„ჭეშმარიტად გეუბნებით თქვენ: თუ არ მოიქცევით და არ იქნებით როგორც ბავშვები, ვერ შეხვალთ ცათა სასუფეველში“(მათე18.3).
სახარების ამ ნაწილს უკითხავს თავის მრევლს გერმანული ლუთერანული ეკლესიის – კირხეს მოძღვარი, მღვდელი ფრიდრიხი. უკრაინაში, ოდესასთან ახლოს მცხოვრები გერმანელი კოლონისტების აშენებულია ეს კირხეც და ეს სოფელიც, ისევე, როგორც ბევრი დასახლება მის გარშემო: გროსლიბენტალი, ჰიბელდორფი, მანჰაიმი…
„ვერ შევარჩიეთ საცხოვრებლად კარგი ქვეყანა“ – იტყვის გერმანელი კრისტინა და მას ებრაელი იოზეფიც დაეთანხმება, მაგრამ იმიტომ არა, რომ ამ მიწებს რამე დაეწუნება ან იქ მცხოვრებლების შრომას არ მოაქვს შედეგი, უფრო პირიქით – გარშემო ნამდვილი იდილია იქნებოდა, რომ არა 1919 წელი და ბოლშევიკების თარეში.
ზაზა ურუშაძის ფილმის, „ანტონი“ (2019) სცენარი იმ გერმანელი კოლონისტების შთამომავლის, კანადელი მწერლის, დეილ ეისლერის რომანის, „ანტონი, მისი მეგობარი და რუსული რევოლუცია” მოტივებზე დაიწერა. მთავარი გმირის, 10 წლის ანტონის პროტოტიპი ავტორისვე ბიძაა. სცენარზე იმუშავეს: დეილ ეისლერმა, ზაზა ურუშაძემ და ვადიმ იერმოლენკომ. „ანტონი” სამი ქვეყნის – საქართველოს, უკრაინისა და ლიეტუვის კოპროდუქციაა. გადაღება მიმდინარეობდა უკრაინაში, გერმანიასა და საქართველოში. ფილმში მთავარ როლებს ასრულებენ უკრაინელი და გერმანელი მსახიობები (ნიკიტა შლანჩაკი, მიკიტ დზიადი, ანტონ სებასტიანი, ნატალია რიუმინა და სხვები). ქართველები მონაწილეობდნენ საპროდიუსერო, რეჟისორის, ოპერატორის, ხმის რეჟისორის, განათების და მხატვართა შემოქმედებითსა და ტექნიკურ ჯგუფებში.
რეალურ მოვლენებზე დაფუძნებული ამბავი 1919 წელს ვითარდება. ახალი მიღებულია დამოუკიდებელი უკრაინის რესპუბლიკისა და დასავლეთ უკრაინის გაერთიანების აქტი, რომელიც, ფაქტობრივად, არსებობას შეწყვეტს 1920 წელს, ბოლშევიკური არმიის საზაფხულო იერიშის დროს. ფილმში ერთი გერმანული სოფლის, გილდენდორფის მაგალითზე ჩანს, როგორ მზადდება ეს მოვლენები.
აქვე, უკრაინაში, ებრაულ ოჯახშია დაბადებული საბჭოთა მარქსისტი, რევოლუციონერი და თეორეტიკოსი, მოგვიანებით წითელი არმიის დამაარსებელი, ლევ ტროცკი (ნამდვილი სახელი – ლევ ბრონშტეინი), რომელიც ამბობდა: „უკრაინული ქვანახშირის, რკინის მადნის, პურის, მარილის, შავი ზღვის გარეშე რუსეთი ვერ იარსებებს, ის გაიგუდება, და მასთან ერთად საბჭოთა ხელისუფლებაც და ჩვენც, თქვენთან ერთად“. ლევ ტროცკი ფილმის ერთ–ერთი მნიშვნელოვანი პერსონაჟია. მისთვის და მისი თანამოაზრეებისთვის ტერიტორია, აქ მოყვანილი მოსავალი თუ ნედლეული, უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ადამიანები. მისი ბუნებრივი გადარჩევის თეორია ამბობს, რომ ბრძოლაში იმარჯვებს ყველაზე ადაპტირებული. არა საუკეთესო, არა უძლიერესი ან ყველაზე სრულყოფილი, არამედ – ყველაზე ადაპტირებული. მისი დაუნდობელი მკვლელების ბანდები ტოტალური კონტროლის დამყარებას ლამობენ, ამბოხებულებსა და მათ მომხრეებს სასტიკად უსწორდებიან…
აი, ასეთი ფიგურის საპირწონედ ფილმის ავტორებს გამოჰყავთ 9-10 წლის ბავშვები: ანტონი და იაშა. არც ერთისთვისაა ისტორიული სამშობლო უკრაინა და არც მეორისთვის, მაგრამ არსად წასვლა არ სურთ, მეგობრებს აქ უნდათ ერთად ყოფნა. ბევრი კითხვა აქვთ: რატომ ჰქვია ზღვას შავი, როცა ის მწვანეა, ან იქნებ მკვდარი ზღვაც ცოცხალია, ან რატომ არ უყვართ ებრაელები…
ფილმის მხატვარია ვადიმ ფილიპოვი, დამდგმელი ოპერატორი – კანადაში მცხოვრები მიხაილ პეტრენკო. მისი კამერა ქმნის საოცარ ფერწერულ ტილოს, სადაც ნაყოფიერი სტეპებისა და დაბლობების პეიზაჟები ჰორიზონტის ხაზთან ზეცას უერთდება.
