ინგლისელი კინოდოკუმენტალისტი, პოლ როთა აღნიშნავდა, რომ დოკუმენტური ფილმი, უპირველეს ყოვლისა, უნდა ასახავდეს დღევანდელ პრობლემებსა და რეალობასო. გიორგი მრევლიშვილის კინოსურათი, „თორმეტი გაკვეთილი“ (2019) ამის შესანიშნავი მაგალითია. იგი მოგვითხრობს ერთ სოფელში მცხოვრებ ბაბუაზე, ვალერიან კოტრიკაძეზე, რომელიც ცდილობს, აუტისტური სპექტრის შვილიშვილს – ვაკოს გზა გაუკაფოს, გამოუმუშავოს პიროვნული უნარ-ჩვევები, და გადაალახვინოს სირთულეები, რათა მომავალში დამოუკიდებლად შეძლოს ინტეგრაცია საზოგადოებაში.
მრავალი მხატვრული ფილმი შექმნილა ამ თემაზე, მაგრამ როდესაც კინოდოკუმენტალისტიკას ირჩევ ასეთი მტკივნეული საკითხის განსახილველად, რეჟისორის უმთავრესი ამოცანაა, მთავარი სათქმელი ისე მიაწოდოსმაყურებელს, რომ არც დაუძლეველ პრობლემად წარმოსახოს ეს საკითხი, რომელიც ისედაც ტვირთად აწევს ოჯახის წევრებს, ახლობლებს და არც არარეალური ილუზიებით შენიღბოს.
აღნიშნული ფილმი ბაბუისა და შვილიშვილის თბილსა და მზრუნველ ურთიერთობაზე გვიყვება, სადაც „როლები“ შეცვლილია, სადაც ცხოვრების „კანონები“ ირღვევა, სადაც ასაკი არაფერს არ ნიშნავს და არც ის, თუ რომელია უფროსი და რომელია უმცროსი. აქ მთავარია თანადგომა იმის მიმართ, ვისაც ეს უპირობოდ სჭირდება. მზრუნველობის წესები და კანონები არ არსებობს. ხან ასაკში შესულ ბაბუას უვლის შვილიშვილი და ხანაც ბაბუა პატრონობს შვილიშვილს. აქ არც ანგარებას აქვს ადგილი და არც მხოლოდ მოვალეობის გრძნობას, აქ მხოლოდ ერთი რამ არის – სიყვარული. ბაბუა მთელ ენერგიასა და ძალისხმევას შვილიშვილზე ხარჯავს, ეს კი მას უფრო მეტ ძალას, მხნეობასა და შეუპოვრობას მატებს იმ იმედით, რომ ერთ დღესაც, როცა ის ამქვეყნად აღარ იქნება, ვაკო მიხედავს ეზოს, სახლს და ექნება პროფესია, რითაც შეძლებს დამოუკიდებლად არსებობას.
რეჟისორი ერთ-ერთ სატელევიზიო გადაცემაში აღნიშნავდა, რომ მისთვის ყველაზე უფრო მნიშვნელოვანი დოკუმენტურ ფილმში იყო პერსონაჟი. ასევე ის საუბრობდა იმ ნდობაზე, რომელიც მყარდება მასა და მის პერსონაჟებს შორის. მან ბაბუისა და შვილიშვილის ნდობა მოიპოვა. ბაბუის ლაღი და თავისუფალი საუბარი, ქმედებები, ჟესტები და მიმიკები ბუნებრივად ერწყმის კინოკამერის ოსტატურად ჰარმონიულ მოძრაობას. მაყურებელსა და ეკრანს შორის თანდათან ირღვევა ბარიერი და მათთან ერთად გადიხარ იმ ნაბიჯებს სოფლის შარაგზაზე, სახლიდან სკოლაში, ცდილობ, ვაკოს ქვეცნობიერად დაეხმარო იმ პასუხების გაცემაში, რომელსაც მისთვის გონებრივი განვითარების სავარჯიშოდ და მეხსიერების გასაუმჯობესებლად იყენებენ, მასთან ერთად გიხარია დაბრკოლებების გადალახვა და მთელი ამ ხნის განმავლობაში ფილმის უხილავი გმირი ხდები.
პირველივე კადრებიდან ისმის საინფორმაციო გამოშვების ხმა, რომელიც აზიური მწერების შემოსევას და მათთან უშედეგო ბრძოლას გვამცნობს, რის გამოც ადგილობრივები მოსავლის გარეშე შეიძლება დარჩნენ. ფილმში იკვეთება ბუნებისა და ადამიანის ურთიერთობის თემაც. მავნე მწერების შემოსევამ, როგორც სხვა ბუნებრივმა კატაკლიზმებმა, შეიძლება სოფლის მოსახლეობა ულუკმაპუროდ დატოვოს.
