რამდენიმე წლის წინათ, ახალ ქართულ კინოში, მოულოდნელად, ახალი ხმა გაისმა. გამოჩნდა ახალი სახე – ალექსანდრე კობერიძე, რომელმაც მეორე სრულმეტრაჟიანი ფილმით „რას ვხედავთ, როდესაც ცას ვუყურებთ?“ (საკუთარი სცენარით, საქართველოს Sakdoc Film-ისა და გერმანიის DFFB-ის კოპროდუქცია, ეროვნული კინოცენტრისა და სხვა ორგანიზაციების დაფინანსებით) სრულიად კინოსამყაროს ყურადღება დაიპყრო.
ახალგაზრდა რეჟისორმა ფილმი (პირველ, 2017 წელს, ტელეფონზე გადაღებულ „ნეტავ აღარასდროს მოვიდეს ზაფხულისგან“ განსხვავებით) პროფესიული კამერით, პროფესიონალ ირანელ კინოოპერატორთან, ფარაზ ფეშარაკთან, პროფესიონალ გერმანელ გამნათებელთან, მორიც ფრიზთან, პროფესიონალ კომპოზიტორთან, გიორგი კობერიძესთან ერთად და პროფესიონალი და არაპროფესიონალი მსახიობების მონაწილეობით გადაიღო.
რას ვხედავთ, როდესაც ცას ვუყურებთ?“ არაა ტრადიციულ სიუჟეტზე აგებული ფილმი. მას თავისი დრამატურგია და განვითარების ინდივიდუალური წესები აქვს. მოქმედება ქუთაისში ხდება. ნაცნობ და თან სხვანაირ ქუთაისში. ქალაქისა და ადამიანების ცხოვრების, ნამდვილის, შეთხზულის, გამონაგონის, გაზვიადებულის ფრაგმენტებით. აქ რეზო გაბრიაძეს, რეზო ჭეიშვილს გვერდს ვერ აუვლი. ტიციანი და პაოლოც აუცილებლად შეგხვდებიან, დები იშხნელებიც, იმერული სიმღერებიც, ბაღისკიდეც, ბალახვანიც, მეორე სკოლაც, ხვამლის მთაც. რა თქმა უნდა, თეთრი ხიდიც. და რა თქმა უნდა, რიონიც. მდინარეც, როგორც ქალაქი – რეალობაა და დროისა და ცხოვრების დინების მეტაფორა. მის ტალღებს მიჰყვება ყველაფერი, რაც არის, იყო და გრძელდება.
ამბავი კი შეხვედრით იწყება. წყვილის – ლიზასა (ოლიკო ბარბაქაძე, შემდეგ – ანი ქარსელაძე) და გიორგის (გიორგი ამბროლაძე, შემდეგ – გიორგი ბოჭორიშვილი) შემთხვევითი შეჯახებითა და ერთი დანახვით (თუმცა მაყურებლისგან დამალულად, რადგან კადრებში მხოლოდ საბედისწეროდ დავარდნილი წიგნი, ფეხები და ხელები ჩანს) შეყვარებით. სხივის გაელვებით, როგორც ხდება, როდესაც შეყვარება იწყება – მთავარი და ამაღელვებელი ეპიზოდით სიყვარულის ყველა ამბავში. თუმცა, სულ მალე, მშვენიერი, მაგრამ ბანალურობისთვის განწირული ამბავი იცვლება და ფილმის ჟანრიც, მოვლენების მსვლელობაც და არსიც ახალ ფორმაში, განზომილებაში და უცნაურ სივრცეში გადადის.
