წარმოუდგენელია იყო ხელოვანი და არ გაწუხებდეს შენი ქვეყნის, ხალხის ტკივილი, ადამიანის ბედ-იღბალი და ისე ეწეოდე შემოქმედებით საქმიანობას. თუ არ გტკივა და დარდობ, ვერც იფიქრებ და აქედან გამომდინარე, ვერც იაზროვნებ. სწორედ ამიტომ ხან იქმნება ღირებული ხელოვნების ნიმუშები და ხან არა. რეჟისორ ლევან კოღუაშვილის ფილმები კი ამ წუხილის ამოთქმაა, როცა გიჭირს მტკივნეულ თემებს შეეხო, მაგრამ სინდისი არ გაძლევს საშუალებას, გვერდი აუარო და ლამაზად შეფუთო. ასეთი ნაღვლიანი და მტკივნეულია ემიგრაციის თემაზე შექმნილი მისი ფილმი, „მეოთხე ბრაიტონი“ (2021) და ამ ფონზე წამოჭრილი ისეთი ფაქიზი და გულისამაჩუყებელი ურთიერთობების პრობლემები, როგორიც არის მამაშვილობა, ცოლ-ქმრობა, მეგობრობა, სადაც პრობლემა მაშინ იჩენს თავს, როცა აზარტული თამაშებისადმი დამოკიდებულება ისტერიულ ხასიათს იძენს და ოფლით ნაშოვნი ფული „ნიავდება“. სამწუხაროდ, არც ისე ბევრი ჰყავს ქართულ თანამედროვე კინოს ისეთი რეჟისორები, რომლებიც ასე გულწრფელად ახდენენ ტრაგიკული თემების რეპრეზენტირებას, როგორსაც ლევან კოღუაშვილი თავის ფილმებში. თუ გინდა ნახო ამერიკა ემიგრანტის თვალით, უნდა ნახო „მეოთხე ბრაიტონი“, სადაც საკუთარი ქვეყნიდან პრობლემებს გაქცეული გმირები, ახალი პრობლემების წინაშე დგებიან.
რეჟისორმა ეს ფილმი წარადგინა ნიუ-იორკში, „ტრაიბეკას“ საერთაშორისო კინოფესტივალზე, სადაც სამი ჯილდო მიიღო – საუკეთესო ფილმის, საუკეთესო მსახიობისა და საუკეთესო სცენარისათვის. ფილმში მთავარ როლს ოლიმპიური თამაშების ორგზის ჩემპიონი, მოჭიდავე ლევან თედიაშვილი ასრულებს. „ხარება და გოგიას“ შემდეგ ეს მისთვის მეორე კინოროლია, სადაც მან თავი განასახიერა ისეთი როგორიც იყო, შეუდრეკელი, ღირსეული და დაუმარცხებელი. ფილმში ასევე ერთ-ერთი ემიგრანტის – სერგოს როლს კახი კავსაძე ასრულებს, რომლისთვისაც ეს როლი ბოლო აღმოჩნდა და ამიტომ ფილმიც მას მიეძღვნა.
ფილმის მოქმედება ვითარდება საქართველოსა და ამერიკაში, კერძოდ, ბრუკლინის სამხრეთით არსებულ რაიონ ბრაიტონში. ამ რაიონმა ჯერ კიდევ 1970-იან წლებში სახელი გაითქვა. როგორც ყოფილი საბჭოთა კავშირიდან, უმეტესად, უკრაინიდან და რუსეთიდან ემიგრიგრირებულთა დასახლებამ. არც საქართველო იყო ამ მხრივ გამონაკლისი. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმის მოქმედება (როგორც თავად რეჟისორი აღნიშნავდა), დაახლოებით 2005-2006 წლებში მიმდინარეობს და მას მერე წლები გავიდა, საქართველოდან ჩასული ემიგრანტებისთვის არც დღეს არის იოლი მარტივად დაიმკვიდროს თავი უცხო ქვეყანაში, რაც არამხოლოდ ემიგრანტთა გასავლელი რთული გზის, არამედ ზოგჯერ თავად მათი, თავზეხელაღებული ქმედებების შედეგია.
