როცა აყვავდა მაყვალი
ქართული საზოგადოება უკვე დიდი ხანია თაობების მიერ გამოცდილ-გადამოწმებული მზა სქემებით ცხოვრობს, სადაც ზუსტად არის განსაზღვრული, რომელ ასაკში როგორ უნდა გამოიყურებოდე, რა გაინტერესებდეს, რისკენ ისწრაფვოდე და რა მოვალეობები გეკისროს. განსაკუთრებით დაუნდობელი ეს დაუწერელი სქემა-კანონები არის ქალების მიმართ, რომელთა ცხოვრების გზა მკაცრად განისაზღვრება ასაკით. თითქმის ყველა, 30 წელს გადაცილებული, გაუთხოვარი ქალისთვის ნაცნობია შეგრძნება, როდესაც ერთ დღეს აღმოაჩენს, რომ ნელ-ნელა ვარდება ამ ჩვეული სქემიდან, ვეღარ ამართლებს ახლობლების იმედებს და საზოგადოების ერთგვარი მეორეხარიხოვანი, „ჩამოწერილი“ წევრი ხდება.
ყველაფერი კითხვებითა და დარიგებებით იწყება: „აღარ თხოვდები? რას უყურებ?“, „კარგი ახლა, დახუჭე რამეზე თვალი და გადადგი ნაბიჯი, კარგი ქმარი არ არსებობს“, „დრო გარბის, ბავშვი ხომ უნდა გააჩინო?“, „იჩქარე, თორემ მერე გვიან იქნება“. ყოველივე ეს ოდნავ მოჭუტული მზერით, ძირითადად, ყალბი თანაგრძნობითა და კეთილი სურვილებით გამოითქმის და ყველაფერი კეთდება იმისთვის, რომ ქალს საკუთარი არასრულფასოვნება და შეუმდგარობა აგრძნობინონ. კითხვების უმეტესობას სვამენ ისევ ქალები, რომლებიც, შესაძლოა, თავად წარუმატებელ ქორწინებაში იმყოფებოდნენ, სიცრუესა და ძალადობაში ცხოვრობდნენ, მაგრამ მაინც უპირატესად გრძნობდნენ თავს, რადგან სქემიდან არ ამოვარდნილან.
განსაკუთრებით მკაცრად ეს სქემა-კანონები ქართულ პერიფერიაში მოქმედებს, ისეთში, როგორშიც თამთა მელაშვილის რომანისა და ელენე ნავერიანის ფილმის, „შაშვი შაშვი მაყვალის“ (2023) მთავარი გმირი, ეთერო ცხოვრობს.
ერთი შეხედვით, ეთერო ტიპური ქართველი შინაბერაა. 48 წელი გაუთხოვარი ქალის ცხოვრებაში ის ასაკია, როდესაც გარშემომყოფებმა და, რაც მთავარია, თავად მან უკვე დიდი ხანია ჩაიქნიეს ხელი. ეთეროს სხვებთან შედარებით კიდევ გაუმართლა, რადგან საკუთარი მაღაზია აქვს, სადაც იაფიან პარფიუმერიასა და სარეცხ საშუალებებს ყიდის, რაც სიბერეში უზრუნველი ცხოვრების გარანტად ესახება. მან მოთოკა სურვილები და მისწრაფებები და საკუთარი ცხოვრება საზოგადოებისთვის მისაღებ ზომა-ყალიბს მოარგო. ერთადერთი სიამოვნება, რის უფლებასაც ეთერო საკუთარ თავს აძლევს, თვეში ერთხელ, ახალი საქონლის წამოსაღებად თერჯოლაში ჩასვლისას, შევიდეს კაფეში, შეუკვეთოს რძიანი ყავა, ნამცხვარი „ნაპოლეონი“ და იმ ჯადოსნური მომენტით დატკბეს, როდესაც მისი დრო მხოლოდ მას ეკუთვნის და საერთოდ აღარ ადარდებს, თუ რას იტყვის ამგვარ „თავხედობაზე“ ნანო, ქეთო თუ რომელიმე სხვა მეზობელი.
მისწრაფებებისაგან დაცლილ სინამდვილეში და მარტოხელა ღამეებში ეთეროს იმაზე ფიქრი აძლებინებს, რომ სიბერეში მაინც, უკვე ფინანსურად უზრუნველყოფილი, შეძლებს იცხოვროს ისე, როგორც თავად უნდა. ვიდრე ერთ დღეს მდინარესთან მაყვლის შესაგროვებლად წასული სასწაულებრივად არ გადაურჩება სიკვდილს. სწორედ ეს აღმოჩნდება ის გადამწყვეტი მომენტი ეთეროს გამოზომილ ცხოვრებაში, რომელიც მას საკუთარი თავისთვისაც კი მოულოდნელ ნაბიჯებს გადაადგმევინებს.
