ქართული დოკუმენტური კინოს სიკეთეც და საგნების თუ არსებულის დღეისათვის აუცილებელი, ღრმა ხედვა, ალბათ, იმდენად საჭიროა თანამედროვეობისთვის, როგორც იმედი. იმედი არა უკეთესი მომავლისა, არამედ იმისა, რომ ნამდვილი სიცოცხლე მხოლოდ ოცნების ყველაზე პატარა, გულწრფელ მარცვალში იბადება და იზრდება.
ჯერ კიდევ საბჭოთა იდეოლოგიის პირობებში, ქართულ დოკუმენტურ კინოს, ძიებისა და აღმოჩენის სხვადასხვა, მოულოდნელი სფეროები ჰქონდა მოცული, რაც მის მრავალფეროვან თემატიკას განაპირობებდა. ეს მემკვიდრეობა, მერაბ კოკოჩაშვილის, გურამ პატარაიას, გელა კანდელაკის, გოგი ლევაშოვ-თუმანიშვილის, გურამ ჟვანიას და უამრავი სხვა დოკუმენტალისტის მეოხებით, გარკვეულ ტრადიციას გვკარნახობს. ქართული დოკუმენტური და სატელევიზიო კინო სხვაგვარი, ღრმა განცდის საფეხურზე ვითარდებოდა ყოველთვის. შესაძლებელია, ბევრ შემთხვევაში ის ნაკლებად ანალიტიკური, ან ნაკლებად თანმიმდევრული იყოს. თუმცა ეს არა ნაკლი, არამედ მისი მახასიათებელიცაა. ამ ტრადიციის თანახმად, ქართული დოკუმენტური კინოს მთავარი ღირსება ყოველთვის მის უჩვეულოდ განცდით სავსე ხედვაშია. თითქოს მარტივად ჟღერს, მაგრამ სამყაროში, სადაც სატელევიზიო დოკუმენტურმა შემეცნებითმა კინომ, რეალობის სხვა, რაც მთავარია, შოკისმომგვრელი ფაქტების ძიებაში, დაკარგა თავისი მთავარი სათქმელი და მხატვრული მთლიანობა, ასეთ სამყაროში, თავისთავადობის შენარჩუნება ღირსებაა.
თამარ და გიორგი ბართაიების ფილმი, ,,მტვერით მოწამლულები“ (2018) ლაგოდეხის სახალხო თეატრის დასის წევრთა ყოველდღიურობას და ასევე მათ მთავარ ხორცშეხსმულ ოცნებას – თეატრს ეძღვნება, თეატრს, სადაც 90 წლის ასაკის მოხუცის, ჟორა პაპას თეატრისადმი სიყვარულიდან დაწყებული, უკლებლივ ყველას თავისი საოცნებო სივრცე ასულდგმულებს. ყველაზე მნიშვნელოვანი კი ის არის, რომ თამარ ბართაიას მიერ შექმნილი ეს ნათელი, ლაღი მიკროსივრცე უკვე ავტორისაგან დამოუკიდებლად სუნთქავს და არსებობს. თითქოს ასევე ვითარდება დასის წევრების ყოველდღიური ცხოვრება, რომელიც წვიმის ხმაურში, ყვავილნარში ჩაიკარგება და შემდეგ ქოლგის ქვეშ, აჩქარებული ნაბიჯით, ყოველი მათგანი იმ შენობისკენ გასწევს, რომელიც თეატრს გამოუყვეს… ეს არც თუ კარგ მდგომარეობაში მყოფი შენობაც და მცირე მასშტაბის სცენაც რეალურად მოძრავი სამყაროა, თავისი ოცნებებითა და იმედებით. ფილმის ავტორი ამ ოცნებებს ან განუხორციელებელ მიზნებს არ განიხილავს, არც საჯარო კითხვებით ზღუდავს მაყურებელს. ჩვენ უბრალოდ შეგვიძლია დავინახოთ საერთო ხედით მომზირალი დასახლების ნისლიანი, ყოველ სეზონზე ასე მკვეთრად შეცვლილი ხიბლი. ბოლოს და ბოლოს, ყველაფერი, რასაც ფილმის გმირები მოგვითხრობენ, თითო, ცალკე არსებული ისტორიაა და ამ ისტორიებში მეტყველი პორტრეტები არა მხოლოდ სიმკვეთრეს, არამედ თითქოს ლუიჯი პირანდელოს პერსონაჟებისთვის დამახასიათებელ, მზარდ, განზოგადებულ მახასიათებლებს იძენენ.
