დავიწყებ არცთუ ორიგინალური კითხვით – რის მიხედვით ვაფასებთ, ზოგადად, ფილმს, რას ვაქცევთ უპირატეს ყურადღებას: „რას“ თუ „როგორს“?
თუ „რას“ – მაშინ ელენე ნავერიანის „სველი ქვიშა“ (2021) მშვენიერი ფილმია, აქტუალური პრობლემით, რომელიც დღეს წამყვან ტენდენციად იქცა არამარტო მსოფლიო, არამედ ქართულ კინოშიც, მიუხედავად იმისა, რომ საზოგადოება კვლავინდებურად თვალს უხუჭავს მას და არც დიდად სიამოვნებს ამაზე ლაპარაკი. განსხვავებულობის სიმძიმე, მითუმეტეს, თუ ეს ცხოვრების სექსუალურ მხარეს ეხება, კვლავ ითხოვს კულისებიდან სცენაზე გამოტანას.
ერთ ქართულ ზღვისპირა სოფელში გაშლილმა დრამამ ქართველ მაყურებელს უნდა დაანახოს, რა მძიმეა მთელი ცხოვრება ნიღბით არსებობა, საკუთარი ბუნების, სურვილების, მოთხოვნილებების მალვა, რამხელა ტვირთია, ეცადო იყო ისეთი, როგორიც ყველა მაშინ, როცა არ ხარ. და თუ ოდნავ მაინც არ ჩაეწერე თამაშის წესებში, ოდნავ მაინც „ეუცნაურე“ თანასოფლელებს, როგორია დამოკიდებულება – დამცინავი, აგდებული, დისტანცირებული, და ესეც „უცნაურობის“ გარკვეულ ზღვრამდე, ამ საზღვრების გადალახვის შემდეგ კი უარყოფა და დაპირისპირება გაცილებით სერიოზული ხდება.
მაგრამ საკუთარი მეობის განმტკიცებისთვის ბრძოლაა საჭირო და არა მისი დათრგუნვა. ბრძოლას ყოველთვის აქვს აზრი და შედეგიც – გვარწმუნებენ ავტორები.
ფილმის სიუჟეტში ყველაფერია, რაც ამ გარემოებას აღწერს, მის ყოველ წახნაგს გამოკვეთს: სხვადასხვა ტიპის პერსონაჟები – ყოფილი მეზღვაური ელიკო (თენგო ჯავახაძე), განკვეთილი თავისი „უცნაურობის“ გამო; ამნონი (გია აგუმავა), საკუთარი ბუნების დათრგუნვის ხარჯზე გარემოში ჩაწერილი, მუდმივ „მალვაში მყოფი“ ბარის მეპატრონე; დათო (ზაალ გოგუაძე), ტრადიციების აგრესიული მცველის საზოგადოების ცნობიერებაში უკვე კლიშედ ჩამოყალიბებული მკაფიო სახე, რომელიც ფილმში წამდაუწუმ კოცნის ცოლს, მაგრამ თუ საქმემ მოიტანა, არც მის ფიზიკურ შეურაცხყოფაზე დაიხევს უკან; „ქალაქელი“ პოლიციელი (გიორგი წერეთელი), რომელიც თითქოს უფრო „შეგნებულია“ და ამას მისი მოვალეობაც ამყარებს, მაგრამ არც ძალიან შორსაა წასული სოფლის მცხოვრებლების შეგნებიდან; უფრო – ახალგაზრდა და მიმზიდველ „ტიკში“ ჩასხმული ძველი გაგებები; მეთევზე სპერო (კახა კობალაძე), როგორც სუფთა რწმენის და ნდობის სიმბოლო; „ფლეშკა“ (მეგი გოგიტიძე),„უცნაური“, მაგრამ საყვარელი გოგონა, რომელიც, სოფლელების თქმი, „სხვის სხეულში დაიბადა“; ელიკოს შვილიშვილი მეო (ბებე სესიტაშვილი), ქალაქიდან ჩამოსული „უცხო“, უცხო გარეგნობითა და ჩაცმულობით, უჩვეულოდ თავისუფალი ქცევით, პირდაპირობით; დათოს მეუღლე ნელი (ეკა ჩავლეიშვილი), რომელსაც მეზობლებს შორის ერთადერთს აქვს მინიჭებული პიროვნული ნიშნები – ქალი, რომელიც გაქვავებული „გაგებების“ წრეში გაზრდილი და მასთან შეზრდილია, მაგრამ მეტი თანაგრძნობის უნარი გააჩნია, რაც ტოვებს ადგილს ცვლილებებისთვის და სოფლის დანარჩენი მცხოვრებლები, ქალები და კაცები, რომლებიც „ქოროს“ როლს ასრულებენ, გულმოდგინედ წარმოთქვამენ ავტორის მიერ სასურველ ფრაზებს, მაგრამ ვერცერთი ვერ გვამახსოვრებს თავს, როგორც სახე.
