ფილმის მთავარი შემადგენელი ნაწილი სიუჟეტის ერთმანეთთან მჭიდროდ დაკავშირებული ხაზია. იმისათვის, რომ კინოსურათი დასრულებულად ჩაითვალოს, საჭიროა მასში წამოჭრილი იყოს რაღაც კონფლიქტი და განვითარებული მოვლენები მის გადაჭრის გზებს დაემსგავსოს.
იოსებ (სოსო) ბლიაძის ფილმი, „ჩემი ოთახი“ (2022) ამ სტანდარტებიდან ამოვარდნილია. ის არა ერთი კინოსურათი, არამედ, ორი ფილმისა და რამდენიმე თემის ერთობლიობისგან შექმნილი კოლაჟია და საკმარისზე მეტი აკლია იმისათვის, რათა სრულყოფილ, დამუშავებულ, შემდგარ ნამუშევარს დაემსგავსოს.
პირველი ნაწილის მთავარი სიუჟეტური ხაზი ბექასა და თინას სიყვარულის ამბავს ასახავს. „სიყვარული“ ცოტა ხმამაღალი ნათქვამია. მათი კავშირი შორსაა იმ ემოციებისგან, რომელსაც ქართველი პოეტები და მწერლები თავის ნამუშევრებში აღწერენ ხოლმე. ის არც პლატონურია, არც თავგანწირვით მოპოვებული, უბრალოდ, ლტოლვაა და დაუფიქრებელი ქმედებებია, რომლებსაც გარკვეული შედეგი მოჰყვა. ბექა მშიშარა, ხალხის აზრზე დამოკიდებული ადამიანია და თინა იმადაც არ უღირს, რომ სხვას შეეკამათოს. ისინი ერთად არ გადადიან საცხოვრებლად. ქალს ოცნების კოშკები ჩამოეშალა. თინას ბექა უყვარს და როცა კაცი მასთან ერთად ცხოვრებაზე უარს ამბობს, საკუთარი თავი დაჩაგრული ადამიანი ჰგონია. ვერცერთი მათგანი ვერ ხვდება იმას, რომ რეალური მსხვერპლი დათუნაა – თინას ყოფილი ქმარი და ბექას ყოფილი ძმაკაცი. აფექტურ მდგომარეობაში მიღებულმა გადაწყვეტილებამ ის პატიმრად აქცია. არც იმას იაზრებენ, რომ ერთხელ თუ უღალატეს ვინმეს, სხვასაც იგივეს გაუკეთებენ. წარსულში დაშვებული შეცდომები შავი ლაქასავით აქვთ ორივეს. დათუნა, მართალია, მსხვერპლად ვლინდება, მაგრამ არც მისი საქციელია გამართლებული. იმის მაგივრად, რომ ქალი გაეშვა, დანა ჩაარტყა. ან მისი უნდა ყოფილიყო ის, ან არავისი. ეს ჩვეულებრივი მოძალადის ქცევაა, რომელიც არ შეიძლება რომანტიზებული იყოს და არც შებრალებას საჭიროებს.
თინას არ აქვს არსად წასასვლელი, არც ბექა ჰყავს, არც დედასთან აქვს კარგი ურთიერთობა, ამ ნაწილში არც მეგობრები ჰყავს. მარტოა, თანაც იმდენად, რომ ერთადერთ გამოსავალს უკან, ნაქირავებ სახლში, დაბრუნებაში ხედავს.
