კინოხელოვნება თავისი მრავალმხრივი გამომსახველობითი საშუალებებით რეჟისორს სთავაზობს სხვადასხვა შესაძლებლობას, მაყურებლამდე მიიტანოს თავისი სათქმელი ამა თუ იმ ფორმით. თუ როგორ გამოიყენებს ამ შესაძლებლობას თავად რეჟისორი, ეს უკვე მის ნიჭზეა დამოკიდებული. ორიგინალური ხედვა, თხრობის გამორჩეული სტილი, აქტუალური თემატიკა და კიდევ ბევრი სხვა ფაქტორი განსაზღვრავს ფილმის წარმატებას. ერთ-ერთ უმთავრეს როლს ასრულებს ფილმის ნარატივიც, თუ როგორ ვითარდება ესა თუ ის ამბავი და რამდენად ინარჩუნებს ფილმის სტრუქტურა თავის რიტმს, რომ სწორად გამოხატოს სათქმელი. უფრო რთული თავსატეხის წინაშე დგება რეჟისორი მოკლემეტრაჟიანი ფილმის გადაღებისას. იგი ცდილობს, რაც შეიძლება ლაკონიკურად გადმოსცეს ფილმის არსი, ისე რომ არ დაკარგოს მთავარი აზრის მნიშვნელობა.
ამ მხრივ აღსანიშნავია, თანამედროვე ქართველი რეჟისორის, კატალინა ბაქრაძის მოკლემეტრაჟიანი ფილმი, „ჩემი მეგობარი ანდრო“(2021), რომლის სცენარი თავად რეჟისორს ეკუთვნის. ფილმმა 2022 წელს, თბილისის 23-ე საერთაშორისო კინოფესტივალზე, მთავარი პრიზი „ოქროს პრომეთე“ მოიპოვა. ამასთანავე, ეს კინოსურათი არის არაერთი საერთაშორისო ჯილდოს მფლობელიც.
მთავარი გმირი ანდრო (ლევან გაბრავა) მოყვარული ილუზიონისტია, რომელიც თავისი ვირტუოზული „ტყუილებით“ ცდილობს მნახველში გამოიწვიოს აღტაცება. პირველივე კადრებიდან, ოთახის კედლის ჰორიზონტალური პანორამის საშუალებით, ვეცნობით მთავარ გმირს. კედელზე კოლაჟურად დაკიდებული ნახატები, ფოტოები, სხვადასხვა სახის ნივთები, მინიატურული სკულპტურები გვამოგზაურებს ანდროს შინაგან სამყაროში. იქვე მდგარი ელექტროპიანინო და კედელზე გამოკრული საკონცერტო პლაკატი კი „მოგვითხრობს“ ანდროს, როგორცწარმატებული პიანისტის კარიერაზე.
რეჟისორი სიუჟეტის თხრობის ორიგინალურ ხერხს მიმართავს. ისმის კადრსმიღმა ხმა, რომელიც გვამცნობს, რომ მარიამი ფილმს იღებს. იგი დგას ანდროს ოთახის კედლის წინ და ხელის კინოკამერით, თითქოსდა, ფილმის ოპერატორთან ერთად, სინქრონულად იმეორებს კამერის მოძრაობას. მარიამი სიუჟეტის მსვლელობისას მუდმივად დაჰყვება ანდროს და იღებს მის ყველა ჯადოსნურ ტრიუკს. ამით იგი ასოცირდება ფილმის რეჟისორთან, რომელიც სიუჟეტის მიმდინარეობისას არ ტოვებს მთავარ გმირს, თანაუგრძნობს მას და ასე ავლენს მის მიმართ ემპათიურ დამოკიდებულებას.