ეს პერსონაჟები საკმაოდ მძიმე და „არასასიამოვნო“ ამბავს გვიყვებიან: ორი თვითმკვლელობა, ზნეობის დაცვის სახელით არანაკლებ მყარი ტრადიციის –  მიცვალებულის პატივისცემის შემზარავი უკუგდება… თუმცა აქვე, ახალგაზრდების საკუთარ თავში წინააღმდეგობის ძალის აღმოჩენისა და საკუთარი თავის დამკვიდრების უნარიც.
მაგრამ აქ უნდა გავიხსენოთ კითხვის მეორე ნაწილი – „როგორ“ – და მაშინვე მთელი რიგი პრობლემები იჩენს თავს.
მესიჯი კარგია, მაგრამ მას მაყურებლამდე მიტანა, მისი აღქმის სივრცეში მოხვედრა, ემოციებთან შეხება სჭირდება, ამას კი რიგი უხერხულობები ხელს უშლის.
ფილმი ყოფითი რეალიზმის მანერაშია გადაღებული, მაგრამ ყოფა ბუტაფორიის შეგრძნებას ტოვებს. გვეუბნებიან, რომ ეს ერთ-ერთი ზღვისპირა ქართული სოფელია, მაგრამ რატომღაც მიჭირს დაჯერება და მისი სოფლად აღქმა. ფილმი მეუბნება, რომ კაფე „სველი ქვიშა“ წლებია თანასოფლელთა თავშეყრის ადგილია, სადაც ისინი როგორც სახლში, ისე გრძნობენ თავს და ისევ არ მჯერა. კაფეს სტუმრები ავსებენ სივრცეს, როგორც ცოცხალი რეკვიზიტი, თუმცა სცენებისათვის სიცოცხლის მინიჭებას ვერ ახერხებენ და მხოლოდ ბუტაფორიად რჩებიან და ა.შ. ფილმი ამ „არ მჯერებით“ არის გადატვირთული.
არ მჯერა დასაფლავების საკითხის ირგვლივ გამართული დისკუსიის რეალურობისა. მაგალითად, მიცვალებულზე თქმული ამაზრზენი ფრაზისა: „ავიღოთ და ნაგავში გადავაგდოთ მაშინ ან ძაღლებს მივუგდოთ, ერთი წელი ხომ ეყოფათ“. თანაც გამოთქმული სრულიად ნეიტრალური ინტონაციით. მასში არც ირონიაა, არც ღვარძლი, არც გაბრაზება, არც იუმორი, რაც ოდნავ მაინც აღქმადს გახდიდა მას. თითქოს მსახიობიც ძალადობს საკუთარ თავზე, რათა წარმოთქვას სცენარში ავტორის მიერ მიზანმიმართულად ჩაწერილი ფრაზა და ის სწორედ ამ მიზანს ვეღარ აღწევს.
უცხოელი მაყურებლისათვის სულერთია. მისთვის ერთნაირად ეგზოტიკურია, ნატურალისტურად თუ მინიმალისტურად, მხოლოდ ფუნქციების დონეზე ასახული გარემო. ისევე, როგორც გახმოვანება, რომელიც უცხოელი მაყურებლისთვის მხოლოდ შინაარსის, ინფორმაციის მატარებლის ფუნქციას ატარებს, ქართველი მაყურებელი კი, პირველ რიგში, ინტონაციის სიყალბეს, ფრაზის არაბუნებრიობას იჭერს. ამის გამო ინფორმაცია, დიდწილად, კარგავს თავის ქმედითობას და ისევ „არ მჯერაში“ გადადის.
