„ბორკილდადებული“ გზა ღვთისმშობლის ტაძრამდე არ მიგვიყვანს
არსებობენ გენიალური რეჟისორები, რომელთა შემოქმედებაში ძნელია გამოარჩიო ერთმანეთზე უკეთესი ფილმი და მას „Magnum opus“ უწოდო. რაც არ უნდა ხშირად ნახო საუკეთესო რეჟისორების კარგი ფილმები, შეიძლება რომელიმე გამორჩეულად შეიყვარო, მაგრამაღიარო“, რომ ყველა თავისებურად შედევრია. არ არსებობენ დიდი რეჟისორები რომელთა შემოქმედებაში არ ყოფილა თუნდაც ისეთი ფილმი, რომელზეც ფიქრობ, რომ მის ნიჭსა და შესაძლებლობას ბევრად ჩამოუვარდება, მაგრამ ამით მის დიდებას არაფერი დაკლებია, მიუხედავად იმისა, რომ კინოკრიტიკოსების ქარცეცხლშიც გვარიანად გახვეულან და მაყურებლის ქილიკიც არ ასცდენიათ. ამ რეჟისორთა რიცხვს მიაკუთვნებენ ფრენსის კოპოლას, სტივენ სპილბერგს, ვერნერ ჰერცოგს და კიდევ მრავალს. ფედერიკო ფელინიმ მოგვიანებით, როცა გადაიღო ფილმი, „ქალთა ქალაქი“, იგი დრამატურგიულად გაუგებარი და თემატურად ქაოტური გამოვიდა. ფილმი იმდენად სუსტი იყო, რომ მისი სტილის კარიკატურადაც კი აღიქვეს. მსგავსი გავლენიანი და ნიჭიერი რეჟისორები ქართველებს ბევრი გვყავს და ერთერთი მათგანი მერაბ კოკოჩაშვილია.
ტერცო მონდო“ (2024) ასე ჰქვია მერაბ კოკოჩაშვილის ახალ ფილმს, რომელიც მან ხანგრძლივი პაუზის შემდეგ გადაიღო, იმ ასაკში, როცა ადამიანები ბავშვივით გულწრფელნი, ფაქიზნი და გულახდილები არიან. სწორედ ასეთ ბავშვურ გულწრფელობას და გულახდილობას ავლენს რეჟისორი თავის ფილმში იმ საკითხების მიმართ, რომლებიც ადარდებს, სტკივა და აფიქრებს. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმს აკლია მკაფიო დრამატურგიული განვითარება, სრულყოფილი საშემსრულებლო ტექნიკა, სიღრმისეული მიზანსცენები, მისი ყურებისას მაინც იგრძნობა ის ემოცია და განცდა იმისა, რომ დიდი ხელოვანი თითოეულ ეპიზოდზე მუშაობისას განსაკუთრებულად ფიქრობდა და სიფრთხილით ეკიდებოდა ისეთ მტკივნეულ თემას, რაც ქართველებისათვის მოუშუშებელ ტკივილად იქცა.
ფილმი მოგვითხრობს ორ ძმაკაცზე, რომელთა ურთიერთობაც სკოლის მერხიდან (საბჭოთა პერიოდის წლებში) იწყება და უფროს ასაკამდე გრძელდება. მათ ურთიერთობაში კონფლიქტი ჯერ კიდევ ბავშვობაში ღვივდება თანაკლასელი ნათიას სიყვარულის გამო, ხოლო 1990-იან წლებში, როცა ქვეყანაში სამოქალაქო ომი მძვინვარებდა, უფრო მწვავდება და ერთმანეთის მოქიშპეებიც კი ხდებიან განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო. ზრდასრულ ასაკში, მრავალი წლის შემდეგ, ისინი კვლავ ხვდებიან ერთმანეთს, ამჟამად უკვე უცხო ქვეყანაში, სადაც ბავშვობის ტკბილმწარე მოგონებები მათ ხელახლა აახლოებს. კონფლიქტი, რომელიც ღრმა ბავშვობიდან დაიწყო, მათ მოსვენებას არ აძლევთ, ამას ახალი გაუგებრობებიც ემატება და მათ შორის ურთიერთობა კვლავ იძაბება.
