თუ გადავხედავთ ქართულ კინოს (და არა მხოლოდ), ფილმების აბსოლუტური უმრავლესობა შექმნილია იმისთვის, რომ მაყურებელი გაერთოს, დაისვენოს იმ მოკლე პერიოდში, რაც ეკრანს შესცქერის და აღარ იფიქროს რეალობაზე, მაგრამ კინო, ხომ არა მხოლოდ გასართობი, არამედ საგანმანათლენლო საშუალებაცაა. ხელოვნების არცერთ სხვა დარგს არ აქვს ისეთი ძლიერი გავლენა ახალგაზრდობის მხატვრული გემოვნების ჩამოყალიბებაში, როგორც კინოს. მას, როგორც ყველაზე დემოკრატიულ საზოგადოებრივ ხელოვნებას, აქვს ადამიანებზე ოდეოლოგიური და ესთეტიკური ზეგავლენის ძლიერი ძალა. ამ ძალის წარმატებით გამოყენებაა საჭირო. განსაკუთრებით იმ სივრცეში, სადაც ბავშვები დიდი დოზით იზრდებიან ინტერნეტით. სწორედ ამიტომაც ძალიან დროული და მნიშვნელოვანი იყო გიორგი კიკალიშვილის მხატვრულ-ანიმაციური ფილმის, „სად იწყება სიკეთე“ (2017) შექმნა. ანოტაციაში ვკითხულობთ, რომ სანდრო პაპამ (ზურაბ ყიფშიძე), სოფლის უხუცესმა საკუთარ თავზე აიღო ახალი თაობის აღზრდა და განათლება. წმინდა ნიკოლოზზე ამბების მოყოლით, ის ბავშვებს ესაუბრება: სიკეთეზე, რწმენასა და სასწაულებზე.
ეს არის პირველი მხატვრულ-ანიმაციური ფილმი წმინდა ნიკოლოზზე. ამიტომაც უკვე იკავებს საპატიო ადგილს. ერთი მხრივ, ზღაპრულია (წმინდა ნიკოლოზის მოღვაწეობა მოთხრობილა ანიმაციით), მეორე მხრივ, რეალური, რომელიც ყველა თაობას აძლევს ნახვის შანსს. წმინდა ნიკოლოზის სასწაულები მოყოლილია იმისათვის, რათა ყურადღება გამახვილდეს იმ მნიშვნელოვან ღირებულებებზე, რაც საჭიროა დიდსულოვანი პიროვნების ჩამოსაყალიბებლად. იგი იძლევა ფაქტობრივ ცოდნას: ბუხართან ჩამოკიდებულ წინდებში საჩუქრების დატოვების ტრადიციაზე, წმინდა ნიკოლოზი რომ მოიხსენიება, როგორც სანტა კლაუსი, რამდენმა არამც თუ ბავშვმა, ზრდასრულმა კი არ იცის, რომ ჩიჩილაკს ბასილის წვერებს ეძახიან, სად გაკეთდა პირველი ჩიჩილაკი და ა.შ.
აღასანიშნავია, რომ ეს არის პირველი ნამუშევარი, რომელსაც კათოლიკოს პატრიარქის, ილია მეორის საგალობლები აფორმებს მუსიკალურად, რომელიც იპყრობს ცნობიერებას და სამუდამოდ ტოვებს კვალს მეხსიერებაში. მაღალი ხარისხის და გააზრებული ფილმების ყურება ბავშვს ეხმარება არა მხოლოდ ჰორიზონტისა და შემოქმედებითი უნარების გაფართოებაში, არამედ პიროვნულად ჩამოყალიბებაშიც. ნათელი და სწორი გზავნილის წყალობით, კინო შეიძლება გახდეს ინსტრუმენტი ყველაზე რთული თემების გასავრცელებლად. „სად იწყება სიკეთის“ მსგავსი ნამუშევრები ეხმარება ახალ თაობას გაუმკლავდნენ კითხვებს, რომლებზეც საჭიროა ზუსტი და ნამდვილი პასუხები.
