როდესაც რეჟისორები მრავალმხრივი იდეის გამოსახატავად ეძებდნენ უნიკალურ ტექნიკასა და საავტორო სტილს, სწორედ ამ დროს შეიქმნა იგავური თხრობა კინოში. ადგილისა და დროის დაუკონკრეტებლად, შეფარვით, ისე რომ ერთ პერსონაჟში მრავალი ადამიანის სახე ასახო, არ აწყენინო არავის და, ამავდროულად, გააკრიტიკო ყველა. ამის მშვენიერი მაგალითია თინათინ ყაჯრიშვილის ფილმი, „მოქალაქე წმინდანი“ (2023) – ფილოსოფიური იგავი რწმენაზე, შიშზე, ადამიანებსა და მათ სისუსტეებზე. იგი ასახავს ყველაფერ მიწიერსაც და ზღაპრულსაც. რეჟისორი სვამს კითხვებს და აჩვენებს სხვადასხვა თვალსაზრისს.
კინოიგავს, როგორც კულტურულ ფენომენს, ძირითადად, იყენებენ ის კინორეჟისორები, რომლებიც მუშაობენ საავტორო კინოში და ხელს უწყობენ მისი ინტელექტუალური ხაზის განვითარებას. იგავი კინოში აღმოჩნდა შესაძლებლობა, შექმნილიყო ახალი ტიპის მხატვრული აზროვნება, ცხოვრებისეულ თავგადასავლებში წარმოეჩინა ადამიანი თავისი ინდივიდუალური სახით, ეჩვენებინა ყველაზე ალოგიკური და აბსურდული სიტუაციები. იგავური თხრობა რეჟისორს საშუალებას აძლევს, აღმოაჩინოს და დაეუფლოს ახალ გამომხატველ შესაძლებლობებს. კონკრეტული ყოველდღიური დეტალებისგან დაცლილი ადგილისა და დროის ისტორიული ნიშნებიდან ამოვარდნილი ეპიზოდები მაყურებელს მოუწოდებს, რომ დაფიქრდეს, გააანალიზოს და თავადვე გასცეს პასუხი ფილმში დასმულ შეკითხვებს. „მოქალაქე წმინდანი“ ყველა ამ მოთხოვნას აკმაყოფილებს, ამიტომას მას თამამად შეიძლება ეწოდოს კინოიგავი.
მაღაროელების ქალაქში მრავალი საუკუნის წინ ჯვარცმული წმინდანის ქანდაკება დგას. ის ძალიან მნიშვნელოვანია თითოეული მცხოვრებლისათვის, მასზე ლოცულობენ. მაღაროელებს სწამთ, რომ მისი დახმარებით მათი საქმე ნაკლებად სახიფათოა.
ერთ დღესაც რესტავრაციისათვის ქანდაკებას საწყობში გადაიტანენ, თუმცა დილას აღმოაჩენენ, რომ ჯვარზე გაკრული წმინდანი გაქრა. მთელი ქალაქი სასოწარკვეთილი დაეძებს მას. ამის პარალელურად, გამოჩნდა უცნობი ადამიანი, რომელიც არ ლაპარაკობს, მაგრამ ყველაფერი ესმის. ეს უცნობი გაცოცხლებული წმინდანი ჰგონიათ, ჩნდება შიში და ეჭვი, რამდენად სწორია მისი თაყვანისცემა, აქვს კი მას იმხელა ძალა, კვლავინდებურად რომ დაიცვას თანაქალაქელები. ამასთან ერთად, მაყურებელი თვალს ადევნებს არაერთ აქტუალურსა და მნიშვნელოვან ქვეთემას. ჩანს ადამიანების შინაგანი ტრანსფორმაცია. მაღაროელების პატარა ქალაქში უბრალო ხალხის ბედზე გადაღებული ეს ფილმი საოცრად ჯადოსნურად გამოიყურება.
