„კინოს საფუძველში ფიზიკური რეალობა დევს და კინოს მასალა ფირზე აღბეჭდილი რეალობაა.“ (ზიგფრიდ კრაკაუერი). ეს სიტყვები კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ობიექტური რეალობის ასახვა დოკუმენტურ კინოში. ის უნდა იყოს აღმწერი, ეძიოს მნიშვნელოვანი, ნამდვილი პრობლემა, აჩვენოს და გააერთიანოს ფაქტები და მაყურებლამდე „რეალური რეალობა“ მიიტანოს.
თანამედროვე ქართული დოკუმენტური კინო აშკარა პროგრესს განიცდის, რადგან ბოლო წლების ნამუშევრები მნიშვნელოვნად ღირებულია ისტორიისთვის, რასაც თან ახლავს ის ვიზუალური სინთეზი, დოკუმენტური კინო რომ განიცდის. გამოსახულება მეტად პოეტური გახდა, მთავარ თემასთან ერთად დიდი ადგილი დაიკავა ესთეტიკურმა მხარემ, გაჩნდა მეტყველი კადრები, რომლებიც ფილმში ასახულ თემას ესადაგება.
დოკუმენტალისტებისთვის, სხვა ბევრ თემასთან ერთად, საყვარელ საკვლევ მასალას წარმოადგენს ბუნებისა და ადამიანის ურთიერთობა, მათი ჰარმონიული ან დისჰარმონიული ცხოვრება, მშვიდი საუბარი მასთან, გაერთიანება და გაყოფა. ტექნოლოგიურმა რევოლუციამ, ადამიანების სურვილების ზრდამ მოცემულობა სავალალოდ დაამძიმა. პრობლემის გადაჭრის გზების ძიებას, კატასტროფული მდგომარეობის ასახვას, ბუნების დაკარგული სახის ჩვენებასა და ადამიანური ქმედების უარყოფით შედეგებს რეჟისორები აქტიურად იკვლევენ.
ადამიანისა და ბუნების ურთიერთობის ჭრილში მნიშვნელოვან ფილმს წარმოადგენს სალომე ჯაშის ნამუშევარი, „მოთვინიერება“ (2021). მისი ფაბულა ყოფილი პრემიერ-მინისტრის „სურვილზე“ მოგვითხრობს – მან 2018-2019 წლებში საქართველოს სხვადასხვა დასახლებული პუნქტიდან 200-მდე ასწლოვანი ხე ფესვებიანად ამოთხარა და ერთ ტერიტორიაზე გადარგო. ეს სურვილი დაუჯერებლადაც კი შეიძლება მოგვეჩვენოს. ნუთუ ვინმეს ამ სამყაროში შესწევს ძალა ფესვებგადგმული ხეების აქეთ-იქით გადაიტანოს? ეს შეუძლებელია, თუმცა, ამ შემთხვევაში, შესაძლებლობებს სურვილი აღემატება. ფილმის მთავარ იდეას ხეების იძულებითი გადაადგილებით გამოწვეული ბუნებრივი კატაკლიზმები წარმოადგენს. ყველა ხე განსხვავებულია და, შესაბამისად, სხვადასხვაგვარი გარემოებები სჭირდება არსებობისთვის, ისევე როგორც კონკრეტულ ადგილებს სჭირდებათ ეს ხეები.
ფილმში დიდი დრო ეთმობა ამ პროცესის ტექნიკურ მხარეს. მსოფლიოში ამგვარი საკითხისადმი არარსებული გამოცდილების გამო ინჟინერთა ჯგუფმა ინოვაციური მეთოდი შეიმუშავა, რომელიც რელიეფის დაზიანების ხარჯზე მიიღწევა – ხის გარშემო უნდა ამოიჭრას მიწა, ფესვებში უნდა გატარდეს მილები, შეიფუთოს და ამოითხაროს.
რეჟისორი არა მხოლოდ ერთი კონკრეტული ხის მოგზაურობაზე ამახვილებს ყურადღებას, არამედ იმ დაზიანებებზე, რასაც ტრანსპორტირება ტოვებს. იმისათვის რომ ერთი, უზარმაზარი ხე გადაადგილონ, სხვა ასობით ხე ნადგურდება, იჩეხება ტყე, გაუკვალავ ადგილებში სპეციალურად იგება გზა. ფილმის ერთ-ერთ კადრში ვხედავთ დაჩეხილ მცენარეებს, რომლებიც იმ „მნიშვნელოვანის“ გადატანას ემსხვერპლნენ. აქ ავტორი საინტერესო იდეას აყალიბებს – როგორ ბალანსდება ერთის გამო განადგურებული ასობით მცენარე? როგორღა შეიძლება სურვილი იყოს ჭეშმარიტი, თუ მის განხორციელებას უზარმაზარი მსხვერპლი მოყვება.
