თბილისის 24-ე საერთაშორისო კინოფესტივალზე რამდენიმე, საკმაოდ კარგი დოკუმენტური ფილმი გავიდა. ჟიურის გადაწყვეტილებით სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმის ნომინაციაში გამარჯვებული გახდა გიორგი ფარქოსაძის კინოსურათი, „რეკვიემი ზაფხულის სიცხიან დღეებს“ (2023). არ დავმალავ, რომ ასეთი გადაწყვეტილებით უკმაყოფილო დავრჩი. ამ კინოსურათის ხანგრძლივობა 74 წუთია, თუმცა მისმა რეჟისორმა არ დაიშურა ნიჭი და ძალისხმევა, რომ ეს დრო ჯოჯოხეთურად გრძელი და უინტერესო ყოფილიყო.
ფილმი ახალგაზრდა ბიჭის, გურისა და დედამისის შესახებ მოგვითხრობს. მასში ნაჩვენებია, თუ როგორ ცხოვრობენ ისინი მთიან რეგიონში. გური ჯან-ღონით სავსე ახალგაზრდაა, რომელიც სასოფლო საქმიანობაშია ჩართული. მას აქვს მიზნები და გეგმები, მაგრამ ჯერჯერობით სოფელს ვერ სწყდება, უვლის თავის მიწას და ცდილობს, ისიამოვნოს ამით.
მას ეწვევიან ბელგიელი სტუმრები, რომლებიც მსოფლიოში მოგზაურობენ, რათა სხვადასხვა ფერმერის გამოცდილება შეისწავლონ. ქართველები უცხოელებს აჩვენებენ ყველის ამოყვანის ტექნიკას და ყოველდღიურ სოფლურ რუტინას. სტუმრებს მთავარი პერსონაჟი უზიარებს საკუთარ სამომავლო გეგმებს, საიდანაც ჩანს გურის, როგორც ახალგაზრდის კაცის, სულისკვეთება და სწრაფვა უკეთესი მომავლისკენ.
ზაფხულს ზამთარი მოჰყვება. მიმდინარეობს ცივი სეზონისათვის სამზადისი: ბოსლის რეაბილიტაცია, გადახურვა, ყველის კონსერვაცია… სარემონტო სამუშაოების დროს ნელ-ნელა ვიგებთ ოჯახის წევრებისა და სამეზობლოს შესახებ. ოღონდ ყოველივე მხოლოდ ზედაპირულად, მწირი ინფორმაციის ხარჯზე ხდება. მთავარი ფილმში არა ადამიანები, არამედ თავად მთებია და მათი ცვალებადობა სეზონების მიხედვით. ბოლოს ვხედავთ იმ ხეს, რომლითაც ფილმი იწყება, ოღონდ არა გამწვანებულს, არამედ დათოვლილს და ქარში მოქანავეს. ხეს სიცოცხლისა და ხეს სიკვდილისას.
ესაა ყოველივე ის, რაც შეიძლება ფილმის „შინაარსად“ ჩავთვალოთ, რადგანაც აშკარაა, რომ რეჟისორს უნდოდა კინოსურათი ყოფილიყო მეტად მედიტაციური. როდესაც მაყურებელი ხედავს საკუთარ თავს იმ გარემოში, რომელიც ეკრანზეა წარმოჩენილი, პარალელურად, ალბათ, ფიქრობს, თუ როგორ მოიქცეოდა მის ადგილას. ავტორის მისწრაფება იყო არა ამბის თხრობით გართული აუდიტორიის დაინტერესება, არამედ დაფიქრება. თუმცა საქმე იმაშია, რომ ხშირად რაღაცა გვინდა, მაგრამ არ გამოგვდის ან ვაჯერებთ თავს, რომ ეს ისაა, რაც გვინდოდა, თუმცა რეალურად შედეგი ჩვენი სურვილების ტრაგიკომიკური ილუზიაა. ასე მოხდა ამ ფილმის შემთხვევაშიც.