მალევე, შეყვარებიდან მოქმედებაში, მოლაპარაკე უსულო არსებები ერთვებიან და რეალობა კონტურებს კარგავს, ზღაპრის სინამდვილით იცვლება. პატარა ნერგი, წყლის მილი, სათვალთვალო კამერა ლიზას ავი თვალის პატრონის წყევლის შესახებ ატყობინებენ. მხოლოდ ნიავი ვერ ახერხებს სათქმელის თქმას – გაფრთხილებას და მეორე დილას ლიზა და გიორგი შეცვლილი გარეგნობით იღვიძებენ. იმდენად შეცვლილით, რომ ვეღარც ერთმანეთს ცნობენ და ვეღარც ვერავინ ცნობს. კარგავენ საკუთარ თავს, პროფესიებს, მაგრამ სულ ელიან და ეძებენ ერთმანეთს. მაშინაც კი, როდესაც, ისევ ბედისწერა ერთ კაფეში, თეთრ ხიდთან, სამუშაოდ მიიყვანს და ერთმანეთს თავიდან გაიცნობენ.
სიყვარულის თემა ლაიტმოტივად გასდევს ფილმს (თუმცა ხშირად ქრება, უჩინარდება) და მას მოზაიკის ნაწილებივით, უსწორმასწორო, არათანაბარი ნამსხვრევებივით, სხვა ამბები, სხვა შეხვედრები, სხვა მოვლენები ემატება. მსუბუქი, თითქმის შეუჩნეველი იუმორი და სილაღე, განშორებისა თუ დანაკარგების, მოგონებების სევდა, დრამატული წახნაგები – ყველაფერი ერთმანეთში ირევა და კიდევ ერთხელ იშლება ზღვარი სინამდვილეს, წარმოსახვას, გამონაგონსა და რეჟისორის „შინაგანი“ მზერით „დანახულს“ შორის.
ნელ-ნელა წარმოსახვის მაგია დამოუკიდებლადაც იწყებს მოქმედებას, როგორც მოჯადოება, რომელიც ნელ-ნელა გიპყრობს, გითრევს, გაშეშებს. მონუსხული ხარ და გჯერა ზღაპრების, სიზმრების. თუ გწამს, თავისთავად, და მაშინაც კი, თუ არ გჯერა. რასაც დაუშვებ, იმას დაიჯერებ. მაგრამ, როგორც კი ახსნასა და გარკვევას ცდილობ, ჩიხში შედიხარ. შენც იცვლები და საკუთარ თავს ვეღარ ცნობ. საკუთარ სახეს.
აქ ისმის ჩიტების ჭიკჭიკი და სკოლაში ან შინ მიმავალი ბავშვების ჟრიამული, ქალაქის ხმები და უტრირებული ხმაურები. კადრში შეიძლება „შემთხვევით“ მოხვდნენ – ჩიტები, მაწანწალა ძაღლები, ქუჩის კუთხე, ასფალტის ფრაგმენტი, სახლები, თასმაგახსნილი ფეხსაცმელი, ფეხსაცმელები, ფეხები, დახლზე მონეტები და ხელი, რომელიც ამ მონეტებს იღებს, და ძირს, კუთხეში მიყრილი მაისურები, გისოსები, ეკლიანი მავთულის ღობე, მაგიდაზე დაგდებული მუშმალას ტოტი, ტორტი, ხაჭაპური, მუსიკალური სკოლის დერეფნები და კლასები და სპორტული დარბაზები და მოედნები, ცისკენ გაფრენილი და ადიდებულ და მღვრიე რიონში, დინებასთან ერთად დიდხანს მოტივტივე კოპლებიანი ბურთი, ბავშვებს რომ გადაუვარდათ (სადღაც თეთრ ქვებთან. შეიძლება, სადღაც სხვაგანაც). თითქოს უმნიშვნელო საგნები და დეტალები, რომლებიც ცხოვრების ნაწილია და რაც ავსებს, შეადგენს ცხოვრებას.