ვიზუალური თვალსაზრისით, ნამუშევარი შესანიშნავია. რეჟისორი ზედმიწევნით ცვლის კადრებს, ხან აჩქარებს მონტაჟს, ხან გარემოს ნელი ტემპით წარმოაჩენს. კამერის ობიექტივში ხვდება უმნიშვნელო დეტალებიც კი. იდეალურად შერჩეული მუსიკა და სამსახიობო ოსტატობა აძლიერებს ეფექტს. შავ-თეთრი კადრები აქ არ არის უიმედობის, სისასტიკის ან განწირულობის ატმოსფეროსთვის შექმნილი, არამედ ეს ტექნიკა გამოყენებულია, რათა ხაზი გაუსვას ამ ქალაქში არსებულ აბსურდულობას.
ეს არის მაგალითი, თუ როგორი უნდა იყოს ნამდვილი კინო, ნაფიქრი, ყველაფერი ზედმეტისაგან გასუფთავებული, გულში ჩამწვდომი და დამაფიქრებელი. ესაა ფილმი, რომლის ყურება არეულ გრძნობებს იწვევს, თუმცა მისი პათოსი დიდი ხნის განმავლობაში გაგყვება თან და გაიძულებს შენში შეცვალო მანკიერი თვისებები, გახდე უფრო ჰუმანური და კაცთმოყვარე, გაიძულებს იფიქრო შენს ყველა მოქმედებაზე, თავად ცხოვრებაზე და უფრო მეტად შეხედო მას სულიერი მხრიდან. მისი ატმოსფერო გაჯერებულია მისტიკით, სიუჟეტი ნელა ვითარდება და აქცენტი მთლიანად გადატანილია შინაგანი განცდების გადმოცემაზე.
ფილმი არ არის რელიგიაზე, არამედ, ზოგადად, რწმენაზეა. რწმენა ისეთი ძლიერი ძალაა, რომელიც კურნავს, ის ძალაა, რომელშიც შეგიძლია იპოვო საკუთარი თავი. მართალია, სიუჟეტი მისტიკითაა გაჯერებული, მაგრამ ყოველ ეპიზოდში არის მინიშნება პერსონაჟის სულიერ გამოჯანმრთელებაზე. თხობის განვითარებასთან ერთად, ყველა გმირი იცვლება, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანი ფაქტორია. ავტორმა შეძლო მათი სულიერი ტკივილის ზედმიწევნით ასახვა და ღირებულებების რეალური მასშტაბების ჩვენება. ეპიზოდური როლების პერსონაჟების შინაგანი სამყარო და განცდებიც კი გასაგები გახდა მაყურებლისთვის: მოხუცი ცოლ-ქმარი, რომელთაც შესაწირი მოიყვანეს წმიმდანისთვის მადლობის ნიშნად; სკოლის მასწავლებელი, რომელიც მოსწავლებთან ერთად ქანდაკების სანახავადაა მოსული; მაღაროელები, რომლებსაც ათი წელია არ გახსენებიათ ვანოს მოკითხა; მოხუცი, რომელიც სასაფლაოდან მარტო მოათრევს მძიმე ჯვარს იმის ფიქრით, რომ წმინდანია; ბერდოს ცოლი, შვილის დაღუპვისგან მოუშუშებელი ტკივილით. თითოეული მათგანი ფილმის სულია, არანაკლებ მნიშვნელოვანი მთავარ გმირებზე. აქვეა პატარა დეტალები, მაგრამ, ამავდროულად, ძალიან მნიშვნელოვანი კინოსურათისთვის. ყოველ გმირში შეგიძლია ამოიცნო შენი მეზობელი, თანაქალაქელი ან თუნდაც ტელევიზორში ხშირად ნანახი პიროვნებები.ფილმში კარგად არის აღწერილი თითოეული პერსონაჟის პიროვნულობა, ყველას თავისი ამბავი აქვს და ამიტომაც მაყურებელი განიცდის და თანაუგრძნობს მათ.
