ციხიდან გასასვლელი ბილეთი
ციხე არის ადგილი, რომელშიც შენი, როგორ პიროვნების, სიტყვას არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს. ყველაფერი მხოლოდ ერთი ადამიანის, ციხის უფროსის ხელშია და სწორედ ის აკონტროლებს, რა მოხდება კედლების შიგნით. სუსტები იშვიათად თუ გადარჩებიან, ძლიერები ციხის მაყურებლები ხდებიან და მთელი მათი იქ ყოფნის მანძილზე სწორედ ციხის უფროსს ექვემდებარებიან ხოლმე.
თავისუფლება ციხის კარის წინ მთავრდება. გისოსები მარწუხებივით ეკრობა ადამიანს და იქამდე ახრჩობს, სანამ ბოლო ამოსუნთქვას არ ანანებს. ყველაფერს თავისი წესები აქვს. კედლების გარეთ ხანდახან მისი დარღვევა შეიძლება, მათ შიგნით კი, თითოეულ გადაცდომას სავალალო შედეგები მოჰყვება.
უტა ბერიას ფილმი, „უარყოფითი რიცხვები“ (2019) ციხეში არსებულ ცხოვრებას ასახავს და რეალობაზე დაფუძნებულ ამბებს იმეორებს. ის არასრულწლოვან ვაჟთა კოლონიის რთულ ცხოვრებას გადმოსცემს მაყურებელს. ფილმს თითქოს მილოშ ფორმანის კინოსურათის, „ვიღაცამ გუგულის ბუდეს გადაუფრინა“ (1975) გავლენა აქვს. ციხე ფსიქიატრიულ კლინიკას ჰგავს, მხოლოდ ერთი გამორჩეული განსხვავებით – კლინიკაში წამლებს აძლევენ ადამიანებს, ციხეში კი ცუდ საკვებს. დაჩი თითქოს ბილის პერსონაჟთან ასოცირდება – ორივე სუსტია და ფილმის შუა ნაწილში ორივე კვდება. მათე ბელადის ასოციაციას ტოვებს. მასავით ჩუმია და საუბარი არ უყვარს. და ვინ არის მაშინ მაკმერფი? ალბათ, ნიკა. ვინ იცის.
ფრაზა „ბილი მოკვდა“ ზუსტად ისე ზარივით გაისმა, როგორც ამ ფილმში ამბავი დაჩის თავის ჩამოხრჩობის შესახებ. თითქოს მისმა გარდაცვალებამ გარდამტეხი როლი ითამაშა პატიმრების ცხოვრებაში. შემდეგი დღე სხვანაირად გათენდა და თითქმის ყველამ ინანა თავისი საქციელი. მათ შორის, ნიკამაც. ის მომხდარს საკუთარ თავს აბრალებს. თავისი ძმისათვის რომ არ დაეჯერებინა და სუსტი დაეცვა, აშკარად სხვა შედეგი იქნებოდა.
ციხე ჭაობია და, ალბათ, ამიტომ ჰქვია კინოსურათს „უარყოფითი რიცხვები“. პატიმრები საკუთარ იდენტობას კართან ტოვებენ და იქ შესვლისას უმნიშვნელო არსებებად იქცევიან. თითქოს საზოგადოების ჭუჭყად ითვლებიან, რაგბის მწვრთნელი კი სპორტის დახმარებით ცდილობს ისინი ჭაობიდან ცოტა ხნით მაინც ამოიყვანოს, მაგრამ ჭაობი თითოეული მათგანის უკან დაბრუნებას ცდილობს. გარეთ გასული ბიჭები უკან, ციხეში რამდენჯერმე ბრუნდებიან, მაგრამ ქაოსში სინათლე მკრთალად მაინც ჩანს. პატიმრებს უჩნდებათ მიზანი, მათ თამაში უნდა მოიგონ და შემდეგ გარეთ, გულშემატკივრების დასწრებით ჩაატარონ პირველი მატჩი. ეს მიზანი მათთვის გადარჩენისა და ციხიდან ერთი დღით გასასვლელი ბილეთია.
კინოსურათს თითქოს დასაწყისი მოჭრილი აქვს. არ ჩანს, ვინ რატომ დაიჭირეს. სიუჟეტს შესავალი ნაწილი აკლია და თხრობა პირდაპირ ციხის კადრებიდან იწყება. ეს ყოველივე მაყურებელს ინფორმაციის გარეშე ტოვებს და უკმარისობის განცდას აჩენს. არავინ იცის, ვინ რატომ მოხვდა იქ და ეს თანაგრძნობის განცდას აქრობს. მაყურებელი ვერ ხვდება, ეცოდებოდეს თუ არა პატიმარი.
