იყო პერიოდი, როცა მსოფლიო კინემატოგრაფში, და რასაკვირველია, ქართულ კინოშიც, თითებზე ჩამოსათვლელი იყვნენ კინორეჟისორი ქალები. კინორეჟისურა, სრულიად უსაფუძვლოდ, მამაკაცების საქმედ უფრო ითვლებოდა. დღევანდელ ქართულ კინოში, მართლაც, წარმატებულია მრავალი კინორეჟისორი ქალი. მათი ფილმების უმეტესობაში მთავარი პერსონაჟები ქალები არიან, მათ გარშემო ტრიალებს სამყარო ყოველდღიური და, არა მხოლოდ ყოველდღიური, პრობლემებით.
თინათინ ყაჯრიშვილის კინოსურათის, „ჰორიზონტი“ (2018) მთავარი გმირი, ამჯერად, მამაკაცია და, ალბათ, მხოლოდ კინორეჟისორ ქალს შეეძლო ყოფილიყო ასეთი გულწრფელი და ფაქიზი ადამიანთა სულიერი სამყაროს წარმოჩენისას, იმ ტრაგიზმის მოსატანად, რომელმაც შეიპყრო ახალგაზრდა მამაკაცი გიო. მისი სიყვარულის ამბით მთავარ ფასეულობებზე გვაფიქრებენ ფილმის ავტორები (სცენარისტები: თინათინ ყაჯრიშვილი და დათო ჩუბინიშვილი).
მორალურ-ეთიკური და სოციალური პრობლემები, რომელიც ცოლ-ქმრულ ურთიერთობებთან არის დაკავშირებული, ყოველდღიური საინფორმაციო საშუალებების მუდმივი თემაა: მოძალადე მამაკაცები, დანგრეული ოჯახები, უმშობლებოდ დარჩენილი ბავშვები, შესაბამისად, მათი დამახინჯებული მომავალი, მაგრამ, როგორც იტყვიან, “მედალს მეორე მხარეც აქვს”. სწორედ ეს მხარე აინტერსებს ამ ფილმის რეჟისორს, ბედი იმ მამაკაცისა, რომელსაც ცხოვრება დაენგრა და კითხვაზე: “შენ გყავს ოჯახი?”, პასუხობს – “არ ვიცი!”.
ფილმის დასაწყისში გიო გაურკვეველ მდგომარეობაშია. მან მხოლოდ ის იცის, რომ არ არის კარგად და მთელი კინოსურათის განმავლობაში ვხედავთ, რომ ეს იმწუთიერი მდგომარეობა კი არ არის, არამედ ასეთია მისი ცხოვრება, რომელსაც ვერაფერს უხერხებს, ვერ ცვლის, იმიტომ რომ დაკარგა საყვარელი ქალი. ის (გიორგი ბოჭორიშვილი) და ანა (ია სუხიტაშვილი) დაშორდნენ ერთმანეთს, დროსა და სივრცეში აცდნენ ერთმანეთს. ანას სიყვარული დამთავრდა, გიოსი კი არა. რატომ დაიწყო ცოლ-ქმრის გაუცხოვება? ამ მიზეზის „გამხელას“ ფილმის ავტორებმა გვერდი აუარეს. ეს შეიძლება საკამათოც იყოს. არსებობენ, ალბათ, ისეთებიც, ვინც არ იზიარებს ამ პოზიციას, მე კი ვემხრობი მას, რადგან უმნიშვნელოა მიზეზების ძებნა, მაგრამ ვხვდებით, რომ დაშორება ანას მოთხოვნით თუ თხოვნით მოხდა, თუმცა ანას არ სძულს გიო, მეორე ქორწინების დროს არ აპირებს გაწყვიტოს კონტაქტი ყოფილ ქმართან. მან კვლავ უნდა ატაროს შვილები ცურვაზე, წამოიყვანოს სკოლიდან, ანა გააგრძელებს გიოზე ზრუნვას, უბრალოდ, მისმა სიყვარულმა „ფერი იცვალა“: „მიყვარხარ, გიო, როგორც ახლობელი, ოჯახის წევრი!“
ვინ არის გიო? რატომ თანავუგრძნობთ მას? მის პროფესიულ ღირსებაზე, პატიოსნებაზე ვიგებთ, როცა ის უარს ამბობს ძველი სადარბაზოს არასწორ განახლებაზე, მოხატულობის მოშორებაზე, რადიკალურ ცვლილებაზე. ასეთივე მართალია იგი სიყვარულში. მისთვის არ არსებობს სხვა ქალი, მხოლოდ ყოფილი ცოლის ერთგულია, ანას სახეს აქანდაკებინებს მეგობარს, გულის ჯიბით ნატარები ფოტოს მიხედვით შეაქმნევინებს მხატვარს ანას პორტრეტს. შეიძლება საკამათო იყოს გიორგი ბოჭორიშვილის თამაშის მანერა, ემოციების გამოხატვის მინიმალიზმი, მაგრამ დრამატურგიულად გამართლებულია.
