ადამიანები სიყვარულის დეფიციტს განიცდიან. ისინი მთელ სიცოცხლეს მეორე ნახევრის ძიებაში ატარებენ – ხან პოულობენ მას, ხან ვერა. როდესაც ურთიერთობა ჩიხში შედის, საკუთარ თავში დამნაშავის ძიების პროცესი იწყება, მაგრამ ურთიერთობის დანგრევაში იშვიათად არის მხოლოდ ერთი მხარე დამნაშავე. პრობლემა ისაა, რომ შეცდომები ხშირად არ სწორდება – ისინი მხოლოდ მეორდება, ეს კი ახალ ურთიერთობებზეც აისახება და წრეზე დაუსრულებელი მოძრაობა იწყება. სიყვარული როდის მოდის და რამდენ ხანს რჩება? ეს მარადიული კითხვაა და პასუხის სხვადასხვა ვარიანტი აქვს. ყველაფერი პიროვნების აღქმაზეა დამოკიდებული. ზოგისთვის ეს გრძნობა არ არსებობს, უმეტესობას კი ის ლტოლვასა და შეჩვევაში ერევა.
თანამედროვე ქართული კინოს უმეტესობა ბედნიერებისა და სიყვარულის ძიებას ეხება. რეჟისორები იღებენ ფილმებს სიყვარულზე, ურთიერთობებზე, ტკივილზე, მარტოობაზე. თითქოს არ სჯერათ, რომ ბედნიერება არსებობს. არცერთ ფილმს არ აქვს ბედნიერი დასასრული. იქნებ ეს ყველაფერი იმ რეალობის ბრალია, რომელშიც ვცხოვრობთ. აქედან გამონაკლისი არც ლევან კოღუაშვილის ფილმი, „შემთხვევითი პაემნები“ (2013) არის. მისი პერსონაჟები სიყვარულის ძიებას იწყებენ და ყველაფერს მარტოობითა და გატეხილი გულით ასრულებენ. ამ კინოსურათს კონკრეტული ჟანრი არ აქვს. ის დრამაცაა და კომედიაც. დიალოგებისა და გარკვეული სცენების სისუსტე სევდასა და ღიმილს ერთიანად იწვევს. იგი მოკლემეტრაჟიანი ფილმის შთაბეჭდილებას ტოვებს. მოვლენები სწრაფად ვითარდება და თემებიც ბოლომდე გაშლილი არ არის. ფერადი ფირის მიუხედავად, მას მხოლოდ ერთი ფერი აქვს – ნაცრისფერი. ყველაფერი ამ ფერში აღიქმება – დასაწყისი, ურთიერთობები, ქალაქები, პერსონაჟების ამბები და დასასრულიც კი.
სანდრო 40 წლის მასწავლებელია. ის ცდილობს ხმაურიან ოჯახს თავი დააღწიოს და ვინმესთან ახალი ურთიერთობა დაიწყოს. თავიდან მისთვის სულერთია, ვინ იქნება ეს ქალი. ყველაფერი გამარტივებულია. 21-ე საუკუნეა და ადამიანების სოციალური ქსელით გაცნობა შეიძლება. ივა და სანდრო ამ შანსს ხელიდან არ უშვებენ და გორელ გოგონებს გაიცნობენ. ორიდან მხოლოდ ერთი ქალი ჩამოდის თბილისში – ლალი. ერთი შეხედვით, ის ჩვეულებრივი, არაფრით გამორჩეულია, მას მძიმე ემოციური ფონი აქვს. თითქმის ყოველ მეათე წუთზე ტირის. მისი ყოფილი ქმარი მოძალადე ალკოჰოლიკია, არ აძლევს ქალს ბედნიერების საშუალებას და მასაც დაუცველობის შეგრძნება ტანჯავს. სანდრო და ლალი სასტუმროში მიდიან – აქ, ალბათ, მაყურებელი სიუჟეტის ლოგიკურ გაგრძელებას ელოდა, როგორც რეალურ ცხოვრებაში არის ხოლმე, მაგრამ სასტუმროს ნომერში საინტერესო არაფერი მოხდება და დაბნეული კაცი ლალის სტადიონზე ქალების ფეხბურთის საყურებლად წაიყვანს, სადაც შეამჩნევს თავისთვის საბედისწერო ქალს, მანანას. იგი ლალის მიკროავტობუსით გორში გააცილებს, პირობას მისცემს, რომ ერთ კვირაში შეხვდება და სახლში ბრუნდება.
