თაობათა კონფლიქტი ხელოვნებაში ერთ-ერთი მარადიული და მნიშვნელოვანი თემაა. მშობლებსა და შვილებს შორის გაუგებრობები არც ისე იშვიათია და რაც უფრო იზრდება ბავშვი, მით უფრო ხშირი ხდება. ამის შესახებ უამრავი წიგნი დაიწერა და ასობით ფილმი გადაიღეს, ამიტომ ძალიან რთულია რაიმე უნიკალური შექმნა. სოსო ბლიაძის კინოსურათი, „სამი საფეხური“ (2017) ამ კატეგორიის ერთი რიგითი წარმომადგენელია.
წარმოიდგინეთ, როგორი ძნელია მოზარდისთვის, რომელიც, ერთდროულად, ყველაფერზე ფიქრობს, არა მარტო თანატოლების გარემოს მორგებაზე, არამედ უფროსების სამყაროს გაგებაზეც. გაიხსენეთ ის დრო, როცა თავად იყავით მოზარდები, როგორ მოიქცეოდით მსგავს სიტუაციაში, რომელშიც მთავარი გმირი აღმოჩნდება.
ახალგაზრდობა მშვენიერია და, ამავე დროს, რთული პერიოდია ნებისმიერი ადამიანის ცხოვრებაში. ამ დროსახლებურად აღმოაჩენთ სამყაროს და იძენთ ახალ ნაცნობებს, ცდილობთ გამოიცნოთ საკუთარი თავი, აირჩიოთ მომავლის გზა და არ იცხოვროთ უფროსების ბრძანებით. ამ დროს ხდება ჭეშმარიტი ადამიანური ურთიერთობების გაცნობაც. ამ ყველაფერთან შეჭიდება 13 წლის მარიამს ძალიან მძიმე გარემოში უწევს. მისი ახალგაზრდობა განსხვავდება თანატოლებისაგან.
ვისთვის შეიძლება იყოს ეს ფილმი განკუთვნილი, ვინ არის სამიზნე აუდიტორია? მოზარდებისათვის? ვისაც რთულად უწევს გაუმკლავდეს გარდატეხის ასაკს თუ მათი მშობლებისათვის, რომლებიც თავისებურად ცდილობენ შვილების გაგებას? უპირველეს ყოვლისა, ფილმი განკუთვნილია მათთვის, ვისაც მოუწევს შვილების აღზრდა, რათა ისინი იყვნენ მომზადებული ყველა იმ სირთულისთვის, რასაც შეიძლება წააწყდნენ. კინოსურათის ნახვის შემდეგ შეიძლება გადააფასო ბევრი დაუდევრად ნათქვამი სიტყვა ან ქმედება შვილებთან მიმართებაში, ახლებურად შეხედო ურთიერთობებს, თუმცა მოზარდებისათვის ეს ფილმი არაფრისმომცემია. ისინი ვერაფერს ისწავლიან აქედან, იმიტომ რომ არ არის ნაჩვენები მთავარი გმირების შინაგანი სამყარო, რაზეც უნდა იყოს დაფუძნებული მთელი თაობის ფილოსოფია.
რეჟისორმა წამოჭრა რამდენიმე ძალიან მნიშვნელოვანი თემა, როგორიც არის: მამა-შვილს შორის ურთიერთობა, სოციალური პრობლემების ფონზე მოზარდის ცხოვრება და მისი შიშები. ამ ყველაფრის სრულად გასაშლელად ქრონომეტრაჟი საკმარისი არ არის. 19 წუთში ავტორმა ვერც ერთი თემის სრულყოფილად ჩვენება ვერ შეძლო, დასვა კითხვები, მოყვა ამბავი, მაგრამ რატომ მოყვა, რისი თქმა სურდა და რა არის გამოსავალი, გაუგებარია. ვერ ნახავთ რაიმე ინოვაციურს ან თუნდაც ორიგინალურს თემის გამჟღავნებაში. მოკლემეტრაჟიანი ფილმების შემთხვევაში უფრო მომგებიანია აიღო კონკრეტული თემა და მის გარშემო იმუშაო. ასე უფრო მარტივად მივა სათქმელი აუდიტორიამდე.
