„ნამე“ (2017) თანამედროვე ქართული კინოში ნამდვილი ფურორი აღმოჩნდა. ამ ფილმმა იშვიათი გამოხმაურება და სიყვარული დაიმსახურა მაყურებლის მხრიდან. ის მოულოდნელი გაკვირვების საგნად იქცა ქართველი აუდიტორიისათვის. ეს კინოსურათი ნათელი მაგალითი გახდა იმისა, თუ რა შეუძლია საინტერესო სცენარს, ამ სცენარის სწორ რეჟისურას და გადამღები ჯგუფის გულმოდგინებას.
ზაზა ხალვაში, რომელიც ფილმის რეჟისორობასთან ერთად სცენარისტიცაა, მითიური ამბის თავისუფალ ადაპტაციას გვთავაზობს. ესაა ლეგენდა გოგონაზე ზებუნებრივი ძალებით, რომელსაც სიყვარულის სანაცვლოდ თავისი ნიჭის დათმობა უწევს. თუმცა ფილმში ამბავი მაინც გადასხვაფერებულია. მასში გამართული ბრძოლა უფრო მეტად მოიცავს ძველის დასრულებასა და ახლის დაწყებას, ამ ბრძოლის ეპიცენტრში კი დგას ცისნამე (მარისკა დიასამიძე), გოგონა ტვირთად ქცეული ნიჭით.
ნამე ოჯახში ერთადერთია, ვინც, მამის მსგავსად, წინაპრების გზას აგრძელებს. ტვირთი, რაც ნამეს აწევს მხრებზე, ძალზე მძიმეა და მისი ტარების სირთულეს გარშემო ყველა ხედავს და იაზრებს. ეს განსაკუთრებით გამოჩნდა ნამეს მამის, ალისა (ალეკო აბაშიძე) და ძმის, ნურის (რომან ბოლქვაძე) დიალოგში. ალი ვაჟთან საუბარში აღნიშნავს, რომ ბიჭებმა „თავს უშველეს“ და გაექცნენ პასუხისმგებლობას, ამიტომაც ტრადიციის შენარჩუნების ვალდებულება ნამეს კისერზეა, თუმცა ახალგაზრდა გოგონასაც სურს, თავს უშველოს. მას დროთა განმავლობაში უფრო უღვივდება გათავისუფლების აზრი. ეს ფიქრები, ეს აზრები ისე ეპარება ქალწულის გონებას, როგორც კამკამა მდინარეს კაშხლის მშენებლობის ნარჩენები. პირველივე კადრები, ფაქტობრივად, ამით გვიღებს ფილმში ნაჩვენები ამბის კარს – ხმაურითა და უხეში ხმებით, მაგრამ მაინც ნელ-ნელა როგორ ეპარება და ერევა თეთრი ფერის ნალექი მდინარეს და, საბოლოოდ, აფერადებს და მოიცავს სუფთა წყალს.
ვინაიდან ფილმი მითოსურ ამბავს ეფუძნება, მასში საკრალურობა და სიმბოლურ-ალეგორიული ჩანართები მრავლადაა. პირობითობა, რომელსაც ზაზა ხალვაში ირჩევს, იმდენად ორგანულია, რომ განზოგადების საშუალებას, ფაქტობრივად, უსაზღვროს ხდის. რომ არა ქალაქის, ან კაშხლის კადრები, რომელიც შიგადაშიგ შემოდის თხრობაში, ალბათ, ღიას დატოვებდა დროისა და სივრცის სიზუსტესაც.
ამგვარ პირობითობას განსაკუთრებით ორგანულად მოერგო ოჯახის წევრების ოთხი შტოს ჩვენება. ხშირად აღუნიშნავთ, რომ მღვდლის, მოლასა და ათეისტი ძმების ერთ ოჯახში თავმოყრა ბუნებრივია იმ გარემოსთვის, სადაც მოქმედება მიმდინარეობს, ანუ აჭარისთვის. მაგრამ ეს საკითხი ასე მარტივად ასახსნელი ნამდვილად არაა.
ჰარმონია, რომელიც ამ ოჯახში სუფევს, ჩვეულებრივი სამყაროსთვის არაა სახასიათო. შეიძლება სასურველია, მაგრამ არსებული – ნამდვილად არა. ლადო (როინ სურმანიძე) მამის სახლში ძმებთან აღნიშნავს: „ყველას ჩვენ ჩვენი სიმართლე გვაქვს, სათითაოდ, ცალ-ცალკე და ამიტომაც ვართ თითო-თითო და ცალ-ცალკე“.
რელიგიური დაყოფა სამყაროსთვის ერთ-ერთი ყველაზე მგრძნობიარე თემაა და არაერთხელ აღუნიშნავთ, რომ რელიგიები ომების ყველაზე მნიშვნელოვანი საყრდენია, თუმცა „ნამეში“ ის იდეალური, შეიძლება ითქვას, უტოპიური მოცემულობა, სადაც ყველას საკუთარი სიმართლე აქვს და ყველა პატივს სცემს სხვის სიმართლეს, ფილმში ნაჩვენებია საერთო სურათის ერთ-ერთი ყველაზე დამახასიათებელი მოცემულობად. ოჯახი გაიყო და ყველამ თავის გზა იპოვა, რის გამოც ერთი სხეული დაიშალა, მაგრამ, ამასთანავე, შენარჩუნდა ჰარმონია, რომელიც თითქოს ნამეზე დგას.
