაციებს გაურბის და ამ ჩაკეტილი წრიდან ცდილობს გამოსავლის მოძებნას, მაგრამ არა. ფინალური სცენით ვხვდებით, რომ გუგას სურს, სიცოცხლის უკანასკნელი დღეები მაინც იყოს მისთვის ლაღი. უბრალოდ, წამით მაინც დაიბრუნოს ახალგაზრდობის ის შეგრძნებები, განცდები, განწყობები, რომლებიც ამ ადამიანებთან საუკეთესო წლებში აერთიანებდა. მცირე აღლუმი, ადამიანების საზეიმო მსვლელობა ასოციაციურად გვაგონებს ფედერიკო ფელინის ფილმებიდან მეხსიერებაში შემორჩენილ კადრებს. გუგა და მისი მეგობრები ცდილობენ ამ საერთო დღესასწაულის ნაწილი გახდნენ, თუმცა ამაოდ. გუგა ამ საერთო აღტკინებას, ქაოსურ ხმაურიან გარემოს საჯინიბოში ემალება და იქ იღუპება, მისი მეგობრები კი ბავშვური ხალისით შეუერთდებიან სადღესასწაულო მარშს, თითქოს, გიგასგან განსხვავებით, აგრძელებენ ჩვეულ ყოფას, სოცოცხლეს.
გაშლილი ჰორიზონტები, მთის ფერდობზე შეფენილი ცხვრის ფარა, ჩამავალი მზის წითელი ლაქებით განათებული ვრცელი პეიზაჟები, მიტოვებული შენობის ჩაბნელებული ინტერიერი, ზოგჯერ „ბრტყელი“ სივრცე, რომელზედაც „სილუეტურად“ ჩნდებიან პერსონაჟები და რიტმულად მიიწევენ წინ, ჯერ კიდევ უცნობი რეალობის აღმოსაჩენად, ფერწერულს ხდის გამოსახულებას და, გარკვეულწილად, მოგვაგონებს აზიური კინოს გამოსახულებისათვის დამახასიათებელ სტილისტიკას. თუმცა აქვე გვახსენდება ალეხანდრო გონსალეს ინიარიტუს თხრობის, ვიზუალის აგების სტილი: გაშლილი რეალისტურ-მისტიკური ჰორიზონტებით, ფერწერული პეიზაჟებით, სიუჟეტის მოზაიკურობით, თხრობის ქაოსურობითა და ფრაგმენტულობით.

A SHORT TRIP INTO THE PAST AND PRESENT
In the daily routine, people lose important values, opportunities to communicate with loved ones. It seems to suppress feelings and emotions, it does not allow us to think about how much time we waste on futile actions and acquiring material values. Only the feeling of approaching the end of life makes you look at the world anew and see how important the spiritual freedom of a person is.
Nino Zhvania's debut film, "Parade" (2018) tells the story of a short, day trip into the past and present, where each character's individual nature and lifestyle, outlook and worldview are broken down step by step. Friends who have not seen each other for a long time: Archil, Goga and Guga meet each other in the vicinity of "Dry Bridge." The heroes with three different characters and lifestyles are united by childhood and memories of the past. What has life turned them into?
The routine, everyday life, loaded with material and existential problems, the long and tiring waiting for "clients" prepares Archil (Archil Kikodze) for philosophical thoughts and thinking aloud about life problems. Goga (Goga Pipinashvili) is different from him - a defender of others’ dignity, a tough talker, gifted with traditional "old guy" qualities, matured earlier than others, a bearer of inner "strength" and "tragedy." Archil is the narrator, and Goga is the listener. Their idyllic existence is disturbed by Guga (Guga Kotetishvili) - free, chaotic, delightful. A person with problems and without problems, the initiator of this meeting. It is Guga who tries to turn the trip into one big adventure and involve his friends in this game.
The plot of the film is simple. Extensive dialogues provide an opportunity to generalize, to expand the problem, not to lock it in a specific space and time. In the word game, with the characters’ intonation, different accents and subtexts appear, as well as a light irony and a criticism of the society, which expresses not only the characters’ position but also the author's attitude to stereotypes and clichés, snobbish attitudes prevailing in the society. Attitude towards the way of thinking with which certain types of people are able to easily adapt to the environment. The dramaturgical basis of the film, which actually follows a traditional scheme, allows the director to understand verbal and non-verbal languages, words and images in one harmonious system.
The journey is divided into main episodes: the fight scene, where the audience is introduced to Guga's lifestyle; the scene of the restaurant, where the world view of the characters, their present and past open; a meeting with prostitutes, where in a foreign and temporary shelter, each of them gives themselves the right to be free, to talk, to play, to forget about everyday life; the bus scene where, in the elderly’s environment, Guga realizes that with age, life has become one big memory. Meeting with the elderly intensifies Guga’s feeling of illness and approaching death. It is for him that it becomes unbearable and impossible to stay in this space. When watching the film, this episode seems incomprehensible, even superfluous but the finale makes this scene an important part in the context of the overall fabric. And the final scene - the parade. Just as the characters play with their own reality throughout the film, the director also chooses the principle of "play" during the narration and creates the effect of surprise in the finale.
In the process of narration, the director constantly avoids explaining why old friends gather to spend this one day. There is a feeling that Guga is running away from his debts, aggravated conflict, situations and is trying to find a way out of this closed circle, but no. In the final scene, we realize that Guga wants the last days of his life to be pleasant for him. Just for a second, to get back those feelings, emotions, moods of his youth, which united these people in his best years. A small parade, a solemn procession of people reminds us by association of the shots from Federico Fellini's films. Guga and his friends try to be a part of this common celebration, but in vain. Guga hides in the stable from this common excitement, from chaotic, noisy environment and dies there, while his friends join the festive march with childish joy, as if, unlike Guga, they continue to live their usual lives.
Expanded horizons, a flock of sheep scattered on the mountainside, vast landscapes illuminated by red spots of the setting sun, the darkened interior of an abandoned building, sometimes a "flat" space on which characters appear "silhouetted" and rhythmically move forward to discover an as yet unknown reality, make the image picturesque and, to some extent, it reminds us of the style characteristic of the image of Asian cinema. However, here we are reminded of Alejandro González Iñárritu's style of storytelling and visual construction: with wide realistic-mystical horizons, pictorial landscapes, mosaic of the story, with chaos and fragmentation of the narrative.