ქართული კინო დასაწყისიდანვე მხატვრულად ღირებულ პროდუქციას ქმნიდა და, ამდენად, მისი მიღწევები არ გვიკვირს. ფილმები, რომლებსაც ქართული კულტურისათვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვთ, მსოფლიო კინოხელოვნების თანასწორუფლებიან ნაწილადაც იქცნენ და საერთაშორისო აღიარება არაერთხელ მოიპოვეს.
ლანა ღოღობერიძის სახელი დიდი ხანია ახალი ქართული კინოს „დამფუძნებელთა“ შორისაა და მისი შემოქმედებაც ეროვნული კინემატოგრაფის არსებობის, განვითარების, ჩამოყალიბების, მიმართულებების, აღმოჩენების სხვადასხვა ეტაპს უკავშირდება. შემოქმედებით სიახლეებს მისგან მიჩვეული ვართ. თუმცა ახალი ფილმით – „დედა-შვილი ან ღამე არ არის არასოდეს ბოლომდე ბნელი“ (2023) მან საზოგადოება (და არა მხოლოდ საქართველოში) ნამდვილად გააოცა და მორიგ ჯერზე აალაპარაკა.
ლანა ღოღობერიძისაგან განსხვავებით, რამდენიმე მშრალი ფაქტის გარდა, არაფერი იყო ცნობილი პირველ ქართველ კინორეჟისორ ქალზე, ნუცა ღოღობერიძეზე (ნამდვილი სახელი და გვარი – ნინო ხუციშვილი). მისი აღმოჩენა და მისივე ფილმების – დოკუმენტური ფილმის, „ბუბა“ (1930) და მხატვრული ფილმის, „უჟმური“ (1933) – აკრძალულისა და არქივების საცავების ბნელ კუთხეებში გადამალულის – ნახვა, გადაღებიდან მხოლოდ 80-85 წლის შემდეგ გახდა შესაძლებელი. და აღმოჩნდა, რომ ნუცა ღოღობერიძე არა მხოლოდ პირველი ქართველი ქალი კინორეჟისორი იყო, არამედ ერთ-ერთი პირველი, ვინც შექმნა ქართული კინო.
მასზე და მის ფილმებზე თანამედროვეები და მომდევნო თაობები დუმდნენ. თვითონაც არაფერს ყვებოდა. დუმდა ცხოვრების ბოლომდე, რომლიდანაც 10 წელი „გულაგში“ („ჩესირში“) გაატარა, როგორც ხალხის მტრის ოჯახის წევრმა. და მხოლოდ რამდენიმე მოთხრობაში (ისინი კრებულად – „ბედნიერების მატარებელი“ გამოიცა 2011 წელს) აღწერა ის, რაც ციმბირში, გადასახლების პერიოდში გარდახდა თავს.
ფაქტია, რომ საბჭოთა კავშირში ასეთ ამბებზე, ასეთ ადამიანებზე, ასე განვლილ ცხოვრებასა და ასეთ ტრაგედიაზე არათუ ფილმების გადაღება იყო აკრძალული, არამედ რეპრესირებულებისა და რეპრესიების ხსენებაც, ამიტომ ბევრი რამ, დღემდეც კი უთქმელი, დაფარული და გასაიდუმლებულიც რჩება.
ნუცა ღოღობერიძე ლანა ღოღობერიძის დედაა. და, პირველ რიგში, ალბათ, სწორედ შვილს „უნდა გაეხსენებინა“ ნუცა ღოღობერიძის თავგადასავალი, სახელი და ხსოვნა დაებრუნებინა მისთვის, გაეცოცხლებინა და ყველას მაგივრად პატივი მიეგო.
საზოგადოების, თანამედროვეებისა თუ შემდგომი თაობების შეგნებულმა თუ იძულებითმა დუმილმა ხანგრძლივად წაშალა, ფაქტობრივად, გააქრო ადამიანებისა და, მათ რიცხვში, ნუცა ღოღობერიძის სახელი. და რადგან ისე მოხდა, რომ პირველი ქართველი კინორეჟისორი ქალის პირადი და პროფესიის ამბავი საქართველოს ახლო წარსულის უმძიმესი და, ალბათ, ყველაზე ტრაგიკული პერიოდის ნაწილია, ეს ქვეყნის ისტორიის პირდაპირ გამოხატულებად და გამაერთიანებლადაც შეიძლება წარმოვიდგინოთ.
ამ ფილმში (როგორი პირადულიც უნდა იყოს) ყველაფერი სწორედ ასე ერთიანდება, ასეთ განზომილებაში გადადის და ასეთ მასშტაბურ კონტექსტში ექცევა. იგი, სარეჟისორო გადაწყვეტის მრავალწახნაგოვნებითა და მრავალშრიანობით, ბევრ „შიდა“ ამბავს მოიცავს და, ამავე დროს, ბევრი ადამიანის, ბევრი დედა-შვილის (და არა მარტო) შესახებაცაა.
