კინოში ჩვეულებრივი მოვლენაა, როცა რეჟისორები ფილმებში ათამაშებენ არაპროფესიონალ მსახიობებს. ზოგ შემთხვევაში შეიძლება ეს ხელწერა იყოს, ზოგჯერ კი – უბრალოდ, გონებაში შექმნილი პერსონაჟის ხორციელ გამოვლინებას ხედავენ მათში. ხშირად, ფილმის წარმატების პარალელურად, ეს მსახიობებიც რჩებიან კინოს ისტორიაში, მათ მიერ განსახიერებული როლების გამო. ასეთი მომავალი შეიძლება ვუწინასწარმეტყველოთ მახო (ბაბუ) ხუციშვილს, რომელმაც მთავარი როლი შეასრულა გიგა ლიკლიკაძის ფილმში „ღორი“ (2019).
დოკუმენტური ფილმი „მე არ მაქვს ფრთები“ (2020) სწორედ მახოს შესახებ მოგვითხრობს. რეჟისორ ნინო მემანიშვილისთვის მისი პერსონა საინტერესო გახდა არა მისი კინოროლის, არამედ მისი საქმიანობის, ბაზიერობის გამო.
ბაზიერობა ძალიან ტრადიციული და ძირძველი პროფესიაა საქართველოში, ხოლო მთავარი პერსონაჟისთვის იგი, ამ ყველაფერთან ერთად, შემოსავლის წყაროცაა. ის და მისი შევარდენი ტურისტულ ზონაში დგანან, რათა მსურველმა გარკვეული თანხის სანაცვლოდ ფრინველთან ფოტო გადაიღოს. დღიურ რუტინაში ჩანს მისი უნარები – როგორ იზიდავს კლიენტურას თავის მეწყვილესთან (შევარდენთან) ერთად. პირველივე ეპიზოდებიდანვე გასაგებია, რომ მას ხალხთან კომუნიკაცია ეხერხება და შეუძლია მათი დაინტერესება თავისი ეგზოტიკური მეგობრით.
რეჟისორი გვაცნობს მახოს ოჯახსაც, რომელიც შემდგომში მთლიანი ფილმის ლაიტმოტივი ხდება. ის პატარა ბინაში ცხოვრობს დედასთან და პატარა ძმასთან ერთად. ეს უკანასკნელი შ.შ.მ. პირია. ამის გამო დედა-შვილის ყურადღება, სითბო და ფინანსები, მეტწილად, ოჯახის ამ პატარა წევრს ეთმობა. ეს ხაზი ფრიად მნიშვნელოვანია ფილმისთვის, რადგანაც რეჟისორის ჩაურევლად ამბის თხრობაში იკვეთება მძიმე სოციალური და ადამიანური პრობლემები.
მახოს პატარა ძმის ცხოვრება შემოიფარგლება მხოლოდ მის საძინებელში ყოფნით, რადგან მას ფიზიკური და გონებრივი ჩამორჩენა აქვს. მისი ერთადერთი გასართობი ტელევიზორის ყურება და პლანშეტით გართობა არის. მას უჭირს ადამიანებთან კონტაქტი და მეტყველება, ამიტომაც გამოკეტილია სახლში. კომუნიკაცია, ოჯახის წევრების გარდა, აქვს მხოლოდ აღმზრდელთან, რომელიც მეტად აახლოებს სოციუმთან, უნარ-ჩვევების განვითარებით. მისი სიხარული თავის ძმასთან და დედასთან არის დაკავშირებული. ვხედავთ, თუ როგორი ბედნიერია მათთან ურთიერთობით, სულ მცირე ხნით მაინც. განსაკუთრებით მახოსთან, რომელიც საქმის გამო არც ისე ხშირად ხედავს მას.
