გაზაფხულის მშვიდ და მშვიდობიან დილით, როდესაც არაფერი არღვევს მყუდროებას და ახალი ნათელი დღე იწყება, მდინარის კალაპოტში მოქცეულ დაუსახლებელ პატარა კუნძულს – „არავის მიწას“ სახედაღარული მოხუცი გლეხი, შვილიშვილთან ერთად, ძველი ნავით მიადგება. ნაპირზე გადასვლისთანავე, კაცი მიწას გემოს უსინჯავს, თითებით სრესს და ტალახში ჩაფლულ მუნდშტუკს პოულობს. ვიღაცის დანატოვარს. გოგონას კი, საყოფაცხოვრებო ნივთებთან ერთად, ნაჭრის თოჯინა მიაქვს და თავის პირად სხვა ნივთებთან ერთად აბინავებს.
ასე იწყება გიორგი ოვაშვილის „აფხაზური ტრილოგიის“ მეორე ფილმი, „სიმინდის კუნძული“ (2014, საქართველოს, საფრანგეთის, გერმანიის, ჩეხეთის, უნგრეთისა და ყაზახეთის კოპროდუქცია). ამბავი აფხაზეთის ომის პერიოდში ხდება. უფრო ზუსტად, მის დაწყებამდე და პირველ თვეებში, მდინარე ენგურზე. გაზაფხულზე კავკასიონიდან წამოსული და გზადაგზა ადიდებული წყლით წამოღებული მიწით, შლამითა და ღორღით გაჩენილ „სეზონურ“, მყიფე, მაგრამ ნოყიერნიადაგიან კუნძულზე, რომელიც „არავისია“.
ბაბუა და შვილიშვილი აფხაზები არიან, მათი შეფარებული მებრძოლი – ქართველი. კუნძულის გასწვრივ, აქეთ-იქით, რიგ-რიგობით, ქართველი და აფხაზი მეომრების ნავები დაცურავენ. ამ სივრცეში მათი ნავები არსად იკვეთებიან.
მოხუცი და გოგო ფიცრებისგან ქოხის აგებას იწყებენ და ნელ-ნელა აშენებენ. თესენ სიმინდს. უვლიან. დაუღალავად. ერთფეროვნად. უსიტყვოდ. დინამიკური შრომის რიტუალია. ფაქტობრივად, ყველა ეტაპით. დასაწყისიდან დასასრულამდე.
სწორედ ისინი – ბაბუა და შვილიშვილი ქმნიან, ამჯერად, ამ ახალ სამყაროს. აცოცხლებენ, ოღონდ, არ ახმაურებენ. კუნძულზე სიჩუმეა. მხოლოდ ბუნების – წყლის, ჩიტებისა და ფოთლების ხმები ისმის – ახლო მანძილიდან და საიდანღაც შორიდან, უხილავი სივრციდან მოღწეული ყრუ ხმაურები. დრო თითქოს გაჩერდა. მდორედ და ერთფეროვნად გადის. სიმინდის ყანა თანდათან იზრდება. ყანა, როგორც ახალი (თუნდაც ხანმოკლე) და მარად მოძრავი, ცვალებადი ცხოვრების მეტაფორაა.
ფილმში თითქმის არაა დიალოგი. მხოლოდ მოკლე-მოკლე და აუცილებელი რეპლიკებია აქა-იქ მიმოფანტული (ქართულად, აფხაზურად, რუსულად). მხოლოდ შინაგანი დაფარული განწყობა, უსიტყვო, მაგრამ მნიშვნელობისა და ემოციის შემცველი მზერა და ასევე უსიტყვო, ჩუმი და თავშეკავებული ქმედება. სიტყვა საჭირო არაა. მდუმარება ბევრად მეტყველია.
დიდი, ხანგრძლივი პაუზები და „გაწელილი“, რაღაც განსაკუთრებულ შინაარსსა და ეფექტებს მოკლებული კადრები, რომლებიც ამავე დროს მეტყველი და გამომსახველია. ერთფეროვანი მდუმარე პეიზაჟი, სივრცის უსაზღვროების შეგრძნება და რეალური სამყაროს განზოგადებული სახე, რომელიც განათების წყაროების – ბუნებრივი – დღის და ღამის და ფარნების შუქით ივსება. და მაყურებელიც, დაძაბული და ლოდინით აღსავსე, ადევნებს თვალს ამ მყუდრო და მშვიდ პეიზაჟს, რომელიც მშვიდობიანი იქნებოდა, სადღაც ახლოს მიმდინარე ომი რომ არა. მაგრამ ომი ომია და მისი მსვლელობისას მშვიდობაზე ფიქრი შეუძლებელია.
