ზურაბ იობაშვილის მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი, „საიდან ამოდის მთვარე“ (2021) დოკუმენტური სატელევიზიო პორტრეტისა და რეპორტაჟის ერთი ფორმაა, რომლის მთავარი გმირი არა მხოლოდ მოქმედი ფიგურა, არამედ მთხრობელია.
ქართული კინოს ისტორიაში, სატელევიზიო ფილმს დიდი როლი აქვს. ახლაც ხშირად ხდება, ამ ტრადიციების თანახმად, ახალი მასალის შეთავაზება მაყურებლისთვის, თუმცა ფილმი, რომელმაც პორტრეტი უნდა შექმნას, უამრავი გამოწვევის წინაშე დგას: ქართული დოკუმენტური კინოს უზრუნველყოფა ტექნიკურად და მატერიალურად რთულია, ისევე, როგორც რთულია მისთვის ორიგინალური თხრობითი ფორმის გამოძებნა.
აკაკი გაჩეჩილაძის, ამ არაორდინალური ხელოვნის პორტრეტი, თავისთავად, საინტერესოა მაყურებლისთვის მრავალფეროვანი, პირდაპირი გაგებით, სრულიად ,,მისეული სამყაროდან“ გამომდინარე.
ფილმის დასაწყისიც და დასასრულიც, ტრადიციულად, იოლი თხრობის დასაწყისად და დასასრულად გამოიყურება ალბათ, თუმცა თავად პერსონა, რომლის ირგვლივაც ტრიალებს თხრობა, უკვე ცალკე არსებული სივრცეა, უჩვეულოდ კეთილი ზრახვებითა და სამყაროს ადამიანური, უშუალო აღქმით.
როგორ შეიძლება დოკუმენტური პორტრეტი ვაქციოთ თხრობად, საკუთარი განცდებისა და შეგრძნებების შესახებ? ეს ერთ-ერთი ყველაზე რთული ამოცანაა, რომელიც კინოს არსებობის მანძილზე ყველა პორტრეტისტ დოკუმენტალისტს აწუხებს. არც ეფექტები, არც დიდი დაფინანსების პირობები ამ დილემას ბოლომდე ვერ ამოხსნის, თუ არ არსებობს სწორი ხედვა იმ თემისა, რომლის შინაარსის ინტერპრეტაციაც უნდა აინტერესებდეს მაყურებელს.
ასეთ ინტერესს იწვევს აკაკი გაჩეჩილაძის ხასიათი, დინამიკური პორტრეტი, ძალზე მოუსვენარი თავისი განცდებით. არსებობს მის დამოკიდებულებებში პრიორიტეტები, მაგალითად ისეთი, როგორიცაა მუდმივი ფიქრი რაიმეს ირგვლივ. იბადება ასევე კითხვები, რომლებსაც ფილმის გმირი ბავშვური პირდაპირობით გვიზიარებს: საიდან, როგორ ამოდის მთვარე, სად ვართ ამ უშველებელ მატერიაში, სამყაროში, როგორ იბადება განცდა, რა არის მხატვრული ემოციის მამოძრავებელი…
ძალიან საინტერესოა ჩვენს წინაშე ცოცხლად მოსაუბრე, ეს კეთილი პორტრეტი და, ამავე დროს, ძალიან ჰგავს ის ცოცხალი ემოციის შემქმნელ, მოკლემეტრაჟიანი ქართული კინოს ტრადიციებს, საუკეთესოს თავის ემოციურ გამოხატულებაში. ქართული კინოს ისტორიულ მემკვიდრეობაში, თავის დროზე, დოკუმენტური კინოსთვის დამახასიათებელი ცოცხალი პორტრეტები იყო შემონახული და ეს ფილმები თავისი ცოცხალი ხასიათებით, თითქოს მსახიობების მიერ შექმნილი პორტრეტებით, ძალიან კარგად მეტყველებდა დოკუმენტალისტების უნარზე, უპირველეს ყოვლისა, ხასიათი აემოქმედებინათ მაყურებლის თვალწინ. რა შეიძლება ჰქონდეს საერთო დოკუმენტურ პორტრეტს წარსულიდან და ახალ ქართულ დოკუმენტურ პორტრეტს? როდესაც აკაკი გაჩეჩილაძის მკვეთრი ხასიათის ნიშნები გამოდის წინა ხედზე, უნებლიეთ, კინოპორტრეტების აგების ტრადიცია გვახსენდება თუნდაც ქართულ ტელეფილმში: ხასიათების ამოცნობის ეტაპები, ჯერ იოლ პირველ საფეხურზე, შემდეგ რთულ დრამატულ ეპიზოდებში ცხოვრებისა, შემდეგ კონფლიქტურ სიტუაციაში…
