ხშირად გამოყენებული გამოთქმა, ყველაზე დიდი ცხოველი ადამიანი არისო, ზუსტად ასახავს ამირან დოლიძის ფილმის, „ცხოველი“ (2019) შინაარსს. კინოსურათისათვის უფრო შესაბამისი იქნებოდა ამგვარი სათაური – „ადამიანი, როგორც ცხოველი“.
რეჟისორი ყურადღებით აკვირდება მთავარ გმირს, რომლის სახელსაც მთელი ფილმის განმავლობაში ვერ ვიგებთ. ეს უკანასკნელი მიზნის მისაღწევად მზად არის გამოიყენოს აკრძალული ხერხები. როგორ შეიძლება ადამიანი დეგრადირდეს ამ დონემდე, ის ხომ ცხოველი არ არის, ის უმაღლესი არსებაა, რომელსაც აქვს გონება, მაგრამ როგორც ჩანს, იგი ხანდახან უფსკრულში ვარდება და ცხოველის დონემდე ეშვება. კინოსურათის მსვლელობისას ვაკვირდებით, როგორ ზემოქმედებს მთავარ გმირზე გარემო. მისი სახელის გაურკვევლობა მაყურებლისთვის მიანიშნებს იმაზე, რომ ამ პერსონაჟის ქვეშ ერთიანდება საზოგადოების არაერთი წევრი.
ფილმი მოგვითხრობს ახალგაზრდა უმუშევარ კაცზე, რომელსაც, რთული ეკონომიკური პრობლემის ფონზე, ღირსებისა და წესრიგის შენარჩუნება უჭირს. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმი მოკლემეტრაჟიანია, საკმაოდ რთულია საყურებლად. სიუჟეტი ვითარდება ნელი ტემპით, სინამდვილეში ნახევარსაათიანია, მაგრამ თითქოს ორი საათი მიმდინარეობს მოქმედება. მასში არ არის არცერთი ამაღელვებელი ეპიზოდი, ფინალიც კი ყოველგვარი ემოციისგან დაცლილია. თხრობა სანამ ერთი ეპიზოდიდან მეორეზე გადავა, ცარიელი სივრცეების რამდენიმეწამიანი ჩვენება უფრო მეტად მოსაწყენს ხდის ფილმს. მასში წამოჭრილი თემა ძალიან საინტერესოა, თუმცა მაინც ვერ აღძრავს იმ ემოციებს, რაც მის ჩვენებას უნდა გამოეწვია მაყურებელში. აქ არ არის გამოყენებული არც მუსიკა და არც რომელიმე მხატვრული ხერხი, რითაც ეს ნამუშევარი უფრო დამაინტრიგებელი გახდებოდა. საკმაოდ ძლიერია სცენარი, რომელსაც შეიძლება პრეტენზია სრულმეტრაჟიან ნაწარმოებზე ჰქონოდა, რადგან 30-წუთიან სიუჟეტში რთულია გმირების ხასიათის ბოლომდე გაშლა, რის გამოც ფილმი ტოვებს უკმაყოფილების გრძნობას, თითქოს რეჟისორს კიდევ ბევრი რამ ჰქონდა სათქმელი და საჩვენებელი.
მთავარ გმირში ვლინდება ადამიანის ყველანაირი შინაგანი მდგომარეობა კაცთმოყვარეობიდან ცხოველურ ინსტინქტამდე. როცა მას უყვებიან ვიღაცის დაუთოების შესახებ და ამ ფაქტს აღნიშნავენ, როგორც გმირობას, უჩნდება პროტესტი, ნუთუ ეს საქმე საგმიროაო. ამას ემატება სირცხვილი იმის გამო, რომ არ აქვს 50 ლარი, რათა წავიდეს თანაკლასელების შეკრებაზე და საშინელი გადაწყვეტილება, რომელსაც ფინალში იღებს.
ყველა პერსონაჟი, შესაძლებელია, საზოგადოების სხვადასხვა კატეგორიას მივაკუთნოთ. თითოეული მათგანი სახეა იმ გარკვეული ჯგუფებისა, რომლებიც ადგენენ წესებს და ქმნიან კანონებს, რომლებსაც თუ ფეხი არ აუწყვე, გაგრიყავს და გაიძულებს იქცე ცხოველად, იმოქმედო ყოველგვარი წესის გარეშე.