კუნძული საზღვარზეა, რომელიც თითქოს მიჯნავს ან აერთებს ორ განზომილებას და ადამიანისა და ბუნების ჰარმონიული ურთიერთობის, განუყოფლობის არსებობასაც ადასტურებს. მაშინაც კი, როდესაც სამყაროს ნგრევა, დაშლა, განადგურება იწყება. ადამიანებში და მათ შორის ურთიერთობებში მიმდინარე ცვლილებები ფიზიკურ გამომსახველობას იძენენ, განზოგადებულ ამბებად იქცევიან – ნებისმიერი საზოგადოებისთვის ომისა და მშვიდობის პერიოდში, წარსულსა და აწმყოში, ძალადობისა და მტრობის გარემოცვაში. არა მხოლოდ „აქ და ახლა“, არამედ ყველგან დედამიწაზე.
კუნძული ყველას აშორებს და აერთიანებს – ადამიანებს, რომლებიც მასზე სახლდებიან, რომლებიც გვერდზე აუვლ-ჩაუვლიან (და არღვევენ წესს, სხვის სამყაროში უხეშად შეჭრას რომ კრძალავს). ენგურიც – წყლის სტიქია – ერთი მხრივ, თითქოს ჰყოფს და თან აერთებს საქართველოს მის, კუნძულივით მოგლეჯილ ნაწილთან, აფხაზეთთან. ის საზღვარიცაა, გამყოფი ზოლიც და სიცოცხლის მდინარეც, რომელზე გადასვლაც შესაძლებელია, თუ ბედისწერამ და ადამიანებმა ინებეს. განსაცდელი, რომლიდანაც განბანილები უნდა გამოვიდნენ.
ბუნება ებრძვის ადამიანს და ადამიანი ებრძვის ბუნებას. თან ორივე ახალ სიცოცხლეს ბადებს და ერთმანეთის გარეშე არსებობა არ შეუძლიათ. ბუნება უქმნის ადამიანს კუნძულს და ართმევს მას შემდეგ, რაც ის იყენებს ბუნების ქმნილებას. და თუ ადამიანი კუნძულთან ერთად იღუპება, რადგან წყალში მსხვერპლის გაღება ზოგჯერ აუცილებელია, სიცოცხლე მაინც გრძელდება. ბუნება კვლავ უკეთებს მას საჩუქარს – ახალ მიწას წყლის სივრცეში და ადამიანიც იღებს ძღვენს, როგორც მემკვიდრე, რომელსაც წინამორბედისგან ტალახში ჩაფლული და გადარჩენილი ნაჭრის თოჯინა რჩება.
ეს ნაჭრის თოჯინა გოგონამ სწორედ მაშინ დაკარგა, როდესაც მოვარდნილი წყლიდან გადასარჩენად, ბაბუამ ნავში ჩასვა და სასწრაფოდ დაატოვებინა უკვე თითქმის ჩაძირული კუნძული, რომელთან ერთადაც თვითონაც ჩაიძირა, სიმინდის ყანასთან ერთად. იმ მიწასთან ერთად, რომელიც გააცოცხლა, დაამუშავა და გამოაღვიძა.
საით მიდის ეს ნავი – სიცოცხლის გადასარჩენად თუ დასაღუპად? დააღწევს თავს ადიდებული მდინარის ტალღებს, მიადგება ნაპირს თუ გაქრება? მაგრამ, რაც არ უნდა მოხდეს, ერთი რამ გარდუვალია – ისევ მოვა ვიღაც და ისევ დათესს სიმინდს, ისევ მოუვლის ყანას, რადგან ცხოვრების – ბუნების მარადიულ წრებრუნვაზე, მიწისა და წყლის არსებობაზე არაფერი მოქმედებს – არც ომი, არც სიკვდილი, არც განშორება – ყველაფერი წარმავალია, ყველაფერი მოხდა და მოხდება, მარადიული მხოლოდ სიცოცხლეა. ეს მითის კანონია.
