ფილმის, „ანას ცხოვრება“ შემდეგ ნათლად გამოჩნდა, რომ მასში მოთხრობილ ამბავს გაგრძელება ექნებოდა. დღეს ნინო ბასილიას ეს კინოსურათი და შემდგომი ორი ნამუშევარი – „პერსონა №2“ და „ქიმიური ქორწილი“ კინოტრილოგიად შეიძლება მივიჩნიოთ და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ მათში ერთი და იგივე მსახიობები მონაწილეობენ.
დრამატურგის, რეჟისორის, მწერლის, ნინო ბასილიას რომანს, „პლასტმასის ნერვს“ ამგვარი მინაწერი აქვს: „მდედრობითი სქესის რომანი“. შესაბამისად, ეს კინოტრილოგიაც მდედრობით სქესზეა, კონკრეტულად კი „პერსონა №2“ (2020), პარაფრაზს თუ გამოვიყენებთ, „მდედრობითი სქესის ფილმია“. მან გამახსენა ჩემი ფავორიტი პიესა, ჟან კოკტოს „ადამიანის ხმა“, რომელშიც, სხვადასხვა დროს, თამაშობდნენ მსოფლიოს უდიდესი მსახიობები, მათ შორის, ანა მანიანი და ინგრიდ ბერგმანი. ჩვენთან ამ პიესის დაუვიწყარი სახეები შექმნეს სოფიკო ჭიაურელმა და ნინელი ჭანკვეტაძემ. „ადამიანის ხმასთან“ ნინო ბასილიას ფილმს „ერთი მსახიობის თეატრი“ აკავშირებს.
ცხრა „ერთი მსახიობის თეატრი“ – ასე შეიძლება შეფასდეს აღნიშნულ ფილმში თამაში იმ ცხრა მსახიობი ქალისა, რომელთა მონოლოგებს, აღსარებებს ვისმენთ და ვუყურებთ. მასში არიან წარმოდგენილი სხვადასხვა თაობის, სხვადასხვა ასაკისა და იმიჯის მსახიობები: ლამზირა ჩხეიძე, თათული დოლიძე, დარეჯან ხარშილაძე, ეკატერინე დემეტრაძე, ნანა ბუთხუზი, ანა ნიკოლაშვილი, ანა იმნაძე, ანა-მარია გურგენიშვილი, ანა ჯავახიშვილი.
შესაძლოა, ვინმემ ამ ფილმთან დაკავშირებით „სამსახიობო კინოც“ გაიხსენოს, მაგრამ, ვფიქრობ, ეს ტერმინი იმდენად წინააღმდეგობრივია, რომ რამდენადმე აკნინებს კიდეც დრამატურგიის, რეჟისურის, სახვითი მხარისა და ა.შ. მნიშვნელობას.
რეჟისორ ნინო ბასილიას ზედმიწევნით ზუსტად აქვს გათვლილი კადრში ყოველი მოძრაობა, ყოველი სიტყვა (არადა, თითქოს იმპროვიზაციას უფრო ჰგავს), მაგრამ მას ზოგჯერ არ „ემორჩილება“ მწერალი და დრამატურგი, ნინო ბასილია, რათა შეამციროს ტექსტი და ცოტა ადრე დასვას წერტილი. ამ მიზეზითაა „ნეგატივის კადრებით“ გადაჭარბებული გატაცებაც, მაგრამ აქვე ისიც უნდა ითქვას, რომ მონაცვლეობა კადრში თუ კადრს გარეთ საუბრების, უხმო კადრების (მსახიობების მომზადება გადაღებისთვის, ვიზაჟის გაკეთება), გარე სამყაროს, ბუნების პანორამების და ა.შ. ერთ შემავსებელ მთლიანობად აღიქმება (ოპერატორები – თეიმურაზ გაბაშვილი და გელა ჩინჩალაძე).
