ძაფი, რომელიც ადრე თუ გვიან მაინც გაწყდება
რელიგიურ-ფილოსოფიური წარმოდგენები ბედისწერაზე ყოველთვის განსჯის საგანი იყო როგორც ხელოვნების ნაწარმოებებში, ასევე ფილოსოფოსთა ნააზრევში. ნიკოლოზ მაკიაველის აზრით: „ბედისწერა განაპირობებს ჩვენი მოქმედებების ნახევარს, ხოლო მეორე ნახევარს, მთლიანად თუ არა, ოდნავ ნაკლებს მაინც, ჩვენვე გვანდობს“. მითლოგიაში კი ბედისწერას, ღმერთებისა და მოკვდავების ცხოვრების განკარგვაში, მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს. შეუძლებელია ამაზე ერთი ჭეშმარიტი აზრი არსებობდეს. ნამდვილად მხოლოდ ბედისწერა თამაშობს დიდ როლს ჩვენი ცხოვრების არჩევანში, ჩვენ ვმართავთ მას, თუ ორივეს თავისი მისია აკისრია. ალბათ, უფრო ლოგიკური ორივეს არსებობაა, ვინაიდან მხოლოდ ბედისწერის შემთხვევაში ადამიანი დაემსგავსებოდა მარიონეტს, რომლის თავისუფალი ნება უგულებელყოფილი იქნებოდა და მხოლოდ ბედისწერის ქალღმერთი მოირა – ატროპოსი როცა მოისურვებდა, მაშინ გადაჭრიდა მის მამოძრავებელ ძაფს. ადრე თუ გვიან ადამიანი გაიაზრებდა მის უპირატესობას, ფარ-ხმალს დაყრიდა და ბედისწერას მინდობილი დაკარგავდა მიზნისაკენ სწრაფვის ყოველგვარ არსს და, შესაბამისად, ცივილიზაციაც არ განვითარდებოდა.
ლევან თუთბერიძის ფილმი, „მოირა“ (2015), რომელიც აზიური ქვეყნების კინოფესტივალმა საუკეთესო ფილმად დაასახელა, მთავარი გმირის, მამუკას (პაატა ინაური) და მისი ოჯახის დრამატულ სიუჟეტზეა აგებული. ფილმი იწყება კადრით, თუ როგორ ტოვებს საპყრობილის ცივ კედლებს მამუკა, რომელსაც გარეთ მისი უმცროსი ძმა, შოთიკო (გიორგი ხურცილავა) ეგებება, სახლში მისულს კი მამა (ზაზა მაღალაშვილი), რომელიც ინსულტის შედეგად ეტლს არის მიჯაჭვული. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმი ოპტიმისტურად იწყება (გმირმა, როგორც, იქნა ხუთი წლის შემდეგ დააღწია თავი საპყრობილეს და, როგორც მეგობართან საუბრისას ვიგებთ, შემთხვევით გაება გაუგებრობაში და მეგობრების საქმის გამო იხდიდა სასჯელს), მაინც იგრძნობა წინასწარი განწყობა იმისა, რომ მას ბედი – მოირა (თუ მისი არსებობის გვჯერა) ახალ განსასჯელს უმზადებს.
დამსვენებლებისგან დაცლილი ზღვისპირა ქალაქი, შემოდგომის სუსხით განაცრისფერებული სანაპირო, სუსტი მზის სხივები, რომელიც ზღვას უღიმღამოდ ასხივებს, პირქუში და უსიცოცხლო გარემო – ეს ყველაფერი ფილმის სიუჟეტის განვითარების ერთგვარი გზავნილია. რეჟისორი წინასწარ განგვაწყობს იმისკენ, რომ მთავარმა გმირმა, მართალია, გამოიარა ერთი განსაცდელი, მაგრამ მას წინ უფრო დიდი სირთულეების გადალახვა მოუწევს. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმში წამოჭრილი გმირისა და მისი ოჯახის წევრების პრობლემა, ერთი შეხედვით, გადაღეჭილი თემაა და წესით არ უნდა იწვევდეს მაყურებელში განსხვავებული ემოციებისა და რაიმე სიახლის მოლოდინის განცდას, გარკვეულ შფოთვას. პაატა ინაური თავისი ბუნებრივი თამაშითა და პათეტიკას მოკლებული საუბრით იმდენად გვაახლოებს მასთან და გვითრევს თავის დრამაში, რომ კიდევ ერთხელ გვაფიქრებს იმ გზასაცდენილ, ცხოვრებისგან გარიყულ უამრავ ახალგაზრდაზე, რომლებიც ბედისწერამ თუ არასაიმედო მეგობრების მიმართ ზედმეტმა ნდობამ ხაფანგში მოამწყვია.