მსოფლიო ჩემპიონატის პერიოდია და ისევე, როგორც მთელ მსოფლიოში და ქუთაისშიც, კაფეში თეთრ ხიდთან, მეპატრონეს (ვახტანგ ფანჩულიძე) ინიციატივითა და მცდელობით, პირველ გულშემატკივრებს ელოდებიან. თუმცა, ქუთაისელი ქომაგები წითელ ხიდთან იკრიბებიან, ტრადიციულად. სხვები, თეატრის უკან იყრიან თავს, ასევე ძველი ჩვეულებისამებრ. აქ ძაღლებსაც საყვარელი, არჩეული ადგილები აქვთ, სადაც ფეხბურთს უყურებენ, ბარებშიც დადიან და ერთმანეთს პაემნებს უნიშნავენ. ფეხბურთს კი ბიჭებიც და გოგოებიც თამაშობენ და ეს ხაზიც, როგორც სიყვარულის ამბავი, ჩემპიონატის მატჩების ეტაპებთან ერთად, მთელ ფილმს გასდევს, როგორც გამჭოლი მოქმედება.
უნივერსიტეტის ბაღში კი, როგორც „ჩანართები“ გვატყობინებენ, ვიღაც ცრემლებამდე ნაღვლიანი კაცი იასამანს ღეჭავდა. ხოლო ლევან ჭელიძემ, როგორც ასევე, „სხვათაშორის“ მიწერილ ტიტრშია – ერთხელ ქუთაისის ბაზარში ჯოკონდა ნახა, მწვანილს ყიდდა. ქუთაისში ხომ ისედაც, წესით, არაფერი გაგვიკვირდება.
რეჟისორი ტკბება ცხოვრების დინებაზე დაკვირვებით, მედიტირებს და როგორც უნდა, ისე „თამაშობს“. „როლიდან“ არც ერთხელ არ გამოდის და მაყურებელსაც აიძულებს, აჰყვეს თამაშში, რომელსაც თავისი წესები, კანონები, ადგილები აქვს. მისი მაგია ამ სივრცეებში მოქმედებს და ჭრის. თავისი კოორდინატების სისტემა აქვს. ამ სამყაროში, საიდანაც გინდა, იქიდან შეაბიჯებ და საიდანაც და როდესაც გინდა, გამოხვალ. ალექსანდრე კობერიძე არ იცავს კანონებსა და დადგენილ წესებს. და სწორედ ესაა ფილმის მხატვრული, კინომომაჯადოებლობის მთავარი საიდუმლო. არავითარი ჟონგლირება – კადრებით, რაკურსებით, ვიზუალურ-პლასტიკური თუ მონტაჟური გადაწყვეტების კეკლუცობით, გარეგნული ეფექტის გამომწვევი ხერხებით. ასეთი მრავალფეროვანი და მრავალგვარი ცხოვრების აღსაბეჭდად, ერთი ხერხი, ერთი რაკურსი, ერთი მიმართულება და ფორმა საკმარისია. და ალექსანდრე კობერიძეც ცვლის რაკურსსაც, ხერხსაც, გადაღების წერტილებსაც, ოპერატორთან ერთად კამერის მოძრაობასა და ხაზებს ანაცვლებს. არაჭრელი, მონოქრომული, მაგრამ ცოცხალი ფერწერული გამოსახულება, თავისი სფუმატოებითა და გამოკვეთილი, განათებით აქცენტირებული დეტალებით, შუქ-ჩრდილებით, კომპოზიციური წონასწორობითა და ხაზგასმული ასიმეტრიით.
