ქართულ-აფხაზური კონფლიქტიდან 30 წელი გავიდა, თუმცა ის ჯერ კიდევ სისხლმდინარე, მოუშუშებელი ტკივილია. ხელოვნების სხვადასხვა დარგის წარმომადგენლები ცდილობენ, ეს მტკივნეული საკითხი ასახონ თავიანთ შემოქმედებაში: არსებობს ამის გადმომცემი არაერთი მუსიკალური, ლიტერატურული თუ კინემატოგრაფიული ნიმუში, გადაღებულია არაერთი მხატვრული თუ დოკუმენტური კინოსურათი. ომი სამუდამოდ რჩება ხალხის მეხსიერებაში, თუნდაც მისი დასრულებიდან ათწლეულები იყოს გასული, ამიტომაც ის მუდამ აქტუალურია და მისი ახალი ხედვით წარმოჩენა უფრო საინტერესოა.
დოკუმენტური კინო ერთ-ერთი კარგი გზაა, მიიტანო საზოგადოებამდე პრობლემა. ყველა ქვეყანას აქვს თავისი წილი უბედურება, რომლის გააზრებაც მნიშვნელოვანია. დოკუმენტური ფილმის რეცენზიაზე მუშაობა საკმაოდ რთულია, რადგან მასში მონაწილეობენ არა მსახიობები, არამედ ჩვეულებრივი ადამიანები. მასში მთავარია გაანალიზდეს, რა თემებს ეხება ნამუშევარი და მოახერხა თუ არა მან იმ თემის სათანადოდ განხილვა, რისთვისაც გადაიღეს.
მარადია ცაავას 2021 წლის სადებიუტო დოკუმენტური ფილმი “წყალს საზღვრები არ აქვს” განსხვავებულად წარმოგვიდგენს ამ თემას. ფილმის მთავარი გმირი არა დევნილები, არა ტერიტორის მცველი ჯარისკაცები, არამედ ენგურჰესის ბობოქარი კაშხალია, რომელიც ერთადერთი დამაკავშირებელია ორ ერს შორის. 1993 წლის კონფლიქტმა ის ორ ნაწილად გაყო. ერთი ნაწილი აფხაზეთის, მეორე კი დანარჩენი საქართველოს ტერიტორიაზეა. უერთმანეთოდ ისინი უფუნქციოა, ამიტომაც მის მუშაობაზე უპირობოდ თანხმდება ორივე მხარე.
ჟურნალისტი და დამოუკიდებელი დოკუმენტალისტი თბილისიდან ზუგდიდში ჩადის კაშხლის სანახავად, რათა გაიგოს მეტი ინფრასტრუქტურისა და მისი მუშაკების შესახებ, თუმცა მას გადაღების პერიოდში უჩნდება სურვილი ჰესის მომუშავე მუშებთან ერთად გადაკვეთოს საზღვარი და გადაიღოს იქითა მხარეც, რაც არც ისე ადვილია, ამიტომმას თვეების გატარება უწევს ზუგდიდში. საშვის მოლოდინის პროცესში ის აგროვებს ამაღელვებელ ისტორიებს.
ამბებს სხვადასხვა ასაკის ჰესის მუშები ყვებიან, სხვადასხვა პროფესიის, განსხვავებული სოციალური სტატუსისა და, შესაბამისად, განსხვავებული ცხოვრებისეული გამოცდილებით, მაგრამ მათ ერთი რამ აქვთ საერთო – ეს კაშხალია. ენგურჰესს შეუძლია გააერთიანოს სრულიად განსხვავებული ადამიანები და აიძულოს ისინი, იმოძრაონ ერთი მიმართულებით, მშობლიური ჰესის მომავლისათვის. რეჟისორი თითეულ პერსონაჟს საშუალებას აძლევს, ილაპარაკოს, გამოთქვას საკუთარი აზრი, ისაუბროს იმაზე, რაც მისთვის მნიშვნელოვანია. ავტორი მხოლოდ კითხვების დასმით ერევა საუბარში, ამიტომ მათი ემოციები და განცდები დაუმახინჯებლად გადაეცემა მაყურებელს, თუმცა მოსახლეობის მხრიდან საჭირო იყო მეტი ამბის მოყოლა, რათა უფრო დამაჯერებელი გამხდარიყო და მეტად მისულიყო მაყურებლის გულამდე.
