„თან არსებობენ და თან არ არსებობენ“- ასე უხსნის ნიკას დაჩი, რა არის უარყოფითი რიცხვები. ნიკა და დაჩი არასრულწლოვანთა კოლონიის პატიმრები არიან ისევე, როგორც იქ მყოფი მათი თანატოლები – საზოგადოებისაგან და, ზოგჯერ, ოჯახისაგანაც კი უარყოფილები. „უარყოფითი რიცხვები“ (2019) უტა ბერიას ფილმია, რომელსაც პროექტის, „კინო სკოლაში“ ფარგლებში, საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში უჩვენებენ ბავშვებს და შემდეგ საუბრობენ მასზე. კარგი პროექტია და ფილმის კარგი არჩევანიც. თემები, რომლებიც ამ ფილმში მხატვრულ ფორმას იღებს, ნებისმიერ საზოგადოებას მუდმივად აღელვებს: ციხეში გამომწყვდეული ადამიანები, მითუმეტეს, არასრულწლოვნები; მართლმსაჯულების არაკეთილსინდისიერი წარმომადგენლები; კრიმინალური სამყაროს გავლენები ბავშვებსა და მოზარდებზე და, ზოგადად, საზოგადოებაზე; ადამიანის ჩაგვრა მეორე ადამიანის მიერ, მასზე რაიმეთი უფროსის, სისტემის მიერ.
ფილმის მთავარ გმირზე, ნიკაზე (სანდრო კალანდაძე) არასრულწლოვანთა კოლონიაში ამბობენ – სასჯელს უფროსი ძმის ნაცვლად იხდისო. ძმა ხშირად ურეკავს ნიკას და რჩევებს აძლევს – როგორ უნდა მოიქცეს, რომ კრიმინალური ავტორიტეტი, ყველაზე ახალგაზრდა „კანონიერი ქურდი“ გახდეს და სამომავლო „კარიერა“ აიწყოს. ეს რჩევები სასტიკია და დაუნდობელი ნიკას მდგომარეობაში მყოფი სხვა ადამიანების მიმართ. ზოგჯერ ეს არც ნიკას მოსწონს, მაგრამ ძმა მუდმივად არწმუნებს ამგვარი ქცევის აუცილებლობაში და მოითხოვს, რომ ნიკას „ერთ დაძახილზე მთელი ციხე ფეხზე უნდა დადგეს“. ყველაზე სავალალო კი ის არის, რომ ასეთი მდგომარეობა სავსებით აწყობს ციხის ადმინისტრაციას. ამიტომაც ხუჭავს ის თვალს პატიმრების მიერ ე.წ. „ობშიაკის“ შეგროვებაზე.
კრიმინალური სამყაროს მმართველობა და გავლენები ციხეებსა თუ ციხის გარეთ ძლიერი იყო საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში და ის ხშირად ხელისუფლების წარმომადგენლებს უკავშირდებოდა. მიუხედავად თემატიკისა, ეს ფილმი არ არის საბჭოთა კრიმინალური სამყაროს გავლენებზე დღეს (სამწუხაროდ, მას ძალა ბოლომდე ჯერ არ დაუკარგავს). ეს ფილმი ჩვენი, უფროსების გავლენაზეა მოზარდების მიმართ. ეს გავლენები ოჯახებიდან იწყება და ბაღით თუ სკოლით გრძელდება და განსაკუთრებით ძლიერია, როცა ბავშვები ჩაკეტილ სივრცეში არიან. გავლენა, შეიძლება, ცუდიც იყოს და კარგიც. სამწუხაროდ, ცუდი გავლენა უფრო ძლიერია და კარგად ჩანს.
რატომ ხვდებიან ნიკასნაირი, დაჩისნაირი, მათესნაირი მოზარდები ციხეში? ან უფრო ხშირად რატომ არ იცვლებიან ისინი სასჯელის მოხდის შემდეგ?
