ერთმა მოხელემ (ჩინოვნიკმა) საოპერო სპექტაკლზე ყოფნისას, უეცრად დააცემინა. შხეფები მის წინ მჯდომ ხანშიშესულ მელოტ კაცს შეესხა. მოხელემ ძალიან განიცადა, რადგან მასში თანამდებობის პირი ამოიცნო და მრავალჯერ მოუბოდიშა. შემდეგ, საგანგებოდ ესტუმრა და პატიება სთხოვა. თავმობეზრებულმა მოხუცმა (რომელიც მოხელის უშუალო უფროსი არ იყო) ბოლოს უხეშად უპასუხა. მოხელემ ეს მდგომარეობა ძალიან განიცადა და „მოულოდნელად“ მოკვდა. ასეთია ანტონ ჩეხოვის პატარა და ძალიან ცნობილი მოთხრობის, „მოხელის სიკვდილი“ მოკლე შინაარსი.
ამ ამბის გადმოქართულებული ვერსია უდევს საფუძვლად მიხეილ (მიხო) გაბაიძის მოკლემეტრაჟიან მხატვრულ ფილმს, „ვაზომოტორული რინიტი“ (2024). მიხეილ გაბაიძე წარმატებული მენეჯერი და ჟურნალისტია. არის აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებელის გადაცემის, „ეთნოფორი“, პროდუსერი და წამყვანი; ბათუმის დრამატული თეატრისა და ბათუმის კულტურის ცენტრის მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი; შემოქმედებითი ორგანიზაციის, „არტ პორტალი“ თავმჯდომარე და ქართული ტრადიციული გალობისა და სიმღერის ანსამბლის, „ფერსიცვალება“ მგალობელ-მომღერალი, საყმაწვილო სასკოლო თეატრალური დასების ფესტივალის, “პირველი ავტოგრაფი” დამფუძნებელი და დირექტორი, რომლის საქმიანობის სფეროებს კინორეჟისურა ახლახან შეემატა.
გაბაიძის ნამუშევარი მონაწილეობდა სხვადასხვა საერთაშორისო ფესტივალში, ბრაზილიიდან იაპონიამდე, აშშ-დან საქართველომდე, ყაზახეთიდან პოლონეთამდე. ის არის სხვადასხვა პრემიის ნომინანტი და გამარჯვებული (საუკეთესო რეჟისურისათვის, სცენარისათვის, ხოლო მთავარი როლის შემსრულებელი, მსახიობი დავით ჯაყელი კი – მამაკაცის საუკეთესო როლისათვის). და საფესტივალო სვლას იგი ამ ეტაპზეც (ბათუმის „ბიაფიდან“ იტალიამდე) აგრძელებს.
ანტონ ჩეხოვმა მოთხრობა 1883 წელს დაწერა. მოქმედებაც სწორედ იმ პერიოდის რუსეთში ხდება. თუმცა, ირონიითა და სატირული აქცენტებით მოთხრობილი ამბავი, ზოგადსაკაცობრიოა, თანადროულიცაა და საქართველოს დღევანდელობასაც გამოხატავს. სწორედ ესაა ფილმის ძირითადი ხაზი, რომელსაც ავტორი მკვეთრი და ექსპრესიული გამომსახველი საშუალებებით გამოხატავს.
მოქმედების საქართველოში გადმოტანასთან ერთად, მიხეილ გაბაიძემ ეპოქაც შეცვალა და თანამედროვე რეალობას მოარგო – საერთო პანორამით, სიტუაციებით, პერსონაჟების ხასიათებით. ისინი დღევანდელი საქართველოს მკვიდრნი არიან, სხვადასხვა ფსიქოტიპის, თვისებების, ცხოვრების წესისა და სიტუაციური ქცევის, სხვადასხვა სოციალური საფეხურის ტიპური და ტიპაჟური წარმომადგენლები. მათ არ აქვთ სახელები და გვარები და აქვთ მხოლოდ გამოგონილი და პირობითი, თუმცა, კარგად გასაგები/ამოსაცნობი სტატუსის გამომხატველი „განსაზღვრებები“.