როცა ერთმანეთისთვის ბრძოლას შევწყვეტთ, დავკარგავთ იმას, რაც ადამიანად გვაქცევს. სწორედ ასე ხდება ძმების შემთხვევაში. ერთი ძმა რეალობას უცხო ქვეყანაში გაექცა, სადაც ეკონომიკურად იმაზე უკეთესად არ არის, ვიდრე სამშობლოში, თუმცა ამით თავი დააღწია ურთიერთდახმარების ვალდებულებას. მისი სიტყვები – „ყველაფერს ვაკეთებ, რომ წამოგიყვანო“ ყალბად გამოიყურება, რასაც ფილმის გმირი ხვდება და ამიტომაც არ ცდილობს მასთან წასვლას. მეორე ძმას იმდენად მძიმე ცხოვრება აქვს, არამც თუ ძმაზე, საკუთარ თავზეც ვეღარ ფიქრობს. ისინი იმდენად არიან ერთმანეთისაგან გაუცხოებული, რომ რთულია მათი ერთ ოჯახად წარმოდგენა.
ჰუმანურობა, ძირითადად, მოქმედებაში ვლინდება. ამის ყველაზე ნათელი გამოვლინება დახმარებაა, რის მაგალითადაც რეჟისორს მამის პერსონაჟი მოჰყავს. ის გრძნობს შვილის გამოუვალ მდგომარეობას, თუმცა იმდენად უმწეოა, რომ ვერ ეხმარება საკმარისად და მისცემს პენსიიდან მორჩენილ ბოლო 20 ლარს, რომელსაც მთავარი გმირი ბანქოში წააგებს. მამა, ერთი მხრივ, ცდილობს გაჭირვებაში მყოფ შვილს დაეხმაროს და, მეორე მხრივ, მუდმივად ამცირებს მეორე შვილის ცოლს.
კარგია, როცა ოჯახი ურთიერთგაგებაზე, ურთიერთსიყვარულსა და პატივისცემაზეა აგებული. მაშინ ის ციხესიმაგრესავით ურყევია. და თუ ეს ყველაფერი არ არსებობს, ის ადრე თუ გვიან დაიშლება. ფილმში წარმოდგენილი ოჯახია სწორედ ამის მაგალითი.
ყველას სჭირდება სიყვარული, გაგება, სითბო და ზრუნვა. არ აქვს მნიშვნელობა, ვინ არის იგი. მცენარეებიც კი გასცემენ საპასუხო რეაქციას მეგობრულ სიტყვებსა და დამოკიდებულებებზე.
ჰუმანურობა თანდაყოლილია ყველა პიროვნებისათვის, მაგრამ ყველას არ სურს მისი განვითარება საკუთარ თავში, როგორც ეს მთავარი გმირის შემთხვევაში ხდება. ამით ხომ ადამიანი განსხვავდება ცხოველისაგან, მას ხომ შეუძლია იფიქროს და ეს ანიჭებს იმ თავისუფლებას, რომ გაკეთოს არჩევანი კარგსა და ცუდს შორის. მას შეუძლია იყოს პასუხისმგებელი თავის ქმედებებზე, გამოიტანოს დასკვნები. ადამიანურად მოქცევა ნიშნავს ნებისმიერ რთულ სიტუაციაში ადამიანად დარჩენას, სწორი გადაწყვეტილების მიღებას, რისიც არ შეგრცხვება. ყველა ისე ცხოვრობს, როგორც უნდა და საფასურსაც თავად იხდის.
