„გამარჯობა ქალბატონო, რამე ვაკანსია ხომ არ გაქვთ?“ – ისმის კადრსმიღმა ხმა ჯერ კიდევ შავი ეკრანისა და ტიტრების ფონზე – ასე იწყებს რეჟისორი კეკო ჭელიძე თავისი ფილმის, „მკვდარი სულების არდადეგების“ (2020) მთავარი გმირის გაცნობას მაყურებლისთვის. სადღაც მეოთხე წუთზე შემოდის მუსიკა და უკვე გარკვევით ჩანს თავად გმირიც – გზაჯვარედინზე მდგომი პატარა გამხდარი კაცი, დიდი გიტარით ხელში, რომელსაც ეკუთვნის კიდეც გაჟღერებული მელოდია. საკუთარი თავს იგი ასე წარადგენს: “მე ლევანი ვარ, სვანიძე, მუსიკოსი, 44 წლის, ვცხოვრობ დედასთან, რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს, სადღაც დიდი დიღმის ბოლოში და ვცდილობ, რომ რაღაც გამოვიდეს რა…“
1990-იანი წლები ერთ-ერთი ყველაზე ხშირად გამეორებადი თემაა თანამედროვე ქართულ კინოში და ეს არ არის შემთხვევითი. მეტისმეტად რთული, მტკივნეული და განსაკუთრებული დრო იყო – უამრავი ცვლილების, ბევრი რამის გადაფასებისა და კიდევ უფრო მეტის გაუფასურების წლები. სამხედრო კონფლიქტები, სამოქალაქო დაპირისპირება, დანაშაულებრივი სამყაროს გააქტიურება, შეიარაღებული ხალხი ქუჩაში და ამ ყველაფრის ფონზე განადგურებული ეკონომიკა, საყოველთაო გაჭირვება, სიბნელე და უიმედობა. ამ მოვლენების გამოძახილი დღემდე იგრძნობა ქართულ სინამდვილეში და ბუნებრივია, რომ რეფლექსია ამ თემაზე არ წყდება.
მაგრამ ყველა ამ გარემოების მიუხედავად, 90-იან წლებში ასევე ხდებოდა ქართული ანდეგრაუნდული მუსიკის სუბკულტურის ჩამოყალიბება, როდესაც ერთმანეთის მიყოლებით იქმნებოდა როკ თუ პანკ-ჯგუფები, სხვადასხვა სახის არტგაერთიანებები და კლუბები, ტარდებოდა კონცერტები და ფესტივალები, სადაც მღეროდნენ გარშემო არსებული სიბნელის, უიმედობისა და, ამავე დროს, სამყაროს შეცვლის აუცილებლობაზე.
სწორედ ამ პერიოდის ერთგვარი გამოძახილია კეკო ჭელიძის ფილმის მთავარი გმირი ლევანი, რომელიც თავად ჰგავს აღნიშნულ ეპოქას, რომელმაც თითქმის უკვალოდ ჩაიარა. იმ პერიოდიდან დარჩა მხოლოდ რამდენიმე სიმღერა და უკვე ასაკშეპარებული ყოფილი გმირები, რომლებსაც იშვიათად თუ გაიხსენებენ 90-იანი წლებისადმი მიძღვნილ გადაცემებში.
ფილმის შექმნის იდეაც 90-იან წლებთან და იმ პერიოდის გმირებთან არის დაკავშირებული. თავის დროზე ლევანი, როგორც ბას-გიტარისტი თანამშრომლობდა თითქმის ყველა იმდროინდელ პოპულარულ მუსიკოსთან თუ ჯგუფთან, მერე კი დაიწყო მივიწყების და უჩინარობის ხანგრძლივი პერიოდი. სწორედ ამ დროს გაიცნო ის კეკო ჭელიძემ, გაიცნო უბრალოდ, როგორც ფილმის პროდიუსერისა და ოპერატორის კოტე კალანდაძის მეგობარი და მერე, სრულიად შემთხვევით, აღმოაჩინა ლევანის მუსიკა.
