2012 წელს ტელეკომპანიამეცხრე არხისეთერში გავიდა ერთი დოკუმენტური ფილმი. ეს იყო ამბავი ბავშვთა სახლში გაზრდილ ახალგაზრდა ქალზე, რომელიც 4 წლის შვილთან ერთად ქუჩაში ცხოვრობდა. ის ყოველდღიურად მუშაობდა, თან მოწყალებას ითხოვდა, რომ 5 ლარად ექირავებინა ადგილი ინტერნეტკაფეში, სადაც ბავშვთან ერთად ღამეს გაათენებდა. მაყურებელმა მტკივნეულად მიიღო და გულთან ახლოს მიიტანა მისი ამბავი. ტელევიზიაში რეკავდნენ, მიდიოდნენ ადამიანები, რომ ეს ქალი ეპოვნათ და დახმარებოდნენ. მალე ავტორებმა ინტერნეტში ატვირთეს ფილმი, იქვე დადეს საბანკო ანგარიში და შესაძლებელი გახდა, რომ მთავარ გმირს, ჟანას, ექირავებინა სახლი და დაეტოვებინა ქუჩა. ამ ფილმის რეჟისორი იყო ქეთევან (ქეთი) ვაშაგაშვილი. მისი სხვა ნამუშევრებიც (დოკუმენტური ფილმები, ტელებლოგები), უმეტესად, ქალებთან დაკავშირებულ სოციალურ თემებს ეხება.
„2013 წელი იყო. მეტროს ვაგონში ვიჯექი და ვნახე განცხადება, სადაც ქალებს იწვევდნენ სუროგაციისთვის. მე 3 წლის შვილი მყავდა და ჩემთვის შოკისმომგვრელი იყო. დიდი ინტერესი გამოიწვიარა პროცესია ეს, როგორ შეიძლება ეს გამოიარო და დარჩე ისეთივე, როგორიც იყავი მანამდე“ – იხსენებს ქეთი. მან ფილმზე „9-თვიანი კონტრაქტი“ (2025) 9 წელი იმუშავა, აქედან, ბოლო 5 წელიინტენსიურად.
და აი, ეს დოკუმენტური ფილმი ეკრანზეა. უყურებ და არ გაქვს შეგრძნება, რომ ეს კინოა. საათი და 20 წუთის მანძილზე შენც ცხოვრობ ფილმის მთავარ გმირთან და მის ქალიშვილთან, ელენესთან ერთად. მთავარი გმირი კი ისევ ჟანააოთხგზის სუროგატი დედა. 2016 წელს მან თავად შესთავაზა რეჟისორს საკუთარი თავი სუროგაციაზე ფილმის გადასაღებად. ამ დროისთვის ქეთის უკვე შერჩეული ჰყავდა რამდენიმე სხვა ქალი, გადაღებებიც დაწყებული ჰქონდა, მაგრამ დიდი იყო ზეწოლა მათი ოჯახების, ნათესაობის მხრიდან (ზოგადად, ქალები მალავენ ამას. ისინი ზოგჯერ 9 თვით მიდიან სხვა ქალაქში და ამბობენ, რომ უცხოეთში არიან წასულები). ჟანას არ ჰყავდა ოჯახი და ნათესაობა, თუმცა, მაინც რთული იყო მისთვის ამ ნაბიჯის გადადგმა საზოგადოებისა და შვილის მხრიდან შეფასების გამო.
ფილმი არის ფრთხილი და ფაქიზი დამოკიდებულებით გაკეთებული. ავტორთან ერთად მდუმარედ ადევნებ თვალს ერთი თავგანწირული დედის ამბავს და ფიქრობ, ნუთუ ეს ხდება აქვე, ჩვენს გვერდით? და ეს არ არის ერთეული შემთხვევა. ხომ კარგად ვამჩნევთ იმ ადამიანებს, რომლებიც ჩვენზე წარმატებულები, ჭკვიანები, ლამაზები, ყველაფრით უზრუნველყოფილები არიან. ამასთან ვხედავთ წარუმატებლებსაც, არაფრით გამორჩეულებს და მათზე დიდხანს კონცენტრირება არ გვინდა. რეალური ჟანას პერსონაჟი ისეთ მარადიულ კინოპერსონაჟებს გვაგონებს, როგორიცაა: ჩარლი, კაბირია, ჯელსომინა
ჟანაც ამგვარიაშეუმჩნეველი, მაგრამ იმედით სავსე და დაუცხრომელი. მას უკვე ჰქონდა დადებითი გამოცდილება, როცა ფილმში ილაპარაკა თავის პრობლემაზე. ამან გარკვეულად კი შეცვალა სიტუაცია. თუმცა, ახლა ვხედავთ, რომ დიდი ხნის განმავლობაში ის საკუთარ შვილს არ ესაუბრება სუროგაციაზე, რადგან იცავს მას ემოციურად და თან ეშინია, რომ არ განსაჯოს ელენემ (სავარაუდოდ, ჟანას საკუთარ თავთანაც ჰქონდა პრობლემათვლიდა, რომ რაღაცას მაინც აშავებდა და აკეთებდა იმას, რაც არ უნდა გაეკეთებინა). შვილი ამასობაში გაიზარდა. ის უკვე 14 წლისაა. ელენეს პერსონაჟი არის ის, ვის გარეშეც ფილმი ისეთი მრავალმხრივი და ღრმა არ იქნებოდა, როგორიც არის.