სახლში დაბრუნებული და მშობლების კითხვებისგან შეწუხებული კაცი ქობულეთში, ივასთან ერთად, გაქცევას გადაწყვეტს. მერე რა, რომ შუა ნოემბერი და საშინელი ამინდებია. სანდრო ვეღარ სუნთქავს, უნდა ყველაფერს თავი დააღწიოს რამდენიმე დღით და იქ მაინც გაიცნოს ვინმე სხვა, მაგრამ მშობლები არ აძლევენ ამის საშუალებას და ჩააკითხავენ. ცხოვრება ირონიაა. ამას ის ფაქტიც ადასტურებს, რომ თბილისიდან ქაოსს გამოქცეული კაცი აქაც კი მანანას შეხვდება. აქ უკვე მათი ამბავი იწყება.
არც მანანას ქმარია ანგელოზი. ისიც ტიპური მოძალადეა, რომელიც უკვე მეორედ ზის ციხეში. ლალისგან გასხვავებით, მანანა ვერ ბედავს თენგოს დაშორდეს. თან უნდა სანდრო უყვარდეს და მასთან ერთად იყოს, თან ქმარსაც ვერ შორდება. თენგო ყველას ცხოვრების „შავი ლაქა“ ხდება. ვისთანაც ის გამოჩნდება, ყველას ყოფას ერთ დიდ უბედურებად აქცევს. არც ქმრად ვარგა, არც მამად და არც საყვარლად. დამლაგებელი ნათია მისგან ბავშვს ელოდება და ის აბორტის გაკეთებას აიძულებს. თენგო პატივს არავის არ სცემს, ზურგს უკან ნათიას დეგენერატ ლტოლვილს უძახის. რეჟისორმა სამყაროში არსებული ყველა ცუდი თვისება მოიძია და ერთ პერსონაჟში ჩაწერა.
მთელი ფილმი არის იმის შესახებ, თუ როგორი ცუდები არიან კაცები და როგორ აუბედურებენ ისინი ქალებს. მაგრამ ამასაც კი მეორე მხარე აქვს. არცერთ ქალს ბოლომდე არ ეყო იმის გამბედაობა, რომ კაცს დაპირისპირებოდა. სანდროს დედა სოფლიდან ჩამოსული ქალია, რომელსაც ქმარმა ასწავლა ქცევის წესები. დედას სოფლელი რძალი არაფერში ჭირდება, თითქოს თვითონ ჰოლივუდიდან ჩამოსულიყო. მანანა თვითონვე არ აძლევს თავს საშუალებას, ბედნიერი იყოს და ქმარს არ შორდება. ნათია ხმას ვერ იღებს, როცა იმას ატანენ ცოლად, ვისაგანაც ბავშვს არ ელოდება. მხოლოდ ლალია ცოტათი ნათელი წერტილი მთელ ამ ამბავში, მაგრამ ისიც ბოლომდე ვერა. ალბათ, ამ შემთხვევაში სიყვარული ბრმაც არის და ყრუც.
„გორში გოგონები ფეხბურთს არ თამაშობენ“ – თითქოს ლალის ნათქვამი ეს ფრაზა ისეთი არაფერია, რეალურად კი მინიშნებაა იმისა, რომ ქალები არ არიან ძლიერი ადამიანები რეჟისორისთვის. ერთ პერსონაჟს მაინც რომ დაეღწია თავი საზოგადოების მარწუხებისგან და ბედნიერება ეპოვა, ამ ფრაზას აღარ ექნებოდა აზრი.