ეკრანიზაცია ზოგადად რთული საქმეა, განსაკუთრებით ისეთი რომანის, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ გამოიცა და რომლის გამოსვლასაც საკმაო ხმაური მოყვა გაბედული ლექსიკისა და გარკვეული ტაბუების დარღვევის გამო.
თამთა მელაშვილის რომანი მთლიანად მთავარი გმირის შინაგან მონოლოგს წარმოადგენს, სწორედ ეთეროს ფიქრებითა და შეფასებებით აღვიქვამთ მის ცხოვრებას, სოფელს, მეზობლებსა თუ მოულოდნელ სიყვარულს. ფილმის რეჟისორის, ელენე ნავერიანის წინაშე არც ისე მარტივი ამოცანა იდგა – ეთეროს ფიქრებისა თუ მოგონებების ვიზულიზაცია, რაც, პირველ რიგში, მთავარი როლის შემსრულებლის, ეკა ჩავლეიშვილის თამაშმა გახადა შესაძლებელი.
თითქმის მთელი რომანის მანძილზე მკითხველს ჩაესმის ეთეროს შიშები – ვინმემ არ გაიგოს მისი ნამდვილი აზრები და შეგრძნებები, არ შეამჩნიონ, რომ ჩვეულებრივზე მეტად იზრუნა საკუთარ გარეგნობაზე, არ დაინახონ საყვარელთან შესახვედრად მიმავალი და არ შენიშნონ მისი სახის გამომეტყველება, როდესაც სასურველ მამაკაცთან სიახლოვის წუთებს იხსენებს. ეკა ჩავლეიშვილი დამაჯერებლად ახერხებს ეთეროს ამ მუდმივი დაძაბულობისა და ჩვევაში გადასული შიშნარევი თვითკონტროლის გადმოცემას. მისი კინოგმირი სულ მოღუშულია, თითქოს მუდმივად გრძნობს ზურგს უკან ვიღაცის მზერას, შეშინებული იხედება აქეთ-იქეთ, თოკავს ემოციებს და საკუთარი სახის ნაკვთებს სიხარულის გამოხატვის უფლებას არ აძლევს.
ფილმში ეთეროს ფიქრებისა და მამოტივირებელი მომენტების კიდევ რამდენიმე საინტერესო ვიზუალური გადაწყვეტაა. მაყვლის კრეფის ავბედითი ეპიზოდის შემდეგ, სახლში მიმავალი, მუხლებგადაღვლეპილი ქალი თავის წარმოსახვაში ხედავს, თუ რა მოხდებოდა, როდესაც მდინარე მის გვამს გამორიყავდა, რას იტყოდნენ მისი სოფლელები მასსა და მის ცხოვრებაზე. სწორედ ეს სიკვდილის შიში აგრძნობინებს, რომ აქამდე არც უცხოვრია და უკვე საკუთარ ბედთან შეგუებულ ქალს მაღაზიის დისტრიბუტორის მკლავებში აღმოაჩენს. ეთეროს შიშების ვიზუალური ტრანსფორმაციაა ქალის სიზმრებში გარდაცვილი ძმისა თუ მამის მოსვლა, რომელთა პორტრეტების კედლიდან ჩამოხსნა ვერაფრით გაუბედავს, რადგან მის სივრცეში მიცვალებულის ხსოვნის პატივისცემა გაცილებით მნიშვნელოვანია, ვიდრე ცხოვრების გაგრძელება.
ელენე ნავერიანის ფილმი საკმაოდ შეულამაზებლად წარმოაჩენს ქართული პროვინციის ყოფას – სიღარიბე, ერთფეროვნება, სიცარიელე და ამ სიცარიელის შესავსები სმა, ჩხუბი და ერთმანეთის ცხოვრების განხილვა.