კულმინაცია იქაა, სადაც დედაშვილს შორის დიალოგი შედგება და ელენე ეუბნება, რომ ხვდებოდა ყველაფერს. ამ გოგოს ცრემლები ყველაზე სუფთა რამაა, რაც შეიძლება მაყურებელმა ნახოს. „არ დამანახო ეს ფული. მე ის არ მჭირდება“ – ტირის ელენე. დედაშვილი საერთოდ ვეღარ ამჩნევს ოთახის კუთხეში გატრუნულ კამერას (ოპერატორი ხან თავად რეჟისორია, ხანგივიკო თუხარელი).
ფილმიდან მოჩანს, თუ როგორი დაურეგულირებელია სუროგაციის საკითხი, როგორი დაუცველია ქალიცა და ბავშვიც, რომელსაც სუროგატი დედა აჩენს, როგორ ირღვევა ქალთა სამედიცინო, სოციალური თუ სხვა უფლებები, მაგრამ ესეც კი არ არის მთავარი „9-თვიან კონტრაქტში“. ფილმი არის დედაშვილობაზე, იმაზე, თუ რაზე შეიძლება წავიდეს დედა შვილისთვის. ეს ნებაყოფლობითი მსხვერპლშეწირვააროდესაც ადამიანი თავს იზიანებს, საკუთარ სხეულს, ჯანმრთელობას არ უფრთხილდება. პერმანენტულ ორსულობას, პარალელურად, სუპერმარკეტში, ღამის ცვლაში მუშაობას (რადგან ღამის ცვლაში მეტი ანაზღაურებაა) და მუდმივ ღამისთევას კრიტიკულ ზღვრამდე მიჰყავს ჟანას ჯანმრთელობა, მაგრამ ის ამაზე არ დარდობს, მისი საფიქრელი მხოლოდ ელენეა. მისი სურვილია, რომ ელენე პროკურორი გამოვიდეს, რათა საკუთარი თავისა და სხვების დაცვა შეეძლოს. ელენეც სიყვარულით უყურებს დედას და მზადაა სურვილი აუსრულოს. მერე კი დგება დრო, როცა ეუბნება: „იმიტომ ჭირს ჩვენს ქვეყანას ის, რაც ჭირს, რადგან დედები შვილებს გვავალდებულებთ გავაკეთოთ, რაც თვითონ არ გამოგივიდათ“. ჩვენ თვალწინ იზრდება ელენე. ერთხელაც ის თავად ეკითხება დედასრა არის მისი ოცნება. აღმოჩნდება, რომ ჟანას მხოლოდ ის უნდა, რომ ელენე იყოს კარგად, ისწავლოს, მიაღწიოს წარმატებას და არ ჰქონდეს პრობლემები, რომლებიც მას ჰქონდა. ჟანას თავისი პირადი ოცნება არ გააჩნია, არც კი უფიქრია ამაზე. მას მთლიანად დედობისთვის აქვს მიძღვნილი თავი (ალბათ, ამიტომაც არ შეუხედავს თავისი გაჩენილი არც ერთი ბავშვისთვის, რომ მერე არ გაუჭირდეს მათი გაშვება).
