კინო ყოველთვის იყო სოციალური საკითხების ხაზგასმისა და განხილვის ძლიერი ინსტრუმენტი. ფილმი საშუალებას იძლევა, სხვა კუთხით დავინახოთ ჩვენი ცხოვრება. რეჟისორების ერთ-ერთი მთავარი ამოცანა არა მხოლოდ მაყურებლის გართობა, არამედ სოციალური პრობლემების გადაჭრის მნიშვნელობის გაცნობიერებაა და, ხშირ შემთხვევაში, ამას საინტერესოდ აკეთებენ მოკლემეტრაჟიან ნამუშევრებში. ავტორებს თავისი სათქმელის გადმოსაცემად არ სჭირდებათ დიდი თანხების დახარჯვა, ცნობილი მსახიობები ან გულისამაჩუყებელი კინომუსიკა, საკმარისია, კარგად დამუშავებული ვიზუალური მხარე და სწორად შერჩეული აქტიური პრობლემატიკა.
ანა სარუხანოვას მოკლემეტრაჟიანი ფილმი, „დღის ბოლომდე“ (2016) თვალს ადევნებს ორი დის უცნაურ ამბავს, ბაბუასთან ამანათის გადასაცემად მისულებს კარი ღია დახვდათ, ბაბუა კი სახლში არ არის. ნუთუ მოხუცს ისევ დავიწყდა სახლის გზა? მაყურებელი აკვირდება დების აპათიურ დამოკიდებულებას ერთმანეთისა და გარემოს მიმართ. რატომ ხდება და რა აიძულებს ადამიანებს გახდნენ გულგრილები ახლობლების მიმართ? ეს არის ამ ნამუშევრის საბოლოო სახე, თუმცა ავტორის ჩანაფიქრით სიუჟეტის მთავარი იდეა ბავშვობის მოგონების გაღვიძება იყო, რომლის ფონზეც საინტერესო ამბავი უნდა განვითარებულიყო, მაგრამ ეს სუსტად გამოიკვეთა და მეორეხარისხოვანმა თემამ გულგრილობა გადაფარა.
თანამედროვე საზოგადოებაში უაღრესად აქტუალური გახდა გულგრილობის პრობლემა. ბოლო დროს ეს თითქოს ნორმად იქცა, ამიტომ კინორეჟისორებმა მეტი ყურადღება მიაქციეს და ფართო ეკრანიდანაც თქვეს თავიანთი სათქმელი. მსოფლიო კინოსაგან განსხვავებით, ჩვენს ფილმებში ნაკლებად ხდება ამ თემის გაშუქება. არსებობს რამდენიმე ნამუშევარი, სადაც გაკვრით არის ნახსენები გულგრილობასა და მისგან გამოწვეული პრობლემებზე, თუმცა ისე მწვავედ ეს საკითხი როგორც ამ კინოსურათშია, სხვა ფილმებში არ დასმულა.
ფილმი იწყება ლამაზი პეიზაჟის ფონზე. ანა და ელენე, თითქოს უცხოები იყვნენ, ისე გადიან მთელ გზას დანიშნულების ადგილამდე. პირველივე წუთებში კარგად არის შესამჩნევი დების არასტანდარტული ურთიერთობა. სპეციალურად ახლო კადრითაა გადაღებული ლიფტით მგზავრობის სცენა, რომელშიც ზუსტად ჩანს მათი უემოციო დამოკიდებულება ერთმანეთის მიმართ. ამის შემდეგ ოპერატორი აღარ იყენებს ახლო ხედებს.
ცარიელ სახლში მარტოდ დარჩენილი დები თითქოს ერთგვარ ჭურჭელში აღმოჩნდებიან. რეჟისორი სრულიან განსხვავებულად ავლენს ორი ახალგაზრდის შინაგან სამყაროს. რამდენიმე ეპიზოდის გარდა ანა და ელენე მუდმივად ერთად ჩნდებიან კადრში, ორმაგი ექსპოზიციით კარგად არის შესაძლებელი მათზე დაკვირვება, გოგოები ერთმანეთისგან სრულიად განსხვავებული პიროვნებები არიან. ერთ კადრში ვხედავთ ორივე გოგონას, სასოწარკვეთილ ანას, რომელიც ცდილობს რაიმე გაარკვიოს ბაბუაზე, ელენე კი ხან კარადაში წიგნებს ათვალიერებს, ხან ფირფიტას არჩევს ფირსაკრავისთვის, ხანაც ფარდას კიდებს ფანჯრებზე. იგი ისე იქცევა, თითქოს არაფერი განსაკუთრებული არ მომხდარა ადამიანის დაკარგვით.