სანდროს პერსონაჟი რეალურად სულაც არ არის კარგი ადამიანი. უბრალოდ, ის თენგოს ფონზე ჩანს ანგელოზად. იგი ჯერ სოციალური ქსელით იცნობს ქალს და პირდაპირ სასტუმროში მიჰყავს, მერე დაოჯახებული ქალი უყვარდება, ბოლოს კი სახლში ატანენ ქალს, რომელიც მასთან არაფერ შუაში არ არის. მას არ ჰყოფნის გამბედაობა, რომ ჯერ მშობლებს დაუპირისპირდეს, შემდეგ კი ნათიას ოჯახს. ვერც ლალისთვის მიცემულ პირობაზე ამბობს უარს და პარასკევს, სამსახურის შემდეგ კიდევ ერთხელ ხვდება, მიუხედავად იმისა, რომ პაემანზე წასვლა აღარ უნდოდა. მისი ცხოვრება პარასკევიდან პარასკევამდე რადიკალურად იცვლება.
თუ სანდროს რომანტიკულ ჭრილში განვიხილავთ, ის ჯემალ ქარჩხაძის წიგნის, „ზებულონი” პერსონაჟსაც გაგვახსენებს. ზებულონს თავდავიწყებით შეუყვარდება იესე ერისთავის შვილიშვილი, ობოლი გოგონა, ნესტანი. ის თავის სიყვარულს ვერ დაიცავს. ქალს ქართლის მეფეს, ისკანდერ ხანს მიათხოვებენ და იმ წუთიდანვე უბედურდება ორთავეს ცხოვრება. ნესტანს ყოველთვის ეგონა, რომ ზებულონი მხსნელად გამოჩნდებოდა და მასთან წაიყვანდა, მოლოდინი კი უშედეგო აღმოჩნდა. კაცს არ ეყო გამბედაობა, რომ საყვარელი ქალი ჰყოლოდა გვერდით და ბოლომდე დაეცვა. ისე მოკვდა, ვერ მიხვდა, რომ რეალობა, რომელშიც ცხოვრობდა, მისთვის განკუთვნილი ზღაპარი იყო და როგორც იპოვა სიყვარული, ზუსტად ისე დაკარგა.
როგორც ზებულონმა ვერ შეძლო თავისი სიყვარულის დაცვა, ასევე სანდრომ ვერ გაუძლო მორალურ წინააღმდეგობებს. ორივე შემთხვევაში სიყვარულმა წააგო. ნესტანი და მანანა ორივე ქალია, რომლებიც მოქმედებას ელიან – ერთ შემთხვევაში სასწაულს, მეორეში – უბრალო გადაწყვეტილებას. ორივეს მოლოდინი უშედეგოა. ეს მოლოდინი კი სწორედ ის ეპიტაფიაა, რომელსაც სიყვარული თანამედროვე სივრცეში იღებს: ერთი მხრივ, იდეალიზებული გრძნობაა, მეორე მხრივ კი – უძლური და დაუცველი.
სანდროს სახლში მიჰყავს ნათია, რომელიც ივას მოეწონება და, შეიძლება, ამით ახალი სიყვარულის ამბავიც დაიწყოს. ოღონდ ისე არა, როგორც სანდროს ჰქონდა ჩაფიქრებული. ის მანანასაც შორდება და ისევ მარტო რჩება. იქნებ სწორედ მარტოობისთვის არის დაბადებული? თუ ესეც მორიგი თანამედროვე ქართული ფილმთაგანია, რომელსაც ბედნიერი დასასრული არ ეღირსება. გულისამაჩუყებელი სასიყვარულო რომანის უკან უპრინციპო, სუსტი ადამიანები იმალებიან.
“შემთხვევითი პაემნები” სიყვარულზე დაწერილი წერილივით იწყება, მაგრამ ბოლოს მაინც სიცარიელე რჩება – ვერც ერთი პერსონაჟი ვერ ახერხებს იპოვოს სიმშვიდე, ვერც სხვა ადამიანი და ვერც საკუთარი თავი, მაყურებელი კი ფილმის დასასრულს მარტო რჩება ნაცრისფერ ემოციებთან, იმავე სევდასთან, რომელიც თითოეულ კადრს გასდევს. თანამედროვე სამყაროში სიყვარული ხშირად მხოლოდ ლტოლვაა, მოლოდინია, რომელიც იშვიათად სრულდება. ის სულ უფრო ნაკლებად ჰგავს გრძნობას და უფრო მეტად ხდება დაუსრულებელი ძიება, რომელსაც თითქმის გარდაუვლად მოსდევს მარცხი და იმედგაცრუება. ის იქცევა მიტოვებულ სურვილად, ჩაშლილ დიალოგად, გაწყვეტილ პაემნად. მისი ეპიტაფიაა მოლოდინი, რომელიც არასდროს სრულდება.