ამის ყველაზე მკაფიო დასტური ამნონის შემთხვევაა, რომლის განსახიერებისათვის არაპროფესიონალმა მსახიობმა, გია აგუმავამ ლოკარნოს საერთაშორისო კინოფესტივალის პრიზი მამაკაცის როლის საუკეთესო შესრულებისათვის დაიმსახურა. მისი გმირის ხანგრძლივი პაუზები, სახეზე აღბეჭდილი ნიღაბი, რითაც ემოციებს ფარავს – მართლაც დამაჯერებლია, როცა ჩუმად არის, მაგრამ საკმარისია ხმა ამოიღოს, რომ არაბუნებრიობის, სიხისტის შეგრძნება ქართველი მაყურებლისათვის ძნელად გადასალახავი ხდება. თუმცა უცხო ყურისათვის ეს შეუმჩნეველია და ჯილდოც სრულიად დამსახურებულია.
ასევე არაბუნებრივი ინტონაციები ჭრის ყურს მეორე პერსონაჟის, მეოს თამაშში. კიდევ უფრო ყალბად ჟღერს ეპიზოდური პერსონაჟების არამარტო ინტონაცია, არამედ თავად ფრაზებიც.
მესიჯის გამოსათქმელად გამიზნული ფილმის მკაფიო კონსტრუქცია ძალაუნებურად ბადებს კითხვებს პერსონაჟების სახელების მიმართაც. საიდან ასეთი უცნაური სახელები? ქართული პროვინციისათვის იმდენად უცნაური, რომ შეუძლებელია მასში ავტორის მიზანმიმართულობა არ ამოიკითხო და იწყებ ძებნას. რატომ ჰქვია ელიკო კაცს? მისი ქალური ბუნების ხაზგასასმელად? სახელია ეს თუ თანასოფლელების მიერ შერქმეული დამცინავი მეტსახელი? ალბათ, არა, მაგრამ მაშინ, რატომ ელიკო?
დანარჩენებს, ასე თუ ისე, მოეძებნა სავარაუდო წყარო. ამნონს (ამონი) მივყავართ იუდეას მეფესთან, რომლის მეფობის დროსაც სახელმწიფოში კერპთაყვანისცემლობის გავრცელებას ეწყობოდა ხელი.
მოე – მისი რამდენიმე რეფერენსიდან არსთან უფრო ახლოს, ალბათ, ამერიკული ქალაქური ჟარგონის მნიშვნელობა მიდის – მიმართვა, რომელიც, რეალური სახელის ნაცვლად, ყველას შეგიძლია დაუძახო. ჩვენებურად რომ თქვა „იმანო“, ანუ ვინმე, რომელსაც რეალური სახელიც კი არ აქვს, იმდენად განზოგადებულია.
სპერო – იტალიურად „იმედი მაქვს“ (ლათინურიდან „მჯერა“, „მწამს“, „ველოდები“). ის მართლაც ელოდება თავის, წლების წინ ზღვაში დაკარგულ ბიჭს.
თუმცა, ვინ იცის, რამდენად სწორი გზით წავიდა ჩემი ძიება. არცერთ ინტერვიუში ასეთი კითხვა არ დასმულა, თავად ავტორს კი ამის ახსნის სურვილი არც გამოუხატავს.
არადამაჯერებელი გარემო, სტატიკური კინოკამერა, ხანგრძლივი პაუზები, რომლებიც არაფერს გვეუბნება;პერსონაჟებზე მკაცრად განაწილებული ფუნქციები; დიალოგები და ინტონაციები, რომლებიც ქართველი მაყურებლის ყურს ჭრის – ყველაფერი ეს ფილმის ემოციური აღქმისთვის დაუძლეველ დაბრკოლებებს ქმნის.