უჩვეულო სამყაროს ბუნებრივს ხდის მინიმალისტური სტილი. ეს მეთოდი განსაკუთრებით თვალსაჩინოდაა გამოყენებული რიტუალებისათვის: წყლით ადამიანის ფეხზე წამოყენება, სულის შებერვით ჩირაღდნის ანთება, ლევიტაცია, რომელიც ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სიმბოლოა და ა.შ.
ფილმის მინიმალისტურობა განსაკუთრებით გამოიხატა კადრის კომპოზიციაში, ხმოვან რიგში, პერსონაჟთა ფსიქოპორტრეტებსა და დრამატურგიულ სისადავეში. თითოეულ მათგანში „დაცლილობა“, ზედმეტისგან გათავისუფლება არის მიზანი სათქმელის მაქსიმალური სიმკვეთრის წარმოსაჩენად.
კადრის აგების დროს კომპოზიციის სტრუქტურის დაცლა, ერთი შეხედვით, რთულ ამოცანას უქმნის ოპერატორს იმისთვის, რომ ვიზუალით თქვას სათქმელი, თუმცა, როდესაც კამერის უკან გიორგი შველიძე დგას, კადრი მხოლოდ ესთეტიკურად მომხიბვლელი კი არაა, არამედ იგი ცოცხალი და თითქოს ხელშესახები ხდება.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კი მაინც ხმოვანი რიგია. იონას მაქსვიტისისაგან ნამდვილად ოსტატური ნამუშევარი გამოვიდა. თითოეული ბგერა თუ წამიერი სიჩუმე მაყურებლის განწყობას მართავს ძალიან ფაქიზად და, ამავდროულად, მკვეთრად. ზაზა ხალვაშისა და იონას მაქსვიტისის დახვეწილმა ტანდემმა ნამდვილად შექმნა არა მხოლოდ ქართული, არამედ თანამედროვე მსოფლიო კინოში „ჩუმი კინოს“ შესანიშნავი ნიმუში. „ნამეს“ პერსონაჟების სახის ჩამოყალიბებაში ხმას უდიდესი როლი აქვს. ისინი აბსოლუტურად შეესაბამებიან გარემოს, ამიტომაცაა, რომ ასეთი ბუნებრივია მათი მცირე დიალოგიანი საუბარი, ზოგჯერ საერთოდაც უსიტყვო კონტაქტი, მიმიკისა და პლასტიკის თითქმის გამოუყენებლობა და ა.შ.
„ნამე“, როგორც მეტაფორებით სავსე ნამუშევარი, გამორჩეულია თავისი სიმბოლური დასასრულითაც, სადაც ვხედავთ სამ მთავარ სიმბოლოს – ჯადოსნური თევზის ტბაში გაშვებას, ლევიტაციასა და კაშხლის კადრებს. ნამესა და თევზს შორის არსებულ ზებუნებრივ კავშირს ფილმში არაერთხელ ესმება ხაზი. როცა ნამე საბოლოოდ ათავისუფლებს თევზს, იგი თითქოს თავს ითავისუფლებს; ლევიტაცია – მითი, რომელსაც ფილმი ეფუძნება, სრულდება იმით, რომ გოგონა ძალას კარგავს, თუმცა კინოსურათში ნიჭი, რომელიც მას აქვს, არ ტოვებს პატრონს. ის სულიერად კვლავ ამაღლებულია; დასასრულს (კაშხლის კადრები) კი, ჰაეროვანი სიჩუმის შემდგომ (ნისლით მოცულ ტბაზე მდგომი გოგონა), ძახილის ნიშანივით ხმამაღლადაა დასმული მშენებლობის უხეში ხმები. „აი, ეს მოდის!“ – აღნიშნავს ნამე. შესაძლოა, ამ ხმაურის შემოღწევის ეშინოდა მას და ამის გამო წარმოთქვამდა ამ სიტყვებს, თუმცა მან გადალახა ეჭვები, გარისკა და საბოლოოდ ამაღლებული ნისლს შეეთვისა.
ზაზა ხალვაშის ფილმის უდიდესი ღირსება ისაა, რომ მთელ ჯგუფს ძალიან რთული საქმე ჰქონდა და მოახერხა, ეს სირთულე მაყურებლისათვის შეუმჩნეველი დაეტოვებინა. მის მიერ შესრულებული სამუშაო ძალიან იოლად გაკეთებულის შთაბეჭდილებას ტოვებს და ეს მხოლოდ პროფესიონალიზმის მაჩვენებელია. ცისნამე განსაკუთრებული და გამორჩეული ადამიანია და ამიტომ ხშირად ამბობს ფრაზას – „მე სხვა ვარ“. იგივე მიზეზების გამო ფილმიც იმავე განცხადებას აკეთებს – „მე სხვა ვარ“.