ფილმში ასევე მუდმივად ჩნდებიან გამვლელები, რომლებსაც ანდრო თავის ფოკუსებს სთავაზობს. პირველივე ეპიზოდში, საიდანაც ვიგებთ ანდროს ნიჭის შესაძლებლობას, გამვლელების სახეები ძალიან ბუნებრივია. არც ერთი გადამეტებული ზედმეტი ჟესტი, მიმიკა, არანაირი თეატრალიზებური პათეტიკა არ იგრძნობა ამაში. უფრო მეტიც, ისინი ზედმეტად ინდიფერენტულებიც კი არიან. ეს ყველაფერი იმდენად ბუნებრივია, რომ რაღაც მომენტში ფილმი დოკუმენტურ ესთეტიკას იძენს. ასევე საინფორმაციო გადაცემის ხასიათს ქმნის ერთ-ერთი ეპიზოდი, როდესაც ანდროს კოლეგა, თინა და მუსიკალური ხელმძღვანელი, ნიკა კადრსმიღმა მდგომი მარიამისადმი მიცემულ ინტერვიუში გამოხატავენ მთავარი გმირისადმი სკეპტიციზმს. რეჟისორი ასეთი სატელევიზიო ქრონიკალურ-დოკუმენტური ხასიათის მატარებელი კადრებით აფხიზლებს მაყურებელს და ახსენებს, რომ ანდროსნაირი ინდივიდები რეალურ ცხოვრებაში გვხვდებიან, რომლებსაც საზოგადოება რიყავს და განზე სწევს.
თხრობა თანდათანობით, მთავარი პერსონაჟის „გახსნის“ კვალდაკვალ, ვითარდება. ანდროს ,,ქუჩის აუდიტორია“ უფრო მეტ მასშტაბებს აღწევს, რაც თავად დიდ სიამოვნებას ანიჭებს. ესაა არა საკუთარი თავისადმი ტრფობა, არამედ სხვისადმი უანგაროდ გაცემული დადებითი მუხტი. ფილმის კულმინაცია ნელ-ნელა იკვეთება მაშინ, როდესაც ირკვევა, რომ ანდრო არ არის ჩვეულებრივი, მხოლოდ და მხოლოდ ნიჭიერი ილუზიონისტი, არამედ ჯადოქარია, რომელსაც არ სჭირდება რაღაც დაზეპირებული თანმიმდევრული ტრიუკებითა და მოქმედებებით მონუსხოს მაყურებელი, არამედ რასაც თავად აკეთებს, საბოლოო ჯამში, მისი განსაკუთრებული შესაძლებლობების დამსახურებაა.
რეჟისორი ხშირად მიმართავს ახლო ხედებს. ობიექტივი ისე უახლოვდება პერსონაჟების სახეს და ასევე ანდროს ტრიუკების წარმოდგენებს, რომ თავადაც ამ ჯადოქრობის მონაწილე ხდები. თითქოს იქ ხარ, ფილმში და არა მის გარეთ. ასევე ძალიან საინტერესოა ანდროს დედის (ია შუღლიაშვილი) და მამიდის (ლიკა შუკაკიძე) სტატიკური კადრით ნაჩვენები ჩაფიქრებული სახეები. მათი გაყინული და, ამავდროულად, საგონებელში ჩავარდნილი მზერა მიუთითებს, იმაზე, რომ მათი შეგნებით რაღაც საგანგაშო ხდება ანდროს თავს. ოჯახის წევრების ემპათიას მოკლებული დამოკიდებულება ანდროსადმი უფრო მეტად ამძაფრებს გმირის მარტოობის განცდას სამყაროში. იგი ყველგან – შინ თუ გარეთ – მიუღებელია. მის განსაკუთრებულობას ვერ იღებს ვერავინ – ვერც საკუთარი დედა, ვერც ნათესავი, ვერც კოლეგა და ვერც მისი ხელმძღვანელი. თითქოს, მისი პიროვნება მხოლოდ მუსიკალური ნიჭის არსებობით უნდა დაფასებულიყო და აღიარებულიყო, რაც, როგორც ჩანს, მას ისედაც აქვს, ხოლო სხვა ზებუნებრივი ძალები, რაც ფილმში თავისთავად სიმბოლურ ხასიათს ატარებს (რაც ასევე მაყურებლისთვის მრავალმხრივი ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა) საზოგადოებაში დაწესებული ნორმებისათვის მიუღებელი და დასაძრახია. ის ან გიჟია, ან აფერისტი, მატყუარა. ანდროს გმირი ნელ-ნელა დისკრედიტაციის საშიშროების წინაშე დგება.