ნიკა გადარჩენას ცდილობს. ბიჭმა ითმინა, ითმინა და ყელში ამოუვიდა. მას არ უნდა თავისი ძმის მსგავსი ცხოვრება,მაგრამ ძმა ქუჩური ცხოვრებით მოსვენებას არ აძლევს, აიძულებს, ბუნტი დაიწყოს. საინტერესოა, როგორ განვითარდება ნიკას ცხოვრება ციხის შემდეგ და დააღწევს თუ არ თავს ძმის კლანჭებს. ჩნდება კითხვა, ადამიანი, რომლის ოჯახის წევრიც ქურდულ სამყაროში ერთვება, ისიც სამუდამოდ განწირულია ცუდი ცხოვრებისათვის? ნიკას რატომ არ შეუძლია ჩვეულებრივი ადამიანივით იცხოვროს და ვინმემ, თუნდაც, დილით საუზმე გაუკეთოს ან უყვარდეს? საინტერესოა, სად არის თვითონ და ერთხელ მაინც რატომ არ მივიდა ნიკას სანახავად. ბიჭისათვის დაჩის სიკვდილი ბოლო წვეთია. ეს არის გარდამტეხი მომენტი მის ცხოვრებაში. ბიძგი, რომელიც სჭირდებოდა, მიზეზი, რის გამოც ბუნტი გადაიფიქრა. ყველა ამბობდა ძმის მაგივრად არის ციხეშიო. შეიძლება ასეც იყო, მაგრამ ციხემ ის ქურდული სამყაროსაგან გადაარჩინა. ბიჭი მიხვდა, როგორი უნდა ყოფილიყო მისი ცხოვრება. გაიაზრა ის, რომ მისთვის გვიანი არ იყო ნათიას გარდა სხვა ვინმე ყვარებოდა და ბედნიერი ყოფილიყო მასთან ერთად.
ფილმში რამდენიმე საკითხი ერთად წამოიჭრება და თხრობა არც ერთს არ მიყვება ბოლომდე. ის არა მხატვრული, არამედ დოკუმენტური კინოსურათის შთაბეჭდილებას ტოვებს და გაუგებარია, რეჟისორმა რატომ არ გადაიღო ასე რეალობასთან ძალიან მიახლოებული სიუჟეტი დოკუმენტურად.
როდის მთავრდება ოცნება და იწყება რთული გზა, რომელიც გადარჩენამდე ყველა პატიმარმა უნდა გაიაროს? ალბათ, მაშინ, როცა იწყება ბუნტი, მოქმედება, როდესაც არავინ იწყებს იმის გარჩევას, თუ ვინ მოაწყო არეულობა. რატომ დაიწყო ბადრაგმა ბუნტის იმიტაცია? უნდოდა დაწინაურებულიყო და მეთაური თვითონ გამხდარიყო. ამბობენ, ციხე შიგნიდან ტყდებაო და ზუსტად ასე დაემართა ციხის უფროსსაც და ნიკასაც. როცა ბიჭმა კარგი ურთიერთობა დაამყარა პატიმრებთან, გადაწყვიტეს მოეშორებინათ. არავის სჭირდებოდა ციხეში დამთბარი სიტუაცია.
ციხე ვიღაცებისათვის თავშესაფარია, გარეთ არავინ ელოდებათ და ამიტომ ყველა დავალების შესრულება უღირთ.
სიუჟეტს რამდენიმე მთავარი გმირი ჰყავს და რთული მისახვედრია, რა არის რეჟისორის ძირითადი სათქმელი. რა უნდოდა მას რომ ეჩვენებინა? ის, რომ ციხე ცუდია და არასრულწლოვან ვაჟთა კოლონია კიდევ უფრო ცუდი? ეს ყველამ იცის. ის, რომ იქ სუსტები ადრე კვდებიან და თვითმკვლელები სამოთხეში ვერ ხვდებიან? არც ეს არის სიახლე.
ფილმს დასასრული არ აქვს. უკეთესი იქნებოდა მატჩთან ერთად დასრულებულიყო. კადრის გათიშვის შემდეგ, უკმარისობის განცდასთან ერთად, უამრავი კითხვა ჩნდება. მაგალითად, რატომ უნდა დაკარგოს თითქმის ორი საათი ადამიანმა მის ყურებაში? მითუმეტეს, რომ მასში თითქოს ახალი არაფერია. არც ის ჩანს, მიაღწიეს თუ არა მიზანს პატიმრებმა და მოიპოვეს თუ არა ციხიდან გასასვლელი ბილეთი. თუ კინოსურათი ასე უნდა დასრულებულიყო, საერთოდ რა აზრი ჰქონდა დაწყებას? რატომ შეცვალა მწვრთნელმა მათი ცხოვრება, თუ ვერავის ვერ უნდა გაეგო, რა მოხდა რეალურად? იცვლებიან უარყოფითი რიცხვები დადებითისკენ? აქვთ ბიჭებს შანსი უკეთესი ცხოვრება ჰქონდეთ და ციხეს სამუდამოდ თავი დააღწიონ? თითქოს ამ პასუხგაუცემელი კითხვების ფონზე კინოსურათს სიცარიელისკენ მიჰყავს მაყურებელი.