ამ შემთხვევაში კი მთავარ პერსონაჟს, მხატვარს, მხოლოდ თვალის ოპერაციის ეპიზოდში შეიძლება დავარქვათ დრამატული ცვლილებების წინაშე მდგომი გმირი, მაგრამ მისი ხასიათის გახსნაც ასეთი რიგითობითა და ხასიათის გარდატეხებით მიმდინარეობს: ჩვენს თვალწინ, შემოდგომის ან ზამთრის სიცივეში მოფუსფუსე, მაგრამ დინჯი ადამიანი, სახელოსნოსთვის რაღაც ფიცრებს ეზიდება, სადღაც მიდის, აუჩქარებლად ჰყვება მისთვის ნაცნობსა და ჩვენთვის მინიშნებებით გასაგებ ნააზრევს. არაფერი არ მეტყველებს ამ ყოფით სინამდვილეზე ისე, როგორც რეჟისორისა და ოპერატორების მიერ სწორად ამოხსნილი ნაბიჯებისა და კიბის უჯრედზე შეჩერებული კაცის ფიგურა. აკაკი გაჩეჩილაძე, ცვალებადი ხასიათის ხელოვნის შესაფერისად, ადეკვატურია ყველაფერში და, რაც მთავარია, ის უჩვეულოდ გახსნილი ადამიანია, გახსნილი ყველაფრისთვის. ნებისმიერი მისი პასუხი, პორტრეტთან ნაზავი სინამდვილეა. ამით ფილმიც და პორტრეტის შემქმნელი ქართული კინო ნამდვილად იგებს. თუმცა, არსებობს მაინც კიდევ ერთი მაგრამ – ამ პორტრეტს, ისევე როგორც ბევრ შემთხვევებში სატელევიზიო პორტრეტებს, არ გააჩნია სათქმელის უტყვი, ნაგულისხმევი შრეები. არ ვამბობთ, რომ აუცილებელია, ნებისმიერი ამბის დაკავშირება რაიმე სოციალურ ან სხვა მოვლენასთან. უბრალოდ, როგორც წესი, ამგვარი პორტრეტები განყენებულ, თითქოს საერთო დინებისაგან განზე მდგომ მოვლენას წარმოადგენენ. არა მასასთან ურთიერთობაა მნიშვნელოვანი, არამედ მთავარი გმირის გარემომცველი სამყაროს უფრო კარგად შესწავლა, პორტრეტის სრულყოფისათვის და არა იმისათვის, რომ ვიცოდეთ, რა გარემო აკრავს გარს გმირს, თავისი დეტალური აღწერით.
მიუხედავად ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ აკაკი გაჩეჩილაძის ეპიზოდური, წამიერი ურთიერთობა ადამიანებთან ფინალში, ფილმის შუა ნაწილში, ოპერაციის პროცესში და მისი დამოკიდებულების ხასიათი ადამიანთან, რომელიც მას იღებს, ანუ ფილმის ავტორთან, უკვე ამ ოდნავ განდეგილის აზრით შემოსილი მხატვრის განცდაზე მეტყველებს.
მართალია, გაავებას, უარყოფითი ემოციების ხარჯვას ნუთუ არ სჯობს, რომ ის, რაც მას, უწყინარ და კეთილ შემოქმედს ასე აღიზიანებს, პატივმოყვარეობა, რომელიც ნამდვილად ასეთი თვალშისაცემი და შემაწუხებელი გახდა თანამედროვე სამყაროში, ხატვით გააცოცხლოს და არა ტყვიით ან სხვა აგრესიული საშუალებით? თუმცა ეს მცირე რეპლიკით ნაზავი სიმართლე უფრო მეტად მეტყველი ხდება, როდესაც მაყურებელს წითელ ფერში გავლებულ გრაფიკულ დიაგონალზე, უნებლიეთ უჩერდება მზერა. ესეც ერთგვარი არჩევითი მხატვრული აქცენტია, რომელიც მრავლად ფიგურირებდა ქართული ტელეფილმის ადრეულ ნიმუშებში.
აკაკი გაჩეჩილაძის სათქმელშიც და მის პიროვნებაშიც სათქმელი რამდენიმე მთავარ აქცენტადაა დაყოფილი:
პირველი ის, რომ მას, როგორც ხედვის ნიჭით დაჯილდოებულ შემოქმედს, მუდმივად და ორგანულად თან სდევს ფიქრი ირგვლივ არსებული სამყაროს არსებობის შესახებ. ეს ფიქრი გაფანტულია მასში და რეჟისორმა ის ამოიცნო ყველა ყოფით სიტუაციაში. კლინიკაში, ბაზრობაზე, სახელოსნოში, სამზარეულოში, ყველგან, სადაც ის ჩნდება, იწყება ამ უშუალო კითხვების ირგვლივ ტრიალიც და გმირის სევდიან, თუმცა კეთილ მზერაში მთავარი განწყობის ფიქსირების სურვილიც.