ფილმის არშემდგარი სიყვარულის ამბავზე დასრულება და მისი მოკლემეტრაჟიანად ქცევა რეჟისორის, ალბათ, საუკეთესო გადაწყვეტილება იქნებოდა. სამწუხაროდ თუ საბედნიეროდ, მან სიუჟეტი სახეშეცვლილად გააგრძელა. მეორე ნაწილი დაუმუშავებლის შთაბეჭდილებას ტოვებს და არსებული რიტმიდან ვარდება. ისეა, თითქოს არ ჰქონდათ სცენარზე წინასწარ ნაფიქრი და იგი გადაღების პროცესში შეიქმნა. არ ჩანს ფილმის მთავარი აზრი, მიზეზი, თუ რატომ გადაიღეს ის. რეჟისორმა ერთ-ერთ ინტერვიუში დასმულ კითხვაზე, თუ რამ შთააგონა შეექმნა კინოსურათი, უპასუხა, რომ ლამაზი სახლი იყოო. მთლიანი ნამუშევარი სწრაფად მიღებული გადაწყვეტილების განხორციელებას ჰგავს. თითქოს მათ თავისუფალი დრო გამოუჩნდათ და არ იცოდნენ, რა გაეკეთებინათ, ამიტომ კინოსურათი გადაიღეს. იმდენად ვიწრო წრეში მოხდა ყველაფერი, რომ ჩნდება შეგრძნება, თითქოს რეჟისორი ოპერატორის, მსახიობისა და სცენარის ავტორის როლს ერთიანად ითავსებს. არც შორ და ახლო ხედებზეა ბევრი ნაფიქრი და არც სცენარზე, არც განათებაა გამორჩეული, რიგითი საშუალო კლასის ფილმია მცირე ბიუჯეტით. გადაღებებში დახარჯული თანხა სიუჟეტური ქარგის პირდაპირპროპორციულია.
მეორე ნაწილში თინა სულ სხვანაირი უბრუნდება ეკრანს. ის თითქოს ახალი ცხოვრების დაწყებას ცდილობს. ბექა არსად აღარ ჩანს და მას თავისი ოთახის მეზობლის მიმართ უჩნდება გრძნობები, საკუთარ თავს ებრძვის და მისი მეორე მე აშკარავდება. მას დედაც გარდაეცვალა და მართლა აღარავინ დარჩა. აქ ახალი თემა შემოდის – პანდემია. თინას დედა კორონავირუსით გარდაიცვალა. გარეთ კომენდანტის საათია, ყველაფერი ჩაკეტილია ზუსტად ისე, თითქოს ყველა ერთ ოთახში ცხოვრობდეს და არაფერი ხდებოდეს ამ ოთახის გარეთ.
დანაწევრებული სიუჟეტის გამო თანაგანცდის, კათარზისის შეგრძნება იკარგება. მაყურებელი აღარც მსახიობების ტკივილს იზიარებს და აღარც სიხარულს. ფილმს ჟანრი თითქმის არც აქვს. ის არც დრამაა, არც მელოდრამა და, მითუმეტეს, არც კომედია.
მაინც როგორი იქნებოდა ამ ფილმის კარგი ვარიანტი? ალბათ, რეჟისორს ორი ერთმანეთისგან დამოუკიდებელი მოკლემეტრაჟიანი ფილმი რომ გადაეღო და ორი განსხვავებული ნაწილის ერთმანეთთან დამაკავშირებელი ძაფების ძებნა არ დაეწყო. პირველი ფილმი თინასა და ბექას შეუმდგარი სიყვარულის, ვნებისა და უდიდესი ლტოლვის ამბავზე იქნებოდა, უფრო გაშლილი და განვითარებული სიუჟეტით, ხოლო მეორე იმაზე, თუ როგორ შეიძლება ერთ სახლში მცხოვრებ ადამიანებს ერთმანეთის მიმართ გრძნობები გაუჩნდეთ.
რამდენი ნაწილიც არ უნდა ჰქონდეს ფილმს, მას ერთი მთავარი გმირი ჰყავს, თინა. ადამიანი, რომელსაც სითბო აკლია. ის ვერ პოულობს საკუთარ ადგილს. ჯერ ბექასთან ცდილობს კომფორტისა და სიმშვიდის მოძებნას და შემდეგ – მეგისთან. ბოლოს მაინც მარტო რჩება, საკუთარი ბედის ამარა.