მთავარ პერსონაჟებს თუ ყურმილის მიღმა არსებულ ადამიანებს, ყველას საკუთარი სამყარო აქვს. ეს ადამიანები არ გრძნობენ არანაირ პასუხისმგებლობას ერთმანეთის მიმართ, რადგან არ გააჩნიათ მთლიანობის შეგრძნება. მშობლების განქორწინებამ ოჯახის წევრები უცხოებად აქცია. მოხუცი ბაბუა აღარავის სჭირდება. მშობლები არამც თუ ვახოს მიმართ, არამედ შვილების მიმართაც ინდიფერენტულები არიან, როცა სასოწარკვეთილი ანა ურეკავს მათ დახმარებისთვის, რათა მოაძებნინონ მოხუცი. ლონდონში მყოფი მამა უდროობას იმიზეზებს და დედისკენ იშვერს ხელს მოსაძებნად, მოიმოქმედოს რამეო, ამბობს, ხოლო დედა, პირიქით, ყველანაირ პასუხისმგებლობას ყოფილ ქმარს აკისრებს. საბოლოო ჯამში, ანა პრობლემასთან მარტო რჩება და ლოდინის გარდა სხვა გზა არ დარჩენია.
„დღის ბოლომდე“ იწვევს ემოციებისა და განცდების მთელ სპექტრს, შიშიდან სიხარულის გრძნობამდე. როცა სიუჟეტს აანალიზებ, ხვდები, რომ ეს ნამდვილი კატასტროფაა. ერთ დროს ახლობელი ადამიანები ერთმანეთისთვის უცხოები ხდებიან. თავიდან გეშინია, როგორც პერსონაჟების მომავლისა, ასევე ჩვენი საზოგადოების გამო, რადგან, სამწუხაროდ, თანამედროვე სამყაროში იშვიათი არაა გულცივობა ყველასა და ყველაფრის მიმართ და ეს უფრო და უფრო იზრდება.
ბოლომდე არ არის მიღწეული კულმინაცია. მთელი სიუჟეტი მცდელობაა იმისა, რომ ამბავი წაიყვანოს სევდიანი და დამთრგუნველი ფინალისკენ, მაგრამ ატმოსფერო არასოდეს აღწევს მაქსიმუმს. ყველაფერი იშლება, როცა გაუგებარი ირონია გამოდის წინა რიგში, რაც ამცირებს საერთო შთაბეჭდილებას. საუბარია საუზმის სცენაზე, სადაც დები ისტერიულად იცინიან და თან ამბობენ, კარგი იქნებოდა, თუ ვახო საერთოდ არ დაბრუნდეს, მაშინ ხომ ყველაფერი ძველებურად იქნებოდაო. გაუგებარია, ამ ეპიზოდით რისი მიღწევა სურდა ავტორს. თუ აქამდე ანას მაინც თანაუგრძნობდი, ახლა ეგეც ქრება. ისიც თავისი ოჯახის რიგითი წევრი ხდება, არაფრით განსხვავებული მათგან და ისეთივე გულცივი, როგორც დანარჩენები.
ამ უემოციო ადამიანების შემყურე გულგატეხილი მაყურებლის საამებლად კადრში შემოდის ვახო, რომელსაც თურმე მთელი ღამე საავადმყოფოში გაუტარებია, ვიღაცა უცხო ბიჭის დასახმარებლად. ეს ხანდაზმული ადამიანი სრული კონტრასტია მისი ახლობლებისა. შესაბამისად, ჩნება შეკითხვა, ნუთუ თანამედროვეობამ გახადა ახალი თაობა ასეთი გულცივი და თუ ასეა, მაშინ რა იქნება შემდეგ, წლების მერე? თუმცა ამის მყარი არგუმენტები ნამუშევარში არ არის, ამიტომაც დასკვნის გამოტანა მაყურებელს უნდა მივანდოთ.