ძმები, რომლებიც ცდილობენ წამოიწყონ თევზის ბიზნესი, გადაწყვეტენ სახლი ბანკში ჩადონ და უკვე წყობიდან გამოსული (მათი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე) ძველი თევზსაჭერი კატერი იყიდონ, რომელსაც სიმბოლურად „მოირას“ არქმევენ. მათი მიზანია, თევზის გაყიდვით შემოსული ფულით ემიგრაციაში წასული დედა (ქეთი ცხაკაია), რომელიც სიმღერით შოულობს ფულს, კონტრაქტის ვადის გასვლამდე სახლში დააბრუნონ, ხოლო შოთიკოს შეყვარებულის – თინას (ანი ბებია) მშობლებს კი დაუმტკიცონ, რომ ის ნამდვილად ღირსეული სასიძო იქნება მათთვის. სურვილი, რომ დაიწყონ უკეთესი ცხოვრება, იმდენად დიდია, რომ თავისდაუნებურად მთავარი გმირი ახალ დაუდევრობაში ეხვევა და მიუხედავად ყოყმანისა, იღებს მეგობრისგან ვითომდა მის დასახმარებლად გამოწვდილ ფულს. მართალია, რეჟისორი შეეცადა მამუკას პერსონაჟით, რომელიც თავისი ძმის გამოისობით ხელახალ განსაცდელში ეხვევა, მაყურებელში სიბრალური გამოეწვია, მაგრამ არანაკლებ გულისტკივილს მისი მამის მდგომარეობა იწვევს. მამა, რომელიც, როგორც ჩანს, შვილის ციხეში მოხვედრით ინსულტის დარტყმას იღებს, ნამდვილად იმსახურებს თანადგომას. შვილის დაპატიმრებით გამოწვეულ შოკს, ბუნებრივია, მოჰყვებოდა გაუთავებელი განცდები და დაძაბულობა, რაც შვილის გისოსებს მიღმა არსებობით იქნებოდა გამოწვეული. წლების განმავლობაში ეტლს მიჯაჭვული მამა, პატიმარი შვილისა და ემიგრაციაში წასული ცოლის მოლოდინით დათრგუნული, ახალ განსაცდელში ვარდება.
მამუკას დედის ემიგრაციიდან დაბრუნებით ფილმში ახალი ოჯახური დრამა იწყება, დრამა, რომელიც, ზოგადად, მასშტაბურ პრობლემად განიხილება თითქმის ყველგან, ვისი ოჯახის წევრიც ემიგრაციაში ოჯახის სარჩენად მიდის. დედის გადახვეწა სამშობლოდან, ბუნებრივია, საკუთარი ახლობლების, ოჯახის წევრების გაუცხოებას, კარ-მიდამოს მიუღებლობასა და დეპრესიის განცდას იწვევს. მამუკას მშობლებს ერთმანეთთან თითქმის აღარაფერი აკავშირებთ. ცოლის ბერძნული ლაპარაკი ისეთივე გაუგებარი და უცხოა ქმრისთვის, როგორც მათი ემოციური კავშირი ერთმანეთთან. დედა ჩამოდის, ოჯახი სრულყოფილ სახეს იძენს, წესით ყველაფერი კარგად უნდა იყოს, მაგრამ რეჟისორი აქაც არ ინდობს ისედაც მრავალი პრობლემით დახუნძლულ ოჯახს. განშორება ხეიბრად ქცეულ ქმარს ეჭვიანობისკენ უბიძგებს. ამ შემთხვევაში, მნიშვნელობა არა აქვს იმას, მართლა საფუძვლიანია თუ არა ქმრის ეჭვიანობა ან უნდა განვიკითხოთ თუ არა ცოლი მისი მოულოდნელი გადაწყვეტილებების გამო, რაც შვილისთვისაც შოკისმომგვრელია. მთავარი პრობლემა ოჯახთან განშორებით გამოწვეული გაუცხოებაა, რასაც თან ახლავს გაურკვევლობა და შფოთი ორ გახლეჩილ „სამყაროს“ შორის. ცოტა არ იყოს, ამდენი ტრაგიზმი და უიმედობა ზედმეტად დამთრგუნევლია. ეტყობა, რეჟისორი შეეცადა მაყურებელზე ზემოქმედება ამ ოჯახის ყველა წევრის გაუკუღმართებული ბედით მოეხდინა, რაც თავისთავად პრიმიტიული ხერხია მაყურებლის მოსაზიდად.