მეორე აქცენტი ადამიანურ განცდას უკავშირდება – არა ფობიას, არამედ განცდას მოსალოდნელის წინაშე და ყველაზე კარგად ეს განცდა კლინიკაში პროცედურისთვის უმწეოდ მზადმყოფ სხეულში შეიძლება ამოვიცნოთ, რომლის ცალი თვალიც, მიპყრობილი ექიმისკენ, ჩვეულებრივი ტრივიალური ემოციის გარდა, კიდევ მხატვრის უნარიანობის შესახებ ცოცხალი განცდის მატარებელია.
ინტერვიუ, რომელმაც წესით ბევრი რამ სიტყვიერ მასალაში უნდა ასახოს, სიტყვასა და მოქმედებას შორის ამოსაცნობი ემოციის ნაწილია. მიუხედავად დინამიკური აცდენისა, ეს ემოცია ერთიანია, მაგრამ მაინც ფილმის მთავარი ნაკლი მხატვრული მთლიანობის შენარჩუნების მცირე ხარვეზია, რაც, როგორც ჩანს, თანამედროვე დოკუმენტური პორტრეტების დიდ ნაწილს ახასიათებს. მიზეზის ძიებას სავარაუდოდ, სხვადასხვა პასუხის მოტანა შეუძლია, თუმცა მაინც ერთია ის, რას ვეძებთ და მეორე, რას ვიღებთ იმის სანაცვლოდ, რასაც ვეძებთ.
ქართული დოკუმენტური კინო ყოველთვის ეძებს სრულყოფილ ხასიათს. ეს მისი ათწლეულებში გამოტარებული და გამოცდილი მახასიათებელია. მით უმეტეს, რომ წლების წინათ, 1960-იანელთა ქართულ კინოში დოკუმენტური მასალის შექმნის ტრადიცია გვაძლევს საშუალებას ვიფიქროთ, რომ ეს ტრადიცია უნდა გაგრძელდეს.
ზურაბ იობაშვილის მხრიდან გმირის ხასიათის სრულყოფილად დანახვის სურვილიც, სრულიად გასაგები და მრავალმხრივია. მისთვის, ცოტა არ იყოს, არაბუნებრივ გარემოში, სამსახურის (ენერგეტიკოსი) სივრცეში მოთავსებული აკაკი გაჩეჩილაძის თხრობაც მეტყველებს ამ მრავალმხრივობაზე და ოდნავ ღიმილისმომგვრელია მისი ეს საქმიანი და პასუხისმგებლობით აღსავსე დამოკიდებულება აქაც კი, საქმეში, რომელიც ასე ძლიერ, ალბათ, არ უყვარს, თუმცა აინტერესებს და პატივს სცემს სფეროს. რეჟისორს სურს ამ მრავალმხრივობის შენარჩუნება, მაგრამ მაინც უხდება სიტყვასა და ხმოვანებაზე სრულად დაყრდნობა, რაც დოკუმენტური კინოსადმი ინტერესს გვინარჩუნებს, თუმცა ნაკლებად მოქნილს ხდის მას თხრობის პლასტიკის, მოძრავი გამოსახულების დომინანტის თვალსაზრისით.
ზოგადად, ამგვარი პორტრეტების არსებობა ქართულ კინოს დოკუმენტური არეალის თვალსაზრისით ზრდის, ინარჩუნებს ტრადიციულს და ეძებს ახალ ფორმებს პორტრეტულ კინოში, რაც უდაოდ კარგია. და ასევე კარგი იქნება, თუ მოძრაობისა და წარმოსახვის არეალს შესაბამისი ზრდა ექნება ქართული დოკუმენტური კინოსთვის, თუნდაც მისი ჟანრული მრავალფეროვნების დასაბრუნებლად და შესანარჩუნებლად.

Zurab Iobashvili's short documentary film, "Where the Moon Rises" (2021) is a form of documentary television portrait and reportage, in which the main hero is not only an action figure, but also a narrator.
Television film has a great role in the history of Georgian cinema. Even now, offering new material to the audience often occurs according to these traditions, although the film, which should create a portrait, faces many challenges, providing Georgian documentary cinema technically and materially is difficult, just as it is difficult to find its original narrative form.
Akaki Gachechiladze’s portrait, of this extraordinary artist in itself, is interesting for the viewer in a diverse, literal sense, completely based on his "world."
Both the beginning and the end of the film, traditionally, seem like the beginning and the end of an easy narrative, but the persona itself, around which the narrative revolves, is already a separate space, with unusually good intentions and a human, direct perception of the world.
How can we turn a documentary portrait into a narrative about our own feelings and sensations? This is one of the most difficult tasks that every portrait documentarian has faced in the history of cinema. Neither the effects nor the terms of big funding can fully solve this dilemma if there is not a proper vision of the subject, the content of which the viewer should be interested in interpreting.