ფილმში იკვეთება ძალზე კომპლექსური პრობლემა. მახოს ართმევენ თავის მოთვინიერებულ შევარდენს, რადგან ის არაკანონიერად არის მოპოვებული. პროცესში კი გაირკვევა, რომ კანონით არაპირდაპირ ბაზიერობაც არის აკრძალული, ამიტომაც ის დროებით მეგობრისა და შემოსავლის გარეშე რჩება.
სასამართლო პროცესის ეპიზოდში, როცა განაჩენს გამოუტანენ მას და მის მეგობარს, ჩანს, თუ როგორი სიყვარული გააჩნია მახოს ფრინველის მიმართ. მისთვის იგი ოჯახის წევრია, რადგანაც ფილმში არცერთი წამით არ იკვეთება, რომ ის რაიმეთი ჩაგრავს ფრინველს, პირიქით, მას როგორც მორჩილი, ისეც ექცევა – აჭმევს მხოლოდ სპეციალურ საკვებს, ავარჯიშებს და პატივ სცემს ფრინველის პირად სივრცესაც კი. ყოველ შეხებაზე ძალიან ფრთხილია. სამუშაო გარემოში ისინი პარტნიორები უფრო არიან, როგორც მახო ამბობს ერთ-ერთ ეპიზოდში, რუს ტურისტებთან გამოლაპარაკებისას.
ბაზიერობა მახოს მოსდევს დედის მხრიდან – ეს პროფესია მას ბაბუამ ასწავლა. მან, ფაქტობრივად, მთელი ცხოვრება დაუთმო ამ საქმიანობას, რომელიც მისთვის განუყოფელი ნაწილი გახდა, ამიტომაც კანონის მიერ წართმეული შევარდნის ნაცვლად იგი იჭერს ახალს, თუმცა უწევს მისი გაწვრთნა. ამ პერიოდში მის ცხოვრებაში ახალი ფურცელი იშლება. ეს არის კინოროლი ფილმში „ღორი“. თავიდან მისთვის წარმოუდგენელი რამ ხდება, რაც მისი მეგობრებისთვისაც დაუჯერებელია. ხშირად ამბობენ, რომ, უბრალოდ, ხუმრობაა და მეტი არაფერი. თუმცა ყველაფერი ძალიანაც რეალურია.
ფილმში მახოს გარდაქმნა ბაზიერიდან კინომსახიობამდე ძალიან უხილავად მიმდინარეობს, თითქმის არც კი ჩანს მისი, როგორც მსახიობის ამპლუა, რადგანაც რეჟისორისთვის მისი პროფესია უფრო საინტერესოა. სამსახიობო ამბები გვესმის მაშინ, როცა მახო ფილმის გადაღების პროცესებს მეგობრებთან განიხილავს. ბოლოს კი ბაკურიანის კინოფორუმზე გვხვდება, რა დროსაც მას დარბაზი კითხვას უსვამს. აქ კი ჩანს ამ ადამიანის სიმორცხვე და თავმდაბლობა, რადგან ყოველთვის ჩრდილში მყოფი ბიჭი რაღაც დროით ქართული კინოსამყაროს ცენტრში მოექცა. საინტერესო იქნებოდა ამ თემის ბოლომდე გაშლა, თუ რას გრძნობდა იგი ამ დროს, როცა არათუ სამშობლოში, არამედ ევროპაშიც კი ყურადღებას მიაქციეს.
არ ვიცი, რა იყო რეჟისორისთვის ამ ფილმის შექმნის იდეა ან მოტივი, თუმცა ფაქტია, ძალიან გაუმართლა და ეს გამართლება ბოლომდე ვერ გამოიყენა. წარმოიდგინეთ, დეივიდ ბრედლიზე რომ დაეწყო ვინმეს თავის დროზე დოკუმენტური ფილმის გადაღება, როგორც ბაზიერზე, ამ პროცესში კენ ლოუჩს დაემტკიცებინა ის მთავარ როლზე ფილმში, „კესი“ (1969), ეს ყოველივე კი მას ვერ აესახა სათანადოდ და ბოლომდე მიჰყოლოდა სოციალურ თემას – იმის მაგივრად, რომ ეჩვენებინა უბრალო ბიჭის გარდასახვა საოცარ პერსონაჟად. აი, თითქმის ასეთი შანსი გაუშვა ხელიდან ნინო მემანიშვილმა.
