წმინდა ელექტროენერგიის თვალისმომჭრელი მიმზიდველობა
სახელი – ტატო კოტეტიშვილი ქართულ კინოში, პირველად, ხმამაღლა 1987 წელს გაისმა, როდესაც მან (მაშინ ახალგაზრდა რეჟისორმა) პირველი სრულმეტრაჟიანი მხატვრული ფილმი, „ანემია“ გადაიღო. მეორედ კი, სულ ახლახან, 2024 წელს, ასევე ხმამაღლა, ასევე ახალგაზრდა რეჟისორის, ასევე პირველ სრულმეტრაჟიან ფილმთან, „წმინდა ელექტროენერგია“ დაკავშირებით. მეორე პირველის ძმისშვილია, რომელმაც კინოსამყარო, საქართველოშიც და მის გარშემოც (თავის დროზე, ბიძამისივით) ახალ ქართულ კინოსა და საქართველოზეც, კიდევ ერთხელ აალაპარაკა.
„წმინდა ელექტროენერგია“ საქართველოსა და ნიდერლანდების სამეფოს კოპროდუქციაა. და არის 2024 წლის ლოკარნოს საერთაშორისო კინოფესტივალის „ოქროს ლეოპარდის“ მფლობელი, აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონის კინოაკადემიის პრიზის ნომინანტი საუკეთესო კინორეჟისორის ნომინაციაში.
ტატო კოტეტიშვილის ხელწერა (როგორც უფროსი ტატო კოტეტიშვილის სადებიუტო მოკლემეტრაჟიან ფილმებში: „გმირსა“ და „მატარებელში“) წინამორბედ, მოკლემეტრაჟიან კინოსურათებში – „საზამთრო“ და „ოგასავარა“ (რამდენიმე საერთაშორისო ფესტივალის გამარჯვებული, პრემია „წინანდლის“ ნომინანტი) „მოინიშნა“ და უკვე მაშინ გამოიკვეთა მისი თავისთავადი აზროვნებისა და ხედვის თავისებურებები.
„წმინდა ელექტროენერგია“ თანამედროვე საქართველოზეა (როგორც იმდროინდელ თანამედროვეზე „ანემია“), ქვეყანაზე, სხვადასხვა პრობლემით, საზოგადოების არსებობის განსხვავებულობით, სხვადასხვა ეროვნების, ასაკის, ორიენტაციის, ყოფის, ინტერესების ადამიანებზე, რომლებიც თავის რეალურსა და თავად რეჟისორის მიერ შექმნილ ეკრანულ სინამდვილეში ცხოვრობენ.
ფილმის სცენარის ავტორები ტატო კოტეტიშვილთან (რომელიც თან ოპერატორიცაა) ერთად, არიან ირინე ჟორდანია და ნუცა წიქარიძე და მათი აგებულია ძირითადი ხაზიცა და აწყობილ-გამართულია არაერთი იმპროვიზებული ეპიზოდი, პერსონაჟი თუ პასაჟი. იმპროვიზაცია და პერსონაჟებისა და მათი ამბების „აკრეფა“ კინოსურათის ფორმისა და სტილური გადაწყვეტის ერთ-ერთი მთავარი, ხერხადქცეული საფუძველია. ასეთი „შეთხზულობა“ განსაკუთრებულ გამომსახველობასა და დინამიკას ანიჭებს „წმინდა ელექტროენერგიას“ და რეჟისორის ხედვის თავისებურებაზე მეტყველებს.
ფილმი იწყება სიკვდილით. პანაშვიდის, გასვენებისა და დაკრძალვის რიტუალის ჩვეულ, თუმცა უცნაურ რაკურსში გადაღებული ეპიზოდით. როდესაც ერთის სიცოცხლის დასრულებასთან ერთად, სხვისი ცხოვრება მიმართულებას იცვლის და ახალი იწყება ორი ადამიანისთვის – ბიძისა და ძმისშვილის – ბარტისთვის (ბარტ ნიკოლო/ღვინიაშვილი) და გონგასთვის (ნიკა გონგაძე). იწყება ახალი ცხოვრება და გმირების ოდისეა ახალი საქმიანობით, ახალი შეხვედრებით, ახალი ნაცნობებით (რომლებშიც გამოირჩევა გონგასა და ბოშა გოგონას დამეგობრება), ახალი ურთიერთობებით, კონფლიქტებითა და უკონფლიქტობით, მოგზაურობით ნაგავსაყრელიდან, მანქანების „სასაფლაოდან“ ქალაქში. ძირითადად, გარეუბნებში, ბაზრობებზე, ქუჩიდან ქუჩაში, ბინიდან ბინაში… მამის ვალების კვალდაკვალ, პირდაპირი და მეტაფორული მნიშვნელობით. და პლუს ბარტის ახალაკიდებული ვალებით.