ლანა ღოღობერიძის ფილმი არა მხოლოდ მხატვრული ხარისხით გამოირჩევა, არამედ ახალი სტილური აზროვნებითა და ახალი კინემატოგრაფიული ფორმით, რომელსაც ვერც ერთ ჟანრობრივ თუ სახეობრივ კატეგორიაში ვერ მოვაქცევთ, პირდაპირ და ტრადიციულად ვერ განვსაზღვრავთ. და მხოლოდ შეფასება და აღწერა შეგვიძლია. ის დოკუმენტურიცაა, მხატვრულიც და კიდევ რაღაც სხვაც.
ნუცა ღოღობერიძისა და საბჭოთა საქართველოს ისტორიის მონაკვეთები – გასაბჭოების, რეპრესიების, პოსტსტალინური ეპოქისა და მშვიდობიანი ცხოვრების სურათები ლანა ღოღობერიძემ მთელ თავის შემოქმედებაში გაფანტა. სხვადასხვა ეპიზოდით ან სხვადასხვა თვალთახედვით, სხვადასხვა ხედვის წერტილიდან და რაკურსში – სხვადასხვა დროს, სხვადასხვა ფილმში მოაქცია. ზოგან ფარულად, მინიშნებით, მსუბუქი შეფერილობით, ზოგან პირდაპირ და დაუფარავად. სწორედ ამ ფილმების (რომლებშიც სხვა ამბები, სხვა ადამიანები, სხვა პრობლემები, სხვა თემებია წინ წამოწეული – „თავადის ქალი მაია“, „რამდენიმე ინტერვიუ პირად საკითხებზე“, „დღეს ღამე უთენებია“, „ვალსი პეჩორაზე“, „ოქროს ძაფი“) ფრაგმენტებზეა აწყობილი „დედა-შვილის“ სტრუქტურა.
მეორე შრე და ხაზი, რომელზეც ფილმის სტრუქტურა იგება, ფრაგმენტებია ნუცა ღოღობერიძის ფილმებიდან – „ბუბა“ და „უჟმური“, რომლებიც ქვეყნის ისტორიის, რეჟიმის, ცენზურის, იდეოლოგიის ნათელი და მკაფიო ქვეტექსტური თავისთავადი გამოხატულებაა და, ამასთან, ქმნის რეჟისორის შემოქმედებითი ხელწერის, მხატვრული აზროვნების ნათელ და შთამბეჭდავ სურათს.
ამ ორ პარალელურ და ურთიერთგადამკვეთ ფენას ძლიერ ნაკადად და მთავარ, „გამჭოლ მოქმედებად“ გასდევს ლანა ღოღობერიძის მოგონებები შორეული ბავშვობისა, რაღაც ნამდვილი და რაღაც ილუზორული. იმ მოცემულობიდან გამომდინარე, თუ „რაც და როგორც აგონდება“, რაც და როგორც ხსოვნამ, თანადროულმა რეაქციამ ან შემდგომმა აღქმამ და შეგრძნებებმა და ძველმა ფოტოებმა შემოინახეს, არქივიდან და არცთუ მდიდარი საოჯახო ალბომიდან.
შემდეგ მოვლენებში უფრო მოწიფულობის ასაკის მოგონებები ერთვება, ცხადი და გაცნობიერებული. დაბრუნების შემდგომ. თუმცა ბოლომდე მაინც გაუშიფრავი, ბოლომდე არა „რეალისტური“, მაინც საიდუმლოდ დარჩენილი. რაღაც გაუმხელელი დარდივით და ფარული სურვილებივით, გარეთ სხვის დასანახად და გასაგონად არასდროს რომ არ გამოდიან და არ ხმოვანდებიან.
ლანა ღოღობერიძე თვითონაა ფილმის ავტორიცა და მთხრობელიც. კადრმისღმა მონოლოგი, ხმამაღლა გაცხადებული ფიქრებივით და განსჯით, კვეთს, ჭრის და აკავშირებს ცხოვრებისეულ, პირად და საზოგადო და საზოგადოებრივ ამბებს და მათ მიმართ საავტორო, პირად დამოკიდებულებას.
მთხრობელი არასდროს კარგავს წონასწორობას, არ არღვევს „დადგენილ“ ზღვარს, არ ცდილობს სენტიმენტებით სხვისი გრძნობების გაღვივებას. მონათხრობი არაა იმწამიერი ემოცია, წლების განმავლობაში „გადანახული“, ბევრჯერ განცდილის ემოციაა, მაგრამ პირველი მონათხრობის ძალით აღიქმება.