მარტოობისა და გაუცხოების განცდა მხოლოდ კონკრეტული პერსონაჟების პრობლემა არ არის, არამედ თანამედროვე საზოგადოების უფრო ფართო ტენდენციაა. ტექნოლოგიების განვითარებამ, სოციალურმა ქსელებმა შექმნეს სიახლოვის ილუზია და ადამიანებს შორის ემოციური დისტანცია კიდევ უფრო გაზარდეს.
სანდრო, ივა, ნათია, მანანა, თენგო და ლალი მარტოსული პერსონაჟები არიან. თენგომ არ იცის, სწორად როგორ მოიქცეს. ან იმიტომ არის ცუდი, რომ სხვისთვის იყოს მაგალითი, როგორი არ უნდა იყოს ადამიანი. თითქოს არც სიყვარულია პრობლემა და არც ადამიანები – პრობლემა დროა, რომელსაც არ აქვს გრძნობების შენარჩუნების უნარი და სწორედ ამიტომ „შემთხვევითი პაემნები“ ტოვებს განცდას, რომ 21-ე საუკუნის ყველაზე დიდი ტრაგედია არა სიყვარული, არამედ მისი შეუძლებლობაა.

People experience love shortage. They spend their entire lives in quest of their other half - sometimes they find it, sometimes they don't. When a relationship goes into a dead end, there begins the process of looking for the culprit within themselves but seldom is only one party to blame for the split up. The problem is that mistakes are often not corrected - they are only repeated, and this is reflected in new relationships, and an endless movement in the circle begins. When does love come and how long does it stay? This is an eternal question and has different options to answer. It all depends on the person’s perception. For some, this feeling does not exist, and for most, it interferes with longing and habituation.
Most of modern Georgian cinema is about the search for happiness and love. Directors make films about love, relationships, pain, loneliness. It seems that they do not believe that happiness exists. None of the films has a happy ending. All this might be the fault of the reality we live in. Levan Koghuashvili's film "Blind Dates" (2013) is no exception. Its characters begin their search for love and do everything with solitude and a broken heart. This film does not have a specific genre. It is both a drama and a comedy. The weakness of the dialogues and certain scenes causes sadness and a smile at the same time. It leaves the impression of a short film. Events develop quickly and the topics are not fully developed. Despite the color film, it has only one color - gray. Everything is perceived in this color - the beginning, relationships, cities, the stories of the characters and even the end.
Sandro is a 40-year-old teacher. He is trying to escape from a noisy family and start a new relationship with someone. At first, he doesn't care who this woman will be. Everything is simplified. It is the 21st century and you can meet people through social networks. Iva and Sandro do not miss this chance and get to know the girls from Gori. Only one of the two women, Lali arrives in Tbilisi. At first glance, she is ordinary, unremarkable, she has a difficult emotional background. She cries almost every ten minutes. Her ex-husband is an abusive alcoholic, he does not allow the woman to be happy, and she is also tormented by a feeling of insecurity. Sandro and Lali go to the hotel - here, the viewer might have expected a logical continuation of the story, as it often happens in real life, but nothing interesting happens in the hotel room and the confused man takes Lali to watch women's football at the stadium, where he notices the fateful woman for him, Manana. He sees Lali off in a minibus to Gori, promises to meet her in a week, and returns home.
Returned home and troubled by his parents' questions, the man decides to escape to Kobuleti with Iva. So what if it's mid-November and the weather is terrible? Sandro can't breathe anymore, he wants to get away from everything for a few days and meet someone else there, but his parents won't let him and will interrogate him. Life is ironic. This is also confirmed by the fact that the man who fled the chaos from Tbilisi meets Manana even here. This is where their story begins.