მთავარი ამბის დასაწყისი კი ისაა, რომ მამის სიკვდილის შემდეგ ბიძა ძმისშვილს ჰპირდება, რომ არ მიატოვებს და მათ ცხოვრებაშიც ახალი ურთიერთობა იღებს სტარტს. არსებობის საშუალებების ძიებაში. შემდეგ ისინი „ჯადოსნურ სკივრს“ – სამეურნეო ნივთებისა თუ იარაღების ყუთს/ჩემოდანს პოულობენ, ძველი და გაურკვეველი დანიშნულების (შეიძლება საფლავების ან რაიმე სხვა) ჯვრებით სავსეს და მათ ნეონის განათებით აღჭურვასა და გაყიდვას გადაწყვეტენ. იდეა ამართლებს და ბარტისა და გონგას „მცირე ბიზნესი“ ქალაქის სხვადასხვა სივრცეში იშლება და ქალაქის ხშირად შეფარულ, უცხო და ზოგჯერ საჯაროდ გახსნილ და ნაცნობ სივრცეში გადადის.
ნაგავსაყრელზე დაწყებული ოდისეა სხვა სივრცეებში გადის და, ბევრ ადგილთან ერთად, ბევრ ამბავსაც მოიცავს. ყოველი მორიგი ადგილი და ახალი შეხვედრა, თავისთავად არა, მაგრამ ერთად, ვრცელ პანორამად იშლება. მრავლისმეტყველად აერთიანებს სოციალურ, პირად, პიროვნულ, ლგბტ, იდენტობისა და სხვა ჩვეულებრივ და არაჩვეულებრივ საკითხებს მიუღებლობაზე, მიმღებლობაზე, სიყვარულზე, თანაგრძნობაზე, თანაზიარობაზე, ჩვეულებრივ „სტანდარტულ“ ცხოვრების წესზე, არჩევანზე, იძულებაზე, თავდაცვაზე. მრავალშვილიან და ნაკლებშვილიან ოჯახებზე, მარტოხელა და მარტოსულ ადამიანებზე. იმაზე, თუ როგორ ცხოვრობენ სხვადასხვა ტიპის, თვისებების, წეს-ჩვეულებების, ეროვნების, მსოფლხედვის, სხვადასხვა ასაკისა და ფსიქო-ემოციური კატეგორიის ადამიანები სახლებში, ქუჩებში, ბაზრობებზე, დასწებულებებში, იმაზე, თუ რა უჭირთ და რა ახარებთ მათ, რა და როგორია ყოფიერება, მათი ხედვითა და ჩართულობით.
ბევრი პერსონაჟია. მთავარ, მეორეხარისხოვან და ეპიზოდურ როლებს არაპროფესიონალი მსახიობები ასრულებენ და უმეტესობა საკუთარ თავს „თამაშობს“, ფრაგმენტებს, მახასიათებელ ეპიზოდებს საკუთარი ცხოვრებიდან. ყველა მეტყველებს თავის ენაზე, ცოცხლად, ბუნებრივად, „ცენზურის“ გარეშე და ცხადია, უცენზუროდაც.
ფილმი რამდენიმე სივრცეში იშლება. უსარგებლო, ძველი ნივთებით გადავსებულ ოთახებსა და ქუჩებში, მიწაზე გასაყიდად დაწყობილ, ასეთივე ნივთებით ოჯახებიდან, გარშემო (რასაც ხშირად ვხედავათ ბაზრობებზე, მშრალ ხიდსა თუ გარევაჭრობის სხვა ობიექტებზე). სხვა სივრცეებში – ნანგრევები, მიტოვებული მშენებლობები, სანაგვეები, ნაავარიები ავტომანქანები, საბურავების მთები, ფოლადის კასრები, მაცივრები, დამტვრეული ნივთები და გადაყრილი ავეჯი, ჯართი, დაჟანგული და გაუქმებული ჯიხურები. ეს კიდევ სხვა სამყაროა, ძახილი და გზავნილები წარსულიდან, როდესაც ყველა ეს ნივთი და ობიექტი ქმედითი იყო, ფუნქციური, ახლა კი ყავლი გაუვიდა და ნაგვად იქცა.