საინტერესოა ფილმის ფინალური ეპიზოდი, რომლის მოქმედებაც საგამოფენო სივრცეში იშლება. რეალური და დროში გაყინული სამყარო ერთმანეთში იღრევა. ფოტოდან გადმოსული ნივთები, ცხოველები იჭრებიან ყოველდღიურ ყოფაში და ხელშესახები ხდებიან. წარსული გადმოდის აწმყოში და ხდება მისი ნაწილი. თითქოს მისტიკური მოგზაურობაა დროსა და სივრცეში. ფენტეზის ჟანრის ელემენტები კიდევ უფრო ამძაფრებს გმირის ზებუნებრივი შესაძლებლობების ეფექტის ზემოქმედებას მაყურებელზე.
მთავარი გმირის, ანდროს არაამქვეყნიური ძალების დემონსტრირება პიკს აღწევს, რაც იწვევს დიდ ქაოსს, განგაშს, უნდობლობას დამთვალიერებლებში. სწორედ ამის შემდეგ იწყება მისით აღფრთოვანებულ მაყურებელსა და ანდროს შორის ურთიერთობის რღვევა. საზოგადოება თან გაოცებულია და თან, ამის პარალელურად, განიცდის სანახაობით გამოწვეული სიამოვნების იმედგაცრუებას, იმ სიამოვნებით, რომელიც იცის, რომ ტყუილია. სწორედ აქ ვლინდება რეჟისორის ის მთავარი სათქმელი, რითაც იგი გვიჩვენებს საზოგადოების მიუღებლობას რაღაც უცნაურის მიმართ. როდესაც ადამიანი მუდმივ ტყუილშია, ის ეჩვევა ამას და იღებს ამას, როგორც ნორმას. მას ურჩევნია იყოს მოტყუებული და შემგუებელი იმ ტყუილის მიმართ. იცის, რომ ილუზიონისტი ატყუებს, მაგრამ მაინც აღფრთოვანებულია მისით, რადგან ისიც იცის, რომ ამის უკან ის ბანალური წესები დგას, რომლის დასწავლაც ყველა გონებაგახსნილს შეუძლია, თუ მოინდომებს. ხოლო როცა რეალობას პირისპირ ეჯახება, აი, მაშინ დგება მიუღებლობის პრობლემა და იწყება ინდივიდის გაუცხოება მათთან მიმართებაში, ინდივიდისა, რომელიც, ხშირ შემთხვევაში, წარმოადგენს იმას, რასაც რეალურად წარმოადგენს – სიყალბესა და მლიქვნელობას მოკლებულს. ასე თანდათან იკვეთება ფილმში ინდივიდისა და ბრბოს ფსიქოლოგიური ტიპაჟები. ბრბო, რომელსაც ეშინია იმისა, რაც ნამდვილია, ეშინია სიმართლისა, ეშინია გულწრფელობისა და ისევ და ისევ ამჯობინებს თავსმოხვეულ, შეჩვეულ ტყუილში იცხოვროს, ბრმად მიჰყვეს დაწესებულ ნორმებს. ეს გაცილებით მარტივია.