მეზობლებს არ ავიწყდებათ, ყოველ ჯერზე შეახსენონ ეთეროს მისი ასაკი, წონა თუ საზოგადოებრივი მდგომარეობა და ამით საკუთარ თვალში თავისსავე შეუმდგარი ცხოვრება გაამართლონ. მერე რა, რომ ქმარი ღალატობს და მთელ დღეებს სოფლის კაცებთან ერთად უსაქმურობასა და ლოთობაში ატარებს; მერე რა, რომ ყველა ახალგაზრდა, თავისუფალი ქალისა შურს, შურს კი არა, იგი სძულს კიდეც; მერე რა, რომ ვაჟი ისეთი გაზულუქებული ჰყავს, რომ დამოუკიდებლად წინდების ამოცმაც არ შეუძლია. სამაგიეროდ, მან, როგორც ქალმა, საზოგადოების თვალში საკუთარი მისია შეასრულა და არც იმას აქვს მნიშვნელობა, რომ აღარც ახსოვს ან შესაძლოა არც არასდროს დაფიქრებულა, რა სურდა თავად.
მაგრამ კიდევ უფრო სევდიანად წარმოდგება თანამედროვე ქართული სოფლის ყოფა და ამ ყოფაში ქალის როლი თამთა მელაშვილის რომანში. ეთერო თავის მტკივნეულ მოგონებებში ხშირად უბრუნდება საკუთარი ცხოვრების მნიშვნელოვან ეტაპებს: მარტოობაში, უდედოდ და უსიყვარულოდ გაზრდას, ურთიერთობებს მამასა თუ ძმასთან და მათზე ზრუნვის ნაადრევად დაკისრებულ მოვალეობებს, რომლებმაც ჯერ ბავშვობა, მერე კი, პრაქტიკულად, საკუთარი ცხოვრება წაართვეს. ეთეროს ფიქრები და მოგონებები მის გარშემო მცხოვრებ ქალებსაც ეხება, მათ ტკივილებს, ჩაკლულ ქალურობასა და ბედთან შეგუებას. ყოველივე ეს, გარკვეულწილად, დააკლდა ფილმს. რა თქმა უნდა, ძნელია ლიტერატურული ტექსტის მთლიანად გადმოტანა ეკრანზე, მაგრამ ამ უაღრესად მნიშვნელოვანი აქცენტების მონიშვნა, უფრო სრულყოფილად გადმოცემდა თანამედროვე საქართველოს პატარა სოფლებსა თუ ქალაქებში მცხოვრები ქალების ბედ-იღბლის უკუღმართობას. ეთეროს პერსონაჟის მიღმა უამრავი ქალის თავგადასავალი და ხმა გაჟღერდებოდა – პატარა ასაკში ძალით გათხოვილების, უსიყვარულოდ მცხოვრებების, საკუთარ ოცნებებზე ხელჩაქნეულებისა. ამის გაკეთება, თუნდაც, ეთეროს მეზობელი ქალების საუბრებში იყო შესაძლებელი, სადაც თითქოს არის რაღაც მინიშნებები, მაგრამ ეს ცალკეული ფრაზები მაინც ვერ ქმნის სრულ სურათს, ვერ გამოხატავს პრობლემის სიღრმესა და მრავალფეროვნებას.
კიდევ ერთი ტაბუირებული თემა, რომელსაც თამთა მელაშვილის რომანი და ელენე ნავერიანის ფილმი ეხება, ქალური სექსუალობაა. ქართულ საზოგადოებაში მიღებული იმავე სქემა-კანონების მიხედვით, ქალი ხომ მხოლოდ ნებას რთავს მამაკაცს, თავად კი არ შეიძლება რაიმე იგრძნოს ან უნდოდეს, მითუმეტეს, რაღა სურვილები უნდა აწუხებდეს 48 წლის შინაბერას, რომელსაც თავადაც არ ახსოვს საკუთარი ქალურობა, გარშემომყოფები კი გამუდმებით ახსენებენ მოახლოებული კლიმაქსის შესახებ.
ელენე ნავერიანის ფილმი ქართული კინოსთვის საკმაოდ გაბედული სცენებით გამოირჩევა, რისი ტრადიციაც ჩვენს ეროვნულ კინოს ნამდვილად არ გააჩნია. ეს არ არის მგრძნობელობით გაჯერებული, შესაბამისი განათებითა და მუსიკით გადაღებული ესთეტიკური ეპიზოდები, იდეალურ ფიზიკურ ფორმაში მყოფი პარტნიორების მონაწილეობით. ეს საკმაოდ ნატურალისტური კადრებია, რაც მსახიობებისგან დიდ გაბედულებას და პროფესიონალიზმს მოითხოვდა, რომ ყოველივე, უბრალოდ, უხამსობად არ ქცეულიყო. უნდა აღინიშნოს, რომ მთავარი როლების შემსრულებელმა მსახიობებმა ძალიან ღირსეულად გაართვეს თავი ამ ამოცანას.
