დამოუკიდებლობის აღდგენიდან დღემდე ქართულ კინოში გამოიკვეთა სხვადასხვა თემატიკის ფილმები. უმეტესად, მათში იგულისხმება სოციალურ საკითხებს, ისეთები, რაც მასისათვის უფრო ნაცნობი და ჩვეულია. მაგალითად, აფხაზეთის ომის შედეგები საზოგადოებაზე, ქუჩა, ნარკოტიკები, გაჭირვება და ა.შ. მათ შორის არის ციხე ან ციხიდან რეაბილიტირებული ადამიანები. თინათინ ყაჯრიშვილის ფილმი „პატარძლებიც“ (2014), მეტწილად, ამ საკითხს ეხება, თუმცა ეს ნამუშევარი გამოირჩევა იმით, რომ ნაცნობ თემას განსხვავებული პერსპექტივით აჩვენებს.
საერთოდ, ფილმები ციხის შესახებ ორიენტირებულია დამნაშავეებზე, მათ საარსებო გარემოზე, საზოგადოებაზე, რომლის ნაწილიც ისინი არიან, ან მათ ფსიქოლოგიურ მდგომარეობასა და შინაგან თავგადასავალზე. თინათინ ყაჯრიშვილმა ორიენტირად ის ადამიანები წარმოაჩინა, რომლებიც პატიმრების უკან დგანან.
„პატარძლების“ მთავარი პერსონაჟი ნუცა (მარი კიტია) ორი მცირეწლოვანი ბავშვის დედაა, რომელსაც ქმარი ოთხი წელია ციხეში ჰყავს. მას მარტოს უწევს პასუხისმგებლობის აღება ყველასა და ყველაფერზე. რაც მთავარია, იგი ფსიქოლოგიურად უნდა გაუმკლავდეს თითოეულ დაბრკოლებას, რომელიც თითქმის ყოველ ფეხის ნაბიჯზე ხვდება.
თავისუფლების აღკვეთა ადამიანისთვის ყველაზე არაბუნებრივი მდგომარეობაა. რასაკვირველია, ოთხ კედელში წლობით გამომწყვდევა პატიმრებისთვის სირთულესა და დისკომფორტს წარმოადგენს, თუმცა მათი ოჯახის წევრები, მეგობრები და უახლოესი ადამიანები არანაკლებ ტკივილსა და ტანჯვას განიცდიან. ისიც უნდა ითქვას, რომ ზოგჯერ მათ უფრო რთული ცხოვრების გავლა უწევთ, ვიდრე ციხეში მყოფთ.
თინათინ ყაჯრიშვილი ნამდვილად რთულ საქმეს შეეჭიდა, ვინაიდან აღნიშნული მოცემულობა გულისხმობს პერსონაჟების ბუნებრივი და ორგანული ფსიქოტიპების შექმნას, მათში ღრმად ჩაძიებასა და გამოკვლევას, რათა პერსონაჟები ზედაპირული ან სტერეოტიპული არ ყოფილიყვნენ. თემის სიმძიმისა და დელიკატურობიდან გამომდინარე, იმის რისკი დიდი იყო, რომ ფილმი გამაღიზიანებელ პათეტიკას წარმოადგენდა. მითუმეტეს, რომ პერსონაჟთა ემოციებისა და მოქმედებების, ზოგჯერ სიტუაციების სიყალბეც, სამწუხაროდ, ხშირად გვხვდება თანამედროვე ქართულ კინოში.
ვინაიდან „პატარძლები“ სოციალური კინოს ნიმუშია, რეჟისორმა ნატურალისტური სტილის გამოყენება არჩია, რაც ასეთი სახის ფილმებისთვის ყველაზე ბუნებრივია. ნატურალიზმი ნაჩვენებია სხვადასხვა ასპექტსა და საშუალებაში. ის შეიმჩნევა როგორც მხატვრულ ნაწილში, ასევე ტექნიკურ მხარეშიც. პირველ რიგში, პერსონაჟებში, რადგან არ ვუყურებთ უზომოდ უდარდელ ადამიანებს განუწყვეტელი ბედნიერებითა და ახდენილი სურვილებით ან რადიკალურ ცხოვრებისეულ სიმძიმეს, გამუდმებით დამარცხებულ პერსონაჟებს, არამედ ვხვდებით ადამიანებს, რომელთაც ვიცნობთ, რომლებიც ცხოვრობენ ჩვენს გარშემო ან, შესაძლოა, ზოგიერთი მათგანი რომელიმე ჩვენგანსაც შევადაროთ.
ფილმის ყველა პერსონაჟი გარემოს ეხმიანება. როგორი დაცლილი და ცარიელიცაა გარემო, ისევე დაცლილები არიან პერსონაჟები, რაც მათ სულიერ მდგომარეობას უფრო ნათლად ხატავს. ამ ორი მოცემულობის ერთმანეთთან მსგავსი თანხვედრა რეალიზმის ერთ–ერთი მთავარი მახასიათებელია.