ფარაზ ფეშარაკიც თავისუფლად „ათამაშებს“ კამერას, ამოგზაურებს, არ ასვენებს. შემდეგ, აჩერებს და ერთი, უცვლელი წერტილიდან იღებს (როგორც ოდესღაც იღებდნენ, სანამ კამერის მოძრაობას „ისწავლიდნენ“ კინემატოგრაფისტები). აჩვენებს, როგორ ცარიელდება ქალაქი ღამით, დილას რომ ხალხმრავალი იყო და მომდევნო დღეს, თავიდან როგორ ივსება. გულმოდგინედ, „თვალმოუშორებლად“, დაჟინებით, აფიქსირებს ქუჩას, ადამიანებს, ან რაღაც თითქოს უმნიშვნელო დეტალებს და ასე გადის მოქმედებაც და დროც. ოპერატორი და რეჟისორი თითქოს თვითონაც ფეხბურთს თამაშობენ, ბურთს კენწლავენ, ერთმანეთს აწოდებენ და კარში გააქვთ. იყენებენ რაპიდს, ჩაბნელებას, კადრიდან კადრზე გადასასვლელად, წაფენებს, ვერტიგოს ეფექტს. ფოკუსი იკარგება და იცვლება. მორიც ფრიზის სხვადასხვა განათებაზე (ბუნებრივსა და ხელოვნურზე) კი, ყველა და ყველაფერი განსხვავებულად ჩანს. ამ შემოქმედებითი „მანიპულაციებით“ კი იცვლება სივრცის განზომილებები, მასშტაბები, საზღვრები, ფაქტურა. თხრობის შესატყვის და გამოსახულების, პარალელურ სივრცეში და, შესაძლებელია, პარალელურ დროში გადასვლით.
გიორგი კობერიძის მუსიკა ცალკე ამბავია. თავიდან თითქოს „გაუბედავად“, პატარ-პატარა ფრაგმენტებით, ტაქტებით ისმის, შემდეგ მძლავრდება, აქტიურდება და აღარაფერს „აქცევს ყურადღებას“. ხშირად იცვლება – ორიგინალურიდან ცნობილ, ავთენტურ და არანჟირებულ მელოდიებამდე. შეიძლება გამოსახულების, მოქმედების, კადრისთვის ორგანულიც იყოს, ასინქრონულიც და კონტრასტულიც; მაჟორულიც, ექსპრესიულიც, მინორულიც, სხვადასხვა ჟანრის, ფორმის. შეიძლება სხვადასხვა თემასა და ჰარმონიას ავითარებდეს. ზოგჯერ ყველა ხმას ფარავს, ყველაფერს ეფინება. ხან სრულ სიჩუმეში თვითონაც იძირება და ან ძირავს ყველაფერს. რასაც ვერ ვხედავთ, ან არ გვესმის, იქნებ, ვერც ვგრძნობთ, მუსიკა ამეტყველებს და ახალ-ახალ შეგრძნებებს, ფიქრებს, დამოკიდებულებებს ბადებს.
ალექსანდრე კობერიძე ცხოვრებისეული დროის მსვლელობას ეკრანულის საზღვრებში აქცევს, ქმნის რეალობის განგრძობადობის ეკრანულ იმიტაციას და პირად ჯებირებს უწესებს. შიდა ეკრანულ მოძრაობას, მსვლელობასა და დროის განზომილებას – სრულიად ათავისუფლებს და, თითქოს, თავადაც მის დინებას მიუყვება/ემორჩილება. იღებს ზუსტ დროს – ზაფხულია, ან გვიანი გაზაფხული, ან ორივე. რამდენჯერმე ღამდება და თენდება. ოღონდ, შიდა დროის ზოგადი ხანგრძლივობა მაინც მოუხელთებელია.
რას ვხედავთ, როდესაც ცას ვუყურებთ?“ ცნობიერების ნაკადის ვიზუალური, პლასტიკური, ფიზიკური გამოხატულებაა. ცხოვრების სახე, როგორც ხმელეთის, ზეცისა და წყლის სტიქიების კავშირი და ანარეკლები – მიწაზე, ცაში და მდინარეში. ცხოვრების რიტმი, დინამიკა. შეიძლება, ავტორის, ძალიან პიროვნული, ინდივიდუალური ტემპო-რიტმიდან, ხასიათიდან, ტემპერამენტიდან გამომდინარე. სხვა ისტორიაა. სხვანაირად მოთხრობილი, სხვანაირად ნათქვამი. სხვანაირად ნაჩვენები. რომელიც ბევრ დაფარულ თუ დაუფარავ ფიქრს აშიშვლებს. აშიშვლებს ვნებებს, გრძნობებსა და უგრძნობლობას. ცხოვრებას.