A prison is a place where a person’s word has no meaning. Everything is in the hands of only one person, the warden, and it is he who controls what will happen inside the walls. The weak rarely survive, the strong become watchers of the prison and are subject to the warden throughout their stay.
Freedom ends at the prison door. The bars surround a person like a snake and suffocate him until he takes his last breath. Everything has its own rules. Outside the walls, it can sometimes be violated, but inside them, each transgression has dire consequences.
Uta Beria's film “Negative Numbers” (2019) portrays prison life and repeats stories based on reality. It conveys the difficult life of the juvenile boys' colony to the audience. The film seems to be influenced by Miloš Forman's "One Flew Over the Cuckoo's Nest" (1975). The prison is like a psychiatric clinic, with only one notable difference – in the clinic, people are given medicines, and in the prison, they give bad food. Dachi seems to relate to Bill's character – both are weak and both die in the middle of the film. Mate leaves the association of a chief. Like him, he is silent and does not like to talk. And who is McMurphy then? Probably Nick, who knows.
The phrase "Billy is dead" sounded exactly like the story of Dachi’s hanging in this film. As if his death played a turning role in the prisoners’ life. The next day dawned differently and almost everyone regretted their actions. Nika is among them. He blames himself for what happened. If he had not believed his brother and defended the weak, the result would have been different.
The jail is a swamp, and that's probably why the movie is called "Negative Numbers." Prisoners leave their identities at the door and become insignificant beings when they enter. It is as if they are considered the scum of society, and the rugby coach tries to take them out of the swamp at least for a while with the help of sports but the swamp tries to bring each of them back. The boys who went outside return to the prison several times, but the light is still faintly visible in the chaos. The prisoners have a goal, they have to win the game and then play the first match outside with the fans present. This goal is their ticket to survival and a day out of jail.
The beginning of the movie seems to have been cut off. It is not clear who was caught and why. The story lacks an introduction and the narration starts directly from the prison footage. All this leaves the viewer without information and creates a feeling of failure. No one knows why each of them got there and it takes away the feeling of sympathy. The audience does not know whether they should pity the prisoner or not.
Nika tries to survive. The boy waited, waited and he got fed up. He does not want to live like his brother, but his brother does not let him rest with his street life, he forces to start a riot. It is interesting how Nika's life will develop after prison and whether he will escape his brother's clutches. The question arises, is a person whose family member gets involved in the underworld, doomed to a bad life forever? Why can't Nika live like a normal person and someone even make him breakfast in the morning or love him? It is interesting where he is and why he didn't come to see Nika at least once. Dachi's death is the last straw for the boy. This is a turning point in his life. The push he needed, the reason why he changed his mind to riot. Everyone said that he is in prison instead of his brother, maybe it was so but the prison saved him from the world of thieves. The boy understood what his life should be. He realized that it was not too late for him to love someone other than Natia and be happy with her.
In the film, several issues are raised together and the narrative does not follow any of them to the end. It leaves the impression of a documentary film, not a fiction film, and it is not clear why the director did not film a story so close to reality as a documentary.
When does the dream end and the difficult road start that every prisoner must go through to be saved? Probably when the riot starts, the action when no one starts to distinguish who started the riot. Why did the convoy start imitating the riot? He wanted to be promoted and become a commander himself. They say that the prison is collapsing from the inside, and that's exactly what happened to the warden and Nika. When the boy established a good relationship with the prisoners, they decided to get rid of him. No one needed a prison situation.
The prison is a refuge for some people, no one is waiting outside, and therefore every task is worth doing.
The story has several main characters and it is difficult to guess what the director's main point is. What did he want to show? That the prison is bad and the colony of juvenile boys is even worse? Everyone knows this. The fact that the weak die early there and suicides don't get to heaven? This is not news either.
The film has no end. It would have been better if it ended with the match. After disconnecting the shot, along with the feeling of failure, many questions arise. For example, why should a person waste almost two hours watching it? Especially since there seems to be nothing new in it. It is also not visible whether the prisoners have reached their goal or won a ticket to leave the prison. If the film had to end like this, what was the point of starting at all? Why did the coach change their lives if no one was supposed to know what really happened? Do negative numbers turn positive? Do the boys have a chance at a better life and escape prison forever? It seems that the film leads the viewer to the void in the background of these unanswered questions.