გიოს და ანას შვილების (ორი ვაჟი) დამოკიდებულება დედ-მამის დაშორების მიმართ არ არის განსაკუთრებული ინტერესის საგანი. მხოლოდ იმას ვიგებთ, რომ ისინი დაბნეულები არიან, ვერ გაუგიათ, რატომ აჩუქა ნიკომ დედას დაბადების დღეზე ყვავილების მაგივრად ბეჭედი. მოზარდებს დედაც და მამაც სიმართლეს არ უმხელენ (ალბათ, ნიკოს სახლში გადასვლამდე). შესაძლოა, შვილებთან ურთიერთობისას უფრო გამოიკვეთებოდა ზედმიწევნით ზუსტად და ნათლად ანას არჩევანის საფუძველი, რადგან ფილმის სხვადასხვა ეპიზოდში ეს პერსონაჟი არათანმიმდევრულია, თითქოს “ეთამაშება” ყოფილ ქმარსაც და საქმროსაც, ვერცერთს ვერ თმობს. საერთოდ, ვერაფერს ვიგებთ ნიკოს (სერგო ბუიღლიშვილი) შესახებ. გიოსაგან განსხვავებული ჩაცმულობის იმპოზანტური მამაკაცი თავის საცოლის ყოფილ ქმარს კონიაკსა და ფეხბურთის მატჩის ერთად ყურებას სთავაზობს. “კეთილშობილი” მეტოქის გასაცნობად ეს მხოლოდ უმნიშვნელო ფაქტია. იქნებ ნიკოს პიროვნულმა ღირსებებმა განაპირობა ანას არჩევანი მის სასარგებლოდ, მის გვერდით უფრო კომფორტულად გრძნობდა თავს? ვარაუდი ვარაუდად რჩება.
ფილმის ძირითადი ნაწილი პალიასტომის ტბასა და კუნძულზე ვითარდება. აქვე აღსანიშნავია, ოპერატორ ირაკლი ახალკაცის გამორჩეული ნამუშევარი. მისი გადაღებული პეიზაჟები უფრო მეტ დრამატიზმს სძენს სიუჟეტს.
კუნძულზე გარიყულ ადამიანებს, რომლებსაც გიოც შეუერთდა, თავისი ტრაგიკული თავგადასავლები აქვთ: ჯანო (ჯანო იზორია) ცოლმა მიატოვა, ვალიკო (სოსო გოგიჩაიშვილი) და ლარისა (ნანა დათუნაშვილი) მარტოხელები არიან, ისინი მონადირის სახლში მუშაობდნენ და კუნძულზე შემორჩნენ, მარიკას (ლიკა ოყროშიძე) არც სახლი აქვს და არც არავინ ჰყავს. ეს ადამიანები ერთმანეთს უდგანან გვერდით, ერთ ოჯახად ცხოვრობენ, ერთმანეთის იმედი არიან, მაგრამ გარე სამყაროსთან კონტაქტს მაინც ეჭიდებიან, როცა ლარისას ნათესავები დაივიწყებენ და დისშვილის ქორწილში არ წაიყვანენ, ეს ძაფი წყდება, ერთი შეხედვით, უმნიშვნელო ფაქტი ტრაგედიად გადაიქცევა. ლარისა კვდება, მისი სიკვდილი კი ვალიკოს დაძაბუნებას იწვევს. ლარისამ ახლობლებთან ურთიერთობის იმედი დაასამარა, ვალიკოს იმედი კი ლარისა იყო და ისიც გარდაიცვალა.