დგება მომენტი, როდესაც ჟანა და ელენე როლებს ცვლიან. საოცარი ოსტატობითა და რეალობაში ჩაურევლობით აქვს რეჟისორს ეს მომენტი აღნიშნული. თუ ფილმის დასაწყისში ჟანა ბანს თავს თავის პატარა გოგონას, ახლა ელენე უსხამს წყალს თავზე დედას (რეზო გაბრიაძის სიტყვები გახსენდებაჰარიჰარალე დედაოდან“ – არავის, ისე ნაზად არ შეეძლო თავზე წყლის დასხმა, როგორც ბაბუას ბებიასთვისო). ელენე იმაზე ზრუნვასაც იწყებს, რომ დედამ საშუალო განათლების ატესტატი აიღოს და 30 წლის ქალი სკოლაში მიჰყავს. მაყურებელმა უკვე იცის, რომ ამ ადამიანებს ადრე თუ გვიან ყველაფერი გამოუვათ. შესანიშნავია ფინალური სცენები, როცა ელენე თავის ულამაზეს გრძელ თმას იჭრის და გარეთ გადის, დედაქალაქის მთავარ გამზირზე.
ეს ფილმი არის ქართულგერმანულბულგარული კოპროდუქცია. რეჟისორი ფილმს თავიდან საკუთარი ძალებით აკეთებდა, მერეარტედაინტერესდა, შემდეგ გერმანელი, შემდეგ კიბულგარელი პროდიუსერები.
მსოფლიო პრემიერა შედგა დანიაში, კოპენჰაგენში, სადაც ჟანა და ელენეც იყვნენ და ფილმმა მიიღო ჯილდო ადამიანის უფლებების დაცვისთვის. ფილმი მრავალჯერ დაჯილდოვდა კინოფესტივალებზე თურქეთში, სლოვაკეთში, ესპანეთში, საფრანგეთში, უნგრეთში, ამერიკაში. აქ ცხრათვიანმა კონტრაქტმანიუ იორკის დოკუმენტური ფილმების ფესტივალის საერთაშორისო ფილმების საკონკურსო სექციაში ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა მიიღო, რაშიც წერია: „ჟიური განსაკუთრებულად აღნიშნავს „9-თვიანი კონტრაქტისმგრძნობიარობასა და ოსტატობას. ესსინემა ვერიტესვირტუოზული ნიმუშია, რომელიც რეჟისორსა და გმირს შორის არსებულ ნდობას ეფუძნება. ზუსტი მონტაჟისა და მდუმარე დაკვირვების მეშვეობით, ფილმს დედაშვილის ინტიმურ სამყაროში შევყავართ. ესაა სიყვარულითა და გადარჩენის სურვილით შეკავშირებული ისტორია, რომელიც მძიმე რეალობის ფონზეც კი სინაზესა და ღირსებას ასხივებს“. სულ ახლახან კი ფილმმა თბილისის 26- საერთაშორისო კინოფესტივალზეოქროს პრომეთედაიმსახურა.
რეჟისორმა მეტროს ვაგონში დაინახა განცხადება და დაფიქრდა ამ თემაზე, ჟანამ მაინც საიდან გაიგო სუროგაციის შესახებ? „ჩემი გოგოები ბავშვთა სახლიდან დიდი ხანია ამას აკეთებენ“ – უთხრა ჟანამ  ქეთის. ვინც ბავშვთა სახლებში გაიზარდა, ვისაც არ ჰყავს ოჯახი, არ აქვს განათლება, რომ ღირსეული სამსახური და ხელფასი ჰქონდეთ, არ აქვს ჭერი, რომ ქუჩაში არ დარჩეს, ძირითადად, ეს გოგოები ხდებიან სუროგატი დედები.

In 2012, a documentary was broadcast on TV Channel 9. It was a story about a young woman who grew up in an orphanage and lived in the street with her 4-year-old son. She worked every day, begging for alms to rent a place in an Internet cafe for 5 GEL, where she would spend the night with her child. The audience took her story to heart and was moved by it. People were calling on television to find this woman and help her. Soon the authors uploaded the film to the Internet, set up a bank account there and it became possible for the main character, Zhanna to rent a house and leave the street. The director of this film was Ketevan (Keti) Vashagashvili. Her other works (documentaries, tele-blogs) also mostly deal with social issues related to women.
“It was 2013. While sitting in an underground train, I saw an advertisement inviting women for surrogacy. I had a 3-year-old child and it was shocking to me. It aroused great interest – what is this process, how can you go through it and remain the same as you were before,” recalls Keti. She worked on the film “9-Month Contract” (2025) for 9 years, of which the last 5 years – intensively.
And here is this documentary on the screen. You watch it and don’t feel that it is a movie. For an hour and 20 minutes, you also live with the main character of the film and her daughter, Elene. The main character is again Zhanna – a four-time surrogate mother. In 2016, she herself offered the director herself to make a film about surrogacy. By this time, Keti had already selected several other women and filming had begun but there was a lot of pressure from their families and relatives (usually women hide this. They sometimes go to another city for 9 months and say that they have gone abroad). Zhanna had no family or relatives but it was still difficult for her to take this step because of the judgment of society and her child.
