„სამოციანელები“ ეწოდება რეჟისორთა ერთ თაობას, რომლის წარმომადგენლებმაც ყველაზე მეტად მოახერხეს დაპირისპირებოდნენ „მამებს“ თავიანთი ეროვნული, დემოკრატიული ღირებულებებით, თავისუფლებისაკენ სწრაფვითა და ინდივიდუალიზმით. ფაქტობრივად, ქართული კინოს განვითარების შემდგომ ეტაპებზე ვერც ერთმა თაობამ ვერ მოახერხა მათი ჩანაცვლება, მათთან დაპირისპირება, პირიქით, სწორედ „სამოციანელების“ ხელოვნებამ „ასაზრდოვა“ შემდეგი თაობების კინო.
ლანა ღოღობერიძე იმ რეჟისორთა რიცხვს მიეკუთვნება, რომლებმაც საბჭოთა კავშირში არსებული ძლიერი ცენზურის პირობებში შეძლეს ესაუბრათ საზოგადოებაში არსებულ მორალურ-ზნეობრივ პრობლემებზე, თუნდაც შეფარული ფორმებით მოეთხროთ რეპრესირებული ოჯახების, ქალთა პრობლემების შესახებ. „ერთი ცის ქვეშ“, „ინტერვიუ პირად საკითხებზე“, „დღეს ღამე უთენებია“, „როცა აყვავდა ნუში“ – მისი ფილმებია, რომლებიც საუბრობენ გენდერულ პრობლემებზე, საბჭოეთზე და მის მიერ დეგრადირებულ მორალურ-ზნეობრივ კრიტერიუმებზე.
ლანა ღოღობერიძე ახალი თაობისთვის „საკულტო ავტორია“. საქართველოში დაბრუნებული რეჟისორი დღეს უფრო პოპულარულია, ვიდრე ოდესმე, მაგრამ უფრო მეტად თავისი პიროვნული თვისებების, მოქალაქეობრივი პოზიციებისა და პოლიტიკური მოღვაწეობის გამო. სამწუხაროდ, ახალ თაობას ქართული კინო არც უყვარს და არც იცის. რატომ ? ეს სხვა საკითხია. ფაქტია, რომ დღესაც ლანა ღოღობერიძის ნებისმიერი აქტივობა, მისი ყოველი ნამუშევარი საზოგადოების ინტერესის საგანი ხდება.
მისი ფილმს, „ოქროს ძაფის“ (2019) სათაურს ასოციაციურად მითიურ სამყაროში მივყავართ: მოირების ბედის ოქროს ძაფები და ლაბირინთიდან თავდასახსნელად გაბმული არიადნას ოქროს ძაფი. ორივე მითი, ერთგვარად, ეხმიანება ამ ფილმის სიუჟეტს – მოგონებებში დაკარგული პერსონაჟები, თითქოს, ოქროს ძაფის მეშვეობით ცდილობენ ამ ლაბირინთიდან გამოსვლას, თუმცა მხოლოდ ერთ-ერთი ახერხებს ამას.
როგორ ახდენს ადამიანის შინაგანი სამყაროს, მისი ბედის ფორმირებას სოციუმი? რა მექანიზმებით ცდილობს ის ინდივიდის სახეცვლას და მის დამორჩილებას? რამდენად განსაზღვრავს ეპოქალური ცვლილებები, სოციალურ-პოლიტიკური გარემო პიროვნების რაობას? ლანა ღოღობერიძის შემოქმედებისათვის დამახასიათებელი ეს თემები ამ ფილმშიც გრძელდება.
ფილმი მოგვითხრობს ორი სრულიად განსხვავებული ასაკოვანი ქალის, ელენესა და მირანდას თავგადასავალს. მათ საბჭოთა კავშირში იცხოვრეს განსხვავებული ინტერესებითა და ღირებულებებით, ორი ურთიერთსაწინააღმდეგო, რადიკალურად განსხვავებული ცხოვრების სტილით. იცხოვრეს ისე, როგორც ცხოვრობდა მათი ქვეყანა, რომელიც წარსულივით, სადღაც უსასრულობაში ჩაიკარგა.