კატალინა ბაქრაძე საფინალო ფოკუსების ეპიზოდს (თუ როგორ ქრებიან კედელზე გამოფენილი ფოტოებიდან ნივთები და ცხოველები) თავადვე „ჯადოსნური“ ოსტატობით გვაწვდის, რაც კადრს უფრო მეტ ექსპრესიულობას სძენს. კამერა ასევე ახლო ხედით აფიქსირებს ჯგუფად შეკრულ „თავდამსხმელებს“, მათ გაოცებულ და ასევე ანდროს მიმართ ნდობადაკარგულ სახეებს. ეს სახეები „ბლურის“ ეფექტით იფარება, „ითხაპნება“, რაც სიმბოლურად ხაზს უსვამს მათი ფიქრებისა და აზრების ქაოტურობას, შფოთვასა და შიშს. ასევე საყურადღებოა, მუსიკის როლი, რაც ნარატივის ფუნქციასაც ასრულებს. ის ფრთხილად შემოდის კადრში ჯერ მინორული, მონოტონური რითმებით და შემდგომ, სიუჟეტის განვითარებასთან ერთად, როცა უკვე კულმინაციას აღწევს გმირის უსაზღვრო შესაძლებლობები, მუსიკაც შესაბამის რიტმებს იძენს, რითაც ამძაფრებს სასპენსის ეფექტს. ფილმში ყოველ წუთს მაინც არის თხრობის მკვეთრი ცვალებადობის მოლოდინი.
სოციუმის ნეგატიური დამოკიდებულება, საბოლოოდ, ანდროს გმირს იმედგაცრუებულს ტოვებს. ფილმი სრულდება ანდროს კრახით. ის ნელი ნაბიჯით, ზურგშექცევით მიუყვება ბნელ ქუჩას. საინტერესოა მისი გზა სად გრძელდება, რა მოელის მას. მისი განსაკუთრებული შესაძლებლობები, გამორჩეულობა ჩაიხშობა, ისიც ერთ-ერთი იმათგანი გახდება, თუ ბრძოლა გაგრძელდება, ბრძოლა საკუთარი თავის დასამკვიდრებლად იმ სამყაროში, სადაც არ გაღიარებენ, თუ მსგავსი არ ხარ. ამაზე კი რეჟისორი საფიქრალს აუდიტორიას უტოვებს.
ანდროს ტრიუკებით აღფრთოვანებული მაყურებელი წარმოადგენს საზოგადოებას, ერთი შეხედვით, უწყინარს, მხიარულს. სინამდვილეში კი ისინი არიან დათრგუნული, ერთი კომპლექსიც შეპყრობილი, ცვლილების რომ ეშინიათ. ისინი უფრო მარტივად და ადვილად აღიარებენ დაშტამპულ, საზოგადოებაში ფესვგამდგარ დაწესებულ ნორმებს, ვიდრე განსხვავებულ, მათთვის მიუღებელ ერთგვარ „ნორმიდან გადახვეულ“ მოვლენებს, თუნდაც ეს მათ საფრთხეს არ უქმნიდეს.
ფილმის წარმატება, ალბათ, იმანაც განაპირობა, რომ გმირის „ტრაგიკული“ ბედი არ თრგუნავს მაყურებელს გადამეტებული დრამატული პასაჟებით, არამედ მსუბუქი იუმორით, განსჯისა და გააზრების საშუალებას იძლევა.
„ჩემი მეგობარი ანდრო“, მისი ორიგინალური სიუჟეტის სპეციფიკიდან გამომდინარე, რეალისტურად არ გადმოგვცემს საზოგადოების პრობლემის არსს და ამისათვის ალეგორიულ ნიუანსებს მიმართავს, რაც ფილმის დრამატურგიას უფრო მეტ ორიგინალურობას მატებს. რატომ აირჩია რეჟისორმა მაინც და მაინც იდეის წარმოსაჩენად გმირი, რომელიც სასწაულებს ახდენს? შესაძლოა, იმიტომ, რომ ჩვენც თავად ამ სასწაულის, „ჯადოქრობის“ ნაწილი ვართ, იმ სასწაულისა, რომელსაც, ხშირ შემთხვევაში, ვერ ვაანალიზებთ ან ვაანალიზებთ და გვავიწყდება და არ ვაფასებთ, რადგან გონებით უფრო მატერიალური სამყაროსკენ ვფოკუსირდებით. პრობლემა, რომელიც ფილმში ერთი გმირისა და საზოგადების ფონზე იშლება, არის საკმაოდ აქტუალური. ის ფსიქოლოგიური ნარატივი, რომელიც მთავარ ფაბულას წარმოადგენს, იყო, არის და, სამწუხაროდ, კვლავაც იქნება ჩვენს რეალობაში, მანამ, სანამ საზოგადოების აზროვნება არ მივა იქამდე, რომ ადეკვატურად აღიქვას და მიიღოს ინდივიდი ისეთად, როგორიც არის, თავისი ღირებულებებით, იდეებით, მისწრაფებებითა და ასევე იქამდე, სანამ ტოლერანტობა მისთვის ორგანული ნაწილი არ გახდება.