ფილმი იწყება ძალიან საინტერესო ეპიზოდით, სადაც კამერა ახლო ხედებით აფიქსირებს ტოტალიზატორში მყოფ „ლივერპულისა“ და „მანჩესტერის“ თამაშის გულშემატკივართა, ჯიბეგამოფხეკილ, ფულის იოლად შოვნით დაიმედებულ სახეებს. მატჩის მსვლელობისას ხდება მათ შორის უხეში შელაპარაკება, რის შემდგომაც აგრესიული მაყურებლისგან შეწუხებულ ერთ-ერთ გულშემატკივარს ოთახიდან აძევებენ. ამ გაწბილებული პერსონაჟისგან, რომელიც მთავარი გმირის – კახის ძმაა, ვიგებთ, რომ მთელი ფული, რაც კი ცოლმა ბინის სარემონტოდ გამოუგზავნა ამერიკიდან და ასევე ბინაც, მთლიანად ტოტალიზატორში წაუგია. კახი ცდილობს ღამის გასათევი ადგილი მოუნახოს, ხოლო თავად ტოვებს ცოლს, მაკას (ლაურა რეხვიაშვილი) მარტო სახლში და მიემგზავრება ამერიკაში სასწავლებლად გაგზავნილ შვილთან, სოსოსთან, რომელსაც სურს ექიმის პროფესიას დაეუფლოს. სპორტის სასახლესთან მდგარი მზეჭაბუკის ძეგლის საჯდომის ფონზე მდგარი კახის ძმის „აღსარება“ იძლევა იმის საბაბს, რომ ვიფიქროთ, თუ სადამდე მიიყვანა ტოტალიზატორში ზღვარგადასულმა ვიზიტმა.
„ამერიკული ოცნება“, რომლისკენაც სწრაფვა საუკუნეების წინ დაიწყო და დღესაც გრძელდება, ჩვენს წინ ერთ ნაცრისფერ, მოღუშულ ბრუკლინის ბრაიტონის კვარტალში იმსხვრება. აღმოჩნდება, რომ ერთ დროს სწავლა მოწყურებული სოსო (გიორგი ტაბიძე), ჩამოფხეკილი, უსახური პანსიონატის მომცრო ოთახში ცხოვრობს და გადამზიდ კომპანიაში მუშაობს. უფრო მეტიც, რაც კი ფული ჰქონდა იმისთვის, რომ თავის არჩეულ პარტნიორთან, ლენასთან (ნადეჟდა მიხალკოვა) ერთად ფიქტიურად დაქორწინებულიყო, კარტში წააგო. კახის რძალი, ნათელა (ცუცა კაპანაძე) კი, რომელიც მოხუც ცოლ-ქმართან მძიმე შრომით წელებზე ფეხს იდგამს, რომ საქართველოში ფული აგზავნოს, უკვე ოთხი წელი ელოდება ტოტალიზატორიდან „კუდამოძუებული“ მისი ქმარი როდის გაარემონტებს სახლს. ყოფილ ოპერის მომღერალ სერგოს, ულუკმაპუროდ დარჩენილს, სამშობლოში აღარ დაედგომებოდა და ისღა დარჩენოდა უცხო ქვეყანაში გადახვეწილს, საერთო საცხოვრების ვიწრო დერეფნებში, გალიაში გამომწყვდეული „ბულბულივით“ ემღერა, ხოლო სარჩო რესტორანში კარისკაცად მუშაობით მოეპოვებინა.
