მისტიკური კინო მსოფლიო კონოინდუსტრიისთვის ერთ-ერთი მოთხოვნადი ჟანრია. მისი წარმოება დიდი ხანია დაიწყო და დღესაც დიდი პოპულარობით სარგებლობს. ყოველწლიურად მსოფლიოში ასობით ასეთი ფილმი იქმნება. მისტიკა თავის თავში გულისხმობს იმას, რომ იგი უნდა შეიცავდეს გამოგონილ ამბებს პარანორმალური მოვლენებით, მანიაკებისა და მკვლელების თავგადასავლებით და ა. შ., თუმცა, შესაძლებელია, მისტიკაში არსებობდეს შემზარავი სცენების მინიმალური რაოდენობა. ამ შემთხვევაში, მაყურებელი შიშს განიცდის დაძაბულობისა და მისტიკური ცვლილებების ფონზე. ქართული კინოში მუდმივად იყო მცდელობები ამ ჟანრში მოესინჯათ ძალა რეჟისორებს, თუნდაც ძალიან მცირე რაოდენობით. განსაკუთრებული ინტერესი ბოლო წლებში გაჩნდა, როდესაც შეიქმნა ნამუშევრები, რომლებმაც თავიანთი სათქმელი გამომსახველობითი ხერხებითა თუ მთავარი თემის სიმძაფრით თქვეს. მათ შორის არის ლაშა მეუნარგიას სადებიუტო ფილმი, „სხვა გზა”(2020), რომელიც ცდილობს, მისტიკის კანონების გათვალისწინებით, აჩვენოს ქართული კინოსთვის არც ისე კარგად ნაცნობი ჟანრი.
ეს ნამუშევარი მოგვითხრობს ერთი ოჯახის ამბავს. ალექსი და ნატა, მცირეწლოვან შვილთან, ბაბისთან ერთად ქალაქგარეთ მიდიან. ალექსი გადაწყვეტს გზის შეცვლას. სხვა გზა მათთვის საბედისწერო გამოდგება და პარალელურ სამყაროსთან გადაკვეთილებს მოუწევთ გარკვევა იმისა, რამდენად შესწევთ ძალა ნორმალური ცხოვრების დასაბრუნებლად, თუ შეძლებენ იპოვონ გაუჩინარებული შვილი და მოაგვარონ ოჯახური კონფლიქტები, რომელიც დიდი ხანია აწუხებთ.
პროდიუსერი ქეთევან ხატიაშვილი ერთ-ერთ ინტერვიუში აღნიშნავს: ყველაფერს ჩვენ სამნი ვითავსებდით (იგულისხმება: რეჟისორი, რეჟისორის მეუღლე და თვითონ): განათება, გრიმი, მძღოლი, ოპერატორობაც ლაშამ შეითავსა, არავის ანდო კამერა. გადაღება სამი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა, დაფინანსების გარეშე, განვადებით გამოტანილი კინოკამერით. ყველაფერი ეს კი უარყოფით კონტექსტში ძალიან ეტყობა კინოსურათს. ამას ემატება ისიც, რომ ფილმის გადახმოვანება მოუწიათ, რამაც ნამუშევარს ბუნებრიობა დააკარგვინა, ლაპარაკი თეატრალიზებული გახდა, ყვირილი, სიცილი, ემოციებიც კი ყველაფერი ხელოვნური ჩანს.
ფილმის შემქმნელების მთავარი ამოცანა ამბის ლოგიკური სიუჟეტის წვრილმანამდე მოფიქრებაა. როცა ფინალში მაყურებელი სიმართლეს გაიგებს, ის უნდა გამოიყურებოდეს რეალისტურად და დამაჯერებლად ნაჩვენები მოვლენების კონტექსტში, წინააღმდეგ შემთხვევაში სიუჟეტი იწვევს იმედგაცრუებას, რაც მოხდა კიდეც “სხვა გზის” მაგალითზე. ამისათვის ჰიპნოზის სცენის მოყვანა საკმარისია. ადვილი მისახვედრია, რატომ გადაწყვიტეს ავტორებმა ამ ეპიზოდის გადაღება? იმიტომ, რომ მაყურებლისათვის გასაგები ყოფილიყო კინოსურათის მთავარი აზრი, თუმცა ეპიზოდს სულ სხვა მიმართულებით მიჰყავს ნამუშევარი და თავდაყირა აყენებს თავდაპირველ იდეას.
გარკვეულ ეპიზოდებზე გინდება თვალის დახუჭვა იმის გათვალისწინებით, რომ ეს მხოლოდ ფილმია, მაგრამ, ამავდროულად, მსახიობების მოქმედებების ალოგიკურობა იმდენად აშკარაა, რომ მისი თავისთავად მიღება თითქმის შეუძლებელია. ემოციები ნატას მეგობრისა, რომელიც ბავშვის დაკარგვის შემდეგ მიდის მათთან დასამშვიდებლად, სუსტია. მისი დიალოგების მოსმენის შემდეგ გიჩნდება შეკითხვა, რამდენად ადეკვატურია იგი, მსგავს სიტუაციაში რეალურად მასე იქცევა ადამიანი?
