კართან მოდგა შემოდგომა
დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, საქართველოში მძიმე სოციალურპოლიტიკური სიტუაცია ჩამოყალიბდა. ქვეყანაში გაჩნდა დაკარგული ტერიტორიები, ლტოლვილები, ოჯახისა და საზოგადოებისაგან გარიყული მარგინალები, ემიგრანტები, რომლებმაც სასიცოცხლო მინიმუმის მოსაპოვებლად სხვადასხვა ქვეყანას მიაკითხეს. პრობლემათა ამ მრავალფეროვანი სპექტრის ასახვა ქართული კინოში მისთვის ჩვეული ზედაპირულობით დაიწყო. საზოგადოებისთვის მტკივნეულ და აქტუალურ საკითხებზე ავტორები მხოლოდ გარკვეული აქცენტებით, ინფორმაციის ფიქსაციით შემოიფარგლებოდნენ. ისევე, როგორც წინა პერიოდის (1970-1980) ქართულ დოკუმენტალისტიკაში, აქტუალური დარჩა პრობლემისესთეტიზაციისტენდენცია. ამ ტენდენციისგან განსხვავებულ სტილისტიკაში ქმნის თავის საინტერესო ნამუშევრებს ქართველი კინორეჟისორი, ლევან კოღუაშვილი.
მისი შემოქმედებისადმი ინტერესი ჯერ კიდევ მისივე პირველი ფილმებიდან გაჩნდა, რაც, გარკვეულწილად, განპირობებულია ამ ავტორის შემოქმედებისათვის დამახასიათებელი თხრობის რეალისტური, მსუბუქი სტილით, საინტერესო გარემოს, საერთო ატმოსფეროს შექმნის, რუტინულ ყოფაში სოციუმისთვის აქტუალური ნარატივების წინა რიგში წამოწევის უნარით. რეჟისორი არასოდეს არ გამოხატავს აქტიურად საკუთარ პოზიციას, რითაც მაყურებელს უტოვებს არეალს, თვითონ განსაზღვროს, იფიქროს, შეაფასოს, სათანადო დასკვნა, პოზიცია გამოხატოს არსებული პრობლემების მიმართ. ასეთია მის მიერ შექმნილი კინოსურათები: „შემთხვევითი პაემნები“, „ქალები საქართველოდანდაგოგიტას ახალი ცხოვრება”. სამივე ფილმში ლევან კოღუაშვილი მოგვითხრობს გმირებზე, რომლებსაც ცხოვრებამ, საზოგადოებამ პიროვნულ არჩევანი არ დაუტოვა, დროში დაკარგულ ადამიანებზე, რომლებიც ინერციით, შემთხევითობაზე დამოკიდებულები აგრძელებენ ცხოვრებას.
გოგიტას ახალი ცხოვრება” (2016) მხატვრულდოკუმენტური ფილმია. იგი უფრო მეტად ჩამოგავს ეგრეთ წოდებულ ფსევდოდოკუმენტურ ფილმს, როგორსაც უწოდებენ მოკუმენტურს. ეს არის ამბავი ყოფილ პატიმარზე, რომელიც საზოგადოების დადგენილი ნორმების შესაბამისად ცდილობს ცხოვრებას. ციხეში დაკარგული წლები, არასრულფასოვნების კომპლექსი, ცხოვრებიდან ამოვარდნის მწვავე შეგრძნება გოგიტას აიძულებს, გამოსავალი ოჯახის შექმნაში ეძებოს. ესაა ერთადერთი, რაც მას შეუძლია და რამაც, შესაძლოა, შეცვალოს მისი ცხოვრება. ერთადერთი პერსპექტივა, რაც საშუალებას მისცემს მას საკუთარი ადგილი დაიმკვიდროს არსებულ საზოგადოებაში. მაგრამ აქაც არსებობს შეზღუდვები, დამკვიდრებული სტერეოტიპები, რომლის მიხედვითაცპატარძალიზუსტად უნდა შეეფერებოდეს ზოგად მოთხოვნებს არა მხოლოდ თავისი სტატუსითა და შესაძლებლობებით, არამედ ვიზუალითაც. „გოგიტას ახალი ცხოვრებაარის ბანალური სასიყვარულო თავგადასავალი უარყოფასა და აღიარებაზე.
ფილმის პირველ ეპიზოდში, ციხეში აღებული ინტერვიუს შემდეგ, „თავისუფლებაზე გამოსულიგოგიტა სახლში წასვლამდე აქტიურად ეძებს თავის მამაოს, სულიერ მოძღვარს, რომლის მეშვეობითაც მან შეძლო ციხის რუტინული ერთფეროვნება, უსამართლობით გამოწვეული სევდა გადაელახა. იქ, იმ ჩაკეტილ სივრცეში რელიგია მისთვის გახდა ის საყრდენი, რომელმაც მისცა შინაგანი რესურსები და ძალა, რათა ახლიდან დაეწყო ცხოვრება. პირველივე ეპიზოდით ლევან კოღუაშვილი ხაზს უსვამს ქართული საზოგადოების უმრავლესობის ბრმა მიჯაჭვულობას რწმენისა და ეკლესიის მიმართ. ამ შემთხვევაში, ეკლესია წარმოდგენილია, როგორც საზოგადოებაში ადაპტირებისთვის აუცილებელი ელემენტი. თავისუფალი გოგიტასათვის ეს ელემენტი უკვე აღარაა საჭირო.