The film is made with a cautious and delicate attitude. You silently follow the story of a selfless mother together with the author and think, is this happening right here, next to us? And this is not a single case. After all, we notice people who are more successful, smarter, more beautiful, and have everything than we do. At the same time, we can also see the unsuccessful, the unremarkable and we don’t want to focus on them for long. The real Zhanna’s character reminds us of such timeless movie characters as: Charlie, Cabiria, Gelsomina...
Zhanna is also like that – inconspicuous but full of hope and unwavering. She already had a positive experience when she talked about her problem in the film. This changed the situation to some extent. However, now we can see that she did not talk to her own child about surrogacy for a long time because she had been protecting her emotionally and was afraid that Elene would judge her (presumably, Zhanna also had a problem with herself – she believed that she was somehow ruining something and doing something that she should not have done). Her child has grown up in the meantime. She is already 14 years old. Elene’s character is the one without whom the film would not be as multifaceted and deep as it is.
The climax is where the dialogue between mother and daughter takes place and Elene tells her that she understood everything. This girl’s tears are the purest thing the viewer can see. “Don’t show me this money. I don’t need it,” Elene cries. The mother and child can no longer notice the camera hidden in the corner of the room (the cameraman is sometimes the director himself, sometimes Giviko Tukhareli).
The film shows how unregulated the issue of surrogacy is, how vulnerable both the woman and the child born by a surrogate mother are, how women's medical, social and other rights are violated but even this is not the main thing in "9-Month Contract." The film is about motherhood, about what a mother can do for her child. This is a voluntary sacrifice - when a person harms herself, does not take care of her body, her health. Permanent pregnancy, in parallel, working in a supermarket, on the night shift (because the night shift pays more) and constantly staying up all night bring Zhanna's health to a critical limit but she does not worry about this, her only concern is Elene. She wants Elene to become a prosecutor so that she can protect herself and others. Elene also looks at her mother with love and is ready to fulfill her wish. Then the time comes when she says: “That’s why our country is in such trouble, because mothers oblige our children to do what they themselves could not do.” Elene grows up before our eyes. Once she herself asks her mother what her dream is. It turns out that Zhanna only wants Elene to be well, to study, to achieve success, and not to have the problems that she had. Zhanna does not have her own personal dream, she has not even thought about it. She is completely devoted to motherhood (this might be the reason why she did not look after any of her children, so that later it would not be difficult for her to let them go).
There comes a moment when Zhanna and Elene switch roles. The director has depicted this moment with amazing skill and indifference to reality. If at the beginning of the film Zhanna is beating her little girl, now Elene is pouring water on her mother's head (Rezo Gabriadze's words from "Hari-Harale, Mum" come to mind - no one could so gently pour water on grandma’s head as grandpa did). Elene also starts to take care of her mother so that she can get a secondary education certificate and takes the 30-year-old woman to school. The audience already knows that sooner or later everything will work out for these people. The final scenes are excellent, when Elene cuts her beautiful long hair and goes outside, on the main avenue of the capital.
This film is a Georgian-German-Bulgarian co-production. At first, the director made the film on his own, then Arte became interested, later German and then Bulgarian producers.
The world premiere took place in Denmark, in Copenhagen, where Zhanna and Elene were also present and the film received an award for the protection of human rights. The film was awarded many times at film festivals in Turkey, Slovakia, Spain, France, Hungary, and USA. Here, “9-Month Contract” received a Special Jury Mention in the International Film Competition section of the New York Documentary Film Festival, which reads: “The jury particularly notes the sensitivity and mastery of “9- Month Contract.” „It is a virtuoso example of “cinema verité” which is based on the trust between the director and the protagonist. Through precise editing and silent observation, the film takes us into a mother and daughter’s intimate world. This is a story connected by love and the desire to survive, which radiates tenderness and dignity” even against the backdrop of a harsh reality. Most recently, the film received the “Golden Prometheus” at the 26th Tbilisi International Film Festival.
The director saw the announcement in the subway car and thought about this topic, where was it that Zhanna heard about surrogacy?“My girls from the orphanage have been doing this for a long time,” Zhanna told Keti. Basically, those girls become surrogate mothers who grew up in orphanages, those who don’t have a family, don’t have the education to have a decent job and salary, don’t have a roof over their heads to keep them from living on the streets.