ადგილებსა და მოვლენებს ტატო კოტეტიშვილი თავისთავადი რაკურსითა და აზრობრივი დატვირთვით აჩვენებს. მოიცავს ბევრ ადგილს, უბანს, კუთხეს, ბევრ ობიექტს და იქაც შედის, სადაც ან არავის მოსდის აზრად შესვლა, ან შეიძლება ვერც მოხვდეს გარეშე, უცხო ადამიანი. ყველაფერს კი აკრავს ცოცხალი რიტმის, სოციალურად და საზოგადოებრივად დატვირთული ხალხმრავალი გარეუბნები მოვაჭრეებით, გზაჯვარედინებით, მეტროების შესასვლელებითა და ბაქნებით, ქუჩის მუსიკოსებით, გამვლელი მოქალაქეებით, კადრში შემთხვევით რომ ხვდებიან და კიდეც „რჩებიან“.
ბარტისა და გონგას და ყველას ერთად ცხოვრება კი ისეთია, როგორიც ბევრი ადამიანისა. თავისი ურთიერთობებით, კავშირებით, უკუკავშირებით, კონფლიქტებით ერთმანეთთან და სხვებთან, ყოველდღიურობის ერთფეროვნებითა და ერთგვარობით და ახალი ნათებებით – ნეონისა თუ მზის შუქის სხივებით, სიბნელით, ჩაკეტილობით – საკუთარ თავსა თუ გარემოსგან იზოლირებით, მისგან განუყოფლობით, როგორც სმალტის ფერადი ნაწილებისა.
სწორედ მოზაიკის პრინციპით აგებს ტატო კოტეტიშვილი ფილმის სტრუქტურას, რომელშიც შეიძლება რომელიღაც ნატეხი არასრული ფორმისა მართლა „ნატეხი“ აღმოჩნდეს, არათანაბარი ზომისა და ფორმის, მაგრამ ორგანულად ჩამჯდარი საერთო სიბრტყესა თუ სივრცეში. როგორც სხვადასხვა ადგილზე სხვადასხვა ტიპისა და კატეგორიის ადამიანებთან შეხვედრები, კამერის ობიექტივში შემთხვევით მოხვედრილი და შემდეგ ზუსტად მოძებნილადგილიანი თუ სხვადასხვა ხანგრძლივობის ესა თუ ის ეპიზოდი, რომლებიც სწრაფი და დინამიკური მოძრაობით ცვლიან და აგრძელებენ ერთმანეთს. ასეთივე მოზაიკური, სხვადასხვა თემისმომცველი და კონტრპუნქტულია ნოდარ ნოზაძის, ნიკა ფანიაშვილისა და ვაქოს მუსიკა, რომელიც არა, ვთქვათ, ემოციურ და ყალბად შთამბეჭდავ გავლენას ახდენს, არამედ ქმნის ატმოსფეროსა და მის ხასიათს, შინაგან განწყობებს გამოხატავს.
რეჟისორი-ოპერატორი და მთავარი გმირები ისე ერთვებიან ცხოვრების მსვლელობაში, თითქოს თავადაც მისი ნაწილები იყვნენ და თან უკუეფექტითაც – სხვების ცხოვრების, თითქოს მათგან განყენებული, დამოუკიდებელი, თავისთავადი ნაკადი ორგანულად გადადის ბარტისა და გონგას, ანუ შეთხზულ ამბავში, გამონაგონში, რომელსაც, გარემოსთან ერთიანობის მიუხედავად, თავის სიუჟეტურ-იდეური ხაზი, სვლები, „გადახვევები“ და დრამატურგიული განვითარების წესები აქვს. ნოდარ ნოზაძის მონტაჟი აჩვენებს შინაგანად დამუხტული და ემოციებით სავსე, მაგრამ მაინც მშვიდ და გაწონასწორებულ ატმოსფეროს, ყოველგვარი „ზედმეტი“ ვიზუალური ემოციური გაძლიერებების, ეფექტების, შთაბეჭდილების „მომხდენი“ სვლების, რადიკალური ნახტომების გარეშე.
