ემიგრაციის თემა ფართოდ განიხილება კინოში. ეს პრობლემა მუდმივად აქტუალურია, მასზე იქმნება არა მხოლოდ მხატვრული, არამედ დოკუმენტური ფილმებიც. ასახო შიშები იმ ადამიანებისა, რომლებიც მზად არიან დატოვონ სამშობლო და წავიდნენ უკეთესი ცხოვრების საძიებლად, ამის გულწრფელი ჩვენება დოკუმენტურ ფილმებში უფრო კარგადაა შესაძლებელი, რადგან ადამიანი თავად ყვება საკუთარ ამბავს, განვლილ გზას, ზედაპირზე ამოაქვს შინაგანი ემოციები, რითაც უფრო ზუსტადაა შესაძლებელი სათქმელის მაყურებლამდე მიტანა.
დღესდღეობით, თანამედროვე ფილმების უმეტესობა ორ კატეგორიად იყოფა: კომერციული ფილმები, რომლებიც იქმნება მხოლოდ მოგების მისაღებად და არ აქვს მნიშვნელობა, რა ჟანრის ან როგორი შინაარსის იქნება ისინი და მეორე, კინოსურათები, რომლებიც შექმნილია ხელოვნების სიყვარულით. ძალიან იშვიათად გხვდება ფილმები, რომლებიც უბრალო, ემოციური და ცხოვრებისეულია, ისეთები, რომლებიც სულს გამოაფხიზლებენ. სწორედ ასეთ ნამუშევრად შეიძლება ჩაითვალოს თამარ ბართაიასა და გიორგი ბართაიას დოკუმენტური ფილმი, “დილა მშვიდობისა თქვენ! ღამე მშვიდობისა მე!“ (2021).
ბოლო ათწლეულებში, განსაკუთრებით დოკუმენტური ფილმებში, პოპულარული გახდა ემიგრაციის თემა და სოციალური პრობლემები, რომლებსაც აწყდებიან არა მხოლოდ ემიგრანტები, არამედ სამშობლოში დატოვებული ოჯახები. უმეტესწილად, ასეთ ფილმებს აქვთ არა იმდენად დრამატული ეფექტი, რამდენადაც მწვავე სოციალური ხასიათი. ხშირად, ისინი უფრო გლობალურ საკითხებს აჩვენებენ, რომლებშიც უშუალოდ მონაწილეობენ ემიგრანტები და ადგილობრივი მცხოვრებლები, თუმცა ზემოთ ხსენებულ ნამუშევარში საუბარია არა სამშობლოდან უცხო ქვეყნამდე განვლილ მძიმე გზაზე, არა დატოვებულ ოჯახზე, არამედ იმაზე, რომ, ემიგრანტობის ფონზე, შესაძლებელია იყო ბედნიერი და აისრულო ოცნებები.
ფილმი გვიყვება ელგა ფორჩხიძეზე, ქალზე საქართველოს პატარა სოფლიდან, რომელიც მღერის პარიზის ცნობილ კაბარეში, სადაც გამოდიოდა არაერთი ცნობილი მომღერალი.
როცა სამშობლოს ტოვებ, მრავალ მიზეზთა შორის არის ორი ძირითადი: სოციალური პრობლემები და კარიერული განვითარება, აკეთო შენი საყვარელი საქმე. ეს ნამუშევარი მეორე შემთხვევაზე გვიყვება (ეს უფრო გამოკვეთილად წარმოაიჩინეს რეჟისორებმა). შესაძლოა, მათ სხვა ჩანაფიქრი ჰქონდათ, მაგრამ ყურადღება სხვა რამეებზე ნაკლებადაა გამახვილებული. შესაბამისად, ყველაფერი დანარჩენი გახდა მეორეხარისხოვანი, დამხმარე ინსტრუმენტი ძირითადი ამბის მოსაყოლად.