გარდა შანსის ხელიდან გაშვებისა, ფილმში ბოლომდე არაა ჩაშლილი თემები. მისი ყურებისას ჭირს გაიგო, რა უნდა გადმოეცა ამ პერსონაჟით რეჟისორს. რატომღაც, საერთო ჯამში, ფილმი „რეალითი შოუს“ უფრო ჰგავს, ვიდრე დოკუმენტურ ფილმს. მასში არ ჩანს არც რაიმე მკვეთრი პრობლემა. ვგულისხმობ ისეთ რაიმე განსაკუთრებულს, რაც აქამდე არ უჩვენებიათ ან მაყურებლისთვის გაუგებარია. ის, რაც კინოსურათში ჩანს, ყველასთვის ნაცნობი თემაა და არაფერს განასაკუთრებულს არ იძლევა. არსად ჩანს კარგად მახოს ხასიათი, სულ იგრძნობა, რომ პერსონაჟი მუშაობს კინოკამერაზე და ყველაფერს აკეთებს კინოკამერისათვის. ეს, პირველ რიგში, კინოოპერატორის „დამსახურებაა“, რადგანაც მან ვერ მოახერხა ადაპტაცია გარემოში ისე, რომ მისთვის უხილავი გამხდარიყო.
ძალიან გაურკვეველია თხრობის სტილი, რომელსაც არაკინემატოგრაფიულიც კი შეიძლება ვუწოდოთ. ფილმის პირველივე კადრი იწყება მახოს მიერ მობილურით გადაღებული შევარდნით, კადრით, რომლითაც უკეთესი იქნებოდა, რომ ფილმი დამთავრებულიყო. განსაკუთრებით მაშინ ხდება ეს თვალშისაცემი, როდესაც ვიდეო ვერტიკალურ მდგომარეობაშია გადაღებული.
ფილმის მიწურულს ვხედავთ, თუ როგორ აწყობენ სკოლაში მახოს უმცროსი ძმისადმი მიძღვნილ საქველმოქმედო კონცერტს, რა დროსაც საერთოდ ვერ ვხვდებით, რატომ გადმოგვცა რეჟისორმა ეს ეპიზოდი – საზოგადოების დადებით მხარედ თუ ფაქტად, რომ ასეთი რამ მოხდა და მოდი, ესეც ვნახოთო.
ფილმი შედგა იმ დონემდე, რომ მომავალში გახდება თვალსაჩინო მასალა იმაზე, თუ როგორ ცხოვრობდა ფილმის „ღორი“ მთავარი როლის შემსრულებელი სინამდვილეში. ესაა ქვეტექსტებისა და სათქმელისაგან დაცლილი, უემოციო და მკრთალი კინოსურათი ქართველ „კესიზე“.

FROM FALCON TO “PIG”
It is a common occurrence in cinema when directors cast non-professional actors in their films. In some cases, it can be their way of working and sometimes - they simply see in them the physical manifestation of a character created in the mind. Often, along with the success of the film, these actors also remain in the history of cinema, because of the roles they played. Such a future can be predicted for Makho (Babu) Khutsishvili, who played the main role in Giga Liklikadze's film "Pig" (2019).
The documentary "I Have No Wings" (2020) tells Makho’s story. His persona interested the director, Nino Memanishvili not because of his film role but because of his occupation of a falconer.
A falconer’s profession is very traditional and indigenous profession in Georgia, and along with all this, for the main character it is a source of income. He and his falcon stand in the tourist area for anyone who wants to take a photo with the bird for a certain amount of money. His skills are visible in his daily routine – how he attracts the clientele together with his partner (falcon). From the very first episodes, it is clear that he is able to communicate with people and can get them interested in his exotic friend.