ფილმში ნათლადაა ნაჩვენები, რომ ამის მიზეზი გარემოა: ბადრაგი და კოლონიის ხელმძღვანელობა, რომლებსაც პატიმრების თავაუტკივებლად მართვისთვის აწყობთ, რომ მათთან შეთანხმებით ვიღაც შიგნიდანვე მართავდეს მათ „მკაცრი ხელით“; კრიმინალური სამყარო, რომელიც გარედან ცდილობს მომავალი კადრების მომზადებას; საზოგადოება, რომელშიც ჭირს სოციალიზაცია აქედან გამოსული მოზარდებისთვის. ერთ-ერთი გათავისუფლებული პატიმარი ძალიან ჩქარა ბრუნდება უკან და გაცილებით უფრო მოტივირებულია იმისთვის, რომ კრიმინალურ სამყაროში დაიმკვიდროს ადგილი.
მწერალი და კინოდრამატურგი, ერლომ ახვლედიანი წერდა: „ბავშვის ფსიქიკა არამყარია. ის სუფთა დაფაა და რაც მასზე იწერება, თავადაც და სხვაც იმას ამოიკითხავს. მასზე კი ყველაფერი იწერება, კარგიც და ცუდიც… ბავშვი ღრუბელივით ისრუტავს არა იმას, რასაც ჩვენ ვეუბნებით, არამედ იმას, რასაც ჩვენ ვაკეთებთ და გულმოდგინედ ვმალავთ. მას თანდაყოლილი უნარი აქვს, ამოიკითხოს, რა წერია სტრიქონებს შორის“ (ახვლედიანი ე. ძველი და ახალი. თბილისი, „სეზანი“, 2003, გვ.175).
გასაგებია, რაც „ამოიკითხეს“ ოჯახში, სკოლაში, ქუჩაში თუ სხვაგან ფილმის პერსონაჟებმა კოლონიაში მოხვედრამდე და მერეც, თუმცა აქვეა პოზიტიური მაგალითიც რაგბის მწვრთნელების სახით, რომელთაც თავიანთი რეალური პროტოტიპები ჰყავთ. მათ მოთმინებით, ყველას მიმართ თანაბარი კეთილგანწყობითა და პატივისცემით, შრომისმოყვარეობით აჩვენეს სხვა მაგალითი, სხვა გზა, რომელიც გულისხმობს არა ერთმანეთის დაჩაგვრას და ეგოიზმს, არამედ თანამშრომლობას, გუნდურობასა და თანასწორობას. ეს სრულიად სხვა წესებია, საპატიმროს წესების საწინააღმდეგო. სავალალო კი ის არის, რომ ციხის თანამშრომლებიც ასეთივე წესებით მოქმედებენ ერთმანეთთან და ამგვარად წინ მიიწევენ კარიერულ კიბეზე. როცა რაგბის წესებმა მოედნიდან გარეთ დაიწყო მოქმედება, მაშინ დაიწყო ნამდვილი კონფლიქტი. მოზარდებმა დაინახეს, რომ სხვანაირადაც შეიძლება ცხოვრება და ამის მაგალითი ლიტერატურაშიც აღმოაჩინეს ვაჟა-ფშაველას პოემის, „ალუდა ქეთელაურის“ სახით. ზოგმა გაიგო, რა გააკეთა ალუდამ, ზოგმა – ვერა, ზოგიც დაფიქრდა ამაზე ისევე, როგორც ფილმის ისედაც დაფიქრებული და ჩაფიქრებული მთავარი გმირი.
კინორეჟისორი უტა ბერია პროფესიონალი სცენარისტიცაა. მან კარგად იცის სცენარის აგების სტრუქტურა, მთავარი გმირის სახის შექმნის ხერხები. ეს უკანაკნელი ის ცენტრალური ფიგურაა, რომლის გამოც და რომლის გარშემოც ვითარდება ამბავი და მისი ხასიათი ამ ამბავთან დაკავშირებით სხვადასხვაგვარად შეიძლება განვითარდეს. „უარყოფით რიცხვებში“ მთავარი გმირი იცვლება და იცვლება გარემოც. ნიკა განიცდის ტრანსფორმაციას და მის გარშემოც ცვლილებაა და ამაში მისი დამსახურებაცაა. მერე რა, თუ ასეთმა ცვლილებამ შეიძლება ცოტა ხანი გასტანოს.