მას, მართალია, ახალი ცხოვრება აქვს, მაგრამ არც აქ არის ბედნიერი. მუდმივი უკმარისობისა და დაუკმაყოფილებლობის განცდა დაყვება თან. პირდაპირ თუ ირიბად, ყველაფერში მაინც საკუთარ თავს ადანაშაულებს, მაგრამ მაინც არ ტოვებს მიზეზს, ვინმეს ეცოდებოდეს. მას არავინ ჰყავს, არაფერი აქვს, გარდა სახლისა, რომელიც მეგისაგან დარჩა. გოგონა წავიდა ამერიკაში და საქართველოში მხოლოდ გრძნობების ნაწილი დატოვა. საზღვრებს გარეთ ალბათ ახალ ცხოვრებას დაიწყებს. თინა კი ტიპური მოღალატეა – ღალატობს ქმარს, ბექას, მეგის და ბოლოს, ალბათ, საკუთარ თავსაც დააღალატებს.
და რის შესახებ არის საბოლოოდ ფილმი? შეუმდგარ სიყვარულზე? მარტოობაზე? დაუოკებელ ვნებებზე? ემიგრაციაზე? პანდემიაზე? ჰომოსექსუალიზმზე? არაფერზე თუ ყველაფერზე ერთად? – ალბათ, უფრო არაფერზე.
სათაური „ჩემი ოთახი“ არ ნიშნავს არაფერს. მითუმეტეს მაშინ, როცა ამბავი ოთახის ფარგლებს აშკარაც სცდება. თითქოს ის მოკლემეტრაჟიანი უნდა ყოფილიყო. სიუჟეტური ხაზი დანაწევრებულია, წყდება, ერთმანეთში ირევა და განსხვავებული სახით ვითარდება მოვლენები. თითქოს ნაწილები სხვადასხვა პერიოდში გადაიღეს და შემდეგ ერთმანეთთან მათი დაკავშირება სცადეს. მაგალითად, განვითარებული მოვლენების პერიოდში წვეულებაზე წასვლის კადრები არაფერ შუაში არ არის, ამოვარდნილია.
კარი იღება და თავიდან იწყება ყველაფერი. ოღონდ ახლა ამბის მთავარი გმირები ქეთევანი და თინა იქნებიან. თითქოს ან არაფერი შეცვლილა, ან არაფერი ყოფილა, სიუჟეტი კი მხოლოდ მაყურებლის ილუზია იყო.
„ჩემი ოთახი“ იწყება კარის გაღებით და სრულდება კარის გაღებით. ისე, თითქოს არც არაფერი მომხდარა. ამით ის ფიზიკის ერთ-ერთ კანონთან ასოცირდება. მაშინ როცა საწყისი და საბოლოო წერტილი ერთი და იგივეა, გადაადგილება ნულის ტოლია. აქაც არაფერი მომხდარა თითქოს, არცერთი კადრი არ ყოფილა და სცენარის მაგივრად რეჟისორის მაგიდაზე ცარიელი ფურცელი დევს. ფილმიც ზუსტად ასე შეიძლება აღიწეროს, ერთი სიტყვით – არაფერი.

The main component of a film is the closely related story line. In order to consider a film completed, it is necessary to raise some kind of conflict in it and the developed events should be similar to the ways of its resolution.
Ioseb (Soso) Bliadze's film "A Room Of My Own" (2022) does not fit these standards. It's not a single film, but a collage of two films and several themes, and it's missing more than enough to make it look like a complete, edited, composite work.