„მოთვინიერების“ ინტერესის ობიექტს ხეების გარდა მოსახლეობა, ადამიანები წარმოადგენენ, რომლებმაც ფულის სანაცვლოდ ბუნებრივი ფაქტორები უარყვეს. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგი ოჯახი ამ მოვლენას იუმორით უყურებს, ფილმი სიმსუბუქის შეგრძნებას არ ტოვებს. პირიქით, ეს იუმორიც ისეთივე მძიმეა, რამდენადაც ხეების გაუთავებელი სრიალით გამოწვეული შედეგი. ადამიანები ვერასდროს წარმოიდგენდნენ, რომ ხეს შეიძლება მათთვის ფინანსური სარგებელი მოეტანა. რეჟისორი არ განსჯის მათ, ვინც ხე გაყიდეს, რადგან, როგორც ბევრ სხვა შემთხვევაში, ამჯერადაც, საკუთარი კეთილდღეობისთვის ბუნებაში უხეშად ჩარევას არ მოერიდნენ. საკუთარი თავისა და კეთილდღეობის მიღმა არსებობს ბუნებრივი პარადოქსების გამოწვევის ნოყიერი ნიადაგი. ხე ერთგვარი მემკვიდრეობაა, რომელიც შთამომავლობით გადაეცემა სხვადასხვა თაობებს.
უკიდეგანო სილურჯეში ზანტად მოცურავე ხე, ესთეტიკურად სასიამოვნო და ამავდროულად ავის მომასწავებელია. მოცურავე ხეები? კიდევ რა დაუჯერებელი სანახაობა უნდა იხილოს ადამიანმა? სად შეიძლება გადიოდეს ზღვარი შესაძლებელსა და შეუძლებელს შორის? რისი გაკეთება აღარ შეუძლია ადამიანს? უფრო სწორად, რა აღარ უნდა გააკეთოს ადამიანმა? საუკუნეებმა გვიჩვენეს, რომ რასაც მოუტან ბუნებას, იგივენაირად გაგცემს პასუხს და ჩვენ მაინც არ ვეშვებით ველური ბუნების დამორჩილებას და მარწუხებში მოქცევას.
ფილმის მსვლელობა არ ასახავს ისტორიის მხოლოდ ერთ მხარეს. ამ შემთხვევაში სალომე ჯაში მხოლოდ დამკვირვებელია და დასკვნების გამოტანას არ ცდილობს, მაყურებელს არ მოუწოდებს რაიმე კონკრეტულისკენ და მათ აღქმებს რაიმე ერთისაკენ არ მიმართავს.
კინოსურათის ერთ-ერთი კადრში ჩანს, თუ როგორი რუდუნებით, ნელა მიაქვთ მანქანებს ხე და როგორ მიყვება მას უკან მოსახლეობა. ადამიანები შერეული ემოციებით ემშვიდობებიან ხეს, რომელიც მათ სოფელში უხსოვარი დროიდან იდგა. ხის ნელი მსვლელობა და მას ადევნებული ადამიანები მიცვალებულის გამოსვენების რიტუალს მოგვაგონებს, უკანასკნელ გზაზე გაცილების პროცესს.
ფინალში ჩანს დენდროლოგიურ პარკში თავმოყრილი ხეები, ჯერ კიდევ უცხოდ რომ გრძნობენ თავს. სპეციალური ბერკეტებით შემაგრებული, მიწაში იძულებით ჩარგული უკვე იქ არიან, სადაც „უნდა ყოფილიყვნენ“. იდეა, შესაძლოა, მართლაც მნიშვნელოვანი და აუცილებელია, მაგრამ პროცესის სიმძიმე ყველანაირ შედეგს აუფასურებს.
დოკუმენტური კინოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მოცემულობა არის ის, რომ შინაარსი განყენებული არ უნდა იყოს, რეჟისორი ისტორიის უბრალო გამომსახველად არ უნდა მოგვევლინოს. მას, როგორც ავტორს უნდა აწუხებდეს ის კონკრეტული მოვლენა, რისი გადაღებაც აქვს განზრახული. სალომე ჯაშის კინოსურათში, მიუხედავად იმისა, რომ იგი დამკვირვებლურ ხასიათს ატარებს, ავტორსა და თემას შორის დაშორება არ არის. ჩანს მისი შეხედულებები თემისადმი და მისი შინაგანი აღქმები, სადაც საინტერესო, პირველ რიგში, გარემოა და შემდეგ ადამიანი ამ გარემოში.