Cinema art, with its versatile means of expression, offers the director various opportunities to convey his message to the audience in one form or another. How the director will use this opportunity depends on his talent. An original vision, a distinctive style of narration, relevant topics and many other factors determine the success of the film. One of the most important roles is played by a film narrative, the story development and the film structure which maintains its rhythm in order to properly express what is being said. A director is faced with a more difficult dilemma when shooting a short film. He tries to convey the insight of the film as succinctly as possible, without losing the meaning of the main idea.
In this regard, the short film "My friend Andro" (2021) by modern Georgian director Katalina Bakradze is worth noting, the screenplay of which belongs to the director herself. The film won the main prize "Golden Prometheus" at the 23rd Tbilisi International Film Festival in 2022. In addition, this film is the winner of several international awards.
The main character Andro (Levan Gabrava) is an avid illusionist who tries to arouse admiration in the audience with his virtuoso "lies." We get to know the main character from the very first shots through the horizontal panorama of the room wall. Paintings, photographs, various items, miniature sculptures hanging on the wall in a collage style take us on a journey to Andro’s inner world. The electric piano standing nearby and the concert poster on the wall "tell us" about Andro's career as a successful pianist.
The director applies an original way of story-telling. A voice is heard from behind the shot, which informs us that Mariam is filming. She stands in front of the wall of Andro's room and, with a handheld movie camera, seems to be simulating the camera movement with the cameraman. During the story, Mariam constantly follows Andro and shoots all his magic tricks. In this way, she is associated with the director of the film, who does not leave the main character during the course of the story, sympathizes with him and thus, shows an empathic attitude towards him.
Passers-by also constantly appear in the film, to whom Andro offers his tricks. In the very first episode, where we learn about Andro’s talent abilities, the faces of passers-by are very natural. Not a single superfluous gesture, mime, no theatrical pathos is felt in it. Moreover, they are even too indifferent. All this is so natural that at some point the film acquires a documentary aesthetic. One of the episodes also creates the character of the information program, when Andro's colleague, Tina and musical editor, Nika, in the interview given to the Mariam standing off-screen, express skepticism towards the main character. The director wakes up the audience with such television-chronicle-documentary-like footage and reminds us that individuals, like Andro are encountered in real life, who are pushed aside by society.
The narrative develops gradually, following the "opening" of the main character. Andro's "street audience" reaches a larger scale, which itself gives great pleasure. This is not selfishness, but a positive drive selflessly given to others. The climax of the film is gradually revealed when it becomes clear that Andro is not an ordinary, just a talented illusionist, but a magician who does not need to impress the audience with some promised sequence of tricks and actions, but what he does, in the end, is the merit of his special abilities.
The director often makes use of close-ups. The lens gets so close to the characters’ faces as well as Andro's trick performances that you become a part of the magic. It's like you are there, in the movie, not outside. The contemplative images of Andro's mother (Ia Shugliashvili) and aunt (Lika Shukakidze) are also very interesting. Their frozen and, at the same time, puzzled gazes indicate that something alarming is happening to Andro's head in their consciousness. The family members' lack of empathy towards Andro further intensifies the hero's feeling of loneliness in the world. It is not acceptable anywhere – indoors or outdoors. No one can accept his specialness – neither his own mother, relative, colleague, nor even his supervisor. As if his personality should be appreciated and recognized only by the presence of musical talent, which he seems to already have, and other supernatural powers, which are symbolic in the film (which also allows for multiple interpretations for the audience) are unacceptable and repulsive for the norms established in society. He is either crazy, or a swindler, a liar. Andro’s character is slowly facing the danger of discredit.