ეს არის ფილმი, რომლის ყურებაც ნაჩქარევად არ შეიძლება, ის მოითხოვს მშვიდ ატმოსფეროს, რათა შეაღწიოთ ზღაპრულ სამყაროში. იგი ერთნაირი წარმატებით საინტერესო შეიძლება იყოს ნებისმიერი ასაკის მაყურებლისათვის. ღრმა, და ამავდროულად, მარტივი საუბრებით შთააგონებს მაყურებელს ცხოვრებისა და საკუთარი თავის აღქმისაკენ.
სულ რაღაც ნახევარ საათში გულწრფელობითა და სიმარტივით მოყოლილი ამბავი, ერთი შეხედვით, შეიძლება უმნიშვნელო ნამუშევრად მოგეჩვენოთ, მაგრამ საკმარისია მხოლოდ ერთი წამით გააღოთ გული, შეუშვათ სიკეთე და ყველაფერი თავის ადგილას დადგება. გარემო ჯადოსნურად გადაიქცევა.
თავად ფილმის სახელი „სად იწყება სიკეთე“ უკვე მიანიშნებს მის უჩვეულობაზე, თუმცა თუ ლოგიკურად მიყვებით სიუჟეტის ხაზს, იპოვით კითხვაზე პასუხს, სიკეთე იწყება კეთილი გულიდან და იარაღი, რითაც სიკეთეს ახდენენ, სიკეთით სავსე გულია. მართლაც პატარ-პატარა კეთილი ქმედებებით შესაძლებელია უზარმაზარი ჯადოსნური სამყაროს შექმნა, სადაც ყველა თავისთვის დახატავს მის ერთადერთ ბედნიერ ამბავს.
ყველაზე დიდი ძალა სიკეთეს აქვს. სწორედ ის გვშველის სასოწარკვეთილებისა და რთული ფიქრების მომენტში. სიკეთეს შეუძლია გაანათოს ბნელი გზა, რომელსაც ერთხელ მაინც ყველა გადის ცხოვრებაში. თითოეულ ადამიანს შეუძლია საკუთარ თავში იპოვოს ის, რაც აძლევს საშუალებას სჯეროდეს და აკეთოს სასწაულები.
კარგად გაზრებული გრაფიკა, გადაღების კუთხეები, ფერების პალიტრა და ბევრი სხვა პატარა დეტალი სრულყოფილს ქმნის ნამუშევარს. ყოველი ფრაზა გააზრებულია უმცირეს დეტალებამდე, ყოველი წინადადება ატარებს მნიშვნელოვან აზრს.
ფილმის კონცეფცია შეიძლება განიხილებოდეს სხვადასხვაგვარად. გარდა სიკეთისა, მასში აშკარა მინიშნებაა ტოლერანტობაზე. აქ არიან განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პერსონაჟები. დღესდღეობით, როცა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვები სწავლობენ ჩვეულებრევ სკოლებში, მნიშვნელოვანია მათ თანატოლებში ტოლერანტობის გაზრდა. ამ კინოსურათში მაყურებელი აკვირდება ბავშვებს, რომლებიც, მიუხედავად ჯანმრთელობის სხვადასხვა პრობლემისა, კომფორტულად გრძნობენ თავს თანატოლებთან. მათთვის არ არსებობს მიუღებლობა და განსხვავებულობა სიკეთის დახმარებით. ისინი იზრდებიან სრულფასოვან გარემოში.
ფილმში წარმოდგენილი ზამთრის პეიზაჟი განსაკუთრებით მომხიბვლელია. ის საშუალებას გაძლევთ, გადახვიდეთ სოფელში, წარმოიდგინოთ თავი ბუხრის ირგვლივ შეკრებილ ადამიანებთან, შეიგრძნოთ მათი შინაგანი ენერგია. საინტერესო იმის ყურება, თუ როგორ ეხვევიან გმირები ერთმანეთს, როგორ უცვლიან აზრებს და ერთად მიდიან სულიერ ჰარმონიამდე.
ვარსკვლავებით მოჭედილი ცა, თოვლში ჩაფლული სოფლის პატარა სახლი, რომლის საკვამუროდან სიკეთე, რწმენა და სასწაულები ამოდის, ხდება საოცნებო ადგილი, სადაც ახალი წლის შეხვედრა არა მხოლოდ პატარებისთვის არის სანატრელი, არამედ დიდებისთვისაც, რადგან სიკეთე ერთნაირად სასურველია ნებისმიერი ასაკისთვის. ამ სახლის არსებობა გვარწმუნებს, რომ სასწაულები ჯერ კიდევ არსებობს.
