ყველა ერს აქვს თავისი ყველაზე ცნობილი ნაწარმოები, რომელსაც პატარა ასაკიდან უკითხავენ ბავშვებს და ციტატებს ზეპირად სწავლობენ, რაც ამ ხალხის სულს განასახიერებს. ქართველებისთვის ეს არის „ვეფხისტყაოსანი“, პოემა, რომელიც საუკუნეებს უძლებს და არ კარგავს პოპულარობას.
ის ყოველთვის მნიშვნელოვან როლს ასრულებს კულტურული ცნობიერების ჩამოყალიბებაში, ატარებს არა მხოლოდ მხატვრულ ღირებულებას, არამედ გააჩნია მკითხველზე ღრმა მორალური და ეთიკური ზემოქმედების ძლიერი ძალა. ის ასევე შესანიშნავი და უნიკალური ლიტერატურული ძეგლია, სიყვარულის, მეგობრობის და ტოლერანტობის ზეიმი.
XXI საუკუნეში მხატვრული ლიტერატურა და ხელოვნება, თავისთავად, აღარ არის კულტურის ფორმირების პარადიგმა, როგორც ადრე იყო, რადგან მათი ფუნქციები გადავიდა სოციალურ ქსელებში, რომლებიც რეალურად წარმოადგენენ ჩვენს ცივილიზაციას, ამიტომაც ხელოვნების ნიმუშები, ტექნიკური რეპროდუქციის ეპოქაში, ახალ ფორმებს იძენს, რათა მეტად ხელმისაწვდომი გახდეს მომხმარებლისთვის.
სოციალურმა ქსელებმა შეძრა მსოფლიო და ხელოვნების ახალი შესაძლებლობები წარმოაჩინა, რაც, ერთი მხრივ, ხელს უწყობს პირველწყაროს მრავალფეროვნებას, ხოლო მეორე მხრივ, იწვევს მისი ხარისხის დაქვეითებას. მაშინ, როცა „ტიკ-ტოკისა“ და „ინსტაგრამის“ ბუმია, სად არის „ვეფხისტყაოსნის“ ადგილი? როგორ უნდა მივაწოდოთ იგი ახალ თაობას უმტკივნეულოდ ისე, რომ არ დაკარგოს ის მუხტი, რაც მისგან მოდის. საინტერესოა გავიგოთ, თანამედროვეობაში სწორად აღიქმება თუ არა რუსთაველის შემოქმედება და ხომ არ იკარგება მისი ჭეშმარიტი მნიშვნელობა?
ერეკლე ინაშვილის ფილმი, „რუსთაველის ქვეყანა“ (2023) წარმოადგენს დოკუმენტური და მხატვრული ფილმის კომბინირებას. ეს ნამუშევარი მცდელობაა იმისა, რომ განიხილოს რუსთაველის შემოქმედების მნიშვნელობა, მისი მემკვიდრეობა და გავლენა თანამედროვე ქართულ კულტურაზე. გერმანელი ლინგვისტი, ემინე შაჰინგოზი მოგზაურობს „რუსთაველის ქვეყანაში“ და ცდილობს, გაარკვიოს, რატომ არის ეს პოემა ასეთი ფასეული ქართველებისთვის და სად იპოვის თავის ახალ იდენტობას ტექნოლოგიურ ეპოქაში?
ფილმის შესავალში ისმის ანრო ცირეკიძის ხმა (ქალბატონი, რომელმაც პოემა იცის ზეპირად). ის კითხულობს „ვეფხისტყაოსნის“ დასაწყისს. მაყურებელს საშუალება ეძლევა, უკეთ გაიგოს შოთა რუსთაველის მნიშვნელობა არა მხოლოდ როგორც პოეტისა, არამედ როგორც კულტურული მემკვიდრეობის ძალზე მნიშვნელოვანი ფიგურისა.
„ვეფხისტყაოსნისადმი“ დამოკიდებულება იკვეთება საქართველოში მცხოვრები სხვადასხვა ადამიანისაგან აღებული ინტერვიუების ნაწყვეტებში. თითოეული მათგანი ყვება ამბავს თავისი ცხოვრებიდან და მათ დამოკიდებულებას პოემის მიმართ, რაც ერთმანეთში შერეული და მიმოფანტულია ფილმის სხვადასხვა ნაწილში. უამრავი მასალაა მოცემული, მაგრამ ძალიან მოკლედ. პატარა ფრაგმენტები ელვის სიწრაფით ენაცვლებიან ერთმანეთს. შუაში რიტმი ნელდება, რაც, ცოტა არ იყოს, დამქანცველია. თან კინოსურათის გმირების უმეტესი ლაპარაკი ან საკუთარი გამოცდილების მოყოლა, ან ამ ნაწარმოების მხოლოდ ზოგადი გახსენებაა, რასაც არ მივყავართ ფილმის მთავარი იდეისაკენ. არ არის ნახსენები და შემოთავაზებული გამოსავალი, როგორ უნდა მოხდეს მისი სწავლება და რა გზებია შემუშავებული ან რა არის გასაკეთებელი მის გასათანამედროვებლად.