სოფლის მოსახლეობის მსგავსად, ბაბუაცა და ვაკოც განიცდიან სახელმწიფოს მხრიდან არასათანადო ყურადღებას. ფილმში მოცემული ეს ყველა ამბავი რეჟისორმა 12 გაკვეთილად დაჰყო. თითოეულ მათგანში ეტაპობრივად იკვეთება ბაბუის მხრიდან ვაკოს დასახმარებლად წინ გადადგული ნაბიჯი. ყოველ „გაკვეთილში“ მთავარი პერსონაჟი ისევ ბაბუაა, რომლის გარშემოც ახალი საკითხი იჩენს თავს. მიუხედავად ამისა, იმედი ყოველთვის არის და ბაბუის ძლიერი მუხტის წყალობით ყველა პრობლემა გადაულახავ ბარიერად არ გვესახება. მისი საქციელი, მართლაც, გმირობის ტოლფასია, მისი სიმტკიცე, თავგანწირვა და შეუპოვრობა ვლინდება არა მხოლოდ ვაკოს მიმართ, არამედ სხვების მიმართაც. ვალერიან კოტრიკაძემ, ამ სტადიამდე რომ მისულიყო, მრავალი დაბრკოლება გადალახა. პირველ რიგში, როგორც თავად აღნიშნავს, პირველი წინაღობა, რომლის გადალახვაც გაუჭირდა, იყო შეგუება იმ აზრთან, რომ შვილიშვილი აუტისტია და სასოწარკვეთილებას მიეცა, რამაც ლამის სავალალო შედეგამდე მიიყვანა. მაგრამ მოულოდნელად გონება გაუნათდა, სულიერად დაცემულმა ძალა მოიკრიბა და საკუთარ თავში მიძინებული ისეთი თვისებები გააღვივა, როცა ცხოვრება აზრს იძენს, რისთვისაც ღირს ბრძოლა.
ფილმში ხაზგასმით ჩანს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან არასათანადო ყურადღება აუტისტური სპექტრის მქონე პირების მიმართ რეგიონებში მთავარ პრობლემას წარმოადგენს. აუტიზმის მკურნალობის სახელმწიფო პროგრამა შედარებით აქტიურად, სამწუხაროდ, ჯერჯერობით მხოლოდ დედაქალაქში მოქმედებს. მისი გაფართოება სხვაგან მეტი კვალიფიციური სპეციალისტის მომზადებას მოითხოვს. ბაბუაც იძულებულია, რომ ეს ყველაფერი საკუთარ თავზე აიღოს, სოფელში კარდაკარ დადის ორგანიზაცია „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მშობელთა და ბავშვთა კავშირთან“ ერთად და ცდილობს, დაეხმაროს მათი ოჯახის წევრებს, წამოჭრას საკითხი მის რეგიონში ამგავრი პირებისათვის სარეაბილიტაციო ცენტრის გახსნის თაობაზე. მისთვის ისეთივე ახლობელი და მტკივნეულია სხვისი პრობლემები, როგორც თავისი.
ვაკოსთვის ბაბუამისი არის მოძღვარიც, მასწავლებელიც, მეგობარიც და ფსიქიატრიც. მიუხედავად იმისა, რომ ვაკო სკოლაში დადის, იგი უფრო მეტ ცოდნას სახლიდან იძენს. სოფლის ბათქაშჩამონგრეული სკოლის, კლასში მდგომი წიგნების ცარიელი კარადისა და პიანინოზე ეულად წამოჭიმული ილია ჭავჭავაძის, აკაკი წერეთლისა და იაკობ გოგებაშვილის ჯგუფური ფოტოს გარდა, მას იქ მასწავლებლის მზრუნველი დამოკიდებულება ხვდება, რომელიც ცდილობს, სოფლის სკოლის პირქუში გარემო ცოდნის ლამპრით გაანათოს.
