ახალგაზრდა რეჟისორის, იოსებ (სოსო) ბლიაძის სრულმეტრაჟიან კინოსურათს, „ჩემი ოთახი“ (2022) ბოლო დროს გადაღებულ ფილმებს შორის ყველაზე დიდი ყურადღება დაეთმო. იდეა, რის გარშემოც რეჟისორმა შექმნა ნამუშევარი, ცხადი და გასაგებია – საკუთარი თავის ძებნის პროცესში მყოფი ახალგაზრდა ქალი და ცხოვრებისეული მოულოდნელობები, არაერთი პრობლემა, რაც თანამედროვე ქართველის ცხოვრებაში არსებობს.
კინოსურათის დადებითი და მნიშვნელოვანი დეტალები საქართველოშიც და საერთაშორისო მასშტაბითაც აღინიშნა და შეფასდა, მაგრამ არსებობს რიგი კითხვებისა, რომლებსაც ფილმის კონკრეტული დეტალები აჩენს. შესამჩნევია არაერთი დრამატურგიული ხარვეზი, რასაც თემების სიუხვე, მცირე დრო და ყურადღების ნაკლებობა იწვევს.
ქრონოლოგიურად რომ მივყვეთ, დამოუკიდებელი ცხოვრებისკენ გადადგმული პირველი ნაბიჯი მთავარ გმირს, თინას მეგიმდე მიიყვანს, რომელთანაც ერთად მომავალი რამდენიმე თვის განმავლობაში უნდა იცხოვროს. ფილმის პირველი ნახევარი შემდგომი განვითარების არაერთ ვარიაციას აჩენს. ფაქტია, რომ ამ ორ გოგოს შორის რაღაც აუცილებლად უნდა მოხდეს, მაგრამ აქ მთავარი არის სხვადასხვა გარემო ფაქტორები, რაც თინას არეულ ცხოვრებას კიდევ უფრო აურევს.
რეჟისორს ნელ-ნელა, ეტაპობრივად მზის სინათლეზე გამოაქვს ყოველდღიურობაში არსებული, როგორც მატერიალური, ასევე სულიერი და მენტალური პრობლემები, ჩვენს წინ აშიშვლებს მთავარი პერსონაჟის ცხოვრების ყველა დეტალს, დროს უთმობს სხვადასხვა პრობლემას, მაგრამ არ გვთავაზობს ამ მათი მოგვარების გზას. მეტიც, კინოფილმის არაერთი პარალელი და მინი ამბები განვითარების ვერ პოულობს და დასკვნებისა და წერტილების გარეშე რჩება. თითქოს ცარიელი დროის შესავსებად წარმოიქმნა ფილმში ესა თუ ის სიუჟეტური ხაზი, მაგრამ ეს თავისუფალი დრო ზედმეტად მოკლე აღმოჩნდა.
ბლიაძე ფილმის დასაწყისში ცდილობს, რომ დრო გაწელოს და მთავარი ამბის გამჟღავნებას მაქსიმალურად აჭიანურებს. ამ გადაწყვეტილებით, მცირე დრო კიდევ უფრო მცირდება, რაც რეჟისორის ამოცანას, რომ მოკლე დროში სხვადასხვა თემა მიმოიხილოს, ართულებს. თინას მთავარ ცხოვრებისეულ ტრაგედიას ფარდა ფილმის შუა ნაწილში ეხდება, როცა ვიგებთ, რომ მან ქმარს მის მეგობართან უღალატა, რის შედეგადაც მოვლენები ჯაჭვური პრინციპით განვითარდა – მეუღლის ფიზიკური ანგარიშსწორება, პოლიციაში ჩივილი, საყვარელთან ერთად ცხოვრების გადაწყვეტილება, ამ გარდამავალ პერიოდში მხსნელად მოვლენილი მეგის სახლი და ა.შ.
თინას ცხოვრებაში არსებული ქაოსი შთაბეჭდილებას ტოვებს, რომ რეჟისორმა უფრო მეტი დრამატულობისათვის თავისი მთავარი გმირი ყველა იმ პრობლემით აავსო, რაც საქართველოში, და არამარტო საქართველოში, ქალებს აწუხებთ. სოსო ბლიაძე მთავარი პერსონაჟის ქაოსური ცხოვრებით თითქოს გვეუბნება: შეხედეთ, დააკვირდით, აი, ასე გამოიყურება პატრიარქალურ სამყაროში ქალი, რომელიც მუდამ უნდა იყოს კარგი ცოლი, მისი ვალია იყოს თავშეკავებული, მშვიდი, მომხიბვლელი. კაპიტალისტურ გარემოში ქალს არ აქვს უფლება იყოს ცუდად, არ უნდა იმჩნევდეს იმედგაცრუებებს, ტრაგედიებს, ცუდ განწყობას. თუმცა კინოსურათში პატრიარქალური სამყაროს გააზრება პლაკატურია, ეს მხოლოდ ჩანაფიქრია, ფილმში ამ პასაჟის ფიზიკურ მასალას ვერ ვხედავთ.