საერთო საცხოვრებლის ვიწრო დერეფნებსა და ასეთივე „მოკუნტულ“ ოთახებში, სადაც კუდის მოქნევაც კი გაგიჭირდება ადამიანს, ოპერატორის (ფედონ პაპამიქაელი) კამერა ოსტატური დინამიკით მოძრაობს და აფიქსირებს იმ კლაუსტროფობიულ გარემოს, სადაც ყველა ამ პერსონაჟს აერთიანებს საერთო გასაჭირი – ეკონომიური გაუმართაობა და დამსხვრეული კოშკები. ასეთივე ვაკუუმს ქმნის მანქანის ეპიზოდი, სადაც ემიგრანტები აიძულებენ „გადამგდებ“ ყაზახს, კუთვნილი გასამრჯელო გადაუხადოს მასთან სასტუმროში, უკვე რამდენიმე თვეს, უხელფასოდ მომუშავე ქართველ ქალებს. ამ ყაზახის ტყუილი დაპირებები, „პატომ და პატომ“-ის ძახილი და დაუსრულებელი კრიზისი იმდენად აუტანელია, რომ ქალები იძულებული არიან, დასახმარებლად ისევ ქართველ ემიგრანტებს მიმართონ. ეს დახურული სივრცე, რომელიც მანქანაშია, მართლაც უჰაერობის შეგრძნებას იწვევს, იმ მეტაფორული უჰაერობის, რომელიც სულს უხუთავს იმ ემიგრანტებს და ამოსუნთქვის საშუალებას არ აძლევს, რომ საკუთარი ქვეყნიდან გაქცეულებმა, „უჟანგბადობით“ მისავათებულებმა, ბრაიტონის სანაპიროდან განომაქროლი ბრიზი გემრიელად ჩაისუნთქონ.
ზოგჯერ გავიწყდება, რომ ფილმის მოქმედება ბრაიტონის რაიონში ვითარდება და გგონია, რომ კახი ისევ თბილისშია და მის გვერდით ის ავლაბრის ბაზარია, სადაც მან ჩამოსვლამდე გლეხისგან, შვილთან ჩამოსატანი სულგუნი შეიძინა. იქაც ჰყიდიან ქუჩაში, რუსი ემიგრანტები ყალბ სუნამოებს, როგორც ჩვენთან ბოშები, და ფულის საშოვნად წასული მამაკაცები კი, იაფფასიან ჩინურ ფეხსაცმელებს ცოლისთვის გამოსაგზავნად არჩევენ, თითქოსდა აქ არ იშოვებოდეს. საითაც არ უნდა გაიხედო იმ კვარტალში, რუსი ემიგრანტები ცალკე ავტონომიას ქმნიან და აზარტული თამაშების ბოსებად გვევლინებიან, რომლებიც ისევ იმ ქურდული მენტალიტეტით საზრდოობენ, რომ „თავანი“ უნდა ჩაბარდეს თუ არადა, „თუ დაიჭირეს, ბასტა!“
შეიძლება ჩავთვალოთ, რომ ფილმი „ამერიკული ოცნების“ იმედგაცრუებაა, მაგრამ ასე არ არის, ვინაიდან არსებობს დასავლეთის ქვეყნები, სადაც ემიგრანტები, მართლაც ცდილობენ ფეხი მოიკიდონ, მაგრამ, სამწუხაროდ, ასე მარტივი არ არის შორიდან დანახული ემიგრანტის ცხოვრება. ზოგს ბედი უმუხთლებს, ზოგს ნებისყოფა არ ჰყოფნის, მავნე ჩვევები თავის ჩამოშლილ ქვეყანაში დატოვოს და ახალი ცხოვრება ხელახლა დაიწყოს და ზოგჯერ კიდეც მართლაც ვხვდებით, რომ არ არსებობს დედამიწაზე სამოთხე. მაგრამ მეტ-ნაკლებად ყველაფერი მაინც შედარებითია.
არ შეიძლება არ გაგვახსენდეს ემიგრაციის თემაზე გადაღებული ინგლისელი რეჟისორის, კენ ლოუჩის სოციალური ფილმი, „პური და ვარდები,“ რომლის გმირიც არალეგალურად, მექსიკიდან სამუშაოდ ლოს-ანჯელესში ჩადის და მუშაობას დამლაგებლად იწყებს, რომლის ფონზეც იკვეთება მთავარი საკითხი, სოციალურად დაბალი ფენის, კერძოდ, დამლაგებლების ექსპლუატაცია. მათი ასეთი ყოფა, რა თქმა უნდა, პროტესტს იწვევს და აბსოლუტურ დისონანსში მოდის ისეთ დემოკრატიულ სახელმწიფოსთან, როგორიც ამერიკაა. სწორედ ასეთივე შეუსაბამობას იწვევს „მეოთხე ბრაიტონის“ ნაცრისფერი მოღუშული სანაპიროს მელანქოლიური ცივი ჰორიზონტი, ბრაიტონის კვარტლის უღიმღამო გარემო, ემიგრანტების გასაცოდავებული ჰაბიტუსი და თავად ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც დემოკრატიული, მშვიდობიანი ქვეყნის მიმართ ეროვნული სტერეოტიპული წარმოდგენები.
