როდესაც ფილმის პირველწყარო ლიტერატურაა, თანაც სულ ახალი და ძალიან პოპულარული, ბუნებრივია, ვერ აცდები შედარებებს და შემიძლია თავიდანვე ვთქვა, ამ შედარებისას ელენე ნავერიანის ფილმი, „შაშვი, შაშვი, მაყვალი“ (2023) წაგებული არ გამოდის.
სიმართლე ვთქვა, არ ვარ თამთა მელაშვილის რომანის თავგადაკლული მოტრფიალე. ბევრი რამ მასში ზედმეტად გათვლილი, აქტუალური ტენდენციებისა და მოდური მოსაზრებების ილუსტრაციად მეჩვენა. თუმცა როცა მისი ეკრანიზების გეგმის შესახებ შევიტყვე, პირველივე რეაქცია სასიამოვნო მოლოდინი იყო – ნაწარმოებს მკაფიოდ გააჩნდა ეკრანული გარდასახვის პოტენციალი.
მოლოდინი გამართლდა… ლიტერატურული ტექსტის ეკრანულ ტექსტად ტრანსფორმირების პროცესი ყოველთვის რისკთან არის დაკავშირებული, მითუმეტეს, ასეთი – პირველ პირში, პირადი განცდებით დატვირთული შინაგანი მონოლოგით დაწერილი ტექსტისა. ფილმში შინაგანი მონოლოგების ნაწილი წარმოსახვითი სცენებით ჩანაცვლდა; რომანში, ცოტა არ იყოს, უხეშად გაფანტული ფემინისტური მესიჯები თავად მსახიობის სახეზე აღბეჭდილი გრძნობებით დარბილდა; შინაგანი მონოლოგის გრძნობები, განცდები ავტორებმა მსახიობს ანდეს: მის გამოხედვას, მიმიკას, ჟესტებს, სხეულის პლასტიკას – აპლოდისმენტები სცენარის ავტორებს (ნიკოლოზ მდივანი, თამთა მელაშვილი, ელენე ნავერიანი) და, რა თქმა უნდა, რეჟისორს. დანაკარგები არის, თუმცა სხვანაირადაც შეიძლება თქმა – პერსონაჟმა, გარკვეულწილად, სახე იცვალა.
კვლავ აპლოდისმენტები ელენე ნავერიანს მთავარ როლზე ეკა ჩავლეიშვილის შერჩევის გამო. ეკა ჩავლეიშვილის მიერ გაცოცხლებული ეთერო (არა, შესრულებული ან ხორცშესხმული როლი, არამედ სწორედაც გაცოცხლებული) ფილმის წარმატების მთავარი კომპონენტია და მან სავსებით სამართლიანად დაიმსახურა პრიზები საერთაშორისო ასპარეზზე საუკეთესო მსახიობი ქალის ნომინაციებში (სარაევოს საერთაშორისო კინოფესტივალზე, კოტბუსში, აღმოსავლეთ ევროპის საერთაშორისო კინოფესტივალზე) და ევროპული კინოაკადემიის ჯილდოს ნომინანტთა შორისაც მოხვდა.
ფილმში ეკა ჩავლეიშვილის ეთერო თავისუფალი, ძლიერი ქალია, რომელიც უფრთხილდება თავის ძნელად და მხოლოდ წლების შემდეგ, გვიან მოპოვებულ თავისუფლებას. თუმცა არც იმდენად თავისუფალი და არც იმდენად ძლიერი, რომ არაფრად ჩააგდოს სოფლის, მეზობლების შეხედულებები ქალის პატიოსან სახელზე. შეიძლება ვიფიქროთ, რომ ღია კონფლიქტზე წასვლისთვის მზაობა ჯერ არ მომწიფებულა მის პიროვნებაში ან, იქნებ უბრალოდ, არ უღირს პირადი შეხედულებების გაცხადების გულისთვის თავისი თავისუფლების გაწირვა?
