რეჟისორ და ფოტოგრაფ ანკა გუჯაბიძის ფილმი „თემო რე“ (2025) თბილისისა და, ცოტა უფრო ადრე, ქუთაისის საერთაშორისო ფესტივალებზე მაყურებლისა და კრიტიკოსების ყურადღების ობიექტად იქცა. მისი საერთაშორისო წარმატება როტერდამის 2025 წლის კინოფესტივალზე დაიწყო, როდესაც მოკლემეტრაჟიანი კინოს „თაიგერ შორთსისა“ და ნიდერლანდელი კინოკრიტიკოსების პრიზებით დააჯილდოვეს. და ამ „აღნიშვნებსა“ და პრემიებს აქვს მყარი და უტყუარი საფუძველი – არაორდინალური ხედვის, ახალი კინოენისა და კინოსტილის, ლიტერატურული ტექსტის ეკრანზე განსხვავებული ფორმით მოხვედრის, ახალი მხატვრული რეალობის შექმნის ფაქტიდან გამომდინარე. ანკა გუჯაბიძე არაორდინალურად აერთიანებს თავის ორ პროფესიას და კინემატოგრაფიულად გამომსახველობითი ფილმის სივრცეში უპრობლემოდ იჭრება.
სცენარის ავტორები (და ეს ერთობაც არაა უმნიშვნელო, ვინაიდან პრობლემას, თემასა და საკითხს სხვადასხვა ჭრილში ხედავენ), ანკა გუჯაბიძესთან ერთად, არიან კინომცოდნე და ჟურნალისტი, სალომე ასათიანი და მსახიობი, დრამატურგი და მწერალი, თემო რეხვიაშვილი. „თემო რე“ მისივე რომანის, „კურიერის ამბები“ მიხედვითა და მისივე მონაწილეობითაა გადაღებული. ოპერატორიც, მემონტაჟეც, ფოტოგრაფიც და მხატვარიც – ანკა გუჯაბიძეა. მოკლედ, „თემო რე“ პირდაპირი მნიშვნელობითაც საავტორო კინოა.
თემო რეხვიაშვილი მსახიობია. შემდეგ კურიერი და ანიმატორი გახდა. შემდეგ, ამ გამოცდილებაზე, მან დაწერა ავტობიოგრაფიული მინი–რომანი, „კურიერის ამბები“, რისთვისაც ლიტერატურული პრემია, „საბა“ (2022) დაიმსახურა, საუკეთესო დებიუტის ნომინაციაში. მერე იგი ემიგრაციაში წავიდა. დაბრუნდა და, თანამოაზრეებთან ერთად, ყველა მნიშვნელობით თავისუფალი და გამორჩეული თეატრი, „ჰარაკი“ დააფუძნა. დრამატურგიც გახდა. დაწერა პიესა „CO2“, რომელმაც 2024 წელს, ფრიდრიხ ებერტის ფონდის პრემიის კონკურსში გაიმარჯვა. პიესა თეატრში ათონელზე ილია ქორქაშვილმა დადგა და წარმატებითაც.
რომანისა და ფილმის მიხედვით, როგორც მონაყოლიდან ვიგებთ, ერთ დღესაც, როდესაც ის კურიერობას შეუდგა, ახალი ცხოვრება დაიწყო (კურიერობა კი იმიტომ გადაწყვიტა, რომ მსახიობის ანაზღაურება დღეში – 12 ან 20 ლარია, ან 30 – დაქვითვით, რადგან მსახიობი „ღირს 20 ლარი“ – როგორი სტენსილიც გამოჩნდა რამდენიმე წლის წინათ თბილისის ქუჩებში, რასაც თემო რეც იხსენებს). კურიერის ცხოვრება კი მოძრაობა, გადაადგილება, შეხვედრები, დღეში დაფარული 100 კილომეტრი და თითქოს რუტინული და ერთფეროვანი, მაგრამ ჭრელი თავგადასავალია – სხვადასხვა პერსონაჟით, „ღერძულ მარშრუტში“ შემავალი მოკლე ეპიზოდებით, ვიღაცის ცხოვრების ფრაგმენტებით, ინციდენტებით, საზოგადოების საერთო ცხოვრების ორომტრიალის ფონზე თუ ეპიცენტრში.