ზეცა ამ ფილმის მნიშვნელოვანი დეტალია. აქ ეძებენ სამოთხეს ანტონი და იაშა, რათა თავიანთი გარდაცვლილი ოჯახის წევრები დაინახონ.
ფილმის დასაწყისშივე ვხედავთ ცას. ღრუბლებს აკვირდებიან პატარა ბიჭები:
– აბა, იმას შეხედე.
– ციხესიმაგრეს ჰგავს.
– არა, ურემს უფრო ჰგავს, იმ ურემს, რომელმაც ჩემი ძმა მოკლა.
– გენატრება ის?
– კი, კარგი ბიჭი იყო…. მამა ამბობს, რომ მოშე სამოთხეშია…
– არ ვიცოდი, ებრაელებისთვისაც თუ არსებობდა სამოთხე.
– სამოთხე ყველასთვის ერთნაირია?….
– თუ ებრაელებს თავისი სამოთხე აქვთ, იქ მე ვერ მოვხვდები და ეგ რა სამოთხეა, თუ მეგობრები არ იქნებიან – ამბობს ანტონი და წითელი სააღდგომო კვერცხებით უმასპინძლდება იაშას.
უფროსებთან ყველაფერი სხვაგვარადაა – თეთრები და ბოლშევიკები უპირისპირდებიან ერთმანეთს, ხალხი კი შუაში იჭყლიტება. როცა ბოლშევიკები ოდესიდან მიდიოდნენ, მთელი ნახირი წაასხეს, ბეღელი გადაწვეს, რათა თეთრებს არაფერი დარჩენოდათ. მათდამი ლოიალურად განწყობილი მოსახლეობა ქუჩაში გამოიყვანეს და ყოველი მეხუთე დახვრიტეს. მალე ისინი აქაც, ფილმის გმირების სოფელში შემოვლენ. „ეს ჩვენი ომი არ არის“ – ამბობენ გერმანელები, მაგრამ მაინც იღებენ იარაღს ხელში. ამბოხებულმა კოლონისტებმა წინ წაიწიეს, ზოგან რკინიგზაც კი გადაკეტეს. ვითარებასთან გასამკლავებლად თვით ტროცკი ჩამოდის. „თუ ტროცკის დავიჭერთ, მარტო გერმანელებს კი არ გადავარჩენთ, ბოლშევიკური ჯოჯოხეთისგან მილიონობით ადამიანს ვიხსნით“ – ამბობს მღვდელი ფრიდრიხი, რომელიც ფაქტობრივად შეიარაღებულ წინააღმდეგობას ხელმძღვანელობს. ეს ის არაა, რაც მას, როგორც სასულიერო პირს ევალება და ფრიდრიხმა ყველაზე უკეთ იცის ეს. „თქვენსავით მეც იგივე ეჭვები მღრღნის, იმავე სიბრაზეს ვებრძვი, იმავე სასოწარკვეთას – რომ ღმერთმა ყველა მიგვატოვა. ღმერთი გვცდის“ – ეუბნება თავისიანებს მოძღვარი.
მაგრამ, როგორც სახარებაშია: „ვინც აიღებს მახვილს, მახვილითვე დაიღუპება“ (მათე 26.52).