რა უნდა ყოფილიყო ფილმის საბოლოო შედეგი? ეჩვენებინა ემიგრანტობის სიმძიმე თუ ენახებინა, რომ ამ სიტუაციაშიც არის რაღაც კარგი, რაც სამშობლოდან შორს თავს ბედნიერად გაგრძნობინებს. მთავარი სათქმელი მაინც იმედია, დიდი შრომით რომ არის შესაძლებელი სანუკვარი მიზნის მიღწევა.
თავისთავად, ფილმს უნდა ჰქონდეს კონკრეტული მიმართულება და თემა. როგორც მისი სინოფსისიდან ვიგებთ, მან უნდა მოყვეს ელგას მძიმე თავგადასავალი საქართველოდან საფრანგეთამდე, თუმცა რას ვხედავთ? ვაკვირდებით წარმატებული ქალის რამდენიმე დღეს და უკანა რიგში გადადის ძირითადი ამბის მოყოლა. მთავარი გმირი შიგადაშიგ კი გვიყვება საკუთარ განვლილ გზაზე, მაგრამ ეს იმდენად მწირია, რომ რთულია თემა სრულად ამოწუროს.
რაღაც მომენტში სიუჟეტი თითქოს ნაწილებად იყოფა. თავიდან ვხედავთ ახალი წლის პერიოდში, თბილისის ქუჩებში მიმავალ მანქანას, რომელშიც ორი ქალი საუბრობს. მთავარი გმირი იხსენებს ჯონი დეპთან შეხვედრას. ამის შემდეგ ელგას ვხედავთ უკვე პარიზში და აქედან იწყება მთავარი თავგადასავალი. ამდენად, თბილისური შესავალი, ალბათ, საერთოდ არ იყო საჭირო, რადგან თუ მის ამოცანას წარმოადგენდა ელგასა და ჯონი დეპის შეხვედრის აღნიშვნა, ამაზე ფილმის სხვა ნაწილშიც არის საუბარი.
მოვლენები საკმაოდ სწრაფად ვითარდება. როცა ერთი მოქმედება არ არის დასრულებული, თხრობა გადადის მეორეში, ამიტომაც აზრის გამოტანა ჭირს და საყურებლადაც დამღლელია. ერთ ეპიზოდში, ელგა კაბარეში ყვება თავის ამბავს და უცებ კადრში შემოდის ქართველების ჯგუფი სულ სხვა გარემოდან, სადაც ელგა გვაცნობს რადენიმექართველს, მერე ისევ მოულოდნელად კაბარეში ბრუნდება კამერა და მთავარი გმირი საკუთარი ამბის მოყოლას აგრძელებს. ეს ყველაფერი ისეა ჩახლართული, რომ, საბოლოო ჯამში, სახეზეა მწყობრი თანმიმდევრობის ერთგვარი დარღვევა.
ფილმი უფრო მხატვრულის შთაბეჭდილებას ტოვებს, ვიდრე დოკუმენტურის, რადგან უმრავლეს ეპიზოდში ეტყობა, რომ სიტუაციები დადგმულია. ელგას წინასწარ აქვს ნაფიქრი, რა უნდა თქვას, როგორ მოიქცეს, ცდილობს იმაზე კარგად დახატოს სიტუაცია, ვიდრე არის სინამდვილეში, რაც უფრო ანელებს დოკუმენტურობის სტილს. მთავარი გმირი არ ცდილობს ბოლომდე გაიხსნას, აჩვენოს შინაგანი გრძნობები, არ არის გულწრფელი, საუბრობს გაპრანჭული ფრანგულით, მის თითოეულ სიტყვასა თუ მოქმედებაში იგრძნობა სიამაყე, რომ მან ეს შეძლო, მაგრამ, ამასთანავე, თითქოს ერიდება მძიმე წარსულის გახსენება.
კინოსურათის უცილობელი ღირსებაა სიმღერები, უხვად რომ არის გამოყენებული სიუჟეტში და იმდენად ზუსტად, რომ ამით გადაიფარა არაერთი ხარვეზი და, გარკვეულწილად, შეიკრა ამბავი.