74 წუთი დოკუმენტური ფილმისთვის საუკეთესო ქრონომეტრაჟია. მითუმეტეს, ისეთი სიუჟეტისთვის, როგორიც ამ ნამუშევარს აქვს, თუმცა ეს არ არის საკმარისი იმისათვის, რომ კინოსურათი კარგი გამოვიდეს. მას სჭირდება მკვეთრად გამოხატული იდეა, რათა აუდიტორიისთვის გასაგები გახდეს ყველაფერი და არ მოუხდეს თავის მტვრევა, როგორ განეწყონ მის მიმართ – უყუროს და ელოდოს საინტერესო ნარატივს თუ, უბრალოდ, ისიამოვნოს იმ ლამაზი კადრებით, რომელსაც უჩვენებს რეჟისორი. ამაში ვგულისხმობ პანორამულ კადრებს, რომლებიც აღწერენ ჩვენი ქვეყნის სილამაზეს. და რა ვქნათ, რომ ჩვენი ქვეყანა ლამაზია?! ერთი ოჯახი და გურიის მთები საკმარისია იმისთვის, რომ საინტერესო დოკუმენტური ფილმი შეიქმნას? რა თქმა უნდა, არა.
დოკუმენტური კინო მხატვრულისაგან იმით განსხვავდება, რომ რეჟისორს არ უწევს სიუჟეტის მოფიქრება, არამედ მან უნდა აღმოაჩინოს ის, უნდა იპოვოს საინტერესო თემა ან ამბავი, რომლითაც შექმნის ფილმს. ბევრისთვის ეს მხოლოდ კადრების გადაღება, შემდგომ ჭრა-კერვის პრინციპით დამონტაჟება და ქრონოლოგიურად დალაგებაა. არადა, ეს ასე არაა. მასში უნდა იყოს რაიმე იდეა, სათქმელი და, რაც მთავარია, რეჟისორის პოზიცია. ფილმის ნახვისას მაყურებელი უნდა ხვდებოდეს, თუ რატომ გადაიღო ეს კონკრეტული სიუჟეტი ავტორმა. ამ ფილმში გიორგი ფარქოსაძე არ ჩანს, არც ერთ დეტალში. ის ყველანაირად განყენებულია ამ ნამუშევრისგან (არ ვგულისხმობ განყენებას, როდესაც ავტორი არ ერევა პერსონაჟებისა და სიუჟეტის განვითარებაში, აძლევს მათ თავისუფლებას, რათა არ დაირღვეს ავთენტურობა). იმდენად არ იკითხება ავტორისეული ხელწერა, რომ აბსოლუტურად არ აქვს მნიშვნელობა, ვინ გადაიღო ფილმი. ნახვის შემდეგ, ტიტრების წაკითხვამდე, ისეთი შთაბეჭდილება დამრჩა, რომ რეჟისორი არც იმყოფებოდა გადასაღებ მოედანზე და მხოლოდ გადამღებ ჯგუფს უწევდა იქ მუშაობა, თუმცა აღმოჩნდა, რომ თავად რეჟისორი ყოფილა ამ ფილმის ოპერატორი.
ამ ასპექტს რაც შეეხება, ფილმს დასაწუნი თითქოს არაფერი აქვს. ავტორმა კარგად შეძლო პერსონაჟებთან კინოკამერით დაახლოება და მათთვის შინაური გახდა. პანორამული ხედებიც ლამაზია, მაგრამ არაფრისმომცემი. კინოსურათში ჩანს, რომ იგი აშკარად დაძაბულია. ფარქოსაძე ვერ ახერხებს იყოს, ერთდროულად, რეჟისორიცა და კინოოპერატორიც, რადგანაც ფილმს აკლია თხრობა. ყველაფერი თითქოს თავის რიგზეა, თუმცა აკლია ადამიანი, რომელიც იტყვის: „ამაზეა ფილმი და ამიტომ გადავიღე“. ვიღაცისთვის ეს მისაღები კინოა, თუმცა ეს კინოს გარდა ყველაფერია.