შურისმაძიებელია ფრიდრიხი, ისევე, როგორც პატარა იაშას მამა – ებრაელი იოზეფ ჰოჰმანი, რომლის ცოლზეც იძალადეს და მოკლეს; ან ბოლშევიკი დორა, რომელსაც სისასტიკისა და დაუნდობლობის გამო „ეშმაკს კაბაში“ ეძახიან, მისი ასეთი სისასტიკე კი ბავშვობაში გადატანილი ტრაგედიიდან მოდის; ან მამის მკვლელობის გამო შურისმაძიებელი იოჰანი. ამიტომაც მარცხდება და კვდება ყოველი მათგანი. გადარჩება განსხეულებული ბოროტება – ლევ ტროცკი, რომელსაც შეუძლია ადაპტირდეს და შეეგუოს ყველაფერს, გულთან არაფერი მიიტანოს, არც სიყვარული იგრძნოს და არც სიძულვილი. ამასვე ურჩევს მის ძველ ნაცნობს – მღვდელ ფრიდრიხს. „მეც შევეწყო გარემოს? მეც დაგემსგავსო? ღმერთი თავისი სიკეთით ნებას გვაძლევს, გზა აგვებნას და შეცდომები დავუშვათ. მაგრამ ის კი არ გადარჩება, ვინც ბატონობს, არამედ ის, ვინც მსახურობს. სიკვდილის თესლი არასდროს აღმოცენდება“ – პასუხობს მოძღვარი, რომელიც საბოლოოდ ვერ გაიმეტებს სასიკვდილოდ ტროცკის, რითაც განაჩენს გამოუტანს არა მხოლოდ საკუთარ თავს. მის გზას მომავალი არ აქვს.
მომავალი ანტონის და იაშასია. ისინი ნახავენ ბორკილებდადებულ ლევ ტროცკის მიტოვებულ ნანგრევებში, რომელიც ბავშვებს ეტყვის, რომ მასწავლებელია, ჩეკისტებმა აწამეს და სასიკვდილოდ დატოვეს. რა თქმა უნდა, ბავშვები გაათავისუფლებენ მას.
„დედა, რა ჩავიდინეთ?“- კითხულობს ანტონი, როცა დედასთან და დასთან ერთად უკანმოუხედავად ტოვებენ იქაურობას და გერმანიაში მიდიან. „ადამიანი გადაარჩინეთ“ – პასუხობს დედა.
მერე გავიგებთ, რომ ანტონს მეორე მსოფლიო ომში უბრძოლია, იაშა კი საკონცენტრაციო ბანაკში ყოფილა, რადგან პატიმრის ნომერი აქვს ხელზე ამოტვიფრული. მაინც არ გახდნენ მტრები, არ დაივიწყეს ერთმანეთი, მთელი ცხოვრება ეძებდნენ და იპოვეს კიდეც. ისევ ის ცა აერთიანებთ, რომლის ფოტოც მრავალი წლის წინ შემთხვევით გადაიღეს ფოტოაპარატით, როდესაც გულუბრყვილო ბავშვები იყვნენ.
ფილმს შესანიშნავი მუსიკალური თანხლება აქვს (კომპოზიტორები: პატრიკ კენელი და მიროსლავ სკორიკი). ზედმეტი დრამატიზმისგან დაცლილი, მაგრამ სევდიანი, გულშიჩამწვდომი მელოდია არა მარტო ფილმში წამოჭრილ თემებზე გვაფიქრებს, არამედ გვახსენებს იმასაც, რომ „ანტონი“ მისი რეჟისორის, ზაზა ურუშაძის ბოლო ფილმი აღმოჩნდა, რომელიც 53 წლის ასაკში მოულოდნელად გარდაიცვალა და ბოლომდე შეინარჩუნა „ბავშვობა“ საკუთარ თავშიც და შემოქმედებაშიც.

“Truly I say to you, unless you turn and become like children, you will never enter the kingdom of heaven” (Matthew 18:3).
This part of the Gospel is read to his congregation by the pastor of the German Lutheran church, priest Friedrich. This church and village were built by German colonists living near Odessa in Ukraine, as well as many settlements around it: Gross Liebenthal, Hiebeldorf, Mannheim...
“We could not choose a better country to live in,” says the German Christina, and the Jew Josef agrees with her, but not because there is something wrong with these lands or the labor of the inhabitants does not bring results, on the contrary - there would be a real idyll around, if not for the year 1919 and the Bolsheviks’ ravaging.
The script for Zaza Urushadze’s film “Anton” (2019) was based on the novel “Anton, His Friend and the Russian Revolution” written by a Canadian writer, Dale Eisler, a descendant of those German colonists. The prototype of the main character, 10-year-old Anton, is the author’s own uncle. The script was written by Dale Eisler, Zaza Urushadze and Vadim Yermolenko. “Anton” is a co-production of three countries – Georgia, Ukraine and Lithuania. Filming took place in Ukraine, Germany and Georgia. The main roles in the film are played by Ukrainian and German actors (Nikita Shlanchak, Mikit Dziad, Anton Sebastian, Natalia Ryumina and others). Georgians participated in the creative and technical teams of the production, director, cameraman, sound director, lighting and artists.
The story which is based on real events takes place in 1919. A new act of unification of the independent Ukrainian Republic and Western Ukraine has been adopted, which, in fact, will cease to exist in 1920, during the summer attack of the Bolshevik army. The film uses the example of a German village, Gildendorf, to show how these events are being prepared.