მნიშვნელოვანი კომპონენტია დიალოგები. ხშირად ბევრ რეჟისორს ავიწყდება, რომ მარტო კარგი მსახიობებით, ორიგინალური სიუჟეტითა და ტექნიკური მახასიათებლებით ვერ გადაიღებენ კარგ ფილმს გმირების მკაფიო, მკვეთრი უნიკალური დიალოგებისა და მონოლოგების გარეშე. ამ ნამუშევარში ყველა პერსონაჟი და მათი რეპლიკები საუკეთესოდ გამოიყურება. აბსოლუტურად ყველა საუბარს აქვს წონა და მნიშვნელობა. ასევე საინტერესოა სიუჟეტის ემოციური კომპონენტი, რამეთუ ეს ნამუშევარი შეიცავს არაერთ მტკივნეულ სცენას, რომელიც იწვევს თანაგრძნობას.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია ბერდოს (ლევან ბერიკაშვილი) პერსონაჟი, რომელსაც გვირაბის ჩამონგრევისას დაეღუპა შვილი. ათი წელია მას დანაშაულის გრძნობა აწუხებს. უბედური შემთხვევის შემდეგ იგი ერთ-ერთ გაუქმებულ გვირაბში ცხოვრობს, ვერ ახერხებს ცოლთან დალაპარაკებას. თავადვე აღნიშნავს: მამაომ მითხრა ცოლს პატიება სთხოვეო, მაგრამ როგორ ვთხოვო, როცა მე ვერ მიპატიებია საკუთარი თავისთვისო. ბერდო არის სახე ყველა იმ ოჯახისა, ვისაც მის მსგავსად მაღაროში ოჯახის წევრი დაეღუპა. ყველა თავისებურად ცდილობს ტკივილს გაუმკლავდეს – ზოგი მეტად მორწმუნე ხდება, ზოგიც, პირიქით. ბერდო ყველაზე და ყველაფერზე ზრუნავს, განსაკუთრებით, წმინდანის ქანდაკებაზე. ალბათ რთული წარმოსადგენია, რას გრძნობს მამა, რომელმაც ერთადერთი შვილი გვირაბში დატოვა და ვერაფრით დაეხმარა. რამდენი ოჯახია მის მსგავსად გამწარებული. მსოფლიოში ხომ ყოველწლიურად ათასობით მაღაროელი იღუპება და, სამწუხაროდ, საქართველოშიც მსგავსი არაერთი შემთხვევა დაფიქსირებულა. ფილმის პირველივე წუთებიდან ჟღერდება ინფორმაციები მაღაროელების მძიმე შემთხვევების შესახებ: ვალერი გვირაბის ჩამონგრევის შემდეგ ვეღარავის ცნობდა, არ ლაპარაკობდა, ვანო ინვალიდის ეტლს მიეჯაჭვა, ზოგმა შვილი დაკარგა, ზოგმა მეუღლე, ზოგმაც – მამა…
რწმენა მნიშვნელოვანია ცხოვრების გასაგრძელებლად. ამ შემთხვევაში არ იგულისხმება რელიგია. როცა რაღაცის გჯერა, მარტივია ცხოვრების გაგრძელება, თუ გწამს, შესაძლებელია მშვიდად გააგრძელო საქმის კეთება, როგორც ამას მაღაროელები აკეთებენ. მათთვის, ვინც ყოველდღე, სამუშაოზე გასვლით, რისკის ქვეშ აყენებს საკუთარ სიცოცხლეს, წმინდანის ქანდაკება აძლევს ძალასა და შემართებას. ასეთია ბერდოც, ხოლო ვანომ ყველანაირი რწმენა დაკარგა, დავიწყებული აქვს, რომ თავად არის პასუხისმგებელი თავის ცხოვრებაზე და მას ეკისრება სრული პასუხისგებლობა ყველაფერზე. იგი ფიქრობს, მის წინაშე მთელი სამყაროა დამნაშავე, მართალია, სამაგალითო პიროვნება არ იყო, მაგრამ არც სხვებზე მეტი დაუშავებია რა, თუმცა მასაც უბრუნდება რწმენა მაშინ, როცა თვითმკვლელობით უნდა სიცოცხლის დასრულება, დაინახავს ჯვარს, რომელზეც წმინდანი იყო გაკრული და მოულოდნელად ფეხზე დადგება. ვანოს ცოლს, მარის (მარიამ კიტია) წაშლილი აქვს ზღვარი რწმენასა და ფანატიზმს შორის. მისი აზრით, ყველა მის უბედურებასა თუ ბედნიერებაში წმინდანია დამნაშავე. ის შესჩივლებს მას, რატომ გამიმეტე ამ ყველაფრისთვისო. მარი ხომ მუდმივად ლოცულობდა და ზრუნავდა ქანდაკებაზე. მაღაროს ხელმძღვანელებისათვის (გია ბურჯანაძისა და თემიკო ჭიჭინაძის პერსონაჟები) რწმენა მეტი შემოსავლისა და სტაბილურობის გარანტიაა, მათში არსებობს მხოლოდ შიში იმაზე, რომ არ გახდეს ცნობილი მათ არაკეთილსინდისიერ საქმეებზე.