გიორგი ფარქოსაძე, სხვა ყველაფერთან ერთად, ფილმის მემონტაჟეც არის, ფერნანდო მარტინ რესტელისთან ერთად. ფილმის დასრულებისთანავე პირველი, რაც მომივიდა თავში, იყო ის, რომ ვნახე გაწელილი მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური კინოსურათი. ყურებისას ძალიან ბევრჯერ გამიჩნდა აზრი, თუ რა საჭირო იყო ესა თუ ის კადრი ან ამდენ ხანს რატომ მიდიოდა პანორამა, რომელსაც არანაირი დანიშნულება არ ჰქონდა. კინოსეანსის მერე ვფიქრობდი, ნუთუ ასე დაენანა რამდენიმე კადრის ამოღება ან დაჭრა, რომ შემდეგ მთლიანი ფილმი გააფუჭა. ვერ ვიტყვი მოკლემეტრაჟიანი ვერსია როგორი იქნებოდა, ყველა ძირითადი კომპონენტის გათვალისწინებით, მაგრამ დარწმუნებული ვარ ნაკლებად შეგვაწყენდა თავს მაინც, იმდენად რომ ამ რეცენზიის დაწერასაც არ მოვისურვებდი.
ფრანსუა ტრუფო ერთ-ერთ სტატიაში ამბობს, რომ მისი აზრით, კინოკრიტიკოსი ყოველთვის უნდა ამართლებდეს რეჟისორს და მის მხარეს იდგეს. ერთი შეხედვით, რომანტიკული და კეთილი ჟესტია კინოს სფეროში მომუშავე თანამშრომლებისთვის, თუმცა ეს ის შემთხვევაა არ არის. იგივეს ნამდვილად ვერ ვიზამ, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ქართული დოკუმენტური კინო ბოლო ათწლეულში ხარისხობრივად ბევრად აღემატება მხატრულ კინოს და ვთვლი, რომ იგი არის ევროპაში მოწინავე თავისი სტილით, ნარატივითა და ხედვით. ამ დროს დათვურ საქმედ მიმაჩნია ის ფაქტი, რომ ასეთი ფილმი შერბილებულად შევაფასო.
გიორგი ფარქოსაძის მთავარი პრობლემა ისაა, რომ იგი შექმნის პროცესში ზედმეტად ჩაერთო. მხოლოდ გამოცდილ კინორეჟისორებს შეუძლიათ, ერთდროულად, სამ პოზიციაზე იმუშაონ ამა თუ იმ კინოსურათზე, მას კი ამ გახლეჩის მომენტში თავისი მთავარი პოზიცია – რეჟისურა დაავიწყდა. საბოლოოდ ისე გამოვიდა, რომ კინორეჟისურაც, კინოსაოპერატორო მიმართულებაც და მონტაჟიც სუსტია.
როჯერ ებერტმა, ცნობილმა ამერიკელმა კინოკრიტიკოსმა, ერთხელ განაცხადა: „არც ერთი კარგი ფილმი არ არის ძალიან გრძელი და არც ერთი ცუდი ფილმი არ არის საკმარისად მოკლე“. ეტყობა ჩემი სურვილიცა და შეგრძნებაც იმის თაობაზე, რომ „რეკვიემი ზაფხულის სიცხიან დღეებს“ მოკლემეტრაჟიანი უნდა ყოფილიყო, ამით ყველაფერს ამბობს.

Several quite good documentaries were screened at the 24th Tbilisi International Film Festival. By the jury's decision, Giorgi Parkosadze's film "Requiem to the Hot Days of Summer" (2023) became the winner in the full-length documentary nomination. I will not hide that I was dissatisfied with such a decision. The duration of this movie is 74 minutes, but its director spared no talent and effort to make this time hellishly long and uninteresting.
The film tells about a young boy, Guri and his mother. It shows how they live in the mountainous region. Guri is an energetic young man who is involved in rural activities. He has goals and plans, but caring for his land and trying to enjoy it, he can't leave the village for now.