დოკუმენტურ მასალაზე ბევრი ეპიზოდია აგებული, თუმცა ეს დოკუმენტები, რომლებიც ცხოვრების სხვადასხვა კუთხეს სხვადასხვა ასპექტსა და რაკურსში აჩვენებენ, სრულიად გარდასახულია მხატვრულ და აბსტრაგირებულ სახეებად. ტატო კოტეტიშვილი იღებს დოკუმენტურ მასალას, ქმნის ქალაქის, დროის, ადგილის, სივრცის, საზოგადოების ყოფის დოკუმენტს და მას სტილით, თხრობის მანერითა და მონტაჟით, აღწერილობის თავისებურებითა და წარმოსახვით მხატვრულ გამონაგონად, მხატვრულ სინამდვილედ გარდაქმნის. მხატვარები ნატო ბაგრატიონი და ანუკა კალანდარიშვილი არჩევენ და ქმნიან ასეთ ინტერიერებს, ექსტერიერებსა და ნატურას. მხატვრული და მხატვრულ სინამდვილედ გარდასახული დოკუმენტურობა იუმორით, მხიარულებითა და სილაღით, ხალისითა და კეთილგანწყობით იფერება, ყოველგვარი „დამამძიმებელი გარემოებების“ გარეშე. ქართული კინოსთვის იშვიათობად ქცეული სილაღით, აქა-იქ რომ შემორჩენია ახალი თაობის რეჟისორების ფილმებსაც. კინოს, რომელიც თითქოს ახლა იბრუნებს არა მხოლოდ ხარისხს, არამედ ფერადოვნებას.
ამ თავისებურ ლედ ჯვრებს და არა, ვთქვათ, ჩვეულებრივ ჯვრებს (როგორც დღევანდელობის ერთგვარ მეტაფორას, რომლებიც, პოვნამდე და განათებამდე, ნაგავშია გადაყრილი, როგორც უსარგებლო ნივთი) დაკარგული აქვთ კულტისა და რწმენის ობიექტის მნიშვნელობა. რაც, არა მხოლოდ პირდაპირი მნიშვნელობითა და რაკურსით, არამედ, ზოგადად, საზოგადოების ფარისევლობას, სულიერ სიცარიელესა და გაუფასურებულ ღირებულებებსაც გამოხატავს. როგორც ოთარ იოსელიანის ფილმში, „და იქმნა ნათელი“ ხდება, რომლის პერსონაჟები, აფრიკული ტომის წარმომადგენლები, პირველქმნილ და დაცულ სამყაროში ცივილიზაციის შეჭრის შემდეგ, სალოცავ სარიტუალო კერპებს, ტურისტებისთვის განკუთვნილ სუვენირებად ჰყიდიან.

The name – Tato Kotetishvili – first was heard loudly in Georgian cinema in 1987, when then a young director made his first full-length feature film, “Anemia.” And the second time, it also happened loudly quite recently, in 2024, also in connection with the young director’s first full-length film, “Holy Electricity.” The second is the nephew of the first one, who made the film world, both in Georgia and around it (like his uncle in his time), talk about the new Georgian cinema and Georgia once again.
“Holy Electricity” is a co-production of Georgia and the Netherlands and is the winner of the 2024 Locarno International Film Festival’s “Golden Leopard,” a nominee for the Asia-Pacific Film Academy Award in the Best Director category.
Tato Kotetishvili’s style (as in the senior Tato Kotetishvili’s debut short films: “The Hero” and “The Train”) was “marked” in his previous short films – “Winter” and “Ogasavara” (winner of several international festivals, nominee for the “Tsinandali” award), and already then the peculiarities of his own thinking and vision were revealed.
“Holy Electricity” is about modern Georgia (just as “Anemia” was about the contemporary Georgia of that time), about the country people with different problems, different social beings, about people of different nationalities, ages, orientations, lives, and interests, who live in their real and on-screen reality created by the director himself.
The authors of the film’s script, along with Tato Kotetishvili (who is also the cinematographer), are Irine Zhordania and Nutsa Tsikaridze, and they have built the main plot and arranged and conducted a number of improvised episodes, characters, and passages. Improvisation and “picking up” characters and their stories is one of the main, instrumental foundations of the form and stylistic solution of the film. Such “fabrication” gives “Holy Electricity” special expressiveness and dynamics and speaks of the uniqueness of the director’s vision.
The film begins with death, with an episode of a funeral, burial, and burial ritual shot from the usual, yet strange, angle. When with the end of one life, someone else's life changes direction and a new one begins for two people – uncle and nephew – Bart (Bart Nikolo/Ghviniashvili) and Gonga (Nika Gongadze). A new life begins and the heroes' odyssey with new activities, new meetings, new acquaintances (among which Gonga and the gypsy girl's friendship stands out), new relationships, conflicts and non-conflicts, traveling from the dump, from the car "graveyard" to the city. Mainly, in the suburbs, at fairs, from street to street, from apartment to apartment... Following the father's debts, in a literal and metaphorical sense. And plus Bart's newly incurred debts.
The beginning of the main story is that after the father's death, the uncle promises his nephew that he will not abandon him and a new relationship begins in their lives, in search of means of existence. Then they find a “magic chest” – a box/suitcase of farm supplies or tools, full of old and unknown crosses (maybe those of graves or something else) and decide to equip them with neon lights and sell them. The idea works, and Bart and Gonga’s “small business” spreads out across different spaces of the city, often moving into the city’s hidden, unfamiliar, and sometimes publicly open and familiar spaces.