ახლო ხედების ხშირი გამოყენებით რეჟისორს სურს მაყურებელი თანამონაწილე გახადოს იმ ემოციებისა, რასაც ბაბუა და შვილიშვილი განიცდიან. უახლოესი ხედით ნაჩვენები ვაკოს თვალის გუგაზე არეკლილი ბაბუის გამოსახულება მათი მყარი და ნდობით აღსავსე ურთიერთობის სიმბოლოდ აღიქმება. ვაკოსა და ბაბუის სულიერი სიახლოვე იმდენად ფაქიზია, როგორც ფიზიკური შეხება, როცა ვაკო ბაბუას ხელით ეხება, მუდმივად ეძებს მის ნაჯაფ თითებს, რათა მოეჭიდოს, მოესიყვარულოს. ის ხომ მისთვის ყველაზე დიდი საყრდენი ძალაა, სითბოა, სიყვარულია, იმედია. ბაბუაც იმასვე გრძნობს მის მიმართ – იმედსა და სითბოს, სწორედ ამიტომაც წარმოთქვამს ამ სიტყვებს: „ჩვენ ორი ადამიანი წარმოვადგენთ ერთს“. ვაკოსა და მისი ბაბუის ახლო ხედების ხშირი მონაცვლეობა, სუბიექტურისა და ობიექტური კამერის სწრაფი დინამიკა გახედებს გმირების შინაგან განცდებში, რაც გახსენებს იმას, რომ შენც ერთ-ერთი იმ საზოგადოების წევრი ხარ, რომელიც მოვალეა გაიზიაროს ასეთი ოჯახების ბედი და თანაუგრძნოს მათ.
მუსიკას განსაკუთებული დატვირთვა აქვს ამ ფილმში და ექსპრესიულობას მატებს ისეთ ეპიზოდებს, სადაც კამერის დინამიკურ მოძრაობასთან, გამოსახულებების ცვალებადობის სიჩქარესთან და ახლო ხედების მონაცვლეობასთან ერთად ჰარმონიულ სრულყოფას ქმნის. სუბიექტური კამერით გადაღებული ვაკოს რბოლა ველოსიპედით, როდესაც ის სიჩქარეს უმატებს და სწრაფი ტემპით წინ მიიწევს გაბედულად, საკმაოდ შთამბეჭდავ და იმედისმომცემ ეპიზოდად აღიქმება. კამერა სწრაფად იცვლის ორიენტაციას სუბიექტურიდან ობიექტურზე და კადრში იმავე სწრაფი რიტმით ჩნდება გზა და, ბოლოს, ცაზე ლაღად მონავარდე ჩიტები, რაც მეტაფორულად ვაკოს შინაგან სილაღესთან და სირთულეების დაძლევასთან ასოცირდება. მთავარი პრობლემების ამსახველ ეპიზოდებს ლამაზი პასტორალური კადრები ენაცვლება. ოპერატორული ნამუშევარი არის უნაკლო. ამ ფუნქციასაც თავად რეჟისორი ითავსებს.
სიუჟეტში ეტაპობრივად ვხედავთ, თუ რა შედეგებს აღწევს ბაბუა შვილიშვილთან ერთად ყოველი ახალი ამოცანის დაძლევის შემდეგ, რაც იმედისმომცემია ყველასათვის. პერსონაჟი, რომელიც კომპიუტერის ევოლუციის შესახებ საუბრობს, პარალელს ავლებს წინა საუკუნის პროცესორსა და ახალი თანამედროვე პროცესორის აშკარა გაბარიტების სხვაობაზე. ამ პროგრესზე საუბარი შეიძლება მედიცინის წინსვლის იმედადაც აღვიქვათ. ყველაფერი ვითარდება, წინ მიიწევს და ამის მოსმენისას იმედი გესახება, რომ ერთ დღესაც, შესაძლოა, ისეთი წამალი გამოიგონონ, რომელიც ვაკოსათვის და სხვა უამრავი აუტისტური სპექტრის მქონე პირებისთვის პანაცეა აღმოჩნდეს.
ფილმის მაღალმხატვრული ღირებულების მიუხედავად, პერიოდულად კადრში ჩნდება პერსონაჟი მანქანის ხელოსნის სახით. მისი პათეტიკური, ზედმეტად ხელოვნური ინტონაცია, ჟესტიკულაცია, მიმიკები არღვევს დოკუმენტური კინოსათვის დამახასიათებელ ბუნებრიობას და სიყალბის განცდას ბადებს. ასევე სრულიად არაფრის მთქმელია ხელოსნის გადაჭარბებული ლაპარაკიც. ამაღელვებელია და ყოვლად უსარგებლო მავნე მწერებისაგან განადგურებული თხილის ხეების ჭრა, რომელსაც ფონად გასდევს მელანქოლიური მუსიკა. მტკივნეულია ის, თუ როგორ ეცემა ძირს გამხმარი უზარმაზარი ტოტები და ერთი ხელის მოსმით როგორ ნადგურდება სათუთად მოყვანილი ხეები, რაშიც დიდი შრომაა ჩადებული.