ნიკას ცვლილებას გადაფასება იწვევს – მოვლენების, ადამიანების, სიტუაციების გადაფასება. მან უნდა გაავლოს ზღვარი კარგსა და ცუდს, მტერსა და მოყვარეს, მთავარსა და მეორეხარისხოვანს, საკუთარ ნამდვილ და თავსმოხვეულ სურვილებს შორის. ეს მტკივნეული პროცესია, რადგან ამ ძიებაში ყველაფერი თავდაყირა დგება. ნიკას აღარ უნდა მჩაგვრელად ყოფნა.
ნაშრომში „ადამიანური მოტივაციის თეორია“ ცნობილი ამერიკელი ფსიქოლოგი, ეიბრეჰემ მეზლოუ მოთხოვნილებათა იერარქიას აყალიბებს. ამ თეორიის მიხედვით ადამიანს შვიდი ძირითადი მოთხოვნილება აქვს: 1. ფიზიოლოგიური (ორგანული); 2. უსაფრთხოების; 3. ფლობისა და სიყვარულის; 4. პატივისცემის; 5. შემეცნებითი; 6. ესთეტიკური; 7. თვითაქტუალიზაციის მოთხოვნილებები.
რომელი მოთხოვნილებაა დაკმაყოფილებული გისოსებს მიღმა მყოფი მოზარდებისთვის? 1.ფიზიოლოგიური? ბოლომდე – არა (ფილმში მინიშნებაა სექსუალური მოთხოვნილების დაუკმაყოფილებლობაზე). 2. უსაფრთხოების? ნამდვილად – არა. ვხედავთ ფიზიკურ ძალადობას, ფსიქოლოგიურ ძალადობას, სუიციდის შემთხვევის მოწმეები ვხდებით. 3. ფლობისა და სიყვარულის მოთხოვნილება? ის, რა თქმა უნდა, გამძაფრებულია, რადგან ჯგუფში უსაფრთხოება მეტია, თუმცა ჯგუფებიც იერარქიულად გამიჯნულია (ვხედავთ, როგორ მიუჩენენ ადგილს ახლადმისულ მათეს სასადილოში). 4. პატივისცემის მოთხოვნილება არსებობს, მაგრამ პატივისცემა ძნელი მოსაპოვებელია და ამ სივრცეში უსაფრთხოება უფრო მნიშვნელოვანი ხდება. 5. შემეცნებით მოთხოვნილებაზე შეიძლება ითქვას, რომ ამ შემთხვევაში მინიმალურად მაინც შესაძლებელია მისი დაკმაყოფილება, რადგან არასრულწლოვნები სწავლობენ და შეიმეცნებენ. პასაჟი ვაჟა-ფშაველას „ალუდა ქეთელაურის“ შესახებ ამის დასტურია. ბავშვები პოულობენ კავშირს ლიტერატურასა და საკუთარ ცხოვრებას შორის. 6. ესთეტიკური მოთხოვნილებების დაკმაყოფილება მოცემულ გარემოში რთულია, თუმცა მახსენდება თავად უტა ბერიას მონათხრობი, რომელიც სცენარის მზადების პერიოდში არასრულწლოვანთა კოლონიაში დადიოდა მასალის უკეთ გასაცნობად და აღნიშნავდა, როგორ აქცევდნენ პატიმრები დიდ ყურადღებას ჩაცმას. ლამაზი და ბრენდირებული სამოსი არა მარტო იმ საზოგადოების თვალში ამაღლებს ინდივიდის ავტორიტეტს და თვითშეფასებას, არამედ ესთეტიკური მოთხოვნილების დაკმაყოფილების, ფაქტობრივად, ერთადერთი საშუალებაა (ფილმში გარემოს შესაბამისი კოსტიუმებია გამოყენებული). 7. და თვითაქტუალიზაციის მოთხოვნილება, რომელიც, ალბათ, ყველაზე რთული დასაკმაყოფილებელია. ამას კოლონიაში ერთეულები თუ ახერხებენ და ისიც ზოგჯერ. რაგბი ხდება სწორედ თვითაქტუალიზაციის მოთხოვნილების დაკმაყოფილების საშუალება ბიჭების ნაწილისათვის. არ ვიცით, რა დანაშაული ჩაიდინეს მათ, მაგრამ ვხედავთ, რომ მათი კოლონიაში ყოფნა მხოლოდ სასჯელია, რომელიც არ იძლევა გამოსწორების, განვითარების, აქედან გასვლის მერე საზოგადოებასთან ადაპტაციის საშუალებას. ამ ჩაკეტილ გარემოში მხოლოდ თანაგრძნობას, სიყვარულსა და პირად მაგალითს შეუძლია ცვლილების მოტანა.
