ნანა + სიმონი = ბედნიერი ოჯახი
უცხოეთში, კინოფესტივალზე ქართული ფილმის პრემიერაზე დასწრება ძალიან ამაღელვებელი და დაუვიწყარი ამბავია, მითუმეტეს თუ ეს პრემიერა წარმატებული აღმოჩნდება. საბედნიეროდ, მსგავსი ფაქტების მომსწრე არაერთხელ ვყოფილვარ. ორი ასეთი პრემიერა კინორეჟისორებს – ნანა ექვთიმიშვილსა და სიმონ გროსს უკავშირდება. ასე იყო 2013 წელს, „ბერლინალეზე“, პირველი ჩვენება ფილმისა „გრძელი ნათელი დღეები“, რასაც მოჰყვა კინოჯილდოც და შემდეგი მრავალი საერთაშორისო კინოფესტივალი შესაბამისი პრიზებით, ხოლო მეორე პრემიერა შედგა 2017 წელს, ისევ ბერლინის საერთაშორისო კინოფესტივალზე ფილმისა „ჩემი ბედნიერი ოჯახი“. მისი ჩვენების შემდეგ ამ „ქართული ოჯახის“ თითქმის მთელი შემადგენლობა რომ ავიდა სცენაზე, ცრემლნარევი სიხარული და ოვაცია იყო.
მეორე დღეს გერმანული პრესა (ავტორი მატ ფაგერჰოლმი) წერდა: „გრძელი ნათელი დღეები“ ძალიან მალე ჩემი ერთ-ერთი უსაყვარლესი ფილმი გახდა, ხოლო რაც შეეხება ფილმს „ჩემი ბედნიერი ოჯახი“, იგი ისეთივე დამატყვევებელია და არანაკლები ოსტატობით არის შესრულებული, როგორც ნანა ექვთიმიშვილისა და სიმონ გროსის პირველი ერთობლივი ნამუშევარი“. სანდენსის კინოფესტივალის დროს „ჩემი ბედნიერი ოჯახის“ შესახებ კინოჟურნალისტი ბილა ებირი აღნიშნავდა: „ეს არის ფილმი ვალდებულებებზე და იმაზე, თუ რისი გაკეთება იყო შესაძლებელი და რა შეიძლება კიდევ გაკეთდეს. რეჟისორები არიან ნანა ექვთიმიშვილი და სიმონ გროსი, რომლებისთვისაც ეს პირველი ერთობლივი ნამუშევარი არაა. ორიოდე წლის წინ მაყურებელმა იხილა მათი შესანიშნავი ფილმი მოზარდთა ცხოვრებაზე „გრძელი ნათელი დღეები“, ბოლო ნამუშევარი „ჩემი ბედნიერი ოჯახი“ არამხოლოდ სანდენსის კინოფეტივალზე წარმოდგენილი საუკეთესო ფილმია, არამედ წლის ერთ-ერთი საუკეთესოც.“
„ჩემი ბედნიერი ოჯახის“ მიერ მოპოვებულ მრავალ პრიზს შორის არის ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ფილმების ფესტივალის პრიზი საუკეთესო რეჟისურისთვის და „ფიპრესის“ პრიზი; ვისბადენის კინოფესტივალის პრიზი საუკეთესო რეჟისურისთვის; ჰონგ-კონგის ფესტივალის გრან-პრი „ცეცხლოვანი ფრინველი“; ტრანსილვანიის ფესტივალის მთავარი პრიზი „ტრანსილვანიის თასი“ და პრიზი საუკეთესო როლისათვის ია შუღლიაშვილს. აქვე ვიტყვი, რომ ამ მსახიობის კინოკარიერაში პირველი მნიშვნელოვანი როლი „ჩემ ბედნიერ ოჯახში“ წარმატებული აღმოჩნდა არამარტო პრიზებით, არამედ ახალი ეტაპის დასაწყისით მის შემოქმედებაში.
ფილმში, გაკვეთილზე მანანა მასწავლებელი (ია შუღლიაშვილი) „შუშანიკის წამებაზე“ საუბრობს. ისმის შეკითხვა: „შუშანიკის ამბავი არის თუ არა ოჯახური დრამა?“, ასეთ მოსაზრებასაც აქვს არსებობის უფლება. ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ოჯახურ პრობლემებთან დრო უძლურია, ის მუდამ იარსებებს და ყოველთვის ინდივიდუალური იქნება. კინოსურათის სახელწოდებაც კითხვის ნიშნის გარეშეა, თუმცა ისიც და საპირისპირო მნიშვნელობაც იოლად მისახვედრია.