ადრე თუ გვიან რაღაც მთავრდება, მერე ისევ იწყება. იბადება და კვდება. მერე ისევ ახლის იმედი იბადება და ასე დაუსრულებლივ წვალებაში, იმედში, გამართლებაში, იმედგაცრუებაში და კვლავ ისევ მომავლისკენ პოზიტიურ ხედვაში გრძელდება ცხოვრება. მთავარია, გქონდეს მონდომება და არასოდეს დანებდე.
ბაბუა ემშვიდობება ძველ მანქანას, რომელთან ერთადაც მრავალი კეთილი მისიით დატვირთული „მოგზაურობა“ განახორციელა და ჯართში აბარებს. სამაგიეროდ, ყიდულობს ახალს, რომელიც უფრო ენერგიულად მოემსახურება კიდევ მეტი კეთილშობილური საქმეების განხორციელებაში. მრავალი სირთულე დაძლეულია. ბაბუის მხარდაჭერითა და რწმენით ვაკოს გაკვეთილები წინ მიიწევს, რასაც მათ მიერ ერთად შესრულებული სიმღერა იმედიანად აგვირგვინებს. ვალერიან კოტრიკაძე მზად არის აუსრულოს ვაკოს დანაპირები და ცურვა ასწავლოს. ვაკოს კამერაზე აბამს თოკს, რასაც თავადაც მიიბამს და ასე შედიან ორივენი უკიდეგანო ზღვაში.
ვერტიგოს ეფექტის შენელებული მოძრაობით კამერა შორდება ზღვას. ზღვის არეალი ფართოვდება და ბაბუა და შვილიშვილი ამ უზარმაზარ სივრცეში როგორც წერტილი, ისე მოსჩანან. ზღვის ცვალებადი ხასიათის მიუხედავად, ისინი მაინც შეუპოვრად მიიწევენ წინ, დასახული მიზნისაკენ.

WHERE THERE IS LOVE, THERE ARE MORE OPPORTUNITIES
English film documentarist, Paul Rotha, pointed out that a documentary film, first of all, should reflect today's problems and reality. Giorgi Mrevlishvili's film "Twelve Lessons" (2019) is an excellent example of this. It tells the story of Valerian Kotrikadze, a grandfather living in a village, who tries to pave the way for his autistic grandson, Vako, by developing his personal skills and overcoming difficulties so that he can integrated into society independently in the future.
Many feature films have been created on this topic, but when a documentary film is chosen to discuss such a painful issue, the primary task of the director is to convey the main message to the audience in such a way that it neither imagines this issue as an insurmountable problem, which is already a burden to family members and relatives, nor disguises it with unrealistic illusions.
This film tells us about the warm and caring relationship between grandfather and grandson, where the "roles" are changed, where the "laws" of life are violated, where age does not mean anything, nor who is older and who is younger. The main thing here is to support those who need it unconditionally. There are no rules and laws of care. Sometimes the grandson takes care of the elderly grandfather and sometimes the grandfather takes care of the grandson. There is no place for selfishness, nor only a sense of duty, there is only one thing – love. The grandfather spends all his energy and efforts on his grandson and this gives him more strength, courage and perseverance in the hope that one day, when he is no longer in this world, Vako will take care of the yard, the house and have a profession that will allow him to live independently.
The director mentioned in one of the TV programs that the most important thing for him was the character in the documentary. He also talked about the trust that builds between him and his characters. He gained the trust of grandfather and grandson. Grandpa's pleasant and free speech, actions, gestures and facial expressions blend naturally with the skillfully harmonious movement of the film camera. The barrier between the audience and the screen is gradually broken, and with them you go through the steps on the village cart-road, from home to school, trying to subconsciously help Vako to give the answers that are used as an exercise for his mental development and to improve his memory. You become an invisible hero of the film.
From the very first shots, the sound of a news programme can be heard, which informs us of the invasion of Asian insects and the futile struggle with them, due to which the locals may be left without crops. The topic of the relationship between nature and man is also discussed in the film. The invasion of harmful insects, like other natural disasters, can leave villagers starving.
Like the villagers, the grandpa and Vako also suffer from inappropriate attention from the state. The director divided all these stories in the film into 12 lessons. In each of them, the step taken forward by the grandfather to help Vako is outlined step by step. In each "lesson," the main character is the grandfather, around whom a new issue arises. Nevertheless, there is always hope and thanks to Grandfather's strong drive, not every problem is an insurmountable barrier. His behavior is indeed equal to heroism, his strength, self-sacrifice and perseverance are shown not only towards Vako, but also towards others. To reach this stage, Valerian Kotrikadze overcame many obstacles. First of all, as he himself notes, the first obstacle that he had to overcome was coming to terms with the idea that his grandson is autistic and giving in to despair, which led almost to a tragic end. But suddenly his mind brightened, the spiritually fallen man gathered his strength and awakened those qualities that were dormant in himself, when life acquires a meaning that is worth fighting for.