ფილმის გადაღების იდეაც მსუბუქად, საუბრებიდან და ძველი დროის გახსენებიდან მოვიდა, უფრო სწორედ, ლევანის სურვილიდან, ხელახლა შეეკრიბა ჯგუფი და ძველი, „კეთილი დრო“ გაეხსენებინათ. როგორც თავად ფილმის რეჟისორი ამბობს, მათ გადაწყვიტეს დამგზავრებოდნენ ლევანის ამ სურვილს.
მაგრამ გადიოდა დრო, ლევანი გეგმებს აწყობდა, ვიღაცეებს ხვდებოდა, საბოლოო ჯამში კი საქმე წინ არ მიიწევდა, როგორც რეჟისორი იხსენებს, გავიდოდნენ თუ არა სახლიდან გადაღებაზე, ლევანს დედა ურეკავდა და ისიც სხვადასხვა მიზეზის გამო იძულებული იყო უკან დაბრუნებულიყო. ამ გაურკვევლობაში გადიოდა დრო და მაშინ, როდესაც უკვე აპირებდნენ უარი ეთქვათ ჩანაფიქრზე, გააცნობიერეს, რომ თუ დოკუმენტური ფილმის გადაღებას აპირებდნენ და რეალობის ასახვა სურდათ, ლევანის რეალობა სწორედ ერთ პატარა ოთახში გამოკეტილ დედასთან ერთად ცხოვრება იყო.
კეკო ჭელიძის ფილმი შეიძლება დაკვირვების ჟანრს მივაკუთვნოთ, როდესაც კინოკამერა, როგორც გარე, უხილავი და მიუკერძოებელი დამკვირვებელი აფიქსირებს გმირის ყოველდღიური ცხოვრების დეტალებს და ამ გზით აცნობს მას მაყურებელს, შეჰყავს მის ემოციურ სამყაროში ისე, რომ საბოლოოდ მისადმი თანაგრძნობა გამოიწვიოს.
პატარა სივრცეში თავმოყრილი ძველი ნივთები, ყუთები, საოჯახო სურათები, ლევანის დედის, ქალბატონი ლამარას ახალგაზრდობის ფოტოები ქმნის ფონს, რომელიც უკვე თავისებურად იძლევა მთავარი გმირების გაცნობის საშუალებას, ყვება მათ, ალბათ, ოდესღაც დიდ ოჯახზეც და ერთფეროვან ყოველდღიურობაზეც წარსულის გამოძახილით გადატვირთულ ოთახში.
საოცარია, როგორ მიაღწიეს ფილმის შემქმნელებმა უშუალობისა და გულწრფელობის იმ ხარიხხს, როდესაც არც ლევანი და არც დედამისი ერთი წამითაც არ თამაშობენ კინოკამერის წინ. აი, ისინი დაობენ, თუ რომელმა ნათესავმა დაამკვიდრა რაღაც სახასიათო სიტყვა მათ ლექსიკონში; ქალბატონი ლამარა ცდილობს საკუთარი ოჯახი უფრო მომგებიანად წარმოაჩინოს და იხსენებს, რომ მამამისი აჭარის მწერალთა კავშირის წევრი იყო და სტალინზე ლექსიც კი დაუწერია, თან პერიოდულად იმუქრება, რომ, როგორც კი უკეთესად იქნება, კულტურის სამინისტროში წავა და ლევანის საკითხს დააყენებს ვისთანაც საჭიროა და ა.შ. ჩვეულებრივი, ყოველდღიური არაფრისმომცემი დიალოგები, წინასწარ განსაზღვრული თემებისა და თავის მოწონების გარეშე.
თითქმის მთელი ფილმის მანძილზე კინოკამერა რჩება გარე დამკვირვებლად და იშვიათად უახლოვდება გმირს, მხოლოდ მაშინ, როდესაც ის თავისი ოთახიდან გადის სამსახურისა და მომავლის უიმედო ძიებისთვის – მიაქვს თავისი ჩანაწერი ხმის ჩამწერ სტუდიაში, მაგრამ შუა საუბრის დროს დედა ურეკავს და სახლში დაბრუნებას სთხოვს, გოგონასთან ურთიერთობის აწყობას ცდილობს, თითქოს რაღაც პაემანივით დაგეგმა, მაგრამ კვლავ დედის ზარი და წყენით ნათქვამი: „ეხლა მოგინდა შენ გოგო, ძლივს, რომ ვარ მე!“ და, რა თქმა უნდა, ყველა გეგმა იშლება. დედა-შვილის ურთიერთობა კიდევ ცალკე თემაა. ორივე მათგანი თითქოს გარემოებების მსხვერპლია. ლევანი ცდილობს იზრუნოს დედაზე, აკეთებს საჭმელს, უღებავს თმას და, პერიოდულად, ამ საძაგელი, ერთფეროვანი ყოფისაგან გაქცევას ცდილობს.
