რეალურ ცხოვრებაში ადამიანები ხშირად ვხდებით საკუთარი ემოციურობის, მეოცნებე ბუნებისა და გულუბრყვილობის მსხვერპლი. ხშირად დაუფიქრებლად, გაუცნობიერებლად ვეხვევით საკუთარი ფანტაზიების მორევში და გვავიწყდება, ობიექტურად შევხედოთ რეალობას. გვჩვევია აღტაცება საგნებითა თუ ადამიანებით და ვერ ვაანალიზებთ, რამდენად შეესაბამება ჩვენს მიერ განცდილი ან გადმოცემული გრძნობები სინამდვილეს. არის შემთხვევები, როდესაც მათ ვენდობით, ვისაც არც კი ვიცნობთ, ისინი გვიყვარდებიან, ვის პიროვნებასა და ცხოვრებაზეც რეალურად არანაირი წარმოდგენა არ გვაქვს, ოცნების კოშკებს ვაგებთ გაუაზრებლად და წინასწარ ისეთ რაღაცეებს წარმოვიდგენთ, რაც შეიძლება სინამდვილეში არც არასდროს გადაგვხვდეს თავს. როგორც წესი, პირველი შთაბეჭდილება, უმეტესად, მცდარია. ალბათ, ერთხელ მაინც ყველას გვქონია ისეთი შემთხვევა, როცა ჩვენს მიერ პირველ ჯერზე ათვალწუნებული ადამიანი, სულ მალე ძალიან მოგვწონებია და პირიქით, ვისზეც მომენტალურად აღვფრთოვანებულვართ, მის მიმართ გული ისევე სწრაფად აგვცრუებია. სწორედ ასე დაემართათ ანა ურუშაძის სტუდენტური ფილმის, „ერთ კაცს ვუყვარდი“ (2012) პერსონაჟებს – თინასა და ვატოს.
ეს მოკლემეტრაჟიანი ფილმი ანას სადიპლომო ნამუშევარია. ძალიან მსუბუქი, ხალისიანი ხასიათით, მთავარი პერსონაჟის ლაღი, ხშირად სასაცილო ქცევითა და ბოლოს განვითარებული მოქმედებით, ეს კინოსურათი კომედიური ჟანრის შესანიშნავი მაგალითია. თუმცა, ამ კომედიური კუთხით გადმოცემული ამბის მიღმა, საკმაოდ გულისამაჩუყებელი ამბავიც იმალება. სულ რაღაც თორმეტ წუთში მშვენივრად არის ნაჩვენები ის, თუ რა მარტივად შეიძლება გაგიცრუვდეს გული და ერთი ხელის მოსმით წაგერთვას იმედები, დარჩე გულნატკენი და შერცხვენილი, თუმცა ანა ახერხებს და ამ ყველაფერს ძალიან სახალისო მხრიდან წარმოუდგენს მაყურებელს.
კინოსურათი გვიჩვენებს ერთი ჩვეულებრივი დღის ძალიან პატარა მონაკვეთს – ორი ერთმანეთთან თანამცხოვრები გოგონას სახლში განვითარებულ მარტივ მოქმედებას. ფილმის დაწყების პირველივე წამებიდან ვისმენთ, თუ როგორი ენთუზიაზმით უყვება მთავარი პერსონაჟი თინა (თამარ ბზიავა) თავის მეგობარ ირას (ია სუხიტაშვილს) წინა ღამით თავს გადახდენილ რომანტიკულ ამბავს, მაგრამ ყველანაირი აღფრთოვანება და ბედნიერება ქრება მაშინ, როცა მას სახლში, სრულიად მოულოდნელად, მისი საოცნებო ვატო (ერეკლე გეწაძე) გამოეცხადება.