ცოტაა დიალოგები და მოქმედებები, რაც არადამაჯერებელს ხდის ფილმს. თითქოს რეჟისორი სპეციალურად გაურბოდა ამ ყველაფერს. ჩანს, რომ ანას ამ სახლში ყოფნა არ უყვარს, მაგრამ რატომ, ამაზე პასუხი არ არის. ასევე არ ჩანს, რატომ უშლიდა ხელს ძველებურად ყოფნას ბაბუა, რატომ გაუცხოვდნენ ასე ახლობელი ადამიანები. გარკვეული ეპიზოდები საჭიროებს განმტკიცებას.
რადგან ავტორის თავდაპირველი ჩანაფიქრი იყო, რომ ბავშვობის სახლს მოგონებები გაეღვიძებინა, ამის გასაყარებლად ნაჩვენებია რამდენიმე დეტალი – წიგნების ხელუხლებელი თარო, სათამაშო მატარებელი, მუსიკალური ფირფიტები, რომლებსაც ძილისწინ ასმენინებდა დედა და სულ ეგ არის, რაც არ არის საკამარისი იდეის ბოლომდე გასაშლელად.
ავტორს არ სურს მოტყუება და ფინალსაც აჩვენებს ყოველგვარი „ჰეპი ენდის“ გარეშე. არც ბავშვობის სახლმა და არც ბაბუის უვნებლად დაბრუნებამ ოდნავადაც ვერ გაალღო მათში ყინული. ისინი ისეთივე გულგრილი დარჩნენ, როგორებიც იყვნენ დასაწყისში. ბინიდან გამოსულები უცხოებივით სხვადასხვა მიმართულებით აგრძელებენ გზას.
ფილმში კარგად არის ასახული უსახური ცხოვრება ადამიანისა, რომელიც საკუთარ თავშია გამოკეტილი, თუმცა ტოვებს იმედს იმისას, რომ ამ სიუჟეტის შემყურე მაყურებელში მაინც შემცირდება გულგრილობა და ის მეტად ემპათიური გახდება გარშემომყოფების მიმართ. პირველ კადრში თუ დები ახლო კადრით არიან ნაჩვენები, ბოლოში, რაც შეიძლება, შორიდან და მაღლიდან უყურებს კინოკამერა გოგოებს. თითქოს ოპერატორის თვალით კი არა, ვახოს თვალით დანახულ შვილიშვილებს აჩვენებენ.
აპათიურობა დიდი სისასტიკეა. ის აქცევს ადამიანს ცხოველად, რომელიც მიჩვეულია საკუთარი თავისთვის ცხოვრებას. მისთვის არ არსებობს სოციალური ღირებულებები, არ იცის თანაგრძნობა. ცუდი და კარგი ქმედებები სხვა ადამიანის მიმართ აჩვენებს, რომ ადამიანი არა მხოლოდ არსებობს, არამედ ცხოვრობს, რადგან მან იცის, როგორ უთანაგრძნოს სხვას, შესაბამისად, სარუხანოვას ამ ფილმის მსგავსი ნამუშევრების არსებობა აუცილებელია. გარკვეული ხარვეზების მიუხედავად, მცდელობა დასაფასებელია, ასეთი ფილმები მოქმედებენ პიროვნულ განვითარებაზე, კულტურული დონის ამაღლებასა და რთულ ცხოვრებისეულ სიტუაციასთან გამკლავებაზე.

Cinema has always been a powerful tool for highlighting and discussing social issues. Film allows us to see our lives from a different perspective. One of the main tasks of directors is to entertain the audience as well as to understand the importance of solving social problems, and, in many cases, they do this in an interesting way in short films. To convey their message, authors do not need a lot of money, famous actors or weepy film music; a well-developed visual side and a correctly selected active problematic are enough.
Anna Sarukhanova's short film, "Till the End of the Day" (2016), follows two sisters’ strange story who, having come to deliver a parcel to their grandfather, find the door open, but the grandfather is not at home. Has the old man lost the way home again? The viewer observes the sisters' apathetic attitude towards each other and the environment. Why does it happen and what makes people become indifferent to their loved ones? This is the final form of this work, although the author's main idea of the plot was to awaken childhood memories, against the background of which an interesting story should have developed, but this was weakly-expressed and indifference was overshadowed by a secondary topic.