ჟორა პაპასა და ახალგაზრდა მსახიობისთვის საოცნებო სამყარო შექსპირის დიდ ტრაგედიაში მონაწილეობას, დრამატურგიულ სრულყოფილებას ნიშნავს. თუმცა, არც ერთი მათგანი, არ არის ფუჭი ილუზიის მატარებელი და სწორედ ამიტომ, ფილმის ავტორისთვის ეს ხასიათები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. არა კონტრასტი, არამედ ყოფის პროზაიზმია მიმზიდველი, თავისი აუჩქარებელი, მშვიდი ტონით, მოვლილი ბოსტნისა და სიმწვანის სიჩუმით, სადაც ფილმის ავტორს თითქოს არც კი სჭირდება დეტალების ხაზგასმა – ის არ ეძებს მოხუცი ჟორა პაპას დაუღალავ ხელებში რაიმე საოცრებას ან მის სამსახიობო ენერგიაში განვლილი ცხოვრების საიდუმლოებებს არ მისდევენ, რაც თანამედროვე სატელევიზიო დოკუმენტალისტიკის, უკვე ტენდენციად ქცეული შტამპია. პირიქით, ავტორს ამ პროზაში სხვაგვარი ფილოსოფიური ჭეშმარიტების დანახვა შეუძლია – ყოფა თეატრს გარეთ, ყოველდღიური საქმე სინამდვილეში ქმნის ამ ადამიანების ექსტრავაგანტურ ბუნებას. ხან თვალის ჭრილი გამოკრთება ახლო ხედით, გულმოდგინედ შეღებილ, ზღაპრის ილუსტრაციულ სიჭრელეში, ხან ღუმელთან შეკრებილი მსახიობების უშუალობა და ძალზე ბუნებრივად, სრულიად ძალდაუტანებლად განფენილი დღის რბილი სინათლე სიამოვნებს თვალს. სარეპეტიციოდ შეკრებილი მსახიობების ოთახიდან იოლად ჩნდება მთავარი კითხვა: თუ ყოველივე, რასაც ეს ადამიანები ერთგულად ემსახურებიან, ამდენად წრფელი სიყვარულის მატარებელია, მაშინ მთავარი უკვე არსებულა და ყოფილა მათ ცხოვრებაში – ის, რისთვისაც ღირს მთელი დღის შრომაც და გარჯაც. თამარ ბართაიამ ყოველი მათგანის ამბავი, ოჯახური ყოფა ცალკე ნოველისტურ ჩანართებად აქცია თითქოს და ამით ეს ნოველები ლოგიკურ წერტილთან – კვლავ თეატრის სიყვარულთან დააკავშირა. თოჯინების თეატრიც, რომელიც ამ დასის ერთ-ერთი მთავარი საქმიანობაა, ამავე ადამიანთა ცხოვრებაში, სრულიად უნიკალურ სივრცეს ქმნის: ბავშვები, სოფლის ან დაბის მოედნები, ერთად თავმოყრილი არტისტები და ცეკვა-სიმღერა. იშვიათად, მაგრამ მაინც, ფილმის ავტორი ოდნავ სევდიან მზერას წააწყდება, თუმცა ესეც მის თხრობაში ბუნებრივად აღმოცენებული ადამიანური განცდაა და ერთმანეთთან სეზონური ჟამთასვლის თანახმად მიწყობილი ეპიზოდები სავსეა ამ განცდით.