ეს ეპოქები, თაობები და ამბები: სამოქალაქო ომი, ბავშვობა სოფელში, ორი ძმაკაცის აკასა (ლევან წულაძე) და მოხიტოს (დუტა სხირტლაძე) სიყვარული ერთი გოგოს მიმართ, შეთანხმება პრეზიდენტის ბუნკერში, პერსონაჟი, რომლის ხელშიც აღმოჩნდება მთავარი გმირის მიერ დაწერილი მთელი ეს ამბავი, დრამატურგიულად ერთმანეთში ისე იხლართება და ირევა, რომ ნარატიულ და სტილისტურ ქაოსს იწვევს. აკასა და მოხიტოს შორის წამოჭრილი დიალოგები იმდენად ყალბი, ხელოვნური და თეატრალიზებულია, რომ კინემატოგრაფიული ენა სადღაც იკარგება. მიუხედავად იმისა, რომ ოპერატორების (დავით გუჯაბიძე, გიორგი ხარებავა) ნამუშევარი საკმაოდ აზრიანი და სიღრმისეულია, მაინც ვერ ხერხდება ფილმის ქაოტური დრამატურგიის, მსახიობთა არაბუნებრივი ხმის ტემბრის, ჟესტებისა და მიმიკებისგადაფარვა“. კამერა დეტალებზე აქცენტირებით, საინტერესოდ ცდილობს ამბავი მაყურებლისთვის უფრო ახლობელი გახადოს და გამოიწვიოს ის განცდები და ტკივილი, რამაც გასული საუკუნის სამოქალაქო ომმა ქართველების ფსიქიკაზე მწვავედ იმოქმედა, ორად გახლიჩა და მათ შორის უზარმაზარი უფსკრული წარმოშვა. ოპერატორის თვალი არა მხოლოდ აფიქსირებს ფაქტებს, მოვლენებს, არამედ ისე გვიყვება ამბავს, რომ რეჟისორის ჩანაფიქრს უფრო მეტად ამდიდრებს სიღრმისეული რაკურსებით. კადრის კომპოზიცია ზოგჯერ პოეტურობით და დეტალებისადმი განსაკუთრებული მგრძნობელობით გამოირჩევა, რაც ემოციურ ატმოსფეროს ქმნის. სტატიკური კადრები კი ხაზს უსვამენ გმირების წარსულში გაყინულ განცდებს, რომლებიც აწმყოში ინაცვლებენ.
ფილმის დასაწყისში, ტიტრების ფონზე, ოპერატორი ნელი პანორამული მოძრაობით იღებს ღამის ქუჩას, სადაც ცეცხლისმფრქვეველი ტყვიები ელვის სისწრაფით მოძრაობენ დასახლებულ ადგილას. კამერა ოთახში ინაცვლებს და ინტერიერის დეტალურ აღწერას იწყებს უწყვეტი მოძრაობით, რითაც მაყურებელს საშუალებას აძლევს, არა მხოლოდ ფიზიკურად შეიგრძნოს სივრცე, არამედ დაძაბულობისა და მოლოდინის ეფექტი შექმნას. კამერის ნელი მოძრაობა ქმნის დროისა და სივრცის შეგრძნებას, რომელიც ჰიპნოზურად მოქმედებს აღმქმელზე, დაძაბულ, ღრმა და ემოციურად დამთრგუნველ კულმინაციას კი მაშინ აღწევს, როცა ქუჩიდან ნასროლი ტყვია ფანჯარასთან მიყრდნობილ ნათიას გულში შეაღწევს. ეს შოკისმომგვრელი სცენა, რომელიც პირველივე კადრებიდანვე ეფექტს ახდენს მაყურებელზე, მომდევნო სცენებით მალევე ბათილდება.