ფილმის დადებითი მხარე არის თემის აქტუალობა, ყოველგვარი პოლიტიზირების გარეშე, განსხვავებული კუთხით არის წარმოდგენილი საკმაოდ მძიმე პრობლემა. ავტორი არ წარმოაჩენს საკუთარ დამოკიდებულებას. მაქსიმალურად სიფრთხილითა და დაკვირვებით არის წარმოთქმული სიტყვები, რათა არც ერთი მხარისთვის არ ყოფილიყო მტკივნეული და გაუგებარი.
ფილმი გადაღებულია რეპორტაჟის მსგავსად. ამ შემთხვევაში რეჟისორი ჟურნალისტის როლშია, სვამს კითხვებს, ჰესის მუშაკები კი რესპოდენტები არიან, რომლებიც პასუხობენ, ბოლოს კი ეს ყველაფერი ფილმის სახით არის აკინძული, რაც საერთოდ არ ტოვებს დოკუმენტური კინოსურათის შთაბეჭდილებას. თითქმის ყველა კადრში ჩანს თვითონ რეჟისორი და თუ არ ჩანს, მისი ხმა მაინც ისმის, რაც უფრო აუფასურებს ნამუშევარს.
რაც შეეხება სტრუქტურას, რეჟისორი ცდილობდა, რაც შეიძლება მეტი ჩაეტია, რათა ფილმი უფრო სანახაობრივი ყოფილიყო, მაგრამ, სამწუხაროდ, ეს ყველაფერი ნამდვილ არეულობაში გადაიზარდა, ნამუშევარი გამოვიდა ქაოტურად მიმოფანტული, რომელსაც არ აერთიანებს ერთ თავგადასავალი და მათ უმეტესს ვერ მიაქვს მაყურებლამდე ის დრამა, რაც ჩაფიქრებული ჰქონდა ავტორს. არადა, ფილმი მიზნად ისახავდა ძალიან დიდ ამოცანას. ნამუშევარი არ მიყვება კონკრეტულად ერთ ხაზს. თავიდან რამდენიმე სიტყვით ისმის ენგურჰესზე საუბარი, მაგრამ თუ ეს ფილმი დოკუმენტურია და კაშხლის გაცნობას ემსახურება, მაშინ რატომ გვაწვდის ის მხოლოდ მწირ ინფორმაციას მის შესახებ, ხოლო თუ მთავარი თემა მუშაკების მიერ მოყოლი ამბებია, არც ეს არ არის ბოლომდე გახსნილი და სრულყოფილად ნაჩვენები. ბოლოს კი, მესამე და სათაურთან ყველაზე ახლოს მდგომი თემა არის საზღვრის კვეთა, თუმცა ესეც ნაკლებად არის გაშლილი ნამუშევარში. ერთი სცენა ისე გადადის მეორეში, დამთავრების დროც კი არ აქვს. ზოგიერთი მომენტი გამოიყურება დაქუცმაცებულად.
გაუგებარია ავტორის უხეში მოთხოვნა იმის შესახებ, რომ რატომ არ აძლევენ საშვს. არადა, სულაც არ არის გასაკვირი, როცა ავადმყოფი დედისა და და-ძმის სანახვად არ უშვებენ ადამიანებს, ფილმის გადასაღებად ექვსი კაცი არ შეეშვათ. მუშებს თვალებში ეტყობათ, როგორი სიფრთხილით ეკიდებიან ამ თემას, ხმამაღლა ლაპარაკი კი ერიდებათ და მოზომილად გამოთქვამენ ყველა სიტყვას, რაც საზღვრის კვეთას ეხება, ამის ფონზე კი რეჟისორის დაჟინებული მცდელობები აღმოჩნდეს საზღვრის მეორე მხარეს, ცოტა არ იყოს თავხედურად გამოიყურება.
ავტორს არ აქვს გაცნობიერებული, რის ფასად უწევს უბრალო მოსახლეობას იქითა მხარეს გადასვლა. საზღვართან ყოველი მიახლოება და გადალახვის მცდელობა, კანონიერი თუ უკანონო გზებით, დიდ შიშთან და სტრესთან არის დაკავშირებული. ყოველწამიერი ფიქრი იმაზე, მიაღწევენ კი მშვიდობით დანიშნულების ადგილამდე. შორიდან მასზე დაკვირვება და დასკვნების გაკეთება მარტივია, მაგრამ როცა ეს ყველაფერი წლების განმავლობაში შენი ყოველდღიურობა ხდება, ეს ფილმი ვეღარ აღძრავს ვერანაირ ემოციას, რადგან მისი არც ერთი თემა ბოლომდე არ არის გახსნილი. თუ ამ ფილმმა ქართველ მაყურებელში ვერ შეძლო გრძნობების გაღვიძება და დაფიქრება პრობლემაზე, მაშინ რაღა უნდა ითქვას იმ უცხოელ მაყურებელზე, რომელთათვის საქართველო ან ამერიკის შტატია, ან რუსეთის შემადგენლობაში მყოფი რესპუბლიკა. ნუთუ ამ შემთხვევაში დოკუმენტური ფილმის მიზანი ჩაითვლება მიღწეულად. რა თქმა უნდა, არა.