He is visited by the Belgian guests who travel the world to learn about the experiences of different farmers. Georgians show foreigners the cheese-making technique and daily village routine. The main character shares his future plans with the guests, which shows Guri’s spirit as of a young man and his desire for a better future.
Summer is followed by winter. Preparations for the cold season are underway: rehabilitation of the cowshed, roofing, preservation of cheese... During the renovation works, we slowly learn about the family members and the neighborhood. But everything happens only superficially, at the expense of scarce information. The main thing in the film is not the people, but the mountains themselves and their changes according to the seasons. Finally, we can see the tree with which the film begins, but not green, but covered with snow and swaying in the wind. A tree of life and a tree during death.
This is all that can be considered the "content" of the film, because it is obvious that the director wanted the film to be more meditative. When the viewer sees himself in the environment that is presented on the screen, at the same time, he might think about how he would behave in its place. The author's aspiration was not to interest the audience involved in the story telling but to make them think. However, the point is that we often want something but it doesn't work out or we convince ourselves that it is what we wanted, when the result is a tragicomic illusion of our desires in reality. That's what happened in the case of this movie.
74 minutes is the best length for a documentary. Especially for a story like this one has, though, it's not enough to make a movie good. It needs a well-articulated idea so that the audience can understand everything and not have to worry about how to react to it – watch and wait for an interesting narrative or simply enjoy the beautiful shots that the director shows. By this I mean panoramic shots that describe the beauty of our country. And what can we do that our country is beautiful?! Is one family and Guria mountains enough to make an interesting documentary? Of course no.
Documentary cinema differs from feature film in that the director does not have to think of a plot, but he has to discover it, he has to find an interesting topic or story with which to create a film. For many, it's just a matter of taking pictures, then editing and arranging them chronologically. However, this is not so. It should have an idea, something to say and, most importantly, the director's position. While watching the film, the audience should understand why the author made this particular story. Giorgi Parkosadze is not seen in this film, not in any detail. It is removed from this work in every way (I don't mean removed, when the author does not interfere with the development of characters and plot, gives them freedom, so as not to violate authenticity). The author's handwriting is so illegible that it does not matter who made the film. After watching, before reading the credits, I got the impression that the director was not even on the set and only the camera crew had to work there, although it turned out that the director himself was the cameraman of this film.
Regarding this aspect, the film seems to have nothing to complain about. The author was able to get close to the characters with a camera and became familiar with them. The panoramic views are also beautiful, but not impressive. It can be seen in the film that he is clearly tense. Parkosadze cannot be a director and cinematographer at the same time because the film lacks a narrative. Everything seems to be in order, but there is no person who will say: "That's what the film is about, and that's why I made it." For some, this is acceptable cinema but it is anything but cinema.
Giorgi Parkosadze, along with everything else, is also the editor of the film, together with Fernando Martin Restelli. After the movie ended, the first thing that came to my mind was that I saw an extended short documentary film. Many times while watching, I thought about why this or that shot was needed or why the panorama went on for so long, which had no purpose. After the film show, I wondered why he could not remove or cut a few shots that he ruined the whole movie. I can't say what the short version would have been like, given all the key components, but I'm sure we'd have been less disappointed, so much so that I wouldn't even want to write this review.
François Truffaut says in one of his articles that, in his opinion, a film critic should always justify the director and be on his side. At first glance, it seems like a romantic and kind gesture for the people working in the field of cinema but this is not the case. I can't really do the same, especially when Georgian documentary cinema in the last decade is much higher in quality than feature film and I believe that it is the most advanced in Europe in its style, narrative and vision. At this time, I consider it a bearish thing to evaluate such a film in a moderate way.
Giorgi Parkosadze's main problem is that he got too involved in the creation process. Only experienced filmmakers can simultaneously work in three positions on this or that film and he forgot his main position – directing – at the moment of this split. In the end, it turned out that the film direction, cinematography and editing are weak.
Roger Ebert, a famous American film critic, once said, "No good movie is too long, and no bad movie is too short." It seems that my desire and feeling that "Requiem to the Hot Days of Summer" should have been short, says it all.