ფუმფულა თოვლი, წვიმის წვეთები, ეს ყველაფერი თანდათან გძირავს ამ საოცარ სამყაროში. თუ ზრდასრული ხარ, გიჩნდება სურვილი ეს შენი ბავშვობის ამბავი იყოს, თუ ბავშვი ხარ, მაშინ იწყებ სანდრო პაპას მსგავსი ადამიანის მოძებნას შენს ირგვლივ, ვინც მოგიყვება წმინდა ნიკოლოზზე, წმინდა ბასილის წვერებზე, სიკეთესა და სიყვარულზე. რაც უფრო ღრმად ეფლობი ამ თავგადასავალში, მით მეტად გრძნობ, რომ სიკეთეს არ აქვს საზღვარი. ეს არის ყველაზე ღირებული ნიჭი, რაც უფლისგან გეძლევა და უნდა ეცადო, არასოდეს იგრძნო მისი ნაკლებობა.
რა მშვენიერი იქნებოდა, რომ ყველა ბავშვს ჰყოლოდა თავისი სანდრო პაპა, რომელთანაც ყოველ საღამოს მიიჩქარი, ვინც გინერგავს ღმერთის სიყვარულს, გასწავლის, როგორ უნდა იყო კარგი ადამიანი. მაგრამ თუ არ არისშესაძლებელი ახალი თაობა იზრდებოდეს ასეთ გარემოში, ის ხომ მარტივად მოხერხდება, რომ ფილმი ნახოსყველა მოზარდმა.
ბავშვები, რომლებიც ზურაბ ყიფშიძეს ამ ნამუშევრით გაიცნობენ, ეკრანიდან მისი ხმა სამუდამოდ გადავა მათი ცნობიერების სიღრმეში. ის სიკეთის სიმბოლო გახდება და მისი ხმის გაგონებისას ბავშვობა და სასწაულის მოლოდინი გაიღვიძებს.
ფერი და ხმის დიზაინი მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ამ ნამუშევარში. შიში და იმედგაცრუება, რომელიც მხოლოდ რამდენიმე წუთით შემოდის, მხატვრული ხერხით უფრო ნათლად რომ იყოს წარმოჩენილი, მუქ ტონებშია, ხოლო ეფექტის გასაძლიერებლად დამატებულია ქარის იმიტაცია. სიხარული და ბედნიერება, სიყვარული და იმედი გამოირჩევა არა მხოლოდ პერსონაჟების სულებში, არამედ თავად ფილმშიც. მზის სხივის მუდმივი შესვლა ოთახში და საკვამურიდან სინათლის ამოსვლა ამის ნათელი დადასტურებაა. შესანიშნავია დრონით გადაღებული კადრებიც. სწორედ მან შემატა კინოსურათს ჯადოსნურობა.
ხომ არსებობს ფილმები, რომლებიც მხატვრული ღირებულებით მწვერვალებს არ იპყრობენ. როცა რეჟისურა უკანა რიგში ინაცვლებს, კარგად უნდა იყოს დაწერილი სცენარი, რითაც შესაძლებელია მაყურებლის დაინტერესება. სწორედ ასეთი ფილმია „სად იწყება სიკეთე“. ნიკოლოზ წულუკიძის სცენარმა შეძლო თვალი დაგეხუჭა იმ გარკვეულ ეპიზოდებზე, რომლის გადაღება რეჟისურის მხრივ უკეთესად იყო შესაძლებელი.
მიუხედავად დიდ პატივისცემისა იდეის მიმართ, ტექნიკური მახასიათებლებზე საუბრისას არ შეიძლება არ აღინიშნოს ის შეცდომები, რომლებიც ადვილი შესამჩნევია. ანიმაციური ნაწილიდან მხატვრულზე გადასვლისას რამდენიმე ადგილას არ არის ლოგიკური ბმა, ისეა, თითქოს ეპიზოდების გადახვევა მოხდაო. ხარისხიც საკმაოდ დაბალი აქვს, არ არის სუფთა გამოსახულებები.