მთავარი გმირი იმდენად ორგანულია თავის როლში, რომ მისი ბედის თანაზიარი ხდები და მასთან ერთად ცდილობ, გაუმკლავდე იმ წინააღმდეგობებს, რასაც იგი აწყდება. ქუჩაში მდგომი დანარჩენი ბიჭები, თითქოს გვანან იმ ბოძებს, რომლებსაც ეყრდობიან და მათი ერთადერთი საფიქრალი ნარკოტიკების შოვნაა. მათ უკვე გაადაბიჯეს ცხოველის ზღვარსაც. ძალიან მნიშვნელოვანი ეპიზოდია, როდესაც მთავარი პერსონაჟი აივნიდან ისე გადაყურებს დანარჩენ სამს, რომ აშკარაა მისი უპირატესობა მათზე, თუმცა არც ქუჩის მეგობრებს, არც თანაკლასელებს და არც ოჯახის წევრებს მისი არ ესმით. იგი ვერ იმკვიდრებს ადგილს იქ, სადაც მისგან ყველას რაღაც უნდა.
საინტერესო დეტალი და ყველაზე ნათელი წერტილია ჭიანჭველების, ტარაკანისა და ჭიების ჩვენება ახლო ხედით. მათი სცენებით ფილმი, თითქოსდა, სამ ლოგიკურ ნაწილად იყოფა.
ჭიანჭველების, რომლებიც ეხმარებიან და გაჭირვებაში არ ტოვებენ ერთმანეთს, კონტრასტია ძმების ურთიერთობა. არცერთ ძმას არ აქვს ერთმანეთის გვერდში დგომის სურვილი.
გადატრიალებული ტარაკანი იქამდე იბრძვის, სანამ არ გასწორდება და არ გადარჩება. მთავარი გმირიც, ყოველგვარი წესების გარეშე, ცდილობს დაუნდობელ სამყაროში გადარჩენას, მასში ნელ-ნელა იკარგება ადამიანობა. საინტერესოა, სად გადის ზღვარი ადამიანსა და ცხოველურ ინსტინქტს შორის.
ერთმანეთში გადახლართული ჭიები ცდილობენ გათავისუფლებას, თუმცა, მთავარი გმირის მსგავსად, ამას ვერ ახერხებენ და უფრო და უფრო ღრმად იხლართებიან ერთმანეთში.
როდესაც მთავარი გმირი, საკუთარი სურვილების დასაკმაყოფილებლად, საფლავს გათხრის და მიცვალებულს ოქროს სამკაულებს მოპარავს, იგი უკვე ცხოველზე უფრო დაბლაა დაცემული. ცალსახად შეიძლება ითქვას, რომ ის ნამდვილად არ არის მისაბაძი.
ერთ-ერთი პერსონაჟი ცხოველია, მგელი, რომელიც სულ ორჯერ, ორიოდე წამით ჩნდება ფილმის დასაწყისში და დასასრულს. როგორც მთავარი გმირის მეგობარი ამბობს, ამ ცხოველს შეუძლია ამოიცნოს ცოდვილები, რომლებსაც ღამღამობით ჭამს კიდეც. ფინალურ სცენაში, გვიან ღამით სასაფლაოდან ნაძარცვით მომავალ მთავარ გმირს სწორედ ეს ცხოველი შეეფეთება. ზოგს არ ესმის სიცოცხლის არსი, მაგრამ როცა სიცოცხლესა და სიკვდილს შორის დგახარ, ხვდები, რამდენად მნიშვნელოვანია შენთვის შენივე ცხოვრება.
ფილმის მთავარი სათქმელიც ეს არის – იყავი ჰუმანური და, რაც არ უნდა მოხდეს, არ დაივიწყო, რომ ხარ ადამიანი.

FROM HUMANITY TO ANIMAL
The often used expression, the biggest animal is man, accurately reflects the content of Amiran Dolidze's film, "The Animal" (2019). But a title - "Man as an Animal" would be more appropriate for the movie.
The director carefully observes the main character, whose name we do not learn throughout the film. The latter is ready to use forbidden means to achieve the final goal. How can a human being degrade to this level, he is not an animal, he is a superior being who has a mind, but it seems that sometimes he falls into an abyss and descends to the level of an animal. During the course of the film, we observe how the environment affects the main character. The ambiguity of his name suggests to the audience that many members of society are united under this character.