107 წუთი ზედმეტად მცირე დროა ყველა იმ პრობლემის სიღრმისეულად გასააზრებლად, რაც ბლიაძემ ფილმში უხვად შეიტანა: ოჯახური ძალადობა, მშობლებისა და შვილის კონფლიქტი, ღალატი, სოციალური გაჭირვება, ორიენტაციის გარკვევის პროცესი, ამერიკაში წასვლის ზღაპრული ოცნება, კოვიდპანდემია და ა.შ. ვუყურებთ ფილმს, რომელშიც უამრავი მნიშვნელოვანი თემა ერთმანეთშია გადახლართული, რაც რთულს ხდის მთავარი გზავნილების ნებისმიერ ძიებას.
რეჟისორი იმ პრობლემების მიმართ, რომლებსაც ფილმში ეხება, ბოლომდე გამოკვეთილ პოზიციას არ აფიქსირებს. შესაძლოა, ვიფიქროთ, რომ ასეთია ჩანაფიქრი – მაყურებელს ჰქონდეს შესაძლებლობა, თავად მიიღოს გადაწყვეტილებები და გამოიტანოს დასკვნები. ასევე სავარაუდოა, რომ ბლიაძეს სურდა კინოსურათი პირადი, სუბიექტური დამოკიდებულებისაგან გაემიჯნა და ცალკე მდგომი, რეჟისორისაგან განყენებული ნამუშევარი შეექმნა. ამით შესაძლოა, აიხსნას მისი ბუნდოვანი პოზიცია ქალთა ძალადობაზე, გაუპატიურებაზე, არასტაბილურ ეკონომიკურ გარემოზე, მაგრამ ზემოთ აღნიშნულ მოსაზრებას რეჟისორი არცერთ საჯარო დისკურსიასა თუ ინტერვიუში არ აფიქსირებს.
ერთ-ერთი საკვანძო სცენა, სადაც მეგისა და თინას მოსალოდნელი სექსუალური აქტი შედგება, ერთი შეხედვით, ესთეტიკურად სასიამოვნოა, მაგრამ მისი შინაარსი – ორაზროვანი. ეს მონაკვეთი შეიძლება აღვიქვათ, როგორც გაუპატიურების სცენა, სადაც არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფ თინას, მისი ოთახის მეზობელი მეგი აუპატიურებს. ამ მოცემულობისათვის მომზადება რამდენიმე სცენით ადრე იწყება, სადაც თინა პირველად სინჯავს მარიხუანას, რომელიც მასზე უარყოფითად მოქმედებს და კარგავს ადეკვატურობის შეგრძნებას. მეგის დახმარების მცდელობა კი მალევე თინას გაუპატიურების აქტში იზრდება. ამ ეპიზოდის მნიშვნელობა რეჟისორის მხრიდან ბოლომდე არ არის გააზრებული, რადგან ფილმის მომდევნო ნაწილში ვეღარ ვხედავთ ვერანაირ განვითარებას. მაყურებლისათვის გაუგებარია, რომ რომელიმე პერსონაჟი მაინც ხვდებოდეს და აცნობიერებდეს იმ „შეცდომას“, რაც არაფხიზელ მდგომარეობაში დაუშვეს. ბლიაძე ამ მონაკვეთს ფუთავს და აუდიტორიას აწვდის, როგორც მთავარი პერსონაჟი ქალის რეინკარნაციის კულმინაციას. თინა მორცხვი, კომპლექსიანი, ტრამვირებული გოგონადან იქცევა ქალად, პოულობს საკუთარ თავსა და სასურველ ცხოვრებას. ამ მონაკვეთის სხვაგვარი გააზრება ფილმში არ ხდება.