ბოლო წლების ქართულ კინოში ქალური პრობლემატიკა საკმაოდ აქტიურადაა წარმოდგენილი. ხშირად, სწორედ ქალი რეჟისორები იღებენ ფილმებს ქალებზე და, განსაკუთრებით, იმ თაობის წარმომდგენლებზე, რომლებისთვისაც ქართულ საზოგადოებაში დამკვიდრებული სქემები ცხოვრების განუყოფელ და ბუნებრივ ნაწილად იყო ქცეული. მაგრამ თანამედროვე ქართულ კინოში სწორედ ასეთი, მუდმივად საზოგადოებრივი აზრის გათვალისწინებით მცხოვრები ქალები უჯანყდებიან საკუთარ თავს და ბედს, ცდილობენ, გათავისუფლდნენ თავსმოხვეული მოვალეობებისაგან და თვალი გაუსწორონ საკუთარ სურვილებს.
ელენე ნავერიანის ფილმის გმირიც უამრავი მსგავსი ეთეროს ერთგვარ განზოგადოებულ სახეს წარმოადგენს, ყველა იმ ქართველი ქალის სახეს, რომელმაც ვერასდროს გაბედა ეცხოვრა და უამრავი დრო გააცდინა თავსმოხვეული ყალიბებისთვის თავის მორგებაში. თამთა მელაშვილის და, მასთან ერთად, ელენე ნავერიანის ეთერო მაინც განსაკუთრებულია – ავტორები მას გამარჯვების შანსს აძლევენ. ფილმის ბოლოს ერთგვარი სასწაული ხდება – სიკვდილის შიში, რომელიც თითქმის მთელი ფილმის მანძილზე თან სდევდა მთავარ გმირს და მოქმედებისკენ უბიძგებდა, საბოლოო ჯამში, სიცოცხლისა და იმედის გამარჯვებად იქცევა.

WHEN THE BLACKBERRY BLOSSOMED
Georgian society has been living with ready-made schemes tested and verified by generations for a long time; the schemes precisely determined how you should look at what age, what you should be interested in, what you should strive for and what duties you should have. These unwritten scheme-laws are especially ruthless towards women, whose life path is strictly determined by age. Almost every unmarried woman over 30 is familiar with the feeling when one day she discovers that she is slowly falling out of this usual pattern, can no longer live up to the expectations of her loved ones, and becomes a kind of secondary, written-off member of society.
Everything starts with questions and advice: "Don’t you get married?" What are you waiting for?" "Okay now, turn a blind eye to some things and take a step, there is no such thing as a good husband," "Time runs out, don’t want to have a child?", "Hurry up, otherwise it will be too late". All this is expressed with a slightly screwed up gaze, mostly with fake sympathy and good wishes, and everything is done to make the woman feel her own inferiority and inadequacy. Most of the questions are again asked by women who may have been in failed marriages themselves, living in lies and abuse, but still felt superior because they didn't fall out of the scheme.
These scheme-laws apply especially strictly in the Georgian periphery, in such lives Etero, the main character of Tamta Melashvili's novel and Elene Naveriani's film, "Blackbird Blackbird Blackberry" (2023).
At first glance, Etero is a typical Georgian spinster. 48 years in the life of an unmarried woman is the age when the people around her and, most importantly, she herself has long given up. Etero is even luckier than others because she has her own store, where she sells cheap perfumes and detergents, which is a guarantee of a carefree life in old age. She subdued her desires and aspirations and adjusted her life to the size and shape acceptable to the society. The only pleasure that Etero allows herself is once a month, when she comes to Terjola to pick up new goods, she goes into a cafe, orders a milky coffee, a cake “Napoleon” and enjoys that magical moment when her time is only hers alone and she no longer cares what Nano, Keto or any other neighbor will say about such "insolence."
In the reality devoid of aspirations and in lonely nights, Etero is able to think that at least in old age, already financially secure, she will be able to live as she wants. Until one day gone to collect blackberries by the river she miraculously escaped death. This will turn out to be the decisive moment in Etero's considered life, which will make her take unexpected steps even for herself.
Screen adaptation is generally a difficult task, especially for a novel that has been published only recently and which has caused quite a stir due to its bold vocabulary and violation of certain taboos.