როდესაც საუბარი იმედების გაცრუებაზეა, აქ, რა თქმა უნდა, მხოლოდ თინა არ იგულისხმება. როგორც ვატოს სტუმრობის სცენაში ვხედავთ, თინას დანახვის შემდგომ, ისიც არანაკლებ შეშფოთებულად და იმედგაცრუებულად, შეიძლება ითქვას, მოტყუებულადაც გამოიყურება. მეორე დღეს ვატოს წინ მდგარი თინა კატეგორიულად განსხვავდება იმ ადამიანისგან, რომელიც მან წინა ღამით გაიცნო. „შენ რა, ორსულად ხარ?“ ეს არის მისი პირველი რეაქცია, როდესაც ის თინას დაინახავს. თინას მსგავსად, ვატოსაც იმდენად აბნევს ეს უცნაური სიტუაცია, რომ მაშინვე რაღაცას იმიზეზებს და რაც შეიძლება სწრაფად ტოვებს იქაურობას (თინასდა სამწუხაროდ, მისთვის მიტანილ შოკოლადებსაც უკან წააბრძანებს). საკმაოდ ირონიული ფაქტია ისიც, რომ თინასთვის დამღუპველი სწორედ ის ლურჯი კაბა აღმოჩნდება, რომლის წყალობითაც მან ასე ლამაზად დაამახსოვრა ვატოს თავი. რადგან, როგორც ერთ-ერთ კადრში ვხედავთ, ვატო სწორედ აივანზე გაფენილი ლურჯი კაბით აგნებს მის საცხოვრებელს.
ფილმის დინამიკა პოზიტიურ განწყობას პირველივე წამებიდან უქმნის მნახველს. გოგონა, რომელიც შუა ოთახში დახეული მაისურით სახტუნაოზე ხტუნაობს და თან ენას არ აჩერებს, მარტივად იპყრობს მაყურებლის ყურადღებას. თინას პერსონაჟი არაჩვეულებრივია. თამარ ბზიავა მშვენივრად ახერხებს ამ ადამიანის შინაგანი ხალისის, პოზიტიურობის ჩვენებას. აღსანიშნავია, მისი გულწრფელი, ფამილიარული, ექსტროვერტი და გროტესკული ბუნება და ის, თუ როგორი მოურიდებლობით უზიარებს თითოეულ დეტალს მეგობარს. თინა აღფრთოვანებას ვერ მალავს იმით, თუ რა მშვენივრად გამოიყურებოდა წინა ღამით, როგორ უხდებოდა ის ლურჯი კაბა და როგორ დაუწვრილა იმ წინა დღით ირას მიერ ნაგავში გადაგდებულმა „ბანდაჟმა“ წელი, რომელსაც ასე ნაზად და რომანტიკულად ეხებოდა ვატო ცეკვის დროს. მისი ყოველი სიტყვა თუ ქმედება სიცილის მომგვრელია. ის, რომ პერსონაჟი ამდენად კარგად განგაწყობს მისადმი, ეს როგორც მსახიობის, ასევე რეჟისორის დიდი დამსახურებაა. მთელ ამ სცენას ემატება ისიც, რომ ამბის მოყოლის პარალელურად, თინა ამ ყველაფრის ხელახლა გათამაშებას ცდილობს, რის გამოც სქელ წინდებზე ქუსლიანი ფეხსაცმლის ამოცმასაც არ ერიდება. ყოველივე ეს ძალიან დიდ კონტრასტს ქმნის –თმაგაბრუძგნული, ტანსაცმელდახეული გოგონა, ლურჯი კაბითა და წინდებზე ამოცმული ქუსლიანი ფეხსაცმლით, ნამდვილად „მომხიბვლელი“ სანახავია. თინას ბოხი, ცოტა არ იყოს, მამაკაცური ხმა კი საბოლოოდ აშორებს მას ქალურ სინაზეს და ამრიგად, ყველანაირად სრულყოფილს ქმნის მის „არანორმალურ“ პერსონაჟს. თინას ენერგიული და მოუსვენარი ხასიათი კარგად იკვეთება ასევე მაშინ, როცა ჭამას და ვარჯიშს ერთმანეთის მონაცვლეობით ცდილობს. იგი ირას გამომცხვარ ბლინებსაც კი ძალიან „ესთეტიკურად“ მიირთმევს, ისე რომ მისგან ნიღბის გაკეთებაც არ ავიწყდება. ერთი სიტყვით, თინა პატარა ბავშვს ჰგავს, რომელიც სახლში ყველაფრის არევასა და გაფუჭებას ცდილობს.