აღსანიშნავია, ოპერატორის ნამუშევარი მუქი ჩრდილებით, ნისლიანი და მოღუშული გარემოს ჩვენებით, რითაცუფრო მარტივად მისახვედრია ემიგრანტის შინაგანი სამყარო. სიტყვებზე მეტად გარემო გადმოსცემს ელგას გულისტკივილსა და სამშობლოს მონატრებას. ამით ასევე ხაზია გასმული მთავარი გმირის ღამის ცხოვრებაზე. ამ შემთხვევაში, ღამის ცხოვრება დადებით კონტექსტშია ნახსენები.
ძალიან ემოციურია ხანდაზმულ მშობლებთან სატელეფონო საუბარი. შეიძლება ითქვას, რომ ეს ერთ-ერთი ეპიზოდია, რომელიც ემოციას იწვევს. ასევე გულისამაჩუყებელია ფინალური სცენა. დასარულს ვხედავთ ორ ადამიანს – ელგას, რომელიც ბრუნება სამსახურიდან და პურის მცხობელს, რომელიც ახლა იწყებს მუშაობას. ეს ყველაფერი დილაადრიან ხდება, როდესაც სძინავს მთელ ქალაქს. ეს ორი ადამიანი სიმბოლოა იმისა, თუ როგორი რთულია ემიგრანტის შრომა.
ფილმი დამონტაჟებულია მოზაიკის სტილში, ერთი მოქმედებიდან მეორეზე გადახტომით. ეს კარგი ხერხია ორიგინალური და დასამახსოვრებელი ნამუშევრის შესაქმნელად, თუმცა ასეთი სვლა იმ შემთხვევაში იქნებოდა გამართლებული, ეპიზოდები ბოლომდე რომ ყოფილიყო მიყვანილი და დაუსრულებლობის შთაბეჭდილებას არ ტოვებდეს.
ფილმი მაინც არ სცემს კითხვაზე პასუხს, რომ ემიგრანტობაში შეიძლება იყო ბედნიერი თუ სამშობლოდან მოწყვეტილი ყველა ადამიანი ერთნაირად საცოდავია. ამაზე ცალსახა პასუხი არ არის, მიუხედავად იმისა, რომმთავარი გმირი ერთ-ერთ ახალ ჩასულ ემიგრანტზე აღნიშნავს, ძალიან უჭირდა და დახეული ფეხსაცმლით დადიოდაო. ეს და კიდე რამდენიმე სხვა ფრაზა არ არის საკმარისი იმისათვის, რათა ემიგრანტობის ტკივილი სრულყოფილად გადმოსცე. საბოლოო ჯამში, ელგა მაინც ბედნიერია, რამეთუ ამაყობს სამსახურითა და იმ ხალხით, რომლებიც გვერდით უდგანან. მას რომ არჩევანი ჰქონდეს, მაინც ღამის გათენებას და კაბარეს აირჩევდა, რადგან იგი მთელი ფილმის მანძილზე გაბრწყინებული თვალებით ლაპარაკობს საკუთარ შემოქმედებაზე. ეს მისთვის ფინანსურად გადარჩენის საშუალებაცაა და განვითარების გზაც. ასე რომ, ფილმი არის არ იმაზე, თუ როგორი რთულია ემიგრანტობა, არამედ იმაზე რომ, სხვაგანაც შეგიძლია იცხოვრო ისე, როგორც საკუთარ ქვეყანაში და აკეთო საყვარელი საქმე.

The topic of emigration is widely discussed in cinema. This problem is constantly relevant, not only feature films, but documentaries as well are made about it. Reflecting the fears of people who are ready to leave their homeland and go in search of a better life can be shown honestly in documentary films because the person himself tells his own story, the path he has taken, brings his inner emotions to the surface, consequently, it is possible to convey what he has to say to the audience more accurately.
At present, most modern films fall into two categories: commercial films that are made only to make a profit, regardless of genre or content, and the other, films that are made for the love of art. Very rarely do we come across films that are simple, emotional and life-like, ones that awaken the soul. Such film is the documentary by Tamar Bartaia and Giorgi Bartaia, "Good Morning to You! Good Night to Me!" (2021).