ცხოვრებისეულმა მწარე გამოცდილებამ ეთეროს თავისუფლების დაფასება ასწავლა – უდედოდ გაზრდილს მთელი ყმაწვილქალობა და, ალბათ, ბავშვობაც ძმისა და მამის მოვლა – დალაგება, რეცხვა, გამოკვება – უხდებოდა. როგორც მეზობლის სიტყვებიდან ირკვევა, შეიძლება ამიტომაც არ გააკარეს არავინ, არ მისცეს სიყვარულისა და გათხოვების საშუალება.
ეთეროს ახალგაზრდობის ამბები მეზობლების რეპლიკებიდან ირკვევა და არა თვითონ გვიყვება თავის თავზე, როგორც რომანშია. და ეს კარგია, მაგრამ რეჟისურის პრობლემა, როგორც ამავე კინორეჟისორის წინა ფილმში, აქაც იჩენს თავს. როგორც „სველ ქვიშაში“, აქაც რეჟისორი ვერ ახერხებს ვერც მეორეხარისხოვანი პერსონაჟებისა და, შესაბამისად, ვერც ინფორმაციის მატარებელი ფრაზების „მოთვინიერებას“, გაცოცხლებას. ეთეროს მეზობლები ცოტა არ იყოს ფუნქციურ ფიგურებად რჩებიან, რომლებმაც უნდა შეგვიყვანონ საქმის კურსში, შექმნან სოფლის განწყობების ატმოსფერო და ა.შ., მაგრამ ვერა და ვერ ცოცხლდებიან როგორც პერსონაჟები. სცენები მათი მონაწილეობით უფრო ხშირად არადამაჯერებლად და ყალბად გამოიყურება.
სამაგიეროდ, სიყალბის არც ერთი ნოტი არ არის ეკა ჩავლეიშვილის ეთეროში. იგი მიწაზე მყარად მდგომი და მეზობელ-მეგობრების პატარ-პატარა წაკბენებისადმი შეუვალი ქალია – ის ხომ, მათგან განსხვავებითა და მიღებული წესის საწინააღმდეგოდ, არც გათხოვილია და არც შვილები „ამძიმებს“. ძმისა და მამის გარდაცვალების შემდეგ ეთერო მარტო დარჩა, მარტო, მაგრამ თავისუფალი მოყირჭებული ვალდებულებებისგან. სახლთან პატარა მაღაზიაც აქვს გახსნილი და არც მატერიალური პრობლემები აწუხებს. ის უფრთხილდება თავის თავისუფლებას, აფასებს მას, გემრიელად ირგებს, როგორც საყვარელ მაყვლის მურაბას ჩაისთან ერთად. იგი არც სხვა პატარა სიამოვნებებს იკლებს. მაგალითად, ორ კვირაში ერთხელ რაიონულ ცენტრში გასეირნებასა და კაფეში ნამცხვრისმირთმევის რიტუალს. ეთერო თავისი ბიზნესით ცოტ-ცოტა ფულის გადანახვასაც ახერხებს და დანაზოგით მშვიდი და ბედნიერი სიბერის მოწყობას გეგმავს. ამ ბედნიერ მომავალში არავისთვის არის ადგილი, საკუთარი თავისთვის და თავისი „რასაც მინდა, იმას გავაკეთებ“-ისთვის მხოლოდ.
მაგრამ ერთხელაც 48 წლის ეთერო სიკვდილს ჩახედავს თვალებში და სიკვდილის შიში მასში აქამდე „გამოუყენებელ“ (იქნებ გადადებულ?) გრძნობებს აღვიძებს. ეთეროსა და მაღაზიის დისტრიბუტორ მურმანს შორის ფარული რომანი იფეთქებს. ბოლომდე ვერ ვიგებთ, არის ეს გრძნობა კონკრეტული ადამიანის მიმართ თუ არჩევანი შემთხვევითი იყო. ფილმში რამდენჯერმე მეორდება ფრაზა: „მიყვარხარ, როგორ არა“, თუმცა თითქოს გაოცებული ინტონაციით, უფრო საკუთარ თავს რომ უმტკიცებს ამ მისთვის უცნაურ და ახალ გრძნობას.