ფილმის ვიზუალური, მხატვრული ესთეტიკა არც მაშინ იცვლება, როცა გმირი საქართველოდან ამერიკაში აღმოჩნდება. მისი განმასხვავებელი ნიშანი მხოლოდ და მხოლოდ ის გზატკეცილია, რომელსაც ის ნიუ-იორკში კატაფალკით მგზავრობისას გადის, იმ კატაფალკით, რომელიც ჯერ მისი რძლის აღშფოთებას იწვევს, ქართველ ემიგრანტ მძღოლს რომ საყვედურობს იმის გამო, რომ სტუმარი ამ, მართლაცდა, კახისთვის საბედისწერო მანქანით მოაცილა. ეს მძღოლი, ის მითოსური მენავე ქარონია, რომელსაც მიცვალებულები ნავით ჰადესის სამეფოში გადაჰყავს. სწორედაც, რომ ბრუკლინი კახისთვის საბოლოოდ, მართლაც, ჰადესის სამეფო აღმოჩნდება. ოღონდ კი შვილი დაიხსნას იმ დაკისრებული ვალისგან, იგი მზად არის მასავით ყოფილ მოჭიდავეს, მაფიოზ ამირის (იური ზური), მასზე ბევრად ახალგაზრდას, დაეჭიდოს, წაგების შემთხვევაში კი, თბილისში ბინის გაყიდვით გაისტუმრებს თანხას.
რაც შეეხება ლევან თედიაშვილის სამსახიობო მონაცემებს, ის ჯერ კიდევ „ხარება და გოგიაში“ გამჟღავნდა. მიუხედავად იმისა, რომ გოგიაში ის აბსოლუტურად განსხვავებულ, ქარიზმატულ, ომახიან პერსონაჟს ასახიერებს, კახის გმირისგან განსხვავებით, ორივე როლის ვირტუოზულობა შეუფასებელია. „მეოთხე ბრაიტონში“ მისი გმირი, ასაკს მიტანებული, გამობრძმედილი, ყოფილი ჩემპიონია, რომელიც სიბერეში ოჯახის, ახლობლების განცდებს გმირულად, ჩუმად გულში ატარებს და მათი სულელური შეცდომების გამოსწორებას ცდილობს. ლევან თედიაშვილის ბუნებრივი, გადაჭარბებული ჟესტებისა და მიმიკების გარეშე თამაში, ნამდვილად იწვევს მაყურებელში იმ ბარიერის რღვევას, რომელიც ზოგჯერ მაყურებელსა და მსახიობს შორის წარმოიქმნება ხოლმე და მთელი არსებით იჭრები მის სამყაროში.
შვილისადმი მის მიერ წარმოთქმული სიტყვები, ამერიკაში კარტის სათამაშოდ გამოგიშვიო, ისეთი გულისამაჩუყებელი ინტონაციით ჟღერს და არა საყვედურის კილოთი, რომ მამა ბოლომდე, სიყვარულით და არა ვალდებულების გრძნობით, მზად არის შვილის ყოველი მცდარი ნაბიჯი კბილებით დაიცვას, თუნდაც სიკვდილის ფასად დაუჯდეს. თავადაც უკვე ასაკს მიტანებული, რძალს თხოვს, მუშაობა მოხუცებთან დააწყებინოს, რომ იქნებ როგორმე შვილისთვის თანხა შეაგროვოს. შეიძლება არ ითაკილო არანაირი სამუშაო, მაშინაც კი როცა დიდება და სახელი გაქვს უკვე მოხვეჭილი, როცა ცხოვრებამ სხვა გზა არ დაგიტოვა. სათაკილო ნამდვილად არაფერია, მაგრამ არის ისეთი რამ, რაც ადამიანობას, პიროვნულ ღირსებებს ლახავს. ეს არის წმინდა ადამიანური ურთიერთობები, პატივისცემა, ღირსება, რომელიც ყველანაირ ეკონომიურ სირთულეებს უკან სწევს და მის შესანარჩუნებლად ვერანაირი ფინანსური კეთილდღეობა ვერ დაგაბრმავებს. ეს ის საბაბია, რის გამოც კახი მხრებჩამოყრილი ტოვებს პირველივე დღეს მოხუცი ცოლ-ქმრის ბინას.