The film tells the story of a young unemployed man who finds it difficult to maintain dignity and order in the background of a difficult economic problem. Although the film is short, it is quite difficult to watch. The story unfolds at a slow pace, it's actually half an hour long, but it feels like two hours of action. There are no exciting episodes in it, even the final is devoid of any emotion. Showing a few seconds of empty spaces before the narrative moves from one episode to another makes the movie even more boring. The topic raised in it is very interesting, but it still fails to evoke the emotions that its display should have caused in the audience. Neither music nor any artistic techniques are used here, which would make this work more intriguing. The script is quite strong, which could claim to be a full-length work, because in a 30-minute story it is difficult to fully develop the character of the heroes, which is why the film leaves a feeling of dissatisfaction, as if the director had a lot more to say and show
All the inner states of a person are revealed in the main character from humanity to animal instinct. When they tell him about ironing someone and mark this fact as heroism, there is a protest, whether this is a heroic deed. Added to this is the shame of not having 50 lari to go to the classmates’s reunion and the terrible decision he makes in the final.
All characters can be assigned to different categories of society. Each of them is an image of certain groups that set rules and create laws that, if you don't break them, will turn you into an animal, acting without any rules.
When we stop fighting for each other, we will lose what makes us human. This is exactly what happens with brothers. One brother escaped from reality in a foreign country, where he is no better off economically than in his homeland, although he escaped the obligation of mutual aid. His words - "I'm doing everything to bring you here" seem fake, which the hero of the film realizes and that's why he doesn't try to go with him. The other brother has such heavy life that he can no longer think about his brother, what’s more about himself. They are so alienated from each other that it is difficult to imagine them as one family.
Humanity is mainly manifested in action. The clearest manifestation of this is help, as an example of which the director cites the character of his father. He feels his son's desperate situation, although he is so helpless that he cannot help enough and will give the last 20 lari left from his pension, which the main character loses at cards. The father, on the one hand, tries to help his son in need and, on the other hand, constantly humiliates the other son’s wife.
It is good when the family is built on mutual understanding, mutual love and respect. Then it is as strong as a fortress. And if all this is not there, sooner or later it will fall apart. The family presented in the film is an example of this.
Everyone needs love, understanding, warmth and care. It doesn't matter who he is. Even plants respond to friendly words and attitudes.
Humanity is inherent in all people, but not everyone wants to develop it in themselves, as it happens in the case of the main character. This is what makes man different from animals, he can think and this gives him the freedom to choose between good and bad. He can be responsible for his actions, draw conclusions. Behaving humanly means remaining human in any difficult situation, making the right decision, which you are not ashamed of. Everyone lives the way they want and pays their own fees.
The main character is so organic in his role that he becomes a sharer of his fate and tries to deal with the obstacles he faces together with him. The rest of the guys on the street seem like the poles they're leaning on and their only concern is getting drugs. They have already crossed the threshold of the animal. A very important episode is when the main character looks over the other three from the balcony in such a way that his superiority over them is obvious, although neither his friends on the street, nor his classmates, or his family members understand him. He cannot find a place where everyone wants something from him.
An interesting detail and the most vivid point is the close-up display of ants, cockroaches and worms. With these scenes, the film is divided into three logical parts.
The contrast of ants, helping each other and not leaving each other in need, is the brothers’ relationship. None of the brothers have the desire to stand by each other.
The upside down cockroach fights until it straightens up and survives. The main character tries to survive in a merciless world without any rules slowly losing his humanity. It's interesting to see where the line between human and animal instinct is.
To satisfy his own desires the main character digs a grave and steals gold jewelry from the deceased, now he is already lower than an animal. It can be said unequivocally that he is not really a role model.
The entwined worms try to break free, but, like the main character, they fail and become more and more entangled in each other.
One of the characters is an animal, a wolf, which appears twice, for a couple of seconds, at the beginning and at the end of the film. As the main character's friend says, this animal can identify sinners, whom it even eats at night. In the final scene, the main character, who comes late at night with loot from the cemetery, is attacked by this animal. Some people do not understand the essence of life but when you stand between life and death, you realize how important your own life is to you.
The main message of the film is this - be humane and, no matter what happens, do not forget that you are human.