“Namme” (2017) turned out to be a real success in modern Georgian cinema. This film received a rare response and love from the audience. It became an unexpected surprise for the Georgian moviegoers. This film became a vivid example of what an interesting script, the right direction of this script and the diligence of the film crew can do.
Zaza Khalvashi, who is the director as well as a screenwriter of the film, offers us a free adaptation of a mythical story. This is a legend about a girl with supernatural powers who has to give up her talent in exchange for love. However, the story in the film is still different. The struggle in it is more about the end of the old and the beginning of the new, and at the epicenter of this struggle is Tsisname (Mariska Diasamidze), a girl with a talent that has become a burden.
Namme is the only one in the family who, like her father, continues the path of her ancestors. The burden that Namme carries on her shoulders is very heavy, and everyone around her sees and understands the difficulty of carrying it. This is especially evident in the dialogue between Namme's father, Ali (Aleko Abashidze) and his brother, Nuri (Roman Bolkvadze). In a conversation with his son, Ali notes that the boys "escaped" and ran away from the responsibility, so the obligation to preserve the tradition falls on Namme, although the young girl also wants to release herself. Over time, the idea of liberation becomes more and more active in her. These thoughts, these ideas creep into the girl's mind like the debris of the construction of a dam on the pure river. The very first frames, in fact, open the door to the story shown in the film - with noise and harsh sounds, but still how the white sediment creeps and mixes with the river and, ultimately, colors and covers the clean water.
Since the film is based on a mythological story, there are many sacred and symbolic-allegorical elements in it. The convention that Zaza Khalvashi chooses is so organic that it makes the scope for generalization virtually limitless. If it weren't for the shots of the city or the dam that are constantly inserted into the narrative, it might have left the accuracy of time and space open.
Such convention is especially organically suited to showing the four branches of the four family members. It is often noted that the gathering of a priest, a mullah and atheist brothers in one family is natural for the environment where the action takes place, that is, for Adjara. But this issue is not so easy to explain.
The harmony that reigns in this family is not characteristic of the ordinary world. It may be desirable, but the existing one is definitely not. Being at home with his brothers, Lado (Roin Surmanidze) notes: “We all have our own truth, each of us, separately, and that is why we are each and separate.”
Religious division is one of the most sensitive topics in the world, and it has been repeatedly noted that religions are the most important pillar of wars, however, in “Namme” the ideal, one might say utopian setting, where everyone has their own truth and everyone respects the truth of others, is shown in the film as one of the most characteristic settings of the overall picture. The family was divided and everyone found their own way, which is why one body disintegrated, but at the same time, harmony was preserved, which seems to stand on Namme.
The minimalist style makes the unusual world natural. This method is especially clearly used for rituals: raising a person to his feet with water, lighting a torch by blowing on the soul, levitation, which is one of the most important symbols, etc.
The film’s minimalism is particularly evident in the shot composition, the sound sequence, the characters’ psycho-portraits and the dramaturgical simplicity. In each of them, “emptiness,” the liberation from excess is the goal in order to present the maximum clarity of what is being said.
At a glance, emptying the compositional structure during the construction of the shot poses a difficult task for the cameraman to say what is being said visually, but when Giorgi Shvelidze is behind the camera, the shot is not only aesthetically charming, but it also becomes alive and, as it were, tangible.
Of particular importance is the sound sequence. Jonas Maksvytis has produced a truly masterful work. Each sound or moment of silence controls the viewer’s mood very subtly and, at the same time, sharply. Zaza Khalvashi and Jonas Maksvytis’s sophisticated tandem has truly created a great example of “silent cinema” not only in Georgian but also in modern world cinema. The voice plays a huge role in shaping the faces of the characters in “Namme.” They absolutely fit into the environment, which is why their small dialogues, sometimes even wordless contact, almost no use of mimicry and plastic, etc. are so natural.
“Namme,” as a work full of metaphors, is also distinguished by its symbolic ending, where we can see three main symbols - the release of a magic fish into the lake, levitation and shots of the dam. The supernatural connection between Namme and the fish is repeatedly emphasized in the film. When Namme finally frees the fish, it seems to free itself; levitation - the myth on which the film is based, is fulfilled in that the girl loses her strength, however, the talent she has in the film does not leave her owner. She is still spiritually elevated; at the end (the shots of the dam), after the airy silence (the girl standing on the foggy lake), the harsh sounds of construction are raised loudly like an exclamation mark. “Here it comes!” - Namme notes. Perhaps she was afraid of this noise penetrating her and that is why she uttered these words, but she overcame her doubts, took the risk and finally embraced the rising fog.
The greatest merit of Zaza Khalvashi’s film is that the entire group had a very difficult task and managed to leave this difficulty unnoticed by the audience. The fulfilled work leaves the impression of being done very easily, and this is only an indicator of professionalism. Tsinsame is a special and distinguished person and therefore she often says the phrase - “I am different.” For the same reasons, the film also makes the same statement - “I am different”.