13 წლის მარიამის გარემოს აღწერით მაყურებელი თავიდანვე ხვდება, რომ მასთან ყველაფერი ძალიან ცუდადაა, არამიმზიდველი გარემოა და მეგობრების ნაკლებობა. ის ექსცენტრიკულია, მარტოსულია და დაკარგულია რეალობაში. ამასთან ერთად, იმპულსურია და არ ფიქრობს მანამ, სანამ რამეს მოიმოქმედებს. მამა ძალიან მკაცრია მასთან, ის არ ჰგავს სხვა მშობლების უმრავლესობას. მთავარი გმირი იძულებულია მოიქცეს ისე, როგორც მამა უბრძანებს: იქურდოს, დაეხმაროს მძიმე სამუშაოების შესრულებაში…
მარიამის აზრები, მოტივები, ყველაფერი, რაზეც ნამუშევარი უნდა ყოფილიყო დაფუძნებული, სადღაც გაქრა. დარჩა მხოლოდ მთავარი გმირისა და მის გარშემო მყოფთა უცნაური ქმედებები. არ ჩანს, რას განიცდის იგი, რა უნდა, რატომ არის ასეთი მარტოსული, ეს ყველაფერი ფილმში ნაჩვენები არ არის. შესაბამისად, გაუგებარია კიდეც ზოგი ეპიზოდი.
კინოსურათს ეტყობა, რომ ავტორი კარგად არ იცნობს თემას. გარემო, რომელშიც სიუჟეტი ვითარდება, და მამასთან ურთიერთობა რეალურად უნდა ყოფილიყო მინიშნებები მარიამის შინაგანი სამყაროს გასაცნობად. ატმოსფერო პირველხარისხოვანია, რათა მაყურებელმა ზუსტად გაიგოს, რატომ არის ეს მამა-შვილი ასეთ მდგომარეობაში, რატომ ცხოვრობენ ჯიხურში, რა არის მათი ამ სიტუაციაში ყოფნის მიზეზი. ამას აკლია პრეისტორია და სიღრმე, რაც უფრო მეტად შეკრულს გახდიდა ფილმს. გინდა მეტი იცოდე მარიამის წარსულზე, მის გარემოსა და ახლობლებზე.
გამოსახულება და ხმა ნორმალურია. მათში გასაოცარი არაფერია, თუმცა არც ისეთია, რომ მაყურებელს დისკომფორტი შეექმნას ფილმის ცქერისას. მუსიკა თითქმის შეუმჩნეველია. მოვლენები ძალიან სწრაფად ვითარდება, ისე, რომ ძნელი დასაჯერებელია, როგორ შეიძლება ამდენი რამე მოხდეს ასეთ მოკლე პერიოდში.შესაძლებელია, კინოსურათი ასახავდეს თბილისის გარეუბანში ცხოვრებას, თუმცა ის ზოგ ადგილას ზედმეტად გაზვიადებულია და ზოგან კიდევ ძალიან მწირია, ამიტომ რთულია მისი დაკავშირება რეალობასთან.
ერთ-ერთი საკითხი, რაზეც რეჟისორი ცდილობს ყურადღების გამახვილებას, არის მარიამის შიშები, რომ მამა მას ფულის გამო უღალატებს და გაყიდის. ამის მისანიშნებლად რეჟისორი რამდენიმე ეპიზოდს გვაჩვენებს კიდეც, როდესაც მამა მარიამს მოულოდნელად აძლევს ფულს და ეუბნება, რომ თმა შეიჭრას და მოწესრიგდეს, ვიღაც უცნობ კაცს ელაპარაკება და მარიამისკენ უთითებს, თუმცა ამ ყველაფრის გასამტკიცებლად არაფერი ხდება. თან ეს იმდენად სხვათაშორის არის ნაჩვენები, მაყურებლების უმრავლესობისათვის შეუმჩნეველი დარჩებოდა. ფილმის ქვეთემებიდან ერთ-ერთი ჩანასახშივე მოკვდა.