„თემო რე“ – არა ერთ თანადროულ და დღევანდელობის მწვავე პრობლემას მოიცავს – სოციალური ვითარება, სახელმწიფო კორუფცია, ადგილობრივი მოხელეების საქმიანობის მოჩვენებითობა, მოხელეების „საიმიჯო“ აქტივობები, ფარისევლობა, ემიგრაცია, გაჭირვება და რეალობის ჩიხურობა, რასაც მსახიობი–კურიერი მუშაობის, შეკვეთების დარიგების დროს, ადგილზე თუ გზად, ერთ დღეში ეჩეხება.
ფილმი მთლიანად ფოტოებითაა „გადაღებული“. ფოტოებით, რომლებიც ცოცხლდებიან, მოძრავდებიან და სიუჟეტი მიჰყავთ. თუმცა, სიუჟეტიც არაა სიუჟეტი, კლასიკური გაგებით. ესაა ამბავი, რომელიც ნებისმიერ კურიერს და არა მხოლოდ კურიერს, ერთი უსასრულო დღის განმავლობაში შეიძლება თავს გადახდეს.
ეს ერთი დღე კი, ბევრ სხვა მსგავს დღეს, ბევრ სხვა ამბავს, ბევრ სხვა შეხვედრას, ყოფის ბევრ ფაქტს მოიცავს. დასაწყისი აქვს და დასასრული არ უჩანს. პერსონაჟსა და მონათხრობს ძალაუნებურად აიგივებ, აიგივებ წიგნს – ავტორთან, ფილმს – პერსონაჟთან, პერსონაჟს – მსახიობ/კურიერთან და ამბავს, თუ ყველას არა, ადამიანების დიდი ჯგუფების ცხოვრების პანორამასთან. ასეთი ცხოვრების ასეთ მსვლელობასთან. ასეთი რეალობის ამგვარ აღქმასა და გამოხატულებასთან. ამგვარი პირობითი გამომსახველობის ნამდვილობასთან და პირობითობას დოკუმენტთან. ყოველდღიური ცხოვრების დოკუმენტურ დადასტურებასთან. რეალობის მეტაფორულ სახესთან.
ამ ამბებსა და ამ ერთი დღის მოვლენებს, რომლებიც ყველა სხვა დღესა და სხვა მოვლენებს გვანან და ცხოვრების მსვლელობას ასახავენ – მსახიობები – მიხეილ აბრამიშვილი, ნატალია გაბისონია, გაგა შიშინაშვილი, სანდრო კალანდაძე, აკაკი სიორიძე (რომლებიც საერთო პანორამიდან, სხვადასხვა ეპიზოდში გამოიყოფიან) ირონიით, სარკაზმითა და გროტესკის ფორმით აჩვენებენ, ასრულებენ და ტექსტებს, ხაზგასმული მანერულობით, პაროდირებით წარმოთქვამენ. ოღონდ, კადრს მიღმა „გახმოვანებით“.
ზოგჯერ „ტყუვდები“ და სანამ ეპიზოდი არ გაიშლება და არ დასრულდება, ან მსახიობს არ ამოიცნობ, შეიძლება ჩათვალო, რომ ეს სცენები დადგმული კი არა, რეალური მოცემულობებია და მოქმედი პერსონაჟებიც ისევე „შემთხვევით“ მოხვდნენ კადრში – ობიექტივში, როგორც ნამდვილი გამვლელები ქუჩაში – უცბად დაფიქსირებული და მზერის არედან გამქრალი.