ფილმში არ მოიძებნება არც ერთი პერსონაჟი, რომელიც იმედის ნაპერწკალს აჩენს. თითქმის ყველა გმირი თავისებურად მოღუშული და დათრგუნულია. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმის მრავალი ეპიზოდი გარკვეულ ემოციურ განცდებს იწვევს, არის სცენები, რომლებიც დამაჯერებლობასაა მოკლებული. პოლიციელისა და მთავარი გმირის ვითომდა შემთხვევითი შეხვედრა მრავალ კითხვას ბადებს. რატომ მივიდა მამუკა პოლიციის განყოფილების ეზოში? იმიტომ, რომ ეჭვი აეღოთ მასზე და მის კვალს დასდგომოდნენ, რომელიც საბოლოოდ მათ დამნაშავეებთან მიიყვანდა? თუ მივიდა იმისთვის, რომ პირდაპირ ეთქვა კრიმინალების ადგილსამყოფელი და ძმის მაგივრად, საკუთარ თავზე აეღო მათთან თანამონაწილეობა? საინტერესოა, კრიმინალებზე პოლიციელების თავდასხმისას რატომ არ აკავებს მას პოლიციელი, როდესაც კუთხეში მიმალულს აღმოაჩენს. შეეცოდა? ეს ხომ აბსურდია. დაასმინა ისინი? ესეც ბოლომდე კარგად არ ვლინდება. ეს ეპიზოდი ცოტა გაურკვეველი და ბუნდოვანია, რაც საბოლოოდ ერთ დიდ თავსატეხს აჩენს. რა გადაწყვეტილებამდე მიდის გმირი, უფრო მეტ კონკრეტიკას საჭიროებს. შეიძლებავიფიქროთ, რომ ესეც რეჟისორის ერთგვარი ხრიკია, დატოვოს მაყურებელი თავის ფიქრებთან და ვერსიებთან. თუ ეს ასეა, ამ შემთხვევაშიც დრამატურგიული სტრუქტურა მაინც დარღვეულია.
რაც შეეხება ფილმის მონოტონურ რიტმს, დასაწყისში ის საინტერესო და პოეტურ ხასიათს ატარებს, მაგრამ საათნახევრიანი მსვლელობისას, როდესაც უკვე ბევრი არაფრისმთქმელი პაუზებიანი ეპიზოდების სიხშირე მატულობს და ფილმიც მოსაწყენი ხდება. ამ მრავალმხრივი ემოციური ზემოქმედების მიუხედავად, ზოგიერთი კადრი იმდენად ლამაზი და ღრმაა, რომ პერიოდულად სუნთქვაც კი გეკვრის და ღრმა ფიქრებისკენ მიგაქანებს.
ეპიზოდში, რომელშიც დედა აივანზე სარეცხს ფენს, მაკრატლით ფრთხილად გადაჭრის თოკს. ეს სიმბოლური კადრი მთავარი პერსონაჟის ტრაგიკული დასასრულის პირდაპირი მინიშნებაა, რომელიც ბანალურად აღიქმება და ფილმის სტილისტურ სტრუქტურას არღვევს.