ქუჩის კადრები გადაღებულია შორიდან, რაც გარემოს კარგად დანახვისა და აღქმის საშუალებას იძლევა, იმ გარემოსი, სადაც ფილმის მთავარ გმირს უწევს არსებობა. ლევანი ელაპარაკება უსახლკაროს და თავისი უმუშევრობის ამბავს უყვება, მერე ქუჩაში ყიდულობს იაფფასიან არაყს და იქვე სვამს. უნდა აღინიშნოს, რომ თითქმის ყველა გარემოებაში ფილმის გმირი ინარჩუნებს თითქოს უკვე მივიწყებულ კეთილშობილებასა და ღირსების გრძნობას. სამსახურის ძიების პროცესში, მაშინაც კი, როდესაც ეს ძალიან სჭირდება, ლევანი ყველაფერზე არ თანხმდება, არ კადრულობს დაუკრას იქ, სადაც მას ვერ გაუგებენ და მისი მუსიკა არ აინტერესებთ. იგი არასოდეს კარგავს იუმორისა და თვითირონიის გრძნობას და, რაც მთავარია, იმედს, რომ ერთ დღესაც შეძლებს ამ წარუმატებელი წრის გარღვევას, საკუთარ შიშებსა და დარდებს იშვიათად, მხოლოდ მეზობელ ქალთან საუბრებში თუ გამოხატავს ხოლმე.
გმირის შინაგანი მარტოობისა და უსასოობის განცდის გადმოცემას ფილმში არსებული ერთგვარი გარინდების მომენტებიც უწყობს ხელს, როდესაც ლევანის ბინის ფანჯრებიდან გარეუბნის მოხრიოკებული, ცარიელი პეიზაჟი ჩანს და დედა-შვილის სიმღერა ან ლევანის მუსიკა ისმის.
ფილმის ავტორები ახერხებენ მაყურებელს შეაყვარონ ლევანი, საკუთარ დროს ჩამორჩენილი ერთგვარი რომანტიკული გმირი, რომელიც არარსებული იმედებითა და იდეებით ცხოვრობს, მაშინ როდესაც საქართველოში მეამბოხე მუსიკოსების დრო დიდი ხანია გავიდა. სადღაც ფილმის შუა ნაწილში მაყურებელი აცნობიერებს, რომ ეს დედაზე ჩამოკიდება და მუდმივად მასზე ზრუნვა ლევანისთვის სინამდვილიდან ერთგვარი გაქცევა, თავშესაფარი და საკუთარი თავის გამართლებაც არის, პირველ რიგში, ისევ საკუთარ თავთან. ეს კარგად ჩანს ეპიზოდში, როდესაც უშედეგო ძიებების შემდეგ, ლევანს მართლა დაუკავშირდებიან მისი ძველი ჯგუფის, „წერილის“ წევრები და თითქოს კონცერტიც დაიგეგმება. ისიც ელოდება ამ საღამოს, რეპეტიციებს გადის, ემზადება, მაყურებელსაც უჩნდება განცდა, რომ შეიძლება რაღაც შეიცვალოს, მაგრამ … ლევანი კონცერტზე არ მიდის!