მათ მსგავსად, თემო რეხვიაშვილი, ზუსტად და მძაფრად გრძნობს ფილმის ჟანრსა და სპეციფიკას და იმასაც, თუ რა არის ფოტოგამოსახულება, კინოსაგან განსახვავებით და როგორ უნდა იმოქმედო მაშინ, როდესაც მოქმედების, როლის, პერსონაჟის სახისა და განვითარების გზები და ფორმები ჩვეულებრივისაგან მკვეთრად განსხვავებულია. იგი, ერთი მხრივ, საკუთარი გამონაგონის, საკუთარი ტექსტის „ნარატორია“ და, ამავე დროს, როგორც მსახიობი, რეჟისორის ნებასა და ხედვას ემორჩილება.
თხრობა რომანშიც და ფილმშიც „პირველ პირში“ მიმდინარეობს და ის, რაც ტექსტშია, ეკრანზე მძაფრი სიმკვეთრის გამოსახულებად იქცევა. შავ–თეთრ გამოსახულებად, რომლის სივრცეშია – ცხოვრების ფრაგმენტები – ადამიანების, ქალაქის ქუჩების, ნახევრადდანგრეული საცხოვრებელი, თუ საწარმოების, სიცოცხლისაგან თითქოს და ადამიანებისაგან თითქმის დაცლილი და გაუდაბურებული შენობები. დღისით – მზის გულზე თუ მზისქვეშ ძლიერად გადანათებული და ღამით სრულიად ჩაბნელებული, სიცოცხლის ნიშანწყლის გარეშე. ასეთია ეს ქალაქი, მისი უბნები, სადაც კურიერს მოხვედრა და გადაადგილება უწევს.
რაც, ერთი მხრივ, დოკუმენტურობასა და მეორე მხრივ, დოკუმენტალიზმის მხატვრულ განზოგადებას ქმნის. გამონაგონი და „დადგმული“ ეპიზოდები, სხვადასხვა თემით, ხასიათისა თუ ჟანრისაც კი, სინამდვილედ იქცევა, და პირიქით. რეალური პანორამები, ლანდშაფტები თუ კუთხე–კუნჭულები განზოგადებული და დატვირთული მეტაფორების სახეს იძენენ, გადაღების ხარისხიდან, გამომსახველობიდან, შუქ–ჩრდილის კონტრასტებიდან და ფაქტურებიდან გამომდინარე. როგორც წარმოსახვა და პირიქით.
ამ სამყაროს უძრაობას ხმები, ხმაურები ავსებს და „აცოცხლებს“. როდესაც რაღაც მოქმედება იწყება და იწყება მოძრაობა, ისმის ნამდვილი ხმები, რომლებსაც ეს ობიექტები თუ მოვლენები გამოსცემენ, რაც მაყურებლის წარმოსახვას ააქტიურებს და ის ხედავს, როგორ „ნამდვილად“ მოძრაობს კურიერის „მოპედი“, ან მანქანების ხმაურები, თუ ქალაქის ხმები ცხოვრების დინებას „აჩვენებს“. ასეთ „გახმოვანებას“ ადამიანების ხმები ერევა – ხილული თუ უხილავი დამკვეთებისა და შემხვედრების ტექსტები, კომენტარები, რომლებიც კურიერის ცხოვრების ნაწილები, მისი საქმიანობიდან გამომდინარე ხდებიან, სახელოსნოში, სკვერსა თუ მატარებლის ლიანდაგის გადასასვლელზე.
მთხრობელის ხმაც, ამბების აღწერილობა, მისი მეტყველების სტილი, სხვადასხვა მანერაში წარმოთქმული ფრაზები, ზოგჯერ მკაფიოდ წარმოთქმული სიტყვებით, ზოგჯერ მიზანმიმართულად, გაურკვევლად ნათქვამი, დასრულებული თუ წყვეტილი წინადადებები, ზოგჯერ ბუტბუტი; აქა–იქ ლექსები. ლექსები კადრს მიღმიდან – ერთგვარი ჩანართები, რომლებითაც თემო რე თავის ფიქრებს ახმოვანებს თუ შინაგან მონოლოგებს ხმამაღლა წარმოთქვამს.