ლანა ღოღობერიძე გვათავაზობს სამი თაობის დახასიათებას: უფროსი თაობა – საბჭოთა ეპოქის მოხუცები, საშუალო თაობა, რომლის წევრები ფრაგმენტულად ჩნდებიან (მათი დახასიათებისას ხაზგასმულია ცხოვრების აქტიური რიტმი, რომელიც არ იძლევა ახლობლებთან კომუნიკაციის საშუალებას) და მომავალი თაობა – ბავშვი, რომელიც რამდენიმე ეპიზოდში ჩნდება და ტოვებს ძალიან ხელოვნურ, სხვა ეპოქიდან „გადმოსული“ თინეიჯერის შთაბეჭდილებას.
ელენე განსხვავებულად მოაზროვნე, სულიერად თავისუფალი საბჭოთა მწერალი ქალია, რომელიც ავადმყოფობის გამო ოთხ კედელს შორის მოქცეული, თავის მიკროსამყროში გამოკეტილი, ცდილობს ფილოსოფიურ ჭრილში გაიაზროს წარსული და აწმყო. ურთიერთობა შვილთან და მის ოჯახთან, იტალიური ეზოს ბინადრებთან, გარე სამყაროსთან მისი კონტაქტის ერთადერთი საშუალებაა. გარე არეალის შეზღუდულობა კიდევ უფრო მეტად უწყობს ხელს ელენეს, საკუთარ სამყაროში ჩაიკეტოს. მის ამ იდილიურ გარემოში მოულოდნელად იჭრება ახალი პერსონაჟი – ელენეს ანტიპოდი მირანდა და ძველი თაყვანისმცემელი, რომელიც ისევე, როგორც ეს ორი მოხუცი პერსონაჟი, ავადმყოფობის გამო, საკუთარ სახლშია გამოკეტილი და მოგონებების გაღვიძებას ცდილობს. მთელი სიუჟეტი ამ პერსონაჟების ურთიერთობაზეა აგებული. მთლიანად ფილმის ძირითადი თემა და იდეა პერსონაჟთა დიალოგით იგება.
ფილმში ძალიან სწორხაზოვანია ამბავი შეყვარებული მამაკაცისა, რომელიც გამუდმებით იხსენებს ელენესა და მის რომანტიკულ სასიყვარულო თავგადასავალს. იგი ნოსტალგიური გრძნობების დემონსტრირებით შემოიფარგლება და თითქოს თავის წარმოსახვას ესაუბრება. რატომღაც ამ ეპიზოდების ნახვის დროს ამომიტივტივდა ნიკო ლორთქიფანიძის მოთხრობა „ბებრები“, რომლის სტრუქტურაც იგება მოხუცი ცოლ-ქმრის მოგონებებზე, „გახსოვს“ – ეს სიტყვა ახალი ისტორიის დასაწყისია, რომელსაც მარტო დარჩენილი მოხუცები იხსენებენ. მკითხველის თვალწინ, თითქოსდა, ერთი ამოსუნთქვით გაიელვებს წყვილის რომანტიკული ამბავი. ლანა ღოღობერიძის ფილმის გმირებიც ხშირად ხმარობენ სიტყვას „გახსოვს“ და, თითქოს, ამით ცდილობენ აღადგინონ, ხელახლა გააღვივონ დავიწყებული, ოდესღაც დაუსრულებელი სასიყვარულო ურთიერთობა. თუმცა ეს მოგონებები ძალიან ხელოვნური და ბანალურია.
„ღმერთო, რა აწყობილი ქვეყანა დაანგრიეს!“ – რეალობაში არაერთხელ გაჟღერებული ეს ფრაზა, მირანდას მიერ წარმოთქმული, ერთდროულად, მის წუხილს, პროტესტსა და საყვედურს გამოხატავს. მისთვის საბჭოთა რეალობა, მისგან მინიჭებული მატერიალური კეთილდღეობა, ძალაუფლების სრული შეგრძნება და, ამავდროულად, მონური ერთგულება ცხოვრების მისაღები სტილია. მას არ უნდა და არც შეუძლია მიიღოს თანამედროვე სამყარო, სადაც „იდეოლოგიურად არასწორად“ ცხოვრობენ.