ნინო ბასილიამ ეს ნამუშევარი ტელეფილმის პრინციპით შექმნა, თუმცა ძალიან ეფექტურია დიდ ეკრანზე პერსონაჟ ქალთა სახეები, მაგრამ, როცა ტელეეკრანზე უყურებ მას, ნათელია, როგორ „მოერგო“ იგი „პატარა ეკრანს“, როგორ შეიქმნა ის ინტიმი, როცა ტელეეკრანიდან გესაუბრებიან მხოლოდ და მხოლოდ შენ, როგორ განმარტოვდი ფილმის გმირებთან.
სპეკტაკლში ახლო ხედი არ არსებობს. ამ ფილმში მონაწილე მსახიობების მთავარი არეალი სწორედ თეატრია, კინოში მათ ახლო ხედზე მუშაობის ფუფუნება მიეცათ. ისინი ამ ფუფუნებას გამორჩეული უნარითა და ნიჭით შეხვდნენ. არასოდეს მინახავს ასეთი თათული დოლიძე, მისი ამაღელვებელი მონოლოგი სიყვარულზე, კიდევ რვა არაჩვეულებრივი მსახიობი, რომლებიც „კამერას ძალიან უყვარს“.
ვინ შეიძლება იყვნენ ამ ქალების პერსონაჟები? რა სურთ? რას ფიქრობენ? როგორები არიან? ამის შესახებ პასუხი გაცემულია „პლასტმასის ნერვის“ ერთ-ერთ დიალოგში:
„მე – შენ, ეტყობა, ქალებს ჭამ…
ივა – არა, ზოგი არ იჭმევა, რაგინდ ვარდის ფურცლები დააყარე; ზოგი გავნებს და ჯანმრთელობისთვისაც არ ვარგა; ზოგი მაკდონალდსავითაა – ჰოპ-ჰოპ და ისევ გშია; ზოგი ძალიან ცხელია და დაიწვები; ზოგი იმდენად ჩვეულებრივია, რომ გშიოდეს, მადას დაკარგავ; ზოგი იმდენად გემრიელია, რომ დაგენანება; ზოგიც იქით შეგჭამს!“
ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალის, „ბიაფის“ ჟიურის თავმჯდომარე, ლანა ღოღობერიძე თავის წიგნში, „ვისთვის გალობს შაშვი“ წერდა: „ჟიურის სპეციალური პრიზი გადავეცით ახალგაზრდა ქართველ კინორეჟისორს, ნინო ბასილიას და მე ამით ძალიან კმაყოფილი ვარ, რადგანაც „პერსონა №2“ არის თამამი სარეჟისორო განაცხადი, კარგი გაგებით, ექსპერიმენტი, ცხრა ქალის ფიქრის ეკრანიზაციის გაბედული ცდა.“
თავად ფილმის რეჟისორი აცხადებს, რომ არასოდეს უფიქრია კინოტრილოგიაზე და ვერც კი წარმოედგინა, რომ ამის საშუალება მიეცემოდა. კინოწარმოებაში რთულია წინასწარ განსაზღვრო, რას გადაიღებ ან გადაიღებ თუ არა რაიმეს საერთოდ. როგორც ირკვევა, „ანა ცხოვრების“ შემდეგ მას ერთმა უცხოელმა კინოკრიტიკოსმა უთხრა, რომ ამ სოციალურ დრამას ტრილოგიის პირველ ფილმად ხედავდა. სწორედ ამან გამოიწვია კინოტრილოგიის გაკეთება. ამიტომაცაა, რომ მსახიობთა გუნდი თითქმის უცვლელია, რათა ერთ სტრუქტურაში, ერთ ქსოვილში გაერთიანებულიყო.
ფილმის სახელწოდებას თავისებური ახსნა აქვს – პერსონა №1 ესაუბრება პერსონა №2-ს. როგორც ცნობილი ფსიქოთერაპევტი, კარლ გუსტავ იუნგი აღნიშნავდა: №1 ვართ ჩვენ თავად, ხოლო №2 ჩვენი ალტერ ეგოა, ჩვენივე მეორე მე, რომლის გაცნობიერებისა და, შემდგომ, მასთან დიალოგის პროცესში, საკუთარი თავის გამთლიანებაა შესაძლებელი. ამ მეტამორფოზას, გმირებთან ერთად, მაყურებელიც განიცდის და სწორედ ეს იყო მიზანიც. ფილმში დასმული კითხვები მაყურებლის გრძნობათა სისტემაზე ირიბად თუ პირდაპირ აისახება.