აი, მურმანს (თემიკო ჭიჭინაძე) კი ნამდვილად უყვარს. ის გაცილებით რომანტიკული პიროვნებაა. უკვე ორი შვილიშვილის პატრონი, ახალგაზრდასავით ატაცებულია მოულოდნელი რომანით, მორცხვობს, ლექსებს წერს, განიცდის განშორებას და მოუთმენლად ელოდება კვლავ შეხვედრას. განსხვავებით მისგან ეთერო თავშეკავებით ხვდება სიხარულსაც და იმედგაცრუებასაც. მეტიც, მყისიერად, დაუფიქრებლად უარყოფს მურმანის შეთავაზებას თურქეთში წაჰყვეს მას, იყოს „საყვარელ ადამიანთან“ ერთად, რადგან ამას საპირწონედ სხვის მოვლას ან სხვისი სახლის დალაგებას – დამოუკიდებლობის დაკარგვას სთავაზობენ.
არის ეს თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის შეულეველობა თუ ეგოიზმი? მაყურებელი თავისუფალია თავის არჩევანში.
თუმცა ეთეროს რომანი ამით არ მთავრდება, მას ახალი განსაცდელი ელის წინ – სავარაუდო კიბოს ნაცვლად სრულიად წარმოუდგენელი კარგი ამბავი – ის ფეხმძიმედაა.
ფინალი ღიაა, თუმცა ამავე დროს მკაფიო – ეკა ჩავლეიშვილის ეთერო პირველად ტირის ეკრანზე. ამ ცრემლებში ბევრი რამის ამოკითხვა შეიძლება: რაც რეჟისორმა ჩადო, რაც მსახიობის აურამ დაამატა და რითაც მაყურებლის ცხოვრებისეულმა გამოცდილებამ, შეხედულებებმა, თანაგანცდამ გაამდიდრა. ჩემთვის ეს დიდი ხნის შებოჭილი გრძნობების განთავისუფლებაა, იმ ბორკილების აყრა, რაც ხელს უშლიდა ეთეროს თავის სიძლიერეში სუსტიც ყოფილიყო, იმის აღიარების შესაძლებლობა, რომ მის მიერ თავის წარმოსახვაში დახატული ბედნიერი სიბერის სამოთხე სულაც არ იყო ასეთი. ეს მხოლოდ და მხოლოდ სიმშვიდე იყო და არა ბედნიერება, რომელიც თითქოს აუკრძალა საკუთარ თავს (თუ აუკრძალეს სხვებმა), არჩევანი, თითქოსდა, საკუთარი, მაგრამ მხოლოდ შესაძლო ვარიანტებიდან მოცემულ გარემოში.

It is natural that when the primary source of the film is literature and new and very popular at the same time, one can't avoid comparisons, and I can say from the very beginning that in this comparison, the film "Blackbird Blackbird Blackberry" (2023) by Elene Naveriani is not a loser.
To be honest, I am not a huge admirer of Tamta Melashvili's novel. Many of the things in it seemed to me too constructed, illustrating current trends and fashionable opinions. However, when I learned about the plan to screen it, the first reaction was a pleasant expectation – the work clearly had the potential to be adapted to the screen.
The film met up to my expectations. The process of transforming a literary text into a screen text is always associated with risk, especially when a text is written in the first person and had an inner monologue loaded with personal feelings. In the film, some of the internal monologues were replaced by imaginary scenes; in the novel, to say the least, the harshly scattered feminist messages were softened by the feelings captured on the actress's face; the authors entrusted the feelings and emotions of the inner monologue to the actress: her appearance, facial expressions, gestures, body plasticity – applauses are directed to the scriptwriters (Nikoloz Mdivani, Tamta Melashvili, Elene Naveriani) and, of course, to the director. There are losses, although it can be said in another way – the character has, to some extent, changed her face.