საბოლოოდ, მაინც რისი თქმა უნდოდა რეჟისორს? იმის, რომ ციხიდან გამოსული ყოფილი პატიმარი, რომელიც მოღალატე მეგობრების გამოისობით იხდიდა სასჯელს, ცხოვრებაში სამუდამოდ განწირულია და მისი მოირა მუდამ თან დასდევს, რათა „ძაფი გადაუჭრას“? თუ შეცდომებზე ვერ სწავლობს, განერიდოს თავად და განარიდოს საკუთარი ძმაც ისეთ არადასაყრდენ მეგობარს, როგორიც თენგოა? ვინაიდან რეჟისორმა სათაურად „მოირა“ აირჩია, მითოსულ კანონზომიერებას მიჰყვება და არაერთი მითოსური გმირის მსგავსად, რომლებიც შეეცადნენ საკუთარ ბედისწერას გასცლოდნენ, მაგრამ მაინც მისი მსხვერპლნი გახდნენ, ისიც თავის გმირს მოირას მსხვერპლად აქცევს.
შეიძლება ითქვას, რომ ფილმმა შეძლებისდაგვარად გაგვიზიარა თავისი ტკივილი და კიდევ ერთხელ შეგვახსენა ის მთავარი რამ, რაც უკვე ათეული წლებია ჩვენს ყოფაში რეალური, ხაფანგში გაბმული პერსონაჟების დრამას წარმოადგენს. ის ადამიანები, რომლებიც მამუკას მსგავსად გაეხვნენ ფათერაკში, შესაძლოა, ბედისწერის ქალღმერთმა ზოგიერთს მასავით არ გადაუჭრა სიცოცხლის ძაფი, მაგრამ ბედისწერის ძაფი ისე წაუჭირა ყელში, რომ სიცოცხლის ბოლომდე მაინც გაუჭირდებათ ისე ლაღად და თავისუფლად სუნთქვა, როგორც ამას მანამდე ახერხებდნენ.

Religious-philosophical ideas about destiny have always been the subject of judgment both in works of art and in philosophers’ thinking. According to Niccolò Machiavelli: "Fortune determines one half of our actions, but that, even so, it leaves us to control the other half or thereabouts." In mythology, fate plays an important role in disposing the lives of gods and mortals. It is impossible to have one true opinion on this. Actually, only destiny plays a big role in our life choices, we control it if they both have their mission. Having both might be more logical because only in the case of fate, a person would be like a marionette whose free will would be ignored and only Moira – Atropos, the goddess of fate would cut his driving thread when she wanted. Sooner or later, man would realize her superiority, throw down his shield and sword, and he would lose all the essence of striving for the goal entrusting himself to fate and therefore, civilization would not develop.
Levan Tutberidze's film "Moira" (2015), which was awarded the Best Film by the Asian Film Festival, is based on the dramatic story of the main character Mamuka (Paata Inauri) and his family. The film begins with a shot of Mamuka leaving the cold walls of the jail, who is being awaited by his younger brother Shotiko (Giorgi Khurtsilava) outside and his father (Zaza Maghalashvili) at home, who is wheelchair-bound due to a stroke. Although the film starts optimistically (the hero was finally released from prison after five years and, as we learn from a conversation with a friend, he had accidentally got into a misunderstanding and served a sentence for his friends’ business), there is still a foreboding that his fate – Moira (if we believe in her existence) is preparing a new judgment.
A seaside town devoid of holiday-makers, a beach bleached by the autumn gloom, the weak rays of the sun that irradiate the sea, a gloomy and lifeless environment – all this is a kind of message for the film plot development. The director prepares us in advance for the fact that the main character has gone through one ordeal but he will have to overcome greater difficulties ahead despite the fact that the hero and his family members’ problem in the film is a well-worn topic at a glance and should not cause the audience to feel different emotions and expect something new, a kind of anxiety. Paata Inauri, with his natural acting and speech devoid of pathos, brings us so close to him and drags us into his drama that he once again makes us think about those many young people who have gone astray, left out of life, who were trapped by fate or excessive trust in unreliable friends.