წმინდანს ყველა ერთნაირ პატივს სცემს – მაღაროელები, ქალაქის მთავრობა, სკოლის მოსწავლეები თუ უბრალო მოქალაქები. რატომ მაინც და მაინც მაღაროელთა ქალაქი, ჯვარცმული წმიმდანი ხომ ყველა სიტუაციას ასევე წარმატებით მოერგებოდა. ალბათ, იმიტომ, რომ სწორედ ასეთი ხალხისთვისაა ყველაზე მნიშვნელოვანი რწმენა, ბევრი სიძნელის მიუხედავად, შეინარჩუნოს სიკეთე და არ გაბოროტდეს.
თავისთავად უცნაურია, რომ ქალაქში უცნობის გამოჩენა არავისთვის გასაკვირი არ ყოფილა, ყოველგარი შესავლის გარეშე, ის ერთხმად აღიარეს გაცოცხლებულ წმინდანად. ეს ზედმეტად აბსურდულია და მეტ დაკონკრეტებას საჭიროებს.
რეჟისორი ახერხებს აუდივიზუალური გამოსახულებისა და კინოენის სპეციალური ტექნიკის გამოყენებით რთული სიუჟეტის მოყოლას ისე, რომ მაყურებელი მასში შეუმჩნევლად ჩაეფლოს. „მოქალაქე წმინდანი” ერთმნიშვნელოვნად იმსახურებდა „ოსკარზე“ წარდგენას. ამ ნამუშევარმა შეძლო ეჩვენებინა, რომ ქართულ კინოს ძალუძს თქვას თავის სიტყვა და შექმნას საინტერესო და დასამახსოვრებელი კინოსურათი.

When directors started looking for unique techniques and authorial style to express a multifaceted idea, was the time when the fable narrative was created in cinema. Without specifying the place and time, by camouflaging, so as to reflect the images of many people in one character, not to offend anyone and to criticize everyone, at the same time. A great example of this is Tinatin Kajrishvili's film, “Citizen Saint” (2023) – a philosophical fable about faith, fear, people and their weaknesses. It reflects everything earthly and fabulous. The director asks questions and shows different viewpoints.
Film allegory as a cultural phenomenon is mainly used by film directors who work in auteur cinema and contribute to the development of its intellectual line. Fable in the cinema turned out to be an opportunity to create a new type of artistic thinking, to present a person in his individual form in life adventures, to show the most illogical and absurd situations. Parable narration allows the director to discover and master new expressive possibilities. Stripped of concrete everyday details, the episodes that emerge from the historical signs of place and time invite the viewer to think, analyze and answer the questions raised in the film. “Citizen Saint” meets all these requirements, therefore, it can be safely called a film fable.
In the miners’ town there is a statue of the saint crucified many centuries ago. It is very important for every resident, they pray on it. Miners believe that with its help their work is less dangerous.
One day, the statue will be moved to the warehouse for restoration, but in the morning they will find that the saint on the cross has disappeared. The whole town is desperate to find him. At the same time, an unknown person appeared, who does not speak, but understands everything. They think this is an unknown resurrected saint, there is fear and doubt as to how correct it is to worship him, and he has so much power to protect his fellow townsmen. At the same time, the audience follows a number of relevant and important sub-topics. Internal transformation of people can be seen. This film about the fate of ordinary people in a small mining town looks amazingly magical.
Visually, the work is excellent. The director carefully changes the shots, sometimes he speeds up the montage, sometimes he presents the environment at a slow pace. Even minor details are captured by the camera lens. Perfectly selected music and acting skills enhance the effect. The black and white shots here are not made to create an atmosphere of hopelessness, cruelty or doom, but this technique is used to emphasize the absurdity of this town.