More applauses are directed to Elene Naveriani for choosing Eka Chavleishvili for the main role. Eka Chavleishvili's Etero (the role not performed or embodied, but just brought to life) is the main component of the film's success, and she quite rightly earned prizes on the international stage in the nominations of the best actress (at Sarajevo International Film Festival, Cottbus Eastern European International Film Festival) and appeared among European Film Academy Award nominees.
In the film, Eka Chavleishvili's Etero is a free, strong woman who is careful about her hard-earned freedom only years later. However, she is neither so free nor so strong that she can't consider the village and neighbors’ views on the honest name of a woman. We can think that the readiness to be involved into an open conflict has not yet matured in her personality, or simply, it might not be worth sacrificing her independence for the sake of expressing her personal views.
The bitter experience of life taught Etero to value freedom. The woman who grew up without a mother, spent her youth and perhaps childhood as well to caring for her brother and father – cleaning, washing, feeding. As it is clear from the neighbor's words, it might be the reason why they did not let anyone come closer to her, or love and marry.
The stories of Etero's youth is revealed from the neighbors' remarks, not by her own, as it is in the novel. And that's good, but the problem of direction, as in the previous film by the same filmmaker, is also present here. As with "Wet Sand," here too, he director is unable to "tame" the secondary characters and, respectively, the informative phrases. Etero's neighbors are more or less functional figures who are designed to introduce us to the plot, create an atmosphere of rural moods, etc., but they do not come to life as characters. The scenes with their participation more often look unconvincing and artificial.
On the other hand, there is not a single note of fakeness in Eka Chavleishvili's Etero. She is a woman standing firmly on the ground and impervious to the small bites of her neighbors and friends; unlike them and contrary to the accepted rule, she is neither married nor "burdened” by her children. After the death of her brother and father, Etero stays alone but free from binding obligations. She has opened a small shop near her residence and is not worried about material problems. She takes care of her freedom, appreciates it, tastes it like her favorite delicious blackberry jam with tea. She does not skimp on other small pleasures either. For example, once every two weeks go for a walk in the district center and have cake at a cafe. Etero manages to save a little bit of money with her business and plans to arrange a peaceful and happy old age with her savings. In this happy future, there is no room for anyone, but only for herself and her statement "I will do whatever I want."
But as the 48-year-old Etero looks death into the eyes, and the fear of death awakens "unused" (maybe postponed?) feelings in her. A secret romance awakes between Etero and Murman, the shop's distributor. We cannot fully understand whether this feeling is for a specific person or if this choice was made by chance. In the film, the statement: "I love you, of course, I do" is repeated several times, although with a surprised intonation, to demonstrate this weird and new feeling to herself.
As for Murman (Temiko Chichinadze), he really loves her. He is a far more romantic person. Already the grandpa of two grandchildren, he is fascinated by an unexpected romance like a young man, he is shy, he writes poems, he feels separation; and he is impatiently waiting to meet again. Unlike him, Etero meets both joy and disappointment with restraint. Moreover, she immediately, without thinking, rejects Murman's offer to join him to Turkey, to be with her "loved one"; in exchange, she is offered to take care for or clean someone else's house – loss of independence.
Is it giving up of freedom and independence or is it selfishness? The audience is free to choose.
However, Etero's romance does not end there, she faces a new challenge – instead of the expected cancer, there is some incredible wonderful news: she is pregnant.
The finale is open, but at the same time clear: Eka Chavleishvili's Etero cries for the first time on the screen. Many things can be read in these tears, included what the director meant, what the actress's aura added, and how the audience’s life experience, views, and sympathy enriched it. For me, it's a release of long-held emotions, a shedding of the shackles that kept Etero from being weak in her strength, an opportunity to realize that the paradise of happy old age she had pictured in her imagination was not at all like that; that it was only peace, but not happiness, which she seemed to forbid herself (or others forbidding her); that it was a personal decision, but only from possible options in a given environment.