ინტერნეტით დაწყებული ურთიერთობები, მარტივი კომუნიკაციის დამოუკიდებელ სივრცეებში თანამედროვე რეალობის, ადამიანების გაუცხოების ახალი პლასტის მაჩვენებელი ხდება, როდესაც ვირტუალური ყოფა თითქმის შეუძლებელს ხდის იმავე განწყობით უშუალო ურთიერთობის აწყობის პერსპექტივას. ის, რაც შესაძლებელია ვირტუალურად, მიუღებელია რეალურად. ოჯახის ზეგავლენით, გოგიტას სატრფო დაწუნებულია ჭარბი წონის გამო. ვირტუალობაში გოგიტასათვის მნიშვნელოვანი ხდება კეთილგანწყობა, ოცნება, უზრუნველყოფილი მომავლის დანახვის პერსპექტივა, ილუზია, რომელიც სატრფოს გარეგნობასთან არავითარ კავშირში არ არის, ამიტომ ის არ ფიქრობს, რას იტყვიან სხვები, ხოლო რეალობაში საზოგადოების, ოჯახის მოთხოვნის, სტერეოტიპების წინაშე ის უძლური და დამოკიდებული ხდება, თუმცა დროებით. რეალური ურთიერთობები ხომ განსხვავებულ ემოციურ სპექტრთანაა კავშირში.
ბათუმში მარტო წასული გოგიტა ურთიერთობის აწყობას, იდეალური ქალის მოძებნას ბულვარზე ცდილობს. საბჭოთა პერიოდის ასოციაციით შექმნილი გარემო, რუსი ტურისტები და გოგიტას დამოკიდებულება მათ მიმართ მიგვანიშნებს როგორც საზოგადოების დაბალი ფენის მენტალურ მდგომარეობაზე, საბჭოთა ყოფიდან ჩვევად ქცეულ ურთიერთობის ფორმებზე, ასევე მის შინაგან პრობლემებზე, კომპლექსებზე, რომლებიც თავისუფალი ურთიერთობების საშუალებას არ აძლევენ მას.
ცხოვრებისშემთხვევითი პაემნებიუკვალოდ არ ქრება და ფილმის გმირებიც, ნებსით თუ უნებლიე, ისევ აგრძელებენ ურთიერთობებს, ვინაიდან მათი კავშირი ვიზუალზე, საზოგადოების სტერეოტიპებზე მეტია. კინოსურათის თხრობაში მნიშვნელოვან ადგილს იკავებს მუსიკალური ლაიტმოტივი, რომელიც დამატებით ემოციურ სპექტრს და განწყობას ქმნის, რომანტიკულნოსტალგიურს. ბოლო სცენაში, როდესაც ქარბუქსა და  სიცივეში მოსეირნე წყვილი ცხოვრებისეული პრობლემების წინაშე მარტო დარჩენილები, ოცნებობენ მომავალზე, ჩნდება სიმსუბუქის, თანაგრძნობის, სევდის შეგრძნება.
ფილმში რეჟისორი მნიშვნელოვან ადგილს უთმობს გამომსახველობითი სტუქტურას. ამბის დასაწყისში, კადრში დომინირებს ნაცრისფერი, ცივი ტონალობა, რაც უფრო მეტად ამძაფრებს გოგიტას მარტოსულობის შეგრძნებას, ხოლო ოჯახის შექმნის შესახებ გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ კადრში იმატებს  თბილი ტონალობა, რითაც ნელნელა ჩნდება გოგიტასახალი“, განსხვავებული ცხოვრების დაწყების იმედიც.  თხრობა აგებულია როგორც დადგმითი ელემენტებით, ასევე დოკუმენტური კადრებითა და  ინტერვიუებით.
ლევან კოღუაშვილის შემოქმედებისათვის ნიშანდობლივი თხრობის სიმსუბუქე ქართული ხასიათის შტრიხებიდან, „პოეზიისა და პროზის თანაარსებობიდანმოდის. ქართული ხასიათიდან გამომდინარე, საქართველოში პრობლემები არ უყვართ, მათზე ფიქრი კი, მითუმეტეს, სალაღობო, გასართობი ხდება.
ყველაფერი რომანტიკული არეალით არის შემოსილი, ესაა მუდმივი ტენდენცია რეალობიდან გაქცევისა, რაც ერს ერთ წრეზე სიარულს აიძულებს. ლევან კოღუაშვილის მსუბუქი თხრობის სტილიც ფილმის ნახვისას არ იძლევა დაფიქრების საშუალებას, უბრალოდ მიყვები სიუჟეტს, ემოციურად განიცდი მომხდარს, მაგრამ შემდეგ ჩნდება რაღაც უსიამოვნო შეგრძნება, რომელიც მაინც აიძულებს მაყურებელს, დაფიქრდეს პრობლემებზე. იფიქროს იმაზე, რამდენად ადვილია ადამიანების სტიგმატიზება და რამდენად რთული მისგან გათავისუფლება, როგორ ცდილობს საზოგადოება სტერეოტიპული დამოკიდებულებით არ მისცეს საშუალება ინდივიდს იყოს ბედნიერი და იცხოვროს  თავისი ცხოვრებით.