კითხვებს აჩენს თინას დამოკიდებულებაც სხვადასხვა საკითხთან მიმართებაში. მთელი ფილმის განმავლობაში „სცენაზეა“ მთავარი პერსონაჟი ქალი, მაგრამ არც ერთხელ არ ხდება მისი აზრებისა და დამოკიდებულებების პრეზენტაცია. ოცდაოთხი წლის ასაკში გადატანილი ტრამვები, კომპლექსები და ახალ გარემოში ადაპტაციის მცდელობა არის ფილმის მთავარი ლაიტმოტივი, მაგრამ ამ ყველაფრის ფონზეც კი მაყურებელმა თინას შესახებ არაფერი იცის, გარდა იმ ამბებისა, რომლის გარშემოც არის აშენებული კინოსურათი. შესაბამისად, არა მარტო რეჟისორის პოზიციაა ოდნავ ბუნდოვანი, არამედ, თავად თინას პერსონაჟის „ფიქრებიც“ გაურკვეველია. იმისათვის, რომ კინოში პერსონაჟი სრულყოფილად აღიქმებოდეს, საჭიროა რეჟისორმა და სცენარისტმა იდენტობა შესძინონ მას. თინას მხოლოდ დრამატული ცხოვრება მაყურებელში ემპათიას არ აღძრავს.
გაურკვეველია ქვიარ თემის მიმართ დამოკიდებულებაც. ფილმში მხოლოდ ერთი, თინას და მეგის სექსუალური კავშირის სცენა გვხვდება, სადაც ქვიარ თემა მთავარ ამბავში იჭრება. აქაც ჩნდება კითხვა, თუ ფილმი განიხილება, როგორც ქვიარ ფილმი, სრულიად მოსალოდნელია, რომ ამ თემის მიმართ უნდა ვხედავდეთ უფრო ღრმა, შინაარსიან განვითარებას. ნამუშევრის არცერთ მონაკვეთში ქვიარ თემის განვითარებას, გაშლას და განხილვას ვერ ვაწყდებით. ეს სიუჟეტური ხაზი მხოლოდ მთავარი პერსონაჟის იდენტობის კვლევას ემსახურება. თინა ეძებს საკუთარ თავს და ამ პროცესში მეგისთან გაუცნობიერებლად ამყარებს ფიზიკურ კავშირს. აქედან გამომდინარე, „ჩემი ოთახის“ ქვიარ ფილმად მოხსენება ორაზროვანია.
შინაარსში გვხვდება უმუშევრობის სიუჟეტური ხაზი, რომელსაც, სხვა დეტალებთან შედარებით, უფრო დიდი დრო ეთმობა. თინა უმუშევარია, მეგი ამერიკაში მიდის სამუშაოდ, მაგრამ მაშინაც კი, როდესაც პერსონაჟების დიალოგი სამსახურს ეხება, თინა ერთმანეთისგან გამომრიცხავ მოსაზრებებს აყალიბებს. ამ ყველაფრის პარალელურად, მეგი, რომელიც საქართველოდან გაქცევას ნატრობს, აქტიურად არის დაკავებული ონლაინ სამსახურით. აქ კიდევ ერთხელ ჩნდება აზრი, რომლის მიხედვითაც რეჟისორმა გადაწყვიტა პრობლემებით აღსავსე პერსონაჟები შეექმნა.
საბოლოო ჯამში, სიუჟეტურ ბუნდოვანებასა და ბოლომდე გაურკვეველ ორიენტირებს ფილმი ვერ აჰყავს მაღალმხატვრულ ღირებულებამდე. რაც უფრო ვაკვირდებით დეტალებს, მით უფრო მეტი შეცდომა ამოდის ზედაპირზე, მით უფრო ბევრი შეკითხვა ჩნდება, რომლებზე პასუხსაც ამ ნამუშევარში ვერ ვპოულობთ.

FILM THAT RAISES QUESTIONS
Young director Ioseb (Soso) Bliadze's full-length film "A Room of my Own"" (2022) has received the most attention among recent films. The idea which the work conveys is clear and understandable - a young woman is in the process of searching for herself as well as life's surprises, thus, many problems that exist in the life of a modern Georgian.
The positive and important details of the film have been noted and evaluated both in Georgia and internationally but there are a number of questions raised by the specific details of the film. A number of dramaturgical flaws are noticeable, which are caused by the abundance of topics, short time and lack of attention.
Going chronologically, the first step towards an independent life leads the main character, Tina to Maggie with whom she has to live for the next few months. The first half of the film shows many variations of the further development. It is a fact that something must happen between these two girls but the main thing here is various environmental factors that make Tina's messy life even more confusing.