The main storyline of the first part depicts Beka and Tina’s love story. "Love" is said a little too loudly. Their relationship is far from the emotions that Georgian poets and writers often describe in their works. It's neither platonic nor self-sacrificing, it's just lust and reckless actions with consequences. Beka is a coward, a person dependent on people's opinion, and Tina is not even worth arguing with someone else. They are not moving in together. The woman's dreams fell down. Tina loves Beka, and when a man refuses to live with her, she thinks of herself as an oppressed person. None of them realizes that the real victim is Datuna – Tina's ex-husband and Beka's pal. A decision made in an affective state made him a prisoner. Nor do they think that once they have betrayed someone, they will do the same to someone else. The mistakes made in the past are like a black mark on both of them. Although Datuna appears as a victim, his behavior is not justified either. Instead of letting the woman go, he stabbed her. She should have been his and no one else's. This is a behavior of a typical violator that cannot be romanticized or condoned.
Tina has nowhere to go, she doesn't have Beka, neither does she have a good relationship with her mother, she doesn't have any friends in this part. She is alone, and so much that she sees the only way out in returning to the rented house.
Ending the film on a failed love story and turning it into a short film would probably be the director’s best decision. Luckily or not, he continued the story in a different way. The second part leaves the impression of being unprocessed and falls out of the existing rhythm. It seems they didn't think about the script in advance and it was created during the filming process. The main point of the film, the reason why it was filmed, is not visible. In one of the interviews, the director was asked what inspired him to create the film, and he answered that it was a beautiful house. The whole work looks like the implementation of a quickly made decision. It's like they had some free time and didn't know what to do, so they made a movie. Everything happened in such a narrow circle that it seems that the director combines the role of cameraman, actor and screenwriter in one. There is not much thought about the long and close shots, nor about the script, nor the lighting is outstanding, it is an ordinary middle-class film with a small budget. The amount spent on filming is directly proportional to the content of the story.
In the second part, Tina returns to the screen completely different. She seems to be trying to start a new life. Beka is nowhere to be seen and she falls for her roommate, struggles with herself, and her other self is revealed. Her mother also died and she really had no one left. Here comes a new topic – pandemic. Tina's mother died of coronavirus. There is a curfew outside, everything is locked exactly as if everyone lives in one room and nothing happens outside this room.
The sense of sympathy and catharsis is lost due to the fragmented plot. The audience no longer shares the actors' pain or joy. The film has almost no genre. It is neither a drama, nor a melodrama, and even more so, not a comedy.
Anyway, what would be a good version of this movie? Perhaps, if the director had made two independent short films and had not started looking for threads connecting the two different parts. The first film would be about Tina and Beka's unrequited love, passion and ultimate longing, with a more extended and developed plot, while the second would be about how people living in the same house can fall for each other.
No matter how many parts the film has, it has one main character, Tina. A person who lacks warmth. She cannot find her place. First she tries to find comfort and peace with Beka and then with Magi. In the end, she stays alone, not knowing her fate.
Although she has a new life, she is not happy here either. A feeling of constant inadequacy and dissatisfaction comes with it. Directly or indirectly, she still blames herself for everything, but still leaves no reason for anyone to know. She has no one, nothing but the house left by Magi. The girl went to America and left only a part of her feelings in Georgia. She will probably start a new life abroad. And Tina is a typical traitor – she betrays her husband, Beka, Magi, and in the end, she will probably betray herself.
And what is the film ultimately about? About the failed love? About loneliness? On insatiable passions? Emigration? Pandemic? On homosexuality? Nothing or everything? – Probably, more about nothing.
The title "A Room Of My Own" means nothing. Especially when the story goes beyond the room. The film must have been short. The story line is divided, interrupted, intermingled, and events unfold in different ways. It seems the parts were filmed in different periods and then tried to connect them together. For example, the shots of going to a party during the unfolding events have nothing to do with it, they are cut out.
The door opens and everything starts again. But now the main characters of the story will be Ketevan and Tina. It was as if nothing has changed, or nothing has happened, and the story was just an illusion of the audience.
"A Room Of My Own" starts with opening the door and ends with opening the door. As if nothing has happened. In this way, it is associated with one of the laws of physics. While the start and end points are the same, the displacement is zero. Nothing happened here either, as if there were no shots and instead of a script, there is a blank sheet of paper on the director's desk. The film can be described exactly like that, in one word – nothing.