კადრსმიღმა მთხრობელის – ნარატორისა (სანდრო კობერიძის ხმა) თუ ანტიკური კორიფეს მსგავსად – თხრობის სტილიც, როგორც გამოსახულების ფრაგმენტულობა, მოკლე, დროდადრო ჩართული კომენტარებით, მშვიდად, უემოციოდ, აუღელვებლად განყენებულად, მარტივი და მოკლე ფრაზებით შემოიფარგლება. დიალოგებიც ასეთია. მოკლე. მხოლოდ აუცილებელი სიტყვა-ახსნებითა და, შეიძლება არც კი, შინაარსით. ფაქტის კონსტატაციაა და თითქოს სხვა არაფერი.
და უცბად, როგორც ყოველ ჯერზე, ახლაც, სრულიად მოულოდნელად, მთხრობელის ტექსტში ახალი სათქმელი, ახალი პრობლემა, ახალი ნაკადი იჭრება და ფილმის ჟღერადობაც და რეჟისორის პოზიციის მთავარი გზავნილიც ისევ იცვლება. სწორედ ის „ნამდვილი“ რეალობა იწყებს გააქტიურებას. იწყება საკუთარი თავისთვის დასმული რიტორიკული კითხვებისა და საზოგადოებისკენ გამჭოლი მზერის მიმართვის ჯერი – სისასტიკეზე, პასუხისმგებლობაზე, მოვალეობაზე, იმაზე, თუ რა ხდება ამ სასტიკ დროში, და რას ვუპასუხებთ მომავალს. და შენც, სწორედ ამ მღელვარე წამიდან, იწყებ ფიქრს, პასუხების ძიებას კითხვებზე – რას ვაკეთებ დღეს? ვდუმვარ? ვხმაურობ? ვზრუნავ? და ფიქრს იმაზეც, რომ არის კი ალექსანდრე კობერიძის ფილმი სიყვარულზე, თუ მხოლოდ მისი არსებობის ან არსებობის სურვილის ფაქტზეა? ბედნიერად მთავრდება, თუ ისე რა? ჩვეულებრივი ამბავია, თუ უჩვეულო?
თუ მიიღებ ამ პირობითობას და გაჰყვები დინებას, დაიჯერებ, რომ ყველაფერი მოხდა, შეიძლება მოხდეს ან არც მოხდეს და რომ არ არსებობს პასუხები ამ/ასეთ კითხვებზე. სხვანაირად, ყველაფერი ტყუილი, მოგონილი და ყალბი იქნებოდა. არც თანამედროვე კინოს, არც თანამედროვე სამყაროს აქვს მზა სქემები და ჩარჩოები, მზა და ფუჭი მოლოდინები.
მოვლენებში ავი თვალის ჩარევითა და წყევლით, ლიზამ და გიორგიმ ერთმანეთი ჯერ დაკარგეს და და შემდეგ კინოს მაგიის ძალით, იპოვეს, მაგრამ რეჟისორმა მაშინვე დაივიწყა ისინი. გზაჯვარედინზე დაემშვიდობა და ფილმის მსვლელობა კიდევ ერთხელ და მათ გარეშე, სხვა მიმართულებითა და სივრცისკენ შეატრიალა. ყველაფერი კი, ზედა, პარალელური ქუჩისკენ ან იქნებ, ზეცისკენ მიმავალ ციცაბო კიბეზე მორბენალი და სიმაღლის დამპყრობი ფეხბურთელი ბავშვების სცენით დაასრულა, რომლებსაც თავს დავით აღმაშენებლის ძეგლი დასდგომიათ, ხელში ხმლითა და გელათის ტაძრის მაკეტით.