შემდეგი საკითხი ახალგაზრდობა და მასთან დაკავშირებული პრობლემებია, თუმცა, ამ შემთხვევაშიც, იდეა ბოლომდე არ არის გაშლილი. კი ცდილობს ავტორი, აჩვენოს გარკვეული ფრაგმენტები, რომლითაც გაირკვეს, რა შეიძლება აწუხებდეს ამ ასაკის თინეიჯერს, მაგრამ ეს ყველაფერი კონტექსტიდან ამოვარდნილს ჰგავს, რადგან არ აქვს დასაწყისი და დასასრული.
ამის მსგავსადაა წარმოდგენილი სოციალური პრობლემები. გარეუბანში ნაგავსაყრელთან ახლოს, პატარა ჯიხურებში მცხოვრები სხვადასხვა წარმომავლობის ადამიანები, ყველანაირი ხერხით რომ ცდილობენ თავის გადარჩენას: ქურდობენ, ვიდეოკასეტებზე ამრავლებენ ფილმებს, რომლებსაც მერე ორ ლარად ყიდიან, მუშაობენ მტვირთავებად, აკეთებენ გაფუჭებულ ტექნიკას და ა. შ. ამ საქმეებში ჩართულია ყველა – კაცი, ქალი და ბავშვი. ისმის როგორც ქართული, მეგრული, ასევე უცხოენოვანი საუბრებიც, თუმცა როგორ მოხვდა ეს ხალხი აქ, ამაზე სიტყვაც არ არის ნახსენები.
შედარებით უკეთ არის ნაჩვენები მამასა და თინეიჯერ შვილს შორის პრობლემა, ამიტომაც კარგი იქნებოდა სხვა თემების უგულებელყოფა მომხდარიყო და მთლიანად ამ ხაზის განვითარებას დათმობოდა მთელი სიუჟეტი. თან ამისათვის კარგი ნიადაგი არსებობდა, თუმცა ვერც კი შეამჩნევ, რომ ეს ერთ-ერთი მთავარია, რადგან იმდენი თემა შემოდის და იხლართება ერთმანეთში, რთულია გარკვევა, რა არის მნიშვნელოვანი და რა მეორეხარისხოვანი.
მარიამის მსგავსად, მამის პერსონაჟიც არ არის ღრმა, არ ჩანს მისი დამოკიდებულება შვილის მიმართ. მისი ტირანად ჩვენების მცდელობა ჩაიშალა. ის ზედმეტად სასტიკი არაა. არადა, არის ეპიზოდები, სადაც ეს მცდელობა იყო. მასში თითქოს ორ განსხვავებულ პიროვნებას უყურებ – ერთი, რომელიც შვილთან ერთად მიდის გასაქურდად და გამოჭერის შიშით დანაშაულის ადგილზე მარტო ტოვებს მას. მერე აიძულებს ფიზიკურად იმუშაოს, შეუძლია ბავშვურ შეცდომაზე ხელი დარტყას, მაგრამ, ამის პარალელურად, ვხედავთ კადრებს, სადაც დამტვრეულ ჭურჭელს შვილთან ერთან ხელით კრეფს, თავისი ხელით უდებს საჭმელს თეფშზე, აძლევს ფულს თავის მოსაწესრიგებლად და, რაც ყველაზე მთავარია, ლაპარაკიდან და გამოხედვიდან, უმრავლეს შემთხვევაში, იგრძნობა, რომ მას შვილი უყვარს, თუმცა როგორ გამოხატოს ეს, არ იცის. ამას ვერ ვიტყვით მარიამის შესახებ, რამეთუ არ ჩანს მამის მიმართ მას რა გრძნობა აქვს – შიშის, სიყვარულისა თუ მორიდების. მამის პერსონაჟიც ითხოვს პრეისტორიას, როგორ მივიდა იგი ამ მდგომარეობამდე, რატომ ზრდის შვილს მარტო, როგორ აღმოჩნდა უსახლკაროდ. ჩნდება კითხვები, იქნებ მასაც რთული ბავშვობა ჰქონდა და ამიტომაც არ შეუძლია გამოიჩინოს სითბო და აგრესიულია ერთადერთი ქალიშვილის მიმართ. ეს კითხვები ითხოვს პასუხებს, რაც დაგვეხმარება მივხვდეთ, თუ რატომ იყო საჭირო ამ ფილმის შექმნა და რა უნდა ვისწავლოთ აქედან.