The problem of indifference has become extremely relevant in modern society. Recently, it seems to have become the norm, so filmmakers have paid more attention to it and have said their piece on the big screen. Unlike world cinema, this topic is less covered in our films. There are several works where indifference and the problems caused by it are mentioned indirectly, however, this issue has not been raised as acutely in other films as it is in this one.
The film begins against the backdrop of a beautiful landscape. As if they were strangers, Ana and Elene walk the entire way to their destination. In the very first minutes, the sisters’ non-standard relationship is clearly noticeable. The elevator scene is shot in a special close-up, which clearly shows their emotionless attitude towards each other. After that, the cameraman no longer uses close-ups.
The sisters seem to find themselves in a kind of vessel, left alone in an empty house. The director reveals the two young people’s inner world in a completely different way. Except for a few episodes, Ana and Elena constantly appear together in the shot, it is possible to observe them well with double exposure, the girls are completely different personalities from each other. In one shot we can see both girls, a desperate Ana, who is trying to find out something about her grandfather, and Elena is sometimes looking through books in the closet, sometimes choosing a record for the tape recorder, sometimes hanging curtains on the windows. She behaves as if nothing special happened with the loss of a person.
The main characters or the people on the other side of the phone, all have their own world. These people do not feel any responsibility for each other because they have no sense of integrity. The parents' divorce has turned the family members into strangers. No one needs the old grandfather anymore. The parents are indifferent not only to Vakho but also to their children, when a desperate Ana calls them for help in finding the old man. The father, who is in London, excuses for the lack of time and reaches out to the mother to find him, to do something, he says, while the mother, on the contrary, puts all the responsibility on her ex-husband. In the end, Ana is left alone with the problem and has no choice but to wait.
“Till the End of the Day” evokes a whole range of emotions and feelings, from fear to joy. When you analyze the plot, you realize that this is a real catastrophe. People who were once close to each other become strangers. At first, you are afraid both for the characters’ future and for our society because, unfortunately, coldness towards everyone and everything is not uncommon in the modern world and this is only growing.
The climax is not fully reached. The whole plot is an attempt to lead the story to a sad and depressing finale but the atmosphere never reaches its maximum. Everything falls apart when an incomprehensible irony comes to the fore, which diminishes the overall impression. We are talking about the breakfast scene, where the sisters laugh hysterically and say that it would be better if Vakho did not return at all, then everything would be the same as before. It is unclear what the author wanted to achieve with this episode. If you sympathized with Ana until this moment, now that disappears as well. She too becomes an ordinary member of her family, no different from them and just as cold-hearted as the rest.
To appease the audience, heartbroken by the sight of these emotionless people, Vakho enters the shot, who apparently spent the whole night in the hospital to help some strange boy. This elderly man is a complete contrast to his relatives. Accordingly, the question arises, has modernity made the new generation so cold-hearted, and if so, what will happen later, years later? However, there are no solid arguments for this in the work, so we must leave it to the audience to draw their own conclusions.
There are few dialogues and actions, which make the film unconvincing. The director might deliberately avoid all this. It is clear that Ana does not like being in this house but there is no answer to why. It is also not clear why her grandfather prevented her from living in the old way, why people so close to her became alienated. Certain episodes need to be strengthened.
Since the author's original idea was to have the childhood home evoke memories, several details are shown to help this happen - an untouched bookshelf, a toy train, music records that her mother played before going to bed and that's all that is not enough to fully develop the idea.
The author does not want to deceive and shows the finale without any "happy ending." Neither the childhood home nor the unharmed return of her grandfather could melt the ice in them in the slightest. They remained as indifferent as they were at the beginning. Those who leave the apartment continue their journey in different directions like strangers.
The film well depicts the faceless life of a person who is closed in oneself but it leaves hope that the viewer who watches this story will at least reduce their indifference and become more empathetic towards those around them. If the sisters are shown in close-up in the first shot, in the last one, as far and as possible, the camera looks at the girls from afar and from above. It seems to be showing grandchildren seen not through the cameraman’s eyes, but through Vakho’s eyes.
Apathy is a great cruelty. It turns a person into an animal, accustomed to living for himself. There are no social values for him, he does not know compassion. Bad and good actions towards another person show that a person not only exists but also lives because he knows how to empathize with others, therefore, the existence of works like this film by Sarukhanova is necessary. Despite certain faults, the attempt is commendable, such films affect personal development, raise the cultural level and cope with difficult life situations.