ტიტრებში, როლების შემსრულებლები (პროფესიონალი და არაპროფესიონალი მსახიობები) არაორდინარული ფორმით არიან წარმოდგენილი: დავით ჯაყელი – წინა თვეში მთავარ სპეციალისტად დაწინაურებული, ზაალ გოგუაძე – მაღალი რანგის სახელმწიფო მოხელე #69, თათია თათარაშვილი – წინა თვეში მთავარ სპეციალისტად დაწინაურებულის მეუღლე, ირაკლი ჭანკვეტაძე – მაღალი რანგის სახელმწიფო მოხელე #69-ის მარჯვენა ხელი, სოსო სტურუა – აგიტაცია-პროპაგანდის განყოფილების უფროსი, პეტრე ჩარგეიშვილი – ეკონომიკური ურთიერთდახმარების საბჭოს წევრი, გვანცა ცეკვაშვილი – მდივანი და კუ „ბასი“ – რომელიც დაცულია ცხოველთა უფლებების საყოველთაო დეკლარაციით.
ირონია ამ ფორმულირებიდანვე ჩნდება და „არაკინემატოგრაფიული“ (გაუგებარიც კი) სათაურიდანაც, რაც სარეჟისორო ხერხების, ფილმის ჟანრისა და მხატვრული თხრობის, გადაწყვეტის თავისებურებასაც აქედანვე განსაზღვრავს.
ფილმში არც მოქმედების ზუსტი დრო და ადგილი კონკრეტდება. და ზღვარიც რეალობასა და წარმოსახვას შორის ძნელი დასადგენია. ასეთი მოვლენები საქართველოს (და არა მხოლოდ) ნებისმიერ უწყებაში, ნებისმიერ ქალაქში, ნებისმიერი რანგის მოხელეებს შორის შეიძლება განვითარდეს. რეჟისორი სამოქმედო სივრცეებს პირობით ინტერიერებში აქცევს, რაღაც განსაკუთრებული მახასიათებელი დეტალების თავარიდებითა და კონკრეტულ ნიშნებს ზოგად მოცემულობად აქცევს.
სამედიცინო განმარტებით: „ვაზომოტორული რინიტი ხასიათდება არაინფექციური ხასიათის, ცხვირის ლორწოვანი გარსის ანთებითი პროცესის დაწყებით. ეს შეიძლება მოხდეს წელიწადის ნებისმიერ დროს პროვოცირების ფაქტორების არსებობისას. შეიძლება გამოიწვიოს მთელი რიგი გართულებები, რადგან ის არღვევს ბევრ ფიზიოლოგიურ პროცესს. დაავადების განვითარების მიზეზები შეიძლება იყოს: ალერგიული რეაქციებისადმი მიდრეკილება; ჰორმონალური რყევები; ცივ და ნოტიო კლიმატში ცხოვრება; ცუდი ჩვევები. თუმცა, ვაზომოტორული რინიტის განვითარების პროვოცირების ზუსტი ფაქტორები ჯერ არ არის საბოლოოდ დადგენილი“.
მიხეილ გაბაიძის „ვაზომოტორულ რინიტში“ მოვლენები სოციალური საკითხების, სოციუმში ცხოვრების წესის, გარშემომყოფთა მიმართ ადამიანის პირადი არჩევანისა და იერარქიულ საფეხურზე „ქცევის დადგენილი ნორმების“ მიხედვით ვითარდებიან. ნაჩვენებია, თუ როგორ იქცევა ადამიანი მონად, პირფერ უღირსებო არსებად ძალაუფლების მქონეთა, თანამდებობის პირთა წინაშე, რასაც, თავის მხრივ, „მაღალი რანგის სახელმწიფო მოხელეები“ აკანონებენ და იყენებენ „წინა თვეში თუ სხვა დროებში დაწინაურებელთა“ მიმართ, მათივე ხელშეწყობით, მათივე სამართავად. აქ ბევრი „ფიზიოლოგიური“ და სოციალური, რყევაა, „ცივი და ნოტიო კლიმატი“, რაც ადამიანებს აავადებს და სასიკვდილოდ წირავს.
სახეებისა და სიტუაციების შექმნის პროცესში რეჟისორი და მსახიობები იყენებენ იუმორს, სარკაზმს (თუმცა შეფარულს), ქმნიან მკვეთრად სახასიათო სიტუაციებსა და სახეებს. ძირითად ხაზში ორგანულად ჩართული პარალელური მოვლენები, დამოუკიდებელი გარემოებები (მაღალი რანგის მოხელის პირადი საქმეები და მისი ხელქვეითების უკანონო განზრახვები; „დაწინაურებულის“ ოჯახი და გარემოცვა; ყოფის განზოგადებული დეტალები, საერთო მახასიათებელი ნიშნების ზუსტი არჩევანი და თავისებურებები და სხვა), ზოგჯერ „რეალისტური“ და ზოგჯერ აბსტარგირებული, მრავალფეროვან და ხაზგასმით სტილიზებული ატმოსფეროს არსებობას განსაზღვრავენ.