დიალოგები არაფრისმომცემია, ხელოვნურად ჟღერს ყველა პერსონაჟის წარმოთქმული თითოეული სიტყვა. მრავლად არის ბილწსიტყვაობა, რაც ფონურ ხმაურადაც კი ისმის მიუხედავად იმისა, კონტექსტს სჭირდება თუ არა.
დასასრული, გარკვეულწილად, ბუნდოვანი და ნაკლებად დინამიკურია, ვიდრე ფილმის დანარჩენი სიუჟეტი. მიუხედავად იმისა, რომ ის ატარებს მთავარი გმირის თვითგამოხატვის მცდელობას, სცენა ნაკლებად სერიოზულიადა მნიშვნელოვნად აფუჭებს მთლიან ფილმზე შთაბეჭდილებას, მაყურებლის ყურადღებას არ ამახვილებს პრობლემაზე.
თითოეულ ფილმში, შესაძლებელია, თუნდაც ერთი ნათელი წერტილის პოვნა და მისი დაუფასებლობა უსამართლობა იქნება. თავისთავად, ეს ფილმი დახვეწას კი მოითხოვს, თუმცა მან შეძლო დაეტოვებინა კითხვები, რაზეც დაფიქრება და მსჯელობა ღირს, მოყვა ამბავი, რომელიც ვინმესთვის შეიძლება ძალიან მშობლიურიც კი აღმოჩნდეს.

The conflict of generations is one of the eternal and important topics in art. Misunderstandings between parents and children are not so rare, and the older the child grows, the more common it becomes. Many books have been written about it and hundreds of films have been made, so it is very difficult to create something unique. Soso Bliadze's film, "Three Steps" (2017) is an ordinary representative of this category.
Imagine how difficult it is for a teenager who, at the same time, thinks about everything, not only adjusting to the environment of peers, but also understanding the world of adults. Remember the time when you were a teenager yourself, how you would have handled a similar situation in which the main character finds herself.
Youth is a wonderful and at the same time a difficult period in anyone's life. At this time, you discover the world in a new way and make new acquaintances, try to understand yourself, choose the path of the future and do not live by the orders of your elders. At this time, true human relationships are also introduced. 13-year-old Mariam has to deal with all this in a very difficult environment. Her youth is different from her peers.
Who might this film be for, who is the target audience? For adults? For those who have a hard time coping with the transition age or for their parents who are trying to understand their children in their own way? First of all, the film is intended for those who will have to raise their children so that they are prepared for all the difficulties that they may encounter. After watching the film, you can reevaluate many carelessly spoken words or actions in relation to your children, look at relationships in a new way, although this film has no interest for teenagers. They will not learn anything from this, because the main characters’ inner world is not shown, on which the philosophy of an entire generation should be based.
The director raised some very important topics, such as: the relationship between father and child, the life of a teenager amidst social problems and her fears. There is not enough time to fully unfold all of this. In 19 minutes, the author could not fully show any topic, asked questions, told the story, but why he told it, what he wanted to say and what is the solution is not clear. You won't find anything innovative or even original in the topic disclosure. In the case of short films, it is more advantageous to take a specific topic and work around it. In this way, the message will reach the audience more easily.
By describing the environment of 13-year-old Mariam, the audience realizes from the beginning that everything is very bad with her, unattractive environment and lack of friends. She is eccentric, lonely and lost in reality. At the same time, she is impulsive and does not think before she does something. Her father is very strict with her, he is not like most other parents. The main character is forced to do as her father orders her: to work, to help with hard work...