It is clearly seen in the film that the state's inadequate attention to the people with autistic spectrum is the main problem in the regions. The state program for the treatment of autism is relatively active, unfortunately, only in the capital city so far. Its expansion requires the training of more qualified specialists elsewhere. The grandfather is also forced to take it all on himself, he goes door to door in the village with the organization "Union of Parents and Children with Disabilities" and tries to help their family members to raise the issue of opening a rehabilitation center for such persons in his region. Other people's problems are as close and painful to him as his own.
For Vako, his grandfather is a pastor, a teacher, a friend and a psychiatrist. Although Vako goes to school, he gets most of his knowledge from home. Apart from the battered village school, an empty bookcase standing in the classroom and a group photo of well-known Georgians: Ilia Chavchavadze, Akaki Tsereteli and Iakob Gogebashvili stretched out on the piano, he can see the caring attitude of the teacher who tries to illuminate the gloomy environment of the village school with the light of knowledge.
By frequently using close-ups, the director wants to make the audience a participant in the emotions that the grandfather and grandson feel. The grandfather’s image reflected in the pupil of Vako’s eye is shown in the closest view and perceived as a symbol of their solid and trusting relationship. The spiritual closeness between Vako and Grandpa is as strong as the physical touch, when Vako touches Grandpa's hand, constantly looking for his bare fingers to hold and love. After all, he is the biggest supporting force for him, warmth, love, hope. Grandfather feels the same towards him – hope and warmth, that's why he utters these words: "We are two people representing one." The frequent alternation of Vako and his grandfather’s close-up views, the fast dynamics of the subjective and objective camera will make you look into the characters’ inner feelings, which will remind you that you are one of the members of the society that is obliged to share the fate of such families and sympathize with them.
Music has its own meaning in this film and adds expressiveness to such episodes, where together with the dynamic movement of the camera, the speed of changing images and the alternation of close-ups, it creates a harmonious perfection. The POV shot of Vako racing his bicycle as he speeds up and moves forward at a fast pace is seen as quite an impressive and hopeful episode. The camera quickly changes its orientation from subjective to objective, and the road appears in the shot with the same rapid rhythm, and finally, birds gracefully flying in the sky, which is metaphorically associated with Vako’s inner strength and overcoming difficulties. Episodes depicting the main problems are replaced by beautiful pastoral shots. The camera work is flawless. This is the director’s function too.
In the plot, we can see step by step what results the grandfather achieves with his grandson after overcoming each new task, which is hopeful for everyone. A character who talks about the evolution of the computer draws a parallel between the processor of the previous century and the difference in the apparent dimensions of the new modern processor. Talking about this progress can be seen as a hope for the advancement of medicine. Everything is developing, moving forward, and hearing this gives you hope that one day, perhaps, a drug will be invented that will prove to be a panacea for Vako and many other people of the autistic spectrum.
Despite the high artistic value of the film, a car mechanic, as a character periodically appears in the shot. His pathetic, excessively artificial intonation, gestures, facial expressions violate the naturalness characteristic of documentary cinema and give rise to a feeling of fakeness. Also, the excessive talk of the foreman is completely meaningless. Cutting off nut trees destroyed by harmful insects is agitating and completely useless with melancholy music playing in the background. It is painful to see how huge dry branches fall to the ground and how tenderly grown trees, in which a lot of work has been invested, are destroyed with a single movement of the hand.
Sooner or later something ends, then it starts again. is born and dies. Then the hope for a new one is born again, and so life continues in endless suffering, hope, justification, disappointment and again in a positive vision towards the future. The main thing is to have determination and never give up.
Grandfather says goodbye to the old car, with which he made many "journeys" full of good missions, and disposes it for scrap. Instead, he buys a new one, which will serve more energetically in the implementation of even more noble deeds. Many difficulties have been overcome. With his grandfather's support and faith, Vako’s lessons progress, which is hopefully crowned by the song they sing together. Valerian Kotrikadze is ready to fulfill Vako's promises and teach swimming. He ties a rope on Vako’s swimming ring, which he also ties on himself, and so they both enter the vast sea.
The camera pans away from the sea in slow motion with a vertigo effect. The area of the sea expands, and the grandfather and grandson appear as a point in this vast space. Despite the changing nature of the sea, they still move forward relentlessly towards their goal.