რეჟისორმა მოახერხა, ბოლომდე შეენარჩუნებინა ნატურალიზმი და ამაში მსახიობებმა დიდად შეუწყვეს ხელი. ალბათ, ამიტომაცაა, რომ ფილმში ვერბალურად გადმოცემული პათეტიკა არ გვხვდება და დრამატულობის ძირითადი ნაწილი მოქმედებაში ან მიმიკაში იკითხება. სიახლოვე, რომელიც მაყურებელს შეიძლება გაუჩნდეს ფილმში ნაჩვენები ამბების და ადამიანების მიმართ, სწორედ მათი რეალურობიდან გამომდინარეობს. ეს პერსონაჟები რეალურები არიან, რეალური პრობლემებით, განცდებით, ვნებებითა და ცდუნებებით.
ფილმის ყველაზე დასამახსოვრებელი ეპიზოდი, ამავდროულად, არის საკითხი, რომელიც ნატურალიზმის შენარჩუნებას ართულებს. ესაა ქორწილი ციხეში. მსგავსი მოვლენა უცხო და არასტანდარტულია, რაც რეალისტური სტილისათვის გარკვეულ დაბრკოლებას წარმოადგენს, მაგრამ რეჟისორმა აქაც მოძებნა გამოსავალი. მოხუცი პატარძლის კითხვა – „ქორწილიც აქ იქნება?“ ღიმილის მომგვრელია, ხოლო დანარჩენი პატარძლების რეაქცია კონკრეტულად ამ სცენას დამაჯერებელს ხდის და უშუალოდ ქორწილის ეპიზოდსაც სწორად ხსნის, ვინაიდან არა მხოლოდ მაყურებლისათვის, არამედ ამ მოვლენის მონაწილეებისათვისაც უჩვეულოა ის, რაც ხდება. ამიტომაც ამ ორი მხარის საერთო გაურკვევლობა მაყურებელში ბუნებრივად აღძრავს თანაგრძნობის განცდას.
თინათინ ყაჯრიშვილს ქორწილის სცენა ციხეში რთულ ამოცანად წარმოუდგებოდა. ამასთანავე, მასში არის კომიკური ასპექტიც, რასაც შეიძლებოდა მთელი ეს ნაშენები სტუქტურა ერთიანად ჩამოეშალა. თუმცა სახეზე მივიღეთ შედეგი, რომელიც მაყურებლისთვის ღიმილის მომგვრელიცაა და უხერხულობის განცდის მომტანიც. ამგვარი უჩვეულო სინთეზი კი მხოლოდ უფრო ამდიდრებს ფილმს, არათუ რაიმე წუნს დებს.
„პატარძლების“ პორტრეტები, მათი პიროვნული განსხვავებულობა რამდენიმე ეპიზოდში მკვეთრად გამოიხატა. მათ შორის განსაკუთრებით დასამახსოვრებელია ამ ქალბატონებისა და პატიმრების ხანგრძლივი განშორების შემდეგ პირველი შეხვედრა. ყველა „პატარძალი“ განსხვავებულად ეგებება და ესიყვარულება თავის „ნეფეს“. მათ მოქმედებებში – ზოგის თავშეკავებულობაში, ზოგის მეტ სითამამეში, ახალგაზრდა წყვილის ახალგაზრდულ, ემოციურ შეხვედრასა და მოხუცების დინჯ, ერთგულ დარბაისლურ მოქმედებაში – ნათლად ჩანს თითოეული ქალის ინდივიდუალური პორტრეტი.
მიუხედავად იმისა, რომ „პატარძლების“ ტრაგედია საერთოა, მათ რეაქციები განსხვავებული აქვთ. ამ კინოსურათის ერთ–ერთი საინტერესო ელემენტი სწორედ ესაა – როგორ აღიქვამენ და განიცდიან საერთო ტრაგედიას განსხვავებული ადამიანები, როგორი გამოვლინება შეიძლება ჰქონდეს ერთსა და იმავე დარტყმას სხვადასხვა პიროვნებასთან.
არანაკლებ მნიშვნელოვანია ფილმის ბოლო ეპიზოდი და მასთან მისასვლელი გზა. 24 საათი ერთ „გალიაში“ ერთად ყოფნა – მოვლენებს გარკვეულ დაძაბულობას მატებს და პერსონაჟების მიმართ ემპათიის განცდას ზრდის. ფილმის ყურების თანმდევია ეჭვი, რომელიც მაყურებელს არ ტოვებს, ეჭვი ნუცას ერთგულებისა. თავად ნუცაც მერყეობს და ბოლომდე არაა გარკვეული საკუთარ სურვილსა და ვალდებულებას შორის, რომელი უნდა აირჩიოს. მასაც არანაკლებ ღრღნის ეს ეჭვი, თუმცა ბოლო სცენა ამ ეჭვისაგან გვათავისუფლებს.