საბერძნეთში სამუშაოდ წასული დასის წევრი უკან ბრუნდება და შექსპირის პიესაში ითამაშებს…
,,ჰამლეტში“ ითამაშებს ჟორა პაპაც…
ახალგაზრდა მსახიობის ოცნება ახდება და, ალბათ, სწორედ ის გახდება ჰამლეტის როლის შემსრულებელი…
დასახლებაში გაუქმებული თამბაქოს ქარხნის ნანგრევებში მსახიობები და რეჟისორი ახალ პიესაზე მუშაობენ… ესეც ექსცენტრიკული პასაჟია, რომლითაც სავსეა ამ ადამიანთა ნამდვილად ღირსეული ცხოვრება და რომელიც სავსეა თეატრისადმი სიყვარულით.
თბილისში, მოძრაობის თეატრის შენობაში გასტროლის აღწერისას, ფილმის ავტორი იმდენად კარგად ხედავს სივრცეში მოძრავი ადამიანების, არტისტების მთელ ემოციურ განწყობას, რომ ამ ეპიზოდს არც ერთი სიტყვიერი განმარტება და რეპლიკა არ სჭირდება. ,,მტვერით მოწამლულები“, საერთოდ ბევრს არ მეტყველებენ – უბრალოდ და მარტივად ესაუბრებიან მაყურებელს.
„თეატრის გარეშე ვერ წარმომიდგენია…“, „ვითამაშებდი სერიოზულ როლს“, „მელაკუდა…“, „მგელი“, „ვემზადებით…“, „ჩემი ბოსტანი“… , ეს ყველაფერი ცალკე და ერთად თავმოყრილი ცხოვრების ფრაგმენტებიდან ერთი ცხოვრების სურათს ქმნის, სავსეს და კეთილი სურვილების მატარებელს. ფილმის გმირებს რამდენიმე და, საბოლოოდ, ერთი ავტოპორტრეტი აქვთ. არაფერი, რასაც რეჟისორები ხედავენ, არ არის გამოყენებული აქცენტებისთვის, ვინაიდან, როგორც ჩანს, მაყურებლის ყურადღება ისედაც სწორად არის მიმართული მთავარი კითხვისკენ – ეს თუ არ არის ჰარმონია და ის სამყარო, რომელიც სურთ ადამიანებს, მაშინ ყველაფერი ილუზია ყოფილა.
ლაგოდეხის სახალხო თეატრი ამ ოცნებებისა და სურვილების პატარა მოდელია, შესაძლებელიაა ბევრი რამ სჭირდება, თუნდაც ტექნიკური და მატერიალური უზრუნველყოფისათვის, მაგრამ მისი აუჩქარებლად მონათხრობი ამბავი მთავარს ამბობს: ქართული დოკუმენტური კინოს საუკეთესო ტრადიციაში არა არსებულის უტრირება, არამედ ისევ და ისევ მისი ამოცნობაა, უფრო სწორად, მისი ნამდვილი პოეტური ან პროზაული არსის ამოცნობა! ბაღის და ბოსტნის კვალში, უბრალო სამოსში, ცეკვა-თამაშში, მაყურებლის გახარებულ მომღიმარე სახეებში და დილის დასახლების გულისამაჩუყებელ ხედში არსებული თეატრის დასის წევრების ცხოვრების ამოცნობა კი ჭეშმარიტების საზომამდე მიგვიყვანს – ბოლოს და ბოლოს, მარადისობაა ხელოვნების სიყვარული.

The goodness of Georgian documentary cinema and the deep vision of things and everything existing today are probably as much needed for modernity as hope. The hope not for a better future, but the fact that real life is born and grows only in the smallest, sincere seed of a dream.
Still under the conditions of Soviet ideology, Georgian documentary cinema covered various, unexpected areas of search and discovery, which determined its diverse topics. This legacy dictates a certain tradition with the works of Merab Kokochashvili, Guram Pataraia, Gela Kandelaki, Gogi Levashov-Tumanishvili, Guram Zhvania and many other documentarians. Georgian documentary and television film always developed on a different, deep feeling level. It may be less analytical or less consistent in many cases. However, this is not a defect, but its characteristic too. According to this tradition, the main merit of Georgian documentary cinema is always its unusually emotional vision. It sounds simple, but in a world where television documentary cognitive cinema, in search of other, more importantly, shocking facts of reality, has lost its main message and artistic integrity, in such a world, it is a virtue to maintain self-reliance.