მირანდა ძალაუფლების მოყვარული ძლიერი საბჭოთა ნომენკლატურის წარმომადგენელია. მასში თავს იყრის ყველა ის სტერეოტიპული წარმოდგენა, რომელიც ამ ტიპის ქალებს უკავშირდება: ქალები, რომლებსაც არ აქვთ პირადი ცხოვრება, ძალაუფლების მოყვარული და კარიერაზე ორიენტირებული არიან, რომლებსაც არაფრად არ უღირთ სხვა ადამიანის ბედ-იღბალი. ელენე და მირანდა წარმოადგენენ სხვადასხვა მენტალობის, ცხოვრების სტილისა და მსოფლმხედველობის ადამიანებს, რომლებიც ბედის ირონიამ გააერთიანა და, როგორც ფილმიდან ჩანს, მტრებადაც კი აქცია. მირანდაში იმდენად გამჯდარია საბჭოთა მენტალობა, რომ ავადმყოფობა მხოლოდ იმ ეპოქას, მასთან დაკავშირებულ მოგონებებს უტოვებს. სწორედ იმ რეალობის, ნაცნობი გარემოსა და ადამიანების სანახავად მიდის კიდეც ის თანამედროვე თბილისის ქუჩებში და საბჭოთა ე.წ. „სტალინური ეპოქის“ შენობის ნანგრევებში ემშვიდობება სიცოცხლეს, ვინაიდან მისი არსებობა ახალ გარემოში აზრს კარგავს, ისევე, როგორც ლანა ღოღობერიძის ფილმის, „ერთი ცის ქვეშ“ მაიას პერსონაჟი. ისიც რევოლუციური მოვლენების შედეგად კარგავს ოჯახს, სოციალურ სტატუსს, საყვარელ ადამიანებს და იღებს გადაწყვეტილებას გავიდეს ამ სამყაროდან.
მიუხედავად იმისა, რომ თხრობა ელენეს პერსონაჟის ირგვლივ იგება, იგი ხდება გარე სამყაროს დამკვირვებელი, შემფასებელი, მაინც ფილმში მეტ ინტერესს იწვევს მირანდას პერსონაჟი თავისი ხასიათის შტრიხების მრავალფეროვნებით, ზუსტი აქცენტებით, პერსონაჟის შინაგანი განვითარებით. შესაძლოა, ეს განპირობებულია არაპროფესიონალი და პროფესიონალი მსახიობების გვერდიგვერდ მუშაობის დროს წარმოქმნილი კონტრასტით.
ვერ ვიტყვი, რომ „ოქროს ძაფი“ ლანა ღოღობერიძის საუკეთესო ფილმია. შეიძლება ითქვა, რომ ეს მისი ერთ-ერთი სუსტი ნამუშევარია, მაგრამ მაინც რეჟისორმა ამ „დუნე“ რიტმსა და გარემოში შეძლო საინტერესო აქცენტების დასმა, საბჭოთა მენტალობისათვის დამახასიათებელი ნიშნების წინა რიგში წამოწევა.

LOST IN THE LABYRINTH OF MEMORIES
The generation of "Sixties" is the name of those directors, whose representatives most of all managed to confront "fathers" with their national, democratic values, striving for freedom and individualism. In fact, at the later stages of the development of Georgian cinema, no generation succeeded in replacing them, confronting them, on the contrary, it was the art of the "sixties" that "nourished" the cinema of the next generations.
Lana Ghoghoberidze is one of the directors who, even in concealed ways was able to talk about the moral and ethical problems in the society under the conditions of strong censorship in the Soviet Union, she managed to tell about the problems of repressed families and women. "Under One Sky," "Some Interviews On Personal Matters,” "Day is Longer Than Night," "When the Almond Blossomed" – these are her films that talk about gender problems, the Soviet Union and the moral and ethical criteria degraded by it.
Lana Ghoghoberidze is a "cult author" for the new generation. After her return to Georgia, the director is more popular today than ever but especially because of her personal qualities, civic positions and political activities. Unfortunately, the new generation neither loves nor knows Georgian cinema. Why? This is another issue. It is a fact that even today Lana Ghoghoberidze’s any activity, every work of hers becomes the subject of public interest.