ეს ყველაფერი და კადრში შეჭრილი მუსიკა და ტიტრები – კომენტარები, ამა თუ იმ ამბავზე – ქმნიან ნამდვილობის ეფექტს ისე, როგორც ცხოვრებაშია. რაც ჩვეულებრივია ცხოვრებისთვის და რაც, ამ შემთხვევაში, „გაყინული“ კადრების ამოძრავების დამაჯერებელ ილუზიას ბადებს. ასეთივე ილუზიაა, სპექტაკლი, კურიერის მონაწილეობით, ის, თუ როგორ ცვლის ერთი, ფოტოზე დაფიქსირებული სცენა მეორეს და როგორ რეაგირებს მასზე გაბრაზებული პარტნიორი, რომელიც არ უშვებს და არ ეთანხმება იმას, რასაც თემო რეს პერსონაჟი, სპექტაკლში, პიესის მიხედვით, გადაწყვეტს.
და როდესაც დღე მთავრდება და ყველაფერი იცვლება თემო რეს სიზმრით, რომელშიც ცოცხლდებიან განვლილი დღის ფრაგმენტები, თვალმოკრული დეტალები, ჩანს, როგორ ააქტიურებს თემო რეს რეალობა მის ფანტაზიას, ქვეცნობიერს, შფოთვებსა და წარმოდგენებს, გრძნობებსა და ფიქრებს, ტალღებივით, უწესრიგოდ და უკონტროლოდ. სიზმარში გადასული ზმანებაც, კურიერის აბსურდული ცხოვრების მეტყველი მეტაფორაა, რომელსაც თავისი ლოგიკა, წესები და განვითარების სისტემა აქვს.
ამ სიზმარში მსახიობი, მხატვარი და ოპერის მომღერალი, მიხეილ აბრამიშვილი (რომელიც კლოუნის პარიკითა და გრიმით, გადაღების წერტილებისა და ხედებისა თუ რაკურსების ცვალებადობით – თემო რეს მორიგი ზმანებაა) კონტრტენორის პარტიას ასრულებს ნოდარ გაბუნიას სიმღერების ციკლიდან, ვაჟა–ფშაველას ლექსზე „სიმღერა“, რომელშიც ასეთი ტექსტია – „სიკეთისათვის სიკეთეს არავის დავუგვიანებ. ავის თქმით, ავის ქცევითა გულს არვის დავუზიანებ. ხარს ვგევარ ნაიალაღარს, რქით მიწასა ვჩხვერ, ვბუბუნებ; ღმერთო, სამშობლო მიცოცხლე! – მძინარიც იმას ვდუდუნებ“. და მსახიობს, ამგვარი პირობითობითა და გარდასახვით, ახალი ნაკადი შეაქვს თხრობაში, რომელიც რეალობიდან ირეალურში, ან სიზმრის – ზერეალობაში გარდაისახება.
„თემო რე“ მოქცეულია „სუფთა კინოს“ ფორმულაში – მოძრაობა, ვიზუალური კომპოზიცია და რიტმი. მოძრაობა აქ პირობითია. მაგრამ მოძრაობის ფაზების, ხედებისა და რაკურსების თანმიმდევრობა, კადრებისა თუ საერთო კომპოზიცია და მონტაჟი ქმნიან მოძრაობის სრულ და თავისთავად აღქმას, რომელსაც თავისი დასაწყისი, განვითარება და შესაბამისი ტემპო–რიტმი აქვს.