ზოგიერთ სცენაში რიტმის აჩქარება გაამარტივებდა ფილმის აღქმას. მაგალითად, კახეთის ერთ-ერთ სკოლაში ვიზიტისას, საუბარი ყველაფერზეა – გერმანულ-ქართულ ურთიერთობებზე, ერთობლივ მუშაობაზე, გაცვლით პროგრამებზე. გაუგებარია ამ სცენის მნიშვნებლობა, მით უფრო მაშინ, როცა „ვეფხისტყაოსანზე“ სულ რამდენიმე სიტყვა ითქვა, რაც იდეის გასავრცობად არასაკმარისია. დოკუმენტური ფილმის ყურებისას არსებობს მოლოდინი, რომ კონკრეტულ თემაზე მიიღებ მრავლისმეტყველ და ღრმა ანალიზს. სამწუხაროდ, ამ ფილმის შემთხვევაში, მთავარი თემის გარდა შემოდის რამდენიმე სხვა თემაც, რაც საკმარისზე მეტადაა გაშლილი ნამუშევარში და იწვევს გაუგებრობას, რატომ იყო საჭირო ამათი გაშუქება კონკრეტულად ამ ფილმში. სანამ ფინალამდე მიხვალ, უკვე გავიწყდება, რა იყო დაკვირვების მთავარი საგანი.
მრავალფეროვანი საქართველოს დამსახურებით გარემო ხშირად იცვლება. ნაჩვენებია თბილისის როგორც ძველი და ახალი უბნები, ასევე ქვეყნის რამდენიმე რეგიონი. მოქმედება პანკისის ხეობიდან, დუისიდან იწყება. სხვადასხვა რეგიონში გადაღება აძლიერებს გზავნილს, რომ საქართველო, მიუხედავად მისი გეოგრაფიული და კულტურული მრავალფეროვნებისა, ერთი ეროვნული იდენტობის მქონეა.
თვალში საცემია ფერების პალიტრა. ავტორი ხშირად იყენებს თბილ ტონებს, რაც ფილმის სულიერებას აძლიერებს, ასახავს როგორც დროის, ისე შოთა რუსთაველის შემოქმედების იდეურ სიმბოლიკას. ძირითადად, ყურადღება გამახვილებულია წითელ, მწვანე და ლურჯ ფერებზე, რითაც წინ წამოწეულია „ვეფხისტყაოსნის“ სამყარო, გმირობა, თავისუფლება და თავგანწირული ბრძოლა.
„რუსთაველის ქვეყანაში“ ხშირადაა შორიდან გადაღებული კადრები, რითაც ხაზია გასმული საქართველოს ბუნების სილამაზესა და ისტორიულ მნიშვნელობაზე. ოპერატორი დიდ ყურადღებას აქცევს დეტალებს, ადამიანთა მოქმედებებსა და ბუნების ელემენტებს. პორტრეტული კადრები, რომლებიც გადაღებულია ბუნებრივ შუქზე, განსაკუთრებული ეფექტების გარეშე ეხმარება მაყურებელს არა მხოლოდ სიტყვებით, არამედ ვიზუალურადაც, რათა დაინახოს საქართველოს მდიდარი კულტურული მემკვიდრეობა.
თანამედროვე და ხალხური მუსიკის სინთეზი ერთ მთლიანობად წარმოაჩენს საქართველოს წარსულსა და აწმყოს. იქიდან გამოდინარე, რომ ბევრია საუბრის გარეშე კადრები, მუსიკა მთავარი ფაქტორია მუხტის შესაქმნელად, მაგრამ როგორც აღმოჩნდა, რთული გამოდგა ბალანსის დაცვა – ზოგან მელოდია ზედმეტად მძიმეა, რაც უშლის ხელს ეპიზოდების სწორად აღქმას.
როგორც დოკუმენტური ფილმისათვის არის დამახასიათებელი, ინაშვილი ფილმში იყენებს ბუნებრივ ხმებს, რაც იცვლება გარემოდან გამომდინარე. სოფელში მრავლადაა ფოთლების საამური შრიალი, ცხოველებისა და ფრინველების ხმები, ქალაქში ამას ცვლის ჩოჩქოლი და ხმაური. თუმცაა არაა საჭირო ბუნებრიობის გადაჭარბებაც, რაც მოხდა კიდეც ზოგიერთ ეპიზოდში. ლაპარაკისას ხშირად არის უხერხული პაუზები, რაც არამც თუ რეალობას შეგრძნებას აძლიერებს, არამედ დაუჯერებლობის განცდას იწვევს.