ფილმის პირველი ეპიზოდებიდანვე ვიგებთ, რომ ბინას ქირაობს და მარტო ცხოვრებას აპირებს ქალი, რომელსაც ჰყავს ოჯახი. მას ეუბნებიან, რომ ეს ბინა იღბლიანია, მაგრამ მალე ირკვევა, რომ წინა მოსახლეს თვითმკვლელობით დაუმთავრებია სიცოცხლე. სწორედ ამ ბინაში დასახლდება 52 წლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი, მანანა მხეიძე, რომელიც მიატოვებს ოჯახს: ქმარს, ზრდასრულ ქალ-ვაჟს, დედასა და მამას. მათთვის და სასწრაფოდ შეკრებილი ნათესავებისათვის გაუგებარია მანანას ქმედება და საერთო ვერდიქტია: „ოჯახს არცხვენს!“
სიჩუმე წლების განმავლობაში მანანას მუდმივი მდგომარეობაა. ყველას და ყველაფერს შეგუებული ქალი ტოვებს ოჯახს და მიდის ახალი ცხოვრების დასაწყებად. მას უნდა იცხოვროს და აკეთოს ის, რაც უნდა, ეს კი მისი ოჯახისათვის ღალატია, სამარცხვინო სიტუაცია და „რას იტყვის ხალხი?“. დედას (ბერტა ხაფავა) არ უკვირს შვილის გადაწყვეტილება, უხასიათობით მამას (გოვენ ჭეიშვილი) ადარებს: „ვერ გავიგე, რა უნდოდა, რა უხაროდა, რა წყინდა!“, მანანას კი უბრალოდ დრო არ ჰქონდა, არც არავის აინტერესებდა მისი ემოციები, ახლა ქმარსაც ვერ გაუგია, რატომ არ ეზეიმება მანანას, მას კი თავისი დაბადების დღის გატარება თავისებურად სურს და არა ისე, როგორც მეუღლეს უნდა. ასობით ქალი ცხოვრობს მანანასავით, მაგრამ მას მოწიფულ ასაკში მაინც ეყო სიმამაცე, შეეცვალა ცხოვრება. ია შუღლიაშვილის პერსონაჟს არ სჭირდება სიტყვები, მის შესახებ მსჯელობენ, კამათობენ, ის კი მოქმედებაზე გადადის. როგორც, ალბათ, ბევრმა მანაც უნდა უპასუხოს შეკითხვას: როგორ იცხოვრე? წლების განმავლობაში დაგროვილი მორჩილება, მწუხარება საკმარისი არ აღმოჩნდა. მანანა შემთხვევით იგებს (თანაკლასელების შეხვედრაზე), რომ სიცრუეში უცხოვრია, მისი გამგები სიმპათიური ქმარი მოღალატეა, სხვა ქალთან ვაჟი ჰყავს. ამ ახალმა ტკივილმა კიდევ უფრო გააძლიერა, თავის სწორ არჩევანში დაარწმუნა. ფილმის ავტორები არ ცდილობენ მანანას ქმარი წარმოაჩინონ ტრადიციულ მექალთანედ ან მოღალატედ, რომელიც ცოლის ხარჯზე ცხოვრობს მის დედ-მამასთან. სოსო (მერაბ ნინიძე), მანანასთვის ღალატის მიუხედავად, სიმპათიას იწვევს. ისიც გზააბნეულია და მხოლოდ ცოლის წასვლის შემდეგ ხვდება მთავარს: „შენ ხარ ჩემი სახლი!“ ცოლი მასაც იგივე შეკითხვას უსვამს, რაზეც თვითონ ცდილობს უპასუხოს: „შენ როგორ იცხოვრე და საერთოდ ვინ ხარ?!“ ამ შეკითხვაზე პასუხი გასაცემი აქვთ ფილმის სხვა პერსონაჟებსაც. მათ შორის უმრავლესობაში ახალგაზრდებიც არიან: მანანას ქალ-ვაჟი, ფეხმძიმე რძალი, მოსწავლე, რომელიც ქმარს ვერ შეეგუა და გაეყარა. ფილმის ავტორები კვლავ უარყოფენ ტრადიციულ კლიშეებს და გვაჩვენებენ უფროსი თაობის გვერდით როგორი მიზანდასახული, თამამი და უკომპრომისო არიან ახალგაზრდები.
სადა კინოენა მაყურებლებს აიძულებს კონცენტრირდეს მთავარი გმირის ქმედებაზე, განწყობაზე, რომელიც რადიკალურად იცვლება ნაქირავებ ბინაში გადასვლის შემდეგ: იგი ხშირად მიირთმევს ტორტის ნაჭერს თითქოს წარსული მწუხარების დასაძლევად, იღიმება, როცა კითხულობს მოსწავლეების რვეულებს, სიამოვნებით უკრავს გიტარაზე და მღერის.
სიმბოლურია, რომ ფილმის ტიტრებს ფონად მიჰყვება სიმღერა არა მსახიობების (ია შუღლიაშვილი, მერაბ ნინიძე), არამედ „მანანას“ და „სოსოს“ შესრულებით, მაყურებელმა ასე უნდა იფიქროს! თავისუფლების შეგრძნება ბედნიერს ხდის ადამიანს!