ნინო ბასილიამ 2000-იან წლებში რამდენიმე სპექტაკლი დადგა სხვადასხვა სცენაზე. ამ პრაქტიკამ ბევრი მსახიობი გააცნო და დაანახა, როგორც ადამიანური, ასევე პროფესიული კუთხითაც და კინოსათვის არჩევანის დიდი საშუალება მისცა. პროფესიონალებთან მუშაობა იმითაც არის კარგი, რომ ბევრს არ წვალობ სცენების გადაღებაზე და არც თავად წვალობენ. როცა ყველამ თავისი საქმე კარგად იცის, მუშაობაც სასიამოვნოა. გენდობიან და შენც ენდობი. ურთიერთობები გარკვეულია, დალაგებულია და ერთმანეთს პატივისცემით ეპყრობიან, ეს კი გადასაღებ მოედანზე, კომფორტულ გარემოს ქმნის.
რეჟისორი გააოცა ლამზირა ჩხეიძის პიროვნულმა თვისებებმა, ჰაეროვნებამ, სინაზემ, მტკიცე ხასიათმა და, რაც მთავარია, პროფესიონალიზმმა. თურმე მას ბავშვივით უხაროდა გადაღება. როდესაც იგი ფინალურ სცენაში მონოლოგს კითხულობდა, დასრულებისთანავე უთქვამს რეჟისორისათვის, ასე მგონია ჩემზეა დაწერილი და საკუთარ თავს ვთამაშობ, რადგან ზუსტად ასევე ვფიქრობ და ასევე განვიცდიო.
ნინიო ბასილიასათვის კინორეჟისორობა მოიცავს დრამატურგიასაც, მწერალობასაც და კიდევ ბევრ სხვას. ეს უნივერსალური პროფესიაა, რომელსაც ცხოვრებისეული გამოცდილებაც სჭირდება თავისი ქარტეხილებითა და, რაც მთვარია, მუდვმივად ახლის შეცნობის წყურვილით. ეს პერმანენტული ძიებაა, ხოლო დრამატურგია და მწერლობა ოსტატობის დახვეწისათვის ძალიან კარგი გამოცდილებაა. მითუმეტეს, როცა სცენარის ავტორიც ხარ და რეჟისორიც, ეს უსაზღვრო თავისუფლებისა და ათასნაირი ლავირების საშუალებას იძლევა, თავისუფლება კი ყველაზე მნიშვნელოვანი მიგნებაა საავტორო კინოს რეჟისორისთვის.

After the film "Anna's Life" it became clear that the story told in it would have a continuation. Today, Nino Basilia’s film and two subsequent works - "Person No. 2" and "Chemical Wedding" can be considered a film trilogy, and not only because the same actors participate in them.
Playwright, director, writer, Nino Basilia's novel "Plastic Nerve" has this inscription: "female novel." Accordingly, this film trilogy is also about the female gender, specifically "Person No. 2" (2020), if we use a paraphrase, is a "female film." It reminded me of my favorite play, “The Voice of Man” by Jean Cocteau, which at various times starred the world's greatest actresses, including Anna Magnani and Ingrid Bergman. Sofiko Chiaureli and Nineli Chankvetadze created the unforgettable images of this play here, in Georgia. Nino Basilia's film is connected with "The Voice of Man" with "Theatre of One Actor."
Nine "one-actor theaters" - this is how the performance of the nine actresses whose monologues and confessions we listen and watch can be evaluated in this film. Actors of different generations, ages and image are represented in it: Lamzira Chkheidze, Tatuli Dolidze, Darejan Kharshiladze, Ekaterine Demetradze, Nana Butkhuzi, Ana Nikolashvili, Ana Imnadze, Ana-Maria Gurgenishvili, Ana Javakhishvili.