Such interest is caused by Akaki Gachechiladze’a nature, a dynamic portrait, very restless with his feelings. There are priorities in his attitudes, such as constantly thinking about something. There are also questions that the hero of the film shares with us with a childlike directness: from where and how does the moon rises, where are we in this huge matter, in the world, how is a feeling born, what is the driving force of artistic emotion...
This kind portrait speaking alive in front of us is very interesting, at the same time, it is very similar to the traditions of Georgian short film, which creates lively emotion, the best in its emotional expression. In the historical legacy of Georgian cinema the vivid portraits characteristic of documentary film were preserved at the time, and these films, with their lively characters, as if portraits created by actors, spoke very well of the ability of documentarians, above all, to create character before the eyes of the audience. What can a documentary portrait from the past and a new Georgian documentary portrait have in common? When Akaki Gachechiladze's sharp character traits come to the fore, we involuntarily recall the tradition of creating film portraits even in Georgian TV movies: stages of character recognition, initially at the easy first step, then in difficult dramatic episodes of life, then in a conflict situation...
In this case, the main character, the artist, can only be called a hero facing dramatic changes in the episode of the eye surgery, but the opening of his character also takes place in such a sequence and character changes: in front of us, in the cold of autumn or winter, a fussy but grave person is carrying some planks for the workshop, somewhere he goes, unhurriedly narrates what is familiar to him and understandable to us with hints. Nothing speaks of this existential reality more than the steps correctly interpreted by the director and cameramen and the figure of a man suspended on a stairwell. Akaki Gachechiladze, befitting an artist with a changeable character, is adequate in everything and, most importantly, he is an unusually open person, open to everything. Whatever his answer is, the truth is mixed with the portrait. With this, both the film and the Georgian cinema that created the portrait really win. However, there is one more but – this portrait, like many television portraits, has no implicit, implied layers of meaning. We are not saying that it is necessary to connect any story with any social or other event. It's just that, as a rule, such portraits represent an event that is set apart from the general trend. It is not the relationship with the mass that is important, but a better study of the world surrounding the main character, to perfect the portrait and not to know what environment surrounds the hero, with its detailed description.
Nevertheless, it should be noted that Akaki Gachechiladze's episodic, momentary relationship with people in the finale, in the middle of the film, during the operation, and the nature of his attitude towards the person who receives him, i.e. the author of the film, speaks of the feeling of the artist who is already clothed in this slightly lost opinion.
Instead of violence and negative emotions, that annoy the innocent and good creator, an ambition, which has really become so conspicuous and annoying in the modern world by painting, isn’t it better to depict by reviving and not with a bullet or other aggressive means? However, the truth mixed with a small replica becomes more expressive when the viewer involuntarily gazes at the graphic diagonal drawn in red. This is also a kind of optional artistic accent, which appeared a lot in the early examples of Georgian telefilms.
Akaki Gachechiladze's speech and his personality are divided into several main accents:
The first is that he, as a creator endowed with the gift of vision, is constantly and organically accompanied by the thought of the world existence around him. This thought is scattered in him, and the director identified it in all everyday situations, in the clinic, at the market, in the workshop, in the kitchen, wherever he appears, revolving around these immediate questions begin as well as the desire to fix the main mood in the hero's sad but kind look.
The second emphasis is related to the human feeling – not phobia, but the feeling in front of what is expected, and this feeling can best be identified in the helpless body ready for the procedure in the clinic, whose one eye drawn to the doctor is a living feeling about the artist's ability apart from the usual trivial emotion.
An interview, which should usually involve a lot of verbal material, is part of the emotion to be recognized between words and actions. Despite the dynamic lapses, this emotion is unified, but still the film's main flaw is a slight lack of artistic integrity, which seems characteristic for much of modern documentary portraiture. The search for reason can probably yield different answers, but one thing is what we are looking for and the other – what we get in return.
Georgian documentary cinema is always looking for a perfect character. This is a feature that has been practiced and tested for decades. Especially since the tradition of creating documentary material in the Georgian cinema of the 1960s allows us to think that this tradition should continue.
Akaki Gachechiladze’s narration, placed in an unnatural for him environment, in the service space (energy worker), also speaks of this versatility, and his business-like and responsible attitude even here, in a job that he probably does not love so much is a little funny, although he is interested and respects it. The director wants to maintain this versatility, but still has to rely completely on words and sound, which keeps us interested in documentary cinema, although it makes it less flexible in terms of narrative plasticity, the dominance of moving images.
In general, the existence of such portraits increases Georgian cinema from the viewpoint of documentary area, preserves the traditional and looks for new forms in portrait cinema, which is undeniably good. And it would also be good if the area of movement and imagination has a corresponding growth for Georgian documentary cinema, even for returning and preserving its genre diversity.