ფილმში ნაჩვენები გარემო ზუსტად ეხმიანება მის შინაარსს. ადგილი, რომელშიც ეს მოუსვენარი პერსონაჟია გამოსახული, მასავით ქაოტურია. ძველი თბილისური სახლი, სავსე უამრავი წვრილ-წვრილი ნივთით, მცენარეებითა და ლუდის ბოთლებით არეულობის შეგრძნებას ქმნის. ძველი, საღებავგადაცლილი კედლები, მასზე გაკრული პოსტერები და ხის შელახული იატაკი კი კიდევ უფრო მატებს სახლს ქაოსის ელფერს. ამ ყველაფერს თავისებურად ერწყმის და ავსებს კამერის მოძრაობაც, რომელიც არანაკლებ დინამიკურია.
კინოსურათში საშუალო, სტატიკურ კადრებთან ერთად გვხვდება, უხვი ახლო ხედებიც. კინოკამერა ხშირად უკან დაყვება მსახიობებს. კინოოპერატორი (გიორგი შანიძე) ერთ მომენტში იყენებს სუბიექტური კამერის ხერხსაც. ახლო ხედით გადაღების დროს, როგორც წესი, პერსონაჟების სახეები მთლიანად არ არის მოქცეული კადრში. ეს და კიდევ სხვა რამდენიმე დეტალი, ისეთ შთაბეჭდილებას ტოვებს, რომ ფილმი ძალიან ნაჩქარევად, მოსწრებით გადაიღეს. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ კინოსურათი ტექნიკური თვალსაზრისით არც თუ ისე გამართულია და ნამდვილად არ გამოირჩევა განსაკუთრებულად საინტერესო ხერხებით, ის პერსონაჟის ხასიათს ერწყმის კარგად და, საბოლოო ჯამში, ფილმიც ყველა თავისი წვრილ-წვრილი მინუსით, მაყურებლისათვის კომფორტულად საყურებელი ხდება.
„ერთ კაცს ვუყვარდის“ ერთ-ერთი საკვანძო ნაწილი, რაზეც ასევე მეტყველებს თავად მისივე სათაური, ეხება ერთ წინასწარმეტყველებას, რომლის თანახმად, ქვეყანაზე ერთადერთი კაცი არსებობს, რომელსაც თინა ჭეშმარიტად უყვარს, ეს კაცი კი მთის წვერზე იმყოფება. გამომდინარე იქიდან, რომ ვატო მთამსვლელია, მეოცნებე თინაც თავის ბედს ეჭვგარეშე უკავშირებს ამ მამაკაცს, თუმცა ვატოს სტუმრობით გამოწვეული იმედგაცრუების შემდეგ, მას უეცრად თავისი საყვარელი ბაბუა ახსენდება, რომლის საფლავიც ერთ უცნაურ გორაზე მდებარეობს, გორაზე, რომელიც „მთის წვერის“ სახელით არის ცნობილი. საბოლოოდ, თინა ასკვნის, რომ ერთადერთი კაცი, რომელსაც იგი მართლა გულწრფელად უყვარდა, ეს ბაბუამისი იყო.
ფილმის ორიგინალური დასასრული, სრულიად ჩაბნელებული კადრი და მის მიღმა გოგონების მხიარული კისკისის ხმა, ბოლომდე ბედნიერ და ხალისიან განწყობას უნარჩუნებს მაყურებელს. თინას კიდევ ექნება იმედები, ბოლოს და ბოლოს, ის ერთ ნამდვილ მამაკაცს მაინც უყვარდა ამ ქვეყანაზე.

In real life, we humans often become victims of our own emotionality, dreamy nature and naivety. Often, without thinking, we get trapped in the whirlpool of our own fantasies and forget to look at reality objectively. We are admired by things or people, and we cannot analyze to what extent the feelings we experience or convey correspond to reality. There are times when we trust those whom we do not even know, we fall in love with those whose personality and life we really have no idea about, we build towers of dreams without understanding and imagine things that we may never see in reality. As a rule, the first impression is usually wrong. Probably, at least once, we all had such a case, when we soon liked a person whom we had noticed for the first time, and on the contrary, our heart was just as quickly disillusioned with the person whom we were excited about for a moment. This is exactly what happened to Tina and Vato, the characters of Ana Urushadze's student film, "One Man Loved Me" (2012).