The film, "Poisoned With Dust" (2018) by Tamar and Giorgi Bartaia is dedicated to the everyday life of the members of the Lagodekhi People’s Theater troupe and also to their main materialized dream – the theater, a place where, starting from the 90-year-old grandpa Zhora’s love for the theater, everyone has their own dream space. The most important thing is that this bright, delightful micro-space created by Tamar Bartaia breathes and exists independently of the author. It seems that the daily life of the troupe members is also unfolding, which is lost in the noise of the rain, in the flowerbed, and then, under the umbrella, each of them rushes towards the building that has been allocated for the theater... This building, being in not-so-good condition and the small-scale stage are actually a moving world, with its own dreams and hopes. The author of the film does not discuss these dreams or unrealized goals, nor does she limit the audience with public questions. We can just see in the general view the misty charm of the settlement, so dramatically changed in every season. After all, everything that the characters of the film tell us is a separate story, and the portraits in these stories are not only sharp, but also seem to acquire the characteristic, growing, generalized features of Luigi Pirandello's characters.
A dream world for grandpa Zhora and the young actor means participation in Shakespeare's great tragedy, dramaturgical perfection. However, none of them is the bearer of vain illusions, and that is why these characters are especially important for the author of the film. It is not the contrast, but the prosaism of existence that is attractive, with its unhurried, calm tone, the silence of the cultivated vegetable and greenery, where the author of the film does not even seem to need to emphasize the details – he is not looking for any wonder in the tireless hands of old grandpa Zhora or chasing the secrets of a life spent in his acting energy, which is a stamp of modern television documentaries, which has already become a trend. On the contrary, the author can see a different philosophical truth in this prose – being outside the theater, everyday work actually creates the extravagant nature of these people. Sometimes eyes gleam in a close-up, diligently painted in the illustrative diversity of the fairy tale, sometimes the directness of the actors gathered at the stove and the soft light of the day spread very naturally, completely effortlessly pleases the eye. The main question easily emerges from the actors’ room gathered for rehearsal: if everything that these people faithfully serve is a carrier of such pure love, then the main thing already exists and has been in their lives – something that is worth all day's work and pain. Tamar Bartaia turned the story and family life of each of them into separate novelistic inserts and thus connected these novels with a logical point – again with the love of theater. Puppet theater, which is one of the main activities of this troupe, creates a completely unique space in people's lives: children, village or town squares, artists gathered together, and dance and song. Rarely, but still, the author of the film comes across a slightly sad look, although this is also a naturally born human feeling in her narration, and the episodes arranged according to the seasonal time are full of this feeling.
A troupe member who went to work in Greece comes back and he will play in a Shakespeare play...
Grandpa Zhora will also play in "Hamlet"...
A young actor's dream will come true and it is him who might play the role of Hamlet...
In the ruins of an abandoned tobacco factory in the settlement, the actors and director are working on a new play... This is also an eccentric passage, full of the truly dignified life of these people and full of love for the theater.
When describing the tour in the building of the Movement Theater in Tbilisi, the author of the film sees so well the entire emotional mood of the people and artists moving in the space that this episode does not need a single verbal explanation or retort. "Those who are poisoned with dust" do not speak much at all – they simply and easily talk to the audience.
"I can't imagine anything without theater...," "I would play a serious role," "a foxy...", "wolf", "we are getting ready...", "my vegetable garden"..., all these are from fragments of life separately or brought together creates a picture of one life, complete and full of good wishes. The characters of film have several and finally one self-portrait. Nothing the filmmakers see is used for emphasis, since the audience's attention seems to be rightly directed to the main question – if it is not harmony and the world that people want, then everything has been an illusion.
The Lagodekhi People's Theater is a small model of these dreams and desires, it might need a lot, even for technical and material provision, but its unhurriedly narrated story tells the main thing: in the best tradition of Georgian documentary cinema, it is not to exaggerate the existing, but to recognize it again and again, or rather, recognize the essence of its real poetry or prose! Recognizing the lives of the members of the theater troupe in the traces of the garden and vegetable garden, in simple clothes, dancing and playing, in the happy smiling faces of the audience and in the heart-rending view of the morning settlement, leads us to the measure of the truth – after all, eternity is the love of art.