The brothers, who are trying to start fish business, decide to put their house in the bank and buy an old fishing boat that has already been written off (depending on their potential), which they symbolically call "Moira." Their goal is to bring the emigrated mother (Keti Tskhakaia) home, who earns money by singing, before her contract expires, and to prove the parents of Shotiko's girlfriend Tina (Ani Bebia) that she will be a worthy groom for them. The desire to start a better life is so great that the main character involuntarily gets involved in a new carelessness situation and, despite his hesitation, takes money from his friend, supposedly to help him. It is true that the director tried to evoke sympathy in the audience with Mamuka’s character, who is faced with a new trial because of his brother but his father's condition causes no less heartache. The father who seems to be having a stroke because of his son’s imprisonment, truly deserves sympathy. The shock caused by his son's arrest would naturally be followed by endless feelings and tensions that would result from his son's existence behind bars. A father confined to a wheelchair for years, depressed by the expectation of his imprisoned son and wife who has emigrated, falls into a new ordeal.
With the return of Mamuka's mother from emigration, a new family drama begins in the film, a drama that is generally considered a large-scale problem almost anywhere a family member emigrates to support the family. Mother's departure from her homeland naturally leads to her relatives’ alienation as well as family members, unacceptability of her home and a feeling of depression. Mamuka's parents have almost nothing to bond each other. The wife's Greek speaking is as incomprehensible and foreign to the husband as their emotional connection to each other. The mother arrives, the family takes on a perfect appearance, everything should be fine, but the director does not trust the family, which is already suffering from many problems. Separation makes the estranged husband jealous. In this case, it doesn't matter whether the husband's jealousy is really justified or whether the wife should be judged for her sudden decisions, which are shocking to the son as well. The main problem is the alienation caused by the separation from the family, which is accompanied by uncertainty and anxiety between two divided "worlds." To say the least, so much tragedy and hopelessness is too depressing. It seems that the director tried to influence the audience with the twisted fate of all members of this family, which is a primitive way to attract the audience.
There is not a single character in the film who shows a glimmer of hope. Almost all the heroes are lonely and depressed in their own way. Although many episodes of the film evoke certain emotional feelings, there are scenes that lack conviction. The seemingly accidental meeting of the police officer and the main character raises many questions. Why did Mamuka come to the yard of the police station? Because they would suspect him and follow his trail, which would eventually lead them to the criminals? Or did he come to directly tell the criminals’s whereabouts and take it upon himself to be complicit with them instead of his brother? I wonder why the cop does not arrest him when he finds him hiding in a corner during the police attack on the criminals. Did he pity him? This is absurd. Did he inform on them? This is also not fully revealed. This episode is a bit uncertain and vague, which ultimately leads to one big puzzle. What decision the hero comes to needs more specification. We can think that this is also the director’s trick to leave the audience with their own thoughts and versions. If this is so, the dramaturgical structure is still broken in this case.
As for the monotonous rhythm of the film, it is interesting and poetic in the beginning, but in the course of an hour and a half, when the frequency of episodes with many meaningless pauses increases, the film becomes boring. Despite this multi-faceted emotional impact, some shots are so beautiful and deep that they sometimes take your breath away and lead you to deep thoughts.
In the episode in which the mother is hanging laundry on the balcony, she carefully cuts the rope with scissors. This symbolic shot is a direct reference to the main character’s tragic end, which is perceived as banal and breaks the stylistic structure of the film.
Finally, what did the director want to say? That the ex-prisoner leaving prison had been serving his sentence for betraying his friends, is forever doomed in life and his Moira always follows him to "cut the thread?" If he can't learn from his mistakes, should he turn himself and his brother away from such an unreliable friend as Tengo? Since the director chose "Moira" as the title, he follows a mythical regularity and, like many mythical heroes who tried to escape their destiny but still became its victims, he also makes his hero Moira’s victim.
It can be said that the film shared its pain with us as much as possible and once again reminded us of the main thing that has been the drama of real, trapped characters in our existence for decades. For those people who, like Mamuka, got into misfortune, the goddess of fate might not have cut the thread of life for some of them but the thread of fate was tied onto their throats in such a way that it will be difficult for them to breathe as pleasantly and freely the rest of their lives as they were able to do before.