კინოსურათი რასაც ნამდვილად არ უჩივის, ესაა მუსიკა და ოპერატორული ნამუშევარი. უხვად გამოყენებულმა სიმღერებმა შექმნეს შესაბამისი განწყობა. ენგურჰესის ახლო და შორი ხედები საოცრებააა. ზოგჯერ ოპერატორი დრონებს იყენებენს გადაღებისათვის, რაც რადიკალურად ცვლის პერსპექტივას და ხსნის იმავე სამყაროს სხვა კუთხით. არის მასში რაღაც მაგიური. იგი გიჩენს სურვილს, ახლოდან ნახო ბობოქარი კაშხალი და შენც შეიგრძნო მისი იდუმალების ძალა, რომელიც ასე ხმაამოუღებლივ აერთიანებს ადამიანებს და გავიწყებს საზღვრის არსებობას. ფილმში პერსონაჟების თხრობას სამეგრელოს პეიზაჟისა და ჰესის კადრები ფარავს, რითაც მარტივი გახდა ანონიმურად დარჩენილიყვნენ ის ადამიანები, ვისაც ამბების მოყოლა ღიად არ სურდა, ეს ყველაფერი კი ლამაზი ხედების ფონზე კარგი გადაწყვეტილება იყო.
წყალი განსაკუთრებულ როლს ასრულებს ამ დოკუმენტურ ნამუშევარში. წყალი, როგორც ცოცხალი ელემენტი, თავისუფლების სიმბოლო, თავისი ხასიათით, განწყობითა და საშუალებებით ახერხებს ახლებურად შეგახედოს ადამიანის ცხოვრების მასშტაბებზე. სადაც არ უნდა გაიხედო, ის ყველგანაა, ლამაზი, ამაღელვებელი და საშიში. მისი დამსახურებით არ წყვეტენ აფხაზები და ქართველები ერთმანეთთან კავშირს. რომ არა მისი დაუოკებელი სურვილი თავისუფლებისკენ სწრაფვისა, წყალსაც ექნებოდა საზღვარი.
არადამაჯერებელია დასასრული, რომელიც მაყურებელში უფრო მეტ კითხვას აჩენს, ვიდრე პასუხობს. ამ მიზნის ფილმისთვის პასუხგაუცემელი კითხვების დატოვება სრულიად უადგილოა. იმის მაგივრად, რომ კინოსურათს გაემართლებინა თავისი სათაური და ყოფილიყო სხივი იმისა, რომ ოდესმე აუცილებლად გაქრება ხელოვნურად შექმნილი საზღვარი და ნათესავები დაუბრკოლებლად შეძლებენ ერთმანეთის სიხარულისა თუ ტკივილის გაზიარებას, ასევე ყოფილიყო იმედი, რომლითაც საკუთარ სახლს მოწყვეტილი ხალხი ცხოვრობს, ამ ნამუშევარმა შორეულ პერსპექტივად აქცია.

DAM – SYMBOL OF HOPE OR HOPELESSNESS
30 years have passed since the Georgian-Abkhazian conflict but it is still a bloodstained, unhealed pain. Representatives of various fields of art try to reflect this sore point in their works: there are many musical, literary and film samples that convey this issue and many artistic and documentary films have been shot. War remains forever in people's mind, even decades after its end, that is why it is always relevant and it is more interesting to present it in a new way.
Documentary film is one of the good ways to bring the problem to the public. Every country has its share of misfortunes that are important to understand. Working on a documentary film review is quite difficult, because it involves not actors but ordinary people. The main thing in the documentary is to analyze what topics the work deals with and whether it succeeded in properly discussing the topic for which it was filmed.