ნარატორი საუბრობს ნოსტალგიით, სევდით, თუმცა თავშეკავებული და შეფარული გრძნობებით, ნეიტრალურად და თან მკაფიო მახვილებით, მოგონებების თავიდან განცდით, თავისებური და თავისუფალი მონაცვლეობით, საკუთარი და სხვების ცხოვრების გადახედვით, გადაფასებითა და თავიდან შეფასებით.
ამ მოგონებებსა და შეგრძნებებს „ახმოვანებს“ და ააქტიურებს რეზო კიკნაძის ორიგინალური და არანჟირებული მუსიკა ფილმებიდან, რაღაც ნიშნებით, რაღაცასთან დაკავშირებული, ხსოვნაში ჩარჩენილი და გააქტიურებული კონტექსტიდან და ემოციების ჯაჭვიდან, კომპოზიციური და მონტაჟური აგებულების ერთიან სისტემაში.
მთავარი ლანა ღოღობერიძის ფილმში ტანჯვის, დაშორების, ტკივილის, სიმარტოვის, განსაცდელის, გაუცხოების შემდეგ დედა-შვილის ერთმანეთთან დაბრუნებაა, გაცნობა, ახალი შეხვედრის, ერთმანეთის პოვნის ბედნიერებაა. ნუცა ღოღობერიძის შინ დაბრუნება და უსამართლობის, თუ დამარცხების არა, მასზე ზნეობრივად და მორალურად გამარჯვების დაგვიანებული სიხარულია.
დღეს ეს ყველაფერი, ლანა და ნუცა ღოღობერიძეების ცხოვრება რომ განსაზღვრა და რაც ფილმშია ნაჩვენები, უკვე წარსულია. ამბავი ჩვენი ქვეყნის წარსულიცაა, რამაც 70 წლის განმავლობაში სრულიად შეცვალა საქართველოს ისტორიის ვექტორი და მისი ცხოვრება დაასახიჩრა. ისიც ფაქტია, რომ ყოველთვის არსებობს ისტორიის გამეორების საშიშროება და ეს ფილმიც არა მხოლოდ წარსულზე გვიამბობს, გვაცნობს და შეგვახსენებს, არამედ გაფრთხილებაცაა, თუ რა შეიძლება შეემთხვეს ადამიანს, როდესაც საზოგადოება და სახელმწიფო ბოროტებასა და ძალადობას დაუშვებს.
ლანა ღოღობერიძის „დედა-შვილი, ან ღამე არ არის არასოდეს ბოლომდე ბნელი“ აწმყოში სრულდება სამოყვარულო/საოჯახო ვიდეოკადრებით ნუცა ღოღობერიძის შთამომავლების, შვილების – მხატვარ ქეთი ალექსი-მესხიშვილის და მხატვარ და რეჟისორ ნუცა ალექსი-მესხიშვილის (რომლებიც წარმატებული ხელოვნები და ამავე ფილმის შემოქმედებითი ჯგუფის წევრები არიან), მათი შვილების, ოჯახების, ლანა ღოღობერიძის მეგობრების, ახლობლების გარემოცვაში, რომლებიც მის იუბილეზე შეკრებილან და სიცოცხლისა და ერთმანეთის გვერდით ყოფნის სიხარულს ზეიმობენ შემოდგომის ნათელ და ბედნიერ საღამოს.

Georgian cinema created artistically valuable productions since its origins and therefore, its achievements never surprise us. Films, which are of special importance for Georgian culture, have become an equal part of the world cinema and have won international recognition more than once.
Lana Gogoberidze’s name has long been among the "founders" of the new Georgian cinema, and her work is connected with various stages of the existence, development, formation, directions, and discoveries of the national cinema. We are used to creative news from her. However, with the new film – "Mother and Daughter or the Night is Never Complete" (2023), she really surprised the public (and not only in Georgia) and made it talk about it again.
Unlike Lana Gogoberidze, nothing was known about the first Georgian woman film director apart from a few dry facts. Nutsa Gogoberidze (maiden name – Nino Khutsishvili). It was only 80-85 years after the filming of her own films – the documentary "Buba" (1930) and the feature film "Uzhmuri" (1933) – that were forbidden and hidden in the dark corners of the archives – that they could be discovered. And it turned out that Nutsa Gogoberidze was not only the first Georgian female film director, but also one of the first to create Georgian cinema.
Contemporaries and next generations were silent about her and her films. She didn't say anything herself. She remained silent until the end of her life, 10 years of which she spent in the "Gulag" as a family member of people’s enemy. And in only a few short stories (they were collected and published under the name "The Train of Happiness" in 2011) she described what happened to her during the exile in Siberia.