მთავარი გმირის საყვარლის ამბავი არის სრულიად გვერდითი და მეასეხარისხოვანი. არანაირად არ მოქმედებს სიუჟეტზე, არ ავითარებს პერსონაჟებს, ეს მხოლოდ მოვლენაა და, უბრალოდ, მოხდა. თოფი კი კიდია კედელზე, მაგრამ არც ერთ მოქმედებაში არ ისვრის. თუ ეს ხაზი ოჯახური კონფლიქტის საჩვენებელია, მაშინ მან მიზანს ვერ მიაღწია. საყვარლის არსებობა თავიდანვე გავიწყდება და რთულია მისი გაიგივება კონფლიქტთან.
იმისდა მიუხედავად, რომ “სხვა გზა” არის მისტიკა, მისი სრული გაგებით, ის ასევე ავლენს დრამის და დეტექტივის ელემენტებს, თუმცა ბოლომდე ვერ უმკლავდება ვერცერთ შემოთავაზებულ ჟანრს. დრამა მშობლების შინაგანი ემოციების გამომჟღავნების ხარჯზე უნდა გამოვლენილიყო. მიუხედავად მცდელობისა, მსახიობებმა ვერ შეძლეს მაყურებლამდე მიეტანათ ის ბუნებრივი ემოციები, რაც შვილის გაუჩინარებას თან ახლავს. დეტექტივს ვერ გაამართლებს ფილმში არსებობა პოლიციელებისა, რომლებიც არანაირ მნიშვნელოვან ნაბიჯს არ დგამენ მთავარი სიუჟეტის განვითარებაში.
კინოსურათი არ შეიცავს განსაკუთრებით შემზარავ სცენებს. ატმოსფერო, რომელიც ზეწოლას ახდენს მაყურებელზე, მიიღწევა ემოციებითა და გრძნობებით. რადგან რეჟისორი თავს იკავებს ზედმეტი მოძრაობებისგან და ყველაფერს ზედაპირულად, სიღრმის გარეშე წარმოადგენს, მისტიკის ჟანრის ასი პროცენტით გამოვლენა ვერ ხერხდება. საჭირო იყო მეტი მისტიკურობის ჩვენება. მართალია, დასაწყისიდანვე ჩნდება უცნაური მოვლენები, მაგრამ ისინი ცოტაა და დაუსაბუთებელი. ყველაფერი მიმოფანტულადაა ნაჩვენები, მაგრამ ბოლოს კონკრეტულად არაფერზეა ყურადღება გამახვილებული. ფილმში რამდენიმე ჟანრის თამაში მიმდინარეობს არა იმიტომ, რომ თავიდანვე ასე იყო განზრახული, არამედ მხოლოდ იმიტომ, რომ რეჟისორმა ამბის დასაწყისშივე დაკარგა თხრობის ხაზი.
ფილმის შემქმნელებმა ბოლომდე ვერ გაამხილეს ფილმის არსი და ზოგიერთი მომენტი დაუმთავრებელი ჩანს. მაყურებელი პირველივე წუთიდან ეფლობა მოსაწყენ მძიმე ატმოსფეროში. ხდება ნახტომები დროში, წარსული მომავალთან არის გადაჯაჭვული და, პირიქით, თავიდან ეს დამაბნეველია, მაგრამ ნელ-ნელა გასაგები ხდება.
ბევრი კითხვა ჩნდება, რატომ არ არის საინტერესო მოქმედება ფილმში? ფაქტობრივად, არ არის ძიება, მაგრამ არის ბევრი უსარგებლო ინფორმაციაც. მთავარი ხაზის გარდა, აქ შემოყვანილია ასევე რამდენიმე მეორეხარისხოვანი ამბავი, რაც სრულიად გამოუმჟღავნებელია და არავითარი კავშირი არ აქვს მთავარ სიუჟეტთან. მართალია, ისინი დაიწერა მთავარი ხაზის გასამყარებლად, მაგრამ რეალურად არ მუშაობს. გაურკვეველია პოლიციელის მკვლელობა, რომელიც არ უკავშირდება გოგონას გაუჩინარებას. რა საჭირო იყო ყოფილი გამომძიებლის (დუტა სხირტლაძის) შემოყვანა თუ მას საერთო არაფერი ექნებოდა გამოძიებასთან. აქვე აღსანიშნავია დუტა სხირტლაძის სამსახიობო დონე, რადგან მიუხედავად მისი ეპიზოდური როლისა, ის დასამახსოვრებელი და საინტერესოა. ასევე მაღალ პროფესიონალურ დონეზეა წარმოდგენილი გია გაბრიჭიძის გმირი.