დიდი სიფრთხილეა საჭირო ჟესტური ენის გამოყენებისას. იგი ზუსტად უნდა გადმოიტანო ისე, რომ არ მოხდეს იმ ადამიანების გრძნობების შეურაცხყოფა, ვისთვისაც ეს ერთადერთი საკომუნიკაციო საშუალებაა. მაია გელოვანი (ნინოს პერსონაჟი) სიფრთხილით ეკიდება ამ თემას და არ აკეთებს ზედმეტ მოძრაობას, ამიტომაც მისი შესრულება სრულიად დამაკმაყოფილებელია. იგივე შეიძლება ითქვას როლანდ ოქროპირიძის პერსონაჟზე. იგი კარგად ჩაწვდა გმირის შინაგან მდგომარეობას. პირველად, რაც თვალში გხვდება, არის მისი სიკეთით სავსე, მორიდებული თვალები და შიგადაშიგ გამოუთქმელად სევდიანი გამოხედვა. პატარა მსახიობების თამაშს ეტყობა, რომ თითოეული მათგანი სერიოზულად და პატივისცემით მოეკიდა საქმეს.
როგორი ინტერპრეტაციითაც არ გაშიფრო, რაც არ უნდა ჩათვალო საკვანძო თემად, ეს იქნება: სიკეთე, ტოლერანტობა თუ სიყვარული, მაინც იმ რწმენამდე მიდიხარ, რომლის დახმარებით სიკეთისაც გჯერა და სასწაულისაც. ფილმი არის იმედი იმისა, რომ გავა წლები, პერსონაჟები გაიზრდებიან, მაგრამ სიკეთე და რწმენა სამუდამოდ დარჩება მათთან. ის გულში ყველაზე დიდ ადგილს დაიკავებს და დროსთან ერთად კი არ დაპატარავდება, არამედ გაიზრდება ისე, რომ გადამდები იყოს სხვებისათვისაც, ვისაც სიკეთის ნაკლებობა ემჩნევა.

ON KINDNESS, FAITH AND MIRACLES
If we review Georgian cinema (and not only), the vast majority of films are created for the audience to have fun, to relax during the short period of time they are watching the screen and to stop thinking about reality. However, cinema is not only an entertainment but an educational means as well. No other genre of art has such a strong influence on shaping the artistic taste of youth as cinema does. As the most democratic public art, it has a strong power of ideological and aesthetic influence on people. This power needs to be used successfully especially in the space where children grow up with a large dose of the Internet. That is why the creation of Giorgi Kikalishvili's feature-animated film "Where Kindness Begins" (2017) was very timely and important. In the annotation, we read that grandpa Sandro (Zurab Kipshidze), the eldest villager, took it upon himself to raise and educate the new generation. By telling stories about St. Nicholas, he talks to children: about kindness, faith and miracles.
This is the first feature-animated film about St. Nicholas. That's why it already occupies an honorable place. On the one hand, it is fabulous (St. Nicholas’s work is told with animation), on the other hand, it is real, which gives every generation a chance to see it. St. Nicholas’s miracles are recounted in order to draw attention to the important values needed to develop a magnanimous personality. It provides factual knowledge: about the tradition of leaving gifts in stockings hanging by the fireplace, or referring to St. Nicholas as Santa Claus; how many children, even adults, do not know that Basil's tips is called Chichilaki, or where the first Chichilaki was made, etc.
It should be noted that this is the first film in which the hymns of the Catholicos Patriarch Ilia II are arranged musically, which captures the consciousness and leaves a mark in the memory forever. Watching high-quality and thoughtful films helps the child not only to expand his horizons and creative skills, but also to develop his personality. Thanks to a clear and correct message, cinema can become a tool to spread the most difficult topics. Films like “Where Kindness Begins” help a new generation deal with questions that need accurate and truthful answers.
This is a film that cannot be watched hastily, it requires a calm atmosphere to enter the fairy tale world. It can be equally successfully interesting for viewers of any age. Deep, and at the same time, simple conversations inspire viewers to perceive life and themselves.
The story, told with sincerity and simplicity in just half an hour, may seem like an insignificant work at a glance, but all you need is to open your heart for a moment, let in goodness, and everything will fall into place. The environment will become magical.