Tamta Melashvili's novel is the main character’s entirely internal monologue, it is through Etero's thoughts and evaluations that we perceive her life, village, neighbors and unexpected love. The director of the film, Elene Naveriani, faced a not so simple task – to visualize Etero's thoughts and memories, which was made possible, first of all, by the performance of the main character, Eka Chavleishvili
Almost throughout the novel, the reader hears Etero's fears – that someone will not understand her true thoughts and feelings, that they will not notice that she has taken care of her appearance more than usual, that they will not see her going to meet her lover, and that she will not notice the expression on her face when she remembers the moments of intimacy with the desired man. Eka Chavleishvili convincingly manages to convey this constant tension and fearful self-control that has become a habit. Her movie character is always frowned, she seems to constantly feel someone's gaze behind her back, she looks here and there in fear, subdues her emotions and does not allow her facial features to express joy.
There are some other interesting visual solutions to Etero's thoughts and motivational moments in the film. After a fateful episode of blackberry picking, a knee-grazed woman walking home imagines what would happen when the river washed away her corpse, what her villagers would say about her and her life. It is this fear of death that makes her feel that she has never lived before and finds a woman who has already come to terms with her fate in the arms of a store distributor. The visual transformation of Etero's fears is the arrival of a deceased brother or father in a woman's dreams, whose portraits she does not dare to remove from the wall, because honoring the memory of the deceased in her space is more important than continuing life.
Elene Naveriani's film presents the existence of the Georgian province in a rather unadorned way – poverty, monotony, emptiness and filling this emptiness with drinking, fighting and discussing each other's lives.
Neighbors don't forget to remind Etero every time about her age, weight or social status and thus justify her unfulfilling life in their own eyes. So what if the husband cheats and spends all his days in idleness and laziness with the men of the village; so what if every young, free woman is envious, not just jealous, but even hates her; so what if his son is so pampered that he can't even take off his socks on his own. Instead, she, as a woman, has fulfilled her own mission in the eyes of society, and it doesn't matter that she no longer remembers, or perhaps never thought about, what she herself wanted.
But the existence of modern Georgian village and the role of women in this existence is presented even more sadly in Tamta Melashvili's novel. In her painful memories, Etero often returns to the important stages of her life: growing up alone, without a mother and without love, relationships with her father or brother and the premature duties of taking care of them, which first took away her childhood, and then, practically, her own life. Etero's thoughts and memories also concern the women living around her, their pains, suppressed femininity and coming to terms with fate. All this, to some extent, detracted from the film. Of course, it is difficult to completely convey the literary text on the screen, but highlighting these extremely important accents would more fully convey the reverses of fate of women living in small villages and towns of modern Georgia. Behind Etero’s character, the adventures and voices of many women would be heard – those who were forcibly married at a young age, who lived without love, who gave up on their dreams. It was possible to do this, even in the conversations of the women of the hetero neighbors, where there seem to be some hints, but these individual phrases still cannot create a complete picture, cannot express the depth and variety of the problem.
Another taboo topic that Tamta Melashvili's novel and Elene Naveriani's film deal with is female sexuality. According to the same scheme-laws adopted in Georgian society, a woman only allows a man, and she herself cannot feel or want anything, moreover, what desires should bother a 48-year-old spinster, who herself does not remember her own femininity, and the people around her constantly remind her about the upcoming menopause.
For Georgian cinema, Elene Naveriani’s film is distinguished by quite daring scenes, which our national cinema does not really have a tradition of. These are not aesthetic episodes saturated with sensuality, shot with appropriate lighting and music, with partners in perfect physical shape. These are quite naturalistic shots, which required a lot of courage and professionalism from the actors, so that everything did not turn into obscenity. It should be noted that the actors playing the main roles coped very well with this task.
In the Georgian cinema of recent years, women's problems are quite actively presented. Often, it is female directors who make films about women and, especially, about the representatives of that generation for whom the schemes established in Georgian society have become an integral and natural part of life. But in modern Georgian cinema, women who live constantly in consideration of public opinion rebel against themselves and fate, try to free themselves from their duties and focus on their own desires.
The heroine of Elene Naverian's film is a kind of generalized face of many similar ethereal women, the image of all those Georgian women who never dared to live and spent a lot of time adjusting themselves to self-absorbed molds. Tamta Melashvili and Elene Naveriani’s Etero is still special – the authors give her a chance to win. At the end of the film, a kind of miracle happens – the fear of death, which followed the main character almost throughout the film and pushed her to action, ultimately turns into a victory of life and hope.