Neither Manana's husband is an angel. He is also a typical abuser who is in prison for the second time. Unlike Lali, Manana doesn't dare to leave Tengo. She wants to love Sandro and be with him, but she can't leave her husband either. Tengo becomes a "black spot" in everyone's life. Whoever he appears with, he turns everyone's life into one big disaster. He is not suitable as a husband, father, or lover. Natia, the cleaner, is expecting a child from him, and he forces her to have an abortion. Tengo respects no one, calling Natia behind her back a degenerate refugee. The director has found all the bad qualities in the world and written them into one character.
The whole film is about how bad males are and how they make women miserable. But even that has the other side. No woman has ever had the courage to confront a man. Sandro's mother is a woman from a village who was taught the rules of conduct by her husband. Her mother doesn't need her daughter-in-law from the village for anything, as if she herself comes from Hollywood. Manana doesn't allow herself to be happy and won't leave her husband. Natia keeps quiet when she is married to someone she doesn't expect a child from. Only Lali is a bit bright spot in this whole story, but she can't do it to the end. In this case, love might be both blind and deaf.
“Girls don’t play football in Gori”-this phrase pronounced by Lali seems like nothing, but in fact it is a hint that women are not strong people for the director. If at least one character escaped the shackles of society and found happiness, this phrase would no longer have any meaning.
Sandro’s character is actually not a good person at all. He simply appears as an angel against Tengo’s background. First, he meets a woman on a social network and takes her straight to a hotel, then he falls in love with a married woman, and finally he is taken home by a woman who has nothing to do with him. He does not have the courage to confront first his parents and then Natia’s family. He does not give up on his promise to Lali either, and they meet again on Friday, after work, even though he did not want to go on a date. His life changes radically from Friday to Friday.
If we consider Sandro from a romantic perspective, he also reminds us of the character from Jemal Karchkhadze's book "Zebulon." Zebulon falls deeply in love with an orphan girl, Nestan, Iese Eristavi’s granddaughter. He cannot defend his love. The woman is betrothed to the King of Kartli, Iskander Khan, and from that moment on, their lives become miserable. Nestan always thought that Zebulon would appear as a savior and take her with him but her expectations turned out vain. A man lacks the courage to have a beloved woman by his side and protect her to the end. He died, not realizing that the reality he lived in was a fairy tale intended for him, and just as he found love, he lost it.
Like Zebulon, who was unable to protect his love, Sandro was also unable to withstand moral contradictions. In both cases, love lost. Nestan and Manana are both women who are waiting for action - in one case, a miracle, in the other - a simple decision. Both of their expectations are in vain. And this expectation is precisely the epitaph that love takes in the modern space: on the one hand, it is an idealized feeling, on the other - powerless and defenseless.
Sandro takes home Natia, who Iva likes and, a new love story might begin with it. But not in the way Sandro had thought of. He also breaks up with Manana and stays alone again. Might he have been born for loneliness? Or is this just another modern Georgian film that does not deserve a happy ending? Behind the heartbreaking love story, unprincipled, weak people are hiding.
“Blind Dates” begins like a letter written about love, but there is still emptiness in the end - none of the characters manage to find peace, neither with the other person nor with themselves, and at the end of the film the viewer is left alone with gray emotions, with the same sadness that haunts each shot. In the modern world, love is often just a longing, an expectation that is rarely fulfilled. It becomes less like a feeling and more like an endless search, almost inevitably followed by failure and disappointment. It turns into an abandoned desire, a broken dialogue, a broken date. Its epitaph is an expectation that is never fulfilled.
The feeling of loneliness and alienation is not just a problem of specific characters but a broader trend of modern society. The development of technology and social networks have created the illusion of closeness and increased the emotional distance between people.
Sandro, Iva, Natia, Manana, Tengo and Lali are lonely characters. Tengo does not know how to behave properly. Or because it is bad to be an example for others, no matter what kind of person they are. Neither love nor people seem to be the problem - the problem is time, which does not have the ability to preserve feelings, and that is why "Blind Dates" leaves the feeling that the greatest tragedy of the 21st century is not love but its impossibility.