რეჟისორმა ფილმში თავი მოუყარა სხვადასხვა ეროვნების ხალხს: ქართველს, რუსს, ყაზახს, უზბეკს. ამერიკელი კი თითქმის არსად არ ფიგურირებს თუ არ ჩავთვლით მოსავლელ მოხუც ცოლ-ქმარს. „ჭირსა შიგან გამაგრება ასრე უნდა, ვით ქვიტკირსა“. ჰოდა, ერთი ჭირ-ვარამით ერთიანდებიან სხვადასხვა ეროვნების ემიგრანტები, რომლებსაც ერთი საზრუნავი და საფიქრალი აქვთ. ამ მხრივ, არც ის მატყუარა ყაზახი აღმოჩნდება გამონაკლისი, რომელსაც თურმე დედა ჰყავს სიმსივნით დაავადებული და ცდილობს, აქ სხვის ხარჯზე ოფლით ნაშოვნი ფულით მას დაეხმაროს, რაც კახისთვის მიტევების საბაბი ხდება. ცოტა არის იყოს ყაზახის უცებ ასეთი მეტამორფოზა, როცა „ტყვეობიდან“ განთავისუფლებული უკან ბრუნდება მათთან და სუფრაზე ერთად დასჭექენ „სულიკოს“, თაღლითის როლს ბევრად სცდება. ეს შეიძლება იმიტომაც, რომ ზოგჯერ წარმოუდგენლად გვეჩვენება პროფესიონალი უსინდისო ასე უცებ, წამებში რომ შარავანდედით შეიმოსოს.
სუფრასთან მჯდომი, სხვადასხვა რჯულისა და ეროვნების ხალხი, რომელთაც ერთი საერთო რამ აერთიანებთ – ემიგრაცია და სამშობლოში დარჩენილი ოჯახის წევრების ბედ-იღბალი, შვებას ცეკვასა და სიმღერაში ჰპოვებენ, მაგრამ ეს მხოლოდ ცეკვა არ არის, ეს არის როკვა, რომლიდანაც მთელი უარყოფითი ენერგიის, სიმწრის, სულიერი ტკივილის გადმონთხევაა. მსგავსი კათარზისის დატვირთვა აქვს გიორგი ოვაშვილის ფილმის, „გაღმა ნაპირი“ ფინალში თედოს ცეკვის ეპიზოდს და ასევე სცენას ნიკოლოზ შენგელაიას ფილმში, „ელისო“, სადაც ტირილსა და მოთქმა-გოდებას კონტრასტულად ცეკვა-თამაში ენაცვლება. კახის ცხედართან ნამღერი „მრავალჟამიერი“ კი ჭექს, როგორც გამარჯვების ჰიმნი, სიკვდილზე გამარჯვებისა, როცა გმირული სიკვდილი მარადიული ხსოვნის საწინდარია.

It is unimaginable to be an artist and not be troubled by the pain of your country, people, and human fate and to be engaged in creative activity in such a way. If you do not hurt and grieve, you cannot think, and therefore, you cannot judge. This is the reason why valuable works of art are sometimes created and sometimes they are not. The director, Levan Koghuashvili’s films are an expression of this anxiety, when it is difficult for you to touch on painful topics, but your conscience does not allow you to turn a blind eye and wrap them up beautifully. So poignant and painful is his film about emigration “Brighton 4th” (2021), and the delicate and heartbreaking problems of relationships are raised against this background, such as paternity, marriage, and friendship, where the problem arises only when the addiction to gambling becomes hysterical and hard-earned money annihilated. Unfortunately, there are not many directors in modern Georgian cinema who represent tragic themes as sincerely as Levan Koghuashvili does in his films. If you want to see America through an immigrant’s eyes, you should see “Brighton 4th,” where the characters, fleeing from the problems in their own country, face new problems.