მრავალი წლის უნახავი მეგობრების შეხვედრა შორეულ ქვეყანაში ზედმეტად თეატრალიზებულ შეგრძნებას ტოვებს, რაც კინოსაგან იმდენად შორს არის, რომ მათი თამაში უფრო ლაზღანდარობას ჰგავს, ვიდრე გმირების ხასიათის გახსნას. ფილმში ზედმეტი დიალოგი და რეპლიკები კონტექსტიდან სრულიად ამოვარდნილად ჟღერს. აკა მორჩილაძის მოთხრობა, „ტერცო მონდო“, რომლის მიხედვითაც ეს ფილმია გადაღებული, მართალია, თითქმის სულ დიალოგებზეა აგებული, მაგრამ ეს ექსპრომტად წამოსროლილი ფრაზები და სიტყვები ისე თავისუფლად და თანმიმდევრულად მიყვება ერთმანეთს, როგორც ძაფზე ასხმული მარგალიტები.
ქეთი შათირიშვილი, დანარჩენი მსახიობებისგან განსხვავებით, ავთენტურობით გადმოსცემს პერსონაჟის ემოციურ მდგომარეობას. მისი ცეკვა ფილმის ერთერთ ეპიზოდში არ არის უბრალოდ საკუთარი სხეულის გრაციოზური მოძრაობა, არამედ ეს მისი შინაგანი თავისუფალი, უფრო კონკრეტულად კი, მისიბასკური ფესვებისროკვაა, რომელიც გამოხატავს თავისუფლებისადმი ლტოლვას, იმ თავისუფლებისადმი, რომელიც ქართველებს ასე ძალიან გვაკლია. და თუკი გავითვალისწინებთ ზოგიერთი მეცნიერის აზრს იმის შესახებ, რომ ბასკები ქართველების მონათესავე ერია, შეიძლება მისი ცეკვაც სიმბოლურად ქართველების თავისუფლებისაკენ სწრაფვის მეტაფორადაც კი აღვიქვათ.
ტერმინიტერცო მონდო“, რომელიც, ხშირ შემთხვევაში, გულისხმობს სუსტად განვითარებულ ქვეყნებს და აქ სწორედ, სავარაუდოდ, ქართველები (და არამარტო ქართველები) მოვიაზრებით. ის ასევე, სიმბოლურად, გმირების კონფლიქტთანაც ასოცირდება, რომლებმაც ბოლომდე მაინც ვერ აპატიეს ერთმანეთს ბავშვობისდროინდელი შეცდომები. „ტერცო მონდოასევე აღიქმება როგორც ქვეყნის შიგნით არსებული დაპირისპირება და ურთიერთობათა კონფლიქტი, რომელიც წინა საუკუნეში გადავიტანეთ. ახლა 21-ე საუკუნეა და კვლავაც წრეზე ვტრიალებთ, ისევ ერთმანეთის შუღლსა და თავპირის მტვრევაში.
საერთოდ რაზეა ეს ფილმისამოქალაქო ომზე? ქართველების მტრობაზე ერთმანეთის მიმართ? „სასიყვარულო სამკუთხედზე“? ქართველების დამოკიდებულებაზე ევროპელი ტრანსების მიმართ? თავისუფალ სექსუალურ ურთიერთობებზე? სომხებისა და თურქების მეგობრულ დამოკიდებულებაზე ევროპაში? რა კარგია ევროპა, სადაც თანასწორობა და სილაღეა, თუ რა ცუდია ევროპა, სადაც გარყვნილება და სიყვარული ერთმანეთში ერევათ? და თუ ყველაფერზე ამაზე? ალბათ, ფილმი მეტწილად ყველაფერზეა, უფრო მეტად კი ქართველებზე, რომლებმაც ის ფეკალიები, რომელიც ფილმში არაერთხელ ჩნდება კადრში, ბოლომდე ვერ ჩამოირეცხეს. რეჟისორს ბევრის თქმა სურდა იმაზე, რაც სტკიოდა, რასაც განიცდიდა, რაზეც ფიქრობდა და დარდობდა, საბოლოოდ კი მან ეს ყველაფერი კოხტად და ლამაზად ერთი ჩვეულებრივი ფილმის ქრონომეტრაჟში ვერ ჩაატია. ამას ისიც დაემატა, რომ ფილმის გადაღება დაემთხვა კორონას პერიოდს, რამაც მისი გადაღების პროცესი გააჯანჯლა და წლები დასჭირდა, რომ დასრულებულიყო. სწორედ ეს დროში წყვეტა დაეტყო ფილმის მონტაჟს, დრამატურგიას, რა დროსაც აზრობრივი კავშირი კადრებს შორის ხშირად ირღვევა და თემა მოულოდნელად იცვლება ისე, რომ ემოციური კავშირი ფილმსა და მაყურებელს შორის უხეშად წყდება.