Here, in Ukraine, into a Jewish family was born Lev Trotsky (real name - Lev Bronstein), the Soviet Marxist, revolutionary and theoretician, later the founder of the Red Army, who said: “Without Ukrainian coal, iron ore, bread, salt, the Black Sea, Russia cannot exist, it will wither, and with it - the Soviet government and us, along with you.” Lev Trotsky is one of the important characters in the film. For him and his like-minded people, the territory, the crops or raw materials grown here, are more important than people. His theory of natural selection states that the most adapted wins the battle. Not the best, neither the strongest or the most perfect but the most adapted. His gangs of ruthless killers strive to establish total control, brutally punishing the rebels and their supporters...
Here, as a counterbalance to such a figure, the film's authors bring out 9-10-year-old children: Anton and Yasha. Ukraine is not a homeland neither for one, nor for the other but they don't want to go anywhere, the friends want to be together here. They have many questions: why the sea is called Black when it is green, or maybe the Dead Sea is alive, or why they don't like Jews...
The film's art director is Vadim Filippov, and the cinematographer is Mikhail Petrenko, who lives in Canada. His camera creates an amazing canvas, where the landscapes of fertile steppes and plains merge with the sky at the horizon line.
The sky is an important detail of this film. Here Anton and Yasha are looking for heaven, to see their dead family members.
At the very beginning of the film, we can see the sky. Little boys are watching the clouds:
- Well, look at that.
– It looks like a castle..
- No, it looks more like a cart, the cart that killed my brother.
– Do you miss him??
- Yes, he was a good boy.... Dad says that Moshe is in heaven...
- I didn't know if there was a heaven for Jews too.
– Is heaven the same for everyone?...?….
- If the Jews have their own heaven, I can't get there, and what kind of heaven is that if they don't have friends - says Anton and treats Yasha with red Easter eggs.
With adults, everything is different - the Whites and the Bolsheviks are opposing each other, and the people are squeezed in the middle. When the Bolsheviks were leaving Odessa, they took away the entire herd, burned down the barn, so that the Whites would have nothing left. The population loyal to them was taken out into the streets and every fifth one was shot. Soon they will also enter here, in the village of the film's heroes. "This is not our war," the Germans say, but they still take weapons in their hands. The rebellious colonists advanced, in some places they even blocked the railway. Trotsky himself arrives to deal with the situation. "If we capture Trotsky, we will not only save the Germans, we will save millions of people from the Bolshevik hell," says Father Friedrich, who is actually leading the armed resistance. This is not what he is supposed to do as a clergyman, and Friedrich knows this best. "Like you, the same doubts gnaw at me, I struggle with the same anger, the same despair - that God has abandoned us all. God is testing us, "- the pastor tells his followers.
But, as the Gospel says: "He who takes the sword will perish by the sword" (Matthew 26.52
Friedrich is a vengeful person, and so is little Yasha's father - the Jew Josef Hohmann, whose wife was raped and killed; or the Bolshevik Dora, who is called "the devil in a dress" because of her cruelty and ruthlessness, and her such cruelty comes from the tragedy she suffered in childhood; or Johann, who seeks revenge for the murder of his father. That is why each of them fails and dies. Evil incarnate will survive - Leon Trotsky, who can adapt and tolerate everything, take nothing to heart, feel neither love nor hatred. He advises the same his old acquaintance - priest Friedrich. "Should I also adapt to the environment? Should I also become like you? God, in his goodness, allows us to wander and make mistakes. But it is not he who rules who will survive, but he who serves. The seed of death will never sprout," answers the priest, who in the end cannot kill Trotsky, thereby condemning not only himself. His path has no future.
The future belongs to Anton and Iasha. They will see Leon Trotsky chained in the abandoned ruins, who will tell the children that he is a teacher, tortured by the Chekists and left for dead. Of course, the children will free him.
“Mom, what have we done?” asks Anton as he, his mother, and his sister leave the place without looking back and head for Germany. “We saved a person,” is his mom’s reply.
Later we learn that Anton fought in World War II, and Yasha was in a concentration camp, as his prisoner number is engraved on his hand. However, they did not become enemies, they did not forget each other, they searched for each other all their lives and even found each other. They are reunited by the sky, a photo of which they accidentally took many years ago with a camera, when they were naive children.
The film has a wonderful musical accompaniment (composers: Patrick Kennel and Miroslav Skoric). The undramatic, yet sad, heartfelt melody not only makes us think about the themes raised in the film, but also reminds us that “Anton” was the last film of its director, Zaza Urushadze, who died suddenly at the age of 53 and retained his “childhood” in himself and in his work.