A difficult socio-political situation developed in Georgia after gaining independence. In the country there appeared lost territories, refugees, marginalized people excluded from family and society and immigrants who went to different countries to earn a living. The reflection of this diverse range of problems in Georgian cinema began with its usual superficiality. Authors limited themselves to only certain accents and concentrated on issues that were painful and urgent for society. Just as in the Georgian documentary of the previous period (1970-1980), the tendency to “aestheticize” the problem remained relevant. Georgian film director Levan Koguashvili creates his interesting works in a style that differs from this tendency.
An interest in his work arose from his very first films which is partially conditioned by the realistic, light style of narration characteristic of this author's work, the ability to create an interesting environment, a common atmosphere and to bring to the foreground narratives relevant to society in routine life. The director never expresses actively his own position, thus leaves the viewer the space to determine, think, evaluate, draw the appropriate conclusion and express a position on existing problems. Such are the films he made: “Random Dates,” “Women from Georgia” and “Gogita's New Life.” In all three films, Levan Koghuashvili tells us about heroes to whom life and society did not leave a personal choice, about people lost in time, who continue to live by inertia, are dependent on a chance.
“Gogita's New Life” (2016) is a feature-documentary film. It is more like a so-called pseudo-documentary film, as they call it. This is a story about a former prisoner who is trying to live according to the established norms of society. The years lost in prison, an inferiority complex, an acute feeling of being left out of life force Gogita to look for a way out in creating a family. This is the only thing he can do and what may change his life, the only perspective that will allow him to establish his own place in the existing society. But even here, there are restrictions, established stereotypes, according to which the “bride” must exactly fit the general requirements not only in terms of her status and abilities but also in terms of her appearance. “Gogita’s New Life” is a banal love adventure about rejection and recognition.
After an interview in prison in the first episode, before going home, “released” Gogita actively searches for father, a spiritual guide through whom he was able to overcome the routine monotony of prison, the sadness caused by injustice. There, in that confined space, religion became for him the support that gave him the inner resources and strength to start life anew. From the very first episode, Levan Koghuashvili emphasizes the blind attachment of the majority of Georgian society to faith and the church. In this case, the church is presented as a necessary element for adaptation in society. For free Gogita, this element is no longer needed.
Relationships that begin on the Internet, in independent spaces of simple communication, become an indicator of a new layer of modern reality, the alienation of people, when virtual existence makes the prospect of establishing direct relationships with the same mood almost impossible. What is possible virtually is unacceptable in reality. Under the influence of his family, Gogita's loved one is rejected because of her excess weight. In virtuality, benevolence, dream, the prospect of seeing a secure future, an illusion that has nothing to do with the lover's appearance become important to Gogita, which is why he does not think about what others will say but he becomes powerless and dependent in front of society, family demands and stereotypes in reality, temporarily though. Real relationships are connected with a different emotional spectrum.
Having gone alone to Batumi, Gogita tries to build a relationship, to find the ideal woman on the boulevard. The environment created by the association of the Soviet period, Russian tourists, and Gogita's attitude towards them indicate both the mental state of the lower layer of society, the forms of relationships that have become habitual since Soviet times, as well as his internal problems and complexes that do not allow him to have free relationships.
Life's "random dates" do not disappear without a trace and the film characters continue their relationships whether they want to or not since their connection is more than visual and societal stereotypes. The musical leitmotif plays an important role in the film narrative, creating an additional emotional spectrum and mood, romantic and nostalgic. A feeling of lightness, compassion, and sadness appears in the last scene, when a couple is walking in a blizzard and cold and dream about the future, left alone facing life's problems.
The director devotes significant space to the expressive structure in the film. At the beginning of the story, the shot is dominated by a gray, cold tone, which further intensifies Gogita's feeling of loneliness but a warm tone is added to the shot after his decision to start a family, which gradually gives Gogita hope for a "new," different life. The narrative is built on both staged elements, as well as documentary footage and interviews.
The lightness of the narrative characteristic of Levan Koghuashvili's work, comes from the features of the Georgian character, the "coexistence of poetry and prose." Considering the Georgian character, problems are not liked in Georgia and thinking about them, moreover, becomes idle and entertaining.
Everything is covered with a romantic area, this is a constant tendency to escape from reality, which forces the nation to walk in circles. Levan Koghuashvili's light-hearted narrative style doesn't also allow you to think while watching the film, you just follow the story, you emotionally experience what happened but then some unpleasant feeling appears, which still forces the viewer to think about the problems. To think how easy it is to stigmatize people and how difficult it is to free themselves from it, how society tries to prevent an individual from being happy and living their own life with stereotypical attitudes.