თანამედროვე ქართულ დოკუმენტურ კინოში სასიამოვნო ცვლილებები შეინიშნება როგორც გამომსახველობითი, ასევე შინაარსობრივი თვალსაზრისით. დოკუმენტურ კინოს შესწევს ძალა, სასიამოვნო სინთეზი განიცადოს მხატვრულთან ვიზუალური და სიუჟეტური კუთხეებით, „მოთვინიერება“ კი, ამ თვალსაზრისით, ქართული დოკუმენტური კინოს გამოცოცხლების ელფერს ქმნის.

"Physical reality is placed in the basis of the cinema and cinema material is reality captured on film” (Siegfried Kracauer). These words once again emphasize how important it is to reflect objective reality in documentary cinema. It should be descriptive, seek an important, real problem, show and consolidate facts and bring the "real reality" to the audience.
Modern Georgian documentary cinema is experiencing a clear progress, because the works of recent years are significantly valuable for history, which is accompanied by the visual synthesis that documentary cinema experiences. The image became more poetic, along with the main theme, the aesthetic side took a big place, there were expressive shots that fit the theme depicted in the film.
For documentarians, among many other topics, the relationship between nature and man, their harmonious or disharmonious life, quiet conversation with it, union and division, is a favorite research material. The technological revolution, the growth of people's desires made the situation miserable. The directors actively explore the search for ways to solve the problem, the depiction of a catastrophic situation, the display of the lost face of nature, and the negative consequences of human actions.
An important film in terms of the relationship between man and nature is Salome Jashi’s work, "Taming the Garden" (2021). Its plot tells about the "wish" of the former Prime Minister – in 2018-2019, he dug up 200 hundred-year-old trees from different settlements of Georgia along with their roots and transplanted them in one area. This desire may even seem unbelievable. Does anyone in this world have the strength to move rooted trees here and there? This is impossible, however, in this case, the desire is greater than the ability. The main idea of the film is the natural cataclysms caused by forced displacement of trees. All trees are different and therefore need different conditions to exist, just as specific places need these trees.
A lot of time is spent on the technical side of this process. Due to the non-existent experience of this issue in the world, a group of engineers developed an innovative method, which is achieved at the cost of damaging the relief – the earth around the tree should be cut, pipes should be laid in the roots, wrapped and excavated.
The director focuses not only on the journey of one particular tree, but also on the damage caused by transportation. In order to move one huge tree, hundreds of other trees are destroyed, forests are cut down, roads are specially built in uncharted areas. In one of the shots of the film, we can see chopped plants, which were killed by the transfer of the "important." Here the author develops an interesting idea – how are hundreds of plants balanced which were destroyed because of one? How can a wish be genuine if its fulfillment causes a huge sacrifice.
In addition to trees, the object of interest of "Taming the Garden" is the population, people who rejected natural factors in exchange for money. Although some families look at this event with humor, the film does not leave a feeling of lightness. On the contrary, this humor is as heavy as the consequences of endless tree-sliding. People never imagined that a tree could bring them financial benefits. The director does not judge those who sold the tree, because, as in many other cases, they did not avoid rudely interfering with nature for their own well-being. Beyond self and well-being there is fertile ground for the emergence of natural paradoxes. A tree is a kind of heritage, which is passed down to different generations.
A tree swimming idly in the vast blue is aesthetically pleasing and ominous at the same time. Swimming trees? What other incredible sight should one see? Where is the line between possible and impossible? What can a person no longer do? Or rather, what else should a person do? Centuries have shown us that whatever you bring to nature, it will give back to you in the same way, and we still do not allow ourselves to subjugate and tame the wild nature.
The course of the film does not reflect only one side of the story. In this case, Salome Jashi is only an observer and does not try to draw conclusions, does not call the audience to anything specific and does not direct their perceptions to anything.
In one of the shots of the movie, you can see how the tree is slowly being moved by the lorries and how the residents are following it. People bid farewell to the tree that has stood in their village since time immemorial with mixed emotions. The slow march of the tree and the people chasing it remind us of the ritual of the funeral of the dead, the process of seeing off on the last road.
The finale shows the trees gathered in a dendrological park, still feeling alien. Attached with special levers, forced into the ground, they are already where they "should be." The idea may be really important and necessary, but the severity of the process undermines any results.
One of the important features of documentary cinema is that the content should not be pretentious, the director should not present us as a simple exponent of history. As an author, he should be concerned about the specific event he intends to photograph. Despite the fact that she is an observer, in Salome Jashi's film, there is no distance between the author and the subject. You can see her views on the topic and her inner perceptions, where the environment is interesting, first of all, and then the person in this environment.
Pleasant changes can be observed in modern Georgian documentary cinema, both in terms of expressiveness and content. Documentary cinema has the power to experience a pleasant synthesis with artistic visual and plot angles, and "Taming the Garden", from this point of view, creates a tone of revitalization of Georgian documentary cinema.