In recent decades, especially in documentaries, the topic of emigration and the social problems became popular, problems faced not only by emigrants but also families left behind. For the most part, such films do not have so much a dramatic effect as a poignant social character. Frequently, they show more global issues in which immigrants and local residents are directly involved, although the work mentioned above is not about the difficult journey from the homeland to a foreign country, not about the family left behind, but about the fact that it is possible to be happy and fulfill your dreams in the background of immigration.
The film about a woman, Elga Porchkhidze; she is from a small village in Georgia, who sings in a famous cabaret in Paris where many famous singers performed.
When you leave your homeland, there are two main reasons among many: social problems and career development, doing your favorite work. This film tells us about the latter case (the directors showed it more clearly). They might have had other ideas, but attention is focused less on other things. Consequently, everything else became a secondary, supporting tool to tell the main storyline.
What should have been the final result of the film? To show the severity of emigration or to show that there is something good in this situation too, which makes you feel happy far from your homeland? The main thing to say is still hope, that it is possible to achieve a cherished goal with a lot of work.
The film should have a specific direction and theme in itself. As we know from its synopsis, it should follow Elga's difficult adventure from Georgia to France, but what can we see? We observe a few days of a successful woman, and the main story narration takes a back seat. The main character tells us about her own path but it is so sparse that it is difficult to fully exhaust the topic.
The story seems to be divided into parts at some point. In the beginning, we can see a car driving through the streets of Tbilisi during the New Year, two women are talking in the car. The main character recalls a meeting with Johnny Depp. After that, we can see Elga in Paris already and the main adventure begins from here. Thus, the Tbilisi introduction was probably not necessary at all because if its task was to celebrate Elga and Johnny Depp’s meeting, it is also discussed elsewhere in the film.
Events are developing quite quickly. When one act isn't finished, the narrative jumps into another, complicating it to make sense and tiring to watch. In one episode, Elga tells her story in a cabaret, and suddenly a group of Georgians from a completely different environment enters the shot, where Elga introduces us to some of them, then the camera suddenly returns to the cabaret and the main character continues to tell her story. All this is so intertwined that there is a kind of disruption of order in the end.
The film leaves the impression of a feature film rather than a documentary, as in most episodes it seems that the situations are staged. Elga has thought in advance what to say, how to act, tries to depict the situation better than it is in reality, which slows down the documentary style. The main character does not try to open up to the end, to show her inner feelings, she is not sincere, she speaks in broken French, in each of her words and actions you can feel the pride that she was able to do this, but, at the same time, she seems to avoid remembering the difficult past.
The indispensable merit of the film is the songs, which are used abundantly in the story and so precisely that it covers many flaws and ties the story together to some extent.
It is worth noting the cameraman's work with dark shadows, showing the foggy and lonely environment, which made it easier to understand the inner world of the immigrant. Environment conveys Elga's heartache and homesickness more than words. This also emphasizes the main character’s nightlife. In this case, nightlife is mentioned in a positive context.
Talking to elderly parents on the phone is very emotional. It can be said that this is one of the episodes that evokes emotion. The final scene is also heartbreaking. At the end, we can see two people – Elga, who is returning from work, and the baker, who is just starting work. All this happens early in the morning when the whole city is asleep. These two people symbolize the difficult work of an immigrant.
The film is edited in a mosaic style, jumping from one action to another. This is a good way to create an original and memorable work, although such a move would be justified if the episodes were brought to the end and did not leave the impression of being incomplete.
The film still does not give an answer to the question whether it is possible to be happy in emigration or if all people separated from their homeland are equally miserable. There is no unequivocal answer to this, although the main character mentions one of the newly-arrived immigrants, he was in great difficulty and walked with torn shoes. These and a few other phrases are not enough to fully convey the pain of emigration. In the end, Elga is still happy because she is proud of her job and the people who stand by her. If she had a choice, she would still choose staying awake till dawn and cabaret, as she talks about her creativity throughout the film with bright eyes. This is a means of financial survival and a way of development for her. So, the film is not about how hard it is to be an immigrant, but about how you can live elsewhere like in your own country and do what you love.