Attending the premiere of a Georgian film at a film festival abroad is a very exciting and unforgettable event, especially if this premiere turns out to be successful. Fortunately, I have experienced such facts many times. Two such premieres are related to film directors – Nana Ekvtimishvili and Simon Gross. So it was in 2013, at the Berlinale, when the first screening of the film "Long Bright Days" was followed by a film award and many international film festivals with corresponding prizes, and the second premiere took place in 2017, again at the Berlin International Film Festival, with the film "My Happy Family." After the performance, when almost the entire cast of this "Georgian family" came on stage, there was tearful joy and ovation.
The next day, the German press (by Matt Fagerholm) wrote: "Long Bright Days" very quickly became one of my favorite films, and as for the film "My Happy Family," it is as captivating and as skillfully performed as Nana Ekvtimishvili and Simon Gross's first joint work. During the Sundance Film Festival, film journalist Bila Ebir said about “My Happy Family:” “This is a film about commitment and what was to be done and what yet can be done. The directors are Nana Ekvtimishvili and Simon Gross, for whom this is not the first joint work. A couple of years ago, audiences saw their excellent film about the teens’ life “Long Bright Days,” and their latest work, “My Happy Family,” is not only the best film at the Sundance Film Festival, but one of the best of the year."
Among the many prizes won by “My Happy Family” there are the Central and Eastern European Film Festival Prize for Best Director and the Fipresci Prize; Wiesbaden Film Festival Prize for Best Director; Grand Prix of the Hong Kong Festival "Fire Bird;" the main prize of the Transylvania Festival "Transylvania Cup" and the prize for the best role went to Ia Shugliashvili. It should be mentioned here that the first important role in the film career of this actress in "My Happy Family" was successful not only with prizes, but also with the beginning of a new stage in her work.
In the film, during the lesson, the teacher Manana (Ia Shugliashvili) talks about "Shushanik’s Martyrdom." The question is asked: "Is Shushanik's story a family drama?" Even such an opinion has the right to exist. This proves once again that time is powerless with family problems, it will always exist and will always be individual. The name of the film is also without a question mark, although both it and the opposite meaning are easy to guess.
From the first episodes of the film, we learn that a woman with a family rents an apartment and plans to live alone. She is told that this apartment brings lucky, but it soon becomes clear that the previous occupant committed suicide. It is in this apartment that the 52-year-old teacher of Georgian language and literature, Manana Mkheidze, will reside, leaving behind her family: husband, adult son and daughter, mother and father. Manana's action is incomprehensible to them and to the relatives who gathered immediately, and the general verdict is: "She discredits her family!"
Silence has been Manana's constant state for years. A woman accustomed to everyone and everything leaves her family and goes to start a new life. She has to live and do what she wants, and this is a betrayal to her family, a shameful situation and "what will people say?" The mother (Berta Khapava) is not surprised by her daughter's decision, she compares her moodiness to that of her father’s (Goven Cheishvili): "I couldn't understand what she wanted, what she was happy about, what she was sad about!" But Manana simply didn't have time, nobody was interested in her emotions, now even her husband can't understand why Manana is not in the mood of celebration, but she wants to spend her birthday in her own way, not the way his husband wants. Hundreds of women live like Manana but at a mature age she had the courage to change her life. Ia Shugliashvili's character does not need words, she is discussed and argued, but she moves to action. Like many others, she should also answer the question: how did you live? Obedience accumulated over the years, sorrow was not enough. Manana accidentally learns (at a classmates’ reunion) that she has been living in a lie, that her understanding, handsome husband is unfaithful, that he has a son with another woman. This new pain made her even stronger, convinced her of her right choice. The authors of the film do not try to portray Manana's husband as a traditional womanizer or a traitor who lives at his wife’s expense with her parents. Despite his betrayal, Soso (Merab Ninidze) evokes Manana’s sympathy. He is also lost and only after his wife’s departure does he realize the main thing: "You are my home!" His wife asks him the same question, to which he tries to answer: "How did you live and who are you?" The other characters of the film have to answer this question as well. Most of them are young people: Manana's daughter and son, pregnant daughter-in-law, student who could not get along with her husband and divorced him. The authors of the film again reject traditional clichés and show us how purposeful, bold and uncompromising young people are next to the older generation.
The simple film language forces viewers to concentrate on the main character’s action, whose mood changes radically after moving to a rented apartment: she often eats a piece of cake as if to overcome past sorrows, smiles while reading students' notebooks, plays the guitar with pleasure and sings.
It is symbolic that the film's credits are followed by a song performed not by the actors (Ia Shugliashvili, Merab Ninidze) but by "Manana" and "Soso," the audience should think so! The feeling of freedom makes a person happy!