The odyssey that began at the dump passes through other spaces and, along with many places, also includes many stories. Each new place and new encounter, not in itself, but together, unfolds into a vast panorama. It eloquently combines social, private, personal, LGBT, identity and other ordinary and extraordinary issues about rejection, acceptance, love, compassion, solidarity, the usual "standard" lifestyle, choice, coercion, self-defense. About families with many children and few children, single and lonely people. About how people of different types, qualities, customs, nationalities, worldviews, different ages and psycho-emotional categories live in homes, streets, markets, in settlements, about what troubles them and what makes them happy, what and how is life, from their perspective and involvement.
There are many characters. The main, secondary and episodic roles are played by non-professional actors, and most of them “play” themselves, fragments, characteristic episodes from their own lives. Everyone speaks in their own language, lively, natural, without “censorship” and, of course, obscenely.
The film unfolds in several spaces. In rooms and streets filled with useless, old things, in families with similar things for sale piled up on the ground, around (which is often seen at fairs, Dry Bridge or other sites of street trading). In other spaces - ruins, abandoned buildings, garbage dumps, wrecked car, mountains of tires, steel barrels, refrigerators, broken things and discarded furniture, scrap metal, rusty and abandoned booths. This is another world, cries and messages from the past, when all these things and objects were effective, functional, but now they have become trash.
Tato Kotetishvili shows places and events from his own perspective and with a sense of meaning. He covers many places, neighbourhoods, corners, many objects and even enters places where no one would think of entering, or where an outsider, a stranger, might not even enter. And everything is surrounded by a lively rhythm, socially and publicly loaded crowded suburbs with vendors, intersections, subway entrances and platforms, street musicians, passing citizens who accidentally meet in the shot and even “stay.”
Bart and Gonga’s and everyone’s life together is like that of many people. With its relationships, connections, feedback, conflicts with each other and others around, the monotony and uniformity of everyday life and new lights – neon or sunlight rays, darkness, seclusion – isolation from oneself or the environment, inseparability from it, like colored pieces of smalt.
Tato Kotetishvili builds the structure of the film precisely on the principle of mosaic, in which some fragment of an incomplete form may turn out to be a real “fragment” of unequal size and shape, but organically embedded in a common plane or space. Like encounters with people of different types and categories in different places, accidentally caught in the camera lens and then precisely located, or this or that episode of different duration, which replace and continue each other with rapid and dynamic movement. Similarly mosaic, multi-thematic, and counterpointed is the music of Nodar Nozadze, Nika Paniashvili and Vako, which makes not, let's say, an emotional and falsely impressive effect but rather creates an atmosphere and its character, inner moods.
The director-cameraman and the main characters are involved in the course of life as if they were parts of it and with the opposite effect – the independent, self-contained flow of the lives of others, as if separated from them, organically passes into the Bart and Gonga, that is, into a fabricated story, into a fiction, which, despite its unity with the environment, has its own plot-ideological line, moves, "detours" and rules of dramaturgical development. Nodar Nozadze’s montage shows an internally charged and emotional, but still calm and balanced atmosphere, without any “extra” visual emotional enhancements, effects, “impressive” moves, radical leaps.
Many episodes are built on documentary material, however, these documents, which show different corners of life in different aspects and angles, are completely transformed into artistic and abstracted forms. Tato Kotetishvili takes documentary material, creates a document of the existence of a city, time, place, space, society and transforms it into an artistic fiction, an artistic reality through style, narrative manner and montage, peculiarities of description and imagination. Production designers Nato Bagrationi and Anuka Kalandarishvili select and create such interiors, exteriors and nature. Documentary transformed into artistry and artistic reality, is colored with humor, fun and sarcasm, joy and goodwill, without any “aggravating circumstances.” With sarcasm, which has become a rarity for Georgian cinema, which is still present here and there in the films of the new generation of directors. Cinema, which seems to be now regaining not only quality but also color.
These peculiar LED crosses, and not, let's say, ordinary crosses (as a kind of metaphor for today, which before being found and illuminated are thrown into the trash as useless things), have lost the meaning of a cult and an object of faith. Which, not only in its literal meaning and perspective but also in general, expresses the hypocrisy, spiritual emptiness and depreciated values of society. As in Otar Ioseliani's film, "And Then There Was Light," the characters, representatives of an African tribe sell tourists ritual idols as souvenirs after the invasion of civilization into the pristine and protected world.