სცენები გაჯერებულია სიმბოლიზმითა და ფილოსოფიური მოტივებით. სტრუქტურა შეიძლება გადატვირთული აღმოჩნდეს ინფორმაციულად მათთვის, ვისაც არ აქვს საკმარისი ცოდნა რუსთაველის შემოქმედებაზე.
ფილმში კარგად არის გადმოცემული პოემის სიღრმე და მისი მნიშვნელობა. ვიზუალურ დონეზე კარგი სინთეზია ისტორიულ და მხატვრულ ელემენტებს შორის, მაგრამ რამდენად პასუხობს იგი თავში დასმულ შეკითხვას, სად იპოვის თავის იდენტობას XXI საუკუნეში? როგორი სახით მოვა მკითხველამდე? ამაზე საუბარი 50-ე წუთზე იწყება, როცა მთლიანი ქრონომეტრაჟი სამოცდაათი წუთია, რაც არ არის საკმარისი მთავარი თემის სრულყოფილად გასაშლელად.
შეუძლებელია ერთ საათში სრულად გამოავლინო „ვეფხისტყაოსნის“ მნიშვნელობა. აქ ვერ გაიგებთ რაიმე ახალს პოემის შესახებ. ერთმნიშვნელოვნად, რასაც ნახავთ საინტერესოა, თუმცა ძალიან მწირი.
რუსთაველის შემოქმედება არის ის, რაც გვახსენებს რეალურ ფასეულობებს, რომლებიც არასოდეს დაკარგავენ თავიანთ მნიშვნელობას. „ვეფხისტყაოსანი“ აგრძელებს განსაკუთრებული ადგილის დაკავებას მკითხველთა გულებში. გასაოცარია, რამდენად ძლიერია საუკუნეების წინ დაწერილი სიტყვა და როგორ ეხმარება ის ადამიანებს, გააცნობიერონ თავიანთი ნამდვილი ბუნება, ამიტომაც სულაც არ არის გასაკვირი, რომ ხელოვანს თავის შემოქმედებაში სურდეს პატივი მიაგოს ბუმბერაზ პოემას.
დოკუმენტური კინო, მართლაც შესანიშნავი შესაძლებლობაა რეალური ამბების მოსაყოლად, სხვადასხვა გზით, წარმატებითა თუ წარუმატებლობით. „რუსთაველის ქვეყანა“ არის სულიერებასთან, კულტურასთან და ინტელექტთან შეჯახების მცდელობა, ისეთი, როგორიც არის თავად პოემა.
ეს ფილმი კიდევ ერთხელ ამტკიცებს იმას, რომ როგორ ჟანრშიც არ უნდა გააშუქო პოემა, როგორი გათანამედროვებული სახითაც არ უნდა მიიტანო მაყურებლამდე, თავისი საქმის როგორმა პროფესიონალმაც არ უნდა გააკეთოს ეს, მაინც არ იქნება საკმარისი, ბოლომდე ვერ გადმოიტან მის სულისკვეთებას, რადგან „ვეფხისტყაოსანში“ არის რაღაც მაგიური და ამოუხსნელი.

Every nation has its most famous work of art, which is read to children from a young age and quotes are learned by heart, which embody the spirit of these people. For Georgians, this is “The Knight in the Panther's Skin,” a poem that has survived for centuries and does not lose its popularity.
It always plays an important role in the formation of cultural consciousness, carries not only artistic value, but also has a powerful force of deep moral and ethical impact on the reader. It is also a magnificent and unique literary monument, a celebration of love, friendship and tolerance.
In the 21st century, fiction and art, in themselves, are no longer the paradigm of culture formation as they used to be because their functions have shifted to social networks, which actually represent our civilization, therefore, works of art are acquiring new forms in the era of technical reproduction in order to become more accessible to the consumer.
Social networks have shaken the world and presented new possibilities for art which, on the one hand, contributes to the diversity of primary sources, and on the other-leads to a decrease in its quality. While there is a boom in “Tik-Tok” and “Instagram,” where is the place for “The Knight in the Panther’s Skin?” How can we convey it to the new generation painlessly so that it does not lose the charge that comes from it? It is interesting to understand if Rustaveli’s work is perceived correctly in modern times and whether its true meaning is being lost.