Someone may remember "acting cinema" in connection with this film, but I think this term is so contradictory that it even distracts from the meaning of dramaturgy, direction, fine arts, etc.
The director Nino Basilia has meticulously calculated every movement in the frame, every word (although it seems more like improvisation), but she is sometimes not "obeyed" by the writer and playwright, Nino Basilia, in order to shorten the text and make a point a little earlier. This is the reason for the excessive fascination with "negative shots," but here it should also be said that the alternation of in-frame and out-of-frame conversations, silent shots (preparing the actors for shooting, make-up), the outside world, nature panoramas, etc. It is perceived as one complementary whole (cameramen- Teimuraz Gabashvili and Gela Chinchaladze).
Nino Basilia created this work based on the principle of a TV movie, although the female characters’ images on the big screen are very effective, but when you watch it on the TV screen, it is clear how it "adapted" to the "small screen," how the intimacy was created when only you are spoken to from the TV screen, and you are alone with the movie characters.
There is no close-up in the performance. The main field of the actors participating in this film is the theater, in the cinema they were given the luxury of working in close-up. They met this luxury with exceptional skill and talent. I have never seen such Tatuli Dolidze, her exciting monologue about love, eight more extraordinary actresses who are "loved by the camera."
Who could these female characters be? what do they want? What do they think? What are they like? This is answered in one of the dialogues of "Plastic Nerve":
"I - you seem to eat women...
Iva - no, some people don't eat them, even if you put some rose petals on them; some hurt and are not good for health; Some are like McDonald's - hop-hop and you're still hungry; some are very hot and will burn you; some are so ordinary that you'll lose your appetite if you're hungry; some are so delicious that you will regret it; Some will eat you up!"
Lana Ghoghoberidze, chairman of the jury of the Batumi International Film Festival, " BIAFF," wrote in her book "To Whom Does the Thrush Sing”: "We awarded the special prize of the jury to the young Georgian film director, Nino Basilia, and I am very excited about it, because "Persona No. 2" is a bold directorial application, in a good way, an experiment, a daring attempt to screen the thoughts of nine women."
The director of the film herself claims that she never thought about a film trilogy and could not even imagine that she would be given the opportunity to do so. In filmmaking, it's hard to predict what you're going to shoot, or whether you're going to shoot anything at all. As it turns out, after "Anna’s Life", a foreign film critic told her that he saw this social drama as the first film of a trilogy. This is what led to the making of the movie trilogy. That is why the team of actors is almost unchanged in order to be united in one structure, one fabric.
The name of the film has a peculiar explanation - Persona No. 1 talks to Persona No. 2. As the well-known psychotherapist, Carl Gustav Jung noted: No. 1 is ourselves, and No. 2 is our alter ego, our own second self, which, by realizing it and, subsequently, in the process of dialogue with it, it is possible to refine oneself. The audience experiences this metamorphosis along with the characters, and that was the goal. The questions asked in the film directly or indirectly affect the audience's sensory system.
In the 2000s, Nino Basilia staged several plays on various stages. This practice introduced and showed many actors, both from a human and professional point of view, and gave a great opportunity to choose for cinema. The good thing about working with professionals is that you don't have to spend a lot of time shooting the scenes, and they don't spend much time themselves. When everyone knows their job well, work is pleasant. They trust you and you trust them too. Relationships are certain, they are arranged and they treat each other with respect, and this creates a comfortable environment on the set.
The director was surprised by Lamzira Chkheidze's personal qualities, airiness, tenderness, strong character and, most importantly, professionalism. It turns out that she was happy to be photographed like a child. When she read the monologue in the final scene, she told the director right after the end, I think it's written about me and I'm playing myself, because I think exactly the same way and feel the same.
For Nino Basilia, filmmaking includes dramaturgy, writing and much more. This is a universal profession, which also requires life experience with its ups and downs and, most importantly, a constant thirst for learning new things. It is a constant search, and dramaturgy and writing are excellent experiences for refining mastery. Moreover, when you are both the scriptwriter and the director, this allows for unlimited freedom and a thousand maneuvers, and freedom is the most essential thing for a director of an author's film.