ფინალი პოზიტიურია – ემო და „ფლეშკა“, ახალი თაობა, რომლებიც ამ სამყაროდან მხოლოდ გაქცევის გზას ეძებდნენ, ამ ტრაგედიის შემდეგ აცნობიერებენ და იაზრებენ საკუთარ ცხოვრებას, საკუთარ პიროვნებას და სურვილებს. ისინი ახერხებენ გამოვიდნენ ჩრდილიდან, მალვიდან, პოულობენ ძალას, აშკარად დაუპირისპირდნენ შეუწყნარებლობას და ერთად ხსნიან ახალ „სველ ქვიშას“, კაფეს, რომელშიც ჯერ მხოლოდ უცხოელი სტუმრები არიან, მაგრამ, როგორც ჩანს, სოფელიც გამოჩნდება, ჭიშკარში ატუზული ნელი ბიჭით, ამის ნიშანია.
სამწუხაროდ, ახალი „სველი ქვიშაც“ ისევე არადამაჯერებელია, როგორც ძველი. ფილმში არ არის სიცოცხლე, არის მხოლოდ მესიჯი.
კინოს ვუყურებ, როგორც აქტივიზმის ფორმას, ამბობს ფილმის ავტორი. გასაგებია. ოღონდ აქტივიზმი ვისთვისაა განკუთვნილი? თუ ქართველი მაყურებლისათვისაა, მეეჭვება ასეთი სახით, ამდენი სიყალბით, არაბუნებრიობით იგი მის გულამდე მივიდეს და რამეზე დააფიქროს, მითუმეტეს, აზრი შეაცვლევინოს. დავამთავრებ ისევ არაორიგინალური აზრით: თუნდაც სრულიად დაუჯერებელს გვიყვებოდეს, ხელოვნება დამაჯერებელი უნდა იყოს. ხელოვნების გზავნილში მთავარი ხელოვნებაა, მხოლოდ მაშინ აქვს მას ადრესატამდე მისვლის შანსი.

I will start with not an original question - according to what do we evaluate the film in general, what do we pay the most attention to: "what" or "how?”
If to "what" - then "Wet Sand" (2021) by Elene Naveriani is a wonderful film, with an acute problem, which today has become a leading trend not only in the world, but also in Georgian cinema, despite the fact that society still closes its eyes to it and does not enjoy talking about it much. The gravity of difference, especially when it comes to the sexual side of life, still demands to be brought out from behind the scenes and onto the stage.
The drama unfolding in a Georgian coastal village should show the Georgian audience how hard it is to live with a mask all your life, to hide your nature, desires, needs, how much of a burden it is to try to be like everyone else when you are not. And if you don’t follow the rules of the game at least a little bit, if you seem a bit "strange" to the fellow villagers, what attitude is there – sarcastic, flouted, distanced and this is up to a certain limit of "strangeness," and after crossing these limits, rejection and confrontation become much more serious.
But it is necessary to fight to strengthen one's self, not suppress it. The struggle always has sense and results – the authors assure us.
The plot of the film contains everything that describes this circumstance, highlights its every facet: different types of characters – a former sailor Eliko (Tengo Javakhadze), banished from the community because of his "strangeness;" Amnon (Gia Agumava), the owner of the bar, established in the environment at the expense of suppressing his own nature, always "in concealment;" Dato (Zaal Goguadze), a clear image of the aggressive guardian of traditions, already formed as a cliché in the public consciousness, who kisses his wife in the film every now and again but if the occasion calls for it, he will not back down from physically assaulting her; the "city" policeman (Giorgi Tsereteli), who seems to be more "aware" and this is confirmed by his duty but he is not too far from the villagers’ consciousness; old understandings put into a younger and more attractive "wineskin;" a fisherman Spero (Kakha Kobaladze), as a symbol of pure faith and trust; "Fleshka" (Megi Gogitidze), a "strange" but lovely girl who, according to the villagers, was "born in someone else's body;" Eliko's grandson Meo (Bebe Sesitashvili), an "alien" from the city, with strange appearance and clothes, with unusually free behavior, directness; Dato's wife Neli (Eka Chavleishvili), who is the only one among the neighbors to have personal characteristics - a woman who is raised in the circle of hard-hearted "understanding" and brought up with it, but with more empathy, which leaves room for change, and the rest of the villagers, women and men who play the role of the "chorus," earnestly utter the phrases desired by the author, but none of them can be remembered as an image.
These characters tell us a rather difficult and "unpleasant" story: two suicides, a terrible reversal of an equally strong tradition - respect for the dead - in the name of protecting morality... However, here, the ability of young people to discover the power of resistance in themselves and to establish themselves.