ცა სავსეა ჩვენი ცხოვრების ანაბეჭდებით. ანარეკლებით. ზოგი საერთოდ არ იყურება ცისკენ, ზოგი საერთოდ ვერ ან მასში ვერაფერს ამჩნევს. თუ წამით მაინც ავხედავთ, საკუთარ თავს დავინახავთ, დავინახავთ ბევრ ადამიანს, ბევრის – სხვებისა და ჩვენივე ცხოვრებას. ბევრს ვიპოვით და ვიგრძნობთ. ცა კი ყოველთვის და ყველგან გვიყურებს და გვხედავს.
არის ქუთაისში ჰაერის ერთი მოძრაობა: აღარც ქარია უკვე და არც ნიავია ჯერ. გლიცერინის სუნი აქვს, თბილია, უქმია, ზედმეტად ზრდილობიანი. ჩემი ნება რომ იყოს, მე მას ლიზიკო გაბუნიას დავარქმევდი და ქუთაისის პედინსტიტუტში ჩავრიცხავდი ფრანგული ენის ფაკულტეტზე. უგამოცდოდ. ნიავს ქუდი მოვუხადე, ჩამიარა, ვითომ ვერ მიცნო, ქუჩის კუთხეში საყურე გაათამაშა, მაინც გამომხედა და გაქრა“. რეზო გაბრიაძე.

A few years ago, a new voice was suddenly heard in a new Georgian film. A new person appeared: Alexandre Koberidze, who, with his second full-length film, "What Do We See When We Look at the Sky?" (with his own script, a co-production of Sakdoc Film, Georgia, and DFFB, Germany, financed by the National Film Center and other organizations), captured the attention of the entire film world.
The young director made the film (in contrast to "Let the Summer Never Come Again," which was shot on a phone in 2017) with a professional camera, together with professional Iranian cameraman Faraz Fesharaki, professional German gaffer Moritz Friese, professional composer Giorgi Koberidze, and professional and non-professional actors.
"What Do We See When We Look at the Sky?" is not a film built on a traditional plot. It has its own rules of dramaturgy and individual development. The action takes place in the city of Kutaisi. in a familiar but different Kutaisi. With fragments of the lives of the town and its people - the real, the fictitious, the imaginary, the exaggerated - you can't go past Rezo Gabriadze and Rezo Cheishvili here. You will surely come across Titian and Paolo, as well as the Ishkhneli sisters, Imeretian songs, the Public Gardens, the Balakhvani neighborhood, the #2 public school, and Khvamli Mountain, as well. Of course, there's also the White Bridge, and the Rioni River, for certain. The river, like the town, is a reality and a metaphor for the flow of time and life. Everything that exists or used to exist and continues its existence follows its waves.
And the story begins with a meeting. The couple, Lisa (Oliko Barbakadze, later Ani Karseladze) and Giorgi (Giorgi Ambroladze, later Giorgi Bochorishvili), fall in love with a chance encounter and at first sight (though hidden from the audience, as only the fatally fallen book, legs, and hands are visible in the shot). With a flash of light, as it happens when love begins - the main and exciting episode in all love stories - very soon, the beautiful but doomed to banality story changes, and the film's genre, course of events, and essence are transferred to a new form, dimension, and strange space.
Soon, through love, talking inanimate creatures get involved in action, and reality loses its contours, changing into the reality of a fairy tale. A small sapling, a water pipe, and a surveillance camera inform Lisa about the curse of the owner of the evil eye. Only the breeze is unable to say what is to be said - a warning - and the next morning Lisa and Giorgi wake up with a changed appearance. They have changed so much that they can no longer recognize each other, and no one can recognize them anymore. They lose themselves and their professions, but they keep waiting and looking for each other. Even when fate brings them to work in a cafe near the White Bridge and they get to know each other again.