შემდეგ, როდესაც სამყარო წყლით იფარება და მღვრიე და ძლიერი ტალღები კუნძულის დაფარვას იწყებენ, აქრობენ მიწას, რომელიც ახლახან ყვაოდა, როდესაც სტიქიას ვეღარაფერი აჩერებს, ამბავი წარღვნის თავისებური და თანამედროვე ალეგორიის სახეს იძენს. და იგავის კატეგორიაში ინაცვლებს.
და როგორც ნებისმიერ იგავს, არც სიმინდის კუნძულს და არც მასზე თუ მის გარშემო განვითარებულ ამბავს განსაზღვრული დრო და გეოგრაფიული საზღვრები არ გააჩნია. ის ცდება კონკრეტულ წრესა და სამყაროს მიკრომოდელად წარმოსდგება, რომელსაც გარს ახვევია წყალი, რომელიც ბადებს, ქმნის, იცავს, განწმენდს და კიდეც კლავს.
ბუნებას კი, როგორც ყოველთვის, თავის კანონები აქვს. თავისი კანონები – მორალური და ზნეობრივი – აქვთ ადამიანებსაც, რომლებიც მათ ყველაზე ექსტრემალურ პირობებშიც არ არღვევენ, თუნდაც პირადი საფრთხის წინაშე თუ მოვლენების მიმართ დამოკიდებულებების საწინააღმდეგოდ.
რა თქმა უნდა, სიმინდის კუნძული არაა აღთქმული მიწა. არც სამოთხეა. არც საიმედო თავშესაფარი. მაგრამ თან ცოტ-ცოტა ყველაფერია და იმის ხატია, რომ იქ ვიღაც იმედითა და რწმენით სახლდება. მშვიდად და დაცულად გრძნობს თავს, სანამ ომი კვლავ არ შეარყევს მის მყუდროებას. და ასე გაგრძელდება, სანამ ომი და ძალადობა ცხოვრების ნაწილად დარჩება.
ისევე, როგორც გიორგი ოვაშვილის აფხაზეთის ტრილოგიის პირველი ფილმი, „გაღმა ნაპირი“, როგორც მის ფინალურ ტიტრშია პირდაპირ გაცხადებული, მის (ჩვენს) სამშობლოს ეძღვნება. მათაც, რომლებიც დიდი ხანია, მზად არიან მოსასმენად და დიალოგში ჩასაბმელად და მათაც, რომლებიც ამ მიძღვნას არ იღებენ და რეჟისორის პოზიციას არ იზიარებენ. ეძღვნება მათ, ვინც ზუსტად აფასებს მოვლენებს და ვინც მათ მხოლოდ ერთი ნაპირიდან, ერთი მხრიდან ხედავს და აფასებს, ვინც გარშემო, ერთი მარშრუტის გარდა, ვერაფერს ხედავს და ვისთვისაც აფხაზეთიც, ადამიანიც, სიკეთეც, პატიებაც და შენდობაც ცარიელი და არაფრისმთქმელი სიტყვებია. და მათაც, ვისთვისაც ამაზე ძვირფასი და მნიშვნელოვანი ცნებები ამაზე ძვირფასი და მნიშვნელოვანი არაფერია.

THE ISLAND ON THE BORDER OF WAR AND PEACE
On a calm and peaceful spring morning, when nothing disturbs the comfort and a new bright day begins, the old peasant with a deep-wrinkled face, along with his grand-daughter in an old boat will approach the uninhabited small island in the river bed – the "no man's land." Upon coming ashore, the man tastes the soil, stirs it with his fingers and finds a mouthpiece buried in the mud. It is left by someone. Along with the household items, the girl brings a rag doll and places it with her other personal belongings.
This is how Giorgi Ovashvili's second film of "Abkhaz Trilogy" "Corn Island" begins (2014, co-production of Georgia, France, Germany, Czech Republic, Hungary and Kazakhstan). The story takes place during the war in Abkhazia. More precisely, before its start and in the first months, on the Enguri River, on the "seasonal," fragile but nutritious island, which is “no man’s land” formed by the soil, silt and peat brought from the Caucasus in the spring along the flooded water.
Grandfather and grand-daughter are Abkhazians, their sheltered fighter is Georgian. Along the island on the both sides, the boats of Georgian and Abkhaz warriors are sailing in turns. Their boats do not intersect anywhere in this space.