ესაა კინომონტაჟის, კადრის სისუფთავე და კინოენის ძლიერი გამომსახველობა, მხატვრული მოქმედება და უცნაურად გაცოცხლებული მოძრაობა, მხოლოდ კინოს რომ შეუძლია, იმ უხსოვარი დროიდან, ჯერ კიდევ კადრის ამოძრავებამდე. ესაა „სუფთა კინო“, როგორიც ქართულ კინოში, იყო, მაგალითად, ალექსანდრე რეხვიაშვილი; ფრანგულში – ადრეული რენე კლერი ან, როგორიც იყო, კიდევ უფრო ადრე – ბრიტანელი ედვერდ მაიბრიჯის, 1872 წლის ფოტოექსპერიმენტი – „ცხენი მოძრაობაში“ (რომელიც ერთ–ერთ პირველ „კინოექსპერიმენტადაა“ აღიარებული – მისი არსის, ბუნების – მოძრაობის ფაზების გამომხატველ „თვალსაჩინოებად“). სწორედ ამ უკანასკნელთან არაპირდაპირი „კავშირი“, მაგრამ მის ამოცანასა და შედეგთან „შინაგანი“ სიახლოვეა, რაც კიდევ უფრო განსაკუთრებულს, ქართულ კინოში სიახლის მაუწყებლად აქცევს ანკა გუჯაბიძის ფილმს.
„თემო რე“ გადაღებულია დაფინანსების გარეშე და საზოგადოების შეწირულობით, რომელთა ჩამონათვალი ძალიან გრძელია, ისევე, როგორც იმ ადამიანების სია, რომლებსაც ავტორები „განსაკუთრებულ“ მადლობას უხდიან და ესეც ტიტრების, კადრს შიდა და საინფორმაციოს, გრაფიკული ფორმის, ფონური მუსიკისა და მხატვრულ/ გამომსახველობითი კონცეფციისა და იმ რეალობის გამომხტველია, რის შესახებაც და როდესაც რომანი და ფილმი შეიქმნა.
„იქნებ, ოდესმე ის ცნობილი ისტორიაც გიამბოთ, ლისის ტბაზე მეგობრებთან ერთად სასეირნოდ გამოსული, რამდენიმე საათში როგორ აღმოვჩნდი ჰამბურგში, და როგორ დავიკარგე მის ბნელ ქუჩებში. მაგრამ, სანამ მე და თქვენ ისე გავიცნობთ ერთმანეთს, რომ საქმე აქამდე მივა, მანამდე ალბათ კიდევ რამდენიმე ათას კილომეტრს დავფარავ ჩემი „მოპედით“, რომელიც ჰამბურგიდან დაბრუნების შემდეგ მეგობრის სახელზე განვადებით გამოვიტანე“ – ამბობს თემო რე – თემო რეხვიაშვილი – და თუ ის ან/და ანკა გუჯაბიძე „იმ“, თუ რომელიმე სხვა ისტორიას ოდესმე გვიამბობენ, ალბათ, ის სულ „სხვა“ ისტორია, სულ სხვა ამბავი და იმედია – უფრო ბედნიერი, „უდარდელი“ და ყოველმხრივ, შედეგიანი იქნება.

“Temo Re” (2025), the film by director and photographer Anka Gujabidze attracted viewers and critics’ attention at the Tbilisi and, a bit earlier, Kutaisi international festivals. Its international success began at the Rotterdam 2025 Film Festival, when it was awarded the Tiger Shorts and the Netherlands Film Critics’ Awards for Short Films. These “awards” and prizes have a solid and unmistakable foundations - based on the fact of an unconventional vision, a new film language and style, a different way of presenting a literary text on the screen and the creation of a new artistic reality. Anka Gujabidze combines her two professions in an unconventional way and effortlessly breaks into the space of cinematically expressive film.
Along with Anka Gujabidze, the scriptwriters (this unity is not insignificant, since they see the problem, topic and issue from different angles) are film critic and journalist Salome Asatiani and actor, playwright and writer Temo Rekhviashvili. “Temo Re” is based on his novel, “The Courier’s Tale” and was filmed with his participation. Anka Gujabidze is the cameraman, editor, photographer and art director. In short, “Temo Re” is an auteur film in the literal sense.