მაგრამ როდესაც ქალბატონ ლამარას ინფარქტი ემართება და ის საავადმყოფოში გადაყავთ, მათი პატარა, გამოტენილი ბინა უცბად საოცრად ცარიელი ხდება ლევანისთვის და სწორედ მაშინ განიცდის იგი ყველაზე მეტად მარტოობას. ფილმის ბოლოს ლევანი ისევ გზაზეა, მიდის და თავისთვის ლოცვასავით იმეორებს: „არ შემიძლია უმისოდ, ვკოცნი ყოველთვის, ის რომ არ იყოს, მეც არ ვიქნები, ცოტა ხანი იყოს, კიდევ ცოტა ხანი მაინც…“
ფილმის შექმნიდან დაახლოებით ორი წლის შემდეგ ლევანი გარდაიცვალა, 47 წლის ასაკში. წავიდა სწორედ ისე, როგორც ის ეპოქა, რომელსაც თავად ჰგავდა – ჩუმად, მოუწყობელი ყოფით, დაუფასებელი და დაუნახავი. წავიდა ან შეიძლება, უბრალოდ, დაიღალა და დანებდა. მით უფრო მტკივნეულია ფილმის ბოლოს, უკვე საფინალო ტიტრების ფონზე ძველი ჩანაწერის ნახვა, სადაც ჯერ კიდევ სრულიად ახალგაზრდა ლევანი ღიმილით იძლევა ინტერვიუს, იმედითა და საკუთარი მუსიკისა და მომავლის რწმენით სავსე.
უკვე რამდენიმე წელია რაც ქართულ კინოში საინტერესო ტენდენცია გამოიკვეთა – სულ უფრო აქტიურდება დოკუმენტური კინო, რომელიც ქმნის ჩვენს გვერდით მცხოვრები ადამიანების დამაჯერებელ პორტრეტებს და გაცილებით უფრო საინტერესოდ და სიღრმისეულად ასახავს რეალობას თუ საზოგადოებაში არსებულ პრობლემებს, ვიდრე ამას მხატვრული კინო ახერხებს. კეკო ჭელიძის „მკვდარი სულების არდადეგებიც“ ამის ნათელი დასტურია.

"Hello, ma'am, do you have any vacancies?" - a voice is heard from behind the shot, still in the background of the black screen and credits - this is how the director Keko Chelidze begins to introduce the main character of her film, “Dead Souls' Vacation” (2020) to the audience. Somewhere in the fourth minute, the music starts, and the hero himself is clearly visible - a small, thin man standing at the crossroads, holding a big guitar, to which the sounding melody belongs. He introduces himself like this: "I'm Levan, Svanidze, a musician, 44 years old, I live with my mother, which should not be surprising, somewhere at the end of the Didi Dighomi district, and I'm trying…well, to make something happen..."
The 1990s is one of the most frequently repeated themes in modern Georgian cinema, and this is not accidental. It was a very difficult, painful and special time - years of many changes, revaluing many things and devaluing even more. Military conflicts, civil strife, the activation of the criminal world, armed people on the streets and in the background of all this a destroyed economy, universal poverty, darkness and hopelessness. The echo of these events is still felt in the Georgian reality and it is natural that the reflection on this topic does not stop.
But despite all these circumstances, in the 1990s, the subculture of Georgian underground music was also being formed, when one after the other, rock or punk groups, various art unions and clubs were formed, concerts and festivals were held, where they sang about the surrounding darkness, hopelessness and, at the same time, on the need to change the world.
Levan, the main character of Keko Chelidze's film, is a kind of echo of this period, who himself resembles the mentioned era, which has passed almost without a trace. From that period, only a few songs and old former heroes are left, who are rarely remembered in programs devoted to the 1990s.
The idea of creating a film is related to the 1990s and the heroes of that period. In his time, as a bass guitarist, Levan cooperated with almost all popular musicians and groups of that time, and then a long period of oblivion and disappearance began. It was at this time that Keko Chelidze met him, she met him simply as a friend of the film producer and cameraman Kote Kalandadze, and then, completely by chance, she discovered Levan's music.
The idea of making the film also came lightly, from conversations and reminiscing about old times, more precisely from Levan's desire to reunite the group and reminisce about the old, "good times". As the director of the film herself says, they decided to go with this desire of Levan.
But time passed, Levan used to make plans, meet some people, but in the end things did not move forward, as the director recalls, if they used to go out for filming, Levan's mother would call him and he was forced to go back for various reasons. Time passed in this uncertainty, and when they were about to give up on the idea, they realized that if they were going to make a documentary and wanted to reflect reality, Levan's reality was living with his mother locked in a small room.