The old man and the girl start building a hut out of planks and build it slowly. They sow corn. They take care tirelessly. Monotonously. Without a word. It is a ritual of dynamic work. Actually, with all stages. From the beginning to end.
It is they – grandfather and grand-daughter who create this time, this new world. They revive, but they don't make it sound. There is silence on the island. Only the sounds of nature – water, birds and leaves – are heard from a close distance and from somewhere far away, deaf noises coming from an invisible space. Time seems to have stopped now. It passes slowly and monotonously. The corn field is growing gradually. The field, as new (even short-lived) and ever-moving, is a metaphor for changing life.
There is almost no dialogue in the film. Only brief and necessary retorts are scattered here and there (in Georgian, Abkhazian, Russian). Only an inner hidden mood, a wordless but meaningful and emotional look, and also a wordless, silent and restrained action. No words are needed. Silence speaks volumes.
Big, long pauses and "stretched” shots devoid of some special content and effects which are at the same time telling and expressive. A monotonous silent landscape, a sense of the immensity of space and a generalized look of the real world, which is filled with the natural light of light sources – lanterns of day and night. And the audience, tensed and full of anticipation, looking at this cozy and calm landscape, which would be peaceful if not for the war going on somewhere nearby. But war is war and it is impossible to think about peace during its course.
The island is on the border, which seems to separate or connect two dimensions and also confirms the existence of a harmonious relationship, inseparability between man and nature. Even when the world begins to collapse, disintegrate, annihilate. The ongoing changes in people and the relationships between them acquire a physical expression, become generalized news – for any society in times of war and peace, past and present, surrounded by violence and enmity. Not just "here and now" but everywhere on earth.
The island separates and unites everyone – the people who live on it, who wander around (and break the rule against rudely intruding on someone else's world). On the one hand, Enguri – a natural element of water – seems to separate and connect Georgia with Abkhazia, a part of it, torn apart like an island. It is a border, a dividing line and a river of life that can be crossed if fate and people will. A trial from which those who have been washed must come out.
Nature fights man and man fights nature. At the same time, both give birth to a new life and cannot exist without each other. Nature creates an island for man and takes it away after he uses nature's creation. And if a man perishes with the island, as sacrifice in the water is sometimes necessary, life still goes on. Nature again gives him a gift – a new land in the water space, and man receives a gift as an heir, who gets a rag doll buried in the mud and saved from his predecessor.
The girl lost this rag doll just when her grandfather put her in a boat and immediately left the already almost sunken island in order to save her from the rushing water, where he himself sank along with the corn field. Together with the land that he brought to life, cultivated and awakened.
Where is this boat going – to save life or to perish? Will it survive the waves of the overflowing river, reach the shore or will it disappear? But no matter what happens, one thing is inevitable – someone will come again and sow corn again, tend the field again because nothing affects the eternal cycle of life – nature, the existence of land and water – neither war, nor death, nor separation – everything is transient, everything it happened and will happen, only life is eternal. This is the law of myth.
Then, when the world is covered with water and turbid and violent waves begin to cover the island, the land that has just blossomed disappears, when nothing can stop the disaster, the story takes the form of a peculiar and modern allegory of the flood. And it is transferred to the category of parable.
And like any fable, neither corn island nor the story unfolding on it or around it has any definite time or geographical boundaries. It goes beyond a particular circle and is imagined as a micro-model of the world surrounded by water that gives birth, creates, protects, purifies and even kills.
But nature, as always, has its own laws. Even people have their own laws – moral and ethical – which they do not violate even in the most extreme conditions, when facing personal danger or against their attitudes towards events.
Of course, corn island is not the Promised Land. Neither is it heaven. Not even a safe shelter. But there is a little bit of everything and it is a sign that someone settles there with hope and faith. He feels calm and safe until the war shakes his comfort again. And so it will continue as long as war and violence remain a part of life.
Just like Giorgi Ovashvili's first film of Abkhazia trilogy, "The Other Shore," as its final caption directly declares, is dedicated to his (our) homeland. Those who have been ready to listen and engage in dialogue for a long time and those who do not accept this dedication and do not share the director's position. It is dedicated to those who accurately assess the events and who see and appreciate them only from one shore, from one side, who cannot see anything around, except for one route and for whom Abkhazia, people, kindness, forgiveness and pardon are empty and meaningless words. And also those for whom there is nothing more precious and important than concepts.