ყველაზე მნიშვნელოვანი, ალბათ, მაინც ის არის, რომბორკილდადებულსაქართველოზე ისევე სწუხან აკა და მოხიტო, როგორც თავად რეჟისორი, რომელიც ყველანაირად ეცადა, ეს გულისტკივი გადმოეცა. ის არა მხოლოდ საქართველოს ბედზე, არამედ სხვადასხვა ერების ერთმანეთის მიმართ ტოლერანტულ, ლოიალურ და მეგობრულ ურთიერთკავშირებზეც კი ფიქრობს. აუზის ეპიზოდში, სადაც თურქები, სომხები და ქართველები ერთმანეთს ხვდებიან, აკა აღტაცებაში მოჰყავს სომხებისა და თურქების ურთიერთთანამშრომლობას. მათი ერთად ნამღერი ბეთჰოვენის მე-9 სიმფონია ზედმიწევნით გამოხატავს ფრიდრიხ შილერის ლექსისსიხარულის ოდისმთელ არსს, ხოლო ბეთჰოვენის პათეტიკური ჰანგები კი სრულყოფილად ერწყმის მოქმედი გმირების მგზნებარე განწყობას, რომელიც პირდაპირი გზავნილია ადამიანობის, ერთობისა და თავისუფლების შესახებ.
ფილმი სულ ფლეშბექით ვითარდება, რაც თავად აკას შინაგან შფოთვას, განცდებს ასახავს. მიუხედავად იმისა, რომ მრავალი წელი გავიდა იმ მძიმე, სისხლიანი სამოქალაქო ომიდან, ასევე იმ მტკივნეული შემთხვევიდან, როცა ბინაში მყოფი მისი შეყვარებული ქუჩიდან ნასროლმა ტყვიამ იმსხვერპლა, ვერც დრომ, ვერც ევროპის ლაღმა ცხოვრებამ არამცთუ დააცხრო ეს ტკივილი, არამედ პირიქით, მეგობართან შეხვედრამ ძველი იარები ხელახლა განუახლა და მოსვენება დაუკარგა. ბავშვობაში განცდილი მეგობრების სიყვარულის ამბავი ზრდასრულ ასაკში ახალ ფორმას იძენს და რეჟისორი მათ კვლავ ერთი ქალის ირგვლივ აერთიანებს. რეჟისორი თითქოს ცდილობს ამსამკუთხედითისინი ბავშვობაში დააბრუნოს ახლებური ფორმით, განსხვავებული გრძნობებით, უფრო ევროპული თავისუფლებით, რომელიც საბოლოოდ მათ ურთიერთობასა და მეგობრობას უხამს ელფერს სძენს და უთანხმოებას წარმოშობს.
მიუხედავად იმისა, რომ ფილმში ბევრი რამ ხელოვნური და არაბუნებრივია, მასში იგრძნობა ის დიდი ჰუმანურობა, რასაც სხვადასხვა ეროვნებებს შორის მეგობრობის სურვილი წარმოშობს. ყველას თავის ტრადიცია, კულტურა და შეხედულებები აქვს. ქართველი, სომეხი, თურქი, ხორვატი, აფხაზი, ბერძენიყველა ისინი, რომლებიც ფილმში ჩნდებიან, ქმნიან ერთ დიდ სითბოსა და სიყვარულს ერთმანეთის მიმართ. ალბათ, ეს იყო რეჟისორის მთავარი მიზანი, რომ ყველა ერთ მუშტად შეეკრა, დაემეგობრებინა და მაყურებლისთვის ეთქვა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ სხვადასხვა კულტურა, ტრადიცია, ტემპერამენტი გაგვაჩნია, მიუხედავად იმისა, რომ ზოგი მემარჯვენე და ზოგიც მემარცხენეა, ადრე თუ გვიან ყველა ერთად მაინც ვიმღერებთსიხარულის ოდას“.