Keko Chelidze's film can be attributed to the genre of observation, when the camera, as an external, invisible and impartial observer, records the details of the hero's daily life and in this way introduces him to the audience, introduces him to his emotional world in such a way as to ultimately cause sympathy for him.
Old things, boxes, family pictures, photographs from Levan's mother, Lamara’s youth, gathered in a small space create a background that already in its own way allows the main characters to get to know each other, telling them about the once large family and monotonous everyday life in a room crowded with echoes of the past.
It's amazing how the filmmakers managed to achieve the level of immediacy and sincerity when neither Levan nor his mother play in front of the camera for even a second. Here they dispute which relative established some characteristic word in their lexicon; Lamara tries to present her family as more profitable and recalls that her father was a member of the Adjara Writers' Union and even wrote a poem about Stalin, and periodically threatens that, as soon as she is better, she will go to the Ministry of Culture and raise Levan’s issue with whomever is necessary, etc. Ordinary, everyday non-informative dialogues, without pre-defined topics and chapter endorsements
For almost the entire film, the film camera remains an external observer and rarely approaches the hero, only when he leaves his room in desperate search for a job and a future - he takes his record to the recording studio, but in the middle of the conversation, his mother calls him and asks him to come home, he is trying to build a relationship with the girl, as if he has planned something like a date, but again his mother calls him and angrily says: "Now you need the girl, when I feel so bad!" And, of course, all the plans fall apart. Mother-son relationship is a separate topic. Both of them seem to be victims of circumstances. Levan tries to take care of his mother, cooks, dyes her hair and, periodically, tries to escape from this unpleasant, monotonous existence.
The street shots are taken from a distance, which allows to see and perceive the environment well, the environment where the main character of the film has to exist. Levan talks to a homeless man and tells the story of his unemployment, then he buys cheap vodka on the street and drinks it there. It should be noted that in almost all circumstances, the hero of the film maintains a seemingly forgotten sense of nobility and dignity. In the process of looking for a job, even when he really needs it, Levan doesn't agree to everything, he doesn't play where he can't be heard and his music isn't interested. He never loses his sense of humor and self-irony and, most importantly, his hope that one day he will be able to break through this unsuccessful cycle. He rarely expresses his fears and worries, only in conversations with the woman next door.
The hero's feeling of inner loneliness and helplessness is also assisted by the moments of certain trance in the film, when the barren, empty landscape of the suburbs can be seen from the windows of Levan's apartment and the mother-son song or Levan's music is heard.
The authors of the film manage to make the audience fall in love with Levan, a kind of romantic hero behind his time, who lives with non-existent hopes and ideas, while the time of rebellious musicians in Georgia has long passed. Somewhere in the middle of the film, the audience realizes that hanging on to his mother and constantly taking care of her is for Levan a kind of escape from reality, a refuge and self-justification, first of all, again with himself. This is clearly seen in the episode when, after fruitless searches, Levan is really contacted by the members of his old group, "The Letter", and it seems that a concert is planned. He is also waiting for this evening, he is rehearsing, getting ready, the audience also has the feeling that something might change, but ... Levan is not going to the concert!
But when Lamara suffers a heart attack and is rushed to the hospital, their small, stuffy flat suddenly becomes eerily empty for Levan, and that's when he feels most alone. At the end of the film, Levan is on the road again, walking and repeating to himself like a prayer: "I can't live without her, I kiss her all the time, if she didn’t exist, I wouldn't exist either, may her be a little while, at least a little while longer..."
About two years after the film was made, Levan died at the age of 47. He passed away just like the era he resembled - quietly, unorganized, unappreciated and unseen. He left, or maybe he just got tired and gave up. It is all the more painful to see an old recording at the end of the film, already in the background of the final credits, where a still very young Levan gives an interview with a smile, full of hope and faith in his own music and future.
For several years now, an interesting trend has emerged in Georgian cinema - documentary film is becoming more and more active, which creates convincing portraits of people living next to us and reflects reality and problems in society in a much more interesting and in-depth way than feature cinema can. Keko Chelidze's “Dead Souls' Vacation” is a clear proof of this.