The director presented this film at the Tribeca International Film Festival in New York, where it received three awards – for Best Film, Best Actor and Best Screenplay. The main role in the film is played by two-time Olympic champion wrestler Levan Tediashvili. After “Khareba and Gogia,” this was his second film role, where he portrayed himself as he was, indomitable, dignified and invincible. The film also features the role of one of the immigrants - Sergo - played by Kakhi Kavsadze, for whom this role turned out to be the last, and therefore the film was dedicated to him.
The film is set in Georgia and America, in particular, in the Brighton district in the south of Brooklyn. This district became famous back in the 1970s as a settlement of immigrants from the former Soviet Union, mostly from Ukraine and Russia. Georgia was no exception in this regard. Although the film (as the director himself noted) takes place around 2005-2006 and years have passed since then, it is not easy for immigrants from Georgia to easily establish themselves in a foreign country even today, which is not only the result of the difficult path immigrants have to go through, but also sometimes the result of their own reckless actions.
The film begins with a very interesting episode, where the camera captures in close-up the faces of the fans of the game between “Liverpool” and “Manchester” in a totalizator, who are in a hurry and hoping to earn easy money. During the match, a rough argument breaks out between them, after which one of the fans, annoyed by the aggressive spectators, is thrown out of the room. From this sleazy character, who is the main character, Kakhi’s brother, we learn that he lost in betting all the money his wife sent him from America to renovate his apartment, as well as the apartment itself. Kakhi tries to find a place for him to stay for the night, while he leaves his wife, Maka (Laura Rekhviashvili) alone at home and sets off to his son, Soso, who was sent to study in America and wants to become a doctor. Kakhi’s brother’s confession, standing against the backdrop of the statue of the Handsome Youth near the Sports Palace, gives us reason to think about how far his extravagant visit to the totalizator has led him.
The “American dream,” the pursuit of which began centuries ago and continues to this day, is crumbling before us in a gray, gloomy Brighton quarter of Brooklyn. It turns out that Soso (Giorgi Tabidze), who once yearned for education, lives in a small room in a shabby, faceless boarding house and works for a transport company. Moreover, he lost all the money he had at cards to enter into a fictitious marriage with his chosen partner, Lena (Nadezhda Mikhalkova). Kakhi's daughter-in-law, Natela (Tsutsa Kapanadze), who has been working hard with the elderly couple to send money to Georgia, has been waiting for four years for her husband, who has been "kicked out" from the totalizator, to renovate their house. Former opera singer Sergo, who was left penniless, could no longer find a home in his homeland and was left stranded in a foreign country, singing like a "nightingale" in a cage in the narrow corridors of a dormitory, while earning his living by working as a porter in a restaurant.
In the narrow corridors of the dormitory and the similarly “squeaky” rooms, where it would be difficult for a person to even wag their tail, the cameraman (Fhedon Papamichael) moves with masterful dynamics and captures the claustrophobic environment where all these characters are united by a common predicament - economic failure and collapsed dream towers. The same vacuum is created by the episode in the car, where the immigrants force the “crook” Kazakh to pay the due wages to the Georgian women who have been working with him in the hotel for several months without any payment. The false promises of this Kazakh, the cries of “later, later” and the endless crisis are so unbearable that the women are forced to turn to the Georgian immigrants for help again. This closed space in the car really creates a feeling of airlessness, that metaphorical airlessness that chokes the soul of immigrants and does not allow them to breathe, so that those who have fled their own country, “deprived” of oxygen, can enjoy the breeze blowing from the Brighton coast.
Sometimes I forget that the film is set in the Brighton district and I think that Kakhi is still in Tbilisi and next to him there is the Avlabari market, where he bought sulguni cheese from a peasant to take to his son. There, too, they sell fake perfumes on the street, like gypsies do here, and men who have gone to earn money choose cheap Chinese shoes to send to their wives, as if they were not found locally. No matter where you look in that quarter, Russian immigrants are creating a separate autonomy and appearing as gambling bosses, who are still fueled by the thieves’ mentality that "the money must be handed in or else…, "if they get caught, it's all over!"
We may think that the film is a disappointment in the “American Dream,” but it is not, because there are Western countries where immigrants are really trying to gain a foothold, but, unfortunately, the life of an immigrant seen from afar is not so easy. Some are unlucky, others lack the willpower to leave their bad habits in their collapsed country and start a new life anew, and sometimes we really realize that there is no paradise on earth. But more or less everything is still relative.