Temo Rekhviashvili is an actor. Then he became a courier and an animator. Based on this experience, later he wrote an autobiographical mini-novel, “The Courier’s Tale,” for which he received the literary prize “Saba” (2022) in the nomination for the best debut. Then he emigrated, came back and founded the Haraki Theater, a free and distinctive theater in every sense together with his associates. He also became a playwright. He wrote the play “CO2,” which won the Friedrich Ebert Foundation Prize in 2024. The play was staged at the Theater on Atoneli by Ilia Korkashvili and was a success.
As the novel and the film narrate, his new life began when he once started working as a courier (he made up his mind to work as a courier because the actor's salary is 12 or 20 GEL per day, or 30 - with a deduction, because the actor is "worth 20 GEL" - this kind of stencil appeared on the streets of Tbilisi a few years ago, which Temo Re also recalls). A courier’s life is movement, travel, meetings, 100 kilometers covered per day and seemingly routine and monotonous but colorful adventure - with different characters, short episodes included in the "axis route," fragments of someone's life, incidents, in the background or at the epicenter of the general life of society.
"Temo Re" covers more than one contemporary and acute problem of today - the social situation, state corruption, the activities of local officials, pretense, the “image” activities of officials, hypocrisy, emigration, poverty and the dead end of reality, which the actor-courier encounters in one day while working, delivering orders, on the spot or on the way.
The film is “shot” entirely with photographs. They come to life, move and carry the story. However, the narration is not a story in the classical sense either. This is a story that any courier, and not only a courier, can tell himself in one endless day.
And this one day, like many other similar ones, includes many other stories, many other meetings, many facts of life. It has a beginning and no end in sight. You involuntarily identify the character and the story, identify the book with the author, the film with the character, the character with the actor/courier and the story, if not all of them, with the panorama of the lives of large groups of people. With such a course of life. With such a perception and expression of such reality. With the authenticity of such a conditional expression and the document of conditionality. With the documentary confirmation of everyday life. With the metaphorical appearance of reality.
These stories and the events of this one day, which resemble all other days and other events and reflect the course of life - the actors - Mikheil Abramishvili, Natalia Gabisonia, Gaga Shishinashvili, Sandro Kalandadze, Akaki Sioridze (who stand out from the general panorama in different episodes) show, perform with irony, sarcasm and grotesque and recite the texts with an emphasized mannerism, parody, however, with "voiceover" behind the scenes.
Sometimes you are “deceived” and until the episode unfolds and ends, or until you recognize the actor, you may think that these scenes are not staged but real and that the characters in the scene just as “accidentally” fell into the shot - into the lens, like real passers-by on the street - suddenly fixed and disappearing from the field of view.
Like them, Temo Rekhviashvili accurately and keenly feels the genre and specificity of the film, and also what a photographic image is, in contrast to cinema and how to act when the ways and forms of action, role, character appearance and development are sharply different from the usual. On the one hand, he is the “narrator” of his own invention, his own text and at the same time, he obeys the will and vision of the director as an actor.
The narration in both the novel and the film is “in the first person” and everything which is in the text turns into an image of acute sharpness on the screen. A black-and-white image, in the space of which there are fragments of life - people, city streets, half-destroyed housing or enterprises, buildings that seem to be almost empty of life and people. During the day - strongly illuminated under the sun and at night completely darkened, without a trace of life. Such is this city, its districts, where the courier has to appear and move.
It creates documentary and an artistic generalization of documentarism at the same time. Fictional and “staged” episodes with different topics, even character or genre, become reality, and vice versa. Real panoramas, landscapes or corners take on the form of generalized and loaded metaphors, depending on the quality of filming, expressiveness, light-shadow contrasts and textures. Like imagination and conversely.