Maradia Tsaava's debut documentary "Water Has No Borders" (2021) presents this topic differently. The main character of the film is neither the IDPs, nor the soldiers guarding the territory but the violent Enguri Hydro Power Dam, the only link between the two nations. The 1993 conflict split it into two parts. One part is in the territory of Abkhazia and the other is in the territory of other Georgia. Without each other, they are non-functioning, that's why both parties unconditionally agree to its work.
A journalist and independent documentarian comes from Tbilisi to Zugdidi to see the dam in order to learn more about the infrastructure and its workers, however, during the filming period, she has the desire to cross the border with the workers working at the hydroelectric power plant and photograph the other side as well, which is not so easy, so she has to spend months in Zugdidi. While waiting for the pass, she collects exciting stories.
The stories are told by HPP workers of different ages, different professions, different social statuses and, therefore, different life experiences but they have one thing in common – this is the dam. Enguri HPP can unite completely different people and make them move in one direction for the future of their native dam. The director allows each character to speak, express his opinion, talk about what is important to him. The author only intervenes in the conversation by asking questions, so their emotions and feelings are transmitted to the audience without distortion, although the population needed to tell more stories to become more convincing and reach the hearts of the audience more.
The positive side of the film is the topicality of the topic, a rather difficult problem is presented from a different angle without any politicization. The author does not represent her own attitude. The words are uttered with the utmost care and observation, so that neither side would be painful and incomprehensible.
The film is shot like a reportage. In this case, the director is in the role of a journalist, asking questions, and the HPP workers are the respondents who answer and all this is bound in the form of a film in the end which does not leave the impression of a documentary film at all. The director herself can be seen in almost every shot, and if she is not seen, her voice can still be heard, which makes the work more undervalued.
As for the structure, the director tried to put in as much as possible to make the film more spectacular, but unfortunately, it all turned into a real mess, the work came out chaotically scattered, not united by a single adventure, and most of them fail to deliver the drama that the director intended for the audience. However, the film aimed at a very big task. The work does not follow a particular line. At the beginning, there are a few words about Enguri HPP, but if this film is a documentary and serves to introduce the dam, then why does it only give us scant information about it, and if the main topic is the stories told by the workers, it is not fully revealed and fully shown either. Finally, the third topic and the closest to the title is border crossing, although this is also less developed in the work. One scene goes into another without even having time to finish. Some moments look fragmented.
The author's rude request about why they don't give a pass is also incomprehensible. However, it is not at all surprising that six men were not allowed to shoot the film when people are not allowed to see their sick mothers and siblings. The workers’ eyes show how cautious they are about this topic, they avoid speaking out loud and they say all the words related to crossing the border in moderation and against this background, the director's persistent efforts to find herself on the other side of the border look a little insolent.
The author is not aware of the price at which ordinary people have to move to the other side. Every approach to the border and attempt to cross it, whether legal or illegal, is associated with great fear and stress. Every moment thinking whether they will reach their destination safely. It's easy to observe it from a distance and draw conclusions but when all this becomes your daily life for years, this film can no longer evoke any emotion, because none of its topics are fully resolved. If this film was not able to awaken the feelings of Georgian viewers and make them think about the problem, then what should be said about the foreign viewers for whom Georgia is either an American state or a republic within Russia. Will the goal of the documentary be considered achieved in this case? Of course, no.
What the movie doesn't really complain about is the music and cinematography. The abundantly used songs created the appropriate mood. Near and far views of Enguri dam are amazing. Sometimes the cameraman uses drones for filming, which radically changes the perspective and opens the same world from another angle. There is something magical about it. It makes you want to see the violent dam up close and feel its mysterious power, which so quietly unites people and forgets the existence of borders. In the film, the narration of the characters is covered by the shots of Mingrelian landscape and the dam, making it easy to remain anonymous for those who did not want to tell the story openly and all this was a good decision against the background of beautiful views.
Water plays a special role in this documentary work. Water, as a living element, a symbol of freedom, with its character, mood and means, manages to make you look at the scale of human life in a new way. Everywhere you look, it is everywhere, beautiful, exciting and dangerous. Thanks to it, Abkhazians and Georgians do not cut ties with each other. If it weren't for its insatiable desire to strive for freedom, even water would have a border.
The ending is unconvincing and leaves the audience with more questions than it can answer. leaving unanswered questions is completely inappropriate for a film of such purpose. Instead of justifying its title and being a ray that someday the artificial border will definitely disappear and relatives will be able to share each other's joy and pain without hindrance, as well as being the hope with which people away from their homes live, this work turned it into a distant prospect.