The final episode of the film, the action of which unfolds in the exhibition space, is interesting. The real world and the world frozen in time blend together. Objects, animals, taken from the photo are embedded in everyday life and become tangible. The past flows into the present and becomes part of it. It's like a mystical journey through time and space. Elements of the fantasy genre further intensify the effect of the hero's supernatural abilities on the audience.
The demonstration of the main character’s otherworldly powers, reaches its peak, causing great chaos, alarm, distrust among the audience. It is after this moment when the relationship between the audience, admired by Andro and Andro himself, begins to break down. The public is amazed and, at the same time, experiences the spectacle caused by the disappointment of pleasure, a pleasure which is known to be false. It is here that the director’s main point is revealed, by which she shows the society's disapproval of something strange. When a person is in a constant lie, it gets used to it and accepts it as the norm. The society would rather be deceived and acquiesce to that lie. It knows that the illusionist is deceiving but it still admires him, because it also knows that behind it there are banal rules that any open-minded person can learn if he wants to. And when it collides with reality face to face, that's when the problem of unacceptability arises and the alienation of the individual in relation to them begins, the individual who, in many cases, represents what it really represents – devoid of falsehood and flattery. This is how the psychological types of the individual and the crowd are gradually distinguished in the film. A crowd that is afraid of what is real, afraid of the truth, afraid of honesty, and prefers to live in a self-absorbed, habitual lie, to blindly follow established norms. It is much simpler.
Katalina Bakradze gives us the final trick episode (how things and animals disappear from the photos displayed on the wall) with her own "magical" skill, which adds more expressiveness to the shot. The camera also captures a close-up of the "attackers" gathered in a group, their surprised and also distrustful faces towards Andro. These faces are covered with the effect of "blur", "squatting," which symbolically emphasizes the chaotic nature of their thoughts and ideas, anxiety and fear. Also noteworthy is the role of music, which also serves as a narrative. It carefully enters the shot first with minor, monotonous rhythms, and then, as the story develops, when the hero's limitless abilities reach their climax, the music also acquires the appropriate rhythms, thereby intensifying the effect of suspense. At least in every minute in the film there is an expectation of a sharp change in the narrative.
The negative attitude of the society ultimately leaves Andro’s character disappointed. The film ends with his fiasco. He walks slowly, turning his back, along the dark street. It is interesting where his path continues, what awaits him. His special abilities, his uniqueness suppressed, he will become one of them if the struggle continues, the struggle to establish himself in a world where no one will be recognized if one is not like him. The director leaves the audience to think about that.
Spectators admiring Andro's magic tricks represent society, seemingly harmless, cheerful. In fact, they are depressed, obsessed with a complex, afraid of change. They more simply and easily recognize the stamped, established norms rooted in society, than different, unacceptable "deviant" events, even if it does not pose a threat to them.
The success of the film is probably due to the fact that the "tragic" fate of the hero does not depress the audience with excessive dramatic passages, but with light humor, allows judgment and understanding.
Due to the specifics of its original story, "My friend Andro" does not realistically convey the essence of the problem of the society and for this it uses allegorical nuances, which add more originality to the dramaturgy of the film. Why did the director still choose a hero who performs miracles to represent the idea? Perhaps because we ourselves are part of this miracle, the "magic," a miracle that we often fail to analyze or we do and forget and don't appreciate because our minds are focused on the more material world. The problem that unfolds in the film against the background of one hero and society is quite relevant. The psychological narrative that is the main plot has been and, unfortunately, will continue to be in our reality, until the mindset of society reaches a point where it adequately perceives and accepts the individual as he is, with his values, ideas, aspirations, and so on until tolerance becomes an organic part for it.