This short film is Ana's graduation work. With a very light, cheerful character, the delightful, often funny behavior of the main character, and the action at the end, this film is a perfect example of the comedy genre. However, behind this comedic attitude, there is a rather heartbreaking story. In just twelve minutes, it is perfectly shown how easily you can be heartbroken and lose your hopes with one stroke, be left heartbroken and ashamed, but Ana manages and presents all this to the audience in a very funny way.
The film shows a very small part of an ordinary day – a simple action in the house of two girls living together. From the very first seconds of the film, we hear how enthusiastically the main character Tina (Tamar Bziava) tells her friend Ira (Ia Sukhitashvili) the romantic story she told herself the night before, but all excitement and happiness disappear when her dream Vato ( Erekle Getsadze) will appear in front of her.
When it comes to disappointment, not just Tina is meant here. As we can see in the scene of Vato's visit, after seeing Tina, he looks no less worried and disappointed, one can say deceived. The next day, Tina standing in front of Vato is categorically different from the person she met the night before. “You, what, are pregnant?” is his first reaction when he sees Tina. Like Tina, Vato is so confused with this strange situation that he immediately thinks of some reason and leaves the place as quickly as possible (unfortunately for Tina, he also takes with him the chocolates that he brought for her). It is quite an ironic fact that the blue dress, thanks to which she made Vato remember her so beautifully, turns out to be disastrous for Tina. Because, as we can see in one of the shots, Vato finds her flat with the blue dress hung on the balcony.
The dynamics of the film creates a positive mood for the viewer from the very first seconds. A girl in a torn T-shirt, who is skipping on the rope in the middle of the room and does not stop talking, easily attracts the audience’s attention. Tina's character is extraordinary. Tamar Bziava perfectly manages to show the character’s inner joy and positivity. Her sincere, familiar, extroverted and grotesque nature is worth noting as well as the carelessness with which she shares every detail with her friend. Tina couldn't hide her admiration for how beautiful she looked the night before, how her blue dress suits her, and how the "corset" slimmed her waist that Ira threw into the trash the day before, which Vato touched so gently and romantically during the dance. Every word or action of hers is laughable. The fact that the character so well predisposes towards her is a great credit to both the actress and the director. This whole scene is enhanced by the fact that while telling the story, Tina tries to re-enact all of this, which is why she does not shy away from wearing high-heeled shoes over her thick socks. All this creates a great contrast – the girl with her hair pulled back, her clothes torn, in a blue dress and high-heeled shoes over her socks, is really "fascinating" to look at. Tina's boorish, to say the least, masculine voice ultimately strips her of her feminine tenderness, thus perfecting her "abnormal" character in every way. Tina's energetic and restless character is also evident when she tries to alternate between eating and exercising. She even eats Ira's baked pancakes in a very "aesthetic" way, so that she doesn't forget to make a face mask out of it. In a word, Tina is like a small child who tries to mess up and spoil everything in the house.
The environment shown in the film corresponds exactly to its content. The place in which this restless character is depicted is as chaotic as her. An old Tbilisi house, filled with a lot of small things, plants and beer bottles creates a sense of disorder. Old, peeling walls, posters stuck on them, and damaged wooden floors add to the atmosphere of chaos in the house. All this is combined and complemented by the camera movement, which is no less dynamic.
Along with medium, static shots, there are also abundant close-ups in the film. The camera often follows the actors. The cameraman (Giorgi Shanidze) also uses the subjective camera method at one point. When shooting in close-up, as a rule, the faces of the characters are not completely in the frame. These and several other details leave the impression that the film was shot in a hurry. However, despite the fact that the film is not very good from a technical point of view and does not really stand out in particularly interesting ways, it blends well with the character's nature and, in the end, the film, with all its minor flaws, becomes a comfortable watch for the audience.
One of the key parts of “One Man Loved Me,” hinted by the title itself, is about a prophecy that says there is only one man in the land who truly loves Tina, and that man is at the top of the mountain. Due to the fact that Vato is a mountaineer, dreamer Tina undoubtedly connects her fate with this man, however, after the disappointment caused by Vato's visit, she suddenly remembers her beloved grandfather, whose grave is located on a strange hill, a hill known as "Mountain Peak." In the end, Tina concludes that the only man who truly loved her was her grandfather.
The original ending of the film, a completely dark shot and the sound of cheerful giggles of the girls behind it, keeps the audience in a happy and cheerful mood until the end. Tina will still have hopes, after all, she was loved by at least one real man in this world.