The stillness of this world is filled and “animated” by sounds, noises. When some action begins and so does movement, real sounds are heard, which these objects or events emit, which activates the viewer’s imagination and he sees how the courier’s “moped” is “really” moving, or the noises of cars, or the sounds of the city “show” the flow of life. Such “voice-over” is interspersed with human voices – texts from visible or invisible customers and encounters, comments that become part of the courier’s life, based on his work, in the workshop, in the square or at the railway crossing.
The narrator’s voice, the description of the events, his style of speech, phrases uttered in various manners, sometimes clearly spoken words, sometimes deliberately, vaguely spoken, complete or interrupted sentences, sometimes mumbling; here and there recited poems. Poems from the other side of the shot – a kind of inserts with which Temo Re voices his thoughts or speaks out loud his inner monologues.
All this and the music and subtitles infused into the shot - comments on this or that story - create the effect of authenticity as it is in real. Which is common for life and which, in this case, creates a convincing illusion of moving "frozen" shots. The same illusion is the performance with the participation of the courier, how one scene recorded in the photo, changes to another and how the angry partner reacts to it, who does not let go and does not agree with what Temo Re's character decides in the performance according to the play.
And when the day ends and everything changes with Temo Re's dream, in which fragments of the past day, blindfolded details come to life, it is visible how Temo Re's reality activates his imagination, subconscious, anxieties and ideas, feelings and thoughts, like waves, disorderly and uncontrollably. The dream that turns into a mirage is also a telling metaphor for the absurd life of a courier, which has its own logic, rules and development system.
In this dream, actor, artist, and opera singer Mikheil Abramishvili (with his clown wig and make-up, with the change of shooting points and views or angles - is Temo Re’s another dream) performs the countertenor part from Nodar Gabunia's song cycle, "Song" to Vazha-Pshavela's poem, which contains the following text - "I will not delay goodness for the sake of goodness. I will not harm anyone's heart with evil words, with evil actions. I am like a bull in a ravine, I gouge the ground with my horns, I roar: God, make my homeland live! - I hum even in my sleep." And the actor, with such conditionality and transformation, introduces a new flow into the narrative, which is transformed from reality into the unreal, or dream - into the super-reality.
“Temo Re” is embodied in the formula of “pure cinema” - movement, visual composition and rhythm. Movement here is conditional. But the sequence of phases of movement, views and angles, the overall composition and editing of the shots create a complete and perception of movement in itself, which has its own beginning, development and corresponding tempo-rhythm.
This is the purity of film editing, the shot and the powerful expressiveness of the film language, the artistic action and the strangely animated movement that only cinema can achieve from time immemorial, even before the shot was set in motion. This is “pure cinema,” such as in Georgian cinema, for example, Aleksandre Rekhviashvili; in French - the early Rene Clair or, as it was, even earlier - the British Eadweard Muybridge’s 1872 photo experiment - “The Horse in Motion” (which is recognized as one of the first “cinematic experiments” - as “visuals” expressing the phases of movement, its essence, nature). It is precisely the indirect “connection” with the latter, but the “internal” proximity to its task and result that makes Anka Gujabidze’s film even more special, a herald of innovation in Georgian cinema.
“Temo Re” was filmed without funding and with public donations, the list is very long, as is the list of people to whom the authors give “special” thanks and this is reflected in the titles, the internal and informational shots, the graphic form, the background music, the artistic/expressive concept and the reality about which and when the novel and the film were created.
“Perhaps someday I will tell you the famous story of how I found myself in Hamburg for a few hours and got lost in its dark streets after going for a walk with friends on Lisi Lake. But before you and I get to know each other well enough to get to this point, I will probably have covered a few thousand kilometers more on my “moped” which I borrowed in installments from a friend after returning from Hamburg,” says Temo Rekhviashvili. And if he or/and Anka Gujabidze ever tell us “that” or any other story, it will probably be a completely “different” history, a totally different story and hopefully – happier, more “carefree” and more productive in every way.