The very name of the film "Where Kindness Begins" already hints at its unusualness, but if you follow the story line logically, you will find the answer to the question, goodness begins with a kind heart, and the weapon with which they do good is a heart full of kindness. Indeed, with small acts of kindness, it is possible to create a huge magical world, where everyone will draw for himself his only happy story.
Kindness has the greatest power. It saves us in times of despair and difficult thoughts. It can light up the dark path that everyone goes through at least once in life. Each person can find in himself something which allows him to believe and perform miracles.
Well-proportioned graphics, shooting angles, color palette and many other small details make the work perfect. Every phrase is thought out to the smallest detail, every sentence carries a significant meaning.
The concept of the film can be considered in different ways. In addition to kindness, there is a clear hint of tolerance. Here are the characters with special needs. Nowadays, when children with disabilities study in regular schools, it is important to increase tolerance among their peers. In this film, the audience observes children who, despite various health problems, feel comfortable with their peers. For them there is no non-acceptance and difference with the help of kindness. They grow up in a full-fledged environment.
The winter landscape presented in the film is particularly charming. It allows you to move to the village, imagine yourself with people gathered around the fireplace, feel their inner energy. It's interesting to see how the characters hug each other, how they exchange thoughts and reach spiritual harmony together.
The starry sky, a small village house buried in snow, from the chimney of which goodness, faith and miracles rise, become a dream place, where the New Year’s Eve is longed for not only by the little ones, but also by the big ones, because goodness is equally desirable for any age. The existence of this house assures us that miracles still exist.
Fluffy snow, raindrops, all this gradually immerses you in this wonderful world. If you are an adult, you wish it was your childhood story, if you are a child, then you start looking for someone like grandpa Sandro around you, who will tell you about St. Nicholas, St. Basil's beard, kindness and love. The deeper you get into this adventure, the more you feel that goodness knows no bounds. This is the most valuable talent that is given to you by God and you should try to never feel the lack of it.
How wonderful it would be if every child had their grandpa Sandro, to whom you rush every evening, who instills in you the love of God, who teaches you how to be a good person. But if it is not possible for the new generation to grow up in such an environment, it will be easy for all teenagers to see the film.
Children who get to know Zurab Kipshidze through this work, his voice from the screen will forever go into the depths of their consciousness. It will become a symbol of goodness and hearing his voice will awaken childhood and the expectation of a miracle.
Color and sound design play an important role in this work. The fear and frustration that creeps in for only a few moments are in dark tones to be more artistically represented and an imitation of wind is added to enhance the effect. Joy and happiness, love and hope stand out not only in the characters’ soul, but also in the film itself. The constant entry of sunlight into the room and the light rising from the chimney is a clear confirmation of this. The drone shots are also great. These shots did add magic to the film.
However, there are films that do not capture peaks in terms of artistic value. When directing takes a back seat, the script should be well written so that the audience can be interested. "Where Kindness Begins" is just such a movie. Nikoloz Tsulukidze's script managed to make you close your eyes to certain episodes that could have been filmed better in terms of direction.
Despite the great respect for the idea, when talking about the technical features, one cannot fail to mention the mistakes that are easy to notice. When moving from the animated part to the feature part, there is no logical connection in several places, it is as if the episodes have been reversed. The quality is also quite low, the images are not clean.
Great care must be taken when using sign language. It should be conveyed accurately so as not to offend the feelings of people for whom it is the only means of communication. Maia Gelovani (Nino's character) takes care of this subject and does not make excessive movements, so her performance is completely satisfactory. The same can be said about Roland Okropiridze’s character. His hero’s inner world is well-perceived. The first thing that catches your eye is his kind, evasive eyes and an inexpressibly sad look inside. The young actors’ performance reveals that each of them have taken the work seriously and respectfully.
No matter how you interpret it, no matter what you consider to be the key theme, be it: kindness, tolerance or love, you still reach the faith with the help of which you believe in goodness and miracles. The film is a hope that the years will pass, the characters will grow up but kindness and faith will remain with them forever. It will occupy the largest place in the heart and will not diminish with time, but will grow so that it will be contagious to others on whom the lack of kindness is noticeable.