ფილმი მოკლე სცენებადაა აწყობილი, ეპიზოდები სწრაფად ვითარდებიან და აქტიურ ტემპორიტმს ქმნიან. დიალოგებიც ასეთივე სწრაფად მონაცვლე და ლაკონურია. მიხეილ გაბაიძე სხარტად, მკვეთრი, ექსპრესიული და მეტყველი ხერხებით ქმნის ატმოსფეროს და ფილმის საერთო ხასიათს. სივრცე ყველგან ხაზგასმით ჩაკეტილია, ინტერიერების მცირე მასშტაბებიდან გამომდინარე, პირველი ეპიზოდის გარდა, რასაც ბუნებრივად ქმნის თეატრის დარბაზი, საიდანაც ამბავი იწყება. ამავე დროს, სივრცეების ჩაკეტილობა სხვადასხვა ეპიზოდში გამოყენებული სარკეების, ფანჯრებისა და ხელოვნების სხვადასხვა ნიმუშის ჩართულობით იხსნება და სხვა აზრობრივ დატვირთვასაც იძენს.
მამუკა ჩხიკვაძის კამერა თავისუფლად მოძრაობს და ობიექტებს სხვადასხვა რაკურსით, ხედებით, ზოგჯერ, უჩვეულო და „არაბუნებრივი“ კუთხიდან აფიქსირებს. ის ხან დამკვირვებელია და ხან პროცესების უშუალო მონაწილე, რაც სარეჟისორო გადაწყვეტის სტილისტიკასა და „თამაშის წესებს“ ამყარებს.
დავით ჯაყელის „წინა თვეში მთავარ სპეციალისტად დაწინაურებული“ კი, ვერ ახერხებს „თავისი წესებით თამაშს“ და უეცრად („ეს უეცრად ხშირად გვხვდება მოთხრობებში“ – ანტონ ჩეხოვი) კვდება. კვდება სახლში, როდესაც ტელევიზიით სიმღერის, „დაბრუნდი სორენტოში“ იმ კონცერტიდან ჩანაწერი გადაიცემა, როდესაც ყველაფერი დაიწყო. სიკვდილის ფაქტი მხოლოდ სარკეში ჩანს, ამ დროსვე ვარდება კედელზე დაკიდებული, რენე მაგრიტის რეპროდუქცია, უსახო ადამიანის გამოსახულებით, ხანგრძლივი და მქუხარე აპლოდისმენტების ფონზე.
სახედაკარგული ადამიანის ორმაგი უსახობა და უადგილობა, სადმე, ნებისმიერ სასურველ ადგილას ყოფნისა თუ დაბრუნების შეუძლებლობის პრობლემა, მიხეილ გაბაიძემ პირობით, თავისუფალ და ღია ფინალში მოაქცია და მეტყველი, მრავალნიშნა საზრისი მიანიჭა.

One clerk (bureaucrat) suddenly sneezed while he was at an opera performance. The splashes reached an elderly bald man sitting in front of him. The clerk took it to heart much because he recognized the official and apologized to him many times. Then, he made a special visit and asked to forgive. The bored old man (who was not the clerk's immediate superior) finally answered rudely. The clerk suffered greatly from this situation and died "suddenly." This is the synopsis of Anton Chekhov's short and very famous story, “The Death of a Government Clerk.”
The translated version of this story is the basis of Mikheil (Mikho) Gabaidze's short feature film, "Vasomotor Rhinitis" (2024). Mikheil Gabaidze is a successful manager and journalist. He is the author, producer and host of the program at Adjara Public Broadcaster, "Ethnophor;" head of Marketing and Public Relations Department of Batumi Drama Theater and Musical Culture Center; the chairman of the creative organization "Art Portal" and the singer of the folk song ensemble "Peristsvaleba"; founder and director of the Festival of the School Youth Troupes “First Autograph”, to his fields of activity film directing has recently been added.
Gabaidze's work participated in various international festivals, from Brazil to Japan, from the USA to Georgia, from Kazakhstan to Poland. He is a nominee and winner of various awards (for the best director, screenplay, and actor Davit Jakeli – for the best male role). And he continues his festival journey on stage as well (from Batumi BIAFF to Italy).