ფილმს დიდი პოტენციალი გააჩნდა სცენარი უკეთესად რომ განვითარებულიყო და მაყურებელს შეძლებოდა კითხვებზე პასუხის მიღება. მრავალრიცხოვანი პერსონაჟებიდან არც ერთი არ არის ღრმად წარმოჩენილი, ყველა გმირი ზედაპირულია.
ფილმი საკმაოდ სწრაფია. მკვეთრად ხდება ერთი სცენიდან მეორეზე გადართვა, ამიტომ ძნელია რამე კონკრეტულზე კონცენტრირება. ზოგიერთი ეპიზოდი, შეიძლება, მოსაწყენიც ჩანდეს, მაგრამ, საბოლოო ჯამში, ვერც კი ამჩნევ, რამდენად სწრაფად გადის დრო.
ფილმი ნაცრისფერ ტონებშია გადაღებული, რაც უდაოდ ყოველთვის პლიუსია ამ ჟანრისთვის. მუქი ფერის პალიტრა კარგად გამოიყურება – ნისლში გახვეული ტყე და უცნაური გოგონა თოჯინით ხელში დაძაბულობის ატმოსფეროს ქმნის. იმის გათვალისწინებით, რომ ფილმი შეიქმნა სრულიად საკუთარი ხარჯებითა და მსახიობების უანგარო გვერდში დგომით, მისი ვიზუალით სასიამოვნოდ გაოცებული დარჩება აუდიტორია.
საინტერესოა მუსიკისა და ვიზუალის შერწყმა. ის განსხვავებულია და ხშირად იცვლება. ზოგჯერ ძალიან მკვეთრადაც კი, თუმცა ეს ყველაფერი იმის გათვალისწინებით, რომ მოვლენებიც ხშირად იცვლება, ყოვლად გამართლებულია და კარგად გადმოსცემს გარდაუვალობის ემოციასა და მღელვარების ატმოსფეროს.
სიუჟეტს მკვეთრად აკლია თანმიმდევრული ინტრიგა, ხოლო მნიშვნელოვან ეპიზოდებს – დაძაბულობა. მიუხედავად ამისა, დროდადრო იგი მაინც იპყრობს მაყურებლის ყურადღებას. ყურების დაწყებისთანავე უკვე შესაძლებელია წარმოიდგინოთ, როგორ დასრულდება ეს ყველაფერი. ფილმის საერთო შთაბეჭდილება ასევე გააფუჭა ირმა ჯიქურთან შეხვედრის სცენამ, სადაც ავტორი ძალიან შორს წავიდა არარეალობისაგან.
ნამუშევარს ვერ უწოდებ ცუდს, მაგრამ არც არაფერია მასში აღმაფრთოვანებელი. იგი არ სვამს განსაკუთრებულ კითხვებს, არ იწვევს აზრს, არ ასახავს აქტუალურ პრობლემებს და, რაც მთავარია, არ აჩვენებს რეალურ გამოწვევებს.
ფილმისთვის მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, გჯერა თუ არა მისი. სამწუხაროდ, „სხვა გზა“ თმობს თავის პოზიციებს, სიუჟეტი ვერ ხდება დამაჯერებელი. ალბათ, საბოლოო აღქმა მაინც დამოკიდებულია იმაზე, თუ რომელი მხრიდან შეხედავს მას მაყურებელი.

Mystical cinema is one of the most sought-after genres for the world cinema industry. Its production began a long time ago and is still very popular today. Every year, hundreds of such films are made in the world. Mysticism in itself implies that it should contain fictional stories with paranormal events, adventures of maniacs and murderers, etc. However, it is possible that there is a minimum number of terrifying scenes in mysticism. In this case, the audience experiences fear in the background of tension and mystical changes. In Georgian cinema, there have always been attempts by directors to try their hand at this genre, even in very small numbers. Special interest has appeared in recent years, when works have been created that have their say through expressive methods or the intensity of the main topic. Among them is Lasha Meunargia's debut film, "Another Way" (2020), which tries to show a genre not so well known to Georgian cinema taking into account the laws of mysticism.
This film tells the story of one family. Alex and Nata go out of town with their young child, Babi. Alex decides to change the way. Another way will be fatal for them, and those who have crossed the parallel world will have to find out how much strength they will have to return to normal life, if they can find their missing child and solve the family conflicts that have been bothering them for a long time.
Producer Ketevan Khatiashvili mentions in one of the interviews: Everything was put together by the three of us (meaning: the director, the director's wife and herself): Lasha organized the lighting, make-up, driving, as well as cameraman’s duty, he didn’t hand in the camera to anyone. Filming took place over three years, without financing, with a film camera bought in instalments. All this reflects very much the film in a negative context. In addition, they had to dub the film, which made the work lose its naturalness, speech became theatrical, screams, laughter, even emotions all seem artificial.