გამომშვიდობების სცენა დრამატულიცაა და მგრძნობიარეც, მაგრამ უკონტროლო ტრაგიზმს ბოლომდე მოკლებულია. ღია ფინალი, ნუცას გაყინული თვალები, ერთი მხრივ, ავისმომასწავლებელ დასასრულს აირეკლავს, მეორე მხრივ, ახლის დასაწყისს გვიჩვენებს. როგორი შეიძლება იყოს ეს დასაწყისი, ვერ გვეცოდინება. რეჟისორმა მხოლოდ ჟანგშეპარული რკინის კარიდან მომზირალი ნუცას გაყინული თვალები დაგვიტოვა.

Since the restoration of independence, films with various topics have been outlined in Georgian cinema. Most frequently, they deal with social issues, those that are more familiar and customary to the masses. For example, the consequences of the Abkhazian war on society, the street, drugs, poverty, etc. Among them are prisons or people rehabilitated from prison. Tinatin Kajrishvili’s film “Brides” (2014) largely deals with this issue, although this work is distinguished by the fact that it shows a familiar topic from a different perspective.
Films about prisons are generally focused on criminals, their living environment, the society of which they are a part, or their psychological state and inner adventures. As a reference point, Tinatin Kajrishvili depicted the people who stand behind the prisoners.
The main character of “Brides” Nutsa (Mari Kitia) is a mother of two young children, whose husband has been in prison for four years. She has to take responsibility for everyone and everything alone. Most importantly, she has to psychologically cope with each obstacle that she encounters at almost every step.
Imprisonment is the most unnatural state for a person. Of course, being locked up in four walls for years is difficult and uncomfortable for prisoners but their family members, friends and closest people experience no less pain and suffering. It must also be said that sometimes they have to go through a more difficult life than those in prison.
Tinatin Kajrishvili really took on a difficult task, since this situation involves creating the characters’ natural and organic psycho-types, delving deep into them and exploring them so that the characters are not superficial or stereotypical. Given the gravity and delicacy of the topic, there was a great risk that the film would be an irritating pathos. Moreover, the falsity of the characters' emotions and actions, and sometimes even situations, is often found in modern Georgian cinema, unfortunately.
Since “Brides” is an example of social cinema, the director chose to use a naturalistic style, which is most usual for such films. Naturalism is shown in various aspects and means. It is noticeable both in the artistic part and in the technical side. Firstly, in the characters because we are not watching extremely carefree people with continuous happiness and fulfilled desires or radical life severity, constantly defeated characters, but we meet people we know, who live around us, or we might compare some of them to one of us.
All the characters in the film respond to the environment. No matter how empty and drained the environment is, the characters are just as empty, which more clearly depicts their spiritual state. The similar coincidence of these two factors is one of the main characteristics of realism.
The director managed to maintain naturalism to the end, and the actors greatly contributed to this. That might be why there is no verbally conveyed pathos in the film and the main part of the drama is read in action or mimicry. The closeness that the viewer can feel towards the events and people shown in the film stems precisely from their realness. These characters are real, with real problems, feelings, passions and temptations.
The most memorable episode of the film is an issue at the same time that makes it difficult to maintain naturalism. This is a wedding in prison. Such an event is strange and non-standard, which is a certain obstacle for the realistic style, but the director found a way out here too. The question of the elderly bride - “Will the wedding be here too?” is smile-inducing and the reaction of the other brides makes this scene particularly convincing and correctly explains the wedding episode itself, since what is happening is unusual not only for the viewer but for the participants in this event as well. Therefore, the common uncertainty of these two sides naturally arouses a feeling of sympathy in the viewer.
Tinatin Kajrishvili envisaged the wedding scene in the prison as a difficult task. There is simultaneously a comic aspect in it, which could have brought this entire structure to collapse at once. However, we got a result that both makes the viewer smile and causes a feeling of embarrassment. Such an unusual synthesis only enriches the film, not to mention any flaws.
The portraits of the “brides,” their personal differences are clearly expressed in several episodes. The first meeting of these women and prisoners after a long separation is especially memorable among them. All the “brides” meet and fall in love with their “groom” differently. In their actions - in the restraint of some, in the more daring of others, in the youthful, emotional meeting of the young couple and in the quiet, devoted, courteous-like actions of the elderly - the individual portrait of each woman is clearly visible.
Although the tragedy of the “brides” is common, their reactions are different. One of the interesting elements of this film is precisely this - how different people perceive and experience a common tragedy, what manifestation the same blow can have on different personalities.
The last episode of the film and the path to it are no less important. Being together in one “cage” for 24 hours - adds a certain tension to the events and increases the feeling of empathy for the characters. Watching the film is accompanied by a doubt that does not leave the viewer, a doubt about Nutsa's loyalty. Nutsa herself hesitates and is not completely sure between her own desire and obligation, which one to choose. This doubt gnaws at her no less, although the last scene frees us from this doubt.
The farewell scene is dramatic and sensitive as well but completely devoid of uncontrolled tragedy. The open finale, Nutsa's frozen eyes, on the one hand, reflect the ominous end, on the other hand, they show the beginning of a new start. We are not able to know what this start may be. The director left us only Nutsa's frozen eyes peering through the rusty iron door.