Anton Chekhov wrote the story in 1883. The action takes place in Russia of that period. However, the story, told with irony and satirical accents, is universal, contemporary and reflects the present day of Georgia. This is the main line of the film, which the author expresses with sharp and expressive means.
Along with transferring the action to Georgia, Mikheil Gabaidze also changed the era and adapted it to modern reality – with the general panorama, situations, characters. They are the inhabitants of today's Georgia, typical and characteristic representatives of different psycho-types, qualities, lifestyle and situational behavior, different social levels. They do not have first names or surnames and only have fictional and conventional, yet well-understood/recognizable status "designations."
In the credits, the actors (professional and non-professional) are presented in an unusual way: Davit Jakeli – promoted to chief specialist last month, Zaal Goguadze – high-ranking civil servant #69, Tatia Tatarashvili – the chief specialist’s wife promoted last month, Irakli Chankvetadze – high-ranking civil servant, the assistant of official #69, Soso Sturua – head of the agitation-propaganda department, Petre Chargeishvili – member of the Economic Mutual Assistance Council, Gvantsa Tsekvashvili – secretary, and a turtle "Bass" – who is protected by the Universal Declaration of Animal Rights.
The irony emerges from this wording and from the "non-cinematic" (even incomprehensible) title, which determines the peculiarity of the directorial methods, the genre of the film and the artistic narrative, and the solution.
The film does not specify the exact time and place of the action. And the line between reality and imagination is hard to define. Such events can develop in any department of Georgia (and not only), in any city, among officials of any rank. The director turns the action spaces into conditional interiors, by avoiding some special characteristic details and turning specific signs into a general function.
According to the medical definition: "Vasomotor rhinitis is characterized by the beginning of the inflammatory process of the nasal mucosa, which is non-infectious in nature. It can happen at any time of the year in the presence of provoking factors. It can cause a number of complications because it disrupts many physiological processes. The reasons for the development of the disease can be: tendency to allergic reactions; hormonal fluctuations; living in a cold and humid climate; bad habits. However, the exact factors provoking the development of vasomotor rhinitis have not yet been finally determined."
In Mikheil Gabaidze's "Vasomotor Rhinitis" the events develop according to social issues, the way of life in society, the personal choice of an individual towards the people around him, and the "established norms of behavior" on the hierarchical level. It shows how a person becomes a slave, a worthless being in front of those in power, officials, who, in turn, is legalized and used by "high-ranking state officials" against "those who were promoted last month or other times" with their own support, for their own control. There are many "physiological" and social fluctuations, "cold and humid climate" that make people sick and doom to death.
In the process of creating characters and situations, the director and actors use humor, sarcasm (albeit hidden), create sharply characteristic situations and images. Parallel events organically included in the main line, independent circumstances (the personal affairs of a high-ranking official and the illegal intentions of his subordinates; the family and entourage of the "promoted;" generalized details of being, the exact choice and features of common characteristics, etc.), sometimes "realistic" and sometimes abstracted, define the existence of a diverse and emphatically stylized atmosphere.
The film is organized in short scenes, the episodes develop quickly and create an active tempo. The dialogues are also fast-paced and concise. Mikheil Gabaidze creates the atmosphere and the general character of the film with sharp, expressive and eloquent methods. Space is emphatically confined everywhere, due to the small scale of the interiors, except in the first episode, which is naturally created by the theater hall where the story begins. At the same time, the seclusion of spaces is opened by the inclusion of mirrors, windows and various works of art used in different episodes and acquires a different meaning.
Mamuka Chkhikvadze's camera moves freely and captures objects from different perspectives, views, sometimes from unusual and "unnatural" angles. He is sometimes an observer and sometimes a direct participant in the processes, which establish the stylistics and "rules of the game" of the directorial decision.
Davit Jackeli, who was "promoted to chief specialist last month," is unable to "play by his own rules" and dies suddenly ("we often encounter this “but suddenly” in stories" – Anton Chekhov). He dies at home when a song "Come Back to Sorrento" is played on television, a recording from the concert when it all began. The fact of death can only be seen in the mirror, at the same time René Magritte’s reproduction with the image of a faceless man falls down from the wall with the long and thunderous applause at the background.
Mikheil Gabaidze turned the double absence of face and place of a faceless person, the problem of impossibility of being anywhere, in any desired place or returning, into a conditional, free and open finale and gave it an eloquent, multi-value notion.