It is difficult to distinguish a film in works of genius directors and say that one is better than the other and can be called a “Magnum Opus.” No matter how often you watch the best directors’ films and you may especially love some of them but you “admit” that they are all masterpieces in their own way. There are no great directors in whose work there has not been at least one film that you think is far inferior to their talent and ability but this has not diminished their glory in any way despite the fact that they have been widely criticized by film critics and have not missed the audience’s attention. Francis Coppola, Steven Spielberg, Werner Herzog and many others are included in the number of these directors. Later, when Federico Fellini made the film “City of Women,” it turned out to be dramaturgically incomprehensible and thematically chaotic. The film was so weak that it was even perceived as a caricature of his style. We Georgians have many such influential and talented directors, and one of them is Merab Kokochashvili.
“Terzo Mondo” (2024) is the name of Merab Kokochashvili’s new film, which he made after a long pause, at an age when people are as sincere, delicate and honest as children. It is precisely such childlike sincerity and honesty that the director shows in his film towards the issues that worry, hurt and make him think. Although the film lacks a clear dramaturgical development, perfect performance technique, and in-depth mise-en-scène, one can still feel the emotion and feeling while watching it that great artist thought especially carefully while working on each episode and approached such a painful topic that has become an incurable pain for Georgians.
The film tells the story of two mates whose relationship begins at school (during the Soviet period) and continues into adulthood. The conflict in their relationship flares up in childhood because of their love for their classmate Natia, and in the 1990s, when the civil war was raging in the country, it becomes more intense and they even become enemies of each other because of their different political views. As adults, many years later, they meet again, now in a foreign country, where the bittersweet memories of their childhood bring them together again. The conflict, which began in their childhood, does not give them peace, new misunderstandings are added to this and the relationship between them is once again strained.
These eras, generations and stories: the civil war, childhood in the village, the love of two mates Aka (Levan Tsuladze) and Mojito (Duta Skhirtladze) to one girl, the agreement in the president's bunker, the character happens to get this whole story written by the main character, are dramaturgically tangled and mixed together in such a way that it causes narrative and stylistic chaos. The dialogues between Aka and Mojito are so fake, artificial and theatrical that the cinematic language is lost somewhere. Despite the fact that the cameramen’s (Davit Gujabidze, Giorgi Kharebava) work is quite meaningful and profound, it is still not possible to "cover up" the chaotic dramaturgy of the film, the unnatural timbre of the actors' voices, gestures and facial expressions. By focusing on details, the camera tries to make the story closer to the viewer and evoke the feelings and pain that the civil war of the last century had a profound effect on the psyche of Georgians, tearing them apart and creating a huge gap between them. Not only does the cameraman's eye record facts and events but also tells the story in a way that enriches the director's idea with in-depth perspectives. The composition of the shot is sometimes distinguished by poetry and special sensitivity to details, which creates an emotional atmosphere. Static shots emphasize the characters' feelings frozen in the past, which are transferred to the present.
At the beginning of the film, against the background of the credits, the cameraman takes a slow panoramic shot of a night street, where fire-breathing bullets move at lightning speed in a populated area. The camera moves into the room and begins a detailed description of the interior in a continuous movement, allowing the viewer to feel the space not only physically but also to create an effect of tension and anticipation. The slow movement of the camera creates a sense of time and space that has a hypnotic effect on the viewer, and reaches a tense, deep and emotionally overwhelming climax when a bullet fired from the street penetrates Natia’s heart, who is leaning against the window. This shocking scene, which has an effect on the viewer from the very first shots, is quickly nullified by the following scenes.