The director also introduces us to Makho's family, which later becomes the leitmotif of the entire film. He lives in a small apartment with his mother and little brother. The latter is a person with disabilities. This is the reason why mother and son's attention, warmth and finances are mostly given to this small member of the family. This line is very important for the film because serious social and human problems are revealed in the narration of the story without the director’s interference.
Makho's little brother's life is limited to being in his bedroom because he has physical and mental retardation. His only entertainment is watching TV and playing on his tablet. It is difficult for him to communicate with people and to speak, that is why he is locked in the house. Apart from the family members, he communicates only with the educator, who brings him closer to society by developing skills. His joy is connected with his brother and mother. We can see how happy he is to be with them, at least for a little while. Especially with Makho, who doesn't see him that often because of work.
The film outlines a very complex problem. Makho is deprived of his tamed falcon because it is illegally obtained. In the process, it will be cleared out that the law also prohibits indirect exploitation, that's why he stays temporarily without a friend or income.
In the trial episode, when he and his friend are being sentenced, we can witness Makho’s love for the bird. For him, it is his family member because it is never seen in the film that he oppresses the bird with anything, on the contrary, he treats it as submissive – he feeds only special food, trains it and even respects the bird's personal space. Every touch is very careful. In the working environment, they are more like partners, as Makho says in one of the episodes, while talking to Russian tourists.
Being a falconer is Makho’s interest from his mother's side – this profession was taught to him by his grandfather. Actually, He has devoted his whole life to this activity, which has become an inseparable part of him, so instead of the one taken away by the law, he catches another falcon, but he has to train it. During this period, a new page opens in his life. This is a role in the film "Pig." At first, an incredible thing happens to him, which is also unbelievable to his friends. They often say that it is just a joke and nothing more. However, everything is very real.
Makho's transformation from a falconer to a film actor is very invisible in the film, his role as an actor is hardly seen because his profession is more interesting for the director. We hear the acting news when Makho discusses the filming process with his friends. Finally, we meet him at Bakuriani film forum, at which time the audience asks him a question. Here you can see the shyness and humility of this person, because the boy who was always in the shadows became the center of the Georgian cinema world for some time. It would be interesting to expand this topic to the end, how he felt at that time, when attention was paid to him not only in his homeland, but even in Europe.
I don't know what the director's idea or motif was for making this film but it is a fact that he was very lucky and could not use this luck to the end. Imagine if someone had started making a documentary about David Bradley in his time as of a falcon, and in the process Ken Loach had approved him for the lead role in “Kes” (1969), all of which could have failed to adequately reflect and follow through with the social theme - instead of showing the transformation of an ordinary boy into an amazing character. Nino Memanishvili almost missed such an opportunity.
Apart from the missed opportunity, there are no themes developed in the film. While watching it, it was difficult to understand what the director wanted to convey with this character. Somehow, overall, the film feels more like a "reality show" than a documentary. There is no obvious problem with it either. I mean something special that has not been shown before or is not clear to the audience. What is seen in the movie is a familiar theme for everyone and does not give anything special. Makho's character is nowhere to be seen, it feels like the character is working for a movie camera and doing everything for a movie camera. This is, first of all, the "merit" of the cameraman because he did not manage to adapt to the environment so as to become invisible to him.
The narrative style is very unclear, which can even be called non-cinematic. The very first shot of the film begins with an image of a falcon taken with Makho's cell phone, a shot that would have been a better way to end the film. This is especially noticeable when the video is shot vertically.
At the end of the film, we can see how they organize a charity concert dedicated to Makho's younger brother at school, at which point we do not understand at all why the director showed us this episode – as a positive side of society or as a fact that such a thing happened and let's watch it too.
The film was made to the point that in the future it will become a visible material about how the main character of the film "Pig" lived in reality. This is an emotionless and dull movie about the Georgian "Kes" devoid of subtexts and a narrative.