ამის მცდელობაა სწორედ ფილმი „უარყოფითი რიცხვები“. მისი ავტორები მაქსიმალური კორექტულობით, გულწრფელობით, მასალის ცოდნით გვიყვებიან ამბავს. თითქოს ოპერატორ ტატო კოტეტიშვილის კინოკამერა ერთ-ერთი პატიმარია და მოვლენების უშუალო მონაწილე. გამოსახულების ტონალობა, პორტრეტები, გარემო, დეკორაცია ზომიერი სიზუსტით გამოხატავს სათქმელს. ის არც ზედმეტად ნატურალისტურია და არც მეტისმეტად მხატვრული (დამდგმელი მხატვარი – ირაკლი ავალიანი) ისევე, როგორც მთლიანად ფილმი, რომელიც რეალურად არსებულ ადამიანებზე და პრობლემებზე მოგვითხრობს.

REJECTED NEGATIVES - FILM DISCUSSION AND MORE
"They co-exist and they don't co-exist" - this is how Nika explains Dachi what negative numbers are. Nika and Dachi are inmates of a juvenile detention institution just like their peers there - rejected by society and sometimes, even by their families. "Negative Numbers" (2019) is a film by Uta Beria, which is shown to children in different regions of Georgia as part of the "Cinema at School" project and then discussed. It's a good project and a good choice of film. The topics, which take an artistic form in this film, constantly excite any society: people stuck in prison, especially the under-aged; dishonest representatives of justice; the effects of the criminal world on children and adolescents and on society in general; oppression of a person by another one, superior to him, or by a system.
The main character of the film, Nika (Sandro Kalandadze), is said to be serving his sentence in the juvenile prison instead of his older brother. The brother often calls Nika and gives advice - how to act to become a criminal authority, the youngest "thief in law" and start a future "career." These tips are cruel and merciless to other people in Nika's situation. Sometimes Nika doesn't like it either but his brother constantly convinces him of the necessity of such behavior and demands that "the whole prison should stand up at Nika’s one demand." The most unfortunate thing is that such a situation is completely in favor of the prison administration. That is why it turns a blind eye to the so-called “prisoners’ kitty.”
The rule and influence of the criminal underworld outside penitentiaries and jails was strong in the countries of the Soviet Union and it was often connected with government officials. Despite the subject, this film is not about the influence of the Soviet criminal world today (unfortunately, it has not completely lost its power). This film is about elders’ influence on teenagers. These influences begin in families and continue through kindergarten and school and are especially strong when children are in a confined space. The influence can be both good and bad. Unfortunately, the bad influence is stronger and more visible.
Why do adolescents like Nika, Dachi, Maté end up in prison? Or more often, why don't they change after serving their sentence?
In the film, it is clearly shown that the reason for this is the environment: the convoy and the prison camp management, who prefer prisoners to be without self-harm, so that someone from the inside, in agreement with them, rules them with a "strict hand;" the criminal world, which tries to train future staff from the outside; a society in which socialization is difficult for the adults who come out of it. One of the released prisoners returns very quickly and is much more motivated to make his place in the criminal world.