გიოც საბოლოოდ მაშინ გატყდა, როცა ანას ჩამოსვლისას ეგონა, რომ მოლოდინი დასრულდა, საყვარელი ქალი და ბედნიერება დაუბრუნდა. აღმოჩნდება, რომ ანა ხელს აწერს სასურველ მამაკაცთან და ამის სათქმელად ჩამოვიდა. შემდეგ კი არის მისი სატელეფონო ზარი, რომ ის უკვე გადავიდა საცხოვრებლად ნიკოსთან, ბავშვებთან ერთად და მათი ბინა გააქირავა… მორჩა! გიოს იმედი აღარ არსებობდა და ისიც მოკვდა ჩუმად, შველა არავის სთხოვა, მისთვის სიკვდილი ერთადერთი გამოსავალი აღმოჩნდა. იგი სიყვარულითა და სიყვარულის გამო მოკვდა.
როცა ძველ რომანებში გმირები სიყვარულის გამო იღუპებიან, არავის უკვირს, მაგრამ თანამედროვე ფილმში? ამ კინოსურათის ღირსებაც ის არის, რომ გჯერა და თანაუგრძნობ, სულისშემძვრელი მწუხარება გიპყრობს. შეიძლებოდა აქ წერტილი დაესვათ ფილმის ავტორებს, მაგრამ მოულოდნელმა ფინალმა, რომლის წინაპირობა სპეციალურად არ შეგვიქმნეს, სიმძაფრე შემატა ფილმს, ახალი ეფექტური სვლაც შემოიტანა.
გიოს გარდაცვალების გამო კუნძულზე ჩასული ანა და გიოს მეგობარი, სანდრო უცნაური ფაქტის მოწმე ხდებიან. ეს მარიკას აღსარებაა გიოს შესახებ: „კარგად იყო, არაფერი არ აწუხებდა, ჩვენ მალე ხელის მოწერას ვაპირებდით, იმდენი გეგმები გვქონდა, სახლის აშენებას აპირებდა… უხაროდა აქ ყოფნა, ნადირობდა, თევზაობდა, რა ბედნიერები ვიყავით! მე ასე დამიბარა, თუ მოვკვდები, აქ დამმარხეთო…“
სანდროს არ სჯერა, რომ გიოს იქ უნდოდა დარჩენა, ანას კი შვებას გვრის, რომ ბოლოს გიო ბედნიერი იყო, რადგან ყოფილი ქმრის სიკვდილში თავს დამნაშავედ თვლის, ამიტომ დაწყნარებული სინდისით ტოვებს კუნძულს გიოს ნაჩუქარი პორტრეტითა და შვილებისთვის შეგროვილი ნიჟარებით. მარიკა რჩება თავისი სიცრუით, რომელიც ოცნებად აქცია. გიო მისი ახალი ცხოვრების იმედი იყო. მასაც, სხვებივით, იმედი მოუკვდა, გამოჩნდა ჰორიზონტზე და გაქრა…

Beyond the "Horizon"
There was a time when only a few women directors made films in the world cinema as well as in the Georgian cinema. Film directing, quite unreasonably, used to be considered more of a men's job. In today's Georgian cinema, many female filmmakers are indeed successful. In most of their films, the main characters are women, the world revolves around them with daily problems and not only.
This time, the main character of Tinatin Kajrishvili's film "Horizon" (2018) is a man and only a female filmmaker might have been so honest and subtle in presenting the spiritual world of people, to bring the tragedy that captured the young man Gio. With his love story, the authors of the film (screenwriters: Tinatin Kajrishvili and Dato Chubinishvili) make us think about the main values.
Moral-ethical and social problems related to marital relations are a constant topic of daily news media: violent men, broken families, orphaned children, and therefore, their distorted future, but, as they say, "there is the other side of the coin." It is this aspect that interests the film director, the man’s fate whose family life is destroyed and to the question: "Do you have a family?" his answer is – "I don't know!"