The meeting of the friends who have not seen each other for many years in a foreign country leaves an overly theatrical feeling, which is so far from cinema that their acting seems more like mockery than revealing the characters' nature. The unnecessary dialogues and lines in the film sound completely out of context. Aka Morchiladze's story, "Terzo Mondo", on which this film is based, is almost entirely built on dialogues but these impromptu phrases and words follow each other as freely and consistently as pearls strung on a thread.
Keti Shatirishvili, unlike the rest of the actors, authentically conveys the character’s emotional state. Her dance in one of the episodes of the film is not just a graceful movement of her own body, but it is the swaying of her inner free, or more specifically, «Basque roots», which expresses the longing for freedom, the freedom that we Georgians lack so much. And, if we take into account the opinion of some scholars that the Basques are related people to the Georgians, we can even perceive their dance as a symbolic metaphor for the Georgians' desire for freedom.
The term “Terzo Mondo” often refers to underdeveloped countries and here we most likely refer to Georgians (and not only Georgians). It is also symbolically associated with the heroes’s conflict who still could not completely forgive each other for their childhood mistakes. “Terzo Mondo” is also perceived as the internal confrontation and conflict of relations that we endured in the previous century. Now it is the 21st century and we are still going around in circles, again in conflict and head-butting each other.
What is this film about in general - about the civil war? About the hostility of Georgians towards each other? About the “love triangle”? About the attitude of Georgians towards European transsexuals? About free sexual relations? About the friendly attitude of Armenians and Turks in Europe? What is good about Europe with its equality and carefreeness or what is bad about Europe where depravity and love are mixed together? And if about everything? The film might mostly be about everything, and even more so about Georgians, who could not completely wash away the feces that appear repeatedly in the film. The director wanted to say a lot about what hurt him, what he experienced, what he thought and worried about, but in the end he could not fit it all neatly and beautifully into the running time of one ordinary film. Added to this was the fact that shooting of the film coincided with the Corona period, which slowed down the filming process and took years to complete. This time gap is reflected in the film's editing and dramaturgy, during which the conceptual connection between the shots is often broken and the topic suddenly changes so that the emotional connection between the film and the viewer is abruptly severed.
The most important thing might be the fact that Aka and Mojito are just as sad about the “handlocked" Georgia as the director himself, who tried his best to convey this heartache. He thinks not only about the fate of Georgia but also about the tolerant, loyal and friendly relations between different nations towards each other. In the episode of the pool, where Turks, Armenians and Georgians meet, Aka admires the cooperation between Armenians and Turks. Their performance of Beethoven's 9th Symphony perfectly expresses the essence of Friedrich Schiller's poem "Ode to Joy," while Beethoven's pathetic melodies perfectly blend with the characters’ passionate mood, sending a direct message about humanity, unity, and freedom.
The film unfolds entirely in flashbacks, reflecting Aka's own inner anxiety and feelings. Although many years have passed since the heavy, bloody civil war, as well as the painful incident when his girlfriend in the apartment was killed by a bullet fired from the street, neither time nor the busy life of Europe has dulled this pain, but on the contrary, meeting his friend has renewed old wounds and made him lose his peace. The friends’ love story experienced in childhood takes on a new form in adulthood, and the director reunites them around one woman. The director seems to be trying to use this "triangle" to return them to their childhood in a new form, with different feelings, with more European freedom, which ultimately gives their relationship and friendship an indecent hue and causes disagreement.
Although much in the film is artificial and unnatural, one can feel the great humanity that the desire for friendship between different nationalities generates. Everyone has their own traditions, culture and views. Georgian, Armenian, Turkish, Croatian, Abkhazian, Greek - all those who appear in the film create one great warmth and love for each other. The director's main goal might have been to unite everyone, make friends and tell the audience that we will all sing the "Ode to Joy" together sooner or later despite having different cultures, traditions, temperaments, being on the right-wing or left-wing.