Writer and film dramatist Erlom Akhvlediani wrote: "A child's psyche is unstable. It is a clean slate and he as well as others will read what is written on it. Everything is written there, good and bad... Like a sponge, the child absorbs not what we say but what we do and diligently hide. He has an innate ability to read what is written between the lines" (Akhvlediani, Erlom. Old and New. Tbilisi, "Sezani," 2003, p. 175).
It is understandable what the characters of the film "learned" in the family, school, street or elsewhere before and after coming to prison but there is also a positive example in the rugby coaches who have their real prototypes. With patience, equal kindness and respect for everyone and hard work, they showed another example, another way, which does not involve each other's oppression and selfishness, but cooperation, teamwork and equality. These are completely different rules, contrary to those in prison. The unfortunate thing is that the prison employees also act according to the same rules and thus advance on the career ladder. When the rules of rugby began to apply off the field, the real conflict began. The young men saw that it is possible to live in a different way and found an example of this in literature in Vazha-Pshavela's poem, "Aluda Ketelauri." Some understood what Aluda did, some did not and some thought about it just like the film's already brooding and contemplating protagonist.
Film director Uta Beria is a professional screenwriter too. He knows very well the structure of the script, the ways of creating the image of the main character. This latter is the central figure through whom and around whom the story unfolds and his character can be developed in various ways in relation to this story. In "Negative Numbers" the main character changes and so does the environment. Nika is undergoing a transformation and there is change around him and this is thanks to him. So what if such a change can take a while.
Nika's change is caused by revaluation - revaluation of events, people, situations. He must draw the line between good and bad, enemy and friend, primary and secondary, his own true and self-conceived desires. It is a painful process because everything is turned upside down in this search. Nika doesn't want to be the oppressor anymore.
In the work "A Theory of Human Motivation," the famous American psychologist Abraham Maslow establishes a hierarchy of needs. According to this theory, a person has seven basic needs: 1. Physiological; 2. Safety; 3. Belonging and Love ; 4. Esteem; 5. Cognitive; 6. Aesthetic; 7. Self-actualization.
Which needs are satisfied for adolescents behind bars? 1. Physiological? Not until the end (the film hints at unsatisfied sexual desire). 2. Safety? Not really. We see physical violence, psychological violence, we witness cases of suicide. 3. Need for belonging? Of course, it is intensified because there is more security in the group, although the groups are also hierarchically separated (we see how the newcomer, Maté is shown a place in the canteen). 4. The need for esteem is there, but esteem is hard to come by and safety becomes more important in this space. 5. Regarding the cognitive need, it can be said that in this case it is at least minimally possible to satisfy it because young people learn and learn. The passage about "Aluda Ketelauri" by Vazha-Pshavela is proof of this. Children find connections between literature and their own lives. 6. It is difficult to satisfy aesthetic needs in the given environment, however, I remember Uta Beria himself, who during the preparation of the script went to the juvenile colony to better familiarize himself with the material and noted how the prisoners paid a lot of attention to clothes. Not only does beautiful and branded outfit increase the authority and self-esteem of the individual in the eyes of the society, but it is actually the only way to satisfy the aesthetic needs (in the film, clothing appropriate to the environment is used). 7. And as for the need for self-actualization, it is probably the most difficult to satisfy. Only some are able to do this in prison, and just sometimes. For some boys rugby becomes a way to satisfy the need for self-actualization. We don't know what crime they committed, but we see that their existence in prison is only a punishment that does not allow for correction, development, and adaptation to society after leaving. In this closed environment, only compassion, love and personal example can bring about change.
The film "Negative Numbers" is an attempt to do this. Its authors tell us the story with maximum correctness, sincerity, knowledge of the material. It is as if Tato Kotetishvili's camera is one of the prisoners and a direct participant in the events. The tonality of the image, portraits, environment, decoration express the message with moderate accuracy. It is neither too naturalistic nor too artistic (production designer - Irakli Avaliani), just like the whole film, which tells us about real people and problems.