The director slowly, step by step, brings to light the material, spiritual and mental problems of everyday life. He unfolds all the details of the main character's life in front of us, spends time on various problems, but does not offer us a way to solve them. Moreover, many parallels and mini-stories of the movie do not find development and remain without conclusions and points. As if to fill the empty time, this or that story line was created in the film, but this free time turned out to be too short.
At the beginning of the film, Bliadze tries to prolong the time and delays the disclosure of the main story as much as possible. With this decision, the short time is even more reduced, which makes the director’s task to review different topics in a short time more difficult. The main tragedy of Tina's life is revealed in the middle of the film, when we learn that she cheated on her husband with his friend, as a result of which the events developed according to the chain principle -her husband’s physical punishment, a complaint to the police, the decision to live with her lover, Maggie's house, which turned out to be a savior in this transitional period, etc.
The chaos in Tina's life leaves the impression that the director filled his main character with all the problems that women in Georgia, and not only in Georgia, suffer from for more drama. With the main character’s chaotic life, Soso Bliadze seems to be telling us: look, observe, this is how a woman, who must always be a good wife, looks in a patriarchal world. Her duty is to be restrained, calm, charming. In a capitalist environment, a woman has no right to be bad, she should not be exposed to disappointments, tragedies, bad moods. However, the understanding of the patriarchal world in the film is placard, it is only an idea, we do not see the physical material of this passage in the film.
107 minutes is too short time to fully understand all the problems that Bliadze included in the film: domestic violence, conflict between parents and children, betrayal, social difficulties, the process of finding one's orientation, the fabulous dream of going to America, the Covid pandemic, etc. We are watching a film in which many important themes are intertwined, which makes it difficult to search for the main messages.
The director does not take a clear position towards the problems he deals with in the film. We might think that this is the idea - to allow the viewer to make their own decisions and draw conclusions. It is also likely that Bliadze wanted to separate the film from his personal, subjective attitude and create a work that stands alone, separated from the director. This may explain his vague position on women's violence, rape, unstable economic environment, but the director does not state the above-mentioned opinion in any public discourse or interview.
One of the key scenes, where Maggie and Tina have an expected sexual act, is aesthetically pleasing at a glance, but its content is ambiguous. This part can be interpreted as a rape scene where Tina is raped by her roommate Maggie while she is not sober. The preparation for this situation begins a few scenes earlier, where Tina smokes marijuana for the first time, which has a negative effect on her and makes her feel inadequate. Maggie's attempt to help soon escalates into the act of raping Tina. The significance of this episode is not fully understood by the director, because we do not see any development in the next part of the film. It is not clear to the audience that any of the characters still meet and realize the "mistake" they made while being sober. Bliadze wraps up this section and provides the audience with the culmination of the reincarnation of the main character. Tina turns from a shy, complex, traumatized girl into a woman, finds herself and the life she wants. There is no other interpretation of this passage in the film.
Tina's attitude towards various issues also raises questions. Throughout the film, the main female character is "on stage," but not once are her thoughts and attitudes presented. Traumas, complexes and an attempt to adapt to a new environment at the age of twenty-four are the main leitmotif of the film, but even in the background of all this, the audience knows nothing about Tina, except for the news around which the film is built. Therefore, not only the position of the director is a little unclear, but also the "thoughts" of Tina's character are unclear. In order for the character to be perfectly perceived in the cinema, the director and screenwriter need to give it an identity. Only dramatic life of the character does not arouse empathy in the audience.
The attitude towards the queer community is also unclear. There is only one scene in the film, Tina and Maggie's sexual intercourse, where the queer theme cuts into the main story. Here again, another question arises, if the film is considered a queer film, it is completely feasible that we should see a deeper, more meaningful development towards this theme. In no section of the work can we encounter the development, unfolding and discussion of the queer theme. This plot line only serves to explore the main character's identity. Tina searches for herself and in the process unknowingly forms a physical connection with Maggie. Therefore, reporting “My Room” as a queer film is ambiguous.
In the content, there is a plot line of unemployment, which, compared to other details, is given more time. Tina is unemployed, Maggie goes to America to work but even when the characters' dialogue is about work, Tina forms mutually exclusive opinions. In parallel with all this, Maggie, who longs to escape from Georgia, is actively engaged in online work. Here again comes the idea that the director decided to create characters full of problems.
In the end, the plot ambiguity and completely unclear orientations cannot raise the film to a high artistic value. The more we look at the details, the more errors come to the surface, the more questions arise that cannot be answered in this work.