But here we have to remember the second part of the question – "how" – and immediately a number of problems arise.
The message is good, but it needs to be delivered to the audience, to get into the space of their perception, to touch their emotions, and this is hindered by a number of inconveniences.
The film is made in the manner of existential realism, but existence leaves a sense of sham. They tell us that this is one of the seaside Georgian villages but for some reason I find it hard to believe and perceive it as a village. The movie tells me that the café "Wet Sand" has been a gathering place for the villagers for years, where they feel at home, and I still don't believe it. The cafe guests fill the space as living props but they are unable to give life to the scenes and remain only props, etc. The film is overloaded with this phrase "I don't believe it."
I do not believe in the reality of the discussion around the issue of burying the body. For example, the disgusting phrase about the deceased: "Let's throw him in the garbage or feed him to the dogs, after all, they will have him for a year." What’s more, it is expressed with a completely neutral intonation. There is no irony, no sarcasm, no anger, no humor in it, which would make it at least a little bit perceptible. It seems that the actor uses force to himself in order to utter a phrase deliberately written by the author in the script and he cannot achieve this goal.
It does not matter for a foreign viewer. For him, the environment depicted only at the level of functions is equally exotic, naturalistic or minimalistic. As well as dubbing, which for the foreign viewer only serves as a carrier of content and information, however, the Georgian audience, first of all, catches the falsity of the intonation, the unnaturalness of the phrase. Because of this, the information largely loses its effectiveness and goes back to "I don't believe."
The clearest proof of this is Amnon’s case; for this role a non-professional actor, Gia Agumava, was awarded the prize for the best performance of a male role at the Locarno International Film Festival. His hero's long pauses, the mask on his face, with which he hides his emotions, are really believable when he is silent, but it is enough for him to utter something, the feeling of unnaturalness and stiffness becomes difficult for the Georgian audience to overcome. However, it is imperceptible to foreign ears and the award is fully deserved.
Also, unnatural intonations cut the ear in the second character, Meo’s acting. Not only does the intonation of episodic characters sounds fake but the phrases themselves are even more fake.
The clear construction of the film, intended to express a message, mentally raises questions about the characters’ names as well. Where do such strange names come from? They are so strange for the Georgian province that it is impossible not to read the author’s purposefulness and start searching. Why is the man called Eliko? To emphasize his feminine nature? Is this a name or a nickname given by fellow villagers? Probably not, but then why Eliko?
For the rest, one way or another, the supposed source was found. The name, Amnon (Amon) leads to the king of Judea, during whose reign idolatry spread in the state.
Moe – of its several references, perhaps the closest to the essence is the meaning of American urban slang – an address that you can call anyone, instead of an actual name. To say "imano" in our way, meaning someone who doesn't even have a real name, is so generalized.
Spero - Italian for "I hope" (from Latin "I believe," "I trust," "I expect"). He is really waiting for his boy who got lost at sea years ago.
However, who knows how far my search has gone in the right direction. Such a question has never been asked in any interview, and the author herself did not show the desire to explain it.
Unconvincing environment, a static camera, long pauses that tell us nothing; functions strictly distributed to the characters; dialogues and intonations that cut the ears of the Georgian audience – all this creates insurmountable obstacles for the emotional perception of the film.
The finale is positive – Emo and "Fleshka," the new generation, who had only been looking for a way to escape from this world, realize and understand their own life after this tragedy, as well as their own personality and desires. They manage to come out of the shadows, from concealment, find strength, clearly confront intolerance and together open a new "Wet Sand," a cafe in which only foreign guests are at the moment but it seems that the villagers will also appear, a slow boy at the gate is a sign of this.
Unfortunately, the new "Wet Sand" is just as unconvincing as the old. There is no life in the film, there is only a message.
I consider that cinema is a form of activism, says the author of the film. It is clear. But who is activism for? If it is for the Georgian viewers, I doubt that in such a way, with so much falsity and unnaturalness, it will reach their heart and make them think about something, moreover, change their mind. I will end with an unoriginal thought: even if we are told something completely unbelievable, art must be believable. The main thing in the message of art is art, only then it has a chance to reach the addressee.