The theme of love follows the film as a leitmotif (although it often disappears, vanishes), and like parts of a mosaic, other stories, other meetings, other events are added to it. Light, almost imperceptible humor and charm, sadness of separation or loss, memories, and dramatic scenes are mixed together, and once again the border between reality, imagination, invention, and what is "seen" by the director's "inner" gaze is blurred.
Little by little, the magic of imagination begins to work on its own, like a spell that slowly captures, drags, and sets you on fire. You are naive and believe in fairy tales and dreams. If you believe by itself, and even if you don't. You will believe what you let yourself believe. But as soon as you try to explain and clarify, you enter a dead end. You also change and don't recognize yourself anymore. Neither do you recognize your own face.
Here you can hear the chirping of birds and children’s chatter going to school or home, the sounds of the town, and exaggerated noises. Birds, stray dogs, a street corner, a piece of asphalt, houses, unlaced shoes, shoes, feet, coins on the counter and the hand that takes them, and T-shirts thrown down in the corner can "accidentally" appear in the shot; bars, a barbed wire fence, a branch of musk dropped on a table, a cake, a cheese pie, corridors and classrooms of a music school, sports halls, and fields; flying into the sky and then into the flooded and muddy Rioni River; a polka-dot ball moving along with the current for a long time, the one that children dropped into it (somewhere near the white stones. Perhaps, even somewhere else). As if insignificant things and details that are part of life and what fills it up make up life.
It's the time of the World Cup Championship in football, and just like all over the world, in Kutaisi too, the café near the White Bridge is waiting for the first fans, with the initiative and efforts of the owner (Vakhtang Panchulidze). However, Kutaisi fans gather at the Red Bridge, traditionally. Others flock to the back of the theater, also following the old custom. Here, dogs also have favorite, chosen places where they watch football, go to bars, and date each other. And both boys and girls play football, and this line, like a love story, along with the stages of championship matches, runs through the entire film as a piercing action.
And in the university garden, as the "insertions" inform us, a sad man to tears was chewing a lilac. And Levan Chelidze, as it is incidentally written in the subtitle, once came across La Gioconda in Kutaisi market; she was selling greens. As a rule, nothing surprises us in Kutaisi anyway.
The director enjoys observing the flow of life, meditates, and "plays" as he wants. He never gets out of his "role" and forces the audience to join in the game, which has its own rules, laws, and places. His magic works and solves problems in these spaces. It has its own coordinate system. In this world, you can enter from wherever you want and exit from wherever and whenever you want. Alexandre Koberidze does not follow the laws and established rules. And this is the main secret of the film's artistic and cinematic magic. No juggling—with the coquetry of shots, angles, visual-plastic, or montage solutions, ways of creating external effects One way, one perspective, one direction, and one form are enough to capture such a diverse and varied life. And Alexandre Koberidze does change the angle, method, and shooting points. He replaces the camera's movement and lines up with the cameraman. Not colorful or monochrome, but a lively pictorial image with its sfumatos and distinct, light-accented details, light shadows, compositional balance, and emphasized asymmetry.
Faraz Fesharaki also freely "plays" with the camera, lets it travel, and does not linger. Then he stops it and shoots from a single, fixed point (as they used to shoot before filmmakers "learned" camera movement). He shows how the town gets empty at night, gets crowded in the morning, and then fills up again the next day. He diligently, "without taking his eyes off," persistently fixes the street, people, or some seemingly insignificant details, and this is how the action and time pass. The cameraman and the director seem to be playing football themselves, kicking the ball, calling each other, and throwing it into the net. They use slow motion, fade out, transition from frame to frame, dissolves, and the vertigo effect. The focus is lost and changed. Under the different lighting (natural and artificial) created by Moritz Frieze, everyone and everything look different. With these creative manipulations," the dimensions, scales, borders, and texture of the space change. By corresponding narrative and image, moving into parallel space and possibly parallel time.