Mariam's thoughts, motives, everything on which the work was supposed to be based, disappeared somewhere. Only the strange actions of the main character and those around her remained. It is not seen what she is going through, what she wants, why she is so lonely, all this is not shown in the film. Consequently, some episodes are also incomprehensible.
The film looks like the author is not familiar with the subject. The environment in which the story unfolds and the relationship with father should actually have been clues to Mariam's inner world. The atmosphere is first-rate, so that the audience understands exactly why this father and daughter are in such a situation, why they live in a booth, what is the reason for their being in this situation. It lacks the backstory and depth that would have made the film more cohesive. You want to know more about Mariam's past, her environment and relatives.
Image and sound are normal. There is nothing surprising about them, but it is not such that the audience will feel uncomfortable while watching the film. The music is almost unnoticeable. Events are moving so fast that it is hard to believe how so much can happen in such a short period of time. It is possible that the film depicts life in the suburbs of Tbilisi, although it is too exaggerated in some places and too sparse in others, so it is difficult to connect it with reality.
One of the issues the director tries to focus on is Mariam's fears that her father will betray and sell her for money. To indicate this, the director even shows us several episodes when the father suddenly gives Mariam money and tells her to cut her hair and tidy up, someone talks to an unknown man and points to Mariam, although nothing happens to prove all this. Moreover, it is shown so casually, it would remain unnoticed by the majority of viewers. One of the film's sub-themes died from the moment of conception.
The next issue is youth and related problems, however, in this case too, the idea is not fully developed. Even the author tries to show some fragments to find out what might be bothering a teenager of this age, but it all seems out of context because it has no beginning and end.
Social problems are presented in a similar way. People of different origins living in small booths near the garbage dump in the suburbs, trying to survive by all means: stealing, duplicating films on videocassettes, which are then sold for two lari, working as loaders, repairing broken equipment, etc. All men, women and children are involved in these activities. One can hear conversations in Georgian, Mingrelian, and foreign languages, but not a word is mentioned how these people got here.
The problem between the father and the teenage daughter is shown relatively better, so it would have been better to ignore other topics and devote the whole plot to the development of this line. Besides, there was a good ground for this, although you won't even notice that this is one of the main themes, because there are so many topics it gets mixed up, it's hard to tell what's important and what's secondary.
Like Mariam, the father's character is not deep, his attitude towards his daughter is not visible. Attempts to portray him as a tyrant failed. He is not too cruel. However, there are episodes where this was attempted. In it, you seem to be looking at two different people – one who goes to steal with his daughter and leaves her alone at the scene of the crime for fear of being caught. Then he forces her to work physically, he can hit for a childish mistake, but at the same time, we can see shots where he picks up broken pieces of dishes with his daughter, puts food on her plate with his own hands, gives money to tidy herself up and, most importantly, from his speech and appearance, in most cases, it feels like he loves his daughter, but he doesn't know how to express it. We cannot say this about Mariam, because it is not clear what kind of feeling she has towards her father – fear, love or veneration. The father's character also asks for a prehistory, how he came to this situation, why he raises his daughter alone, how he ended up being homeless. Questions arise, he might also have had a difficult childhood and that's why he can't show warmth and is aggressive towards his only daughter. These questions need answers that will help us understand why this film was made and what we can learn from it.
Dialogues are uninspiring, every word uttered by every character sounds artificial. There is a lot of profanity that can even be heard as background noise whether the context calls for it or not.
The ending is somewhat vague and less dynamic than the rest of the film's plot. Although it carries the protagonist's attempt at self-expression, the scene is less serious and significantly spoils the impression of the entire film, not focusing the viewer's attention on the problem.
In each film, it is possible to find at least one bright spot, and it would be unfair to underestimate it. On its own, this film needs some refining, but it managed to leave some questions worth pondering and debating, telling a story that might even be very native to some.