This is an example of what a real cinema should be, thoughtful, clear of all unnecessary, touching and thought-provoking. This is a film, the viewing of which causes mixed feelings, but its pathos will stay with you for a long time and make you change your vicious qualities, become more humane and loving, make you think about all your actions, life itself and look at it more from the spiritual side. Its atmosphere is saturated with mysticism, the plot develops slowly, and the emphasis is entirely on conveying inner feelings.
The film is not about religion, but about faith in general. Faith is such a powerful force that heals, it is a force in which you can find yourself. True, the plot is saturated with mysticism, but in each episode there is a hint of the character's spiritual recovery. As the story progresses, all the heroes change, which is an extremely important factor. The author was able to accurately depict their spiritual pain and show the real scale of values. The episodic characters’ inner world and even the feelings became clear to the audience: an old couple who brought an offering to the saint as a sign of thanks; the school teacher who came to see the statue with the students; miners who haven't seen Vano in ten years; an old man who drags a heavy cross alone from the cemetery thinking he is a saint; Berdo's wife, with an incurable pain from the death of her son. Each of them is the soul of the film, no less important than the main characters. There are small details here, but at the same time very important for the film. In each character, you can recognize your neighbor, fellow townsman or even the personalities you have often seen on TV. In the film, the personality of each character is well-described, everyone has their own story, and therefore the audience feels and sympathizes with them.
Dialogues are an important component. Often, many directors forget that only with good actors, original plot and technical characteristics, they cannot make a good film without clear, sharp unique dialogues and monologues of the characters. All the characters and their replicas look their best in this work. Absolutely every conversation has weight and meaning. The emotional component of the story is also interesting, because this work contains a number of painful scenes that evoke sympathy.
The character of Berdo (Levan Berikashvili) whose son died when the tunnel collapsed is particularly noteworthy. He has been plagued by guilt for ten years. After the accident, he lives in one of the abandoned tunnels, unable to talk to his wife. He himself notes: My father told me to ask my wife for forgiveness, but how can I ask for it when I cannot forgive myself. Berdo is the image of all those families who, like him, lost a family member in the mine. Everyone tries to cope with pain in their own way – some become more religious, others, on the contrary. Berdo takes care of everything, especially the statue of the saint. It is probably hard to imagine how the father feels, who left his only child in the tunnel and could not help him. How many families grieve like he does. Thousands of miners die every year in the world and, unfortunately, many similar cases have been recorded in Georgia. From the very first minutes of the film, information about the miners' plight is heard: after the collapse of the tunnel, Valery could no longer recognize anyone, could not speak, Vano was confined to a wheelchair, some lost their children, some lost their husbands, some lost their fathers...
Faith is important to continue life. In this case, religion is not meant. When you believe in something, it's easy to get on with life, if you believe, it's possible to just keep doing things like miners do. For those who risk their lives every day by going to work, the statue of the saint provides strength and direction. Berdo is like that and Vano has lost all faith, he has forgotten that he himself is responsible for his life and is fully responsible for everything. He thinks that the whole world is guilty before him, although he was not an exemplary person, but he did not do any more harm than others, although he also regains his faith when he wants to end his life by suicide, he sees the cross on which the saint was nailed and suddenly stands up. Vano's wife Mari (Mariam Kitia) blurs the line between faith and fanaticism. According to her, the saint is to blame for all her misfortunes and happiness. She complains to him why he behaved so ruthlessly to her. After all, Mari constantly prayed and took care of the statue. For the managers of the mine (characters of Gia Burjanadze and Temiko Chichinadze) faith is a guarantee of more income and stability, they only have a fear of not being known about their unconscientious deeds.
The saint is equally respected by everyone – miners, town, government, schoolchildren and ordinary citizens. Why, after all, the miners’ town, the crucified saint would also successfully adapt to all situations. Perhaps, because it is for such people that faith is the most important, despite many difficulties, to maintain goodness and not become evil.
It is strange in itself that the appearance of a stranger in the town was not a surprise to anyone, without any introduction, he was unanimously recognized as a resurrected saint. This is too absurd and needs more clarification.
The director is able to tell a complex story by using audiovisual images and special techniques of film language, so that the audience is imperceptibly immersed in it. “Citizen Saint” definitely deserved to be nominated for Oscar. This work was able to show that Georgian cinema can speak its word and create an interesting and memorable film.