Giorgi Koberidze's music is a separate story. At first, it seems to be "timid," heard with small fragments and beats, then it becomes stronger, becomes active, and no longer "pays attention" to anything. It changes frequently, from the original to famous, authentic, and arranged tunes. It can be organic, asynchronous, and contrasting for the image, action, and frame; major, expressive, minor, of different genres and forms. It can develop different themes and harmonies. Sometimes it covers all voices, covers everything. Sometimes it drowns itself in complete silence and drowns everything. What we can't see or hear - maybe we can't even feel - music tells and gives rise to new sensations, thoughts, and attitudes.
Alexandre Koberidze turns the passage of life into the borders of the screen, creating a screen imitation of the continuity of real time and setting up personal barriers. He completely frees the internal on-screen movement, process, and time dimension and seems to follow/obey its flow. He gets the exact time - whether it's summer or late spring. Or both. It gets dark and lights up several times. However, the general duration of internal time is still unknown.
"What Do We See When We Look at the Sky?" is a visual, plastic, physical expression of the stream of consciousness. The image of life as the connection and reflections of the elements of land, sky, and water - on the ground, in the sky, and in the river. Rhythm of life, dynamics Maybe, depending on the author's very personal, individual tempo-rhythm, character, and temperament. It's another story. Told differently, said differently. Shown differently. Which exposes many hidden or uncovered thoughts. Which strips away passions, feelings, and insensitivity, and life itself.
Whether it is the narrator beyond the camera (Alexandre Koberidze's voice) or an ancient coryphaeus, the style of the narration, like the fragmentation of the image, is limited to short, occasionally included comments, calm, emotionless, unperturbed, simple, and short phrases. Dialogues are also like this. They are short. Only with the necessary word explanations and maybe not even with the content. It is a statement of fact and nothing else.
And suddenly, now as always, completely unexpectedly, a new thing to say, a new problem, a new flow emerges in the narrator's text, and the sound of the film and the main message of the director's position change again. That "true" reality is starting to activate. There is a turn toward asking rhetorical questions to oneself and a piercing look at society; the question refers to ethics, responsibility, duty, what is happening in these cruel times, and how we will respond in the future. And you, right from this exciting moment, start thinking, looking for answers to the questions: What am I doing today? Am I silent? Am I making noise? Do I care? And you also start thinking about whether Alexandre Koberidze’s film is about love or only about the fact of its existence or the desire to exist? Does it end happily or not so happily? Is it an ordinary story or an extraordinary one?
If you accept this conditionality and go with the flow, you will believe that everything has happened, that it may or may not happen, and that there are no answers to this/such questions. Otherwise, everything would be a lie, something fabricated and fake. Neither modern cinema nor the modern world has ready-made schemes and frames, or ready-made and empty expectations.
Due to the intervention of the evil eye and the curse into the events, Lisa and Giorgi first lost each other and then found each other with the power of cinematic magic, but the director immediately forgot about them. He said goodbye at the crossroads and turned the course of the film once again, without them, in another direction and into another space. Everything ended with a scene of footballer children running up the steep stairs in the parallel street above, or perhaps towards the heavens to conquer the heights, who are watched by David the Builder’s statue, holding a sword and a model of the Gelati cathedral.
The sky is full of imprints of our lives, full of reflections. Some people don't look at the sky at all; others can't or don't notice anything in it. If we look even for a second, we will see ourselves, many other people, and our own lives. We will find and feel a lot. The sky always and everywhere watches us and sees us.
"There is one particular movement of air in Kutaisi: it is not the wind anymore, but it is not the breeze yet. It smells like glycerin; it's warm; it's empty; it's too polite. If it were up to me, I would name her Liziko Gabunia and enroll her in the Faculty of French Language at Kutaisi Pedagogical Institute. And without exams. I tipped my hat to the wind; she walked past me, pretending she didn't recognize me; she played with her earring on the corner of the street; and still, she glanced at me and disappeared." Rezo Gabriadze.