The title of her film “The Golden Thread” (2019) leads to an associatively mythical world: the golden threads of the fate of the Moirai and the golden thread of Ariadne tied to free herself from the labyrinth. Both myths, in a way, resonate with the plot of this film – characters lost in memories are trying to get out of this labyrinth, as if through a golden thread, but only one of them succeeds.
How does society shape a person's inner world, his destiny? By what mechanisms does it try to change the individual and subjugate him? To what extent do epochal changes, socio-political environment determine the nature of a person? These topics typical of Lana Ghoghoberidze's work continue in this film.
The film tells about the adventures of two women of completely different ages, Elene and Miranda. They lived in the Soviet Union with different interests and values, two conflicting, radically different lifestyles. They lived as their country lived, which, like the past, was lost somewhere in infinity.
Lana Ghoghoberidze offers a characterization of three generations: the older generation – the elderly of the Soviet era, the middle generation, whose members appear in fragments (their characterization emphasizes the active rhythm of life, which does not allow communication with relatives) and the future generation – the child, who appears in several episodes and leaves a very artificial impression, that of a teenager "coming out" from another era.
Elene is a different-minded, spiritually free Soviet woman writer who, trapped between four walls due to illness, locked in her micro-house, tries to understand the past and the present in a philosophical way. The relationship with her son and her family, the inhabitants of the communal neighborhood, is her only means of contact with the outside world. The limitation of the outer area further encourages Elene to lock herself in her own world. In this idyllic environment, a new character suddenly appears – Elene's antipode, Miranda, and an old admirer, who, like these two old characters, is locked in her house due to illness and tries to awaken her memories. The whole story is built on the relationship among these characters. The main topic and idea of the whole movie is understood through the dialogue of the characters.
In the film, the story of a man in love is very linear, constantly reminiscing about Elene and his romantic love adventure. He is limited to the demonstration of nostalgic feelings and seems to be talking to his imagination. For some reason, while watching these episodes, Niko Lortkipanidze's story "The Old People" floats to the surface, the structure of which is based on the memories of an old husband and wife, "do you remember" – these words is the beginning of a new story, which is remembered by the old people who are left alone. The romantic story of the couple flashes before the reader's eyes, as if with one breath. The characters of Lana Ghoghoberidze's film also often use the words "do you remember" and they seem to be trying to restore and rekindle a forgotten, once unending love relationship. However, these memories are very artificial and banal.
"My God, what a well-constructed country they destroyed!" – this phrase, repeated many times in reality and uttered by Miranda, expresses her worry, protest and reproach at the same time. For her, the Soviet reality, the material well-being granted by it, the full feeling of power and, at the same time, slavish loyalty are an acceptable way of life. She does not want and cannot accept the modern world where they live "ideologically wrong."
Miranda is a representative of the power-loving, strong Soviet nomenclature. All the stereotypes associated with this type of woman are gathered in her: women without a personal life, power-hungry and career-oriented, who do not care about other people's fortunes. Elene and Miranda represent people of different mentality, lifestyle and outlook, who were brought together by the irony of fate and, as the film shows, even turned them into enemies. The Soviet mentality is so ingrained in Miranda that illness leaves only the memories of that era. To see that reality, familiar environment and people, she heads for the streets of modern Tbilisi and in the ruins of the building of the so-called "Stalin era" she says goodbye to her life, since her existence loses its meaning in the new environment, just like the character of Maya in Lana Ghogoberidze's film, "Under One Sky." As a result of revolutionary events, she also loses her family, social status, loved ones and decides to leave this world.
Although the narrative revolves around the character of Elene, she becomes an observer and assessor of the outside world, still the character of Miranda causes more interest in the film due to the variety of her character traits, accurate accents, internal development of the character. This might be due to the contrast created when non-professional and professional actors work side by side.
I cannot say that "The Golden Thread" is Lana Ghogoberidze's best film. It can be said that this is one of her weakest works, but still the director was able to put interesting accents in this "slack" rhythm and environment, to bring to the fore the features characteristic of the Soviet mentality.