At the beginning of the film, Gio is in a state of uncertainty. He only knows that he is not well, and throughout the film we can see that this is not a momentary situation, though this is his life, with which he can do nothing, cannot change it because he lost his beloved woman. He (Giorgi Bochorishvili) and Ana (Ia Sukhitashvili) separated, lost each other in time and space. Anna's love ended, but Gio’s did not. Why did the husband and wife become alienated? The authors of the film ignored the "revelation" of this reason. This can be controversial. There might be those who do not share this position and I favor it, as it is insignificant to look for reasons, but we find that the separation happened at Ana's demand or request, although Ana does not hate Gio, she is not going to break contact with her ex-husband during the second marriage. He still has to take the children swimming, collect them from school, Ana will continue to take care of Gio, it's just that her love has "changed color": "I love you, Gio, as a relative, a member of the family!"
Who is Gio? Why do we sympathize with him? We learn about his professional dignity and honesty when he refuses to wrongly renovate the old entrance hall, to remove the painting, to make a radical change. So true is he in love too. There is no other woman for him, he is loyal only to his ex-wife, he gets his friend sculpt Ana's face, the artist will create Anna's portrait from the photo he carries in his breast pocket. Giorgi Bochorishvili's manner of playing, the minimalism of expressing emotions may be controversial, but it is dramaturgically justified.
Gio and Ana's children’s (two sons) attitude towards their parents’ separation is not a matter of special interest. All we know is that they are confused, they didn't understand why Niko gave his mother a ring instead of flowers for her birthday. Neither mother nor father reveal the truth to the teenagers (probably before moving into Niko's house). The reason for Ana's choice could have been more accurately and clearly revealed in the relationship with her children because this character is inconsistent in different episodes of the film, as if she is "playing" with her ex-husband and her fiancé, unable to give up on any of them. In general, we do not learn anything about Niko (Sergo Buiglishvili). An imposing man dressed differently from Gio offers his fiancee's ex-husband cognac and to watch a football match together. This is just a minor fact to get to know the "noble" rival. Perhaps Niko's personal qualities led to Ana's choice in his favor, she felt more comfortable next to him? A guess remains a guess.
The main part of the film is set on Paliastomi lake and island. The outstanding work of cameraman Irakli Akhalkatsi is worth mentioning here. His shot landscapes add more drama to the story.
The outcasts on the island, which Gio joined, have their own tragic adventures: Jano’s (Jano Izoria) wife left him, Valiko (Soso Gogichaishvili) and Larisa (Nana Datunashvili) are single, they worked in a hunter's house and stayed on the island, Marika (Lika Okroshidze) has neither home nor anybody around. These people stand by each other, live as one family, are each other's hope, but still struggle with contact with the outside world; when Larisa's relatives forget her and do not take her to her niece's wedding, this thread is broken, a seemingly insignificant fact turns into a tragedy. Larisa dies, and her death causes tension in Valiko. Larisa wrecked her hope in her relatives, Valiko's hope was Larisa, and she also died.
Gio was also finally broken when at Ana’s arrival, he thought that the wait was over, that he returned to his beloved woman and happiness. It turns out that Ana registers her marriage with the desirable man and has come to tell this. And then there's her phone call that she's already moved in with Niko, the kids, and rented out their apartment... That's it! There was no more hope for Gio and he died silently, he didn't ask anyone for help, death was the only solution for him. He died with love and for love.
When heroes die for love in old novels, no one is surprised, but in a modern movie? The virtue of this movie is that you believe and sympathize, it captures you with soul-stirring sadness. The authors of the film could have put a full stop here, but the unexpected finale, the prerequisite of which was not specially created for us, added intensity to the film and introduced a new effective move.
Arriving on the island because of Gio's death, Ana and Gio's friend, Sandro, witnesses a strange fact. This is Marika's confession about Gio: "He was fine, nothing bothered him, we were going to register our marriage soon, we had so many plans, he was going to build a house... He was happy to be here, he went hunting, fishing, how happy we were! He entrusted me like this, “if I die, bury me here..."
Sandro doesn't believe that Gio wanted to stay there, and Ana is relieved that Gio was finally happy because she feels guilty for her ex-husband's death, so she leaves the island with a guilty conscience, a portrait that Gio gave her and the shells she collected for her children. Marika is left with her lie, which she turned into a dream. Gio was the hope of her new life. She, like others, lost hope that appeared on the horizon and disappeared...