It is a fact that in the Soviet Union, it was forbidden not only to make films about such stories, such people, life and tragedy but also to mention the repressed and the repressions, that is why so many things, even to this day, remain unsaid, covered and kept secret.
Nutsa Gogoberidze is Lana Gogoberidze's mother. And, first of all, it might have been her daughter who "should have remembered" Nutsa Gogoberidze’s adventure, to bring back her name and memory, revive her and honor her on behalf of everyone.
The conscious or forced silence of the society, contemporaries and next generations lastingly erased, actually wiped away the name of people and, among them, Nutsa Gogoberidze’s name. And because it so happened that the personal and professional story of the first Georgian female film director is one of the most difficult and, perhaps, it is a part of the most tragic period, it can be imagined as a direct expression and unification of the country's history.
Everything in this film (however personal it may be) comes together in such a way, moves to such a dimension and is placed in such a large-scale context. With the versatility and multi-layered nature of the directorial decision, it includes many "internal" stories and, at the same time, it is about many people, many mothers and children (and not only).
Lana Gogoberidze's film is distinguished not only by its artistic quality, but also by a new stylistic thinking and a new cinematic form, which cannot be put into any genre or specific category, cannot be defined directly and traditionally. And we can only evaluate and describe. It is documentary, fiction as well as something else.
Lana Gogoberidze scattered throughout her works sections of the history of Nutsa Gogoberidze and Soviet Georgia – images of Sovietization, repression, post-Stalin era and peaceful life. With different episodes or different points of view, from different points of view and perspective – at different times, she made it into different films. In some places secretly, with a hint, with a light color, in some places directly and openly. "Mother-child" structure is assembled on the fragments of these films (in which other news, other people, other problems, other topics are brought forward – "Noblewoman Maya," "Several Interviews on Personal Matters," "Day is Longer Night," "Waltz on Pechora," "Golden Thread").
The second layer and line on which the structure of the film is built are fragments from Nutsa Gogoberidze's films – "Buba" and "Uzhmuri," which are a clear and vivid sub-textual expression of the country's history, regime, censorship, ideology and, at the same time, make a clear picture of the director's creative handwriting and artistic thinking and an impressive picture.
Lana Gogoberidze's memories of her distant childhood, something real and something illusory, pass through these two parallel and intersecting layers as a strong flow and the main, "penetrating action." Based on the situation, "what and how comes to mind," and what the memory, contemporary reaction or further perception and sensations and old photos have preserved, from the archive and not a rich family album.
In the following events, the memories of a more mature age are involved, clear and conscious. After returning. However, it is still un-deciphered to the end, not "realistic" to the end, still remains a mystery. Like some undisclosed pain and like hidden desires, they never come out to be seen and heard by others and never spoken.
Lana Gogoberidze herself is the author and narrator of the film. A close-up monologue, with thoughts and judgments expressed out loud, intersects, cuts and connects life, personal and public and societal news and the author's, personal attitude towards them.
The storyteller never loses her balance, does not violate the "established" limit, does not try to stir up other people's feelings with sentiments. The narration is not a momentary emotion, it is an emotion "revisited" over the years, experienced many times, but it is perceived by the power of the first narration.
The narrator speaks with nostalgia, sadness, although with restrained and hidden feelings, neutrally and with clear lines, reliving memories, peculiar and free turns, reviewing, evaluating and re-evaluating one's own life and that of others.
Rezo Kiknadze's original and arranged music from films "voices" and activates these memories and feelings, with some signs, related to something, stuck in memory and activated from the context and chain of emotions, in a unified system of compositional and montage structures.
The main thing in Lana Gogoberidze's film is mother and daughter’s reunion after suffering, separation, pain, loneliness, trial, estrangement, getting to know each other, the happiness of a new meeting, of finding each other. Nutsa Gogoberidze's return home is a belated joy of injustice, if not defeat, then moral victory over it.
Today, all this that defined Lana and Nutsa Gogoberidze’s life and what is shown in the film are already in the past. The story is also the past of our country, which for 70 years completely changed the vector of Georgian history and crippled its life. It is also a fact that there is always a danger of history repeating itself, and this film not only tells us about the past, informs us and reminds us, but is also a warning about what can happen to a person when society and the state allow evil and violence.
Lana Gogoberidze's "Mother and Daughter or the Night is Never Complete" ends in the present with amateur/family video shots of Nutsa Gogoberidze's descendants, children – artist Keti Alexi-Meshkhishvili and artist and director Nutsa Alexi-Meshkhishvili (who are successful artists and members of the creative team of the same film), surrounded by their children, families, Lana Gogoberidze’s friends and relatives, who gathered on her anniversary and celebrate the joy of life and being with each other on a bright and happy autumn evening.