The main task of the filmmakers is to think of the logical plot of the story down to the last detail. When the audience learns the truth in the finale, it must look realistic and believable in the context of the events shown, otherwise the story leads to disappointment, and it happened in the example of "Another Way." To prove it, the scene of hypnosis is enough. Is it easy to guess why the writers decided to make this episode. Because the main idea of the film ought to be clear to the audience, however, the episode takes the work in a completely different direction and turns the original idea upside down.
Certain episodes make you want to turn a blind eye to the fact that it's just a film but at the same time, the illogicality of the actors' actions is so obvious that it's almost impossible to take it for granted. The emotions of Nata's friend, who goes to comfort them after losing their child, are weak. After listening to her dialogues, the question arises, how adequate is she, does a person actually behave in such a situation?
The story of the main character's lover is completely sidetracked and second-rate. It doesn't affect the plot in any way, it doesn't develop the characters, it's just an event and it just happened. There is a gun hanging on the wall, but it does not fire in any action. If this line is an indication of family conflict, then it has not achieved its goal. The existence of the lover is forgotten from the beginning and it is difficult to equate it with the conflict.
Despite the fact that "Another Way" is a mystery in its full sense, it also exhibits elements of drama and detective, although it does not fully cope with any of the proposed genres. The drama had to be revealed at the expense of demonstrating the parents’ inner emotions. Despite their efforts, the actors could not convey to the audience the natural emotions that accompany the disappearance of a child. The detective cannot be justified by the presence of policemen in the film, who do not take any important step in the development of the main plot.
The film does not contain particularly gruesome scenes. The atmosphere that pressures the viewer is achieved through emotions and feelings. As the director refrains from unnecessary movements and presents everything superficially, without depth, it is not possible to reveal one hundred percent of the mystical genre. It was necessary to show more mysticism. It is true that from the beginning there are strange events, but they are few and unsubstantiated. Everything is shown scattered, but in the end nothing in particular is focused on. The film plays with several genres, not because it was intended to be like that in the first place, but only because the director lost the narrative line at the very beginning of the story.
The filmmakers have not fully revealed the essence of the film and some moments seem unfinished. From the first minute, the audience is indulged in a dull, heavy atmosphere. There are jumps in time, the past is intertwined with the future, and vice versa. At first, it is confusing, but slowly it becomes understandable.
Many questions arise, why is there no interesting action in the film? In fact, there is no investigation, but there is also a lot of useless information. In addition to the main line, there are also some secondary stories introduced here, which are completely unrevealed and have nothing to do with the main story. Although they were written to reinforce the main line, they do not actually work. It is unclear whether the policeman's murder is unrelated to the girl's disappearance. What was the need to bring in the former investigator (Duta Skhirtladze) if he had nothing to do with the investigation. Duta Skhirtladze's acting level is worth noting here because despite his episodic role, he is memorable and interesting. Gia Gabrichidze’s hero is also presented at a high professional level.
The film had a lot of potential if the script could have been developed better and the audience would have been able to get answers to their questions. None of the numerous characters are deeply presented, all the heroes are superficial.
The film is quite fast. There is a sharp transition from one scene to another, so it is difficult to concentrate on something specific. Some episodes may seem boring, but in the end, you don't even notice how fast time flies.
The film is quite fast. There is a sharp transition from one scene to another, so it is difficult to concentrate on something specific. Some episodes may seem boring, but in the end, you don't even notice how fast time flies. The film is shot in gray tones, which is undoubtedly always a plus for this genre. The dark colour palette looks good – a forest shrouded in fog and a strange girl with a doll in her hands create an atmosphere of tension. Considering that the film was created at its own expense and with the actors’ unselfish support, the audience will be pleasantly surprised by its visuals.
The combination of music and visuals is interesting. It is different and often changes. Sometimes even very sharply, although all this, considering that events often change as well, is fully justified and well conveys the emotion of inevitability and the atmosphere of excitement.
The plot clearly lacks coherent intrigue, and important episodes lack tension. Nevertheless, from time to time it still attracts the attention of the audience. As soon as you start watching, you can already imagine how it all ends. The overall impression of the film was also spoiled by the scene of the meeting with Irma Jikuri, where the author went too far from unreality.
The work can’t be called bad but there's nothing exciting about it either. It doesn't ask special questions, it doesn't provoke thought, it doesn't reflect actual problems and, most importantly, it doesn't show real challenges.
What matters to the film is whether you believe it or not. Unfortunately, "Another Way" gives up its positions, the plot cannot become convincing. Perhaps, the final perception still depends on which way the viewer looks at it.