We cannot help but recall the social film about emigration by the English director Ken Loach, “Bread and Roses,” whose hero illegally arrives in Los Angeles from Mexico to work and starts working as a cleaner, against the background of which the main issue is highlighted, the exploitation of the socially lower class, namely cleaners. Their existence, of course, causes protest and comes into absolute dissonance with such a democratic state as America. The melancholic cold horizon of the gray, gloomy coast of “Brighton 4th,” the mediocre environment of the Brighton quarter, the miserable habit of immigrants and the national stereotypical ideas about the United States of America itself as a democratic, peaceful country cause the same inconsistency.
The visual, artistic aesthetics of the film do not change even when the hero finds himself from Georgia in America. Its distinguishing feature is only the highway that he travels on while traveling in a hearse in New York, in that hearse that first arouses the indignation of his daughter-in-law, who reproaches the Georgian immigrant driver for driving the guest away in this, indeed, fatal car for Kakhi. This driver is the mythical ferryman Charon, who takes the dead to the kingdom of Hades by boat. It is precisely because Brooklyn finally turns out to be the kingdom of Hades for Kakhi. If only his son could be saved from the debt he has incurred, he is ready to wrestle a former wrestler like him, the mafioso Amir (Yuri Zuri), much younger than him, and in case of loss, he will pay the money by selling his apartment in Tbilisi.
As for Levan Tediashvili’s acting skills, they have already been revealed in “Khareba and Gogia.” Despite the fact that he portrays Gogia’s completely different, charismatic, and handsome character, unlike Kakhi’s hero, the virtuosity of both roles is invaluable. In "Brighton 4th," his hero is an aged, wise, former champion who heroically and silently carries in his heart the feelings of his family and loved ones in his old age and tries to correct their stupid mistakes. Levan Tediashvili's natural acting, without exaggerated gestures and facial expressions, really causes the audience to break the barrier that sometimes arises between the audience and the actor, and you are completely immersed in his world.
The words he uttered to his son, "I'm sending you to America to play cards," sound with such a heartbreaking intonation, and not with a hint of reproach, that the father is ready to defend his son's every wrong step desperately to the end, out of love and not a sense of obligation, even if it costs him his life. Already old himself, he asks his daughter-in-law to start working with the elderly, so that he can somehow save money for his son. You may not be able to do any work, even when you have already achieved fame and fortune, when life has left you no other way. There is really nothing to do, but there is something that touches humanity, personal dignity. These are pure human relations, respect, dignity, which overcome all economic difficulties and no financial prosperity can blind you to maintain it. This is the reason why disappointed Kakhi leaves the apartment of an old couple on the very first day.
The director brought together people of different nationalities in the film: Georgians, Russians, Kazakhs, Uzbeks. The American is almost nowhere to be seen, except for the elderly couple who are coming to visit. “A hardship needs to be strengthened from within.” So, immigrants of different nationalities who have the same worries and concerns are united by one hardship. In this regard, the deceitful Kazakh is no exception, who turns out to have a mother with cancer and is trying to help her with the money he has earned at the expense of others, which becomes a reason for Kakhi to forgive him. It is rare for a Kazakh to suddenly undergo such a metamorphosis when, having been released from “captivity,” he returns to them and sits down at the table with them, and starts the song “Suliko” together with them and the role of a swindler goes far beyond. This may be because sometimes it seems incredible to us that a professional dishonest person can suddenly be surrounded by a nimbus in a matter of seconds.
Sitting at the table, people of different religions and nationalities, united by one thing in common - emigration and the fate of family members remaining in their homeland, find solace in dancing and singing, but this is not just dancing, this is a dance, from which all negative energy, bitterness, and spiritual pain are poured out. A similar cathartic charge is felt in the episode of Tedo's dance in the finale of Giorgi Ovashvili's film "The Other Side" and also in the scene in Nikoloz Shengelaia's film "Eliso," where crying and lamentation are contrasted with dancing and playing. "Mravaljamieri", sung over Kakhi's body, resonates like a victory anthem, a victory over death, when heroic death is the prelude to eternal memory.