Erekle Inashvili’s film “The Country of Rustaveli” (2023) is a combination of documentary and feature film. This work is an attempt to discuss the meaning of Rustaveli’s work, its legacy and influence on modern Georgian culture. German linguist Emine Sahingöz travels to “The Country of Rustaveli” and tries to find out why this poem is so valuable to Georgians and where it will find its new identity in the technological age.
In the introduction of the film Anro Tsirekidze’s (a woman who knows the poem by heart) voice is heard. She reads the beginning of “The Knight in the Panther’s Skin.” The audience is given the opportunity to better understand the importance of Shota Rustaveli not only as a poet, but also as a very important figure in the cultural heritage.
The attitude towards “The Knight in the Panther’s Skin” is revealed in excerpts from interviews with various people living in Georgia. Each of them tells a story from their lives and their attitude towards the poem, which is mixed and scattered in different parts of the film. There is a lot of material given though very briefly. Small fragments follow each other with lightning speed. The pace slows down in the middle, which is a bit tiring. Moreover, most of the characters' conversations are either about their own experiences or just general recollections of the work, which does not lead to the main idea of the film. There is no mention or suggestion of a solution, how it should be taught and what ways have been developed or what needs to be done to modernize it.
In some scenes, the pace would have been easier to understand. For example, during a visit to a school in Kakheti, the conversation is about everything - German-Georgian relations, joint work, exchange programs. The meaning of this scene is unclear, especially since only a few words were said about “The Knight in the Panther’s Skin,” which is not enough to convey the idea. When watching a documentary, there is an expectation that you will receive a rich and in-depth analysis of a specific topic. Unfortunately, in the case of this film, several other topics are introduced in addition to the main topic, which are more than enough in the work and lead to a misunderstanding of why it was necessary to cover them specifically in this film. By the time you get to the finale, you already forget what the main subject of observation was.
Thanks to the diversity of Georgia, the environment changes frequently. Both old and new districts of Tbilisi are shown, as well as several regions of the country. The action begins in in Duisi, in the Pankisi Gorge. Filming in different regions reinforces the message that despite its geographical and cultural diversity, Georgia has a single national identity.
The color palette is eye-catching. The author often uses warm tones, which enhance the spirituality of the film, reflecting the ideological symbolism of both the time and Shota Rustaveli’s work. The focus is mainly on red, green and blue colors, which bring to the fore the world of “The Knight in the Panther’s Skin,” heroism, freedom and selfless struggle.
In “The Country of Rustaveli,” shots are often taken from a distance, thus emphasizing the beauty and historical significance of Georgia’s nature. The cameraman pays great attention to details, human actions and natural elements. Portrait shots, made in natural light without special effects, help the viewer to see Georgia’s rich cultural heritage not only verbally but also visually.
The synthesis of modern and folk music demonstrates Georgia's past and present as a whole. Due to the fact that there are many silent shots, music is the main factor in creating tension, but as it turned out, it was difficult to maintain balance - in some places the melody is too heavy, which prevents the correct perception of the episodes
As is typical for a documentary, Inashvili uses natural sounds in the film, which change depending on the environment. In the village, there is a lot of pleasant rustling of leaves, the sounds of animals and birds, in the city this is replaced by clatter and noise. However, there is no need to overdo the naturalness, which is what happened in some episodes. There are often awkward pauses during the conversation, which not only enhances the feeling of reality, but also causes a feeling of disbelief.
The scenes are saturated with symbolism and philosophical motifs. The structure may seem overloaded with information for those who do not have sufficient knowledge of Rustaveli's work.
The film conveys the poem's depth and meaning well. On a visual level, there is a good synthesis between historical and artistic elements, but to what extent does it answer the question posed at the beginning, where will it find its identity in the 21st century? In what form will it reach the reader? The discussion about this begins at the 50th minute, when the entire running time is seventy minutes, which is not enough to fully develop the main topic.
It is impossible to fully reveal the meaning of “The Knight in the Panther’s Skin” in one hour. You will not learn anything new about the poem here. What you will see is definitely interesting, but very meager.
Rustaveli’s work is something that reminds us of real values that will never lose their meaning. “The Knight in the Panther’s Skin” continues to occupy a special place in the hearts of readers. It is amazing how powerful a word written centuries ago is and how it helps people realize their true nature, so it is not at all surprising that an artist would want to pay tribute to the magnificent poem in his work.
Documentary film is a truly wonderful opportunity to tell real stories, in different ways, with success or failure. “The country of Rustaveli” is an attempt to confront spirituality, culture, and intellect, just like the poem itself.
This film once again proves that no matter to what genre you attribute the poem, no matter how modernized you present it to the audience, no matter how professional you are in your field, it will still not be enough, you will not be able to fully convey its spirit, because there is something magical and inexplicable in “The Knight in the Panther’s Skin.”